IPS Andrei Andreicut, despre colindul antisemit: Romanii nu sunt antisemiti. Nu a fost un gest constient

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 decembrie 2013, 16:42 Actualitate | Esenţial

IPS Andrei Andreicut
Foto: AGERPRES
Mitropolitul Clujului, Maramuresului si Salajului, IPS Andrei Andreicut a declarat, luni, referitor la colindul antisemit difuzat de TVR 3, ca nu crede ca a fost vorba despre un gest constient si ca romanii nu pot fi acuzati ca sunt antisemiti, transmite Mediafax.

Inaltpreasfintitul Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramuresului si Salajului, a declarat, luni, la intalnirea cu reprezentantii presei pentru mesajul de Craciun, ca poporul roman nu este antisemit, iar difuzarea colindului nu a fost un gest constient facut de colindatori.

"Cred ca a fost un eveniment nefericit. Nu stiu daca lucrul acesta a fost facut constient de colindatorii respectivi, eu cred ca nu au facut-o cu buna stiinta. Nu stiu daca poate fi taxat folclorul nostru. Oricum, poporul roman nu este antisemit. Mantuitorul Isus Hristos, dupa trup, este evreu si noi praznuim nasterea Lui si ne bucuram, cum am putea fi antisemiti? Cred ca i s-a dat prea mare amploare cazului, nu cred ca s-au gandit deloc cei ce l-au colindat. Pana la aceasta varsta am auzit multe colinde si am colindat multe colinde, dar colindul respectiv, pana cand nu s-a facut caz de el, nu l-am auzit", a spus Mitropolitul Andrei.

Consiliul National al Audiovizualului (CNA) a amendat, in 12 decembrie, cu 50.000 de lei Societatea Romana de Televiziune (SRTv), din cauza ca pe TVR 3 si TVR Cluj a fost difuzat, intr-o emisiune din 6 decembrie, un colind antisemit, care a incalcat legislatia audiovizualului.

De asemenea, Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) a amendat, in 16 decembrie, Regia de Transport Cluj de care apartine Ansamblul "Dor transilvan", care a interpretat colindul antisemit la TVR 3, precum si Centrul Judetean pentru Promovarea Culturii Traditionale, cu cate 5.000 de lei.

Situatia a fost sesizata catre CNA si CNCD de catre Grupul pentru Dialog Social si Revista 22.

"A nascut un fiu frumos / Anume Iisus Hristos / Toata lumea i se-nchina, / Numai jidovii-l ingana. / Jidovan afuristit / Nu l-ar rabda Domnul sfant / Nici in cer, nici pe pamant.. Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun, / Sa iasa sfara [= fum] in drum", potrivit unui fragment din colind, publicat de Revista 22.

Reactii negative fata de difuzarea colindului au fost exprimate si de Ambasada Israelului, Ambasada SUA, Federatia Comunitatilor Evreiesti din Cluj si Institutul National pentru Studierea Holocaustului din Romania "Elie Wiesel".

Pe de alta parte, patru asociatii pentru promovarea traditiilor au cerut anularea amenzii date de CNA Televiziunii Romane pentru colind, argumentand ca in versurile acestuia se vorbeste despre iad si pedepsirea evreilor pentru condamnarea lui Iisus.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1565 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    colindul antisemit (Luni, 23 decembrie 2013, 17:16)

    andricivero [utilizator]

    Poporul este format din indivizi si indivizii pot fi antisemiti
  • +5 (17 voturi)    
    scuze penibile (Luni, 23 decembrie 2013, 17:29)

    gigel123 [utilizator]

    Se pare ca unii nu au deloc simtul ridicolului si incearca sa se ascunda dupa scuze care de care mai ridicole si mai puerile (vezi exemplul Nu-tocmai Preasfintiei Sale Andreicut si al celor 4 asociatii pentru promovarea "traditiilor").

