O noua inregistrare cu invatatoarea Dana Blandu, in dialog cu parintii: Nu stiu daca sunteti saraci sau sunteti nesimtiti! Asta este scoala de fite, da?

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2014, 12:00 Actualitate | Esenţial

Inregistrare cu invatatoarea Dana Blandu
Foto: Captura YouTube
O noua inregistrare cu invatatoarea Dana Blandu a fost publicata joi de Realitatea TV, in care aceasta le cere parintilor sa isi inscrie copiii la afterschool-ul pe care il detine in nordul Capitalei.

"Am fost mustrata individual, chiar si la sedinta am fost mustrati toti. Doamna ne stia si adresele, chiar traseul, stia clar ca din zona in care locuim treceam exact pe langa acel afterschool si ne-ar fi fost mai usor sa il ducem la afterschool-ul dumneaei. Noi nu am fost receptivi si tocmai de aceea am fost chiar mustrati si a spus ca o sa o ia personal", a povestit mama unui copil, citata pe site-ul Realitatea TV.

Iata transcriptul acestei noi inregistrari cu invatatoarea Dana Blandu, prezentat de Realitatea TV:


Invatatoare: O cafea din aia si o ciocolata dati? Nu, eu nu stiu daca sunteti saraci sau sunteti nesimtiti, pe bune. Ca si clasa. Zi, mai, cum o sa te poti duce, mai, la bibliotecara si la secretara cu o cafea si o ciocolata? Doamne...
Parinte: Nu, ca mai sunt...
Invatatoare: Unde mai sunt?
Parinte: Trebuie sa fie niste cosuri, probabil mai vin cu ele maine...
Invatatoare: Nu, eu cred ca cosurile alea sunt...
Parinte: Nu, alea sunt pentru bodyguarzi.
Invatatoare: N-are cum...
Parinte: Si astea sunt pentru femeile de serviciu...
Invatatoare: Nu...
Parinte: Va spun sigur...
Invatatoare: Nu te cred. As vrea sa fie asa.
(...)
Invatatoare: Mai, clasa ta a dat Savon la ... ca am vazut niste pungi...
Alta invatatoare: Particular. O mamica din clasa mea a dat, atat. Dar in mod normal ar trebui sa dea toata clasa.

(...)

Invatatoare: Cine are putere, care din voi aveti putere sa va duceti la clasa cu o cafea si o ciocolata... cu un cadou de 5 lei? Eu vreau doar sa stiu cine se duce? Vreau sa-mi spuneti un nume in plen la sedinta sa vad si eu cine comenteaza si cine efectiv saboteaza evenimentul ... Eu nu stiu cine are curaj sa se duca cu un asemenea cadou.
Parinte: Eu.
Invatatoare: Te duci tu?
Parinte: N-am o problema. Cu toate ca eu sincer sa va spun, mi se pare un pic...
Invatatoare: Asa. Ia zi, ce ti se pare?
Parinte: Un pic exagerat.
Invatatoare: Adica ce? De ce exagerat?
Parinte: Prea multe persoane...
Invatatoare: Stai si uita-te la mine. Este o poveste ... Ai putere sa te lupti cu un vant, cu un sistem, cu o orientare? Eu la asta te intreb?
(...)
Parinte: Si am mai vorbit si cu alte clase si cred ca suntem singurii care onoram toate femeile de serviciu, toti bodyguarzii, tot personalul...
Invatatoare: Eu nu cred. Mai gasesti o alta clasa care nu a dat cadouri? Ca eu nu am vazut decat...
Parinte: Nu am stat sa fac cercetari...
Invatatoare: Eu nu am vazut decat cadourile care merg cu sticle de whisky si cu cozonaci Panettone. Asta este scoala de fite, da?

(...)

Invatatoare: Inteleg ca vorbesc cu niste oameni, imi axez conversatia in functie de interlocutor: Daca ma duc la un om care stie ce inseamna pixul Montblanc, il scot pe ala. Daca nu, scot pixul Bic. Ca este minim de respect sa ma raportez corect la omul ala. Si daca doriti sa va tratez ca pe ¬ da, imi adaptez limbajul fata de nivelul vostru. Dar nu e normal sa vad pana unde este mintea voastra, sa ma ridic sau sa ma cobor sa fiti confortabili?

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

27952 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Somnul rațiunii naște monștri... (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:10)

    ddanescu [utilizator]

    ... a zis odata inteleptul.

    Eu as completa si cu "somnul actiunii naște monștri"
    • +3 (25 voturi)    
      Profesorii si doctorii, doua caste arhaice! (Joi, 9 ianuarie 2014, 13:21)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      Aceste doua caste spagare tin Romania in evul mediu. Si una si alta sunt lipsite de profesionalism, sunt corupte si traiesc pe seama contribuabilului roman pe care il jecmaneste. Ele refuza sa se reformeze. Cand profesorii vor avea o noua programa scolara, mult mai aplicata la aptitudinile elevului, cand vor fi mai putin profesori care sa iubeasca ceea ce fac si sa predea 7-8 ore pe zi si nu doar 3, vom avea cu adevarat o sansa pentru copii nostrii. Cat despre doctori, chiar daca le dai 10000 de euro pe luna, tot vor lua spaga, asa ca singura sansa sunt spitalele si policlinicile private.
      • -1 (17 voturi)    
        da mai, zi-le tu asa! (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:50)

        amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Si crezi ca le zici bine. Exista in Romania medici care salveaza vieti pe un salariu de mizerie, cand afara le-ar fi mult mai bine. Asta numesti tu lipsa de profesionalism? Asta vrei tu sa refomezi din cauza unor exemple izolate? Ce usor este sa generalizezi ca bizonul, nu-i asa?
        Exista in Romania profesori ai caror elevi castiga olimpiade internationale, dar exista si spagari. Tu esti cel care are o atitudine de razboi al doilea mondial trimitandu-i pe toti in aceeasi categorie. Si ca sa-ti spulber orice iluzie ca ai "prins un spagar" ar trebui sa sti ca am fugit din sistemul de invatamant romanesc, care e intr-adevar mizerabil in anumite parti ale sale si predau intr-un sistem occidental pe multe mii de dolari. Dar nu ma uit in urma si generalizez. Si nu, nimeni nu ma obliga aici sa predau 7-8 ore pe zi ca in sclavagism, iar meseria imi este respectata, inclusiv de astia ca tine care stiu aici sa-si infraneze iesirile umorale.
        • +5 (9 voturi)    
          7-8 (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:55)

          ggna [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

          7-8 ore pe zi ca in sclavagism???? si eu de ce naiba muncesc 10-12???? si muuuuulti altii ca mine?
          • 0 (14 voturi)    
            banuiesc (Joi, 9 ianuarie 2014, 15:00)

            amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui ggna

            ca nu predai 10-12 ore. A preda este mult mai solicitant.
            • +1 (1 vot)    
              Decât ce? (Vineri, 10 ianuarie 2014, 23:25)

              Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

              Întotdeauna propria cruce va părea mai mare și mai grea. Nu de alta, dar o vedem mai de aproape.
          • -5 (15 voturi)    
            ... (Joi, 9 ianuarie 2014, 15:07)

            vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui ggna

            Pentru ca tu, probabil, muncesti nu gandesti, un dascal trebuie sa gandeasca.
            Sigur, ceea ce a facut asta este incalificabil, dar nici sa generalizezi nu este cazul. Sunt multi dascali onesti, care se straduiesc sa instruiasca loazele unor indivizi care nu accepta ca au dat nastere si altor categorii decat genii.
            • +8 (12 voturi)    
              ? (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:00)

              Silviung [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

              In primul rand vreau sa spun ca nu poti spune ca o meserie e mai grea sau mai usoara. Fiecare meserie e cu partile sale bune dar si cu partile grele. Daca tot spui ca meseria de invatator e grea de ce nu te-ai apucat de altceva? As vrea sa faci comparatie cu un medic neurochirurg care pe langa 6 ani de facultate mai face si vreo 7 de stagiatura, sau cu un programator sau inginer IT care sta vreo 10 ore cu ochii in ecran.Cata facultate ai facut tu ca sa ajungi invatator(ca profesor e cu totul alta treaba)? Eu sincer nu am auzit de facultate de invatatori. Din cate imi aduc eu aminte acum un an doi s-a dat o lege in care erau obligati si invatatorii sa faca un fel de facultate. Ai sa spui ca sunt remunerati mult mai bine dar daca e asa de ce nu te apuci tu sa faci meseriile alea? Sau poate ai vrea sa mergi sa conduci un TIR prin tari straine departe de casa si asta in conditiile in care conduci ditamai TIR-ul ore intregi fara pauza . Deci cum spuneam daca ti-ai ales sa faci o meserie o faci fara sa te gandesti la cate spagi vei primi ci cum sa-ti faci meseria mai bine. Cat despre faptul ca un dascal trebuie sa gandeasca scuza-ma dar in ziua de azi PUTINI sunt DASCALI.........As vrea sa-mi dai exemple de meserii la care nu trebuie sa gandesti pentru ca dupa cate vad sunteti singura specie din sectorul muncii care ganditi. Bravo voua. Cat despre loazele unor indivizi sa stii ca daca nu erau ei care sa dea nastere unor copii mai mult sau mai putin genii tu poate nu ai fi avut catedra si ai fi murit de foame sau poate ai fi facut una din slujbele la care nu trebuie sa gandesti si anume sapatul de santuri unde daca sapi si nu stii cum pentru ca nu gandesti vei fi catalogat de televiziuni repede drept unul dintre Doreiiii Romaniei. Si discutia ar putea fi mult mai lunga dar dupa cum pui problema ca sunteti singurii ganditori ai acestei planete m-as mira sa vad ca intelegi ce am incercat sa-ti explic aici. Cu asa gandire de DASCAL suntem blestemati!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
              • +6 (8 voturi)    
                Probabil (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:01)

                Ellias [utilizator] i-a raspuns lui Silviung

                ca de aia sunt atatia elevi/studenti care nu sunt in stare sa treaca bacalaureatul. In vremea mea foarte putini erau copiii care nu erau in stare sa ia macar un 5 la media generala. Acum vad ca incearca si guvernul lui Copy-Paste sa scoata din programa examenele si testarile. De ce? Suntem o natiune chiar asa desteapta si nu stim? Si de ce nu sunt in stare elevii sa ia o nota de trecere? Tocmai din cauza acestor "invatatori" care sunt singurii care gandesc pe planeta asta. Eu daca as face parte din ministerul invatamantului ( dar nu pot, ca eu nu gandesc) as da afara toti invatatorii/ profesorii care instruiesc acesti elevi. Inseamna ca sunt incapabili sa fie "educatori" si ca sunt platiti doar pentru a sta la scoala sa ia mita de la parinti.
                • +3 (3 voturi)    
                  Completare (Vineri, 10 ianuarie 2014, 0:40)

                  Silviung [utilizator] i-a raspuns lui Ellias

                  Dupa cum am spus la un moment dat e mai mult de discutat si anume ca intradevar sistemul e subfinantat si din acest motiv cei buni prefera sa plece in alte domenii sau chiar afara iar cei ce raman .......vedem rezultatele lor la titulalizare si poate din acest motiv nici nu se mai face scoala care se facea. Dar cum sistemul de invatamant e subfinantat sa stiti ca si in domeniul privat cu ceva exceptii nu o duce stralucit si totusi cei din privat nu iau spaga pentru munca prestata. Salariile din invatamantul superior sunt enorme (nu toate) comparativ cu cele din invatamantul primar si din acest motiv cei care conduc aceasta tara ar trebui sa gaseasca o solutie pentru a fi cat mai echitabil pentru toata lumea si asta pentru ca fiecare sistem ca e primar , gimnazial etc toate au o importanta deosebita in formarea tinerilor si viitorului acestei tari(daca vrem sa-l avem) As vrea sa adaug la comentariul meu de mai sus ca nu intentionez sa generalizez si sunt convins ca exista multi dascali care isi fac meseria onorabil (am un exemplu chiar in invatatoarea fiicei mele) si trag nadejde ca mai exista o speranta.........dar pentru asta trebuie sa luam atitudine si noi ca societate publica sa ne facem mai mult auziti si de fiecare data cand apar astfel de cazuri sa avem curajul sa le spunem pentru ca doar asa putem schimba ceva.
            • 0 (0 voturi)    
              Mda (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:26)

              Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

              Bine ca sunteti voi "dashtepti", iar restul niste "loaze".
        • +7 (11 voturi)    
          "Sa sti" se scrie cu doi de i (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:57)

          zuperman [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

          Sper ca nu predai limba romana.
          • -4 (8 voturi)    
            stai linistit (Joi, 9 ianuarie 2014, 15:08)

            amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui zuperman

            Limba romana se preda foarte putin in afara Romaniei.
      • -6 (12 voturi)    
        Bravo (Joi, 9 ianuarie 2014, 15:05)

        IoanUc [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        De ce generalizati? Va place, nu? De obicei, cei cu astfel de atitudini ascund o educatie precara. Cat despre cele 10 ore muncite de dvs, vad ca aveti timp de stat pe net. Ma induiosez cand vad cat de limitati sunt unii in gandire. Probabil sunteti unul dintre vajnicii "sales manageri"(reprezentanti de vanzari), ce au impresia ca doar ei muncesc. Ma intreb ce valoare adaugata aduci dumneata pentru tara. Ce poti lucra atat de important? Ca fabricile sau inchis de mult. Sa nu imi spui ca impletesti cabluri auto....
      • +3 (5 voturi)    
        chiar? (Joi, 9 ianuarie 2014, 15:18)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Nouă ne-a murit mama, acum aproape doi ani, tocmai datorită "profesionalismului și dedicației" unora de la o asemenea "privată" !
    • +1 (3 voturi)    
      somnul națiunii... (Joi, 9 ianuarie 2014, 15:15)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      etc.
    • +7 (7 voturi)    
      Incredibil! (Joi, 9 ianuarie 2014, 23:35)

