Liviu Dragnea: Cautam surse pentru majorarea salariilor functionarilor publici, si mediul de afaceri o cere

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2013, 16:23 Actualitate | Esenţial

Vicepremierul Liviu Dragnea spune ca un grup de lucru din Ministerul Dezvoltarii Regionale cauta sursele pentru majorarea salariilor functionarilor publici, dupa care solutiile vor fi discutate cu FMI, adaugand ca inclusiv mediul de afaceri privat cere cresteri pentru bugetari.

Vicepremierul Liviu Dragnea a spus, vineri, intr-o conferinta de presa la Timisoara, ca un grup de lucru format in cadrul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice analizeaza posibilele surse pentru majorarea salariilor functionarilor publici, transmite Mediafax.

"Avem un grup de lucru la minister pentru a stabili care sunt sursele pentru majorarea salariilor functionarilor publici. Cererile lor de majorare a salariilor sunt indreptatite. Un primar, nu mai stiu de unde era, mi-a spus ca din 20 de functionari cati avea initial a ramas cu opt si a mai spus ca dupa Anul Nou ii va pleca si secretarul si alti functionari si ca va ramane cu cinci angajati. Aceasta problema e in atentia noastra si speram sa gasim o solutie. Vreau mai intai sa identificam sursa pentru finantare, apoi vom incerca o negociere cu FMI. Nu pot da un termen. Este o problema mai veche, de cativa ani, care este foarte importanta. Fiind functionari putini, au multe sarcini si sunt indreptatiti sa fie mai bine platiti", a declarat Dragnea.

Acesta a adaugat ca slaba salarizare din sistemul public se rasfrange si asupra domeniului privat.

Dragnea a spus ca oamenii de afaceri din mediul privat i-au spus ca este necesara o salarizare corecta si rezonabila a functionarilor publici, intrucat de calitatea acestora depind si ei.

"Pe de alta parte, multi functionari publici se gandesc sa iasa din sistem din cauza salariilor mici, ei fiind si nemultumiti ca sunt constransi de lege sa desfasoare si alte activitati", a afirmat vicepremierul.

Potrivit acestuia, analiza facuta de grupul de lucru din cadrul Ministerului Dezvoltarii ar putea fi finalizata in februarie 2014.

Potrivit unui document obtinut de Mediafax in vara acestui an, salariile bugetarilor vor fi majorate anual prin noua lege a salarizarii, incepand cu 2014, in mod etapizat si succesiv, dar numai pentru anumiti functionari, respectiv aceia al caror salariu de incadrare este mai mic decat cel care va rezulta prin aplicarea noii legi.

Prin noua lege a salarizarii personalului platit din fonduri publice pregatita de Guvern pentru 2014 si anii urmatori, salariile de baza pentru fiecare clasa de salarizare vor fi determinate ca valori nominale folosind un coeficient I in valoare de 800 lei, corespunzator salariul minim brut pe tara de la 1 iulie, si coeficientii de ierarhizare existenti, iar diferenta dintre doua clase de salarizare succesive va fi pasrata la 2,5%.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3353 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    va dau o idee (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:31)

    Un cititor [utilizator]

    Scumpiti benzina.
    • +3 (3 voturi)    
      nu este.... (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:22)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ...o idee prea buna pentru ca nu ar aduce cine stie cati bani.

      Mai bine ar cauta resurse prin conturile USL-istilor. Acolo ar gasi cu siguranta banii necesari pentru mariri de salarii si pensii, pentru autostrazi si drumuri judetene, pentru ajutoarele de incalzire si ......toate nevoile cetatenilor, pe tot timpul cat le-a mai ramas din mandat.
      Oare se va incumeta ?
  • +15 (15 voturi)    
    Cauti resurse? (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:32)

    MihneaR [utilizator]

    pai mai pune vreo 2 eurocenti la acciza si s-a rezolvat.
    • +4 (4 voturi)    
      Mai bine cauta..... (Vineri, 13 decembrie 2013, 19:11)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      ...... niste solutii pt majorarea alocatiilor in penitenciare !!! Ca nu ar fi exclus sai ai nevoie, sa beneficiezi de ele ....cat de curand !!!! Doamne ajuta....:)
  • +11 (11 voturi)    
    solutii (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:40)

    ValentinV [utilizator]

