Ambasada SUA, despre colindul difuzat de TVR3: O expresie inacceptabila de antisemitism

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2013, 18:41 Actualitate | Esenţial

Ambasada SUA la Bucuresti considera difuzarea de catre postul public de televiziunea TVR a unui colind care "glorifica Holocaustul si violenta impotriva evreilor ca o expresie inacceptabila de antisemitism ce trebuie condamnata in termeni fermi si fara echivoc".

"Intoleranta si ura sunt inacceptabile si nu trebuie sa fie incurajate, mai ales prin intermediul televiziunii publice", se arata intr-un comunicat al ambasadei, remis HotNews.ro.

Diplomatia americana precizeaza ca apreciaza pozitia oficialilor romani de condamnare a difuzarii colindului si cere tuturor romanilor "sa respinga rasismul si pe cei care sustin astfel de acte ca expresie acceptabila a identitatii culturale".

In cadrul emisiunii de lansare a postului TVR 3, ca televiziune dedicata mediului rural, in asociere cu Ministerul Agriculturii condus de Daniel Constantin, presedintele PC, formatia "Dor transilvan" a interpretat un colind care continea versurile:
  • "A nascut un fiu frumos / Anume Iisus Hristos / Toata lumea i se-nchina, / Numai jidovii-l ingana. / Jidovan afuristit / Nu l-ar rabda Domnul sfant / Nici in cer, nici pe pamant.. Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun, / Sa iasa sfara [= fum] in drum". Prezentatoarea TVR din Cluj incheie colinda astfel: "Multumim de colinda, multumim de colinda!"
Difuzarea acestui colind a fost condamnata miercuri si de Ambasada Israelului la Bucuresti, care si-a exprimat "profunda ingrijorare".























3657 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    alt colind nu gaseau (Joi, 12 decembrie 2013, 18:59)

    radiola [utilizator]

    Unde mama naibii au vazut TVR 3 ca se canta in Romania colinde anti evreiesti.
    Unul impotriva sovietelor era probabil o blasfemie pentru USL
    Avand in vedere ca-l sprijina insusi marele Ponta pe Bolcas in continuare ma face sa cred ca o fac special si nicidecum din prostie.
    Curios ca numai de la USL apar numai anti evrei ca Dan Sova si alti destepti care s-au perindat la Antena3 care condamna existenta Holocaustului.
    • -3 (9 voturi)    
      SUA este o țară formidabilă, minunată, cool. (Joi, 12 decembrie 2013, 20:11)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      Ce-o fi mai grav?
      Uciderea lui Teo Peter, sau colindul?
      Sclavagismul sau colindul?
      Ku klux klanul sau colindul?
      Bechtel sau colindul?
      Războaiele sau colindul?
      • +2 (4 voturi)    
        Stai calm (Joi, 12 decembrie 2013, 21:38)

        SantaK [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        Nu SUA l-a ucis pe Teo Peter ci un individ oarecare, nu SUA a incurajat sclavagismul...era de pe vremea faraonilor, nu SUA omora negrii, ci niste bestii duse cu capul, nu SUA a impus Romaniei contractul cu Bechtel, ci niste corporatisti fara scrupule, nu SUA propovaduieste terorismul in lume ci niste fanatici religiosi care traiesc in secolul 14. Nu-i laud dar fara ei nu exista progres pe globul asta pamantesc. Probabil ca tie iti place "progresul" adus de comunistii, hotii si interlopii astia din parlament!
        • -1 (1 vot)    
          Nu vă grăbiți să judecați. (Vineri, 13 decembrie 2013, 19:06)

