Tribunalul Cluj a decis ca 200 de romi sa fie despagubiti cu 400.000 de euro de municipalitate

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 ianuarie 2014, 16:40 Actualitate | Esenţial

O decizie a magistratilor de la Tribunalul Cluj obliga muncipalitatea din Cluj-Napoca sa despagubeasca 200 de romi, individual, cu suma de 2.000 de euro, pentru faptul ca i-au relocat in urma cu trei ani din locuintele in care traiau, relateaza Agerpres.

Procesul a fost intentat de organizatia European Roma Rights, care i-a reprezentat pe cei 200 de romi in demersul facut in instanta.

Potrivit unui comunicat de presa publicat marti, instanta Tribunalului Cluj constata nelegalitatea Dispozitiei 6397/16.12.2010 a Primarului Municipiului Cluj-Napoca. La acel moment, in decembrie 2010, primar al municipiului Cluj-Napoca era Sorin Apostu.

De asemenea, decizia Curtii de Apel obliga paratii ca, pe langa plata celor 2.000 de euro de persoana, ceea ce ar insemna un total de 400.000 de euro, sa puna la dispozitia reclamantilor locuinte care sa respecte conditiile minimale stipulate in Anexa 1 a Legii nr.114/1996.

Decizia tribunalului Cluj a fost data in 30 decembrie 2013, cu drept de recurs in termen de 5 zile.

Potrivit reprezentantilor Primariei Cluj-Napoca, decizia va fi atacata cu recurs dupa ce vor primi motivarea instantei.

In decembrie 2010, 300 de persoane au fost evacuate din locuintele in care stateau pe strada Coastei din Cluj-Napoca.

Potrivit reprezentantilor Primariei Cluj-Napoca, la inceputul anilor 2000, pe strada Coastei locuiau 18 familii in patru imobile, cu chirie, insa raporturile contractuale cu municipalitatea au incetat in anul 2004. Tot atunci, reprezentantii primariei au constatat ca imobilele sunt foarte degradate si ulterior au si fost declarate de comisia de specialitate ca fiind improprii pentru locuire. In anii ulteriori insa, in jurul celor 18 familii s-au mai mutat si altele, iar in jurul celor patru imobile au fost incropite spatii in care au ajuns sa locuiasca cateva sute de romi. Amenajarile improvizate nu dispuneau de apa curent, sistem de evacuare a apelor uzate sau grupuri sanitare si nici de alimentare u gaze.

"Dupa cautari si evaluari indelungate, motivate de lipsa unui teren in proprietatea publica care sa permita dezvoltarea unui proiect in regim social, dar si de cresterea exorbitanta a preturilor pe piata imobiliara clujeana, in perioada 2005-2009, in cele din urma s-a gasit o solutie", se arata intr-un comunicat al Biroului de Presa al Primariei Cluj-Napoca.

Solutia a constat intr-o hotarare luata Consiliului local in urma careia cei 300 de romi au fost mutati in Pata Rat, care este o zona de la marginea orasului in care traiesc mai multe colonii de romi. Municipalitatea a construit acolo 40 de locuinte in 10 spatii modulare, pentru cei 300 de romi.

Acestia au protestat la acel moment pe de o parte pentru ca au fost mutati in miezul iernii, intr-o perioada cu temperaturi foarte joase, dar si pentru ca locuintele erau dupa parerea lor improprii, nu aveau caldura, aveau o baie la mai multe familii si traiau 'la inghesuiala'.

Romii au protestat la acel moment si in strada, cerand conditii mai decente de trai.

Ulterior, spatiul pe care se aflau cele patru imobile de pe strada Coastei a fost concesionat catre Mitropolia Clujului, Albei si Maramuresului, care a construit acolo un campus pentru Institutul Teologic, inaugurat chiar in urma cu o luna
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3695 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    improprii (Marţi, 7 ianuarie 2014, 16:46)

    thebblack [utilizator]

    o baie la mai multe familii? va dati seama? daca le dadea si niste sapun, puteau chiar sa se si spele din cand in cand... curat improprii...
    • -4 (10 voturi)    
      Au fost mutati fortat la groapa de gunoi (Marţi, 7 ianuarie 2014, 17:37)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Vechile locuinte aveau bai individuale. Iar tiganii respectivi sunt chiar curati, in ciuda conditiilor. Am fost si am vizitat Pata Rat unde strainii le-au construit locuinte mai decente decat cele oferite de primarie(o camera pe familie, o baie la doua familii). Cand muti o masa mare de populatie fortat risti sa incalci legea. Vechile locuinte au ajuns pe mana BOR
      • +9 (13 voturi)    
        discriminare (Marţi, 7 ianuarie 2014, 17:47)

