Parlamentul Romaniei, desemnat "Persoana Anului 2013" la categoria Crima Organizata si Coruptie

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 24 decembrie 2013, 12:09 Actualitate | Esenţial

In fiecare an, Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) recunoaste eforturile celor care lucreaza neobositi pentru promovarea criminalitatii si coruptiei. Pentru 2013, aceasta distinctie dubioasa ii revine Parlamentului Romaniei. Traficantului de droguri Darko Saric (Serbia) si fiica presedintelui Uzbekistanului, Gulnara Karimova au primit mentiuni. In mod obisnuit, infractorii depun mari eforturi pentru a se sustrage legii. In acest an, Parlamentul Romaniei a castigat premiul OCCRP pentru incercarile sale de a se ascunde de lege prin chiar intermediul legii.

La inceputul lunii decembrie, Parlamentul roman a aprobat amendamente la Codul Penal care ar acorda membrilor sai precum si altor oficiali guvernamentali alesi, imunitate in fata acuzatiilor de coruptie .

Amendamentele, votate fara dezbatere, declara ca presedintele Romaniei, senatorii si deputatii nu mai sunt "functionari publici". Prin urmare, ei nu vor mai putea fi pusi sub acuzare pentru luare de mita, abuz in serviciu, conflict de interese precum si alte activitati de coruptie. In plus, oficialii guvernamentali deja condamnati pentru coruptie ar putea fi exonerati.

"Parlamentul roman a ridicat coruptia la un nou nivel in Europa, legalizand-o. De ce acum? Probabil fiindca stiu ce au facut si stiu ca nu e bine", a declarat Drew Sullivan, editor OCCRP.

Modificarile propuse in Codul Penal vin "in contradictie flagranta cu acordurile internationale ratificate de Romania", potrivit Asociatiei Magistratilor din Romania, care a citat Conventia penala impotriva coruptiei a Consiliului Europei din 2002 si Conventia Natiunilor Unite impotriva coruptiei din 2014.

Amendamentele vor deveni lege doar daca sunt semnate de catre presedintele roman Traian Basescu, el exprimandu-si ingrijorarea cu privire la acestea. In orice caz, statul de drept si responsabilitatea guvernamentala au fost deja afectate.

In urma adoptarii amendamentelor in Parlamentul Romaniei, mass-media marcat ziua ca "martea neagra" a democratiei romanesti.

Tot in decembrie, Parlamentul roman a propus si acordarea amnistiei pentru condamnatii cu sentinte de pana la 6 ani de inchisoare, aparent din necesitatea de a evita suprapopularea penitenciarelor. De aceasta amnistie ar fi beneficiat desigur si fosti ministri si alti oficiali cu sentinte de pana la 6 ani.

In prezent, 28 de membri ai parlamentului roman au fost condamnati sau sunt judecati pentru coruptie. Peste 100 de primari romani sunt judecati pentru abuz in serviciu.

In 2012, premiul OCCRP a mers la Ilham Aliyev, presedintele Azerbaidjanului, al carui familie detine in mod ilegal controlul asupra multor companii strategice din aceasta tara bogata in petrol.

In cadrul mentiunilor pentru 2013 - Darko Saric, reprezentand crima organizata din Serbia si din Muntenegru, a fost luat in considerare pentru munca depusa pentru construirea unei noi retele de trafic de droguri in Europa, transportul de droguri din Africa si America de Sud prin Balcani si transformarea regiunii intr-un nou Mexic. Gulnara Karimova, fiica presedintelui Uzbekistanului, Islam Karimov, este investigata pentru ca ar fi luat sute de milioane de dolari ca mita pentru acordarea unei licente de telecomunicatii gigantului suedez Teliasonera. Aceasta a cheltuit apoi banii, care ar fi putut ajunge la populatia saraca in urma unei licente legale, pe un castel istoric in Franta si alte proprietati in strainatate.

Despre OCCRP

OCCRP un consortiu de 19 centre de investigatie comerciale si non-profit si sute de jurnalisti din Europa pana in Asia Centrala. Fondata in 2006, reteaua desfasoara proiecte transfrontaliere dezvaluind cazuri de crima organizata si coruptie din intreaga lume. OCCRP este probabil cea mai mare organizatie de jurnalism de investigatie din lume raportat la numarul jurnalistilor activi si la numarul de investigatii si articole publicate anual. OCCRP este o organizatie non-profit cu programe inovatoare in Europa, Eurasia, Africa de Nord si America Latina, combinand proiecte de investigare a crimei organizate si coruptiei cu dezvoltarea noilor tehnologii media. Organizatia este finantata de Open Society Foundations, Agentia Statelor Unite pentru Dezvoltare Internationala, Fondul National pentru Democratie si alti donatori. OCCRP a creeat Investigative Dashboard (ID) - o platforma cu baze de date din toata lumea, echipata cu un serviciu de cercetare si investigatii online - dezvoltat cu suportul Google Ideas. In acest an, OCCRP a fost desemnat castigator si finalist la cinci prestigioase premii internationale, inclusiv Global Shining Light Award si premiul Daniel Pearl pentru jurnalism de investigatie. In fiecare an, mai mult de 140 de reporteri OCCRP voteaza pentru "Persoana Anului" la categoria Crima Organizata si Coruptie.












Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
21526 vizualizari
  • +53 (61 voturi)    
    este fals (Marţi, 24 decembrie 2013, 12:44)

    berenger [utilizator]

    agenturili e de vina ca onor parlamentul are o imagine asa de trista. jos licuricii si cozile lor de topor.
    • +24 (32 voturi)    
      Ar fi fost bine sa fie o minciună! (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:11)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Dar cine să schimbe politica romanească transformând hoții din parlament în cinstiți?
      • +39 (43 voturi)    
        Nu nu... (Marţi, 24 decembrie 2013, 14:05)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Nu transformi hotii in cinstiti...tocmai de asta Parlamentul a castigat acest distins premiu.
        Dai hotii afara si pui cinstiti in locul lor...asta e solutia, iar aceasta solutie poate fi aplicata doar de catre popor.

        Acuma, despre popor, ar mai fi multe de zis... dar nu cred ca e cazul.
        • +10 (16 voturi)    
          Să schimbi lumea (Marţi, 24 decembrie 2013, 16:19)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          înseamnă să transformi răul în bine, minciuna în adevăr, hoții în cinstiți, moartea în viața, etcetera. Nu schimbi nimic făcând doar rocada între elementele de mai sus pentru că raportul dintre ele rămâne același.
          • +24 (24 voturi)    
            Practica bate teoria... (Marţi, 24 decembrie 2013, 18:41)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

            Explica-mi cum schimbi tu un parlamentar needucat, cu o mentalitate comunista, care a furat toata viata si caruia i se pare ceva normal sa fure, intr-un om cintit si cu bun simt?
            Cum il faci sa puna interesul tarii mai presus decat interesul personal?
            Ce spui tu e o utopie in viata de zi cu zi.
    • +32 (38 voturi)    
      ! (Marţi, 24 decembrie 2013, 14:06)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Basescu e de vina! :)))
      • +33 (33 voturi)    
        sunt de acord cu tine... (Marţi, 24 decembrie 2013, 17:42)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

        e vina marinarului....daca nu era el presedinte , toti parlamentarii erau cinstiti....luau credite de la banci , nu furau....dar nu au avut loc de odrasla lui , asa ca "saracii" au fost "obligati" sa fure ca sa si hraneasca familiile lor de parlamentari...pardon de escroci...
      • +5 (5 voturi)    
        Văd mai nou că Băsescu reprezintă (Miercuri, 25 decembrie 2013, 10:59)

        marga 2 [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

        și Parlamentul .Cînd nu va mai fi președinte,pe cine mai puneți vina ?Cred că ar trebui să scrieți asemenea lucruri pe site-ul de la Antene.Acolo este locul vostru,celor care mint și manipulează,precum premierul vostru Ponta.
        • +8 (8 voturi)    
          ! (Miercuri, 25 decembrie 2013, 13:54)

          melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui marga 2

          N-ai sesizat ironia? Eu nu ma mai uit la antene de cativa ani; nu te mai aprinde asa repede.
  • +55 (57 voturi)    
    Ferocitatea mediocritatii (Marţi, 24 decembrie 2013, 12:49)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sintem in Europa. Sintem speciali. Luam premii pentru ingenioitatea coruptiei.

    Ceea ce este surprinzator in soietatea romaneasca este teroarea mediocritatii. Mediocritatea nu vrea sa cedeze. Se vrea premiata cu orice pret. Pozeaza in orice. Incearca orice.

    Daca ar putea, milioanele de uslamisti ar proclama geneza divina a mediocritatii, a solidarismului si a mentalitatii de turma. Pentru milioanele de uslamisti, viata este povestea mediocritatii care invinge valoare de orice fel.

    Nici nu va dati seama cit de urit este Basescu pentru desfiintarea copiatului la bacalaureat. Miliane de romani imbeciliau simtit un cutit infipt drept in inima. Desi nu e chiar inventia lu Basescu, copiatul la bacalaureat este principalul motiv a urii milioanelor de uslamisti.

