VIDEO ARHIVA 22 decembrie: Se implinesc 24 de ani de la fuga sotilor Ceausescu si de la anuntul revolutionarilor la TVR: Am invins!

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 22 decembrie 2013, 11:53 Actualitate | Esenţial

22 decembrie 1989
Foto: Agerpres
22 decembrie 1989 a ramas in istorie ca ziua caderii regimului comunist din Romania. In acea dimineata, dupa ce autoritatile spalasera asfaltul din centrul Capitalei de sangele victimelor din noaptea precedenta, muncitorii de pe marile platforme s-au adunat din nou si au ocupat inca de dimineata Piata Universitatii. In jurul pranzului, Nicolae si Elena Ceausescu aveau sa paraseasca sediul Comitetului Central, la bordul unui elicopter. In jurul orei 12:15, Televiziunea Romana isi reia emisia, iar Mircea Dinescu si Ion Caramitru apar in fruntea unui grup de revolutionari, anuntand fuga dictatorului si strigand "Am invins!".

Cu o seara inainte, in Bucuresti se inregistrasera primele victime ale Revolutiei. Pe 21 decembrie, dupa ora 18:00, armata a inceput reprimarea revoltei, incepand sa traga, mai intai pentru intimidare, apoi in multime.

Protestatarii - neinarmati si neorganizati - au fost intampinati de soldati, tancuri, TAB-uri, ofiteri ai USLA (Unitatea Speciala de Lupta Antiterorista) si ofiteri de Securitate imbracati in haine civile. Se tragea asupra multimii de pe cladiri, strazi laterale si din tancuri. S-au inregistrat multe victime prin impuscare, injunghiere, maltratare, strivire de vehiculele armatei. Un TAB a intrat in multime in apropierea Hotelului Intercontinental. Pompierii blocau multimea cu jeturi de apa puternice, iar militienii bateau si arestau oamenii. Protestatarii au reusit sa construiasca o baricada de aparare in fata Restaurantului Dunarea, care a rezistat pana la miezul noptii, dar a fost in cele din urma doborata de fortele de ordine.

In Bucuresti, zgomotul impuscaturilor s-a oprit abia spre 3:00 dimineata, ora la care supravietuitorii revoltei au parasit strazile. In orele care au urmat, muncitorii de la salubritate au fost trimisi sa spele de sange caldaramul din centrul orasului. Despre cadavrele victimelor, se spune ca acestea ar fi fost transportate la IML, iar Procuratura Generala si Directia Sanitara au interzis autopsierea. In schimb, ca si la Timisoara, s-a dat ordin ca acestea sa fie incinerate.

In timp ce regimul planuia organizarea de adunari ale muncitorilor la locurile de munca, la care sa fie condamnate ¬actele huliganice¬ si de destabilizare, multi dintre supravietuitorii macelului din zona centrala a orasului au fugit spre zonele industriale, unde au relatat muncitorilor cele intamplate.

Bucuresti, dimineata zilei de 22 decembrie:



La 7:00 dimineata, Elena Ceausescu era informata ca un mare numar de muncitori, de la mai multe platforme industriale, inaintau spre centrul Bucurestiului. Baricadele militiei care trebuiau sa blocheze accesul spre Piata Universitatii si Piata Palatului s-au dovedit ineficiente. La 9:30, Piata Universitatii era plina de oameni. La presiunea masei imense de demonstranti, fortele armate (unitati ale armatei, militiei si securitatii) au inceput sa fraternizeze cu demonstrantii.

22 decembrie 1989:



La ora 10:00, in centrul Bucurestiului erau deja adunati 100 de mii de manifestanti. Nicolae Ceausescu a luat o portavoce, incercand sa se adreseze multumii de la balconul cladirii Comitetului Central al Partidului Comunist, insa a fost intampinat cu ostilitate si huiduieli.

