Analiza HotNews.ro

Alegeri la CSM. Sentinta in dosarul Nastase. Plus detaliile unei batalii fara sfarsit

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 5 ianuarie 2014, 21:40 Actualitate | Esenţial

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Batalia pentru preluarea controlului asupra justitiei se va intensifica in 2014, dupa o tentativa ratata in luna decembrie de a modifica Codul Penal si de a promova amnistia si gratierea, toate in favoarea borfasilor mari si mici. Luni, 6 ianuarie, vor avea loc doua evenimente importante. Ambele vor genera consecinte pe termen lung. Primul: Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) isi alege o noua conducere. Tot maine, se asteapta anuntarea sentintei definitive in dosarul Zambaccian. De ce sunt insa atat de importante cele doua evenimente?

Aparent, la CSM n-ar mai fi o miza prea mare. Acolo s-a pierdut majoritatea reformista inca de anul trecut. Ce conteaza, asadar, cine vor fi viitorul presedinte si vicepresedinte? Traian Basescu si-a anuntat participarea la sedinta CSM incepand cu orele 13.00, pe care o va conduce.

In acest an insa miza nu esta atat cine va fi presedinte la CSM, cat functia de vicepresedinte. Drept dovada, s-a inscris un singur candidat la functia de presedinte: Adrian Bordea, un magistrat de buna credinta dar ca apa sfintita.  

De ce batalia se duce pentru functia de vicepresedinte? Pentru ea se vor infrunta doi candidati: procurorii Gheorghe Muscalu si Bogdan Gabor. Vicepresedintele CSM conduce sectia de procurori, adica are un cuvant greu de spus intr-o zona sensibila.

Pe scurt, vicepresedintele CSM poate intimida sau apara procurori si anchete.  Aici se decide sanctionarea procurorilor acuzati de abuzuri, etc. Or, in actualul peisaj politico-penal functia asta a devenit cheie. In paranteza fie spus, vicepresedintele conduce CSM-ul in absenta presedintelui.

Ce stim despre cei doi candidati? Gheorghe Muscalu este, potrivit unor surse din sistem, un apropiat al procurorului general, Tiberiu Nitu (ambii din Ploiesti). Pentru Muscalu ar fi facut lobby masiv in CSM inclusiv ministrul justitiei, Robert Cazanciuc, membru cu drept de vot in Consiliu.

Mucalu are o reputatie profesionala proasta: a fost demis in 2005 din fruntea DIICOT de Monica Macovei din cauza ineficientei, fiind acuzat de “grave erori profesionale” in dosarul Tiriac Jr. Asta nu l-a impiedicat sa ajunga, cativa ani mai tarziu, membru CSM. (Vezi detalii aici)

In schimb, celalalt candidat, Bogdan Gabor, se poate lauda cu o cariera profesionala fara pete si beneficiaza de o buna reputatie in sistem. (Vezi detalii aici)

Altfel spus, pentru Ponta/Nitu/Cazanciuc conteaza enorm ce partener de dialog vor avea la varful CSM: un procuror controversat si manevrabil ca Muscalu sau un procuror de buna credinta si cu constiinta profesionala ca Gabor?

A se retine: chiar daca in CSM s-a pierdut majoritatea reformista, conteaza mult cine conduce institutia. In functie de rezultatul alegerilor de luni, vom avea un CSM inert sau activ, o institutie cheie inca functionala in interesul justitiei sau moarta, pusa la dispozitia politicienilor si penalilor.

Din toate informatiile obtinute de HotNews.ro, lupta intre cei doi candidati, Muscalu si Gabor, este la limita. Greu de estimat cine va castiga.

Tot luni, Inalta Curte ar urma sa anunte sentinta in cazul Zambaccian. In acest dosar, fostul premier,  Adrian Nastase si sotia sa, Dana, au primit deja o condamnare in prima instanta. Daca va fi achitat, fostul premier rasufla usurat, ramane in libertate. Daca va fi insa condamnat, chiar si cu suspendare, se intoarce in inchisoare. (Vezi aici detaliile dosarului)

Daca Adrian Nastase intra la loc dupa gratii la mai putin de un an de la eliberarea sa (martie 2013), presiunile asupra guvernului pentru a-i scapa pe marii penali vor atinge apogeul. Cum, a trecut un an de la preluarea totala a puterii si nimic nu poate opri justitia?

In tot cazul, si pentru Nastase s-au depus toate eforturile sa scape de o eventuala noua condamnare.

