Traian Basescu, despre declaratiile lui Ponta privind Chevron: Un santaj pe fata la adresa SUA, nu am crezut ca se poate ajunge aici

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2013, 13:55 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a spus vineri ca declaratiile lui Victor Ponta legate de Chevron reprezinta un "santaj pe fata" la adresa Statelor Unite ale Americii, afirmand ca nu a crezut ca se poate ajunge pana aici.

"A fost un santaj la adresa SUA, nu am crezut ca se poate ajunge la asemenea declaratii, a fost un santaj pe fata. Nu-i dau nici macar scuza ca a gresit, pentru ca ar fi revenit asupra declaratiei", a spus seful statului, invitat in studioul Evz.

Acesta a precizat ca si SUA, si Germania, si Franta sau Olanda isi vor sustine mereu companiile, "dar sa nu va imaginati ca vor face compromisuri de la statul de drept pentru un contract".

Primul ministru a facut joi o referire nu foarte explicita legata de activitatea Chevron in Romania, unde compania este implicata in explorarea gazelor de sist.

Iata declaratia integrala a lui Victor Ponta:

"Am vazut declaratii de principiu. Nu cred ca vreo ambasada europeana contesta dreptul Parlamentului de a legifera, pentru ca si in tara lor e la fel. Singura reactie care cred ca a fost total gresita pentru ca nu se referea la realitate a fost a Ambasadei SUA, care vorbea despre investitiile americane. Din cate stiu eu, Chevronul investeste in Romania sau poate sa plece din Romania daca nu se aplica legea si daca nu reusim sa aratam ca putem sa protejam proprietatea privata. Nu mi-a zis nimeni vreodata de la Chevron cum e cu parlamentarii. De fiecare data mi-au spus ca daca proprietatea privata poate fi aparata - mesajul meu public si activitatea MAI le cunoasteti - si aici cred ca a fost o greseala si o sa transmit acest lucru."

De asemenea, Victor Ponta a criticat Ambasada SUA pentru reactia dura la adresa modificarii Codului Penal: "reactia a fost o greseala si o sa le comunic asta", a spus joi Ponta, in prima sa reactie publica dupa votul din Parlament in care demnitarilor le-a fost acordata o super-imunitate.

Victor Ponta a facut referire la faptul ca Ambasada SUA a spus, in reactie la votul Parlamentului, ca votul din Parlament reprezinta "un semnal descurajator pentru investitori, care va afecta negativ economia Romaniei". Ponta a facut referire la prezenta Chevron in Romania.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

3649 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    mediatorul (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:07)

    Mazeta [utilizator]

    Nu-mi dau seama: Traian Băsescu reprezintă interesele românilor în raport cu Chevron sau interesele Chevron în raport cu românii?
    • +6 (10 voturi)    
      Cine susține interesele cui (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:37)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      1. Băsescu susține interesele românilor atâta vreme cât asta îl ajută să-i dea peste nas lui Ponta și USL-ului și să marcheze puncte pentru proiectul lui politic.
      2. Ponta susține interesele românilor dacă, întâmplător, acestea coincid cu interesele lui și ale clicii sale la un moment dat.
      3. Amândoi susțin interesele Chevron. Dar nu în același timp, ca să nu dea de bănuit.
    • +4 (4 voturi)    
      pt mazeta (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:41)

      cinq [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Esti naiv sau usl-amist?
    • +3 (5 voturi)    
      Interesele romanilor in raport cu toti (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cind un premier ameninta ambasada SUA cu contractul Chevron, mi se pare OK ca presedintele sa nu fie de acord. Pe astia foarte mari nu trebuie sa-i superi, mai ales fara motiv, pentru ca prin influenta lor te pot ridica sau cobori oricind. Nu vad unde apara Basescu aici Chevron, da' poate sunt eu miop.
      • -3 (5 voturi)    
        esti miop (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:18)

        Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ..esti miop prietene
    • 0 (0 voturi)    
      Mazeta, (Vineri, 13 decembrie 2013, 22:52)

      Tiger1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cand o sa mai cresti o sa-ti dai seama!
      S-ar putea sa fie cam tarziu, dar asta e!
      Cei 10% inghititi ( vezi Timesnewroman.ro sa intelegi ce-ti zic) nu vor fi folosit la nimc!
  • +11 (11 voturi)    
    Santajul uslamist (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    Alegatorii uslamisti santajeaza polticienii, sa le dea, orice, dar sa le dea, cu orice pret. Politicienii uslamisti sint disperati. Santajeaza pe oricine, oricind, cu motive rale sau inventate.

