Protest fata de modificarile si legile adoptate in Parlament, duminica in Capitala. Sunt asteptate peste 3.700 de persoane

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 15 decembrie 2013, 10:50 Actualitate | Esenţial

'Protest impotriva puslamalelor din Parlament'
Foto: Uniti Salvam
Pagina de Facebook "Uniti Salvam" - vocea neoficiala a comunitatii ce protesteaza fata de proiectul minier de la Rosia Montana si fata de inceperea proiectelor privind gazele de sist - a organizat de joi un eveniment prin care indeamna la un protest in Capitala fata de modificarile aduse la Codul Penal si legile adoptate in aceasta saptamana de Camera Deputatilor.

Evenimentul intitulat "Protest impotriva puslamalelor din Parlament" este programat pentru duminica 15 decembrie, in Piata Universitatii, de la ora 16:00, si pana la aceasta ora peste 3.700 de persoane au anuntat ca vor participa.


Anuntul postat pe pagina evenimentului de pe FaceBook:

"Dacă ei confiscă democrația, noi o luăm înapoi pentru că „democrație” înseamnă demos (popor) + kratos (putere).

IEȘI ÎN STRADĂ!

Marți 10 decembrie 2013 va rămâne în istoria României ca ziua în care democrația pentru care s-a murit în decembrie 89 a fost subminată chiar de cei au rolul să o întrețină. Sigur, a picat legea minelor și cea a lobby-ului (care ar fi legalizat traficul de influență), dar noul cod penal favorizează infractorii parlamentari, la fel ca și legea amnistiei.

CUM VOR SĂ MODIFICE CODUL PENAL?

Modificările aduse legii aministiei și codului penal dau mână liberă la furat camarilei care ne parazitează și ne transmit un mesaj destul de simplu nouă, fraierilor plătitori de taxe: „cărați-vă sau suportați-ne șmenurile”. Iată ce face guvernul în loc să conducă țara demn, așa cum au jurat:

→ au făcut din calomnie și insultă infracțiuni, dând timpul înapoi cu 8 ani când libertatea presei și cea de exprimare erau vădit îngrdăite. Acum ne pot da în judecată când le strigăm în față că-s hoți ordinari.
→ și-au arogat superimunitate, modificând legea astfel încât ei să nu poată fi anchetați de DNA pentru fapte de corupție (abuz în serviciu, conflictul de interese, primirea de foloase necuvenite, falsul și uzul de fals, trafic de influență) și nici să nu mai poată fi verificați de ANI pentru incompatibilitate.
→ „confictul de interese” nu se mai aplică autoritarilor care ne conduc pentru că au umblat la definiția funcționarului public.
→ dacă devalizezi statul cu, să zicem, 100.000 eur (un mizilic, da?) primești doar o mențiune în cazier. Adică nu faci pușcărie.

EFECTELE LEGII AMNISTIEI

Au amânat votul pe legea amnistiei până marți 17 decembrie (vom fi și atunci la datorie) „România Liberă” estimează că mii de borfași-parlamentari vor fi eliberați, linși și curați. Au tot interesul să o facă, căci printe hoți se află nume de marcă care brusc n-ar mai avea condamnări: Năstase, Voiculescu, Cătălin Voicu, Fenechiu, Bogdan Ciucă, Ridzi, Chiuariu, Sereș, Zsolt Nagy, etc, etc.

Scandalos e și felul copilăresc în care au făcut-o: au operat schimbările în toiul nopții de luni spre marți, contrar legii transparenței decizionale (52/2003, art. 6) care zice că orice lege trebuie să stea în dezbatere publică 30 de zile.
"





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3571 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    trebuie protestat zilnic (Duminică, 15 decembrie 2013, 10:57)

    radiola [utilizator]

    Exemplu al avem langa noi Ukraina.
    Numai asa BBC,CNN,.....vor spune lumii ce se intampla in Romania.
    Altfel o intinsa pacla rosie se va asterne peste noi si nu se va mai putea face nimic.
    Va fi prea tarziu.
    De data asta reusim!
    • -4 (4 voturi)    
      reusim... ce? (Duminică, 15 decembrie 2013, 16:32)

      nbo [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      Dam la o parte USL ca sa-i punem la loc pe cei care tocmai au plecat? Ii vrei inapoi pe Videanu, Berceanu si Udrea? Sau poate vrei alti protejati ai lui Basescu, care in 8 ani de zile a demonstrat ca nu stie sa isi aleaga oamenii cu care sa lucreze? Poate il vrei pe Basescu peste tot - Basescu presedinte, Basescu prim-ministru, Basescu la justitie - ca Bugs Bunny in desene animate. Hai ca reusim!
  • +11 (15 voturi)    
    Suntem peste 5 mii (Duminică, 15 decembrie 2013, 10:59)

    un domn [utilizator]

