Politistii vor pune in executare mandatul in cazul lui Nastase; acesta se poate prezenta si singur la arest

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2014, 16:56 Actualitate | Esenţial

Fostul premier Adrian Nastase, condamnat definitiv la patru ani de inchisoare cu executare in dosarul Zambaccian, urmeaza a fi incarcerat in arestul Politiei Capitalei si, ulterior, intr-un penitenciar din Bucuresti, cel mai probabil la Rahova, imediat dupa ce instanta va elibera mandatul de executare a pedepsei cu inchisoarea, afirma Agerpres, care citeaza oficiali ai Politiei Capitalei.

Potrivit surselor citate, exista si posibilitatea ca Nastase sa fie incarcerat direct in penitenciar.

In baza sentintei definitive, instanta va emite un mandat de executare a pedepsei cu inchisoarea, care urmeaza a fi pus in executare de politistii de la Urmariri din cadrul Politiei Capitalei.

In acelasi timp, Adrian Nastase are posibilitatea de a se prezenta singur la sediul arestului sau la penitenciar.   

Inalta Curte de Casatie si Justitie l-a condamnat, luni, pe fostul premier Adrian Nastase la patru ani de inchisoare in dosarul Zambaccian. Sotia acestuia, Dana Nastase, a fost condamnata la trei ani de inchisoare cu suspendare pentru complicitate la luare de mita si infractiuni la legea vamala, cu un termen de incercare de opt ani.

Irina Jianu, fosta sefa a Inspectoratul de Stat in Constructii, a fost condamnata la 4 ani de inchisoare cu executare si cinci ani interzicerea unor drepturi civile pentru spalare de bani in forma continuata si participatie improprie la fals intelectual la legea contabilitatii si folosirea la autoritatea vamala de documente false. Irina Jianu se afla deja in detentie, ea fiind condamnata definitiv anterior in dosarul 'Trofeul Calitatii'.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4528 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    He-he-he (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:05)

    rad_prostii [utilizator]

    Sa spertam ca la cei 4 ani se adauga si restul de la prima condamnare.

    Sa se termine odata si cu reducerea pedepselor pentru operele scrise in inchisoare. Ca asa de ce nu vom vedea si infractori care vor evita inchisoarea pentru operele scrise inainte?
  • +15 (15 voturi)    
    Adrianeeee!!! (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:07)

    FlorinCupcea [anonim]

    Adriane, cu mătuşă
    Gloanţă oarbe şo cătuşă
    Să te-omori nu te gîndi
    Ia-ţi eşarfa Burberry.
    Ponta şi cu Cazanciuc
    Te-or scăpa anu' de zdup
    Şi te-or pune binişor
    Ataşat, ambasador
    Să le scrii frumos pe blog
    Tu, semeţ ideolog!
  • +7 (9 voturi)    
    Mare atentie! (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:09)

    EagleEye [utilizator]

    Polititstii trebuie sa fie foarte atenti cand se duc dupa Adrian,puscariasul,pentru ca la el nu se stie niciodata cand joaca rolul lui Charles Bronsosn.Atunci el trage in stanga si-n drepta.Si nu cumva sa au vreun fular la ei...Bombonel e alergic la fulare!
  • +6 (6 voturi)    
    Opere alese (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:16)

    Daniels22026 [utilizator]

    Eminescu, Caragiale, Stefan cel Mare, Brincusi, Horea, Closca si Crisan, Enescu!!! Treziti-va! Hai sa vedeti Romania fratilor!!!!

    Numai asta seara, in direct!!! Si pe urma din puscarie, pe blog!!!
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:28)

    CristiRu [utilizator]

    Doamna Jianu Irina( care a semnat actele la cererea ...cui?) avea un sef pe vremea aceea care se numea sechelariu si era foarte bun prieten cu grupul de interes al lui nastase din care nu lipsea piesa de rezistenta
    ...hrebenciuc foarte bun prieten cu
    iliescu....!!. ? Vai mama mea , dar cata
    treaba are justitia asta in Romania.
    Imi doresc o Romanie a romanilor de pretutindeni .
    Si nu mai vreaua sa vad romani ca fug din tara din cauza celor care formeaza grupuri de interese in defavoarea romanilor .... Numai justitia( facuta corect) va fi ceea care va da incredere romanilor si mediului de afacere sa progreseze intr-un stat de drep .... Ny mai vreau sa vad patroni care "conduc"miliarde din banii publici si ei habar nu au de ei ( sunt doar niste pioni ai grupurilor de interese) si in caz de ceva ....rau.... cad preluind toata responsabilitate.... cazul Irina Jianu !!??
    • -2 (2 voturi)    
      argumentatie de doi bani!! (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:29)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui CristiRu

      Nu ca n-ar fi ok ca Nastase sa ajunga la inchisoare - dar asta, cu "sefii" si "prietenii" miroase a dosar stalinist! Ori exista dovezi ADEVARATE (iar eu ma gandesc ca ASA o fi fost, de a ajuns sa fie condamnat)
  • +8 (8 voturi)    
    Un pas catre normalitate (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:29)

    uluit [utilizator]

    Aceasta decizie de condamnare, ne da speranta revenirii noastre catre normalitate. Este doar un mic pas. Mai sunt multe de facut.!

    Astept sa-l vad pe Ponta (discipolul lui Nastase) cum se declara socat de aceasta decizie, cand USL-istii au o asa de mare "majoritate".
    • -3 (3 voturi)    
      YESSSSSS....!!! (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:30)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Sa-i vad la inchisoare pe Udrea si pe Blaga si pe Boc! ABIA astept noi dovezi de "normalitate"!! :D
    • +1 (1 vot)    
      mmm (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:36)

      sorinnc [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      din cate inteleg prima instanta tot de la curtea suprema l-a achitat pentru acuzatia de mita.
      Iar la apel acum i-au dat 4 ani.

      Daca e asa, cat timp doua instante de la curtea suprema dau decizii atat de diferite eu zic ca mai avem mult pana la normalitate.

      Daca erau inversati judecatorii de la cele doua comisii verdictul final era achitarea pentru luare de mita.
  • +2 (2 voturi)    
    bai cu grija, ca asta iar se impusca dracu-n fular (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:19)

    warchild [utilizator]

    sentintele astea cu executare sunt al dracu de naspa, mai ales pentru vestimentatia candidatilor... :) imi e si teama de ce o sa pateasca sifonierul lui voiculescu...