In aceeasi dimineata, ministrul Apararii, Vasile Milea, este gasit mort (o ancheta realizata dupa exhumarea cadavrului, in 2005, avea sa demonstreze ca el s-a sinucis). Ceausescu anunta, printr-un comunicat, ca Milea a fost gasit vinovat de tradare, si ca s-a sinucis dupa dezvaluirea tradarii sale. El il numeste ministru al Apararii pe Victor Atanasie Stanculescu, insa documente oficiale in acest sens nu s-au gasit. Odata numit, Stanculescu incepe sa joace un rol dublu: se arata loial cuplului dictatorial, dar pe de alta parte nu pune in aplicare ordinele represive si comanda trupelor sa se retraga in cazarmi.

"M-am aflat intre doua plutoane de executie: cel al lui Ceausescu si cel al revolutionarilor!¬, avea el sa marturiseasca mai tarziu.

In jurul pranzului, Nicolae Ceausescu este convins sa fuga cu elicopterul la unul din cele trei puncte de comanda militara secrete din tara (cel din zona Pitesti).

Dupa fuga cuplului dictatorial, in Bucuresti se instaleaza haosul, precedat de o stare de euforie generala. Multimile descatusate invadeaza Comitetul Central iar birourile oficialilor comunisti sunt vandalizate, tintele preferate fiind portretele dictatorului si lucrarile acestuia si ale sotiei lui.

In jurul orei 12:15, Televiziunea Romana si-a reluat emisia. La TVR, Mircea Dinescu si Ion Caramitru apar in fruntea unui grup de revolutionari, anuntand fuga dictatorului si strigand "Am invins!"







Dupa vestea fugii dictatorului, in tara se instaleaza haosul. In majoritatea localitatilor din Romania au avut loc manifestatii spontane de protest fata de regimul ceausist si de solidarizare cu revolutia. Populatia a atacat sedii de partid si de stat si posturi de militie.

Ion Iliescu, in balconul CC:



In Bucuresti, Petre Roman citeste, de la balconul Comitetului Central al PCR, Declaratia in trei puncte a ¬Frontului Unitatii Poporului¬, citita ulterior si la Televiziune. Grupul politic al lui Ion Iliescu ajunge la televiziune, iar seara, in jurul orei 23:00, la TVR este anuntata constituirea Consiliului Frontului Salvarii Nationale, ca noul organ al puterii.

Ion Iliescu a citit la posturile de radio si televiziune "Comunicatul catre tara al Consiliului FSN", care avea ca principale obiective instaurarea unui sistem democratic si pluralist de guvernamant, organizarea de alegeri libere in luna aprilie si separarea puterilor legislativa, executiva si judecatoreasca in stat.

Seara de 22 decembrie nu a adus, insa, si finalul luptelor de strada. In acea seara si in urmatoarele 2-3 zile, indivizi necunoscuti nici pana astazi, etichetati atunci ca "teroristi", au continuat sa traga pe strazi, iar numarul victimelor Revolutiei a continuat sa creasca si dupa iesirea din scena a lui Nicolae Ceausescu.

Intre timp, cei mai importanti lideri politici din lume trimit mesaje de sprijin Revolutiei romane: George Bush, Mihail Gorbaciov, Vaclav Havel, Francois Mitterrand sau Margaret Thatcher. Zilele urmatoare, Romania avea sa primeasca ca ajutor extern si alimente, medicamente, imbracaminte si echipament medical.

In acele zile, presa din intreaga lume a dedicat pagini intregi Revolutiei Romane.