      High [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      Ce mi se pare incredibil e cum de i-au permis părinții acestei obraznice să le vorbească așa! Explică ea diferența dintre pixul cutare și pixul cutare... Totul în capul ei este doar „fiță și fițe”, toate produsele, toate mărfurile pe care le pomenește. Iar părinții - cu o excepție, se vede - o ascultau pe... cine, la urma urmei?!? O INVĂȚĂTOARE! Adică una care, ea însăși, abia știe să scrie și să citească!
      • 0 (0 voturi)    
        Poate (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 0:31)

        Silviung [utilizator] i-a raspuns lui High

        a fost mai bine asa. Si eu am avut initial o reactie ce probabil iar fi adus cateva zile de spitalizare dar probabil au procedat corect pentru ca altfel nu ar fi reusit sa organizeze acest flagrant. Intradevar e foarte greu sa inghiti asa obraznicie dar trebuie procedat cu mult calm si cap pentru a reusi sa elimini aceste specimene care intoxica copii nostril.
  • +44 (46 voturi)    
    masuri de luat (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:15)

    crisan7 [utilizator]

    eu zic sa fie fie unsa cu smoala si tavalita prin puf, dupa care plimbata prin tot orasul, ca in Evul Mediu. Iar la scoala aceea sa se puna un afis mare de tot cu inscriptia "Institutie calamitata de coruptie". Pe bune, ne-am saturat...
    • +3 (23 voturi)    
      de ce te-ai saturat? (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:55)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui crisan7

      de ce te-ai saturat? de atacul la adresa acestei invatatoare sau de coruptie? invatatoarea a devenit un simbol al coruptiei din invatamint, va fi data ca exemplu, ceea ce de fapt nu e rau. Problema e ca in restul scolilor, unde se intampla in mare aceleasi lucruri nu se va lua nici o masura. Si a doua problema e ca, iar, toti profesorii sunt luati la pachet cu aceasta nesimtita!
      • +13 (13 voturi)    
        ...vai noua (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:17)

        karula [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Crede-ma, din pacate procentul majoritar este ca aceasta nesimtita...iar minoritatea se imparte, apoi, in dezinteresati ajunsi cu pile in invatamant si cativa, putin pasionati si neatinsi de sistemul de care vorbeste "duamna Blandu' ".
        Aveam o vorba pana sa aflu de afterschool-urile asteia:" scoala se face dupa scoala", dar cu specimena cred ca nici acolo nu se face scoala...
        • +2 (2 voturi)    
          in mod normal (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:09)

          Ellias [utilizator] i-a raspuns lui karula

          "after school-urile" sunt pentru copiii ai caror parinti muncesc tarziu si, pentru siguranta copiilor, parintii isi lasa copiii la aceste programe. Normal, nu ar trebui sa se faca "scoala" ci sa fie copiii supravegheati ,pentru facerea temelor eventual. Nu poti tine un copil timp de 8-10 ore cu ochii in carte. Nu e sanatos si nici randament nu mai da un copil obosit, mai ales daca e sub varsta cand poti lasa copilul singur acasa. Iar faptul ca platesti o taxa pentru aceste programe, nu e normal sa mai platesti si bodyguard, femeie de serviciu..alea se platesc de catre "proprietarul " acestui fel de program. Insa in RO, mai trece apa pe Dunare pana sa se inteleaga ca salariul e una, taxele sunt alta, iar mita este infractiune.
      • +3 (5 voturi)    
        scuze dar te contrazici singur (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:27)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Pe de o parte spui ca in restul scolilor, unde admiti ca se intampla in mare acelasi lucru, nu se va lua nici o masura si in aceeasi propozitie te ingrozesti ca mass media si publicul fac generalizari gratuite.

        Nu stiu cum sa comentez o asemenea pozitie de spagat. Adevaratul bun castigat cu ocazia acestor dezvaluiri este ca va da mai mult curaj parintilor sa prtesteze in fata invatatorilor/dirigintilor fata de cerintele absurde. Generalizarea nu este deloc gratuita, sistemul este putred in intregime, nu e necesar sa afirm ca toti invatatorii sau profesorii sunt la fel, dar e suficient sa spun ca majoritatea scolilor au asemenea exemplare _tolerate_ la nivel de conducere si, tacit, de catre colegii mai cinstiti si de parinti.
  • +37 (37 voturi)    
    La multi ani (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:17)

    HoriaBirau [anonim]

    La beci cu dumneavoastra, doamna invatatoare!
    • +21 (21 voturi)    
      "Doamna"? (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:46)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui HoriaBirau

      Este un superlativ care nu se potriveste cazului (aproape patologic) in discutie.
  • +37 (41 voturi)    
    greu de imaginat totusi (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:18)

    Vuck [utilizator]

    Imi este greu sa-mi imaginez ce fel de oameni sunt acei parinti care-i permiteau acestei invatatoare nesimtite sa le vorbeasca in halul acesta.
    Mi se pare firesc ca daca a vazut ca i se permite un astfel de limbaj sa aiba tupeu tot mai mare..
    Cred ca unora le-a cerut si sa o treaca in testament..si aceaia chiar s-au executat :)
    • +14 (20 voturi)    
      Punctul pe "i" (Joi, 9 ianuarie 2014, 13:15)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

      Ai dreptate.Vina ei este incomparabil mai mica decit vina colectivului de parinti. Iar ea descrie probabil un fenomen real cind vorbeste despre scoala de fite. Femeia asta, pe cit este de inconstienta, totusi nu ea a inventat moda. Scoala de fite exista in mintile oamenilor, in primul rind in mintile parintilor.

      Pentru acesti oameni, puterea si bogatia reprezinta scopul vietii. Sint atit de absorbiti de scopul lor fundamental, incit uita sa se mai raporteze in alt fel la realitate. Isi pierd incet luciditatea, pina se rup complet de realitate, uita de bine si rau. Oamenii astia nu sint neaparat prosti. Sint drogati de bani si putere. Sint psihologic dependenti de realitatea subterana, a cavernelor de sub bogatia lor. Nici nu le trece prin cap sa limiteze jocul dement al harniciei cu orice pret. Habar n-au sa-si traiasca viata.
      • -4 (6 voturi)    
        o fi fost (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:57)

        ggna [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        scoala de fite, dar parintii...ma indoiesc! Ati vazut cum erau imbracati?
      • +9 (9 voturi)    
        hopa frana! (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:59)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        "Vina ei este incomparabil mai mica decit vina colectivului de parinti."
        Ce spui, Frantz? Oamenii aia incercau sa opuna rezistenta, dar atata nesimtire si tupeu ca la cucoana asta nu am prea vazut in viata mea!
        • -1 (9 voturi)    
          Ce incercau??!! (Joi, 9 ianuarie 2014, 16:29)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghescu

          Sa opuna rezistenta??!! Ce fel de idee e asta?! Tu semeni un pic cu acei parinti.

