Conducerea CSM si ministrul Justitiei, la Ambasada SUA

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2014, 17:30 Actualitate | Esenţial

Judecatorul Adrian Bordea, noul presedinte al Consiliului Superior al Magistraturii, a fost invitat joi la Ambasada Statelor Unite la Bucuresti, unde a discutat cu insarcinatul pentru afaceri al Ambasadei SUA, anunta Digi24.ro.

La intalnire au participat si ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, dar si noul vicepresedinte al CSM, procurorul Gheorghe Muscalu.

Potrivit sursei citate, intalnirea a avut loc la initiativa ambasadei, in pregatirea vizitei trimisului diplomatiei americane la Bucuresti, care incepe vineri.

Asistentul secretarului de stat american, Victoria Nuland, va veni in Romania in cadrul unui turneu in Olanda, Germania, Lituania, Franta, potrivit unui comunicat.

La Bucuresti, pe langa discutiile bilaterale si chestiunile regionale, asistentul sefului diplomatiei americane vrea sa discute cu reprezentantii Guvernului si cu membrii societatii civile despre statul de drept.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4540 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    se pregateste varasul pentru Ponta? (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:35)

    ..13 [utilizator]

    Imi pare ca nu mai are alta cale de a scapa:

    DEMISIA PONTA!

    Adica refuza intalnirea cu reprezentantul USA dupa ca la vizita fortata in US i s-a atras atentia asupra statului de drept, a continuat sa faca declaratii calomnioase la adresa justitiei fara sa si le retraga, iar in penitenciar cantonatului ii este doar putin cam rece...

    Este mult prea mult baieti!

    PONTA DEMISIA!
    • -3 (5 voturi)    
      Pasarea (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:38)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      malai viseaza si calicul praznic,ghici cine-i calicul?
      • +1 (3 voturi)    
        Pai cine sa fie (Vineri, 10 ianuarie 2014, 9:48)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Postacul uslamist platit sa scrie timpenii pe forumuri.
  • -3 (7 voturi)    
    merge zvonul (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:39)

    nellino [utilizator]

    ca cineva din ambasada sua si-ar fi instalat azi de dimineata aplicatia "Big Bang Whip" pe iPhone-ul propriu.
    oare de ce?
  • +17 (19 voturi)    
    asta e (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:41)

    ws [utilizator]

    frunda are dreptate: suntem o tara ocupata. suntem o colonie.

    pentru ca nu suntem in stare sa ne descurcam singuri.

    daca ar fi dupa noi, i-am elibera pe nastase, becali si voicu, pe voiculescu l-am achita, iar apoi le-am mai da cateva miliarde din banii nostri sa le fure.

    noi punem mafii in adevaratul sens al cuvantului sa ne conduca (ponta, rusanu etc).

    noi spargem seminte la antena 3 in timp ce borfasii dau lovituri de stat.

    iar noi l-am injura pe basescu, ca atat ne duce mintea.

    asa ca da, suntem incapabili sa formam o societate functionala, de aceea trebuie ca puterile straine sa intervina destul de nediplomatic in treburile noastre interne. altfel am fi la nivelul azerbaidjanului.

    ws
    • -1 (5 voturi)    
      da, frunda vrea ca Romania sa se destrame (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:12)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Iar nastase daca ar scapa de puscarie si ar ramane cu miliardul de $, nu ar mai da un pret pe ei, votantii lui.
      Un neam prost si de legume are mici sanse sa supravietuiasca in lumea de azi.
      Daca astfel gandeste majoritatea votanta din tara si alege psd, tot ce imi mai doresc este ca tiganii sa nu se mai numeasca romi. Sa fim noi romanii doar apartinatorii unei etnii proase nu si hoate+primitive!
      AMIN!
  • -12 (20 voturi)    
    Ce cauta Justitia Romana la Ambasada SUA? (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:50)

    alex4321 [utilizator]

    Ce cauta Sefii Justitiei Romane la Ambasada SUA sau la oricare Ambasada ?


    Unde mai e povestea de doi bani "cu independenta justitiei fata de politic" daca dau cu subsemnatul la n-Ambasade?

    "Ambasadele" nu sunt institutii politice? si In plus nu sunt Institutii politice Externe?

    Unde-i suveranitatea si independenta Romaniei scrisa in Constitutie?

    ARTICOLUL 1
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

    ARTICOLUL 2
    (1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
    (2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.

    In ce tratate internationale ne-am angajat ca Ministrul Justitiei si culmea Seful CSM sa ajunga sa dea cu subsemnatul pe la Ambasadele Straine?

    Suntem ultima tara bananiera de pe glob?