    Parlmentul corupt al Romanei este expresia democratica a majoritatii iubitoare de mediocritate. Nici nu va dati seama ca mediocritatea se poate apara pe ea insasi cu ferocitate. Nici nu va dati seama cit de patimas lupta imbecilul semidoct impotriva schimbarii. Pentru cei cu dragoste de mediocritate, valoarea de orice fel trebuie lovita fara mila. Zimbetul uslamist are o parsivitate, o viclenie pe care multi nu o intelegem la adevarata ei intensitate
    • -61 (63 voturi)    
      așa e (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:27)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      N-avem nevoie de un parlament democratic, expresie a mediocrității românești. Avem nevoie de un coducător înțelept, vizionar și inițiat (în misterele lui Bacchus, firește).
      • +32 (34 voturi)    
        Frectiuni (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:44)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Mda, urmeaza europarlamentare, alegeri in Romanica, liberalizare piata muncii UE, aderare la euro, schtengen, lista lui Baroso, MCV, baronizare, autostrazi. Ce mai, 2013 a fost un an bun, dar 2014 va fi SENZATIONAL! Aaa...sa nu uit...mai va urma si...
      • +30 (34 voturi)    
        Cand va pleca Base, pe cine mai dati vina? (Marţi, 24 decembrie 2013, 14:55)

        bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Pana in acest moment acest atotputernic si atoatevazatorul numit Base e la originea tuturor relelor din tara asta. De fapt, pun prinsoare ca aia de au furat au fost pusi de Base sa faca asta. Mai mult, Germania ii mananca din palma, de rusi nu mai vorbesc, tremura pe la colturi iar americanii i-au ridicat Scut la Deveselu. Sa nu uitam de Chuck Norris care tremura cand aude de viteazul Basescu...Traian Basescu.

        Iti suna cunoscuta expresia "cand exista doua teorii posibile, cea mai simpla este cea mai buna"?
      • +33 (33 voturi)    
        EH, MAZETA ! (Marţi, 24 decembrie 2013, 15:28)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Dacă e nevoie ne va demonstra că pămîntul e cubic (triunghiular, dodecaedric, whatever).
        • +7 (7 voturi)    
          MAZETA (Miercuri, 25 decembrie 2013, 10:20)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

          seamana cu un parlamentar, Ghise, ca doua picaturi de whisky contrafacut.
      • +27 (27 voturi)    
        Da (Marţi, 24 decembrie 2013, 18:57)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Winston Churchill a fost foarte îndrăgostit de whisky și A RĂMAS ÎN ISTORIA Marii Britanii, la fel cu TB în istoria României!
        Pe când Ponta a fost, este și va fi, pentru ETERNITATE, o mare nulitate!
        • +3 (3 voturi)    
          Sorry, pentru adevar... (Miercuri, 25 decembrie 2013, 9:26)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui dan63

          Churchill bea cognac frantuzesc, din pahar mare, strans la gura. Dupa ce-si punea fracul, intindea ambele maini lateral si valetul ii punea intr-una havana si in cealalta paharul. Bea si fuma toata ziua, chiar si dupa primul atac de cord, dar nu a fost niciodata vazut beat.
          • +2 (2 voturi)    
            pe atunci (Miercuri, 25 decembrie 2013, 19:24)

            dan63 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

            nu erau paparazzii, să nu vb de hantene!
          • 0 (0 voturi)    
            ei nu (Joi, 26 decembrie 2013, 23:13)

            veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui John M.

            Churchill se stia deja ca era alcoolic, dar asta nu i-a redus cu nimic meritele si aprecierile; pt multi Churchill a marcat istoria mondiala nu doar engleza.
      • +26 (26 voturi)    
        mazeto (Marţi, 24 decembrie 2013, 19:07)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        pana una alta, parlamentul adica marea adunare nationala este declarat coruptul anului in lume, nu presedintele.
        daca tu ai nevoie de 600 de inculti, agramati, hoti, incopatibili si mincinosi n-ai decat sa-i iei si sa te duci in coreea de nord.
        prefer unu care spune ce face 600 de hoti decat 600 de hoti care dau vina pe unul singur.
        in rest, mistocareala ieftina este singurul lucru ce ti-a mai ramas cand postezi pe aici. argumente sau logica oricum n-ai avut vreodata :)
    • +5 (15 voturi)    
      N-ar trebui ca valoarea sa fie... (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:41)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ...mai "de valoare" decat mediocritatea? Atunci cum explicati situatia de fata, unde cei "de valoare" se plang ca sunt oprimati ce mediocri? Poate chiar aceasta "boceala" le scade propria valoare _sub_ a celor criticati.
      • +17 (19 voturi)    
        Stii vorba aia... (Marţi, 24 decembrie 2013, 14:07)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui mcris

        prosti da' multi... ?
        • +17 (17 voturi)    
          Dar pe aia cu "Multi da' prosti" o stii? (Marţi, 24 decembrie 2013, 16:13)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Orice moneda are 2 fete.
      • +13 (15 voturi)    
        Fara limite (Marţi, 24 decembrie 2013, 14:14)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui mcris

        Subscriu la critica. Boceala scade valoarea. Dar tot e mai bine decit nimic. De fapt boceala este foarte importanta. Boceala cheama actiune si viziune. Tot raul e spre bine. Chiar si raul uslamist isi cere pedeapsa.

