VIDEO Timis: Un suspect de terorism a fost retinut pentru 24 de ore, un altul este audiat de DIICOT

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 11:58 Actualitate | Esenţial

Un tanar suspectat de terorism a fost retinut pentru 24 de ore de DIICOT Timisoara, dupa ce, vineri seara, a fost prins in flagrant in timp ce voia sa-i vanda o bomba artizanala unui ofiter SRI sub acoperire. "Tanarul (Marius Vlascu, n.r.) are 21 de ani si consatenii spun ca era pasionat de tot ceea ce face zgomot, un piroman. El se lauda prin sat ca se pricepe sa faca bombe, cei de la SRI au aflat si atunci am zis si noi hai sa vedem ce stie sa faca. Am infiltrat un ofiter SRI in schema, iar suspectul s-a oferit sa-i vanda o bomba. Si i-a aratat-o, i-a si detonat-o, ca sa vada ca functioneaza", a declarat sambata pentru Agerpres Mircea Andres, seful DIICOT Timisoara.

Tanarul a fost retinut pentru 24 de ore, iar sambata va fi prezentat magistratilor Curtii de Apel Timisoara cu propunere de arestare preventiva pentru 29 de zile.



"In momentul de fata este la audieri si un alt tanar din Bucuresti, care i-a livrat materia prima pentru confectionarea bombelor", a adaugat Andres.

Potrivit sefului DIICOT Timisoara, mai sunt audiate si alte persoane, dar care nu prezinta pericol, acestea fiind doar martori care dau declaratii despre comportamentul principalului suspect.

"Asteptam raportul preliminar de expertiza sa vedem ce putere de distrugere aveau bombele artizanale pe care le-a confectionat si ce efect de distrugere ar fi putut avea daca erau amplasate in locuri populate", a adaugat seful DIICOT Timisoara.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1932 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Individul este un sociopat, un nebun. (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 12:14)

    dumitrica [utilizator]

    Nu mai dati stiri cu tot felul de nebuni. Individul este un sociopat. Nu este terorist. Este o personalitate antisociala.

    Teroristul are prin definitie un scop politic ceea ce nu este cazul aici.
    • +1 (1 vot)    
      nu chiar sociopat (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 14:30)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Insa da, stirea cu "teroristul" este aberanta!
      Una este piromanul, sau cel OBSEDAT de bubuieli, alta asasinul platit, ce pune la comanda clientului care-l plateste bomba sub masina "tintei", si cu totul altceva TERORISTUL, chiar daca toti folosesc ceva materiale pirotehnice, expolozibili artizanali sau materiale explozive de uz militar ....
      Si este absolut evident ca unul care "se lauda prin sata ca stie sa faca bombe" este in primul rand mitoman, daca nu are si abilitati tehnice, iar petardele sale nu functioneaza, ce facve SRI-ul, trebuie sa ii plateasca despagubiri?!
  • +1 (3 voturi)    
    Mai era unul ce dorea sa faca o imitatie de bomba (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 12:19)

    dumitrica [utilizator]

    Mai era unul pe forumul de electronica care dorea sa-si faca un imitator de bomba pentru un joc, vezi:

    http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=37&t=157907&sid=f69d349fb77474291cd4f67c78f0560e

    Interesant este ca omul cauta colaboratori dar i s-a zis sa se potoleasca.
  • +15 (15 voturi)    
    un copil neastamparat... (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 14:02)

    lyth [utilizator]

    astept de la SRI sa aresteze si adevaratii teroristi ai Romaniei, le spun eu si unde se afla: in parlament! E mai greu cu ora exacta, ca nu ii prea gasesti pe acolo, dar cu putina rabdare ii pot prinde cand isi voteaza superimunitatea - atunci vin toti.
    • +1 (1 vot)    
      culmea (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 16:52)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui lyth

      Culmea ar fi să aflăm că bomba artizanală era destinată tocmai unora ca aceştia. Dacă se confirmă ipoteza, ar trebui să facem petiţie să fie pus în libertate :))
  • +4 (4 voturi)    
    Infiltratii (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 15:40)

    Rromanika [utilizator]

    Domne, niste "ofiteri" dastia nu infiltreza si la hotomanii nostrii de politicieni? Ca vad ca la parliti dastia din "bobor" se "infiltreaza" imediat si pac l-a si arestat. Deh, au si astia de la sri morcovul cu frunze cu tot.
  • +5 (5 voturi)    
    Deturnarea atentiei de la (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 18:02)

    soundtrack [utilizator]

    adevaratii teroristi ai natiei, politicienii , fostii securisti care au devalizat totul in Romania;ilici iliescu, roman, voiculescu, hrebengiuc,motanul felix, sarbu, nastase, ponta cu originile lui ciudate, magureanu, militaru, guse, patronii media, lingaii si analfabetii din armata, politie....
    • 0 (0 voturi)    
      si...? (Duminică, 22 decembrie 2013, 15:02)

      Un Anarhist Moderat [anonim] i-a raspuns lui soundtrack

      observ ca aveti lipsuri la intocmirea "listei"... n-ati avut timp sau...? sa astept o revenire cu completarile evidente? sau, ca de obicei, sa ma astept la minusurile din categoria "ai nostri ca brazii cu mucii pe piept"?

      in rest, ramane cum am vorbit:
      aceeasi mizerie!
  • +1 (1 vot)    
    Funny moment si-au ales si istetii astia (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 18:11)

    giigi [utilizator]

    Teroristii din Timisoara, parca-i acum 24 de ani..
  • 0 (2 voturi)