        mariata [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        nu inteleg, la tigani le da gratis case, ok o camera pe familie, iar sutele de mii de tineri din tara trebuie sa se faca scalvi la banci pe viata, ptr o cutie de apartament, si tot tiganii sunt nemultumiti.
      • +7 (11 voturi)    
        ai vazut tu baile? (Marţi, 7 ianuarie 2014, 18:01)

        ember [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        vechile locuinte erau tot improprii. in plus majoritatea erau niste baraci urate si puturoase intre blocurile din cartierul marasti, mai erau si ridicate pe un teren care nu le apartinea si pentru care nu dadeau un leu. incearca tu sa iti ridici o ghereta unde sa locuiesti intre doua blocuri sa vezi cum te iau oamenii din zona la suturi inainte sa ajunga politia.

        problema reala a tiganilor mutati la pata rat e ca nu stau la doi pasi de piata marasti de unde se fura in voie de pe tarabe si din buzunarele oamenilor care mergeau la cumparaturi, ca sa nu mai spun si de faptul ca numarul copiilor care cersesc in piata marasti a scazut de cand tiganii au fost relocati,
      • +2 (2 voturi)    
        ceva nu se leaga (Marţi, 7 ianuarie 2014, 18:58)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        casele vechi, de unde au fost mutati "nu dispuneau de apa curent, sistem de evacuare a apelor uzate sau grupuri sanitare si nici de alimentare cu gaze."

        casele noi, ma rog, niste baraci modulare, "aveau o baie la mai multe familii si [tiganii] traiau 'la inghesuiala".

        iar faptul ca spatiul initial a jos la bor...nu e nici o paguba... de la niste borfasi la alti borfasi. dar macar astia s-ar putea sa omoare sobolanii.
        • +1 (3 voturi)    
          Uite ce nu se leaga (Marţi, 7 ianuarie 2014, 21:26)

          cato [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

          Nici autorul articolului, nici tu, nici majoritatea comentatorilor NU ati fost acolo. Ce nu se leaga e faptul ca vorbiti fara sa aveti habar :-)

          Hai nu minusurile, p-afar-istilor!
  • +3 (5 voturi)    
    Chiria pe un an anticipat? (Marţi, 7 ianuarie 2014, 18:20)

    antrax [utilizator]

    [infinite loop]
    1) Sa presupunem ca-s mutati undeva unde ii costa chiria pe un an 2000E/persoana, luati anticipat din "despagubire".
    2) Dupa un an primesc iar un sut in fund.
    3) Iar vine o fundatie din asta si da primaria in judecata. dureaza vreo 2-4 ani procesul.
    4) Se dau iar despagubiri...
    [end of infinite loop]

    PS: cum se dau despagubirile astea, ma rog? Exista o formula de calcul ceva?
  • +5 (7 voturi)    
    daca (Marţi, 7 ianuarie 2014, 18:24)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    mai primesc tiganii citeva decizii din astea nu mai pleaca la francia, germanica si anglia.
  • +7 (9 voturi)    
    Casa Mocca (Marţi, 7 ianuarie 2014, 18:44)

    Fane Babanu [utilizator]

    Cum fac sa primesc si eu casa gratis si sa scap de ipoteca ?!?!?
  • +4 (6 voturi)    
    Aloo (Marţi, 7 ianuarie 2014, 19:10)

    Alohaa [utilizator]

    Tuv-a muma .... Bine ca altii iau credite sau pleaca ani de zile din tara sa munceasca pentru a face bani pentru o locuinta iar altii primesc locuinte sociale. Si nici nu le trebuie in Pata Rat, ca sunt conditii impropri!
  • +4 (4 voturi)    
    Vreau si eu casa gratis (Marţi, 7 ianuarie 2014, 19:56)

    OmulNou [utilizator]

    Vreau si eu casa gratis de la stat, unde ma inscriu? Ce ghinion pe mine ca sunt roman, daca eram rrom ma pricopseam cu tot felul de gratuitati de la stat, asta nu e prima oara cand se intampla. Rusine statului prea slab ca sa actioneze in mod drept pentru toata lumea, mare rusine!
  • +3 (3 voturi)    
    European Roma Rights (Marţi, 7 ianuarie 2014, 20:01)

    Eucris [utilizator]

    Intrebare retorica: cine finanteaza aceasta grupare? Oare cand o sa auzim si de Roma Responsibility sau Obligations? Poate cand se vor maturiza social.
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO, justitie! (Marţi, 7 ianuarie 2014, 22:40)

    rutger [utilizator]

    Asa te vrem mereu ! Sa-i salvam pe infractori si sa-i belim pe aia care respecta legile ( si care se mai si spala cu sapun !!) Iar ong-urile pentru tigani sa obina si mai multe fonduri sa ne creasca la numar turnuletele !