VIDEO ARHIVA 21 decembrie - 24 de ani de cand Revolutia cuprindea Bucurestiul. Ultimul discurs al lui Nicolae Ceausescu: Alo, tovarasi, asezati-va linistiti!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 13:30 Actualitate | Esenţial

Nicolae Ceausescu - ultimul discurs
Foto: Captura Youtube.com
21 decembrie este ziua in care, in urma cu 24 ani, Revolutia Romana - inceputa la Timisoara - cuprindea si Bucurestiul. In dimineata acelei zile, pe fondul protestelor din orase precum Timisoara sau Brasov, Nicolae Ceausescu organiza o mare adunare populara in fata fostului Comitet Central al Partidului Comunist Roman. Mitingul avea sa se intoarca insa impotriva liderului comunist. Huiduielile multimii s-au transformat intr-un protest deschis, iar dupa incheierea mitingului, in ciuda eforturilor autoritatilor de a calma spiritele, muncitorii de pe marile platforme industriale au intrerupt lucrul si li s-au alaturat protestatarilor. Ziua de 21 decembrie a adus si primele victime ale Revolutiei in Capitala.

Manifestantii au construit baricade in centrul orasului, iar odata cu venirea serii, armata a inceput sa traga in protestatari. Cu toate ca protestele din noaptea de 21 spre 22 decembrie au fost reprimate sangeros, ele au reizbucnit in dimineata de 22 decembrie. In aceeasi zi, Nicolae Ceausescu parasea Capitala la bordul unui elicopter.

"Alo, tovarasi, asezati-va linistiti!":



In memoria celor care si-au pierdut viata in orele critice din 21 decembrie si in zilele care au urmat, Ministerul Apararii Nationale a organizat sambata in Bucuresti ceremonii militare la monumentele inchinate Eroilor Martiri cazuti pentru victoria Revolutiei din decembrie 1989. Ceremonii au avut loc sambata dimineata si la pranz la Cimitirul Eroilor Revolutiei, Troita de la Spitalul Coltea, Piata Universitatii, Sala Dalles si Piata Romana.

Duminica sunt programate ceremonii: la ora 9:00 - la Monumentul pentru cinstirea Eroilor Revolutiei, Piata Revolutiei, la ora 10:00 - la Radiodifuziunea Romana, la ora 11:00 - la Televiziunea Romana si la ora 12:30 - la Monumentul eroilor cazuti la Revolutie, pe Bulevardul Timisoara.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6232 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    mi e jena ca sa .. (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 14:24)

    exilatul [utilizator]

    nu zic altceva , cind si acum dupa 23 de ani mai vorbiti de o revolutie...de aceea nu o sa avansati niciodata pt ca romanii sunt un popor de lasi care nu stiu sa priveasca adevarul in fata...
  • +4 (10 voturi)    
    Revolutia a fost opera serviciilor speciale ruse (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 14:42)

    dumitrica [utilizator]

    Revolutia din 89 a fost opera serviciilor speciale ruse ce au actionat la ordinul lui Mihail Gorbaciov care dorea instalarea in Romania a lui Iliescu ca presedinte si implementare perestroicii sale. Nu mai aberati cu revolutia furata!
    Dan Iosif, agent KGB, impartea arme in fata CC-ului inainte de 22 Dec.1989 ora 11:30!
    Asa zisa revolutie nu a avut cauze interne ci a fost o rasturnare de regim din ambitia unei puteri straine, URSS.

    Majoritatea romanilor sunt convinsi ca totul a fost pus la cale de KGB:

    Revolutie sau Lovitura de Stat
    Considerati ca Revolutia Romana a fost pregatita de KGB la ordinul lui Mihail Gorbaciov?

    Categoric DA -- 47.85 %
    Probabil DA -- 24.59 %
    Categoric NU -- 9.48 %
    Probabil NU -- 7.41 %
    Nu stiu -- 7.41 %
    Alte raspunsuri -- 3.26 %

    Numar voturi: 675

    Sursa:
    http://sondaje.php0h.com/revolsaulovitura.php
    • +1 (9 voturi)    
      Dacă scria acolo CIA în loc de KGB... (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 19:03)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Dacă scria acolo CIA în loc de KGB cred că erau aceleași procente.
  • -3 (13 voturi)    
    Ceausescu cel mai bun conducator al romanilor (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 14:47)

    dumitrica [utilizator]

    Ce regim, din perioada 1945-prezent, credeti ca a gestionat cel mai eficient economia Romaniei?

    Regimul Dej: 1945-1965 -- 8.26 %
    Regimul Ceausescu: 1965-1989 -- 39.97 %
    Regimul Iliescu: 1989-1996 -- 1.35 %
    Regimul Constantinescu: 1996-2000 -- 8.43 %
    Regimul Iliescu: 2000-2004 -- 12.65 %
    Regimul Basescu: 2004-prezent -- 17.54 %
    Alte raspunsuri -- 11.80 %

    Numar voturi: 593

    Sursa:
    http://www.sondaje.php0h.com/regimulnr1.php
  • +16 (18 voturi)    
    Trist (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 14:57)

    Le Meow [utilizator]

    La fiecare sfarsit de decembrie am un gust amar in gura. Am avut o revolutie idealista in strada si o lovitura de stat cinica la varf... Tineri omorati la Otopeni de catre alti tineri luptand impotriva unor teroristi care n-au fost gasiti niciodata... Un dictator omorat cu premeditare sub masca unui simulacru de proces bazat pe minciuni (60.000 de morti, etc.). Oameni curajosi care au iesit in strada, si-au riscat viata si au murit, totul ca sa capete legitimitate Iliescu si o gasca de comunisti, care mai tarziu sa cheme minerii in Bucuresti, sa-i manipuleze si pe aia, si sa cladeasca o democratie iluzorie la umbra careia sa fure, sa devalizeze, sa distruga, sa formeze faruri calauzitoare ale natiei precum Nastase sau Ponta...

