IMAGINEA ZILEI Sebesul, eliberat de trafic si ambuteiaje dupa deschiderea autostrazii ocolitoare

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 19 decembrie 2013, 17:14 Actualitate | Esenţial

Sebes, eliberat de trafic
Foto: Captura de ecran
Trei loturi ale autostrazii A1 Orastie - Sibiu au fost deschise circulatiei joi, iar de departe cel mai asteptat tronson a fost cel care va ocoleste municipiul Sebes, o localitate care pana acum a fost sufocata de trafic si ambuteiaje. Odata deschisa autostrada care ocoleste orasul (lotul2), traficul greu si de tranzit s-a mutat pe noua ruta, iar Sebesul a fost eliberat de masini.

Capturile de mai jos au fost preluate de pe un live webcam RCS-RDS. Primele capturi au fost facute inainte de deschiderea autostrazii, in timp ce ultima captura arata cum traficul greu si de tranzit s-a mutat pe centura, iar strada principala din Sebes a devenit mult mai libera.



Detalii aici despre inaugurarile de autostrazi ca au avut loc joi:
Citeste si: Cum a ajuns Sebesul orasul-cosmar pentru soferi: nod rutier fara centura, in asteptarea autostrazii ce nu mai vine


Citeste mai multe despre   






















17050 vizualizari

  • +38 (40 voturi)    
    ura ura ura (Joi, 19 decembrie 2013, 17:37)

    Mirceaq [utilizator]

    multumim domnului boc si doamnei boagiu !
    • -29 (31 voturi)    
      Comerciantii din Sebes dau faliment (Joi, 19 decembrie 2013, 18:03)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Mirceaq

      Mare parte din cele 40000 masini pe zi care tranzitau Sebesul au disparut iar odata cu ele si numarul de clienti ai magazinelor din Sebes.
      Cred ca se alege praful de economia Sebesului (nu sunt sigur, doar presupun).
      • +12 (14 voturi)    
        ai trecut vreodata prin Sebes? (Joi, 19 decembrie 2013, 19:51)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Eu treceam cam de doua ori pe in perioada 2009-2010. Stii de cate ori m-am oprit sa cumpar ceva? poate o data. si alta data sa scot cash de la un bancomat. Sebesul era un cosmar pentru soferi.
        Pierdeai intre 30 si 60 min sa strabati 5 km.
      • +12 (14 voturi)    
        :)) (Joi, 19 decembrie 2013, 20:29)

        titirica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        cred ca de aia nu se face Pitesti - Sibiu ca au facut lobby comerciantii cu mici de pe Dealul Negru :)))
      • +8 (10 voturi)    
        BAI NENE,,, (Vineri, 20 decembrie 2013, 7:15)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Chiar, ai trecut vreodata prin Sebes?
        Ce magazine?
      • +5 (5 voturi)    
        bah baiatule (Vineri, 20 decembrie 2013, 11:29)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        esti o dulceata, de cate ori citesc comentariile tale rad, imi faci ziua mai buna efectiv. nu credeam ca cineva ar fi putut comenta vreodata negativ despre faptul ca avem o autostrada/sosea de centura noua, iote ca m-am inselat, de asta imi place mie de tine, esti extrem de imprevizibil, esti bun de dat exemplu intr-o clinica de psihiatrie de cat de perversa si imprevizibila poate fi rautatea omului cand vrea sa dovedeasca ca PDL au fost rai.
        buhahaaaaa
    • +22 (22 voturi)    
      Așa este (Joi, 19 decembrie 2013, 18:12)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Mirceaq

      Băsiștii au fost buni măcar la infrastructură, USLul nu e bun de nimic.
  • -16 (22 voturi)    
    bas de ce nu a fost invitat? (Joi, 19 decembrie 2013, 18:40)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Sa vada si el ce e aia si la ce foloseste o autostrada. Asa o sa traiasca restul vietii, ca si fostul lui sef ceasca, cu impresia ca a avut dreptate si Ro nu are nevoie de autostrazi.
    • +9 (11 voturi)    
      Am auzit pe surse ca s-ar fi facut ... (Joi, 19 decembrie 2013, 19:21)

      math [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      ... autostrazi si in perioada 2005-2012, dar tiranul si familia lui le-ar fi furat, cu tot cu banda de siguranta si toalete publice.

      Imediat ce justitia va fi eliberata din gherele odiosului dictator (betiv, chel, securist si urmas al lui Ceausescu), vom gasi unde a ascuns toata avutia nationala inclusiv flota.
    • +5 (7 voturi)    
      citeste titlul, citeste articolul, apoi bate toba (Joi, 19 decembrie 2013, 19:43)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      "Sebesul, eliberat de trafic si ambuteiaje dupa deschiderea autostrazii ocolitoare"

      "de departe cel mai asteptat tronson a fost cel care va ocoleste municipiul Sebes, o localitate care pana acum a fost sufocata de trafic si ambuteiaje."

      Dupa cum poti citi si tu, dar tin eu mortis sa iti repet, in material este vorba despre bucata de autostrada ce ocoleste Sebesul, actionand pe post de sosea de centura. Dupa logica ta, rolul autostrazii e sa functioneze pe post de sosea de centura.

