VIDEO Adrian Nastase, prima reactie publica dupa aflarea sentintei: Pedeapsa este ingrozitoare si injusta, o razbunare murdara

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2014, 19:00 Actualitate | Esenţial

Fostul premier Adrian Nastase a declarat, luni seara, la plecarea de la Sectia 2 de Politie, ca pedeapsa in cazul sau este "ingrozitoare", "extrem de injusta", fiind "o razbunare murdara", relateaza agentia Mediafax.

Intrebat cum comenteaza decizia justitiei, Nastase a declarat, la iesirea din Sectia 2, vizibil afectat: "Ingrozitoare, dupa parerea mea, extrem, extrem de injusta, o razbunare murdara. Ce pot sa spun mai mult?".

Fostul premier a iesit din sectie insotit de politisti, incatusat, si s-a urcat intr-o masina, cu care urmeaza sa fie dus la penitenciar.

Fostul premier Adrian Nastase, condamnat la patru ani de inchisoare in dosarul Zambaccian, va fi incarcerat la Penitenciarul Rahova.

Adrian Nastase a fost condamnat la 4 ani de inchisoare cu executare si cinci ani interzicerea unor drepturi, pentru luare de mita in forma continuata. Acesta a mai primit 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru santaj. Prin contopirea pedepselor, Adrian Nastase va executa pedeapsa de patru ani de inchisoare.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

12725 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    saracul..sper ca ... (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:11)

    exilatul [utilizator]

    o sa ajunga in celula cu becali ca sa poata ciocni niste "oua" ...de paste... cu ciobanul...
    • +14 (14 voturi)    
      se pare ca ... (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:06)

      jorea [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      justitia l-a facut pe spagar si la buzunare.
    • +10 (10 voturi)    
      Clubul Penitenciar Social Democrat (Luni, 6 ianuarie 2014, 21:46)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      La mai mulți!
    • +5 (5 voturi)    
      solidaritate (Marţi, 7 ianuarie 2014, 11:06)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      PSD-ul a declarat că rămâne alături de condamnatul năstase (aşa cum defila, cu acelaşi năstase în frunte, în favoarea lui gabriel bivolaru). foarte frumos, să treacă toţi acolo, în puşcărie. altfel totul este demagogie neruşinataă.
  • +33 (33 voturi)    
    Lasa ca... (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:11)

    -owsky [utilizator]

    ....numa bine mai scrii inca un volum de poezii.
    • +11 (11 voturi)    
      :) (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:59)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui -owsky

      Buna asta. Nu cred ca-l vei citi vreodata insa. si nici doctor nu devii pe lucrarea lui.
  • +34 (36 voturi)    
    YESSSSSSSSSSS...!!! :D (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:12)

    Codruta N [utilizator]

    Ma simt razbunata pentru perioada 2001 - 2004 (si, oarecum, chiar si pentru '90 - '96) :>

    "Razbunarea - bucuria zeilor" :P
  • +23 (23 voturi)    
    razbunarea (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:14)

    nash pandelica [utilizator]

    de obicei razbunarea vine ca plata a unei datorii...
    deci, intr'un fel, recunoaste ca merita razbunarea.
  • +34 (34 voturi)    
    Traiasca judecatorii curajosi! (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:18)

    Maniu [utilizator]

    ProTv il caineaza, TVR la fel, vai de capul lor! sa le fie rusine acestor posture de rahat care nu slujesc interesul public si vor sa cada oprobiul asupra unor judecatoresti de un CURAJ EXTRAORDINAR!
    • +12 (14 voturi)    
      De TVR nu mă mai mir (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:44)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      dar şi ProTV? Nu-s fanul lor dar se pare că au ajuns foarte jos deşi dacă mă gândesc la cum au luat naştere (tot cu un furtişag de vreo mie de miliarde plătite de noi - era in 2001 - de lei vechi cu binecuvântarea "dezinteresată" a lui năstase) ...
    • +14 (14 voturi)    
      Ciracii lu'Hurezeanu... (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:21)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Te asteptai la altceva?
  • +30 (30 voturi)    
    hotul neprins, negustor cinstit- vechi proverb (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:21)