    Si vom ajunge la 70%anti USLAm si anti clasa politica corupta si abjecta...inepta....iesiti in strada, nu pot fura decat daca ii mai lasam http://www.petitieonline.net/petitie/10022136/semnaturi/pg52
  • +11 (17 voturi)    
    In sfarsit (Duminică, 15 decembrie 2013, 11:15)

    fdaniel [utilizator]

    Ma bucur ca "Uniti salvam" si-a dat seama ca pana acum a protestat impotriva EFECTELOR problemelor din ROU si nu a cauzelor!
    Radacina tuturor relelor este mizerabila si corupta clasa politica. Acel loc trebuie asanat pt. a putea vedea cu claritate ce alte probleme (mult mai mici) avem de rezolvat.
    Le urez succes!!
    • +4 (4 voturi)    
      radacina tuturor relelor...... (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:48)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      ......este perfida "democratie parlamentara" care permite minciuna electorala nepedepsita si astfel s-a ajuns la "mizerabila si corupta clasa plitica".
      Este buna iesirea in strada a cetatenilor dar daca nu se cere inlaturarea acestui sistem politic dusmanos, eventualele modificari vor fi doar de fatada.
  • +11 (13 voturi)    
    Protest, protest... dar iar duminica? (Duminică, 15 decembrie 2013, 11:39)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Iar duminica? Cand minunatii "alesi" stau bine mersi acasa sau la tv?
    In timpul saptamanii, sa se uite cu groaza la multimea care ii asteapta sa intre si sa iasa la parlament, sa constate ca "imunitatea" este egala cu zero in fata multimii, asta le trebuie!!!
    • +7 (7 voturi)    
      cand sunt la... parlament (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:25)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      trebuie inconjurat parlamentul.
      • +1 (1 vot)    
        Da, da... (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:40)

        Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui manoman

        Si sa facem cheta... Cate 2 litri de fiecare ;)

        Daca ar fi dupa mine as desfiinta partidele politice, as limita numarul reprezentantilor la 5-10 pe judet in functie de numarul de locuitori, iar la alegeri fiecare sa participe cu un proiect contract - ce vrea sa faca, cu ce costuri, in ce perioada de timp. Si cu evaluare la 6 luni. Nu ai facut ce au zis, pa si la revedere. Plus respinsabilitate pt tot ce face/ semneaza in perioada respectiva.
        Aaaa, am zis si de intalniri lunare cu alegatorii? Ceva de genul "baie de multime"? :D

        Oare cati ar vrea/ vota asa ceva?
      • +1 (1 vot)    
        da, ca in Spania, miscarea "Inconjurati (Duminică, 15 decembrie 2013, 16:31)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui manoman

        parlamentul" sau cum a zis bine cineva, "penalmentul"!
  • +7 (9 voturi)    
    Protest virtual !!!!!! (Duminică, 15 decembrie 2013, 12:11)

    polonyca [utilizator]

    Cuvantul corect este..."Derbedei"......asta ar tre alocat acestor....exemplare de sobolani rosii !!!!!!
  • -1 (9 voturi)    
    Pleaca ai nostri, vin ai nostri! (Duminică, 15 decembrie 2013, 12:23)

    Trojan.H [utilizator]

