Ministerul Educatiei a trecut la RA-APPS baza sportiva "Cutezatorii" din Bucuresti

de I.R., R.P.     HotNews.ro
Luni, 30 decembrie 2013, 14:43 Actualitate | Esenţial

Baza Cutezatorii in 2005
Foto: Rompres
Guvernul a aprobat trecerea bazei sportive "Cutezatorii" din Sectorul 3 al Capitalei si a terenului aferent de 60 de hectare de la Ministerul Educatiei la Regia Autonoma "Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat" (RA-APPS), potrivit unei hotarari de guvern publicate in Monitorul Oficial de luni.

Baza are mai multe corpuri de cladire, amenajari teren de volei si fotbal si alte amenajari, suprafata totala a imobilelor fiind de 3000 mp, precum si un teren aferent de 60 de hectare. 

Potrivit textului HG, predarea-preluarea imobilelor se face pe baza de protocol incheiat intre partile interesate, la valoare de inventar de la data transmiterii, in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari.

In 2005, baza aflata pe malul drept al Lacului Tei a trecut de la RA-APPS la Ministerul Educatiei.

Baza Cutezatorii a fost in nenumarate randuri centrul unor dispute, trecand de la o autoritate la alta. Incepand cu anul 1972, baza sportiva "Cutezatorii" a apartinut Palatului Copiilor Bucuresti, fiind in patrimoniul Invatamantului, scria Adevarul in 2005. Potrivit sursei citate, in 1999 baza se transforma in sediu al Agentiei Taberelor, tot in subordinea Ministerului Educatiei.

In septembrie 2001, Ministerul Educatiei incheie cu Fundatia "Dinu Pescariu" un contract de cooperare de 15 ani, prin care ii pune fundatiei la dispozitie intreaga baza sportiva, scrie Adevarul. Ulterior, Guvernul a infiintat in 2003 Centrul National de Excelenta pentru olimpici cu sediul in Baza Cutezatorii, care a trecut de la Agentia Taberelor in administrarea directa a Ministerului Educatiei. La finalul lui 2003, Executivul a transferat aceasta baza sportiva de la Educatie la Regia Autonoma Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat (RAAPPS), aceasta trecand din proprietatea publica a statului in domeniul privat al statului, noteaza sursa citata.

In 2005, in luna martie, Guvernul Tariceanu a hotarat ca Baza Cutezatorii sa treaca de la RAAPPS la Educatie. Intre timp, insa, RAAPPS demarase procedurile pentru a vinde baza sportiva, iar comisia de negociere a Regiei convenise cu Dinu Pescariu ca acesta din urma sa plateasca 3,5 milioane de euro pentru baza sportiva, potrivit Adevarul. Cotidianul cita un director din acea vreme de la RAAPPS care spunea ca "in baza procesului-verbal de vanzare prin negociere directa, noi eram obligati sa incheiem contractul de vanzare-cumparare. Domnul Pescariu nu a virat, insa, banii in termenul prevazut de acel document". Tatal lui Dinu Pescariu a declarat apoi ca dispune de suma de bani pentru cumpararea bazei, dar ca RAAPPS nu mai doreste sa o vanda din cauza presiunilor politice, noteaza Adevarul.

Pe 13 aprilie 2005, Ministerul Educatiei si Cercetarii anunta printr-un comunicat de presa ca Baza "Cutezatorii" a trecut in patrimoniul sau. "Datorita demersurilor intreprinse de catre domnii Mircea Miclea, ministrul educatiei si cercetarii si Mihai Voicu, ministru delegat pentru coordonarea Secretariatului General al Guvernului, Baza 'Cutezatorii' a trecut astazi in patrimoniul Ministerului Educatiei si Cercetarii", se arata in comunicat.

In 2012, ziarul Puterea a scris ca "mai multi sefi din Ministerul Educatiei, in frunte cu Catalin Baba, beneficiaza de gratuitate la unul dintre cele mai luxoase cluburi de sport si SPA din Capitala. Nu este prima data cand firma lui Dinu Pescariu ii invita pe mai marii Ministerului Educatiei sa se destinda la clubul de pe malul Lacului Tei". In replica, ministrul de atunci al Educatiei, Catalin Baba, declara in cadrul unei conferinte de presa ca "nimeni in Ministerul Educatiei nu beneficiaza in acest moment de astfel de facilitati".