Exista informatii ca Guvernul pregatea sa promoveze gratierea printr-o ordonanta de urgenta in data de 19 decembrie, cand s-a judecat ultimul termen in dosarul Zambaccian, imediat dupa ce judecatorii s-ar fi pronuntat.
Judecatorii de la Inalta Curte au anuntat insa in seara de 19 decembrie ca amana pronuntarea pe data de 6 ianuarie, asa ca tot planul a cazut.

Daca judecatorii se pronuntau iar Guvernul publica ulterior ordonanta privind gratierea in Monitorul Oficial (totul pare sa fi fost pregatit) n-ar fi avut cine sa atace ordonanta privind gratierea la Curtea Constitutionala. Avocatul Poporului, singurul avand acest atribut legal, tocmai demisionase, conicidenta, fix in acea zi invocand “motive de natura personala”.

Ordonanta ar fi intrat in vigoare iar Adrian Nastase ar fi beneficiat de ea, la gramada cu alti condamnati aflati deja in inchisoare. Nimic nu impiedica acest scenariu azi, desigur. Diferenta ar fi ca intre timp s-a mai aflat cate ceva. Guvernului i-ar fi putin mai dificil azi, dar nu imposibil.

Ce vor spune Voiculescu, Dragnea sau Fenechiu, care risca si el curand o condamnare tot la Inalta Curte, daca-l vor vedea din nou pe Adrian Nastase dupa gratii? Vor mai astepta Parlamentul sa schimbe niste virgule in Noul Cod Penal, programat sa intre in vigoare la 1 februarie, astfel incat sa scape de justitie? Sau vor soma Guvernul sa intervina rapid, ingroziti ca ar putea avea, la  o adica, soarta fostului premier?

Acesta e doar inceputul anului de foc 2014. Este un an cu doua campanii electorale (europarlamentare in mai si prezidentiale in decembrie) iar politicieni si baronii locali vor avea nevoie de garantii de imunitate pentru a putea fura si produce in liniste banii negri pentru partidele lor.

Din acest motiv, SRI va deveni, perfect previzibil, urmatoarea tinta mare. De aici incepe totul. Daca serviciile de informatii alimenteaza justitia (curentul si motorul, pentru cine tine minte), politicienii se vor teme sa fure brutal si vom avea un  minim echilibru in sistem.  Sistemul, in intregul sau, ar fi cat de cat functional: serviciile, fara de care nu s-ar putea strange informatiile, procurorii DNA, fara de care n-ar exista anchete, Inalta Curte, fara de care n-am avea cine sa judece toate aceste dosare. Si am avea si un CSM sa zicem fara capacitate de a face rau.

Batalia este, cum vedem, in plina desfasurare, pe viata si pe moarte, ca de obicei in ultimii ani.  

Cam asa se explica de ce toti prietenii penalilor se supara rau de cate ori un ziarist apara cele cateva institutii cheie in stat si spune negru pe alb ca de ele depind echilibrul democratic si statul de drept. Sigur ca  pare putin ciudat sa aperi insitutii de forta intr-o democratie.

Dar intr-o societate profund distorsionata precum cea romaneasca, cu televiziuni intregi aliniate in spatele penalilor si cu o opinie publica indiferenta, alta cale realista nu prea exista.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

15647 vizualizari

  • -31 (43 voturi)    
    aha (Duminică, 5 ianuarie 2014, 22:01)

    Mazeta [utilizator]

    Binevenite informațiile, că am mai citit un articol pe HN, dar era scris prea sobru, prea occidental, și n-am înțeles cine omul cui este.
    • -22 (30 voturi)    
      încă ceva (Duminică, 5 ianuarie 2014, 23:32)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Evz zice că Bordea este odrasla unui general de securitate (deci cumva ca Haineala); dvs. spuneți, misterios, că e „de buna credinta, dar ca apa sfintita”. Când se va hotărî dacă șeful CSM este bun sau rău, tot mâine?
      • -20 (28 voturi)    
        SRI....iar le plange de mila dl.Tapalaga.... (Luni, 6 ianuarie 2014, 0:02)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        pe langa procurori, Basescu s-a folosit si se foloseste, in rafuielile sale politice, de serviciile secrete.
        Din pacate nu este nici primul, nici singurul....
        Gestapo, NKVD, KGB, Securitatea, STASI, etc au lucrat in primul rand pentru puterea politica pe care o sprijineau.
        Cand s-au razgandit.....(Ceausescu a aflat...)
        Ce face SRI-ul?
        Voi ce credeti?
        Ca nu degeaba sunt mai multi si mai bine platiti decat securistii.....
        • +25 (27 voturi)    
          ce face sri? (Luni, 6 ianuarie 2014, 0:13)

          timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          baga mafiotii bolsevici la PUSCARIE!!