          Daca vrei sa vezi o reactie normala, reciteste comentariul lui Vuck. Asta e normalitatea, sa nu permiti discutia imorala. Sa o desfiintezi in prima secunda. Ceea ce suporta parintii aia acolo, ii dezvaluie si pe ei cu probleme morale grave. Vuck are perfecta dreptate.
    • +3 (5 voturi)    
      Crunt... (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:22)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

      Probabil nu ai copii... Nu esti cu posibilitati materiale limitate la medie si ...nu esti o persoana fara relatii in sistemul de invatamant...
      • +2 (2 voturi)    
        explicabil (Joi, 9 ianuarie 2014, 21:12)

        Vuck [utilizator] i-a raspuns lui karula

        Mda..asta-i mentalitatea care-mi explica si de ce a rezistat Ceausescu pana, hat, in '89..
        Si de ce clasa politica din RO este asa cum este si in ziua de astazi: cum da romanul de unul cu mai mult sau mai putina putere "oficiala" cum se face mic si inghite tot de teama sa nu strice viitorul lui, al copiilor lui sau al nepotilor.
  • +32 (32 voturi)    
    Interesant (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:24)

    Mihai2009 [utilizator]

    Cum se poate ca un grup de parinti as stea si sa inghita mizeriile astea minute in sir? Profesoara vorbeste cu ei de parca ar fi ceva copii prosti, ii face in toate felurile si ei raspund timid???
    • +16 (16 voturi)    
      mentalitatile... (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:46)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Mihai2009

      Asta spune multe despre gena spagii la romani. Cred ca desi nu sunt cu totii de meserie prashitori servili, parintii isi stiu locul de contribuitori neconditionati pentru propasirea progeniturii. Doar asta ii putea mentine in starea de legume in fata avalansei de mascari ale "invatatoarei". Care, apropo, continua sa ii dascaleasca pe aceiasi copii pana la obtinerea vreunui verdict. Ce fel de tara e asta?! Parintii treziti din somnul cel de moarte trebuiau cel putin sa refuze in bloc sa isi mai trimita plozii la scoala dupa difuzarea materialului. S-or fi trezit numai de jumatate...
      • +5 (5 voturi)    
        dar poate nu au de ales??? (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:52)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui codo

        Nu iti poti trimite copilul la scoala care vrei. Scolilor le sunt "arondati" copii.

        Daca nu ai bani sa mergi la o scoala particulara sau nu vrei sa dai spaga pentru a merge la o alta scoala decat la cea la care ai fost arondat, ce faci?

        S-ar putea ca elevii care nu au posibiltati materiale si care sunt arondati scolii 10 sa fi ajuns toti la doamna, care era detasata. Probabil avea nevoie de bani pentru a-si cumpara postul la ISJ.

        Se numeste legarea copiilor de glie!
  • +18 (18 voturi)    
    Si uite-asa (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:35)

    Berzelius [utilizator]

    Si uite-asa se-nvata in Romania ce inseamna TUPEUL si NESIMTIREA!
    De la invatatori, profesori, medici, primari, sefi, sefuti si sefuleti, pana sus de tot la ministri et company. Toti sunt cadre de nadejde pentru propasirea neamului prin tupeu si spaga. Ca deh, romanul e invatat "sa se descurce", ca lucrurile trebuie "unse", ca "facem cumva sa fie bine" si alte asemenea aberatii adanc inradacinate in mentalitatea romaneasca, unde romanul trebuie sa duca plocon la orice serviciu. Romanul trebuie sa fie el mai cu motz si sa-i dea invatatoarei/medicului etc. un cadou mai mare sau un plic mai gros decat cel pe care i l-a dat altu'. Ca doar nu suntem saraci. Si chiar daca suntem, nu trebuie sa se vada!
    Greseala e de ambele parti. Si a celui ce da, si a celui ce primeste, cu atat mai mult cand cel ce primeste CERE explicit.
    Dati oameni buni EXEMPLE graitoare de pedepse pentru astfel de mita/coruptie si mentalitatea se va schimba. Altfel nu.
  • +23 (25 voturi)    
    lol (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:36)

    Reshape [utilizator]

    Acesta e efectul lipsei de spirit civic. Se ajunge in situatii hilare in care o invatatoare se transforma intr-un mini-Hitler care taie, spinzura si besteleste de la adapostul copiilor. Eu, doamna innvatatoare, nu numai ca aveam puterea sa ma duc la clasa cu un cadou de 5 lei, nici sa nu ma duc deloc cu vreun cadou (pentru ce sa va dau cadou, fi-v-ar sistemul de invatamint de rahat, pentru ca va bateti joc de mintea copilului meu?). Eu as fi avut puterea sa va trag si o mama de bataie pentru lipsa de respect. Si da, sa va privesc si in ochi.
    • +4 (6 voturi)    
      Evitarea (Joi, 9 ianuarie 2014, 13:23)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Adesea oamenii care nu impartasesc aceleasi valori se simt reciproc, uneori din prima privire. Si se evita reciproc.
  • +33 (33 voturi)    
    Nu se intreaba nimeni? (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:45)

    B.Dan [utilizator]

    Daca invatatoarea asta vorbeste asa cu parintii, care sunt oameni cu constiinta mult mai dezvoltata decat cea a unui copil, oare cum se adreseaza copiilor? Un copil de clasa I este confuz si inca nu stie sa faca diferenta dintre corect si incorect. Cum poate acel copil sa o aibe ca mentor pe aceasta individa? Asta nu numai ca e nesimtita, dar distruge si copiii! Daca acea scoala se respecta, ar fi trebuit sa o dea afara imediat dupa primul incident, ba chiar sa se dezica complet de ea!
    • +8 (8 voturi)    
      Ministrul trebuia sa-si dea demisia dupa ce destit (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:35)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      Acea scoala are o directoare care avea % din sumele cerute de invatatoare...
  • +13 (15 voturi)    
    sa nu uitam spagile ascunse (Joi, 9 ianuarie 2014, 12:58)

    Vuck [utilizator]

