UPDATE Sora lui Adrian Nastase: Asteptam ca justitia divina sa-si spuna cuvantul. Cine lupta pentru Romania in clipa de fata e pedepsit / Catusele portocalii sunt peste tot

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2014, 17:42 Actualitate | Esenţial

Sora lui Adrian Nastase, Dana Barb, a declarat luni, dupa condamnarea fostului premier, ca l-a avertizat pe fratele sau ca va fi "pedepsit" pentru ca a "vrut sa fie patriot" si a "facut ceva pentru aceasta tara". "Cine lupta pentru Romania in clipa de fata e pedepsit", a spus sora lui Nastase.

Dana Barb le-a declarat jurnalistilor, dupa ce a sosit la locuinta lui Adrian Nastase din strada Zambaccian, ca a vazut cum "si-a facut treaba" justitia omeneasca. "Eu si familia noastra, si mama lui Adrian Nastase, asteptam ca justitia divina sa-si spuna cuvantul, pentru ca stim ca justitia divina are mult mai multa putere asupra oamenilor, familiilor lor, pana la a saptea generatie. Sa-si aduca aminte", a spus ea.

Intrebata daca este pregatita familia Nastase pentru aceasta noua condamnare, Dana Barb a declarat: "Noi suntem pregatiti totdeauna. Asta a fost soarta noastra in aceasta tara. I-am spus fratelui meu: ai vrut sa fii patriot? Te pedepsesc! Toti cei care ti-au vrut raul te pedepsesc, pentru ca ai facut ceva pentru aceasta tara. Trebuia sa-ti vezi de tine, de familia ta, de viata ta, de interesele tale, nu sa lupti pentru Romania. Cine lupta pentru Romania in clipa de fata e pedepsit".

Intrebata ce i-a raspuns Adrian Nastase, sora acestuia a replicat: "Mi-a spus ca am dreptate".

Dana Barb a fost intrebata de asemenea daca a vorbit cu fratele sau dupa sentinta. "N-am vorbit, dar stiu cum gandeste. El totdeauna s-a sacrificat pentru ceilalti", a raspuns ea.

"Noi totdeauna suntem pregatiti... si avem foarte multa putere", a mai spus sora lui Adrian Nastase.

Dana Barb: Catusele portocalii sunt peste tot

Sora lui Adrian Nastase a declarat luni seara, dupa ce fostul prim-ministru a fost dus la penitenciarul Rahova, ca Romania se afla "in catusele portocalii".

"Catusele portocalii sunt peste tot. Sa se gandeasca toata lumea cand vor ajunge catusele la ei", a afirmat Dana Barb.

"Dumnezeu e singurul care poate face dreptate in Romania... in Romania lasilor", a mai spus ea.


Fostul premier Adrian Nastase a fost condamnat, luni, la patru ani de inchisoare cu executare si cinci ani interzicerea unor drepturi, pentru luare de mita in forma continuata. Acesta a mai primit 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru santaj. Prin contopirea pedepselor, Adrian Nastase va executa pedeapsa de patru ani de inchisoare.

Dana Nastase a fost condamnata la 3 ani de inchisoare, cu suspendare, pentru complicitate de luare de mita, si patru ani de interzicere a unor drepturi. Aceasta are o perioada de incercare de 8 ani.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3897 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Serios?! (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:49)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    La ce film te uitai?
    A, esti pe latrine!
    Pofta mare!
  • +21 (21 voturi)    
    Adevarat spuneti! (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:52)

    george_neagu [utilizator]

    Dar ati zis bine. El si-a vazut de interesele sale, nu de Romania.
  • +24 (24 voturi)    
    bancul zilei la radio : " Cine lupta pt RO "? (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:53)

    mnicku [utilizator]

    e buna gluma . Pai madam daca ar fi luptat pt RO ar fi trebuit ca acum RO sa fie cu 10 ani in fata cel putin ,

    Nu ma bucur pt necazul lui bombonel dar toata clasa politica are " miere " din punga statului pe degete cel putin . Fiecare si-a bagat mina pina-n cot doar ca unii mai si platesc
    • +10 (10 voturi)    
      hmmm... (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:26)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Interesanta lupta asta "pentru Romania"...
      Trebuie, ce-i drept, sa tinem cont ca, in lumea lor, nu exista alb si negru. Peste tot sunt doar nuante de gri, mai inchise ori mai deschise... E adevarat ca Nastase s-a opus lui Ilici in privinta unor probleme legate de colaborarea Romaniei cu NATO, colaborare pe care Iliescu o voia desfiintata. Poate si in alte privinte, nu stiu...
      Cert este, insa, ca daca voiau sa ajute tara, nu o furau, nu-i lasau nici pe baronii PSD sa o faca si nu aserveau toate structurile statului intereselor lor politice si financiare oculte. Punct!
  • +27 (27 voturi)    
    Infractorii lupta pentru Romania! (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:54)

    triciupa [utilizator]

