Comisia interna a Scolii nr. 10 din Capitala anunta masurile impotriva invatatoarei care a cerut bani pentru cadouri. Parintii cer suspendarea Danei Blandu

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2014, 7:25 Actualitate | Esenţial

Consiliul de Administratie (CA) al Scolii nr. 10 din Bucuresti anunta vineri ce masuri vor fi luate in cazul invatatoarei Dana Blandu, surprinsa intr-o inregistrare video ca cerea bani parintilor pentru cadourile de sarbatori. Joi seara, invatatoarea si avocatul sau au dat explicatii in fata anchetatorilor.
Dana Blandu spune ca nu se considera vinovata si ca nu isi va da demisia.

Sedinta CA de vineri, va fi condusa de directoarea Camelia Fercu mandatul ei la conducerea scolii urmand sa se incheie luni, 13 ianuarie, pentru ca Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti (ISMB) i-a suspendat contractul de detasare pe functie a directoarei, dupa ce aceasta formulase o solicitare in acest sens.


Intre timp, si ISMB desfasoara propria ancheta la Scoala Maria Roseti, iar rezultatele vor fi anuntate dupa comisia interna a scolii isi va prezenta vineri concluziile. "Referitor la cadrul didactic implicat, asteptam hotararea Consiliului de Administratie al unitatii angajatoare", a declarat, joi, seful Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti (ISMB), Constantin Traistaru.

Pe de alta parte, parinti ai copiilor de la Scoala nr. 10 depun petitii ca nu a o mai vor in invatamant pe invatatoarea care ar fi cerut parintilor bani pentru cadourile ce urmau sa fie date de sarbatori unor angajati ai unitatii. Parintii  au depus o plangere penala, la Parchetul Judecatoriei Sectorului 2,  pe numele invatatoarei.

Inspectoratul Scolar Bucuresti s-a autosesizat pe 29 decembrie in cazul unei invatatoare de la Scoala 10, care ar fi cerut parintilor bani pentru cadourile ce urmau sa fie date de sarbatori unor angajati ai unitatii, a declarat purtatorul de cuvant al ISMB, Marian Banu.


Ancheta a inceput dupa ce in presa a fost prezentata o inregistrare video preluata de pe Youtube, in care este surprinsa o discutie intre parinti si o invatatoare de la Scoala nr. 10 din centrul Capitalei, care cere bani pentru cadourile de sarbatori, spunand: "Este in politica balcanica, romaneasca, de sarbatori sa se ofere". Parintii ii reproseaza invatatoarei ca le cere prea multi bani pentru cadourile de sarbatori, aceasta spunand ca trebuie sa fie oferite cadouri atat secretarei scolii si bibliotecarei, cat si paznicilor si femeilor de serviciu.

Intrebata de un parinte de ce trebuie sa primeasca toti cadouri, invatatoarea le raspunde: "Pentru ca sunt in comunitate, doamna!".























3369 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    completare! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 8:42)

    Cezy [utilizator]

    care a cerut in mod neobrazat!....ca peste tot se cere....
  • +5 (7 voturi)    
    nesimtirea ... (Vineri, 10 ianuarie 2014, 9:37)

    jorea [utilizator]

    acestei blande este atat de mare, incat nu-si simte vinovatia.
    ma gandesc cu interes la reeducarea prin munca practicata de chinezi.
    fibra morala a acestei femei necesita refragezire.
  • +5 (5 voturi)    
    Demisia conducerii scolii! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 9:44)

    JustinCase [utilizator]

    !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Eliminare (Vineri, 10 ianuarie 2014, 9:59)

    aaragn [utilizator]

    Eliminare din invatamant, mentalitatea acestei femei este incompatibila cu moralitatea europeana. Sa cerseasca la colt de strada, sa spele budele celor carora le-a cerut spaga, sa-i faca curat lui Nastase in celula.

    Daca va primi (dupa cum e si probabil) o pedeapsa simbolica, propun sa actionam noi, in limitele legii desigur.

    Defectele morale ale medicilor, profesorilor, politistilor si magistratilor trebuie pedepsite mai aspru decat cele ale celorlalti oameni, deoarece impactul in cazul lor este mult mai mare.
  • +4 (4 voturi)    
    profesoara cersetoare (Vineri, 10 ianuarie 2014, 10:20)

    americanca [utilizator]

    stim cu totii ca se da si se primeste.Dar aceasta Doamna daca i se poate atribui acest cuvint cred ca are tulburari de comportament si anume prea mare avaritie. Ea nu se multumea cu ce puteau acesti parinti sa ii ofere ,ea impunea ca taxe si impozite cote fixe. Am dubii si de felul cum preda elevilor si sint sigura ca ceva nu este in regula cuea .Deci concluzia trebuie inlaturata din educatia elevilor
  • +1 (3 voturi)    
    pariu (Vineri, 10 ianuarie 2014, 10:57)

    adrian_rolland [utilizator]

    * mustrare verbala / scrisa

    * 10% din salariu pe 3 luni

    va ramine in continuare invatatoare la scoala da "fitze".

    motivatie: este la prima abatere si fapta nu reprezinta un pericol social.
    • +1 (1 vot)    
      n-ai ... (Vineri, 10 ianuarie 2014, 12:30)

      jorea [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      avut dreptate.
      • -1 (1 vot)    
        :)) (Vineri, 10 ianuarie 2014, 12:43)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui jorea

        Mai vedem... Dna. "Invatatoare" ,mai are citeva metode de aparare... Va da scoala in judecata printre altele si pina nu se va judeca ultimul termen va ramine tot acolo. Cazul a fost mult prea mediatizat ca sa nu se ia hotarirea asta formal, doar sa se para ca se respecta niste norme de etica profesionala... Stiti voi, "scoala romaneasca" care scoate olimpici pe banda rulanta... Ce este culmea ca acei olimpici invata nu neaparat la scolile / liceele de fitze din Bucuresti...


        Sper sa nu am dreptate........
  • +1 (1 vot)    
    nu mai merge cu mustrare si alte vrajeli (Vineri, 10 ianuarie 2014, 12:51)

    dbdb [utilizator]

    ca parintii au depus plangere penala si se ajunge la proces, mai mult ca sigur! Ideea e ca CA, care este formata din parinti, profesori si reprezentant al primariei trebuiau sa se intruneasca imediat, dar au lalait-o! Numai CA are voie sa dea sanctiuni, nu directoarea.