Ministrul a precizat in 2012 ca exista doua contracte ale Ministerului cu Fundatia "Dinu Pescariu", din 2004 si 2009, pe care "trebuie sa le respecte" si prin care administrarea Bazei sportive de pe malul Lacului Tei ii revine Fundatiei. "MECTS trebuie sa respecte cele doua contracte. MECTS a primit pentru cedarea administrarii o chirie si niste beneficii", a afirmat Catalin Baba.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















4673 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Ce? (Luni, 30 decembrie 2013, 15:07)

    OmulNou [utilizator]

    Baza a trecut la RA-APPS in 2003 dar decizia a aparut in monitorul oficial abia azi? Care-i smecheria in toata afacerea asta? Cine-si trage ce foloase necuvenite?
    • +15 (15 voturi)    
      60 ha trecute la RA-APPS pot fi privatizate (Luni, 30 decembrie 2013, 15:48)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Smecheria este ca odata trecuta baza Cutezatorii cu cele 60 ha teren intravilan in proprietatea RA-APPS pamintul poate fi privatizat pe nimic catre un dezvoltator imobiliar sau un speculant cu terenuri care lucreaza mina in mina cu oameni sus pusi de la USL.
      • +1 (1 vot)    
        pai... (Luni, 30 decembrie 2013, 19:35)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        are deja fudulita rosie..."putintica rabdare stimabile...!"
  • +7 (7 voturi)    
    sector 3 (Luni, 30 decembrie 2013, 16:02)

    gazpefoc [utilizator]

    incerc sa inteleg cum sunt impartite sectoarele astea, de a ajuns baza Cutezatorii in sectorul 3.
  • +12 (12 voturi)    
    Smecheria e ca vor sa o vanda (Luni, 30 decembrie 2013, 16:19)

    Gigel de la Cultura [utilizator]

    De ce credeti ca penduleaza baza de la Ministerul Invatamantului la RAAPPS ? Pai sa vedem....ghici...
    Baza Cutezatorii a fost in 1973 a Ministerului Invatamantului si avea destinatie educationala.... de aia a fost data la Palatul Copiilor. Educatie prin sport . Daca e la Ministerul Educatiei....are ca destinatie pastrarea ei pentru ........v-ati prins.......educatie.
    RAAPPS are ca obiect de activitate inchirierea si vanzarea de imobile. Deci daca baza se muta la RAAPPS inseamna ce ? E limpede, inseamna ca se va vinde.
    Ultima intelegere cu Pescariu cu RAAPPS era de 3.5 milioane pe toata baza. Procesul verbal era gata...dar nu au mai incheiat contractul, pentru ca le-a fost frica sa o vanda , cica era presiune politica mare. Acum poate sa fie presiunea oricat de mare pentru ca nesimtirea lui Victor Viorel e foarte mare si rezista oricarei presiuni. Deci 60 hectare la 3,5 milioane de euro, va fi un tun mai mare decat tunul dat de Becali cu armata. Pentru ca Lacul Tei e in oras nu la margine cum e Pipera. Eu fac un calcul simplu. Pun un pret 500 de euro per metru patrat, (de pe imobiliare.ro), x 60 hectare vine cam 300 milioane de euro. Parca vad cum ii curg balele in coltul gurii domnului Pescariu. Deci, Domnule Pescariu, ati vrea sa luati o baza de 300 milioane de euro cu numai 3 milioane euro ? Nu e asa ca sunteti destept si noi prosti? De ce vreti sa ne furati domnule Pescariu ?
    Pe 11 decembrie 2012, Ecaterina Andronescu contrasemneaza HG 1173, prin care a fost actualizată valoarea de inventar a bazei Cutezătorii la 186 milioane de lei.

    Sursele provin de aici:
    http://www.imobiliare.ro/vanzare-terenuri-constructii/bucuresti/lacul-tei/teren-constructii-de-vanzare-X3AI13005?lista=2420468
    https://ziaruldeinvestigatii.ro/blog/posts/cutezatorul-pescariu-scoate-milioane-din-spa-uri-si-cluburi-ilegale
    http://adevarul.ro/news/societate/raapps-demarase-procedura-de-vanzare-bazei-sportive-cutezatorii-dinu-pescariu-1_50ace0567c42d5a6638b0983/index.htmp
  • +7 (7 voturi)    
    Cine si ce activitati sunt in aceasta baza? (Luni, 30 decembrie 2013, 16:22)

    transalpinarum [utilizator]

    Sincer, nu am inteles mare lucru din articol, in afara ca sunt o gramada de manarii pe fir din 2003. Intrebarea este: cine a folosit baza pana ieri si cine o sa folosi in continuare? Si ce activitati sunt acolo? Sa inteleg ca din 2003 baza asta a fost de fapt a lui Pescariu? BTW, cine e Dinu Pescariu? ca imi scapa faptelel lui de arme, n-am auzit... Deci indiferent de a cui a baza, in realitate ea este folosita de aceasta fundatie? Atunci de ce schimbarea asta cu trecerea de la Educatie la RAPPS? Contractul cu fundatia se pare ca nu mai are mult, cam 2 ani? Vrea Pescariu s-o cumpere din nou si asta e posibil numai ptin RAPPS?