Sursa: Wikipedia, YouTube

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3362 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    DEGEABA (Duminică, 22 decembrie 2013, 11:59)

    evoque [utilizator]

    24 de ani de la o mare manipulare. 24 de ani de lupta pentru bani si putere intre servicii.
    • +8 (10 voturi)    
      ÎNGROZITOR CE SEMĂNĂM CU RUȘII ! (Duminică, 22 decembrie 2013, 12:51)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Nu vi se pare ?
      • +2 (2 voturi)    
        ne-am invins pe noi (Duminică, 22 decembrie 2013, 20:01)

        endymion1 [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        In decembrie '89 a fost lovitura de stat, nu revolutie. Pacat de cei care au murit, pentru ca au murit degeaba.
        • +1 (1 vot)    
          O revolutie (Luni, 23 decembrie 2013, 0:38)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

          ca sa fie cel putin in aparenta revolutie trebuie sa aiba si victime. unii le numesc victime colaterale si acestea nu inseamna nimic in fata cinismului.
    • 0 (8 voturi)    
      Strategii (Duminică, 22 decembrie 2013, 13:13)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Stim cu totii care e misiunea ta pe acest site de stiri, de aceea, unii s-ar putea sa fie contrariati de mesajul aparent impotriva USL pe care-l dai. Sfatul meu este ca, ori sa-i dati afara pe consilerii aia rusi, ori pentru ca probabil nu se poate asta, sa-i mai trimiteti un pic pe la scoala.
      • 0 (0 voturi)    
        "misiunea mea" (Luni, 23 decembrie 2013, 0:36)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        esti penibil sau obsedat insa asta este problema ta.
        Din pacate pentru tine nu am nici un mesaj aparent pentru nimeni, si nu ma mira ca nu intelegi, insa real foarte real am fost implicat in ce numesc unii revolutie, asa ca stiu foarte bine ce spun pentru ca eu am trait din plin acele momente si fiind la acea vreme intr-un oras nu foarte mare insa aproape de timisoara si capitala de judet am avut ocazia sa percep manipularea din acele zile cat si in zilele ce au urmat, iar mai tarziu am avut ocazia sa citesc dosarele celor din zona care au participat la evenimente. Dincolo de inflorituri si interese am avut confirmarea ca ce am vazut atunci a fost real.
        Sfatul meu este sa mergi la scoala, la scoala vietii nu la scolile de vara sau de iarna ale partidului pentru ca fraierul aici esti chiar tu cel care crezi in idoli falsi care iti calauzesc viata.
        Prin urmare nu pune etichete altora pentru ca nu stii cu cine ai de a face.
        Sarbatori fericite!
    • +6 (8 voturi)    
      Revolutia facuta de agentul KGB Dan Iosif (Duminică, 22 decembrie 2013, 13:16)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Declaratii facute la Parchet de un sportiv, Corneliu Stoica, campion internaţional la tir-talere din care redau un fragment:

      Citat Corneliu Stoica (referitor la actiunile sale si ale lui Dan Iosif din 22 decembrie 1989)

      “În sediul CC m-am întâlnit cu Dan Iosif, care m-a dus într-o cameră la etajul 1 (…) A precizat că va fi război în CC şi că pistolul nu îmi este suficient. M-a întrebat dacă vreau armă automată sau de precizie şi, în urma alegerii mele, mi-a dat o puşcă semi-automată cu lunetă, calibru 7,62 mm. (…) După aproximativ două ore, am fost anunţat să merg pe balcon (etajul 1, CC al PCR – n.n). Ajuns acolo, am constatat că se trăgea asupra CC-ului dinspre Palat (colţul dinspre Biserica Kreţulescu, ultimul etaj). Arăt că se trăgea în rafale scurte (…) fără a lovi oameni sau în ferestre. Se trăgea numai în ziduri. (…) Am văzut că înapoia ferestrelor de unde se trăgea erau trăgători de elită, cu feţele acoperite. I-am făcut semn lui Dan pentru a deschide şi eu focul, dar acesta mi-a răspuns negativ, făcându-mi semn că totul este în regulă şi, mai târziu, recunoscând că acei oameni erau acolo tocmai pentru a crea panică, fiind instruiţi pentru a nu răni pe nimeni. După ce m-a asigurat că nu se va trage asupra noastră, mi-a zis să supraveghez din balcon piaţa, pentru a nu trage cineva în manifestanţi, cu specificaţia că dacă se întâmplă, să-l împuşc pe cel care trage.”