        Resursele culturale ale societatii sint nelimitate. Limita e cerul, zice un slogan american. E o minciuna. Practic nu exista nici o limita. Dupa zeci de ani izolare comunista, Romania s-a intins prin toata Europa si toata lumea. Romania autentica este prin definitie europeana si universala. Bocetul Romaniei este cit se poate de autentic. Dar spune foarte putin si eronat despre Romania.

        Nu ne cunoastem. Inca nu ne cunoastem puterea. Multi romani bocesc si multi altii sint satui de bocete. Romania e propria ei toxina si propriul ei medicament. Cerul nu este limita Romaniei!
      • +8 (12 voturi)    
        raspuns (Marţi, 24 decembrie 2013, 23:33)

        AdrianVladut [anonim] i-a raspuns lui mcris

        Domnilor, democratia e in esenta o prostie. O lege a naturii spune ca odata cu cresterea calitatii, scade cantitatea. Deci, intotdeauna vor fi mai multi prosti decat oameni inteligenti. Avand acelasi drept de vot, rezultatul final va fi o prostie. Rezultatele se vad si sunt destul de clare, nu doar la noi
        • 0 (2 voturi)    
          Viata e o entitate comuna, (Miercuri, 25 decembrie 2013, 9:31)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui AdrianVladut

          data tuturor cu care esti contemporan. Dar destinul e individual...
    • +22 (22 voturi)    
      asta-i mediocritate? mai degraba premierea hotiei (Marţi, 24 decembrie 2013, 17:00)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Premierea pe cind ?? cine va ridica premiul ca-s vre-o 600 de potentiali infractori.

      in genul trist dar adevarat :

      -Alo, Radio Erevan, e adevarat ca in Romania s-a legalizat prostitutia?
      -Nu, acolo s-a prostituat legea...

      din pacate adevarat 100%
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 9:46)

        mariage [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Parlamentul Romaniei a primit un premiu de excelenta pe domeniul sau de competente.
  • +45 (47 voturi)    
    Nu se poate! (Marţi, 24 decembrie 2013, 12:51)

    denvarel [utilizator]

    "Cel mai cinstit guvern" este eclipsat de "Cel mai cinstit parlament"?
    Niste basisti si-au permis sa numeasca larga majoritate USL ca fiind "Persoana Anului" la categoria Crima Organizata si Coruptie?

    Unde este BBC, astaaa, Antena 3, sa-i improaste cu noriu pe basistii aia de la OCCRP

    Acum gluma gluma, dar mi-e rusine sa fac parte dintr-un popor care si-a ales asemenea conducere.

    Mai vad niste cozi de topor ca le iau apararea. Sper ca pe 6 Ianuarie Nastase sa fie gasit vinovat iar Ponta sa-si dea masura integritatii si sa adopte prin ordonanta de urgenta, ca si-a dat voie, amnistia. Dovada suprema ca cei care au votat USL ar trebui sa-si bage capul intr-o punga si sa nu mai spuna malc.

    Rusine! Rusine nu neaparat coruptilor, ca aia de aia sunt corupti, ca n-au rusine. Rusine voua care ati votat in Duminica Orbului specimene ca Becali, Voiculescu si grajdani ca Pop ala... Cu 70%!!!
    • -40 (44 voturi)    
      Rușine basiștilor! (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:46)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Contribuiți din plin la această imagine negativă a parlamentului, tot ce faceți accentuează comportamentul mafiot al parlamentarilor. Vă convine un parlament de hoți?
      • +18 (18 voturi)    
        tinele frate (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:55)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        hai pune mana si tasteaza la toate contactele tale http://www.petitieonline.net/petitie/10022136/semnaturi/pg65
        • +12 (12 voturi)    
          problem (Marţi, 24 decembrie 2013, 20:09)

          Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Citeste Constitutia: daca nu-i dai afara in pumni nu poti dizolva Parlamentul.
      • +25 (27 voturi)    
        ! (Marţi, 24 decembrie 2013, 14:10)

        melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Pai cine are 70% in parlament? basistii?
      • +24 (26 voturi)    
        Sa nu uit! (Marţi, 24 decembrie 2013, 14:26)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Puneti-va centurile de siguranta pentru ca in 2014 mai este si: Moldova, regionalizarea, trenu de mare viteza cu China...taxa 0,07, FMI, Pungesti, Rosia Montana...am uitat ceva?Bagati mare!
        • +4 (4 voturi)    
          Ar mai fi una... (Miercuri, 25 decembrie 2013, 9:37)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          Mongolu' sa se declare imparat !...
      • +22 (24 voturi)    
        Sa inteleg ca tie iti convine sau cum? (Marţi, 24 decembrie 2013, 14:58)

        bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Sau bagam gunoiul sub covor sperand ca o sa dispara de acolo in mod miraculos?