    De-a lungul ultimilor 24 de ani in laboratoarele celor care au creat FSN-FDSN-PDSR-PSD au fost concepute si "alternative" la principala forta politica. Avind diverse denumiri, amintesc aici numai despre UNPR, Alianta pentru Romania, Partidul National Roman, Partidul Ecologist Roman si multe altele, aceasta puzderie de formatiuni, politice dar si civile, au avut ca principal scop ca, in cazul unor "accidente electorale", lucrurile sa nu iasa de sub controlul celor care se afla la "butoane". Atunci cind ai acces nelimitat la resursele unei tari, acest lucru nu numai ca nu e complicat de facut, dar din punctul lor de vedere este chiar obligatoriu. Aceasta miscare "antisistem", care a fost gindita sa plece pe o tema foarte populara si greu de contrazis, nu este decit acelasi tip de "alternativa" la, nu-i asa, politicienii "corupti si incompetenti".
    La vremuri noi, tot noi!
  • +9 (15 voturi)    
    Ce-ati salvat? Poate liderii vostrii, pentru USL!! (Duminică, 15 decembrie 2013, 12:37)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    V-ati intrebat vreodata ce-au salvat, chiar si uniti, liderii vostrii de la UnitiSalvam??? Liderii UnitiSalvam n-au reusit sa se salveze nici pe ei de ridicol, cu atat mai putin intreaga miscare pe care au compromis-o! De la cateva zeci de mii cat erati la inceput, ati ajuns la cateva sute. Nimeni nu si-a asumat raspunderea, nimeni n-a plecat..V-au ambalat scopul miscarii in cuvinte frumoase si iluzorii ca "tara", "neam", "popor" sau "ecologisti" si v-au marsaluit prin toate cartierele Bucurestiului, fara o tinta precisa, de parca faceati turism. Pana la urma v-au bagat pe gat sloganul atat de drag lui Ion Iliescu de dupa Revolutie "Noi nu ne vindem tara!", la care multi au achesat crezand ca e mai simplu daca resursele de care dispunem sa le punem in vitrina. De fapt, ele sunt pregatite sa fie date pe spagi, cui trebuie ...
    Intrebati-va liderii cu cine au votat in 9 Decembrie anul trecut si toti, aproape fara exceptie, va vor spune ca au votat cu USL, cei care ii sponsorizeaza si impotriva carora, ipocrit, se prefac ca se ridica acum.
    Scoliti la fosta scoala de partid comunista "Stefan Gheorghiu" acum devenita SNSPA, v-au inoculat sublim sloganul voiculescian "Toti sunt la fel!" fara sa vina insa cu vreo varianta in loc. Scopul nedeclarat e simplu: au nevoie, in pur stil comunist, de un electorat captiv, care nu trebuie lasat sa discearna singur si care trebuie anihilat. Asa am ajuns sa avem o putere discretionara de 70% in Parlament ca USL, alesi de doar 24% (4,3 milioane) din electoratul autohton! Neprezentarea la vot a fost de fapt cauza principala care a oferit USL o majoritate atat de zdrobitoare care ii permite acum sa devalizeze Romania, cu scopul subliminal de a o scoate de pe traiectoria UE si a NATO...La un eveniment intitulat pompos "PROTEST impotriva puslamalelor din Parlament" vor sa va faca sa strigati, nici mai mult nici mai putin, decat "Jos Basescu!". Uniti n-ati reusit nimic, insa va salvati...gandind singuri!!! Succes!!!
  • +11 (13 voturi)    
    LA CLUJ-NAPOCA, NIMIC?? (Duminică, 15 decembrie 2013, 12:38)

    333 [utilizator]

    Am auzit de la un prieten că la Cluj s-ar organiza un protest Uniţi Salvăm Roşia Montană, la ora 17:00. Atât. Şi că dacă mai sunt şi oameni care ar vrea să protesteze şi ei, aşa, din varii motive, sunt bineveniţi să îngroaşe rândurile Uniţi Salvăm Roşia Montană.

    Deci, să vină şi cei care protestează împotriva eutanasierii câinilor, şi toţi, să iasă un terci de cea mai bună calitate, în care mesajul esenţial - că fără stat de drept nu putem avea NICIUN fel de aşteptare de bine, în niciun domeniu - să fie diluat.

    Ne căcăm iarăşi în aceeaşi oală din care mai târziu mâncam. Fain.

    Nu există niciun clujean cu minte limpede, o fărâmă de curaj şi un strop de mândrie să organizeze un simplu protest împotriva parlamentarilor care au dat drumul la furat/corupt?

    Toţi clujenii, fără excepţie sunt hoţi?

    Ce ruşine...

    Aşteptaţi să vă organizăm noi ăştia din diasporă la voi în curte protestul??

    Să vă fie ruşine!

    (clujean care a emigrat de mult)
  • -4 (8 voturi)    
    3700 sau 3701? (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:35)

    King Crimson [utilizator]

    Promiteti sa fie mai mult decat cele 243 de la mitingul MP? :-)
    • +3 (3 voturi)    
      Matale King Cioaba (Duminică, 15 decembrie 2013, 16:33)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui King Crimson

      nu stii sa numeri. Dar precum se vede nu conteaza. 500 de oligofreni isi bat joc de Romania. Intr-o lupta dreapta, indifferent cit de putini s-au sculat pentru dreptate si libertate cu ajutorul MP, noi cistigam!
  • +1 (1 vot)    
    PROTEST (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:40)

    k7 [utilizator]

    ...de curiozitate am activat camerele web din "zona" ...pe jurnalul national....functioneza dupa cum "bate vantul'' intereselor....
  • 0 (0 voturi)