    In sistemul de invatamant romanesc exista niste plati ascunse trasnformate in spagi ascunse despre care vad ca nu prea vorbeste nimeni: manualele scolare.
    Pe scurt, circuitul spagii este cam asa: editura da spaga ca manualul ei alternativ sa fie aprobat. Dupa ce este aprobat, pe baza bazei de date cu profesorii pe care-i are pe lista da comanda de manuale in China. Costul unui manual adus cu vaporul in port: 2 RON (doi RON).
    Pretul tiparit pe manual si care se incaseaza de la elev:25 RON.
    Profesorul (de pe lista editurii) vine in clasa si spune ca elevii sai trebuie sa invete dupa maualul recomandat de el (ala de 2 RON...literary).
    Profesorul strange banii de la elevi (cei 25 RON), cere editurii manualele si apoi le imparte elevilor care au platit.
    Pastreaza pentru el 13 RON/manual si da editurii restul de 12 care la un profit net de 10 RON plateste impozitele pentru cei 23 RON castig net scriptic.
    Profesorul nu plateste nici un impozit.
    Toate editurile (de fapt grupurile editoriale) din asta traiesc, nu din ceea ce vand prin librarii.
  • +7 (9 voturi)    
    pixelu' albastru (Joi, 9 ianuarie 2014, 13:02)

    adrian_rolland [utilizator]

    Stati ca acum or sa apara postacii pro care vor scoate la inaintare pixelu' albastru, ca inregistrarea este contrafacuta si scoasa din context ca "invatatoarea" sa pice prost... Ca este atac politic la adresa directorului scolii si a inspectorului care trebuia deja sa-i dea un sut dubioasei.
  • +13 (13 voturi)    
    monopol !!!!!! (Joi, 9 ianuarie 2014, 13:13)

    Paul_ [utilizator]

    Din dialog se vede clar ca doamna se considera stapana pe clasa (nu iti place du-ti copilul la alta scoala; mai sunt inca 20 care asteapta la coada; eu iau acelasi salariu).

    Pentru oameni ca acestia, singurul lucru care i-ar putea motiva este frica de concediere.

    Cred in continuare ca d. Funeriu avea dreptate cand spunea ca parintele stie ce este mai bine pentru copilul lui si ca banii trebuie sa urmeze elevul.

    Singurul lucru care cred ca ar determina-o pe doamna si pe altele/altii este daca ar sti ca dupa o discutie ca asta, exista posibilitatea ca a doua zi toata clasa sau o mare parte din ea sa aleaga alta scoala. Este singurul mod realist prin care si-ar pierde locul de munca! Nu stiu ce parinte ar mai accepta sa isi dea copilul la acesta invatatoare dupa ce ar afla cum se comporta!

    Colegii nu o vor concedia!

    Conform legii invatamantului banii trebuie sa urmeze elevul atat la stat cat si la privat. Dar nu se aplica articolul cu pricina! Daca parintii nu sunt multumiti de serviciile acordate de sistemul de stat, singura alternativa este sa aleaga o scoala privata. De ce trebuie sa plateasca sa 2 ori pentru acelasi serviciu?


    PS: De ce credeti ca doamna nu avea succes cu after-school-ul?
  • +19 (19 voturi)    
    horror! (Joi, 9 ianuarie 2014, 13:20)

    anya_2 [utilizator]

    parintii stau ca nenorocitii si inghit asemenea mizerii de frica, de jena, copiii lor trebuie sa continue "scoala de fite".....
    m-am enervat crunt. ma gandesc ca as fi avut o ultima reactie in scoala respectiva si, cu orice risc, i-as fi pus o vaza in cap sau ce mi-ar fi cazut in mana (ma rog, evitand sa o ranesc fizic, ca sa nu fac parnaie).

    mi-e greata de asemenea snoabe si care se considera cu staif (auzi: adaptabile...).
    ma gandesc ce diferenta uriasa intre jivina asta plina de basini si parintii mei, care au fost, sarmanii, niste dascali impecabili din toate punctele de vedere.

    sper sa nu mai faca multi purici in invatamant, iar parintii sa se trezeasca la realitate.
  • +11 (11 voturi)    
    Cum sa lasi copii pe mana ei?? (Joi, 9 ianuarie 2014, 13:33)

    Caprioara [utilizator]

    Daca aceasta asa zisa "invatatoare" vorbeste in acest mod cu parintii, va puteti da seama cum se comporta cu elevii?? Oare parintii nu-si pun problema?! Ei cred ca daca dau niste cadouri asta se va transforma intr-un pedagog model?
    • +5 (5 voturi)    
      corect!!!!! (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:36)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Caprioara

      Inteleg ca doama nu va mai preda la scoala 10. DAR cu ce au pacatuit elevii carora urmeaza sa li se predea la urmatoarea scoala?
      • +3 (3 voturi)    
        :))) (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:58)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        Din pacate am inteles gresit. Directoarea scolii era detasata, nu invatatoarea!
  • +10 (10 voturi)    
    de aceea am ales o scoala particulara de prestigiu (Joi, 9 ianuarie 2014, 13:50)

    suntmandracasuntromanca [utilizator]

    Acesta este motivul pentru care eu mi-am mutat copiul la SCoala 79 din BUcuresti la o scoala particulara, pt. a scapa de contributiile (in fiecare an ne schimba clasa si asa eram nevoiti sa schimbam parchetul, bancile, termopanele, jaluzelele, pana am renovat aproape toata scoala pe banii nostri) si cadourile pe care eram obligati sa le dam cu foarte multe ocazii tuturor din scoala, de la boduguarzi pana la director. Daca miscai in front, copilul era catalogat drept "problema" , nu primea note bune si nu era tratat corespunzator. Evident, in clasa erau cativa parinti care sustineau tot ce cerea invatatoarea.
    Acum suntem la un Complex educational prestigios unde platesc doar taxa lunara si atat iar copilul este tratat corespunzator si invata valorile adevarate de care are nevoie ca om.
    • +2 (2 voturi)    
      LEN (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:43)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui suntmandracasuntromanca

      Conform legii invatamantului, articolul 9, ar trebui sa cereti MEC-ului cam 800 lei/luna care reprezinta , din cate stiu, finantarea care o primeste in general o scoala de stat pentru fiecare elev.

      "Statul asigurã finanþarea de bazã pentru toti prescolarii si pentru toti elevii din învãþãmântul general obligatoriu de stat, particular si confesional acreditat."
    • +4 (4 voturi)    
      Felicitari (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:44)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui suntmandracasuntromanca

      Ca poti si ca-ti permiti.
      In orase , mari, din tara nu sunt scoli private...si inghitim rahatul...si asuprirea copiilor si catalogarea lor..chiar si jigniri...
      Este o situatie in care nu ai iesire. Te framanti noaptea, faci lectiile acasa...nu ai cum sa transferi copilul. Prin lege nu ai voie in timpul anului scolar.
      Ce ma mira pe mine sunt comentariile de mai sus...eu in anii 80 am avut o asemenea invatatoare...la o scoala de cartier pe atunci...doar eu am avut ghinion?
      Primeam si martisorul, daruit, inapoi daca nu- i placea, cu indicatia ce floare (brosa) sau pene( brosa) sa-i cumparam . Ne indica magazinul si raionul...modelul si pretul...
      • +2 (2 voturi)    
        articolul 9 din LEN!!!! (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:56)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui karula