    Sntajul si frica de viata. Astea-s valorile uslamiste. Asta-i cultura mediocritatii impotriva oricarei valori. Totul trebuie atacat. santajat, speriat.

    Din pacate cultura asta nu tine de politicianul usaist. Ci are radacini adinci in simpatizantii culturii uslamiste. Politicienii astia dementi pot fi inlocuti oricind din oceanul de uslamisti care adora mediocritatea si teama de modernizare.

    Trebuie sa denuntam tare si raspicat cultura milioanelor de usamisti. Trebuie sa fim curajosi fata de tupeul mediocritatii majoritare. Trebuie sa le recunoastem forta si sa luptam impotriva acestei culturi malefice, uslamismul.
  • +10 (10 voturi)    
    Santaj international (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:27)

    BobMuller [utilizator]

    Santajul este o arma de baza in arsenalul politicianului roman indiferent de culoarea politica, lucru pentru care sunt si condamnati. Dar cand ajungi sa santajezi companii private din strainatate, tot ce face asta e sa sperie investitorii. Mai tarziu Ponta va iesi pe balconul CC-ului strigand ca e vina lui Basescu.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa-mi fie cu pardon (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:32)

    Rumpelstilstikin [utilizator]

    dar nu mai sunt si alte firme americane cu investitii in Romania in afara de Chevron? Ce o tot da Ponta in sus si in jos cu Chevron-ul?
    • +3 (3 voturi)    
      plata si rasplata (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:00)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui Rumpelstilstikin

      pai de la ei a luat spaga si trebuie sa le rezolve infractiunile
    • +2 (2 voturi)    
      Prea multă informație... (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:04)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Rumpelstilstikin

      Dacă-i spui lu' Ponta că toți membrii AmCham România (American Chamber of Commerce) sunt firme americane, care au o afacere în Ro, o cam ia razna.

      Crede că americanii sunt reprezentați doar de Chevron. Uită de McDonald's, Microsoft, doar 2 din zecile de firme americane care au afaceri în România. Ups, până și Ford e firmă americană. Ptiu, drace, americanii ăștia au venit și nu ne-au anunțat și pe noi.
  • +5 (9 voturi)    
    Raspunsul SUA (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:41)

    CatalinPetrica [anonim]

    Probabil ca SUA va raspunde ca este mai ieftin sa scape de PONTA si sa puna alt prim ministru.
  • +11 (11 voturi)    
    Ponta NU vorbeste in numele romanilor (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:44)

    Gryphus [utilizator]

    SUA sper ca intelege faptul ca Ponta vorbeste doar in numele penalilor din USL, nu in numele romanilor.

    USL are doar 4 milioane de votanti deci oricum e imposibil ca Ponta sa reprezinte Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    nu coborati la nivelul A3, pliiiiiiz!!! (Vineri, 13 decembrie 2013, 20:38)

    mihai58 [utilizator]

    Chiar daca mi-as dori sa scapam de Ponta pana la miezul noptii totusi, Ponta a zis altceva.
    Nu i-a amenintat ca le poate "face" ceva... celor de la Chevron.
    Sensul vorbelor a fost cu totul altul:
    Mai Americanilor, n-avea rost sa bagati Chevronul in discutia despre "povestile" din Parlament deoarece Chevron-ul face sau nu face afaceri/investitii in Romania daca in Romania legile sunt respectate, mai ales cele legate de proprietate si respectarea acesteia. Activitatea Chevron n-are legatura si nu este influentata de "probleme" precum cele recente din Parlament. Iar la capitotlul respectarea legilor (cele de interes pentru Chevron) eu (Ponta) si Guvernul am demonstrat ca ne facem treaba.
    Imi pare rau sa o spun dar "rasucirea" cuvintelor (chiar daca lui Ponta nu I-au iesit frazele prea bine) nu aduce nici un avantaj; dimpotriva, coboara "discursul" la nivel de Antena 3 si nu cred ca isi propune cineva o "intrecere" cu A3 pe acest "teren".
    Pana la urma Americanii au bagat Chevronul in discutie si oricat de Pro (USA si UE) as fi, cred ca puteau sa n-o faca. Altele, precum Parteneriatul Strategic sau vizele... da, dar Chevronul ? Why ?!?