    ioanadoe [utilizator]

    in traducere: altii au furat si mai mult, si nu au patit nimic, numa eu am picat de fraier. Asteapta tu acolo ca cu putin noroc, mai intalnesti si alti pesedei, pedelei, udemerei, magistrati...Eu de ce am plecat din Romania, din cauza unor mafioti ca tine..
  • +43 (43 voturi)    
    are dreptate (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:23)

    bogdanlungu [utilizator]

    pedeapsa este injusta. merita cel putin 8-9 ani.
    • +18 (18 voturi)    
      Cel puţin 8-9 ani? (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:48)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

      Poate în speţa asta (găinăroasă, ce-i drept) dar pentru celelalte acte de "bine" comise cu cinism şi sâge rece contra naţiunii române când va răspunde?
  • +37 (37 voturi)    
    Ingrozitor pe naiba (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:27)

    Wanheda [utilizator]

    Ingrozitor prin prisma faptului ca meritai mai mult si sa executi toti anii aia, fara reducere. Dar am uitat, la voi in PSD prin hotie va castigati respectul.
    • +11 (11 voturi)    
      Aplauze... (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:19)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ...si ovatii la intrarea in parlament. Au uitat?
  • +11 (11 voturi)    
    "extrem de injusta" (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:31)

    raspopitul [utilizator]

    ptr cite (ne-)ai facut...ai dreptate "extrem de injusta"
  • +22 (24 voturi)    
    Ingrozitor a fost Tradatorule sa dai petrolul tari (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:39)

    alex4321 [utilizator]

    Ingrozitor a fost Tradatorule sa dai Tot Petrolul tarii pe veci si pe nimic (pe o suma de mizerie: suma de 600 de mil EU.

    Practic pe gratis, daca o comparam cu profitul OMV de 1 miliard de EU pe an (si ala micsorat la greu de OMV ))

    Ar trebui sa-ti putrezeasca oasele in puscarie Tradatorule.

    Mai devreme sau mai tarziu vei fi judecat si pentru asta.
  • +13 (13 voturi)    
    nu trebuie sa spui nimic (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:39)

    thebblack [utilizator]

    trebuie doar sa intinzi mainile.
  • +16 (16 voturi)    
    Ata ete (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:40)

    OmulNou [utilizator]

    Ce sa-i faci adriane, ti-ai tras si tu ce foloase necuvenite ai apucat, nu-ti face griji, iesi dupa vreun an jumate, poate mai apuci sa-ti mai tragi un tablou, una, alta. Adrian ca Adrian, dar oare cat de speriati sunt restul suspectilor politici? Ma astept la masuri disperate din partea guvernului si parlamentului, probabil vor incerca faza cu gratierea din nou, sau poate o amnistie daca iese vreun pedeserist presedinte. Nu-mi fac griji, PSD-ul are imaginatie cand vine vorba de a-si scoate suspectii din ghearele justitiei.
  • +16 (16 voturi)    
    Nastase 4 case (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:50)

    Mirceaq [utilizator]

    noi n-am uitat, cat ai furat !
    si de ce nu i se confisca toata averea, sa fie un exemplu si pentru restul clasei politice !
    urmeaza Ponta si gasca de baieti destepti ?
    • +4 (4 voturi)    
      ! (Marţi, 7 ianuarie 2014, 10:25)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui Mirceaq

      Ai cam ramas in urma; eu cand i-am citit testamentul( cu ocazia"sinuciderii"). erau 15 case, pe care le lasa cu limba de moarte fiecarui mamru al familiei.
  • +12 (12 voturi)    
    ma indoiesc ... (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:07)

    jorea [utilizator]

    ca ponta nu se bucura acum.
  • +9 (11 voturi)    
    Criza de crema Nivea! (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:07)

    mfilip91 [utilizator]

    A disparut deja crema Nivea de pe piata!
  • +16 (16 voturi)    
    Cam greu de crezut... (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:08)

    minus [utilizator]

    Eu zic sa mai incercati, aseptam o teorie inteligenta de la un profesor universitar!