        Daca s-ar aplica articolul 9 din LEN, atunci cred ca jumatate din parinti si-ar permite. Sunt scoli care cer si 1000 de euro dar sunt si scoli si gradinite care cer 1000 de RON.
      • +1 (1 vot)    
        Draga Karula (Joi, 9 ianuarie 2014, 16:45)

        suntmandracasuntromanca [utilizator] i-a raspuns lui karula

        Iata o situatie in care ar putea favoriza initiativa privata si in orasele unde nu sunt scoli particulare mai ales ca acum pot fi accesate si fonduri europene. eu am facut un calcul si cu cat ma costa ca sa tin copilul la after-school si la meditatori pt. ca nu am timp sa fac lectii, am mai pus ceva deoparte si l-am inscris la scoala particulara. este adevarat in Bucuresti sunt multe astfel de scoli cu diferite preturi pt. toate buzunarele.
  • +10 (12 voturi)    
    Asta-i regula! (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:06)

    ion_pozitiv [utilizator]

    Invatatoarea respecta regula generala in invatamantul de stat de toate gradele! Un mediu corupt si profund daunator existentei tarii care (de)formeaza generatiile viitoare. Generalizez cu toata raspunderea, mai ales ca am ocazia sa cunosc multi profesori, sub40-45 de ani. Toti, fara exceptii, inculti, agramati, nulitati profesionale. In invatamant ajung numai cei de aceasta teapa. Ceilalti fac orice si-si castiga o paine onorabil. Ca si mai toti functionarii. Economistii, finantistii si contabilii prosti si cu pile ajung in finante sau la intreprinderi de stat. Prin Min. Finantelor duhneste prostia . Se vede si-n activitatea fiscala. Revenind, mediul e corupt si forteaza si parintii. Daca denuntul venea din randul cadrelor didactice ale scolii, atunci insemna ca acolo e un colectiv cinstit. Asa, e absolut sigur ca practica ilegala e generalizata. Sigur e faptuitaoare si directoarea care, chipurile si-a dat demisia de rusine. Nu. Asa crede ca o sa scape, cum fac politistii, procurorii si judecatorii prinsi la mita, santaj, etc. Intrebati-o pe Norica Nicolai.
    Asa se parvine si-n politica. A spaguit Nastatse pe privati, dar cel mai tare si constatnt a impus mita de la studenti si pretendentii la functii in PSD si Stat. Dar DNA, nu a vrut sa vada si astea, fiindca isi "dadea singur cu caramizi in ...."
  • +6 (8 voturi)    
    invatatoarea Dana Blindu (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:07)

    Graefdieter [utilizator]

    Peste vreo 6 ~7 luni sa va transmite (eventual) un comunicat al Parchetului prin care vom fi anuntati ca dosarul invatatoarei a primit NUP.Tot ce s-a spus si s-a prezentat a fost scos din context, de fapt parintii au fost vinovati.
    Ultrior, vreo 4 sau 5 copii vor fi mutati de parinti la o alta scoala,fiindca invatatoarea le facea zile fripte.
    Din suflet vreau sa cred ca gresesc, dar experienta imi spune ca asa va fi.
  • -1 (9 voturi)    
    O mica poveste (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:04)

    codrii [utilizator]

    Am ambii parinti profesori aproape de pesionare si va pot spune ca sunt profund nemultumiti de generatiile de colegi care au venit. Eu am refuzat total ca sa fac aceasta profesie poate ca eu sunt mai materialist, dar din a doua luna de servici aveam salarul mai mare decat tatal meu, oare este corect ???
    Sa presunem ca eu vin ministrul invatamantului si sunt foarte bine intentionat si va numesc pe dumneavoastra inspectorii mei, bine intentionati si duri si incepem o curatire a invatamantului si daca o facem corect dam jumatate din ei afara. Si apoi .... ce facem pe cine aducem pe 650 ron in mana??? Cand toti colegii mei de facultate au fugit de asta doar 1-2 mai slabi au ramas in invatamant.
    Problema este mult mai grea decat va dati seama daca azi s-ar da 6% di PIB la invatamant si s-ar aduce profesorii la un nivel la care de exemplu eu a-si fi tentat sa vin tot ar trebui 20 de ani ca sa reparam ce s-a stricat, asta este trista poveste domnilor.
    PS. Inca mai sunt cativa din vechii profesori sa vedeti peste inca 4-5 ani, ne-au adus la plan, "Un popor fara cultura este un popor usor de manevrat".
    • +4 (6 voturi)    
      sper ca glumesti (Joi, 9 ianuarie 2014, 17:55)

      PaulSaplacan [anonim] i-a raspuns lui codrii

      Faci mai multe greseli gramaticale decat un elev repetent de clasa a 7-a, dar aberezi pe-aici pe tema nivelului la care "a-i" fi tentat sa vii sa predai!? As spune ca esti dus cu pluta daca nu as stii ca exact acesta este nivelul intelectual al unei vaste (daca nu cumva vorbim chiar de majoritate) parti a dascalilor romani.
      • -3 (9 voturi)    
        bravo! (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:27)

        IoanaDC [utilizator] i-a raspuns lui PaulSaplacan

        Eh, ce ne-am face daca n-ar mai exista pe forumuri micii jandarmi ai gramaticii care vaneaza greseli mai degraba decat sa cugete la ideile prezentate? Comentariul de mai sus este foarte pertinent in ciuda greselilor de gramatica sau de tastare, unele poate facute din graba. Daca ii dam afara pe toti profesorii mediocri si corupti, pe cine punem in loc, in conditiile subfinantarii cronice a invatamantului? Poate dupa ce gasiti toate greselile de gramatica din comentariiile de mai sus gasiti si o solutie la aceasta problema.
        • +4 (6 voturi)    
          mda (Joi, 9 ianuarie 2014, 18:54)

          PaulSaplacan [anonim] i-a raspuns lui IoanaDC

          Care era ideea? Vechiul cliseu 'nu putem da jos hotii ca vin altul in locul lor'? Nu comentez pe marginea aberatiilor, eu m-am marginit sa remarc absurdul situatiei in care un analfabet explica pe un tot infatuat de ce nu vrea el (desi ar putea) sa dea o mana de ajutor invatamantului romanesc. Si nu, nu e vorba de greseli de tastare ci de lipsa punctuatiei, de formulari aiuristice, de cuvinte scrise gresit si de erori crase de gramatica.
          • 0 (2 voturi)    
            ti-am luat-o inainte (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:00)

            PaulSaplacan [anonim] i-a raspuns lui PaulSaplacan

            Uite, de exemplu, erorile mele sunt greseli de tastare. Diferenta e sesizabila.
  • +6 (6 voturi)    
    de ce trebuie sa scrie in catalog ??????? (Joi, 9 ianuarie 2014, 19:15)