      In plus, cred ca Basescu se referea la ANUMITE autostrazi de care Romania se poate lipsi pe moment. Pentru ca unele sunt mai importante dpdv economic, si nu se fac, iar altele sunt mai importante dpdv propagandistic, si nu se fac nici alea, decat pe hartie =))
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca e a treia oara (Vineri, 20 decembrie 2013, 11:32)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      dar iti zic si tie, poate intelegi si nu mai debitezi prostii ca poate nu esti chiar prost ci doar rau intentionat. Basescu n-a zis ca nu avem nevoie de autostrazi, a zis ca PANA LA A CONSTRUI AUTOSTRAZI AVEM NEVOIE DE DRUMURI SA AJUNGEM LA ELE. Ai inteles acu? Are dreptate? Io zic ca are, daca drumurile sunt proaste si cu gropi degeaba am eu autostrada Bucuersti - Pitesti daca pana sa ajung la ea din Oltenita fac 3 h. E mult mai ieftin si mai eficitent sa faci drumuri nationale bune inainte de a face autostrazi, asta era ideea lui Basescu dar cum voi scoateti totul din context ca asa v-a invatat scoala de jurnalism de la Antena 3 asta faceti.
  • -4 (6 voturi)    
    Autostrazi sau taxe mai mici ? (Joi, 19 decembrie 2013, 19:21)

    GoldStandard [utilizator]

    Utilizand logica elementara:
    -traficul scazand foarte mult in oras vor scadea si vanzarile firmelor din el
    -va scadea poluarea in oras
    -viteza de circulatie prin desertul romanesc va creste ,dar romanii au cele mai putine masini din Uniunea Europeana(200 pe mie, fata de 600 in Italia)
    -o portiune de autostrada de aur a fost finalizata,vor suferii aceia care au produs resursele si le-au dat pe mana statului

    Cer bunavointa,ce-ati alege intre autostrazi si CAS mai mic cu 5% impreuna cu TVA de 19%?
    • +8 (10 voturi)    
      of of (Joi, 19 decembrie 2013, 21:41)

      vikingul [utilizator] i-a raspuns lui GoldStandard

      da, ca deaia am facut autostrada, ca sa ajunga romanul mai repede la Predeal...

      Sebesul are probabil unele din cele mai mari investitii in fabrici din ultimii ani! Acolo este o fabrica foarte mare de prelucrare a lemnului, plus o fabrica care produce pentru Daimler. Cea cu Daimler (Star Transmission, cu inca o parte in Cugir) din cate se aude primeste o investitie de 300 mil Euro!

      Autostrada este mana cereasca pentru industria locala in primul rand. Si daca merge industria, sunt locuri de munca si merge tot. Mi se pare corect ca investitiile sa se faca acolo unde romanii inteleg ca bunastarea se obtine prin munca, nu prin furat si alte metehne USListe.

      Si restul cum ca Sebesul va muri pt ca se muta traficul, sunt niste tampenii majore! Sebesul are industrie, nu traieste din chioscuri, stati voi linistiti.
      • 0 (0 voturi)    
        Replica pentru "vikingul" (Vineri, 20 decembrie 2013, 15:50)

        GoldStandard [utilizator] i-a raspuns lui vikingul

        Replica pentru "vikingul"

        "da, ca deaia am facut autostrada, ca sa ajunga romanul mai repede la Predeal..."

        N-am zis nimic de Predeal ,dar acolo ar putea fi pt. ca este o zona productiva care leaga Transilvania cu Tara Romaneasca. Nu recomand nici acolo autostrada facuta de stat, vor plalti 300 de km pe 100.Daca nu vreau autostrada de stat , vreau facuta de privati si statul sa nu mai ia bani pt. transporturi : sa platesti 37% pe munca si nu 43%,si-ar face autostrazi doar aia care au nevoie.

        "Autostrada este mana cereasca pentru industria locala in primul rand. Si daca merge industria, sunt locuri de munca si merge tot. Mi se pare corect ca investitiile sa se faca acolo unde romanii inteleg ca bunastarea se obtine prin munca, nu prin furat si alte metehne USListe."

        Mana cereasca pentru industrie ar fi taxe mai mici, nu niste beton.


        "Si restul cum ca Sebesul va muri pt ca se muta traficul, sunt niste tampenii majore! Sebesul are industrie, nu traieste din chioscuri, stati voi linistiti."

        Nu traieste din chioscuri pt. ca n-ai tu chiosc ,dar era mult trafic gratuit-daca trec 100 de masini pe un drum de oras poate se opresc 10 masini pt. un restaurant ,gradinarit, prezervative, daca trec 10 masini poate se opreste 1-.O fi bine,o fi rau,dar trebuie sa recunoastem ca este un efect.
    • +1 (3 voturi)    
      AUTOSTRAZI! (Vineri, 20 decembrie 2013, 7:17)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui GoldStandard

      Clar! Nu are rost sa-ti explic de ce!