    Sau sa dea inca o ordonanta de urgenta prin care sa nu ii mai numeasca functionari publici, sa poata si ei fura in liniste, sau cere spaga. Asa nu va mai trebui sa le mai mareasca salariul, mai ales daca nu sunt surse.
  • +17 (17 voturi)    
    mnciuni ! (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:41)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    Mediul de afaceri cere marirea salariilor in birocratia de stat ? Ce minciuna ! Bugetul alimentat din impozite si taxe se cheltuieste pe un aparat supradimensonat pe care voi, guvernantii il folositi ca mercenari in lupta politica. Aveti nevoie de pretorieni pentru ca va este teama de oameii liberi !Si in Coreea de Nord oamenii liberi au fost transformati in sclavi paziti de armata de fnctionari publici.
    • +5 (5 voturi)    
      hehe! (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:20)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

      EXACT la asta ma gandeam si eu: or fi vrand astia din "mediul de afaceri" sa li se mareasca impozitele si taxele :D
      Io cre' ca or fi astia cu "mediu de afaceri" compus din neveste, tatzi, surori si cumetri ai functionarilor publici >:)
  • +17 (17 voturi)    
    Asta pare din categoria... (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:43)

    Duminica_Orbului [utilizator]

    "Mai da-le, Nicule, 100 de lei."
    Da, Doamne... :)
  • +9 (9 voturi)    
    Ei da (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:45)

    tanar_pensionar [utilizator]

    "Oamenii de afaceri din mediul privat depinde de ... calitatea functionarilor" ... din mediul bugetar :))))
  • +7 (9 voturi)    
    eml (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:46)

    eml [anonim]

    La privat se castiga mai putin ca la stat. De ce nu se gandeste DRAGNEA si la noi. Avem ciuma?
  • +16 (16 voturi)    
    asta vorbeste in somn? (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:49)

    getodacul [utilizator]

    Mediul de afaceri cere REDUCEREA cheltuielilor bugetare si reducerea impozitelor.
    De unde si pana unde sa ceara mediul de afaceri cresterea salariilor bugetarilor?
    Cat de batut in cap sa fii sa poti sa declari asa ceva?
    Vrei sa cresti salariile functionarilor publici? Da afara jumate din ei si dubleaza salariile celor ramasi. Punct!
  • +7 (7 voturi)    
    [...] (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:50)

    JeSuisRoumain [utilizator]

    care functionari ? :D
  • +17 (17 voturi)    
    asta cu (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:53)

    mos ion roata [utilizator]

    mediul privat care cere marirea salariilor bugetarilor e tare de tot.
  • +11 (11 voturi)    
    Liviule draghe, (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:56)

    victor L [utilizator]

    ar fi bine sa cauti ceva resurse si pentru mititica; nu cre`sa scapi :P
  • +12 (12 voturi)    
    la taxarea bebelusilor s-a gandit cineva? (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:56)

    FlorintiuCatalin Varzaru [anonim]

    O taxa de solidaritate cu functionarul corupt n-ar strica. Sau sa se ia de la alocatia de 40 de lei a copiilor cativa leisori
  • +13 (13 voturi)    
    poi (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:59)

    MiezulCarpatin [utilizator]

    Degeaba le creşti leafa dacă vor presta în continuare (o mult prea mare parte dintre ei) muncă de calitate inferioară, într-un sictir total şi cu o totală lipsă de respect pentru contribuabilii care până la urmă le plătesc indirect salariile.
  • +2 (2 voturi)    
    pe 21 decembrie'89 (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:09)

    raspopitul [utilizator]

    si ceausescu a promis 100 lei la salar... iar in 25 stii ce a patit
  • +3 (3 voturi)    
    ma doare in palarie de functionarul public! (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:09)

    ..13 [utilizator]

    Ma prosteste penalul asta Dragnea!

    Nu moare privatul de grija altuia - moare de grija sa si cum sa supravietuiasca/creasca in actualele conditii!

    Unde mai pui ca functionarul public nu a evolat prea mult!

    Mai bine sa dea banii la alocatiile pentru copiii, la spitale!

    Daca are bani de dat sa purceada rapid la reducerea taxelor si impozitelor pentru mediul de afaceri!