    Aveam 7 ani la revolutie, dar cand vad imaginile astea si pe cele ale "procesului" lui Ceausescu, capat mai mult respect pentru loviturile de stat din Africa. Macar acolo totul e pe fata, si autorii isi asuma raspunderea (adica uneori ajung sa fie si ei omorati de altii, mai tarziu). La noi, manipulare, deturnare, crime nerecunoscute si nepedepsite nici dupa 24 de ani, si senzatia acuta ca am fost dusi de nas, ca natie, prostiti, folositi de niste penali (in frunte cu Iliescu) care rad si acum de noi.

    Cateodata ma intreb ce s-ar fi intamplat daca Ceausescu era tinut intr-o inchisoare si, dupa ce s-ar fi linistit apele, incurajat sa spuna tot ce stia despre comunistii din linia secunda, cu PSD-istii de azi in frunte... Sunt convins ca Romania ar fi fost mult, mult mai departe decat e acum.

    Practic, Ceausescu a murit ca sa le fie astora bine. Parca ceva nu e in regula.
    • +1 (1 vot)    
      pai de aia (Duminică, 22 decembrie 2013, 12:09)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      l-au si executat, ca sa nu poata spune nimic, ai perfecta dreptate, e pacat ce a ajuns tara aia dupa ce a cazut Ceausescu.
  • -4 (12 voturi)    
    Un nenorocit de tiran (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 15:32)

    ploiesteanu [utilizator]

    pe care securitatea l-a aparat pana a fost impuscat. Dupa aia nu s-a mai tras nicaieri si n-a mai murit nimeni. Iar securistii s-au dat de partea populatiei.
    • 0 (0 voturi)    
      ai o viziune ceva? (Duminică, 22 decembrie 2013, 11:13)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      te gandesti la ilici ???
  • +9 (13 voturi)    
    Tov. Ponta, (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 17:01)

    potaissa [utilizator]

    urmati exemplul (pana la zid!)
  • +3 (13 voturi)    
    Ceașescu a fost fără îndoială un patriot (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 19:02)

    Nyk1 [utilizator]

    Problema a fost că mintea lui limitată nu a putut înțelege faptul că comunismul a făcut mult rău țării. Dacă Ceaușescu era de dictator de dreapta (ca Franco în Spania, Pinochet în Chile), astăzi România era una din puterile economice ale Europei.
  • -1 (5 voturi)    
    CIA si Decembrie '89 ? (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 19:18)

    utug [utilizator]

    Nicolae Ceausescu a fost rasturnat in Decembrie '89 de catre CIA ... ["Nicolae Ceausescu was overthrown in December 1989 by the CIA, in conjunction with the intelligence services of some of its NATO allies, and of the Hungarians in the East bloc ..."
    Miklos Nemeth, Hungarian Prime Minister in December 1989 ... admits that Hungary supplied the Romanians with “a lot of important aid, including guns and ammunition,” ... "the Securitate was in possession of information that in Germany, Austria, and Hungary , there were training camps where guerilla warfare was being instructed by “American trainers.” ... "The trainees were taught how to “foment unrest and a national uprising.” "]

    THE 1989 ROMANIAN REVOLUTION ...
    http://romanianrevolutionofdecember1989.com/tag/checkmate-romania-89/

    Checkmate (Sah Mat) 1-2- ... 8.
    http://www.youtube.com/watch?v=yF-LSrsd0fw&feature=relmfu
    .......................................................
  • +2 (2 voturi)    
    filmul (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 21:01)

    Europiu [utilizator]

    Stie cineva cum se numeste documentarul din care HN a postuit fragmentul?
    • 0 (4 voturi)    
      Nicolae Ceausescu – Final Speech, 1989 (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 22:18)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

      http://lybio.net/nicolae-ceausescu-final-speech-1989/news-politics/
      http://lybio.net/tag/nicolae-ceausescu-final-speech-1989-quotes/

      Mortii din Decembrie '89 au fost planificati [intentional] facand parte dintr-un scenariu de incitare a maniei populare impotriva lui Ceausescu pentru a legitima pe cei ce se aflau la putere sa il ucida si sa il inlocuiasca ... ["the bloodshed and victims of December were intentional—part of a plan to stoke popular outrage against the Ceausescu regime and then to legitimate the leadership that replaced him ... the Revolution was essentially “made in the USA,” sparked and manipulated by American-trained agents ... ]

      Unknown Snipers and Western Backed Regime Change

      http://dissidentvoice.org/2011/11/unknown-snipers-and-western-backed-regime-change-a-short-history

      http://romanianrevolutionofdecember1989.com/tag/checkmate-romania-89/