        Eu oricum imi cer scuze daca am facut ceva care sa "accentueze comportamentul mafiot al parlamentarilor". Nu stiu ce am facut, dar promit sa nu mai fac.
        • +7 (11 voturi)    
          Splanuri (Marţi, 24 decembrie 2013, 16:19)

          sebagain [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

          Era vorba ca va fi un an extrem de interesant! Pentru PSD.
      • +25 (25 voturi)    
        Reprezinti perfect Romania cu care imi este rusine (Marţi, 24 decembrie 2013, 16:12)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Este Romania unde logica elementara este invinsa de propaganda.

        Esti unul dintre cei care afirma ca nu hotul e vinovat ca fura, vinovat este cel care-l arata cu degetul. Daca nu-l arata, hotul nu era hot. Dar ce era bey Einstein?

        Daca tu crezi ce spui ar trebuie sa te speli pe fata cu apa rece si sa te gandesti cum dreaq ai putut sa spui asa o prostie: Hotul este incurajat in hotie de catre cel care striga "hotii".

        Daca nu crezi ce spui te rog sa nu mai fii coada de topor in mana unor tradatori ai interesului national. Toti, inclusiv tu, avem numai de pierdut!
      • +26 (26 voturi)    
        Bah (Marţi, 24 decembrie 2013, 17:11)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        O fi avand Basescu bubele lui dar de imaginea negativa a parlamentului is responsabili doar cei care-l compun. Daca nu au cei 7 ani de acasa, nu au educatie ulterioara, nu au constiinta si principii morale conforme cu cele existente intr-o societate sanatoasa...e numai vina lor si a parintilor care i-au crescut.
      • +17 (17 voturi)    
        Mie, nu! (Marţi, 24 decembrie 2013, 17:23)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Celor care l/au ales, se pare ca da!
        Si acum ce sa fac? Ca sa nu ma fac de rtas, sa spun ca mincinosii si hotii aia, sunt cinstiti|?
        Costica, tata, daca ascunzi gunoiul sub pres, nu inseamna ca nu mai este!
      • +4 (8 voturi)    
        Citat din adancile ganduri ale lui Con_stan_tin (Marţi, 24 decembrie 2013, 19:19)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        "despre Basescu: c-a fost securist, c-a vandut flota, etcetera. Minciunile astea gogonate ii slabesc pozitia politica.
        Voi ce faceri cu B1 si Hotnews? Spuneti adevarul despre Voiculescu: c-a fost turnator, c-a furat banii lui Ceausescu, etcetera.
        In felul asta ii intariti pozitia politica.
        Daca vreti ca USL sa scade in sondaje trebuie sa incepeti sa spuneti minciuni gogonate despre ei, daca continuati sa spuneti adevarul, ca Ponta-i plagiator Crin e somnoros, vor continua sa urce in sondaje"
  • +33 (35 voturi)    
    DA (Marţi, 24 decembrie 2013, 12:53)

    abrahamlincoln [utilizator]

    din cauza lor (parlamentari) nu intrati niciodata in schengen , iar calatoria peste ocean va fi cu viza si in urmatorii 50 de ani, bafta.
    • +14 (16 voturi)    
      Nts (Marţi, 24 decembrie 2013, 15:11)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

      Nu din cauza parlamentarilor, ci din cauza alegatorilor care-i voteaza. E democratie, remember?
  • +13 (15 voturi)    
    Nea Drag (Marţi, 24 decembrie 2013, 12:53)

    sebagain [utilizator]

    Vreau mai mult de atat!Hai ca poti! E crestere economica ce pana mea!
  • +13 (17 voturi)    
    Iaca `na (Marţi, 24 decembrie 2013, 12:58)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    de ce nu ma surprinde?
  • -47 (47 voturi)    
    aham (Marţi, 24 decembrie 2013, 12:59)

    Mazeta [utilizator]