    Numai de bine sa auzim!
  • +1 (1 vot)    
    In mintea infractorului (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:12)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Mediul privat cere mariri de taxe, sistem fiscal impredictibil si haotic, coruptie generalizata in aparatul de stat de la cel mai inalt nivel si altele asemenea. Si cum asculta vocea mediului de afaceri va face totul sa "implementeze" aceste cereri
  • +3 (3 voturi)    
    seeerioooosss...? (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:27)

    Codruta N [utilizator]

    Ii mananca in f*nd pe astia din "mediul de faceri" de salariile functionarilor publici? Zau? sa moara mama lu' cine minte? :P
    Pe astia din "mediul de afaceri" sa-i manance in f*nd de salariile angajatilor LOR!! Ce la dau "minim pe economie" si le cer sa munceasca ca niste sclavi!! Ba mai si uita sa plateasca salariil si, MAI ALES, contributiile la stat aferente acestor salarii - de se trezseste omu' ca nu poate sa-si faca o analiza ca nu avea platit CAS-ul sau nu poate sa se inscrie la somaj, ca nu avea contributia platita!!

    Nu v-ar fi RUSINE!!! Poate e "mediul de afaceri" abonat la contracte de stat - acelaaa.... unde sunt bagati oameni pentru care s-au scos legile alea chioambe, de martzea trecuta! :P
  • +2 (2 voturi)    
    se cauta resurse, gasitorului recompensa (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:40)

    A Dandanache [utilizator]

    Unde anume cauta mister Dragnea, acest J.R. Ewing de Teleorman, resurse? Pe sub canapea oare? Cum mister Dragnea nu are petrol sau alte chestii de vindut, si e evident ca nu din economiile sale se vor majora salariile la functionarimea uslista, e clar ca niste impozite noi se impun. Si e evident ca "mediul de afaceri" asta vrea: inca niste impozite pentru acelasi serviciu birocratic. Adica si prost si scump. Prin mediu de afaceri cred ca se refera la amicii inscrisi la contracte cu statul care au niscai rude angajate pe post de functionari.
    • +1 (1 vot)    
      face si "petrol" :P (Vineri, 13 decembrie 2013, 19:21)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui A Dandanache

      Daca nu chiar "petrol" (desi habar nu mai avem ce e prin platforma Marii Negre) macar niste gaze de sist acolooo... cevaaa... >:)
  • +1 (1 vot)    
    WTF (Vineri, 13 decembrie 2013, 18:00)

    orisicat [utilizator]

    e deja 1 aprilie?
  • +4 (4 voturi)    
    Psss..asculta secretul asta la mine, Dragnea (Vineri, 13 decembrie 2013, 18:12)

    bigbrother [utilizator]

    Economia subterana a Romaniei a ajuns la 40 MILIARDE EURO! Tot ce trebuie sa faci este sa reduci birocratia (adica concediaza jumatate din bugetarii care stau degeaba), adu impozite si taxele la un nivel normal si apoi colecteaza banii, oamenii ii vor da cu placere. Iar unde nu se vrea de placere, atunci se vrea de nevoie.

    Simplu si eficient pentru cine vrea sa faca treaba, nu sa dea pomeni electorale. Intrebarea este, draga Dragnea: esti tu acel om? Hai ca poti, daca ai reusit sa strangi si mortii din Teleorman la vot, strangerea banilor e un mizilic.
  • +2 (2 voturi)    
    Reforma (Vineri, 13 decembrie 2013, 18:21)

    dana_s [utilizator]

    Salariile bugetarilor trebuie majorate in raport de munca desfasurata si rezultatele obtinute de fiecare in parte, dupa un audit real, corect.
    Nu pentru "anumiti functionari".
    Exista in continuare scheme supraincarcate, dar si situatii in care unii muncesc cat pentru 3, de foarte mult timp, din cauza blocajelor si a lipsei de reforma in sistem.
    Statul trebuie sa lucreze dupa principiile unei firme private, pentruca este platit din banii tuturor, adica sa aiba rezultate utile, eficienta, cheltuieli rationale, suplete, responsabilitate, birocratie minima.
  • +1 (3 voturi)    
    Eu sughit... (Vineri, 13 decembrie 2013, 18:30)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Nu stiu insa daca de plans sau de ras!!!..cred ca e de plans...cea mai tampita declaratie a lunii, "Mediul de afaceri cere cresterea salariilor functionarilor publici"...EPIC. DA! cer cresterea salariilor pentru 2 categorii de BUGETARI nu functionari..pentru profesori si medici!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Tovarasu Dragnea! (Vineri, 13 decembrie 2013, 18:31)

    Ciribanstula [utilizator]

    Dati o data pentru totdeauna un decret in versiunea postrevolutionara adica Ordonanta de urgenta ca mariti salariile numai la STAT!
    Aia particularii nu au decit sa moara de foame!

