Firmele britanice ofera deja 5.000 de locuri de munca pentru romani (presa britanica)

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 1 ianuarie 2014, 18:55 Actualitate | Esenţial

Ridicarea de la 1 ianuarie a restrictiilor tranzitorii impuse romanilor si bulgarilor pe piata muncii din toate statele Uniunii Europene constituie subiect de prima pagina pentru numeroase publicatii aparute miercuri in Marea Britanie, informeaza Agerpres.

Modul de prezentare este foarte diferit, ca si in lunile precedente, cand o parte din presa a vorbit despre "un val de imigranti", care ar urma sa impovareze serviciile de securitate sociala ale tarii, iar alta a afirmat ca nu exista un pericol in acest sens intrucat cetatenii din Romani si Bulgaria care isi doreau sa lucreze in Marea Britanie se afla acolo de multa vreme si aduc beneficii reale.

Canalul de stiri Sky News a realizat miercuri un reportaj la aeroportul Luton, din apropiere de Londra, unde au aterizat mai multe avioane sosind din Romania si Bulgaria, si unde s-a aflat si Keith Vaz, presedintele Comisiei pentru Afaceri Interne din parlamentul britanic. In opinia acestuia, administratia de la Londra ar trebui sa organizeze un referendum prin care sa se decida numarul cetatenilor din UE carora sa li se permita sa vina in Marea Britanie. "Libertatea de miscare este importanta", dar aceasta tema ar trebui sa faca obiectul "negocierilor pentru o Uniune reformata", a sustinut politicianul laburist.

Dintre calatorii sositi din Romania, unii lucreaza deja in Marea Britanie, se spune in reportajul de la Sky News, care prezinta si cazul unui roman care isi propune sa munceasca o perioada in aceasta tara, dar nu vrea sa ramana acolo. "Nu am venit sa fur", a mai spus el, precizand ca doreste doar sa stranga bani pentru a-si renova casa din Romania.

Romanii nu "vor invada Marea Britanie", a asigurat, intr-o declaratie, pentru postul amintit, senatorul Damian Draghici. "Cred ca este, mai degraba, un joc politic", a spus el, adaugand ca promotorii acestor idei "sunt voci ale extremistilor politici" care vor sa justifice nemultumirile provocate de unele politici publice.

Pe de alta parte, Daily Mail relateaza ca firmele britanice au inceput deja sa ofere locuri de munca pentru romani inca din prima zi a anului 2014, odata cu ridicarea restrictiilor pentru romani si bulgari pe piata muncii din toate tarile Uniunii Europene. Publicatia mentioneaza ca aproximativ 5.000 de locuri de munca sunt prezentate pe portalul romanesc Tjobs.ro, care isi propune sa ajute cetatenii romani sa-si gaseasca un job in statele din Europa Occidentala. Majoritatea posturilor oferite sunt de bucatari, soferi de taxi, asistenti medicali si doctori, lucratori in constructii si chiar de dansatoare in cluburile de striptease, iar cunoasterea limbii engleze "nu este necesara", dupa cum specifica anunturile.

Romanilor li se prezinta si locuri de munca in alte tari: 245 in Austria, 25 in Belgia, 591 in Franta, 2.055 in Germania, 50 in Luxemburg, 95 in Malta, 130 in Spania si 214 in Olanda.























10862 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    vai vai (Miercuri, 1 ianuarie 2014, 20:05)

    stefan2008 [utilizator]

    5000 de locuri de munca in UK pe Tjobs.ro?
    Nu stiu, nu-mi pierd timpul sa verific, dar daca este adevarat, inseamna ca exista britanici care vor romani, nu ca romanii vor sa invadeze UK.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu are nevie (Joi, 2 ianuarie 2014, 10:33)

      SRA [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Britanici or Romanii cae stiu o meserie si sunt integrabili in viata de acolo, nu vor BORFASI si PROFITORI de ajutor socal.

      Asa trebuie inteles asectul cu forta de munca in GB.

      ROMANIA a primit 400 milioane EURO pentru programul GARANTIES JEUNNESES pentru integrarea s reducerea somajului in randul tinerilor. Acesti tineri formati intr-o meserie vr fi tot timpul utili ROMANIE si UE .

