VIDEO Bucuresti: Ceremonii de comemorare a 24 de ani de la Revolutie. Bannere ale revolutionarilor: Intrebati-l pe Iliescu cine a deturnat Revolutia si Lustrati clasa politica instalata dupa '89

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 15:57 Actualitate | Esenţial

Revolutionarii care participa sambata, in Capitala, la ceremoniile de depuneri de coroane in memoria eroilor din 1989 au afisat bannere cu mesaje ca "Intrebati-l pe Iliescu cine a deturnat Revolutia", ei cerand totodata "lustrarea clasei politice instalate dupa '89", potrivit Mediafax. Organizate de Ministerul Apararii Nationale si Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din Decembrie 1989, ceremoniile militare au inceput dimineata, la Cimitirul Eroilor Revolutiei. Acolo, s-a intonat imnul Romaniei, a avut loc o slujba de pomenire a eroilor si au fost depuse coroane de flori, in prezenta a cateva zeci de persoane, intre care rude ale victimelor din decembrie 1989.

In jurul orei 12:30, ceremoniile s-au mutat la troita din Piata Universitatii, unde circulatia a fost restrictionata temporar pe bulevardul Nicolae Balcescu, sensul spre Piata Romana. La eveniment au participat militari din Regimentul 30 Garda "Mihai Viteazul" si aproximativ 100 de persoane, intre care si un grup de revolutionari, cu doua bannere. Pe unul dintre acestea era scris mesajul "Nu mistificati isoria recenta, domnilor istorici. Intrebati-l pe Iliescu cine a deturnat Revolutia din decembrie 1989, cine sunt vinovatii pentru victime, cine sunt vinovatii pentru mineriade, cand se vor repara prejudiciile. Vrem adevarul. Semnat: Un supravietuitor", iar prin celalalt banner se cerea "lustrarea clasei politice instalate dupa '89".

Si in Piata Universitatii, depunerea coroanelor a fost precedata de o slujba religioasa. In momentul in care militarii au inceput sa depuna coroane langa lumanarile aprinse tot in memoria erorilor, cateva persoane au inceput sa strige "Rusine sa va fie!", fiind interpelate de alte voci din multime - "Ba, suntem romani, n-avem cum sa spunem asta".



 Ceremonii similare sunt programate, tot sambata, la placa de comemorare din fata Salii Dalles, unde, inca de dimineata, au fost aprinse lumanari pentru cei cazuti in decembrie 1989. Ulterior, vor fi depuse coroane si la troita din Piata Romana.

Duminica, vor fi depuse coroane la Monumentul pentru Cinstirea Eroilor Revolutiei din Piata Revolutiei si la sediile radioului si televiziunii publice, iar luni, in organizarea Jandarmeriei Romane, la Monumentul Eroilor Jandarmi de la Aeroportul "Henri Coanda".

Revolutia din 1989, care a dus la caderea regimului Ceasescu, a inceput in Timisoara, la jumatatea lunii decembrie, cu proteste fata de incercarea autoritatilor de a-l evacua pe pastorul reformat Laszlo Tokes. Manifestatiile de strada, la care autoritatile au ripostat inclusiv cu focuri de arma, s-au transformat in protest fata de regimul dictatorial, al carui ecou a ajuns in Bucuresti in 21 decembrie. Atunci, dupa o adunare populara la care Nicolae Ceausescu spera sa calmeze spiritele anuntand cate 100 de lei in plus la salariile clasei muncitoare, mii de bucuresteni au protestat in centrul Capitalei, miscarea de strada fiind reprimata cu gloante si arestari.

O zi mai tarziu, pe 22 decembrie, bucurestenii au iesit din nou in strada, in numar mult mai mare, estimat la cateva zeci de mii, care au ocupat piata din fata Comitetului Central al Partidului Comunist si l-au determinat pe Ceausescu sa paraseasca sediul CC cu un elicopter.

Dupa fuga dictatorului, manifestantii au ocupat atat Comitetul Central, cat si sediul televiziunii publice, in jurul orei 12.30, acesta fiind momentul - considerat simbolic - al victoriei Revolutiei. Din seara zilei de 22 decembrie, starea de euforie generala a fost inlocuita de haos odata cu atacarea cu focuri de arma a unor institutii publice de catre indivizi necunoscuti, numiti generic "teoristi". Timp de cateva zile, strazile din Bucuresti, dar si din multe orase din tara, au fost patrulate de militari si voluntari, iar schimburile de focuri cu "teroristii" au facut victime.

Razboiul de strada cu inamici a caror identitate ramane si astazi, cel putin in parte, necunoscuta s-a incheiat in 25 decembrie, cand Nicolae Ceausescu si sotia lui, Elena, prinsi la Targoviste, au fost executati in urma unui proces sumar judecat de un tribunal militar.























2107 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Oare-ar fi crezut cineva acum 24 de ani (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 16:53)

    potaissa [utilizator]

    ca o sa ajungem unde suntem? Am scapat de comunisti si suntem condusi de nepotii lor. Rusine !!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Eronat... (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 22:13)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      E vorba de esalonul 2 PCR.
      In haine de democrati.
      Fiii,fiicele doar sunt paravan la hotii...
    • +1 (3 voturi)    
      Printre care si Basescu (Duminică, 22 decembrie 2013, 10:17)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Ai perfecta dreptate !
  • +9 (15 voturi)    
    sa il intrebam pe iliescu ? (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 17:17)

    translativus [utilizator]

    Mai bine sa ii scuipam pe idiotii care zbierau "iliescu apare, soarele rasare" si care acum se plang ca nu le ajunge pensia.