    Dar am fi si mai interesati sa aflam daca lipsa a 1.824.303 lei din conturi este o durere sau doar o pișcătură de purice?
    Nu-i asa ca erau banii de pe frigider? Daca da, asta da intr-adevar o noua dimensiune umana a afirmatiei "pedeapsa este ingrozitoare si injusta"! Pai sigur, sa nu-ti mai vezi FRIGIDERUL?
  • +15 (15 voturi)    
    ...injusta... (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:17)

    IancuJianu [utilizator]

    Desigur, la cite potlogarii a facut Nastase, merita mai mult. La *valoarea* lui 4 ani inseamna nimic.
    • +6 (6 voturi)    
      subscriu (Marţi, 7 ianuarie 2014, 5:44)

      dallara [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      madan nastase se lauda(nu sariti,am citit din surse) in cercul lor de prieteni ca va face miliardul pana la sfarsitul lui 2005,deci cred ca pedeapsa este frustrant de ingaduitoare......marele nastase nu a scapat de justitie pentru ca dovezile au fost evidente mai ales ca pana in 2004 isi desfasura activitatile "onorante"fara perdea crezand ca e de neatins de orice sistem juridic romanesc.....iar timpul de judecata a fost monstruos de lung ceea ce denota o deficienta crasa in justitia post decembrista....haha,am omis post comunista sau dupa revolutie pentru ca revolutia a fost un fake iar comunistii zburda liberi cu buzunarele doldora de castiguri oneroase din afaceri tip nastase.
  • +16 (16 voturi)    
    razbunare (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:22)

    ucun [utilizator]

    Da, este un fel de razbunare. Se mai poate numi si pedeapsa. Sunt sigur ca Nastase stie foarte bine de unde i se trage. Si nu este de la Basescu !
    Aviz si altora.
  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Luni, 6 ianuarie 2014, 21:36)

    corvus coraX [utilizator]

    Cert este că asistăm la cea mai gravă criză de săpun de la 1989 încoace...
  • +2 (2 voturi)    
    toţi or fi trişti? (Marţi, 7 ianuarie 2014, 11:08)

    barbu007 [utilizator]

    ... chiar şi răspopitul ilie sîrbu, actualmente socrul lui ponta?! căci puşca "împăratului2 l-a lăsat, în 2001, pe cânr se aflau la o vânătoare, fără două obiefte foarte preţioase.
  • +1 (1 vot)    
    anyhow (Marţi, 7 ianuarie 2014, 14:20)

    liviusmaximus [utilizator]

    Nu putem judeca noi, cat au furat ei !... In plus, si-au educat urmasi de baza- ponta, fiul andrei, etc, etc. Condamnarea asta si circul de la precedenta ma fac sa fiu trist; nu ma pot bucura vazand cat de mici caractere au. Pt ca ei, reprezinta un procent semnificativ dintre romani. Care probabil, ar fi procedat la fel, daca aveau sansa sa fie in acele pozitii. Dar, s-au nascut doar ca fii ai unor comunisti umili si nu fii ai unor comunisti de frunte...
  • 0 (0 voturi)    
    astia chiar este convins (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 19:45)

    Ellias [utilizator]

    ca "luarea de mita" e ceva de la sine inteles ca fiind "drpetul" fiecarui PM, guvernant, parlamentar..nicidecum un act ilegal. Cine dracu l-a mai facut si pe asta "profesor la facultate de drept? Cata nesimtire la acest infractor de drept comun. Dupa ce ca i-au "aplicat" legea facuta tot de ai lui, adica de comasare...in loc sa adune -ei scad din pedeapsa, mai face si pe "nemultumitul". Adica hai sa furam si sa ii obligam pe altii sa ne umple sacul" ca este cat se poate de legal. Futu-tzi gatzii ma-tii de nenorocit ce esti.Rusinea Romaniei. Razbunarea cui e aici? Nu e razbunare: e incalcare grosolana a legii de catre omul care ne-a reprezentat tara si pe noi romanii, peste tot in lume. Ce tupeu de borfas la el.