      Nu stiu care este credibilitatea acestui Corneliu Stoica sau cit de autentice sunt citatele atribuite lui, totusi daca intr-adevar spune adevarul atunci dezvaluirile sale, absolut noi pentru mine, sunt o dovada a existentei unor diversionisti care executau operatiuni total nerevolutionare.
      Oricum ai incerca sa explici actiunile de inducere a panicii in demonstranti, prin tragere cu arme automate in ziduri, nu ai cum sa le gasesti justificate, cel putin din perspectiva a ceea ce se stie despre evenimentele din 22 Dec. 1989.
      • +1 (5 voturi)    
        Sint justificate (Duminică, 22 decembrie 2013, 13:53)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Cum nu sint justificate actiunile anti-revolutionare?!

        Provocarile singeroase erau oricum in program. Aceeasi securitate pregatise demult planuri detaliate de reprimare a revoltelor, a oricarei revolte. Dupa reprimare, revolutionarii trebuiau acuzati de terorism, de actiuni dusmanoase si criminale, de tradare nationala si spionaj. E scenariul clasic al tuturor regimurilor totalitare si singeroase. Securitatea era o institutie de profesionisti.

        Iar daca armata a pactizat cu poporul, ce voiai sa faca secuitatea? I-a dat inainte cu dezinformarea si teza terorista. Iar majoritatea romanilor au pus botul la prostia asta arhicunoscuta, clasica. Generali ai armatei au fost si ei santajati. Pentru ca armata a pactizat cu poporul abia dupa citeva zile. Si nu generalii au ales curajos asta. Ci, in primul rind, soldatii care primeau ceaiuri calde si mincare de la populatie.

        Totusi, in Romania 1989 a invins mila crestineasca. Armata putea sa ne macelareasca, ca in Siria astazi. Putea sa se lase cu zeci de mii de morti, poate sute. Dar a invins bunatatea. Daca armata incepea macelul, nu se mai putea opri. Am fi ramas si astazi in bezna comunista.
        • +3 (3 voturi)    
          Existau niste cadre bine pregatite (Duminică, 22 decembrie 2013, 22:26)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          lipseau cu saptamanile de acasa, aveau bani, parintii nu stiau nimic de ei. Parte dintre ei au ocupat vila generalului de armata Marcu Stan din care au tras in televiziune toata noaptea 22 spre 23, altii au ocupat subsolurile CC-ului ca formatiune paramilitara Vulturul Brancovenesc. Dan Iosif se ducea sa se culce noaptea si venea dimineata. Se tragea toata noaptea si din afara CC-ului si din curtea interioara de pe etaje. Mortii erau carați pe scari, li se luau armele si acestea erau date altuia care a facut armata. Era inscris pe o condica.
        • +3 (3 voturi)    
          2. (Duminică, 22 decembrie 2013, 22:34)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Printre naivii intrati cu ganduri curate sa apere CC-ul mai erau si oameni de-ai casei, ca de exemplu Sasu Ion care avea chei de la un rastel cu arme, din care au impartit cu generozitate la cei aflati acolo, pentru aparare. Situatia la scara B era disperata, foarte multi împucati la etajele superioare, prin geamurile vopsite in verde. Repet: gloantele veneau si din afara dar si din curtea interioara. Toti cei care au posedat o arma, la iesirea din CC au predat-o. Sasu a murit împuscat în gat, luându-se ca un inconștient depă o umbra pe care a zarit-o la etajul blocului de vizavi. Au murit foarte multi atunci, aventuranduse în blocurile invecinate.
        • +3 (3 voturi)    
          3. (Duminică, 22 decembrie 2013, 22:45)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          In noaptea 23 spre 24 pe la 2 noaptea in curtea interioara a cobotât unul de zici ca era din filmele americane, cască si costum antiglont. Cobora si tragea. Au tras si ai nostri in prostie. A picat pe plafonul garajului. Am crezut ca e mort. Cand s-au dus baietii să-l ia, nu mai era acolo. Cativa de-ai nostri in inconstienta lor, au deblocat o ușa de la subsolul magaziei de alimente si-au mers pe canalele subterane pana ce au fost împuscati. Am propus sa fie zidita intrarea. Pentru cine n-a fost acolo, revolutia a fost o diversiune si teroristii n-au existat. Unii sunt însă interesati sa propage astfel de minciuni ca sa nu li se rascoleasca trecutul.
        • +4 (4 voturi)    
          4. Va intrebati care a fost adevarul ? (Duminică, 22 decembrie 2013, 23:00)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Existau detasamente speciale de aparare in caz de ocupare a tarii. Aceste trupe aveau ordin sa salveze cu orice pret presedintele in astfel de situatii, iata de ce , după 22 decembrie brigazile speciale (unele specializate in diversiune, altele in neutralizare) au intrat in obiectiv. Cine sunt ? Intrebati-l pe generalul Ion Hortopan care i-a eliberat pe toți din spitale sau din cazarme unde au fost luati ca prizonieri, beneficiind in 1995 de salarii compensatorii cumulate enorme prin iesirea la pensie inainte de termen conform legii 194. Multi din acestia sunt printre noi, oameni rezonabili conducand mici afaceri de familie. Suntem la 24 de ani distanta si totul s-a prescris.
          - Sfârșit -
      • +1 (1 vot)    
        o parere (Duminică, 22 decembrie 2013, 17:09)