    Generatia asta de imbecili este de vina pentru toate nenorocirile pe care le traim noi astazi !
    Ilici a fost si a ramas dusmanul poporului roman dar de votat l-au votat cohortele de imbecili isterizati, care acum isi plang de mila si care nu scapa nicio inghesuiala la toate pomenile posibile.
    Generatie de ratati !
  • +5 (9 voturi)    
    Rugam FSN-ul... (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 17:38)

    cristian_n [utilizator]

    Sa se mai stranga inca odata in jurul unei mese maaaari..filmati in direct. iarasi..Iliescu,Roman,Basescu,Videanu et.co...
    Mai nene..nu sunt acum acum aapratorii democratiei?
    • +1 (5 voturi)    
      la impartirea pe partide de catre ilici (Duminică, 22 decembrie 2013, 12:22)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      basescu si videanu nu apar in imagini, in schimb apar: tariceanu, patriciu...adevarati oameni de ,,dreapta'' veniti din stinga.
  • -4 (4 voturi)    
    Romanica ! (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 22:19)

    cocodino [utilizator]

    revolutia proaspat inceputa daca nu era deturnata de Iliescu si alti cativa acolati putea sa fie un esec si se lasa cu mii de morti si chiar un razboi civil. Ceausestii au dat ordin sa se curete piata, cu impuscaturi, tancuri, etc. Dupa aia s-au facut niste manevre intre nucleul declarat sefii revolutie si proaspatul FSN, la care aproape toate detasamentele de armata, militie si securitate sau rupt de comanda ceausistilor si aghiotantilor lor, armata a trecut cu poporul, sa mai facut niste crime de nebuni si grupuri mici dezorganizate. In fine, Ceasestii prinsi, executati, si sa linistit revolutia. Iliescuu si FSN a trebuit sa impace si capra si varza, adica pe lumea revoltata anticomunista de moment si pe comunistii ne-revoltati. De aia si balamucul cu minerii, partide politice ciudate, etc. etc.
    In final am cazut bine. Romania sa deschis total catre libertate si democratie cu toate bubele ei, milioane de romani au vazut occidentul in plina libertate, suntem in NATO, in UE, avem milioane de autoturisme, zeci de programe tv., sute de radio, etc.
    Daca revolutia dadea rateu ? Astazi eram vai de mama noastra, nici macar sa ne scriem opiniile pe un calculator nu aveam voie.
    • +1 (3 voturi)    
      Romania! (Duminică, 22 decembrie 2013, 3:41)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui cocodino

      Milea nu a dat ordin sa se traga, astfel nu ar fi avut loc nici o impuscatura.
      Toti cei care au murit dupa 22 au fost fie impuscati accidental sau involuntar, oricum toti au murit nevinovati.
      Totul de dupa 22 a fost o inscenare made in FSN cu regizor Sergiu Nicolaescu.
      Daca nu ar fi deturnata nu ar fi murit nimeni.
  • 0 (2 voturi)    
    Despre comemorare (Duminică, 22 decembrie 2013, 10:15)

    Theros [utilizator]

    Imi pare rau ca NU pot sa ma abtin, dar in decembrie 1989 NU A FOST NICI O REVOLUTIE. Cele doua mari puteri , SUA si URSS,pe atunci, ,conform intelegerilor de la Malta , au cazut de acord asupra impartirii zonelor de infuenta.Pentru realizarea acestui scop au organizat LOVITURI DE STAT in Romania si Panama.
    folosind in acest scop esalonul doi al securitatii, care, practic, s-au instalat la putere in Romania, pe care o detin si in prezent. Nu incape nici o indoiala ca pentru toate suferintele si relele pe care le sufera poporul nostru intreaga vina revine lui iliescu, care , sub masca "unui om sarac si cinstit" a incurajat si stimulat CORUPTIA, pe care basescu si gasca lui au ridicat-o la cele mai inaalte cote. In prezent, ROMANIA este condusa de SECURISTI. NU ar fi nimic daca ar fi PATRIOTI SI CINSTITi, Dar , sunt toti nepregatiti, unii chiar analfabeti si se pretind ca ar fi "oameni politici" cand in realitate , sunt CORUPTII care isi cumpara functia sau locul in parlament. Suntem blestemati sa suferim ,dar acest POPOR ROMAN are si INTELEPCIUNEA SI INTELEGENTA sa depaseasca si aceasta vicisitudine a istoriei.
    • 0 (2 voturi)    
      Dupa cum se vede clar, (Duminică, 22 decembrie 2013, 11:58)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      poporul e nitel cam comunist si delasator!
      Cea mai sangeroasa revolta/revolutie/lovitura din Europa, 1989!
      Cel mai renumit om sangeros , Dracula!
      Cel mai sangeros dictator din Europa, ceausescu!
      Cele mai ingrozitoare experimente ale epocii comuniste, Pitesti, Aiud, Gherla, Canal...!
      Cei mai multi securisti si turnatori pe m patrat!
      Cel mai mincinos politruc, ponta- a ingrozit Europa!!
      cei mai multi rromi din Europa!
      Dumnezeu sa-i apere pe romani!
  • 0 (0 voturi)    
    revolutionari (Duminică, 22 decembrie 2013, 23:47)

    FlorescuIulia-Marina [anonim]

    http://infoinsider.ro/.../pichetare-urmasii-eroilor.../
  • 0 (0 voturi)