    Deci, după OCCRP, Parlamentul României este o persoană. Adâncă judecată, n-am ce zice! Nu m-ar mira ca la anul aceeași organizație să acuze de corupție și crimă organizată Violența sau Avariția.
    • +29 (29 voturi)    
      Amice . . . (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:02)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      . . . esti un . . . cum spunea Caragiale? Am uitat!
    • +22 (22 voturi)    
      hahahaha! (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:02)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pentru tine, maneta, firmele nu sunt persoane!
    • +14 (16 voturi)    
      Sigur ca nu! (Marţi, 24 decembrie 2013, 15:21)

      adi_b_razzor [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asta era cea mai mare problema. Mai mazta, eu zic sa mergi tu frumos la consiliul ptr premiul Nobel (et.al) si sa faci greva... In zapada poate. Ca si tolomacii de acolo au dat premii nobel cu carul unor "persoane neautorizate", gen Uniunea Europeana. Succes!
    • +13 (13 voturi)    
      tipic (Marţi, 24 decembrie 2013, 17:16)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      deci asta e problema, ca Parlamentul nu e persoana, nu? lasa tu fondul problemei, ia-te de tehnicalitati ma, ca asa va invata la scoala aia. ba, daca nu esti un postac platit si daca nu faci ce faci aici pt bani si le faci pt ca esti sincer esti de toata jena.
  • +32 (32 voturi)    
    :) (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Tonta le va trimite o scrisoare prin care le va zice ca sunt niste basisti si ca au inteles gresit. In sprijinul acestei actiuni, zgonea va face un spectacol in care isi va face nod la cravata.
  • +19 (19 voturi)    
    Realizati? (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:07)

    sebagain [utilizator]

    Lumea s-a schimbat doar intr-un an. Este un loc plin de noi posibilitati!Noi provocari carora trebuie sa le facem fata! Puteti? ... Sigur ca da! 2014 va fi interesant!
  • +29 (29 voturi)    
    Premiu (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:11)

    sebagain [utilizator]

    Nu stiu cum ar putea hotnews sa organizeze un concurs pentru cea mai buna stire a anului. Asta cred ca ar conduce detasat in top.
  • +28 (30 voturi)    
    Minciuna ! (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:18)

    Nego [anonim]

    Forrtele rrreactionarre burrghezo-mosierresti suborrdonate lui Basescu incearrca destabilizarrea orrdinii sociale si intinarrea rrealizarilor inainte-merrgatorilor poporrului rroman. Rrusine !

    Semnat,
    Stiti Voi Cine
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Marţi, 24 decembrie 2013, 14:12)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Nego

      Da?CIne?
  • +25 (27 voturi)    
    Crinu stie ? (Marţi, 24 decembrie 2013, 13:46)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Prezidentu' de la Senat este in stare de veghe sau viseaza pe Mos Craciunul Prezidential ? Stie cineva ?
    Cred ca el va primi distinctia (Zgonea de la Camera va primi doar o copie masluita) !
    • +5 (7 voturi)    
      Progatire! (Marţi, 24 decembrie 2013, 14:07)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

      Se pregateste de catapulta!
  • +10 (12 voturi)    
    romanilor.. (Marţi, 24 decembrie 2013, 15:29)

    tiana [utilizator]

    Rusine!
  • +21 (21 voturi)    
    un premiu muncit (Marţi, 24 decembrie 2013, 15:37)

    ion roata [utilizator]

    Speram ca traficantul de droguri si fata aia de presedinte sa nu fie suparati. Alesii romanilor au muncit pana noaptea tarziu, in comisii paralele... fara consultari ale altor organisme (au facut ei toata treaba), avand ulterior de infruntat pozitiile adverse: Base, justitia, presa nealiniata din tara, presa din tarile civilizate, ambasedele. Chiar a fost greu! Nici nu vreau sa ma gandesc ce iesea daca aveam opozitie si se bagau ambasadele rusa si chineza (astia sunt mai intelegatori, nu au nimic impotriva drepturilor alesilor). Mai mult, nu au cedat! Au nevoie de un pic de timp sa se regrupeze ca data viitoare (acusi-acusi) sa fie cu noroc. Consecventi cum ne-au obisnuit, cred ca au sanse la premiu I si la anu'.
  • +18 (18 voturi)    
    ..mai sa-mi stea inima , (Marţi, 24 decembrie 2013, 15:44)

    ionamaru [utilizator]

    " Parlamentul Romaniei, desemnat "Persoana Anului 2013" .. aaaa. la categoria Crima organizata si Coruptie . ".In mod obisnuit , INFRACTORII depun mari eforturi pentru a se sustrage legii " ...sa inteleg , ca aceasta " distinctie " ...a revenit infractorilor din Parlamentul Romaniei ! Mai ce performanta , asa-i cand la volan e un ..lacatus mecanic si un preot ...!
  • +18 (18 voturi)    
    oglinda (Marţi, 24 decembrie 2013, 16:43)

    Vladel [utilizator]

    Asta e oglinda poporului din care toti facem parte. Suntem partasi la ceea ce se intampla. Prin tacere si neimplicare giram inconstienta clasei pe care o lasam sa ne conduca. Avem liderii pe care ni-i meritam ...
  • +22 (22 voturi)    
    Concluzia: mai rau ca-n Africa (Marţi, 24 decembrie 2013, 17:00)

    Parzivall [utilizator]