      GB nu are nevoie nici de universitari cu diplôme cumparate sau doctorate plagiate !
  • +1 (3 voturi)    
    Nu le este frica de cei ce muncesc........ (Miercuri, 1 ianuarie 2014, 21:45)

    Alistar44 [utilizator]

    .....ci le este frica de cei ce se duc acolo din România pentru a cerşi, a se milogi la ajutoare sociale sau pentru a fura, apoi a-şi ridica palate în Româna.
  • +1 (3 voturi)    
    englezi idioti (Joi, 2 ianuarie 2014, 0:31)

    gigi_chent [utilizator]

    Da. De bucurie ca s-au ridicat restrictiile, imbecilii de englezi au restrictionat accesul la site-uri de job-uri.
    Ia incercati sa accesati http://www.theitjobboard.co.uk/.
    Pana mai ieri functiona fara probleme. Bieti idioti...
    • +1 (1 vot)    
      ba merge. (Joi, 2 ianuarie 2014, 13:30)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui gigi_chent

      Mie mi se incarca bine-mersi din romania.....
    • +1 (1 vot)    
      Isterie si la noi (Joi, 2 ianuarie 2014, 14:52)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui gigi_chent

      Functioneaza fara probleme, tocmai ce m-am plimbat prin site.
  • +1 (3 voturi)    
    Parsivenia englezească (Joi, 2 ianuarie 2014, 0:48)

    ploiesteanu [utilizator]

    iși face din nou simțită prezența. Imi doresc să umplem Regatul Unit de tuciurii, așa cum cobesc ziarele. Le revigorăm sângele stătut, plin de regalitate și îngâmfare, cu sânge tânăr, proaspăt, de tigan român, care știe ce-i viața dar nu prea știe ce-i munca. Astfel, împreună cu arăbimea londoneză, sângele puritan saxon va primii o nouă lovitură, liberalizarea atentând grav la puritatea etnografică a UK.
  • -3 (3 voturi)    
    Septimiu Severus jr of 21 (Joi, 2 ianuarie 2014, 1:29)

    Miky113 [utilizator]

    Bag sama ca in cele 5k joburi sunt si 21 in M5 .
    Tare ash dori sa subscriu siviul la aceasta suveroferta.
    Nasol ca nu am bani nici sa ma pish in centrul urbei, dalminte sa ma prezint la interviu; pa aieroportu lu peshte, acolo unde ne asteapta cu flori, insusi deputatu zgoneea de kent !
    Poate prind, totusi oferta 5kk din 2024 !?
    • +2 (2 voturi)    
      du-te bă (Joi, 2 ianuarie 2014, 13:40)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      că-ți dă ponta jumate iar englezu' jumate, numai să-i scarpini bine între degete. Stii să pui supozitoare la bătrânele ? Iarăși, o slujbă bine plătită.
    • +1 (1 vot)    
      despre "siviul" Dvs. (Joi, 2 ianuarie 2014, 16:49)

      cornelpoprock [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      Stimate Miky113 (utilizator) :(:(,

      Sunt intr-o pozitie de angajator in RO - imi doresc ca intr-o buna zi sa fiu asaltat de doritori de a munci cu adevarat. Poate ca nu este tara tuturor oportunitatilor iar mitul ca putem face averi fabuloase (care sa ne asigure o viata de nabab) din prima saptamana de la angajare mi-as dori sa cred ca a disparut, si cred ca foarte multi dintre noi stim ca nu gasim caini cu covrigi in coada la fiecare colt de strada, dar mai stim ca putem face cu mult mai bine lucrurile in tara noastra. Dar daca Dvs ati aplica "siviul" (asa cum va prezentati in mesajul de mai sus) la o companie normala in RO (sau din orice tara sanatoasa la cap), va asigur ca nu ati ajunge la HR, domnul de la poarta de intrare ar face "pish" pe toate hartiile Dvs... cu bolta... Si asta nu dintr-un sentiment de superioritate nefondata, ci doar pentru simplu fapt ca acest mod de exprimare nu are ce cauta in propozitie...
  • +6 (6 voturi)    
    (Joi, 2 ianuarie 2014, 7:48)

    Sakura [utilizator]

    Mă întreb doar dacă Ponta o să calculeze aceste locuri de muncă ca făcând parte din cele 1.000.000 de noi locuri de muncă pe care le-a promis înaintea alegerilor că le va crea şi care deocamdată dau cu minus. Cu un mare minus.