        Orizont [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        parerea mea.
        FSN a fost infiintat cu citiva ani inainte de '89, si au asteptat momentul potrivit.
        La mitingul de pe 21 nu stiu daca a fost o petarda sau un accident.
        Oricum lumea astepta sa se intimple ceva.
        Eu cand am vazut ce s-a intimplat la miting la TV, mi-am zis ca iese ceva, mi-am sunat un prieten sa ne dam intilnire la sala palatului sa vedem daca e ceva sau nu. Nu ne-am intilnit ca traficul era blocat si la fiecare colt de strada era militie.
        O doamna din provincie a intrat in vorba cu mine si am mers impreuna la Universitate, nu imi venea sa cred ce se intimpla, au venit citeva masini de pompieri au stropit cu apa insa oamenii se repliau imediat, au trecut citeva taburi in viteza, si camioane militare, daca nu ma insel cred ca trecuse peste cineva ca lumea incepuse sa tipe, insa dupa parerea mea soferul fusese lovit de una dintre pietrele aruncate de manifestanti astfel intrind in populatie. Cand s-a lasat seara aramata incepuse sa traga, insa mi-am dat seama ca se tragea in sus numai. Poate unii ar spune ca sint las... eu mi-am zis ca e timpul sa o sterg spre casa.
        A doua zi inainte de 8 dimineata am gasit pe la bloc o prietena care nu avea ce face si am luat-o pe jos spre centru. Lume multa, insa strazile care duceau spre CC erau blocate. Pe la 10-11 dimineata cred ca s-a dat ordin ca toti militarii se imbarcau in camioane si au plecat.
        De pe toate strazile au intrat in piatza. lumea incepuse sa intre in CC sa arunce cu tablouri si sa arate ca au gasit arme.
        Au aparut doua elicoptere, dintr-unul s-au aruncat fitzuici in care se spunea ca lumea sa plece acasa, etc. de nu stiu unde a aparut un camion cu sistem de sonorizare.
        Mi-am dat seama ca am castigat sau ca sintem pe drumul cel bun, am plecat spre casa.
        Acasa am vazut la TV ca intre timp a inceput sa se traga la CC, m-am mirat cum de cei care trag nu poate sa nimereasca balconul.
        Stau la Orizont vis-a-vis de ex. M.Ap.N. S-a tras acolo in fiecare zi si noapte dupa 22. M-am uitat pe geam tot timpul...
      • +2 (2 voturi)    
        o parere (2) (Duminică, 22 decembrie 2013, 17:21)