          gata cu securitatea lui felix..
        • +29 (29 voturi)    
          Cand .. (Luni, 6 ianuarie 2014, 0:44)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          ..PSD o sa puna la sefia SRI unul din opozitie, asa cum a facut Basescu (Maior mai este si nasul lui Poanta), atunci sa ai tupeul sa vorbesti despre dosare si SRI. Pana atunci, stai ascuns, unde ai stat si pana acum, fara sa spui nimic despre magariile si ticalosiile celor care tu si cei ca tine i-au pus in parlament si in guvern.

          Sa nu uitam si de clipul de promovare a social-democratiei in care apare si seful SRI, George Maior, aparut in Martie 2013.

          Asa ca, ascunde-te si stai acolo ascuns, ca numai scursuri ati ales.
        • 0 (0 voturi)    
          mai draga (Luni, 6 ianuarie 2014, 13:32)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          inseamna ca base ii ataca cu propriile lor arme.
          maior e psd-ist iar ala de la sie e liberal.
          deci, ce'i tine pe tonta, presupus doctor in dreptu si pe cacarau, istoric de ocazie, sa nu se foloseasca de proprii lor oameni ?
      • 0 (0 voturi)    
        "ca apa sfintita" (Luni, 6 ianuarie 2014, 15:09)

        danbaloiu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        parca am mai auzit pe cineva folosind expresia asta. Dar de, e ...Boboteaza azi.
    • +2 (4 voturi)    
      mai draga (Luni, 6 ianuarie 2014, 13:26)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in schimb, noi ne'am prins de mult al cui om esti matale :))
      • +1 (1 vot)    
        :)) (Luni, 6 ianuarie 2014, 13:49)

        unnene [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ar fi interesant sa stim si cati arginti primeste :)
  • +28 (30 voturi)    
    Bocancii la putere! (Duminică, 5 ianuarie 2014, 22:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    Maine se va vedea daca bocancii USL au inceput sa dicteze deciziile in CCR si in ICCJ.
    • -3 (9 voturi)    
      Deci (Luni, 6 ianuarie 2014, 10:13)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Base e acolo dar USL baga bocancii.
  • +32 (36 voturi)    
    parere (Duminică, 5 ianuarie 2014, 22:30)

    Arl [utilizator]

    Un an de foc în care românii vor continua să doarmă liniștiți, fără să le pese. Eventual, vor mai ieși sâmbăta sau duminica seara, la câte un protest anti cianuri sau șist, așa, ca o plimbare înainte de berea de seară. Nimeni nu va da doi bai pe independența justiției, doar nu are legătură cu nivelul de trai sau cu viitorul nostru.
  • +23 (25 voturi)    
    sa mai glumim, amintindu-ne: (Duminică, 5 ianuarie 2014, 22:30)

    victor L [utilizator]

    rezulta ca piratul nu a vindut Justitia si ca singur in fata caracatitei uslamiste e greu sa faca fata. Are insa norocul, si al nostru, de fapt, ca in sistemul de Justitie exista multi procurori si judecatori care ar vrea sa-si faca cinstit profesia.
    Mda, miine e ozi importanta.
    • +8 (8 voturi)    
      intradevar.... (Luni, 6 ianuarie 2014, 9:30)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ....este o zi foarte importanta, in special pentru noi, turma platitoare de impozite.

      Din nefericire, majoritatea noastra nu intelege importanta actului de justitie corecta dar mai ales rolul pe care acesta l-ar reprezenta in viata noastra de zi cu zi si a sanatatii sociale pe care justitia trebuie sa o asigure.

      Rezultatul ? Alegerea si realegerea repetata, in functii de conducere, a acelorasi escroci sau infractori dovediti.