    INCA ma rog sa apuc sa vad si eu cind o sa intre TOTI politicienii la inchisoare!

    Conform legilor internationale ce face toarasu Dragnea se numeste DISCRIMINARE!

    Cel putin din punctul meu de vedere!
    Intrebarea pe subiect ar fi de ce merita numai aia marirea de salariu si ceilalti ROMANI NU MERITA?

    Astept comentarii pe margine
  • +1 (1 vot)    
    bugetarii au salarii mai mari decat cei dela (Vineri, 13 decembrie 2013, 18:55)

    visio [utilizator]

    privat; Dragnea vorbeste pentru electoratul usl-ist...35%...criminalii din Decembrie 1989 sunt milionari in € si salariul minim pe economie este de 150€; daca vroiau sa faca ceva bun pt romani faceau panaa acum; ei sunt ocupati cu superimunitati...
  • +1 (1 vot)    
    Politicianism de Carton (Vineri, 13 decembrie 2013, 20:18)

    Fisherman [utilizator]

    Din gandirea unui Ostap Bender de Teleorman:
    "grup de lucru la minister pentru a stabili care sunt sursele pentru majorarea salariilor functionarilor publici".
    Nu poti sa-i explici unui astfel de individ, chiar daca-l legi de scaun si ii pui un calus in gura, ca majorarea salariilor functionarilor publici este o dovada succesului politicilor economice implementate printr-o guvernare competenta, deci este o consecinta nu o dorinta.
    Daca guvernezi eficient atunci vei obtine un flux financiar adecvat deci stii exact cand si de unde sa faci finantarea pentru marirea salariilor. Asta cu conditia sa-ti pese din timp de soarta acelor functionari care se afla in prima linie a guvernarii.
    E usor sa stai intr-un birou la palatul Victoria si sa privesti cu drag la "grupurile de lucru".
    Ma bufneste rasul cand vizualizez prapastia care exista intre ceea ce crede ca vede Dragnea si ceea ce gandesc membrii "grupului de lucru".
    • +1 (1 vot)    
      si totusi... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 5:45)

      dana_s [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      Cred ca functionarii publici nu trebuie sa fie la mila nimanui.
      Avem nevoie de ei ? Ii pastram si-i platim pe masura.
      Nu avem nevoie de ei ? Restructurare si eficientizare a statului.
  • +3 (3 voturi)    
    Ghiseul fara functionar (Vineri, 13 decembrie 2013, 20:54)

    dinamovist [utilizator]

    Pentru toti prostacii, munca la stat e horror. Va doresc la toti sa aveti parte in rezolvarea problemelor, de functionari prost platiti umiliti frustrati si batjocoriti de toata lumea. Sunt un fost functionar cu doua facultati care a crezut intro cariera la stat- mare greseala - pentru toti tinerii, nu va lasati umiliti de toti handicapatii care cred ca daca lucrezi la stat esti fie corupt fie ala grasu in circa la ala slabu .
    Nu am nevoie de comentarii probabil ca toate vor fi negative dar sa nu uitati, ca inca se aplica dictonul ;
    EI SE FAC CA NE PLATESC NOI NE FACEM CA MUNCIM!!!. Cine sufera ? Va las pe voi sa trageti concluzia. Pentru cine critica functionarii tineti cont ca sint si ei oameni ca si voi cu aceleasi probleme si obligatii . ( Salariul meu , pardon venitul dupa 25 de ani vechime era de ... -cu spaga(??) cu tot de 1400 ron- . In concluzie va implor sa va indrumati copii sa faca cariera la stat.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 8:19)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui dinamovist

      "umiliti frustrati si batjocoriti de toata lumea" si cu 2 facultati pot fi si in domeniul privat. De sefi sa nu mai vorbim.
      Iar cu "ei se fac ca ne platesc..." la privat nu prea se poate si partea a doua a zicalei, sa "te faci ca muncesti" , chiar TREBUIE sa-ti castigi banii.