        Orizont [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        ...trecea o persoana sau doua in miezul noptii si pur si simplu trageau in zid, in spatele blocului vis-a-vis de M.Ap.N., numai sa faca o diversiune, ca imediat incepeau militarii de la MAN sa traga vreo 10 minute la intimplare.
        Intr-o noapte au venit doua TAB-uri cu securisti sa ajute armata, intre timp cineva a schimbat passwordul si astfel MAN au tras in securistii care si ei erau militari nevinovati, unul a fost ars sub un trabant din care ramasese numai sasiul.
        Dupa 20 de ani armata spune ca tot nu s-a tras din elicopter. Ehh, va spun sigur ca cel putin o racheta a fost trasa, nu stiu daca inspre M.Ap.N. sau inspre cimitirul Ghencea care e putin mai in spate. Am vazut cand au prins si un asa zis terorist tot vis-a-vis de MAN, ascuns intr-o ghereta de inghetata (care e inshisa pe timp de iarna).
        Parerea mea ca toti cei care au murit dupa 22 au murit nevinovati. A fost o revolutie adevarata, insa acaparata de FSN, iar Sergiu Nicolaescu a avut un scenariu in care a regizat in realitate.
        Populatia nu a avut de ce sa aiba arme, vinovat pentru asta este cel care a decis asemenea prostie numai ca sa se creeze confuzie.
    • +3 (7 voturi)    
      KGB-ul a bagat copii in fata, i-a folosit ca scut (Duminică, 22 decembrie 2013, 13:20)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Declaratie a poetei Ana Blandiana, martora oculara la plecarea lui Nicolae Ceausescu, de pe cladirea CC, pe 22 Dec. 1989 ora aproximativa 12

      “La un moment dat, o basculantă plină cu copii între 10 şi 15 ani a trecut prin mulţime, cu riscul de a accidenta pe cineva, şi s-a oprit în treptele CC, acolo unde apărea Ceauşescu în ajunul anului nou împreună cu un copil simbolizând noul an. Copiii au coborât din basculantă şi au intrat, fără să întâmpine nici o rezistenţă, în clădire.
      Şi în următoarele minute au început să apară la geamurile de la etajele succesive, aruncând portrete de-ale lui Ceauşescu, lozinci, steaguri roşii şi ajungând în cel mai scurt timp sus pe clădire. Nu pot să spun câte minute a durat.Ţin minte că, în clipa în care au ajuns pe acoperiş, am fost mirată cât de mari erau pe lângă ei literele care formau “Partidul Comunist Român”. Nu le ajungeau nici la un sfert din înălţime. În timp ce ţopăiau şi fluturau steaguri tricolore, i-am văzut deodata alergând cu toţii într-o altă parte a acoperişului de unde s-a ridicat un elicopter.
      Tot ce povestesc are doi timpi: Sentimentul de atunci de exaltare, când copiii erau gata-gata să îl aresteze pe Ceauşescu, şi întrebarea de acum: cine i-a urcat pe copii în basculantă, cine i-a dus acolo, cine i-a lăsat să intre pe uşa principală şi cine i-a ajutat să ajungă pe acoperiş.”
    • +1 (7 voturi)    
      Femei intepate cu cuiul si masini de facut vuiete (Duminică, 22 decembrie 2013, 13:47)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Un circ, asta a fost revolutia din 1989.

