In urma efectuarii unor controale, Ministerul Sanatatii constata ca spitalele patriei sunt pregatite pentru perioada sarbatorilor

de MVA     HotNews.ro
Joi, 19 decembrie 2013, 12:58 Actualitate | Esenţial

Eugen Nicolaescu
Foto: Agerpres
Concluzia controlului desfasurat in spitale si anuntat in prealabil de ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, este ca spitalele si farmaciile cu circuit deschis "sunt pregatite pentru a asigura asistenta medicala populatiei in perioada 24.12.2013 – 05.01.2014". Desigur, exista si cateva spitale care prezinta disfunctionalitati, dar s-au luat masuri ferme pentru remedierea acestor deficiente, se explica in comunicatul Ministerului Sanatatii.

Deficientele se refera la spitalele de urgenta din Buzau, Constanta, la Spitalul Clinic de Chirurgie Oro-Maxilo-Faciala si la Spitalul Clinic „N.Malaxa” din Bucuresti.

"In judetele Bihor, Constanta, Ialomita, Ilfov, Timis, Valcea si Vaslui s-a constatat lipsa anumitor medicamente sau stocuri insuficiente ca urmare a neonorarii de catre furnizori a comenzilor", se mai precizeaza in comunicatul Ministerului Sanatatii. Autoritatile mentioneaza ca este vorba de medicamente oncologice pentru care nu exista tratamente programate in perioada sarbatorilor.

Dar la spitalele judetene din Oradea, Slobozia, Turnu-Severin si la Institutul de Oncologie din Iasi au aparut disfunctionalitati in aprovizionarea "cu unele medicamente". Furnizorii au fost contactati pentru rezolvarea acestora.

In judetul Prahova nu exista nicio farmacie cu circuit deschis care sa asigure livrarea cu medicamente catre populatie. Si aceasta problema va fi rezolvata, afirma ministrul Eugen Nicolaescu.​

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

969 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    in spitale (Joi, 19 decembrie 2013, 13:07)

    FlorescuIulia-Marina [anonim]

    http://infoinsider.ro/2012/05/18/avertisment-blestemul-din-toaletele-spitalului-militar-in-caz-de-nevoie-folositi-biletul-de-autobuz/
  • +1 (1 vot)    
    Sanatate, ca-i mai buna decat toate! (Joi, 19 decembrie 2013, 13:12)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Eu cred ca dl. Nicolaescu ar trebui sa se apuce mai serios de politica si sa lase sanatatea in pace! La sanatate e greu sa minti, la politica e necesar! Ieri, m-am deplasat la Spitalul judetean Constanta, pentru a vizita pe cineva internat acolo. Cum am ajuns, amicul m-a rugat sa trag o fuga pana la o farmacie (in jurul spitalului, pe o raza de 50m, sunt 20 de farmacii) sa-i cumpar medicamentele aflate pe listuta pe care tocmai o primise de la asistenta sefa!!! M-a rugat sa nu spun la nimeni, sa nu cumva sa se afle ca da de dracu'! N-am spus!
    PS : gandindu-ma ca, deh, maine-poimaine, pot si eu sa aterizez in spital, ca pacient, am inceput sa pun cate-un ban deoparte! Numai sa aiba cine sa vina in vizita!
    • +1 (1 vot)    
      ce politica.... (Joi, 19 decembrie 2013, 15:54)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      m-am saturat de bolsevici si mafioti... locul lui este la gerla
  • +2 (2 voturi)    
    Pe bune? (Joi, 19 decembrie 2013, 13:16)

    dandra [utilizator]

    "spitatele patriei" - alta formulare inspirata nu ati gasit?
    de ce nu ati scris:" spitalele din minunata si dulce Romanie, trei culori cunosc pe lume, spitalul meu e minunat, aproape gol ca nu sunt bolnavi deloc in tara asta, ci numai oameni fericiti si caldurosi'?
  • +3 (3 voturi)    
    suntem pregatiti cu totii (Joi, 19 decembrie 2013, 13:43)

    duru [anonim]

    Dupa cum a spus si ministrul, suntem cu totii pregatiti.
    Avem buzunarele goale pregatite pentru spaga, sacosele asteapta un caltabos ... orice de sezon. Sau orice altceva, nu conteaza.

    La multi bani !
  • +1 (1 vot)    
    HA HA HA (Joi, 19 decembrie 2013, 13:45)

    Piticot9 [utilizator]

    Te umfla rasul, desi ar trebui sa ne buseasca plansul... Cata siguranta, ce exprimare...
    Deci putem sta linistiti, da, dom` ministru? Acum pe bune ca nu mai am nici o grija... :)Dar pregatite pt ce? Pt a-si inchide portile? Ultimul stinge lumina, da?
  • +1 (1 vot)    
    Normal (Joi, 19 decembrie 2013, 14:05)

    sile [anonim]

    Din moment ce nu s-a definit clar ce inseamna "pregatit", orice au gasit in spitale putea fi incadrat in categoria asta. Dar pentru ca au plimbat hartiile, cateva sute de oameni au mai papat niste bani de la buget.
  • +1 (1 vot)    
    ha ha ha ha .... (Joi, 19 decembrie 2013, 15:52)

    timp tamp [utilizator]

    fac economie la mancare si au un algocalmin in plus pentru pacientiii....