      Sa speram ca latura corecta a justitiei va castiga, pentru noi, aceasta batalie.
  • +11 (11 voturi)    
    corectie (Duminică, 5 ianuarie 2014, 22:39)

    MihailDragoi [anonim]

    in introducere. e vorba de 6 ianuarie nu decembrie.
    spor
  • -28 (32 voturi)    
    flasneta rediviva (Duminică, 5 ianuarie 2014, 22:44)

    U_swamp [utilizator]

    Nea gazetarule, si in 2013 tot cu flasneta? Tot cu flasneta? Ceva din gindirea independenta a oricarui jurnalist care se numeste pe drept asa e posibil la 'mneata?
    • +16 (20 voturi)    
      Gazuldeprost (Duminică, 5 ianuarie 2014, 23:06)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Vad ca ai ramas in 2013, e bine. Sper ca 2014 sa iti tranteasca usa-n nas tie si celor care ataca persoane nu idei.
      • -16 (18 voturi)    
        don't worry, be ... (Duminică, 5 ianuarie 2014, 23:43)

        U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Amice, nu-mi purta mie de grija... Griji sa nu-ti prinzi minuta cu care tastezi voios in usa, cind o s-o trinteasca la PLECAREEE al' mare de la Cotroceni!!!
        Nu de alta, pacat de o mare IDEE!
        • +22 (22 voturi)    
          Stai linistit.. (Luni, 6 ianuarie 2014, 0:49)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

          ..nimeni nu-ti poarta de grija. Tu esti cel care moare de grija lui Basescu. E sensul vietii tale. Du-te si asculta-i si citeste-i pe marii jurnalisti independenti Gadea, Badea, Nistorescu.. Toti unul si unul, pe placul si gustul tau. Independenta la ea acasa. Hai fuguta!
        • +5 (5 voturi)    
          Grija? (Luni, 6 ianuarie 2014, 10:25)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

          Exact de grija ta nu mai pot eu.
          Singurii care muriti de griji sunteti voi, care stiti numai un singur lucru: jos Basescu de dimineata pana seara.

          Voi sunteti obisnuiti sa muriti de grijile altora, dpdv-ul meu nu conteaza ca la Cotroceni e Basescu sau Popescu, mi se rupe. Conteaza ce FACE acolo, si eu vreau un om care FACE ceva pentru banii pe care ii cheltuim pe el.

          Bine, voi sunteti mai sentimentalisti, pe unii ii iubiti pana la cer, pe altii vreti sa-i bagati in pamant.
        • 0 (2 voturi)    
          stai calm ba (Luni, 6 ianuarie 2014, 13:52)

          unnene [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

          nu interesezi pe nimeni. posteaza la felix pe site-uri si felicitati-va reciproc pentru cat de luptatori cu basescu sunteti voi.
    • 0 (0 voturi)    
      As independenta (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:51)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      aia o gasesi tu doar la antene.
  • +5 (13 voturi)    
    dl Tapalaga (Duminică, 5 ianuarie 2014, 23:02)

    demaGOGU [utilizator]

    ar trebui sa se intrebe de ce populatia/poporul sustine "penalii"(?!?)
    • +23 (25 voturi)    
      simplu (Duminică, 5 ianuarie 2014, 23:33)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pentru că populația îi generează, penalii nu sunt născuți din spuma mării. Vorbim mereu despre sistemul corupt, despre abstractul stat corupt dar ignorăm faptul că poporul român este erodat din punct de vedere moral și că degradarea morală și etică este endemică. Poporul român se complace, ba chiar în unele cazuri simpatizează și empatizează cu penalii în pofida evidențelor sau a deciziilor justiției! Fără constanta presiune a Occidentului din ultimii 24 de ani, România ar fi fost la nivelul Belarusului dacă nu mai rău....
    • +18 (20 voturi)    
      nu cred sa afli prea multe cu intrebarea asta (Duminică, 5 ianuarie 2014, 23:38)

      mig21 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Mult popor isi ia ideile de pe la antene si alte televiziuni care au infierat basismul cum le venea la gura. Spalarea pe creier se pare ca a reusit pe scara mare - am impresia ca multa lume inca ar vota usl de frica lui Basescu.
    • +3 (7 voturi)    
      e simplu .. (Luni, 6 ianuarie 2014, 9:56)

      capy [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      poporul roman atat poate ..sa tina cu penalii, e ceva natural fara sa realizeze asta . Apoi se intreaba ; de ce sunt saraci si furati de politicieni ?
      Culmea ii scuipa si injura pe cei ce incearca sa le redea demnitatea , sa apere statul de drept si justitia impotriva atacurilor penalilor. Iar toate astea vor dura zeci de ani de aici inainte .....
  • -11 (13 voturi)    
    Flasneta intreaba unde-i flasneta? (Duminică, 5 ianuarie 2014, 23:12)

    denvarel [utilizator]