      Agenti speciali au speriat lumea adunata la mitingul din 21 Dec. 1989, aruncind cu petarde, creind vuiete in difuzoare si intepind femeile.

      vezi declaratiile martorior:
      http://jurnalul.ro/campaniile-jurnalul/decembrie-89/vuietul-produs-de-o-masina-a-armatei-527374.html
      • +1 (1 vot)    
        @ dumitrica (Duminică, 22 decembrie 2013, 16:08)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Daca nu erau cei care au intepat femeile si daca nu erau acele petarde aruncate in multime si daca nu era acel vuiet, tu ce crezi? S-ar fi intamplat ceva?
        Eram pe Bulevard, in fata Primariei Municipale, cand multimea participantilor la mitingul spart se scurgea prin Cismigiu spre Piata Kogalniceanu sau in alte directii. Foarte multi purtau cu grija pe Umar pancartele cu Ceausescu-PCR etc, pe care trebuiau sa le predea inapoi la locurile lor de munca. Era poporul vegetal care nu stia decat ca trebuie sa-l ovationeze pe Conducator, de data aceasta nu reusise, insa data viitoare il vor ovationa din nou. Nu stiam ce se intamplase acolo, credeam ca pur si simplu oamenii se intorceau de la miting.
        Dupa un timp, un tanar flutura un steag in intersectia cu Brezoianu, trecatorii treceau pe langa el si se indepartau cat mai repede. Nici eu nu m-am alaturat lui, pentru ca si eu faceam parte din acel popor vegetal.
        Sa-i respectam deci cum se cuvine pe cei cativa care au mers apoi in Piata Universitatii si au constituit acolo nucleul care a declansat totul in Bucuresti. Indiferent daca unii actionau acolo conform planului. Altfel, probabil ca am fi avut soarta Iugoslaviei, l-am fi ascultat de frica pe Ceausescu pana ne-ar fi lecuit NATO cu bombardierele.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu regret (Duminică, 22 decembrie 2013, 12:44)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cel putin HotNews pretuieste revolutia din 1989. Dar majoritatea comentatorilor nu dau doi bani pe revolutie. Majoritatea crede ca revolutia nu conteaza. Ci puterea politica conteaza. Cita nedreptate!!! Cita bataie de joc fata de milioane de revolutionary!!!

    Voi toti puteti scrie liber ce credeti despre revolutie. Eu nu. Pentru ca trebuie sa va jignesc. Iar asta se cenzureaza.

    Ce asteptati sa va spunem?! Ca regretam ibertatea noastra, a tuturor?! Ca regret dreptul vostru de a batjocori asa zisa naivitate a revolutionarilor de atunci?! Ca regret cenzura pe Hotnews?! Ca regret dreptul meu incalcat astazi de a va jigni pe voi?!

    Nu regret nimic. Mi-am dorit libertate si am obtinut-o. Ca mine sint milioane de romani. Fara certificate de revolutionar si fara drepturi speciale. Majoritatea nu am cerut asa ceva si nici nu meritam statui individuale. Ne-am riscat viata ca sa fim liberi. Si am cistigat repede ceea ce ne-am dorit.

    Iar daca n-am fi fost suficienti romani care sa ne dorim libertatea in '89, voi nu ati fi putut sa criticati astazi libertatea. Iar Ceausescu ar fi fost inca presedintele nostru. Partidul ar fi fost unic, numit PCR. Asa ca nu regret nimic.

    Revolutia este cel mai important reper istoric al Romaniei. Imaginati-va singuri toate jignirile de pe lume, pe care eu nu am voie sa le scriu in comentarii. Asta e ceea ce simt fata de critica voastra.