    Nu pot sa nu remarc ca Ponta are o preocupare noua in a dirija rapid proprietatile RAPPS, cam suspect... Nu vad aceeasi preocupare in a da afara pe cei ce ocupa case la RAPPS fara drept, oare Geaona sta tot acolo?
    • +5 (5 voturi)    
      e un fost tenisman (Luni, 30 decembrie 2013, 16:35)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Dinu Pescariu e un fost tenisman, actualmente afacerist.
    • +6 (6 voturi)    
      Contractul a fost prelugit pana in 2034 (Luni, 30 decembrie 2013, 16:45)

      Gigel de la Cultura [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Se pare ca doamna Andronescu a prelungit in 2009 contractul lui Pescariu pana in 2034. Totusi cineva care are aranjamente cu statul are riscul ca mereu trebuie sa dea spaga ca sa fie lasat in pace. Daca cumpara baza, o sa le dea cu flit politrucilor corupti, in loc sa le dea abonamente gratuite....Cam asta e diferenta. Apoi, nefiind proprietar, la orice schimbare de putere vin alti hamesiti care stiu afacerea si vin sa ceara... Deci cersetorii nu sunt numai cei de pe strada..:) .Asta e parerea mea...personala si se bazeaza strict pe intuitie....
    • +1 (1 vot)    
      pai... (Luni, 30 decembrie 2013, 19:42)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      ce-ar fi atat de greu....din profitul obtinut din afacerea dezvoltata post - vanzare, 10-20% se duc la cel care-a facut cartile...60 de hectare... "Tunurile din Navarone" raman un desen animat...!!
  • +2 (2 voturi)    
    uslasii vand totul cu 2 bani (Luni, 30 decembrie 2013, 18:29)

    timp tamp [utilizator]

    Taberele scolare au fost lichidate de Daciana in 2002-2003, mult iubitul sau tont va lichida patrimoniul palatelor copiilor si cluburior sportive scolare asfel ca dsingurii copii feriviti
  • +2 (2 voturi)    
    Pai, taberele scolare nu au fost date la locale? (Luni, 30 decembrie 2013, 18:51)

    LiviuIordache [utilizator]

    Pai nu s-au dat bazele scolare si cele sportive la autoritatile locale? S-au inca nu au apucat, asa ca le fura ei, centralizat, cum s-a intimplat si cu terenul de 5.000 mp de la Arcul de Triumf, al rugby-ului si comitetului olimpic! Care a mers la externe, care externe nu au ce face cu un teren, asa ca il trece in domeniul privat si de aici la vinzare! Adrian Nastase a scapat cu pedepse de 2-3 ani, ca la tunuri (cum e asta cu Cutezatorii) i-a pus pe sclavi sa voteze legi, dar Ponta va lua la greu, ca o face cu minuta lui, nici CCR nu-l mai lasa (vezi Rompetrol) sa faca golaniile de acum 10 ani! Se impune construirea unor puscarii la nivel occidental! Nu pot sta baietii in cocinele de acum...
    • +2 (2 voturi)    
      Sau, evident, nu s-au ca analfabetu (Luni, 30 decembrie 2013, 19:03)

      LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Am scris, ca analfabetu, in primul rind "S-au inca nu au apucat..." Iau o saptamina sabatica si imi fac mea pulpa, pardon, mea culpa...
  • +2 (2 voturi)    
    Huideooooooooooo (Luni, 30 decembrie 2013, 20:12)

    UnOarecare [utilizator]

    H O T I I II I II IIIIIIIIIII ! !! !!! !!
  • +1 (1 vot)    
    Primul pas, urmeaza privatizarea laptoasa! (Marţi, 31 decembrie 2013, 8:11)

    hotnewsfil [utilizator]

    Foarte bine!
    Pe cand pasul urmator - privatizarea, "pe capul" unui baron?
  • 0 (0 voturi)    
    ore de sport (Marţi, 31 decembrie 2013, 22:14)

    georghe [utilizator]

    Păi atunci cum se împacă dorinţa actualului ministru de a se face cât mai mult sport. Şi, mai ales, unde, dacă vindem bazele sportive?