          ionv [utilizator] i-a raspuns lui SantaK

          Una este progresul la care și-a adus contribuția poporul american și altceva este vasalitatea pe care statul american o impune poporului român ( tuturor românilor, adică și celor corecți, cinstiți, muncitori și necomuniști, precum sunteți dumneavoastră).
          Pentru oricare țară din lumea asta, este inacceptabil ca un ambasador să-i cheme la ordin oficialii, funcționarii, etc, sau să aibă partizanate politice.
          În orice țara din lumea sta ambasadorii care ar face așa ceva ar fi expulzați.
          Închipuiți-vă că ambasadorul român ar fi procedat la fel în Ungaria, ( nu zic SUA), ce s-ar fi întâmplat.
          Dacă are ceva de obiectat, se adresează Ministerului de Externe.
          Mi-ar place să cred că preferați, și dumneavoastră, demnitatea, înaintea comodității și vasalității.
          Asta ca să lămuresc problema cu ambasadorul.
          Nu accept să luăm poziția vitei duse la tăiere.
          Cât privește convingerile mele politice, dați-mi voie să vă spun că vă înșelați în totalitate, dar nu e cazul să mă explic .
          Oricum, opțiunea Rusia nu intră în vederile mele decât sub aspectul literaturii, muzicii, baletului, sportului, samd.
          Dacă doriți, părerea mea este că și Rusia și SUA se comportă aproape la fel cu România.
    • +1 (3 voturi)    
      daca dupa asemenea prostie..... (Joi, 12 decembrie 2013, 21:01)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      ....nu este nimeni demis, inseamna ca de vina este.....pufulica !
      Ii indemn pe cei de la tvr3 sa ia la mangaiat o furnica si o pasarica.
      Vor fi incantati sa afle ca daca mangaie o pasarica ii furnica dar daca mangaie o furnica, nu ii pasarica.
      Si uite asa, timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim !
  • +8 (10 voturi)    
    Ciudat (Joi, 12 decembrie 2013, 19:01)

    JestersTear [utilizator]

    Acesta este colind traditional cum sunt eu popa!
    De unde pana unde aveau stramosii nostri genul asta de atitudine creator-folclorica? (Ma gandesc ca holocaustul este un eveniment extrem de recent raportat la scara istoriei poporului roman)

    Colindul e facut ca sa dea bine in epoca legionara. Chiar sunt curios cine o fi creatorul?
  • -4 (16 voturi)    
    Well ... pai cine la condamnat pe Iisus ? (Joi, 12 decembrie 2013, 19:01)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... pai cine la condamnat pe Iisus ? Ardelenii ?

    In Sfanta Scriptura scrie altceva si chiar americanii au facut filme precum Barabas - http://www.imdb.com/title/tt0055774/ (din 1961) care arata acest lucru.

    Filmul facut de Dino di Laurentis pentru Columbia Film este considerat tot antisemit pentru ca repoveste adevarul ?

    Well .. inca o proba de fatarnicie tipica ...

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +5 (7 voturi)    
      Cum e crestineste? (Joi, 12 decembrie 2013, 20:31)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Colindul nu se limiteaza la a reda o istorie (care este adevarata), ci incita la ura si crima impotriva unui grup etnic.

      Reiau ce am mai scris, spiritul crestin este unul de iertare, nu de razbunare!

      Un exemplu de mentalitate crestina este Apostolul Pavel care, evreu fiind, scria ca simte o durere pentru fratii sai evrei (desi aproape ca il omorasera cu pietre intr-o ocazie, au crezut ca l-au omorat si l-au abandonat). Apostolul spunea ca aproape isi doreste sa fie el insusi anatema, daca asta ar putea sa-i salveze pe ei! Iti poti inchipui asa ceva? Unii din ei l-au ascultat.

      De unde a invatat Apostolul Pavel sa ierte asa de frumos si crestineste? Ce Exemplu de iertare a avut el, incat a fost atat de impresionat ca si-ar fi dat viata sa-si salveze calaii?