    BME [utilizator]

    nu inteleg de ce trebuie sa se scrie in catalog, de ce trebuie sa stie scoala functia si locul de munca al parintilor? Stiti ca la inceput de an unele invatatoare aleg copii in functie de unde lucreaza parintii si functia pe care o detin ? Si apoi incep cu milogeala, ca au nevoie de.. si de...si daca nu spun nimic dau de inteles
  • +3 (3 voturi)    
    FELICITARI! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 0:09)

    seniorul [utilizator]

    Sincere felicitari parintilor care au avut determinarea si mai ales inspiratia de a inregistra comportamentul infect al acestei pseudo-invatatoare, sau mai bine zis comerciante “de succes”. Ati observat ce mod de adresare avea fata de parinti (ii permitea cumva varsta?)? Ce limbaj folosea si cata superioritate arata ca sa intimideze? Probabil majoritatea dintre parintii respectivi au mai multi ani de studii decat ea. Cu siguranta insa un infinit mai mult bun simt. Fara acea inregistrare, sunt aproape convins ca s-ar fi musamalizat totul, din “lipsa de dovezi”. Curios...inspectoratul, ministerul sa nu stie ca sunt de atatia ani asemenea manifestari in scoli?! Ma bucur ca a demis si directoarea, care a patronat de cativa ani buni asemenea specimene si a reusit cu atata indiferenta sa pateze imaginea scolii si implicit a copiilor. Chiar am ramas surprins ca toata atentia s-a indreptat exclusiv asupra comerciantei din invatamant. Acum o sa aiba ce povesti la nepoti...(cate mutatii fictive a vazut si cum facea inscrierile copiilor in scoala, cum facea repartitia acestora pe clase mai bune si mai putin bune, cum erau pusi parintii sa aduca bani de acasa pentru “onorarea” staff-ului din scoala etc.).
    Nu neg faptul ca si parintii au o parte din vina in toata aceasta poveste (si nu ma refer neaparat la clasa comerciantei, aceia chiar isi merita tot respectul pentru faptul ca au scos la iveala asemenea mizerii). Sunt insa unii carora le place intotdeauna sa iasa in evidenta, sa “pluseze” in momentul cand se stabilesc niste sume si sa ii traga dupa ei si pe cei care se feresc sa intre in jocul murdar al spagii... Pana la urma te fac sa ajungi sa te simti tu contra “vantului/sistemului/orientarii”. In concluzie, “viitorul suna bine!”
  • +2 (2 voturi)    
    mama care a postat inregistrarea e o eroina! (Vineri, 10 ianuarie 2014, 3:16)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Cred ca nu stiti ca majoritatea parintilor doresc musamalizarea cazului, unii mint sau nu spun adevarul...cica sa apere prestigiul scolii .....Care prestigiu , care scoala ?
    Directoarea e si ea o infecta pentru ca putea suspenda pe dna Blandu (...) care culmea are ca si aparator pe "pedeapsa lui Dumnezeu" avocata lui Cioaca .Madam Blandu trebuie sa fie data afara din sistem, sa mearga in privat sa vedem daca o angajeaza cineva acolo invatatoare, femeie de serviciu , cartof,oaie .....
  • +2 (2 voturi)    
    cum cred parintii de la scoala 10 ca (Vineri, 10 ianuarie 2014, 3:50)

    fosta zoezoe [utilizator]

    inspectoratul sau ministerul poate"repara"prestigiul scolii ?Printr-o lege, printr-un edict ? Numai ei pot sa spuna adevarul si sa ceara inlaturarea acelei "madam fite" Blandu (si pe oricine ca ea) nu din scoala, ci din invatamant !
  • +1 (1 vot)    
    "Este in politica balcanica, romaneasca, (Vineri, 10 ianuarie 2014, 4:26)

    fosta zoezoe [utilizator]

    de Sarbatori sa se ofere"-zici matale.Politica balcanica , coana blandu e sa se pretinda, sa se santajeze pentru a se obtine si mai nou, vedem de la dvs sa se umileasca si jigneasca in acelasi scop !
    Apoi chiar in citat apare :"sa se ofere" si nu sa se pretinda ! Ce valoare si ce rost au cunostintele daca se aseaza pe un asemenea schelet moral !
  • -1 (1 vot)    
    Afterschool (Vineri, 10 ianuarie 2014, 8:04)

    idsoc [utilizator]

    "Jmecheri" care acum "au uitat" ca se zice semiinternat si iau ochii la fraieri cu denumiri pompoase. Ia uite cine si-a facut "afterschool".
  • 0 (0 voturi)    
    este o diversiune, mes amis (Vineri, 10 ianuarie 2014, 9:16)

    ctrlm [utilizator]

    Eu nu spun can tovarasa invatatoare n-a gresit, dar, pe bune, nu stiu de ce irosim cerneala pe ea cand sunta atea cazuri cu imputiti de calibru greu (nu dau nume, stiti voi cine sunt0 care scapa de justitie. Este o diversiune, lasati comisia de ce-o fi sa se ocupe de ea si scoateti-o din presa, campania asta seamana deja cu o campanie de anihilare a persoanei.
  • -1 (1 vot)    
    Suntem ipocriti (Vineri, 10 ianuarie 2014, 9:21)

    Al01 [utilizator]

    Suntem ipocriti, diar vina apartine in primul rand parintilor, practica asta cu spaga la invatatori si profesori e de cand lumea si in toata tara, cuantumul depinde de nivelul de fite al scolii, al profesorilor si a parintilor (pe vremea noastra insa se multumeau cu vaze de flori sau bibelouri, pe cand azi, dansii comanda seturi de bijuterii de aur, seturi de oale inox, aparate foto performante, ceasuri scumpe sau bani in plic, si asta de Craciun, de Pasti, de sfarsit de an scolar, etc). Am 3 copii, slava Domnului ca ultimul imi termina anul acesta liceul. Eu am avut curajul sa-l mut pe unul dintre ei dintr-o clasa cu"fite' cu o inv. bine cotata, (unde vreo 10 parinti instariti faceau legea, stabileau ce si cat sa se dea,iar restul parintilor, se conformau, se chinuiau sa plateasca,n-aveau ce face, " pentru binele copiluluii")la o alta, mai modesta, care isi iubea meseria si elevii, nu punea pret pe cadouri- tocmai pentru ca nu mai faceam fata si am procedat bine.Constatam ca generatiile de acum, de profesori nu-si iubesc nici elevii , nici meseria. La sedintele cu parintii e groaznic, ne prelucreaza regulamente, se plang de comportamentul elevilor, sunt ca niste roboti care urasc ceea ce fac, iar copiii simt, antipatia este reciproca. Foarte putini au mai ramas, din generatia veche, care mai pun suflet in educarea elevilor. Nu generalizez, sunt si exceptii, de ex. profesoara de romana a fiicei mele, care nu da nici o ora nimanui in particular, care preda atat de bine ca toti la bac au niste rezultate deosebite (ii cheama, pe toti dupa amiaza la pregatire, gratis), care nu accepta cadouri, e foarte exigenta, foarte rar se ia 10 la dansa, dar copiii asteapta cu drag orele dansei, invata pe rupte, profesoara le impune, le-ar fi jena copiilor sa nu invete, iar noi suntem linistiti ca face treaba, ca la romana nu vor avea probleme la bac. Din pacate, va intra la pensie dupa anul acesta. E o diferenta colosala intre acest Om minunat si ceilalti profesori.Tot datorita da
  • 0 (0 voturi)    
    Continuare (Vineri, 10 ianuarie 2014, 9:23)