    Cucoana Barb da cu mucii in fasole si pierde o buna ocazie de a-si tine gurita inchisa. Auzi ce s-a gasit sa spuna si mai ales cine! Pai madam' Barb, la randul ei, a bagat vastu' la greu in borcanul cu miere si are niste ditamai tinichelele atarnate de coada. Poate din cauza asta cucoana a devenit brusc patrioata si a simtit nevoia unor precizari: fratiorul spagar nu e un penal ordinar, nooooo, el de fapt lupta pentru patrie atunci cand isi burdusea teschereaua. Hai, valea parvenitilor, la bulau cu voi!
  • +25 (25 voturi)    
    Aoleu? (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:03)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    Pe bune? Na, ca tocmai i-au numarat astia, toti, ouale!!!

    Neam de nomenclaturisti, credeati ca vi se cuvine totul?
  • +19 (19 voturi)    
    cuvinte lipsa (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:05)

    capsunel [utilizator]

    Lipsesc niste cuvinte intre "pentru" si "Romania". dati-mi voie sa corectez : "cine lupta" pentru legalizarea hotiei, cine fura ca in codru si incearca subminarea economiei in "Romania..."
  • +22 (22 voturi)    
    Năstatse a fost altruist și a dat din furăciune (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:11)

    visio [utilizator]

    surori, veri, etc...
  • +12 (12 voturi)    
    "Romania sunt Eu" (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:34)

    Codruta N [utilizator]

    Si da-i, si lupta, monser... :P

    Apropo: parca imi amintesc ca nici aceasta Barb nu statea prea bine la capitolul "tinichele"? Ei i-a trecut randul? sau asteapta sa-i vina si ei? >:)
  • +10 (10 voturi)    
    recicidistul Nastase altruist? (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:35)

    lucadd [utilizator]

    nu e tipul ala care ne chema arogant de la cea mai inalta tribuna in Stat sa ii numaram ouale la Cornu?
  • +10 (10 voturi)    
    matusa tamara (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:37)

    oximoron [utilizator]

    da' tie nu ti-a lasat nimic matusa tamara???

    Auzi...nastase si lupa pentru romania...baba si mitraliera.
    • +2 (2 voturi)    
      Fii atent la ce zice! (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:06)

      Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui oximoron

      Citat: "Asteptam ca justitia divina sa-si spuna cuvantul." Aluzii mai mult decat subtile, in contextul "matusii" .. :)
  • +10 (10 voturi)    
    Nastaese (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:55)

    adrian88000 [utilizator]

    "sapte case " ,a luptatat pana a strans la tescherea un MILIARD de euro.
    Si aia zica ca a luptat pentru Romania . RUSINE!!
  • +11 (11 voturi)    
    Nu ti rusine ? (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:15)

    alex4321 [utilizator]

    Nu ti rusine ?

    Sunteti un neam de hoti si tradatori de tara !

    Ati dat petrolul raii pe veci si pe nimic , familie de Infractori Condamnati Definitiv !

    Meritati inchisoare pe viata pentru hotiile facute !
  • +12 (12 voturi)    
    Adelu, luptatorul cu fular ! (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:24)

    Plagarus [utilizator]

    Steagul de lupta al Adelului este,Pinata piratilor cu celebrul cap de mort si cele doua ciolane OMV !
  • +3 (3 voturi)    
    pampersii de cauciuc (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:56)

    thebblack [utilizator]

    si i-a luat la el? ca daca e vorba de justitie divina, vezi ca barbosul da cu fulgere.
  • +4 (4 voturi)    
    Eroul Adelu care prin distrugere (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:17)

    Wanheda [utilizator]

    a luptat pentru Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Special pentru Adelu (Luni, 6 ianuarie 2014, 22:22)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Ar fi trebuit niste catuse roz.
  • +2 (2 voturi)    
    Doamna... (Luni, 6 ianuarie 2014, 22:37)

    John M. [utilizator]

    are dreptate. Nastase s-a luptat pentru Romania, dar CA SA FIE TOATA NUMAI A LUI....
  • 0 (0 voturi)    
    lol ? (Luni, 6 ianuarie 2014, 22:53)

    dkz [utilizator]

    catuse portocalii ? lol ?
    e rupta de realitate saraca
    stiam ca romania e condusa de ciuma rosie.
  • 0 (0 voturi)    
    suparare mare (Luni, 6 ianuarie 2014, 23:55)

    revo [utilizator]

    dar mare, mare de tot: S-A INCHIS TARABA CU MATUSICI TAMARA! Vai si of, unde o sa ajunga lumea asta, soro?!