    Dupa ce au nenorocit justitia in Romania acesti trepadusi se fac sluj doar ca sa scape de urecheli....
    uitand ca reprezinta o tara si nu a 70-a gubernie...
    • +11 (13 voturi)    
      Hoo cu tata (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:59)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      E bine ca e asa, atata timp cat plagiatorul nu se abtine.
      De ce vezi numai o parte? In primul rand plagiatorul a inceput sa isi dea cu parerea, da?

      E normal sa exista contrabalans, altfel ne prapadim!
    • +7 (11 voturi)    
      Ti-as da cu (+) da nu iei decat (-)... (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:00)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Daca ROMANIA ar fi un stat cu o democratie reala, dovedida de'a lungul unor zeci de ani, ti-as da cu plus si as zice bravos.
      Dar cand Romania incearca, fara prea mult succes, sa intre in randurile tarilor democratice ale lumii, cand de la rasarit se face presiune pe "oamenii politici" si cand coruptia este aproape generalizata, da-mi voie sa cred ca un adevarat PRIETEN sare in ajutorul Romaniei si eventual fara sa poarte manusi.

      Multumim US!
      Multumim UE!

      Fara ei am fi fost demult sub aripa ocrotitoare a Rusiei.
      • +2 (4 voturi)    
        Legea Prietene Respecta Legea ! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 3:21)

        alex-1234 [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

        Legea Prietene Respecta Legea !

        Numai Respectarea Legii ne poate Salva !

        Daca nu respecti Articolele I si II din Constitutie

        poti fii pro-american sau pro-UE ca in fapt nu esti

        decat un al doilea Plagiator, Ilici si altii de teapa

        lor...adica un bolsevic care zice o alte poezie

        ideologogica dar tot Bolsevic este

        Legea Prietene Respecta Legea !

        Numai Respectarea Legii ne poate Salva !
        • 0 (0 voturi)    
          Ti-am dat cu plus, desi ai raspun pe alaturi... (Vineri, 10 ianuarie 2014, 19:33)

          Ion B [utilizator] i-a raspuns lui alex-1234

          Eu vorbeam de democratie.
          Democratia inseamna mai ales respectarea legilor. NU am spus nimic despre Interesele nimanui.
          Eu zic sa nu fie nimeni mai presus de lege, asta-i tot.
          De acord cu respectarea legii, dar legea adevarata nu facuta de actualii politicieni care fac legi in interesul lor nu al romanilor.
          ...
          Dupa aia poti sa faci cata politica economica vrei, chiar si cu rusii.
      • +1 (3 voturi)    
        Inca ceva: "Prietenul" de care vorbesti e (Vineri, 10 ianuarie 2014, 3:46)

        alex-1234 [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

        1. Inca ceva: "Prietenul" de care vorbesti e

        cumva ala cu gazele de sist care

        injecteaza 58 de substante cancerigene in apa si

        in solul taranilor din Pungesti ?

        (a se vedea "Gasland" pentru dovezi si detalii http://vimeo.com/57486925: )


        2. Si cand bietii tarani protesteaza ca "prietenul"

        care a luat terenul comunei printr-un schimb

        fraudulos de terenuri manevrat de primar si care

        vrea sa injecteze substante toxice in sol si in

        panza freatica , deci "acel prieten adevarat"

        : cere Plagiatorului sa-i bata pe tarani

        si acesta se executa rapid si-i bate pe tarani

        de-i zvantura ! Ala e "prietenul"?

        (pentru dovezi si detalii a se vedea aici:
        http://blog.activewatch.ro/tag/pungesti/)

        si aici
        Ponta:
        "Nu mi-a zis nimeni vreodata de la Chevron cum e cu parlamentarii. De fiecare data mi-au spus ca daca proprietatea privata poate fi aparata "
        http://www.hotnews.ro/stiri-politic-16191863-victor-ponta-critica-ambasada-sua-reactia-lor-fost-greseala-comunic.htm)

        3.Vezi ca manifestatii contra acestui "prieten cu gaze de sist" au avut loc ieri la New York, facute chiar de cetateni americani, adevaratii nostrii prieteni, daca imi permiti sa ti-i arat.

        4. Si apoi ca show-ul sa fie complet
        mai vine unul ca tine care recita Poezia
        cu "Multumim din Inima Partidului !"


