Comisia parlamentara de ancheta Nana isi incepe miercuri activitatea

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 8 ianuarie 2014, 7:26 Actualitate | Esenţial

Comisia parlamentara de ancheta privind terenurile din comuna Nana, judetul Calarasi, se va intruni miercuri, in sedinta, la Palatul Parlamentului, pe ordinea de zi aflandu-se alegerea completa a conducerii si aprobarea calendarului de audieri, scrie Agerpres.

Potrivit unui comunicat al senatorului social-democrat Gabriela Firea, membrii Comisiei vor mai aproba miercuri regulamentul de functionare, distribuit de presedintele forului in forma draft la sedinta din decembrie 2013.

Prima sedinta pe 2014 a Comisiei ''Nana'' se va desfasura incepand cu ora 14,00, la sala Barbu Catargiu.

Deputatul Eugen Nicolicea a fost votat in luna decembrie 2013 presedinte al comisiei parlamentare de ancheta 'Calarasi', for constituit pentru verificarea legalitatii achizitiei terenurilor din zona comunei Nana. Comisia este compusa din 13 membri, un presedinte, un vicepresedinte si un secretar, avand in vedere ca PDL nu si-a desemnat reprezentanti in comisie.

Potrivit Hotararii plenului reunit al Camerei Deputatilor si Senatului de infiintare a comisiei de ancheta Calarasi, forul parlamentar are urmatoarele obiective: verificarea trasabilitatii terenurilor instrainate in perioada 1990-2013 pe raza comunei Nana, judetul Calarasi; verificarea situatiei subventiilor incasate de la Agentia de Plati si Interventie in Agricultura in perioada verificata in zona supusa anchetei; verificarea statutului juridic si al raporturilor de proprietate asupra terenurilor din zona comunei Nana in perioada 1990-2013; verificarea structurii de culturi a exploatatiilor agricole din zona supusa anchetei; verificarea legalitatii tranzactiilor cu terenuri din zona supusa anchetei in perioada 1990-2013.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1540 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    1990-2013? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 9:53)

    JestersTear [utilizator]

    Da, Basescu din anii 90 pusese ochii pe acest teren - mai precis dupa zborul elicopterului de pe CC. Sunt convins ca e un complot aici.

    Oare nu isi da seama nimeni cat de penibile sunt cererile lor?
    • +7 (13 voturi)    
      Pai... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 10:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Votantii uslamisti, aia 70% care sustin USL-ul, sigur nu-si dau seama, pentru ca nu inteleg ce e aia "stat de drept".
  • +2 (12 voturi)    
    Penibili, (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 10:31)

    mos ion roata [utilizator]

    O sa primeasca din nou, na-na
  • +6 (10 voturi)    
    Nu , nu sunt penibili....... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 10:34)

    polonyca [utilizator]

    ....sunt periculosi !!!! desi , stiu bine ca nu prea au "gloante" pe subiectul asta........ei insista si merg inainte !! E clar ca au un plan.....e clar ca coc ei ceva .....derbadeii astia au fantezie si tupeu !! Eu nu cred ca Nastase poate fi comparat cu Timosenco.....cred in schimb ca , viitorul ...Timosenco in Ro o sa fie ...Basescu !!! De asta ma tem....Asta o sa fie uratoarea victima , pt asta munceste acuma comisia asta !!! Nu va e clar inca ???
  • +2 (6 voturi)    
    cai verzi (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 11:41)

    Adrian1 [utilizator]

    visezi cai verzi pe pereti. asa se zicea si cand s-a facut comisia CEC si ca sa vezi surpriza, totul a fost in ordine.
  • +3 (7 voturi)    
    tu care esti?... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 11:51)

    gogu_milogu [utilizator]

    mazeta reloaded?...sau evoque?...sau gigi kent?.....sau?............
    • +1 (1 vot)    
      Astia e mai multi (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:56)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      colonel, montesquieu, finuta, jackalphonse . . .
  • +1 (5 voturi)    
    ce vezi? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 11:55)

    cinic [utilizator]

    cand te uiti in oglinda ce vezi? daca de dincolo iti vorbeste un "neinstruit" sa nu spargi oglinda.
  • +2 (6 voturi)    
    comisia (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:00)

    agent_smith [utilizator]

    De ce s-au infintat astia? Ce treaba are parlamentul cu verificarea legalitatii unei tranzactii? Justitia ce mai face atunci?
  • -1 (3 voturi)    
    clarificare (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:07)

    demaGOGU [utilizator]

    ce anume ancheteaza aceasta comisie "Nana"?!?
  • +2 (4 voturi)    
    Uite aici ancheta directionata politic (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:56)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Cauta astia nod in papura, sau chiar sa inventeze daca se poate, ar fi vrut ei daca se putea chiar parlamentul sa il condamne
  • -4 (6 voturi)    
    Ce se mai agita postacii (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 14:07)

    JustinCase [utilizator]

    Ce se mai agita postacii basisti, domne! Intr-un articol mai sus referitor la pesedei se inghesuie sa-si dea cu parere despre cat de vinovati sunt aia, dar cand vine vorba de Baselu` mai nene, uita-te cat de ofticati is! "Ce sa verifice, ce treaba are...", zic unii mai sus. Ce amuzanti sunteti, mai baieti! Doi prezindenti aveam si noi, unul "sarac si cinstit", altul doar "cinstit". :D
  • +1 (3 voturi)    
    intrebari (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:31)

    moby dick [utilizator]

    Care esta baza legala de constituire a acestei comisii si de ce verifica doar terenurile din comuna Nana ? Exista suspiciuni intemeiate, dovezi clare despre ilegalitati sau acolo unde familia presedintelui face achizitii trebuie facuta neaparat o ancheta, cu comisie parlamentara ? De ce ? Cand Basescu se mai duce la supermarket pentru cumparaturi, sa ancheteze si pe alde Carrefour sau Kaufland, cum au cumparat terenul, daca au avut autorizatie de constructie si daca au folosit muncitori cu forme legale.
    Niste caraghiosi si penibili !
  • +1 (1 vot)    
    Adepti statului de drepti va sustin (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:47)

    ty [utilizator]

    Da sefu, sa traiti sefu. Toti grajdani sunt cu voi.