    Cat despre romani, nu toti sunt antisemiti, dar foarte multi sunt.
  • +1 (7 voturi)    
    ps'ul ne-a salvat (Luni, 23 decembrie 2013, 17:58)

    condrescu [utilizator]

    adica si inconstienti? oricum penibili... unii nu stiu cum sa puna o paine pe masa si alti canta prostii la bautura pe televiziunea nationala... probabil doar asta stiu sa faca ... si inconstient cica
  • -11 (17 voturi)    
    Respect (Luni, 23 decembrie 2013, 18:01)

    Nyk1 [utilizator]

    Pentru faptul că măcar voi nu lăsați pe cei cu o perpetuă mentalitate de victime să terfelească cum vor acest popor. BOR nu-mi este deloc simpatică în multe alte privințe, dar asemenea lor nu cred că trebuie să ne umilim și să facem mii de plecăciuni în fața „poporului ales”. Mai ales nu în absența completă a scuzelor din partea „aleșilor” față de poporul român, pentru faptele unor: Ana Pauker, Walter Roman, Alexandru Nikolski, Leonte Răutu, Saul Bruckner, și mulți alții.
    • +5 (9 voturi)    
      serios? (Luni, 23 decembrie 2013, 18:50)

      adi_b_razzor [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Popor Ales sau nu - cum ti-ar placea sa cante unii ca tu si TOTI romanii sunt "afurisiti" si ca urmare trebuie dati foc la toti ? Tu iti dai seama ce este in memoria lor colectiva apropo de "fum negru pe horn"...?
    • -1 (5 voturi)    
      Mentalitate de victime (Luni, 23 decembrie 2013, 19:02)

      ctrlm [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nyk1: romanii din Transilvania care isi amintesc ca au fost asupriti de unguri au mentalitate de victime? "Ungurii nu sunt antiromani" , nu?

      Dar armenii care au fost macelariti de turci si incearca sa faca Turcia sa recunoasca genocidul, tot mentalitate de victime au?
    • +2 (6 voturi)    
      esti ridicol (Luni, 23 decembrie 2013, 22:28)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Faptele alora despre care vorbesti, in perioada comunismului, nu ar fi fost posibile fara sprijinul masiv al marii majoritati a poporului roman. Cehia sau Ungaria au avut regimuri comuniste mai umane decat cel din Romania, pentru ca majoritatea indivizilor de acolo erau mai umani. Simplu !

      /// Aici nu e vorba despre nicio umilinta per se, ci de a analiza un set de actiuni, in mod individual (cel putin) -- de a le clasifica si trata corespunzator.

      Colindul ala si difuzarea lui pe postul de televiziune public sunt dovezi ale unei prostii si ale unui cretinism incredibil. Desigur ca prostimea (din randul careia faci parte) nu va fi in stare sa observe astfel de nuante pentru ca membrii ei, indobitociti si fara speranta, nu pot gandi obiectiv si nu pot diferentia binele de rau.
  • +5 (9 voturi)    
    pacat (Luni, 23 decembrie 2013, 18:55)

    adi_b_razzor [utilizator]

    1. Imi pare rau ca ortodox ca propovaduim iertarea si smerenia, dar cand vine vorba de a cere iertare efectiv - ne e cel mai greu! "Ne cerem scuze pentru cei care s-au simtit ofensati etc." Ce e asa de greu ?
    2. Din pacate, IPS Andrei doar incurajeaza neferictul dicton "Noi muncim, nu gandim". Ca studnet la teologie, foarte foarte putini profesori care ne incurajau sa avem o privire critica la cele ce citim... Restul: repeta draga ce au scris MARII teologi la 1800-toamna. L afel si cu colindul: ce conteaza ca si cum cantam. Noi nu ne gandim critic la versuri, doar repetam.
  • 0 (6 voturi)    
    nu (Marţi, 24 decembrie 2013, 0:38)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    stiu daca romanii sint sau nu antisemiti, dar popimea burtodaxa medievala sigur este, si nu doar atit.