        5. Deci e exact ca-n anii 50 !
        Taranii sunt si batuti si otraviti si e plin de aplaudaci prin presa care spun "ca bine le-au facut" si-l lauda "pe Marele Prieten" era sa spun "Sovietic"!
    • +4 (8 voturi)    
      Pai nu mai e pentru ca se face in parlament (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:06)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Tocmai ca de asta vin palmele de la USA, pentru ca parlamentul spune cine poate sa fie cercetat si cine nu.
    • +6 (10 voturi)    
      Asa, da-i (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:08)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      inainte cu suveranitatea si cu neamestecul in treburile interne, ca exact acelasi lucru zicea si 'ceasca
      Eu personal am mai multa incredere intr-un american sau politician de Bruxeles decit orice alt politician roman.
      Mai bine sint condus de un strain (ahh, in afara de rusi) decit de un roman.
      Fac ceva (ma scuzati de expresie) pe orice politician roman, daca pina si Vanghelie a ajuns atit de sus poate nu iti dai seama in ce rahat sintem.
      Daca Europa si SUA nu ne-ar controla cit de cit, atunci am fi fost si mai si.
      Romani desteptati-va!
      • +2 (2 voturi)    
        Lasa balta "lozinca cu Ceasca" (Vineri, 10 ianuarie 2014, 3:28)

        alex-1234 [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        Lasa balta "lozinca cu Ceasca"

        Eu ti-am citat din Constitutia Romaniei in Vigoare Smechere si Votata Democratic de Poporul Roman

        ARTICOLUL 1
        (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

        ARTICOLUL 2
        (1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
        (2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.

        Si tu vii cu "lozinci" ? In halul asta ? Sa reciti lozinci ignorand Constitutia tarii tale aflate in vigoare?

        Te faci ca nu stii citi ?
    • +1 (5 voturi)    
      Ponta: (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      “am obligatia sa fiu serios”
      Ce sa-i faci daca calca atat de des in strachini.
  • +6 (10 voturi)    
    Mai bine ocupati de americani (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:03)

    rov [utilizator]

    decat sa ne **** rusi...
    cine se teme de un sistem democratic ?!!!
    Daca tu mergi spre prapastie cine sa-ti deschida calea?
    Personal as renunta la cetatenia romana si daca s-ar putea as merge pe unirea cu SUA.
    Credeti ca ar fi mai rau decat cu hotiile lui dragnea, voiculescu natase si camarila?!
    Pe voi va iubeste poanta cum isi iubeste ciobanul oile...
    DESTEPTAREA NEAM OROPSIT!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (4 voturi)    
      De ce nu emigrezi ? (Vineri, 10 ianuarie 2014, 3:31)

      alex-1234 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      De ce nu emigrezi ?

      Daca pentru tine "roman" nu mai inseamna nimic ?

      Depune o cerere si dus esti !

      Daca ai probleme cu Viza SUA, in UE e liber daca n-ai aflat !

      Nu te tine nimeni legat aici daca nu dai 2 bani pe tara ta si o confunzi cu orice Plagiator aflat temporar la putere !

      Lufthansa are zboruri zilnice.
      • +2 (2 voturi)    
        n-ar fi o intamplare (Vineri, 10 ianuarie 2014, 10:03)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui alex-1234

        3 milioane de romani a facut asta, in timp ce elita comunista a spoliat tara si a mentinut in toate institutiile tarii un sistem medieval.
  • +3 (7 voturi)    
    Ponta mai este si las... (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:32)

    Lucky1 [utilizator]

    ...pe langa celelalte multe defecte. L-a dotat Dumnezeu cu tot ce-i trebuie pentru a fi prim ministru in Romania.
    Tremura de frica, si-i pune pe altii sa minta pentru el.
    Brava, halal prim ministru, cu ambitii de Presedinte, curajos cu romanasii slabi de inger si fricos cu cei tari, de caracter...
    • +4 (6 voturi)    
      Trecui prin Piaţa Victoriei (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:09)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Eram cu maşina dar tot m-a doborât mirosul. Mi-a şoptit un poliţist, cu masca pe figură, care a bagat capul să respire un pic de aer din amărâta mea de Dacie, că toate femeile de serviciu din clădirea Guvernului spală la greu budigăi încărcaţi de fecale împroşcate de-a valma pe fina ţesătură de mătase imprimată cu copy-paste pe petale de trandafiri roşii.
      • +2 (2 voturi)    
        Domnule, m-ai terminat. (Vineri, 10 ianuarie 2014, 3:58)

        Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Kute

        Te-ai gandit vre-o data sa faci un ban cinstit scriind scenarii de filme?!
        Imaginea cu politistu' si dacia a fost excelenta...
        Hai sa traiesti.
  • -2 (4 voturi)    
    SLUGOII (Vineri, 10 ianuarie 2014, 8:30)

    hotulroman [utilizator]

    V-a chemat Unchiul Sam si v-ati dus ca slugile la stapan. Asta dovedeste ca n-aveti pic de demnitate.Si atunci de ce mai pretindeti sa se inchine politicienii in fata voastra? Cum puteti voi cu acest comportament sa mai pretindeti ca impartiti si dreptatea ? Sa va fie rusine!