    Cel mai cinstit guvern, s-a dovedit ca colcaie de penali si incompetenti.
    Cel mai cinstit Parlament, as above, cuib de prosti si de hoti.
    Si totusi votacul uslamist e fericit...daca toti astia i-o trag lui Basescu, lui ii trebuie doar un blid cu laturi in care sa-si infinga botul cand i se lipesc ochii de imaginea lui Gadea sau Shpagat la A3.
  • +21 (21 voturi)    
    Crinut, Zgonea - DEMISIA!!!! (Marţi, 24 decembrie 2013, 17:26)

    Je__ [utilizator]

    E o rusine pentru natiune, ca o institutie condusa de domniile voastre sa primeasca distinctia asta in rand cu cei mai josi criminali!!!!
  • +24 (24 voturi)    
    Multumim Celor 7 milioane de romani (Marţi, 24 decembrie 2013, 17:30)

    DJB [utilizator]

    Multumim celor 7 milioane de romani care si-au exercitat dreptul de vot pentru a aduce in Parlamentul Romaniei cei mai "de vaza" oameni ai tarii. Lor trebuie sa le multumeasca dominii V.Zgonea si C.Antonescu pentru deosebita onoare de a primi acest premiu international ce aduce inca o data Romania in atentia presei mondiale. Noi, cei fara viziune, prostiti de presa "basista", adevarati tradatori ai interesului national USL-list ne ramane doar sa punem capul in pamanat, rusinati, ca nu am pus umarul la aceasta mare realizare nationala.

    Ultimul stinge lumina!
    • +19 (19 voturi)    
      Intr-o tara normala (Marţi, 24 decembrie 2013, 18:00)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui DJB

      Erau toti la puscarie. La noi ii vezi pe listele partidului. N-ar avea ce cauta acolo dar wait....pe oricine pui, tot talhar e, numai neghina domle.
  • -12 (12 voturi)    
    PD alta parte... (Marţi, 24 decembrie 2013, 18:06)

    Doru_T [utilizator]

    poate fi si o mica reclamatie pe care s-o fi facut cineva de pe la noi. Nu de alta dar cum Ponta&Crin au mers pe la marile curti europene sa-l toarne pe Base... Craciun fericit tuturor!
    • +15 (15 voturi)    
      ce gandire de om mic (Marţi, 24 decembrie 2013, 19:32)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Doru_T

      pentru unul ca Doru, important nu este miezul problemei - felul in ca parlamentul legifereaza in favoarea penalilor si coruptiei - ci ca cineva s-a dus cu para la UE, evident pus de Basescu.
      Asta e important, cine a avut tupeu sa parasca la autoritatea pe care Romania o stie de frica.
      E un rationament de tip curtea scolii - clasele primare - copil problema.
      Constat cu intristare, inca o data, ca nu conteaza cat de absurd si marunt e argumentul, cat timp e ceva anti Basescu si anti UE, electoratul pro USL il adopta cu toata dispozitia.
  • +16 (16 voturi)    
    derbedeii neamului (Marţi, 24 decembrie 2013, 18:47)

    timp tamp [utilizator]

    si guvernul trbuie premiat. propun distinctia DERBEDEII NEAMULUI
  • +17 (17 voturi)    
    parlamentul oglinda noastra (Marţi, 24 decembrie 2013, 19:08)

    nedumeritul [utilizator]

    acu' doi ani stateam la coada la magazin.Un tigan a intrat in fata sa vada marfa expusa.O doamna a strigat sa nu intre in fata.Omul i-a raspuns: doamna uita-te la mine...eu sunt tigan...nu sunt roman... eu nu fac asa ceva. Cei din coada au inceput sa rada.
    Acum s-ar putea ca tiganii sa se delimiteze de parlamentul nostru considerand ca acesta se comporta sub nivelul demnitatii lor.
    Parlamentul ne reprezinta si eu sunt foarte stanjenit...
  • +13 (13 voturi)    
    svf (Marţi, 24 decembrie 2013, 19:43)

    hellow [utilizator]

    De Crăciun: sa trăiască porcii!
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 24 decembrie 2013, 21:52)

    VasileBodriug [anonim]

    Felicitariiiiii!!!!!!!! suntem ce-i mai tari din UEEE
  • +10 (10 voturi)    
    Parlamentul Romaniei (Marţi, 24 decembrie 2013, 22:08)

    KostasP [utilizator]

    Va accepta aceasta "onorabila" distinctie prin nimeni altul decat persoana care il reprezinta cel mai bine si anume premierul Ponta (aka mazeta, cred eu).
    • -3 (3 voturi)    
      nu e frumos (Marţi, 24 decembrie 2013, 22:40)

      nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      nu e frumos sa jignesti omul (mazeta)Omul are o buna doza de sinceritate si acest lucru trebuie sa-l apreciem Chiar daca nu-i impartasim convingerile.Asa am fost cu prima nevasta,cu a doua la fel, cu a treia avem aceleasi convingeri. E loc pentru toti....si pentru "mazeti" si pentru noi. Daca insa unii spun ca nu e loc si pentru ceilalti si ca trebuie exterminati ...atunci avem o problema...
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Marţi, 24 decembrie 2013, 23:03)