    In rest, sarbatori fericite tuturor! Le meritam cu totii.
    • +6 (6 voturi)    
      @ Daniels (Duminică, 22 decembrie 2013, 13:52)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Te inteleg, iti inteleg simtamintele!
      Fara manipularea care a fost nimic nu s-ar fi intamplat. Eram un popor vegetal, care altfel nu s-ar fi miscat. Poate ca si acum suntem la fel! Sa asteptam inca o manipulare la fel de bine pusa la punct si poate ca ne vom trezi din nou.
    • +3 (3 voturi)    
      Emotionant raspunsul tau.. (Luni, 23 decembrie 2013, 7:25)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Fac parte din acei studenti nebuni si naivi care au stat in strada din data de 22.12 si pana in 27.12 in zona Piata Romana,ASE.
      22-23 in strada apoi in facultate si numai partial in strada.
      Totul a inceput in data de 18.12 cand s-au aruncat manifeste in si din cladirea ASE din str.C.Bastilei,S-a lasat cu ancheta securitatii.
      Totul s-a terminat pt mine in momentul in care tatal meu,medic MAN,sa-l hodineasca D-zeu,m-a convins ca e o mascarada.Toti colegii mei participanti nu au cerut drepturi speciale cu exceptia unuia care a cerut ulterior,in 2006.Toti am refuzat sa dam mana cu mizeriile emanate si inscaunate din esalonul 2 pcr sau servicii.
      Nu regret nimic din nebunia de atunci,ma dor si pe mine tampeniile scrise de unii.Desi nu aveam lipsuri materiale, am actionat doar din dorinta de a nu mai fi gandac,vierme.. in intunericul moral de atunci.
      Singurul regret insa e clasa politica de 24 de ani.Toata clasa politica.Au facut in final,ca o apoteoza,in 2013,35% dintre noi sa isi doreasca sa plece.
      Nu plec.Mai sper ca si atunci in 89.Poate apuc sa ii vad pe toti vreodata intr-o celula si deposedati de averile nerusinate.
      Craciun linistit,..
      • +1 (1 vot)    
        Darul (Luni, 23 decembrie 2013, 23:05)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Pentru nimic in lume nu mi-as lua darul inapoi. Darul pe care o parte dintre romani l-am facut pentru intreaga tara. Libertatea e un dar minunat.

        Am multe de criicat si am criticat adesea. Dar nu regret nici macar clasa politica. Sint absolut sigur ca romanii revolutionari au facut ceea ce trebuia in 1989. Nu am nici cea mai mica indoiala.

        Numai bine frate!
  • +2 (2 voturi)    
    "Revolutionarul Diaconu" (Duminică, 22 decembrie 2013, 21:00)

    AlisCuPar [utilizator]

    Mircea Diaconu (omul asta are fata de prost dar si gandeste asijderea !) povesteste la latrina 3 cum a fost cu "revolutia". Tembelul in loc sa fie la parnaie pentru soldatii morti de la Otopeni, el se da drept revolutionar ! WTF !
  • +2 (2 voturi)    
    oare merita sa ne trezim? (Duminică, 22 decembrie 2013, 21:16)

    radiola [utilizator]

    Pentru unii care vor iar comunism,pentru cei care spun ca USL e o mare dezamagire pentru faptul ca nu l-a bagat pe Basescu la puscarie.
    Cred ca ideea noastra de trezire difera radical de cea a neocomunistilor care s-ar trezi pentru a baga un presedinte ca Base la puscarie, pentru a putea fura mai mult sau eventual pentru o comuniune cu Rusia si China.
    Intrebati-l pe evoque el pentru ce s-ar trezi?
  • +4 (4 voturi)    
    n-a fost degeaba (Duminică, 22 decembrie 2013, 22:54)

    mockito [utilizator]

    chiar daca unii sunt nemultumiti, Romania este azi o tara libera si cu multe oportunitati. cine este lenes si isi bazeaza viitorul pe mila si generozitatea statului, o sa se planga in continuare indiferent unde ar fi. Ceausescu a fost un criminal, un analfabet oportunist...un "patriot" care-si ucidea sistematic propriul popor prostindu-l in fata cu independenta si socialismul multilateral dezvoltat in timp ce el se lafaia in zeci de palate. cine-l regreta se poate muta in coreea de nord ca si acolo se vand aceleasi gogosi de atunci. respect pt cei care s-au jertfit in 1989...datorita lor ne putem exprima liberi si decide propria soarta.