    Cel mai tare comentariu, un postac ia la rost un ziarist ca de ce e partinitor… Da', cine te crezi mey, trompeta?
  • +13 (17 voturi)    
    postacilor ma intreb (Luni, 6 ianuarie 2014, 4:00)

    ctrlm [utilizator]

    Ce veti mai posta cand pleaca Basescu. Ar trebui să vă gândiți un pic (știu ca e greu dar faceți și voi un efort) și sa va dați seama ca veți rămâne fără obiectul muncii si de fapt fără job. Sau atunci o sa bagati cu "greaua moștenire"?
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Luni, 6 ianuarie 2014, 7:35)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ctrlm

      O sa treaca la ce ne trebuie UE? ce buna e mama Rusie...
    • -1 (3 voturi)    
      nu e dubiu (Luni, 6 ianuarie 2014, 13:54)

      unnene [utilizator] i-a raspuns lui ctrlm

      basescu va fi vinovat 200 ani de acum incolo, pana vor repara ei toate "nedreptatile". sper ca anul asta sa scapam de acest guvern nociv, mincinos, incompetent.
  • +2 (6 voturi)    
    Speranta (Luni, 6 ianuarie 2014, 6:59)

    Dicu [utilizator]

    este in posibilitatea ca justitia sa reziste cu ajutorul lui TB. Cum si judecatorii sunt si ei oameni si au si ei familii le va fi foarte greu. In plus daca li se va explica ca totul e in van ca vine guvernul cu o amnistie facuta prin ordonanta de urgenta ....
  • +3 (5 voturi)    
    CSM-ule! (Luni, 6 ianuarie 2014, 8:56)

    pita [utilizator]

    Hai , sus cu GABOR, ca altfel , s-ar putea sa ramai strivit de ''cizma purpurie''!
  • +1 (3 voturi)    
    Televiziuni (Luni, 6 ianuarie 2014, 10:58)

    Trojan.H [utilizator]

    Articolul se incheie mentionind televiziunile care se afla in sprijinul mafiei filoruse. Desi e un subiect de care se arata ingrijorati din ce in ce mai multi, in jurul lui Traian Basescu chestiunea asta e inexistenta. Foarte dubios.
    Unii spun ca exista B1. Fals! B1 si EVZ sunt controlate de oamenii apropiati celeilalte tabere. Cind a a cazut guvernul MRU a existat un "risc" iminent al aparitiei unei televiziuni cu adevarat libere. Fix in acelasi moment, B1-ul lui Oancea, spre mirarea multora, a dat drumul la "supapa" doar atit cit sa se creeze impresia unei alternative. In realitate, totul este sub control strict, iar "presiunea" este eliberata doar atit cit este nevoie. La fel si EVZ-ul lui Andronic. Intre timp, avem voci cu credibilitate cistigata in ultimii doi ani, cum ar fi aceea a lui Barbu Mateescu, care sugereaza ca in razboiul cu mafia filorusa, nu e nevoie de instrumente de propaganda cum ar fi televiziunile, ci e nevoie de... determinare.
  • -4 (4 voturi)    
    justitia va fi libera (Luni, 6 ianuarie 2014, 12:02)

    radiola [utilizator]

    Cu adevarat cand un presedinte de stat va ajunge dupa gratii.
    In 2015 vom avea dovada libertatii.
    • +3 (5 voturi)    
      Iliescu (Luni, 6 ianuarie 2014, 12:52)

      Cristi_B [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      Te referi cumva la penalul de Iliescu?

      Da Doamne...
    • 0 (2 voturi)    
      ridicola... (Luni, 6 ianuarie 2014, 15:25)

      sascha [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      bai tati, nu ajunge nimeni dupa gratii fara dovezi, fara proces..pana una armata uslamista a lui Sauron se bate cu-n singur om....si culmea e ca va face muci....de fiecare data.
    • 0 (0 voturi)    
      Dosarul revolutiei (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:53)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      Iliescu
  • +2 (4 voturi)    
    Normalitate (Luni, 6 ianuarie 2014, 13:11)

    jacques [utilizator]

    O analiza pertinenta!
    Pacat ca foarte putini dintre oamenii obisnuiti inteleg ca o justitie independenta, cu functionalitate in limitele normale (specifice unei tari apartinand UE), inseamna buna stare pentru structurarea clasei de mijloc, in Romania.
    Va fi greu de infruntata masinatiunile derbedeilor politici corupti, care vor sa anihileze statul de drept din Romania.