      Daca exemplul Apostolului Pavel este profund crestin, inseamna ca facand opusul lui esti profund anticrestin! Ai vrea sa fii asa? Si chiar daca un slujitor bisericesc ti-ar spune ca e crestineste sa inciti la ura impotriva evreilor, l-ai mai putea crede atunci cand ai exemplul de mai sus? Asta-i crestinismul de fapt, nu te lasa manipulat de cei care-ti spun altceva!
    • +1 (3 voturi)    
      l-a condamnat o persoana, nu un neam (Joi, 12 decembrie 2013, 20:32)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      dupa legile (atroce, injuste)ale timpului aceluia asa cum ii condamna pe multi altii .Din ce stim cel care l-a condamnat (daca vreti dvs asa, in noaptea mintii sa mergem pana acolo) era putin cam roman (de la Roma adicatelea) dar orice altceva ar fi fost nicicand niciunde nu putem gandi in acesti termeni.Altfel va intreb daca nu cumva cel care l-a condamnat nu l-a ajutat sa-si implineasca de fapt menirea
      • -1 (5 voturi)    
        cei care l-au condamnat pe IISUS... (Joi, 12 decembrie 2013, 22:03)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

        erau preotii evrei ai acelor timpuri,romanul care a dus la indeplinire vointa preotilor , nu are nici o vina.
  • -4 (14 voturi)    
    si din nou (Joi, 12 decembrie 2013, 19:10)

    drummer [utilizator]

    Despre colindul vietii si despre antisemitism...despre cat de mult te poti victimiza si ce foloase poti trage din asta...opriti-va,va rog!
    • -1 (9 voturi)    
      Așa le place unor conaționali să se autoflageleze (Joi, 12 decembrie 2013, 20:23)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui drummer

      mamă, mamă.
      Care-i treaba? A greșit cineva, să zicem. Chiar trebuie să-l băgăm în focul gheenei? E de-al nostru, fraților. Nu zic, neapărat, să-l iertăm. Dar, chiar să fim noi primii care dăm cu pietrele?
      Ce credeți, între un român harnic, frumos, bun, deștept și un hoț ungur, francez, rus, american, pe cine ar alege ungurii, francezii, rușii, americanii?
      Ce naiba, e mai intens orgasmul dacă-ți regulezi conaționalii?
  • +5 (7 voturi)    
    Sorry Gentlemen, (Joi, 12 decembrie 2013, 19:16)

    Kute [utilizator]

    Colindele românilor nu exprimă antisemitism. Este inacceptabil că postul naţional de televiziune este incapabil să distingă între făcături şi autentic în cultura noastră şi comite astfel de "acte artistice", este adevărat. Dar să privim lucrurile în adevărata lor lumină dacă vrem să îndreptăm ceva! A word to the wise, however.
  • +5 (13 voturi)    
    Lipsa reformei religioase se constata in aceasta (Joi, 12 decembrie 2013, 19:24)

    soundtrack [utilizator]

    biserica ciudata ortodoxa inapoiata, cu aspect de ev mediu timpuriu, cu populatie cretinoida care pupa ciolane caini prin racle si zic ca-s moaste. O lume tenebroasa a cultului mortilor cand Dumnezeu inseamna viata , ajutor pt semeni la nevoie, valori morale , aciuni sociale. scoli putine, biserici cu popi corupti cu mult mai multe.TTraa de inapoiati si blestemeti.
    • -4 (8 voturi)    
      Și dacă ăla ce a dat pe post colindul (Joi, 12 decembrie 2013, 20:32)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      e catolic, adventist ori ateu, tot biserica ortodoxă e vinovată?
      Se vede că nu ești ortodox, aș crede că nu ești nici român.
      Altfel n-ai scrie:
      - „ populatie cretinoida care pupa ciolane caini”;
      - „aciuni sociale. scoli putine”;
      - „TTraa de ...” ;
      - „blestemeti”.
      Îți doresc să fii mai fericit, că prea fericit nu e la îndemâna oricui.
  • +9 (15 voturi)    
    atrocitate nu colind (Joi, 12 decembrie 2013, 19:26)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Nu pot sa cred ca o asemenea atrocitate este un colind cules din folclorul romanesc.Provine (daca exista un isvor) din "floclorul legionar".Chiar cred ca este subiect pentru parchet pentru ca cineva trebuie sa raspunda penal !
  • +12 (20 voturi)    
    No problem folks (Joi, 12 decembrie 2013, 19:32)

    AliB [utilizator]

    Mr Bolcas, future CCR judge, will fix this.