    VasileConstantin [anonim]

    De Craciun romanii au scapat de la sacrificare 588 de porci, sa speram ca ii sacrificam la alegeri...si nu prin o metoda blanda cu asomator si parlire la butelie.
    Sugerez o metoda traditionala "inversata", adica parlirea cu paie inainte de sacrificarea cu pumnalul.
  • +13 (13 voturi)    
    Rusinoasa stire... (Miercuri, 25 decembrie 2013, 1:43)

    emigrant [utilizator]

    "Felicitari " celor care au stat acasa in ziua votului. Inclusiv celor din diaspora care comenteaza pe aici. Pina nu ne responsabilizam si implicam TOTI meritam aceasta RUSINE IMENSA..La 24 de ani de la Revolutie, nu ne meritam libertatea. Democratia inseamna implicare. Si da, am votat desi a trebuit sa conducem citeva ore prin ploaie la cel mai apropiat consulat..PDL a avut vreo 2 parlamentari care au votat mizeria asta, ceilalti au votat ca vacile, cica nu stiua ce voteaza..Rusine noua, ca ne lasam pacaliti. Raul cel mai mic trebuie votat. Un Funeriu in loc de grajdanul Pop..See the difference??
  • +3 (3 voturi)    
    Daca omori un om e o crima (Miercuri, 25 decembrie 2013, 13:37)

    arheopterix [utilizator]

    Daca omori 1 000 000 de oameni e o statistica (va spune ceva ... autorul ... ? ) Deci... romanasul cind i es fura 100 de roni din buzunar se spumeaza si ar face moarte de om . Aceluiasi personaj i s-au furat de catre -Bivolaru 1 frigider (mic ) - Nastase 1/2 masina (medie )- evazionistii din Prahova uncuptor cu microunde
    Fenechiu ... Taracila ...Voicu ...etc ... etc Parlament penal ... alo... se vede din tribuna RAZBUNAREA E DULCE ! HAIDETI LA VOT !
  • +3 (3 voturi)    
    crima organizata si coruptie (Miercuri, 25 decembrie 2013, 14:43)

    ianbin [utilizator]

    in sfarsit sunt si ei apreciati!
    nu le-ar lua-o nimeni inainte!
    penali fara frontiere.
    nici macar aparente nu incearca sa mai salveze.
  • +3 (3 voturi)    
    campionii, campionii, ole ole ole (Miercuri, 25 decembrie 2013, 14:51)

    ianbin [utilizator]

    poate vor sa mearga sa-i instruiasca ei pe ceilalti. daca-i conving, ne mutam pe luna. Congo e prea aproape.
  • +6 (6 voturi)    
    Nici un post de TV n-a comentat stirea. TVR (Miercuri, 25 decembrie 2013, 15:05)

    Maniu [utilizator]

    pune cozonacei, globulete, inimioare... ca si cum am fi toti oligofreni in tara asta!
  • +2 (2 voturi)    
    Iata (Miercuri, 25 decembrie 2013, 20:02)

    micul [utilizator]

    un premiu pe deplin meritat !Brava si la mai mare !
  • 0 (0 voturi)    
    piatra in balta (Vineri, 27 decembrie 2013, 14:17)

    liviusmaximus [utilizator]

    O persoana fizica sau juridica, mazeta, arunca o piatra in balta si 70 de destepti se zbat sa o scoata...? Un "ignore" ar ajuta mai mult. In cazul acestei persoane, banii nu au miros, asa ca, de ce va straduiti cu principii, etc...folositi-va energia pt cauze mai bune.
    • 0 (0 voturi)    
      Stiu ca nu are sens (Vineri, 27 decembrie 2013, 15:53)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      Pentru ca pe persoanele cu idei fixe e greu sa le inveti/dezveti. Dar iata totusi si definitia pentru cuvantul "PERSON" care a fost folosita in textul original al OCCRP (conform The Free Dictionary):
      "Law: A human or organization with legal rights and duties".
      Deci cred ca se aplica, si chiar foarte bine si parlamentului.
  • 0 (0 voturi)    
    Noul presedinte al ROMANIEI trebuie sa mentina... (Marţi, 3 iunie 2014, 10:37)

    GeorgeviciMihail [anonim]

    Noul presedinte al ROMANIEI trebuie sa mentina: LEGEA si ORDINEA!

    http://mcppress.ro/forum/viewtopic.php?pid=9550#p9550