Titus Corlatean: Vizita Victoriei Nuland este binevenita. Angajamentul Romaniei pentru statul de drept ramane unul solid / Oficialul american se va intalni cu ministrul de Externe si seful statului, programul premierului "nu a putut fi schimbat"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 ianuarie 2014, 21:14 Actualitate | Esenţial

Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlatean, a declarat miercuri seara ca vizita ce va fi efectuata in tara noastra de Victoria Nuland, asistentul pentru afaceri europene si eurasiatice al Secretarului de Stat american John Kerry, este una "binevenita", apreciind ca "este bine sa discutam direct, si nu prin intermediul presei", pentru a clarifica "eventuale chestiuni care trebuie clarificate" si "aspecte ce pot parea sensibile la un anumit moment", el subliniind ca "angajamentul Romaniei pentru statul de drept, pentru democratie, ramane unul extrem de solid".

"Este o vizita pe care eu o calific ca binevenita, cred ca este extrem de oportun sa discutam si vom discuta cu siguranta in primul rand aspectele legate de parteneriatul strategic, care este un parteneriat ce reprezinta cheia de bolta a politicii externe romanesti. Vom discuta cu siguranta si aspecte regionale, exista mare interes. Si vom discuta cu siguranta toate aspectele care vor fi de interes pentru ambele parti", le-a declarat ministrul de Externe jurnalistilor, la Palatul Parlamentului.

"Am vazut chestiunea cu statul de drept, este o vizita binevenita pentru a avea acest dialog si a clarifica eventuale chestiuni care trebuie clarificate. Eu cred ca, dupa perioada aceasta si mai agitata in care s-a facut extrem de multa politica, este bine sa discutam direct, si nu prin intermediul presei, si apreciez exact vizita, care ne va da prilejul sa discutam direct si pentru a vedea exact unde ne aflam. Angajamentul Romaniei pentru statul de drept, pentru democratie, ramane unul extrem de solid, asa cum parteneriatul strategic ramane extrem de solid. Sunt mize mari, extrem de importante, in care Romania este un aliat fidel al SUA si, daca avem acest fundament solid, cred ca putem discuta si clarifica si aspecte care pot parea mai sensibile la un anumit moment", a mai spus seful diplomatiei romane.

Cu privire la intrevederile pe care oficialul american le va avea la Bucuresti, Corlatean a precizat ca agenda este facuta de partea americana si a confirmat ca Nuland are prevazute intalniri la MAE si la Cotroceni, dar ca, in schimb, programul premierului "nu a putut fi schimbat", astfel ca seful Guvernului l-a mandatat pe el sa discute orice fel de aspect pe care si partea americana si partea romana il considera necesar.


"Este agenda pe care o face partea americana, stiu ca este o intalnire cu ministrul de Externe, inteleg ca este o intalnire la Cotroceni. In ceea ce priveste premierul, am discutat cu dl prim-ministru de acum doua zile, atunci cand aceasta vizita a fost anuntata. Programul premierului era facut de multa vreme, asa incat, din motive obiective, acel program nu a putut fi schimbat si am tot mandatul premierului sa pot discuta orice fel de aspect pe care si partea americana si partea romana le considera necesare", a explicat Titus Corlatean.


Victoria Nuland, asistentul pentru afaceri europene si eurasiatice al Secretarului de Stat american John Kerry, face o vizita in Romania in perioada 10-11 ianuarie, pentru discutii referitoare la statul de drept, a informat Departamentul de Stat american, miercuri, intr-un comunicat de presa. Este a doua vizita a unui inalt oficial american in Romania in urma unei crize politice, dupa cea efectuata de Philip Gordon, predecesorul Victoriei Nuland, in august 2012, dupa referendumul de suspendare a presedintelui.

Reamintim ca Executivul si Parlamentul au fost in centrul unui nou scandal major in "martea neagra", 10 decembrie, cind Parlamentul a trecut un pachet de modificari ale Codului Penal cu impact negativ major in lupta anticoruptie.
























[P] Acces gratuit la ultimul targ de nunti al sezonului, daca vii insotit!

Cel mai important targ de nunti al anului incepe vineri, 31 martie, la Palatul Parlamentului. Dupa o editie record in Februarie, Mariage Fest pregateste editia cu numarul 23, ultimul targ de nunti al sezonului, in perioada 31 martie – 1 – 2 aprilie

2073 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    bine, corlăţene (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 21:26)

    ampersand [utilizator]

    Acum poţi să ieşi de sub pat.
    • +4 (4 voturi)    
      Daca e solid (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 22:28)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      e si... erect?!
      Pentru ca daca este al lui tatat socru.... mai greu!
      Poate cu... alice sau ceai cu ipsos!
  • +7 (7 voturi)    
    are intrevedere si cu ...Controceniul (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 21:30)

    lucadd [utilizator]

    vai de mine mai Corlatene sa lasi tu americanii sa vorbeasca cu dictatorii... trebuie sa ii informezi ce naiba ca Romania usl-ista in proportie de 77% este condusa de Basescu. Cereti si voi sa va trimita Navy Seal, Swat-ul si toate fortele de elita ca sa scape de presedinte inainte sa va bage pe toti la zdup.
  • 0 (0 voturi)    
    Procedura (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 21:47)

    sebagain [utilizator]

    CIne garanteaza ca Parlamentul poate fi dizolvat ?
  • +4 (4 voturi)    
    nu pot sa inteleg... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 22:00)

    mariage [utilizator]

    ... ce configuratie a creierului pot sa aiba psd-istii astia de pot sa minta cu atata nerusinare.
  • +4 (4 voturi)    
    Prima impresie dupa un pic de google... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 22:07)

    Ion B [utilizator]

    O sa-ti fie cam greu sa o dai cotita, domnule ministru de externe.
    Se pare ca doamna Victoria Nuland are ceva vechime in relatiile cu tarile fost comuniste si a muncit sub diferite administratii.