    Al01 [utilizator]

    . E o diferenta colosala intre acest Om minunat si ceilalti profesori.Tot datorita dansei, primul baiat al meu a intrat al 2-lea la facultate,cu 9.25 ( fara o ora de pregatire in particular). Asa cum spuneam, vina este generalizata, a societatii, a democratiei prost inteleasa. Sa recunoastem ca profesorii nu sunt cea mai defavorizata categorie sociala, dar sunt primii la greve, la intins mana. Lucrez in privat, prestez ore suplimentare, nu ajung acasa la ora 13 sau 14, n-am vacante de Craciun, Pasti si 3 luni de vara si totusi n-am salariu de 2500 lei (la cat ajunge un profesor cu toate gradele); chiar daca am studii superioare, n-am avut norocul sa intru la bugetari, unde se intra doar pe pile. Tot respectul pentru parintele care a avut curajul sa prezinte filmuletul cu invatatoarea spagara (o culme a nesimtirii). Daca toti am avea curajul sa spunem ce nu merge bine, pentru a fi indreptat, s-ar schimba mult lucrurile. Profesorii ar trebui sa-si intoarca fata spre elevi, sa-i faca sa indrageasca invatatura si din cand in cand, sa citeasca "Dascalita", de Octavian Goga.
  • 0 (0 voturi)    
    Invatatoarea Dana (Vineri, 10 ianuarie 2014, 13:58)

    fghr [utilizator]

    e o hoata cu tupeu.. F

    Restul ca e bine sa dai ca nu e bine sa dai sunt alte discutii...

    Concret

    Invatatoarea Dana e o hoata care cand se uita la copii vede doar bani si cadouri... daca ii fluturi 200-300 de euro prin fata o ia cu ameteala...
    • 0 (0 voturi)    
      :-) (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 13:35)

      seniorul [utilizator] i-a raspuns lui fghr

      Parca o si vad...:-))
  • +1 (1 vot)    
    hefzii (Vineri, 10 ianuarie 2014, 15:10)

    HefziHefzii [anonim]

    e doar praf in ochi pentru prostimea balcanica retardata...sa aive ce rumega. Nu e singura libidinoasa din sistem , sau din afara lui; o gasim in toate institutiile statului si in toate familile politicienilor, si in cadrut majoritatii guvernantiilor, dar evident ca la o scare de colectat lovele cu mult mai mare. Din pacate am ajuns un popor de libidiosi pe care ii poti cumpara cu o punga de seminte... Suntem ultimele jeguri din europa si nu numai... din pacate... Daca s-ar aplica legile cu adevarat la noi....romania ar fi doar o imensa puscarie; jumatate ar fi inauntru si jumatate ar fi gardineni lor....asta dupa standardele europene. Dupa standardele dambovitene; paduchiosii la puscarie; si marii ciorditori in guvern, parlament etc..
    • +1 (1 vot)    
      Matza blanda zgarie rau! (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 13:33)

      seniorul [utilizator] i-a raspuns lui HefziHefzii

      Poate ca asa o fi cu praful in ochi, dar cred ca pentru un parinte care are copilul in aceasta scoala sau, mai rau, in clasa acelei comerciante, faptul ca demersul facut s-a finalizat cu demiterea invatatoarei si a directoarei (foarte important si acest aspect, pentru ca nu este de admis ca o persoana aflata intr-o functie de conducere sa permita asemenea comportamente in structura pe care o conduce. Daca nu stia, ceea ce e exclus, este foarte grav, daca stia ce se intampla si nu a luat masuri este la fel de grav, deci nu poate invoca nicio scuza!). Si nu imi va putea schimba nimeni convingerea ca fara ca acest eveniment sa fi fost facut public prin acea inregistrare, tovarasa comercianta, in nesimtirea ei, s-ar fi prezentat in continuare in fata copiilor, in asteptarea zilelor de 1 si 8 martie, a Floriilor, a Pastelui, a sfarsitului de an, a inceputului unui nou an scolar si, din nou, a Craciunului...). Culmea e ca nu numai faptul ca se manifesta ca o adevarata capusa fata de parintii copiilor, din limbajul si modul de adresare fata de acestia reiese foarte clar cata educatie a primit de la parintii ‘mneai si ce caracter josnic poate sa aiba...
  • 0 (0 voturi)    
    IN FAVOAREA DENUNTURILOR OMUL CA SCOP IN SINE, SI (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 1:57)

    MrMadamebovary [utilizator]

    IN FAVOAREA DENUNTURILOR
    OMUL CA SCOP IN SINE, SI NU CA SLUGA, ANIMAL DE COMPANIE SAU SAC DE BOX


    Denunt nu e numai atunci cind iti reclami vecinul ca spala rufe la ora 3 noaptea, ci si atunci cind spre exemplu reclami o spargere de locuinta sau abuzurile unor institutii care nu isi mai indeplinesc rolul. Denunturile nu sint deci toate de acelasi fel. Scopul denunturilor care vizeaza coruptia in institutiile statului nu are nimic de-a face cu rafuiala personala, dragostea de circ sau vinatoarea de vrajitoare, ci cu orientarea statului catre ceea ce el trebuie sa fie, adica prestator de servicii pentru cetateni. Statul roman nu e prestator de servicii pentru cetateni - el e aproape exclusiv colector de biruri. Statul roman e spatiul de joaca al unor vatafi.
    Mai departe, dat fiind ca nu toti oamenii au mijloacele de a se descurca singuri atunci cind sint abuzati, ei prefera mai degraba sa denunte situatiile carora le-au cazut victima. Adica sa le spuna si altora - eventual si acelor institutii ale statului care, macar de ochii lumii, inca functioneaza. Prin urmare, denunt = ”Help!”. Denuntul poate fi deci conceput nu neaparat ca expresie a unor afecte dubioase (resentiment, ura etc.), ci ca solicitare a ajutorului din partea semenilor. O problema se rezolva mai usor daca la rezolvarea ei contribuie mai multe persoane.
    Daca denunturile care o vizeaza pe d-na invatatoare vi se par si expresia unui caracter fragil, sa ne gindim totusi ca denuntarea unui abuz este mai eficienta decit solutionarea lui intre blocuri. Denuntul e un instrument mai complex, inventat de om, pentru uzul omului. Omul merge sau nu merge la sala. Cu alte cuvinte, sa preferam sa batem cuiele cu ciocanul - si nu, cum ar fi barbateste - cu capul.