UPDATE Schimb de replici intre Traian Basescu si procurorul general Tiberiu Nitu, la sedinta CSM

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2014, 14:32 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu si procurorul general al Romaniei, Tiberiu Nitu, au avut luni un schimb de replici, in cadrul sedintei Consiliului Superior al Magistraturii, in care seful statului a afirmat ca il va mai suna pe Nitu, atat timp cat este vorba de buna functionare a institutiilor statului.

Domnule procuror general, pentru ca tot ne-am intalnit aici, vreau sa va spun ca o sa va mai sun, cand o sa fie probleme care vizeaza functionarea sistemului, pentru ca, pana la urma, eu v-am numit, prin decret. Eu nu-s bun numai sa numesc prin decret si nu o sa va sun niciodata pentru vreun dosar, dar pentru lucruri in care am atributiuni, ca spre exemplu a veghea la buna functionare a statului, o sa va sun. Si pe dumneavoastra, si pe presedintele CSM", i-a spus Traian Basescu lui Tiberiu Nitu, potrivit agentiei Mediafax.

Procurorul general a replicat: "Eu nu v-am spus nici sa ma sunati, nici sa nu ma sunati. Nu m-am dus nicaieri".

"Ei, nu v-ati dus", a spus presedintele.

"Nu m-am dus la televizor", a continuat Nitu.

"Nu la televizor, stiti unde v-ati dus. Bine. O lasam asa", a replicat presedintele razand.

Presedintele i-a multumit lui Nitu ca i-a trimis o scrisoare prin care il ruga sa respinga legea amnistierii si gratierii. "Nu-i la mine legea, e la Curtea Costitutionala", a tinut sa precizeze Basescu.

Nitu a explicat ca scrisoarea se referea la momentul in care legea urma sa ajunga la presedinte, pentru promulgare.

"Deci, reactii am avut. Desi aveati scrisoarea si atunci cand ati spus ca nu am avut nicio reactie. Dar, iarasi, eu nu am iesit la televizor, si nu ies", i-a spus Nitu sefului statului.

"Eu sunt politician", i-a raspuns Traian Basescu.

"Iar eu sunt magistrat", a replicat Nitu.

"Nu era la mine legea. Imi mai scrieti ceva daca ajunge legea?", a intrebat presedintele, procurorul general spunand ca are scrisoarea in calculator.

Presedintele Traian Basescu a participat, luni, pentru aproximativ o ora la sedinta CSM.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

17370 vizualizari

  • +26 (34 voturi)    
    :))) (Luni, 6 ianuarie 2014, 14:38)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    in timp ce doarme basescu asculta mp3-uri cu astia cum incearca sa faca manarii.
    • +1 (9 voturi)    
      Genială frateeee, superbăăă... (Luni, 6 ianuarie 2014, 16:17)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ești tare rău de tot....
    • -2 (8 voturi)    
      Biletele obosite cu blonda si piratul... (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:33)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Tehnici vechi ale secu...
      1.Blonda scrie,ex-.piratul se sesizea prompt ...
      2.Ex-.piratul insinueaza anumite vizite la vantzi...in finala pentru pro-piraterie..
      3.Ex-.piratul cedeaza,galant, in finala cu magistratul CSM...
  • +27 (35 voturi)    
    serveste Basescu! (Luni, 6 ianuarie 2014, 14:39)

    ..13 [utilizator]

    Pai sa il sune daca sunt probleme legate de modul de functionare a statului!

    Presedintele este un garant ca puterea statului nu este folosita abuziv de unii sau de altii!

    Ghici cine a abuzat de functie si nu si-a recunoscut plagiatul???

    Acum. dupa ceva vreme, parca nu sunt sigur, era Basescu sau era Ponta???
    • +2 (4 voturi)    
      Alooo.. (Luni, 6 ianuarie 2014, 18:13)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Retine,pt viata ta viitoare,din textul de mai sus..
      -Eu sunt politician,zice prea-curatul...
      -Eu sunt magistrat,zice CSM-ul..
  • -24 (32 voturi)    
    pai... (Luni, 6 ianuarie 2014, 14:42)

    laurcat [utilizator]

    sa-l sune si pe becali sa-i tina locul cald..
    • +25 (29 voturi)    
      nu cred (Luni, 6 ianuarie 2014, 15:04)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui laurcat

      locul cald becali il tine pt Nastase, un USLash de vaza.
  • +20 (22 voturi)    
    becali (Luni, 6 ianuarie 2014, 15:01)

    Encounter [utilizator]

    sa-i tina locul cald lui bombo, nu? asta ai vrut sa spui, nu?
  • -24 (28 voturi)    
    Ma tem... (Luni, 6 ianuarie 2014, 15:15)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...ma tem ca eu te-am numit domnule Procuror General. Nu e bine domnule Procuror General!

    In rest ... sa fie Justitia independenta! :D
    • +9 (13 voturi)    
      Citatul e exact, dar este de fapt... (Luni, 6 ianuarie 2014, 16:14)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      o compilație:

      1. din text:
      "eu v-am numit, prin decret."

      2. o replică mai veche:
      http://www.realitatea.net/basescu-l-am-sunat-pe-nitu-sa-i-spun-nu-e-bine-domnule-procuror_1284766.html


      în privința independenței, despre asta e vorba și în textul articolului:
      "nu o sa va sun niciodată pentru vreun dosar, dar pentru lucruri in care am atribuțiuni"

      mi se pare destul de clar pentru a evita speculațiile.
    • +5 (9 voturi)    
      mai draga gogule (Luni, 6 ianuarie 2014, 17:19)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      procurorul general este parte a administratiei, este ministru, nu judecator sau procurer.
      meseria lui este de procurer, dar in functia aia este membru al guvernului, cum este si ministrul justitiei.
      nu se ocupa de cazuri concrete, dosare.
      si el poate influenta justitia, chiar ma mult decat base.
      caci, chiar daca e procurer general, el tot nu poate spune unui procuror de caz cum sa instrumenteze dosrul in lucru.
      nici ministrul justitiei nu poate, iar de o face, este influnetarea justitiei.
      primul ministru, ministrul justitiei si procurorul general sunt mult mai suscectibili de influentarea justitie, decat base.
      ei sunt guvernul.
  • +1 (1 vot)    
    Atitudine (Marţi, 7 ianuarie 2014, 11:23)

    andrei.s [utilizator]

    Traian Basescu nu se dezminte. In primul rand, ceea ce este evident este atitudinea. Dar pozitia de forta este cea care conteaza: in orice conditii, Traian Basescu vrea sa demonstreze ca este primul, singurul care conteaza. Si a demonstrat-o sistematic.
  • 0 (0 voturi)    
    besecu si Procurorii... (Joi, 9 ianuarie 2014, 20:07)

    AureliaIonescu [anonim]

    Eu zic sa nu mai suni procurorii , "Serviciile " iti pregatesc "debarcarea " si ,prin urmare , iti monitorizeaza convorbirile. Nu e bine domnule Presedinte....nu e bine.....e chiar rau .....domnule Presedinte.....
  • 0 (0 voturi)