    Morala:
    Nu au tinut-o acolo ca ar fi frumoasa (intre noi fie vorba, arata chiar foarte bine...) ci pentru ca isi face bine munca.
    Te atentionez asa, din compasiune (era sa spun prietenie).
  • +2 (2 voturi)    
    Dialog (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 22:24)

    sebagain [utilizator]

    Asta e ori surd ori...
  • +2 (2 voturi)    
    daaa, parlamentari superimunitari (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 22:36)

    visio [utilizator]

    și Statul de drept; măi, adevărul este că minciunile astea prind foarte bine la electoratul usl-ist; votantul usl-ist este în culmea fericirii când vede că alesul lui ia la palme un străin...păcat că acest electorat doarme îmbrăcat și încălțat și cu sapa pe umăr...
  • +3 (3 voturi)    
    Angajamentu-i solid, practica-i interlopa ! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 22:52)

    Plagarus [utilizator]

    Ce credibilitate poate sa aiba un asemenea ministru de externe al unei tzari membre U.E.care face declaratii demne de un Asad, KIM YU PONTA .....Lukasenko. Tot guvernul de " cinstiti " imbracati in doctorate ar merita premiul IG-NOBEL pt. prestatia jalnica in anul 2013 +++ 2014 (cu repetitie )
  • +5 (5 voturi)    
    Ce se gudura si asta (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 23:43)

    Locke Lamora [utilizator]

    A uitat cand se batea cu pumnii in piept ca le arata el americanilor care nu dau liber la romani fara viza.
    Dupa ce pleaca asta parca vad ca o s-o spurce si din fascista si imperialista n-o s-o mai scoata.
  • -5 (7 voturi)    
    Scandal major (Joi, 9 ianuarie 2014, 0:30)

    Gigi Kent [utilizator]

    2-3 basisti au dezinformat 2-3 ambasade... scandal major :))
    • +4 (4 voturi)    
      nea jiji (Joi, 9 ianuarie 2014, 1:55)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      nu ti se pare ciudat ca, dupa atatia si atatia ani de "dictatura basista" dezinformatoare, ambasadele tot pe basisti ii cred?

      puteai comenta macar la subiectul predicatului agendei de neschimbat a primului mincinos al tarii. Cat curaj pe manglicianul Pontanocchio sa NU dea ochii cu doamna respectiva, care-i aduce vesti bune din partea noului sau partener de poze de-album, presedintele SUA =))
  • +4 (4 voturi)    
    Femeia il trateaza cu sictir pe Ponta (Joi, 9 ianuarie 2014, 2:44)

    mucenic [utilizator]

    Daca Mrs. Nuland vroia sa vorbeasca cu Ponta ar fi vorbit. Il prefer pe Basescu si lui Corleone ii transmite decizia.
  • 0 (0 voturi)    
    Desigur ca e ferm ! (Joi, 9 ianuarie 2014, 11:01)

    Fisherman [utilizator]

    Statul de Drept inseamna in primul rand Respetarea Neconditionata a Legilor.
    In al doilea rand inseamna Separarea Puterilor in Stat.
    Desigur ca Parlametul poate vota o Lege care sa declame ca Parlamentul este Separat Total de celelalte puteri pentru ca este atotputernic.
    In acest context, chiar daca un cetatean oarecare are o problema care necesita asitenta Justitiei el ar putea fi obligat sa raspunda in primul rand in fata Parlamentului ! Iar Hotararea Parlamentului va fi opozabila oricarei alte Hotarari...
    Dupa ce acesta Lege va fi publicata in Monitorul Oficial absolut nimeni nu va mai avea dreptul sa puna in discutie comportamentul Deputatilor si Senatorilor.
    Ce poate fi mai ferm decat asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    rusine! PONTA DEMISIA! (Joi, 9 ianuarie 2014, 14:04)

    ..13 [utilizator]

    Ponta nu are nici un eveniment public pe agenda sa de lucru asa cum este prezentata pe site-ul oficial.

    Rusinea cea mare este ca exista o poza de la intalnirea cu vice-presedintele Biden unde primul punct pe agenda de discutii a fost statul de drept!

    Acum PONTA NU MAI ARE TIMP!

    ei bine PONTA PLEACA! este mai bine si pentru tine, ca esti ff ocupat si ai pierdut firul prioritatilor si in acelasi timp ai posibilitatea sa te ocupi de familia ta si de recentul cantonat in mult mai multa liniste!

    PONTA DEMISIA!