Protest fata de modificarile si legile adoptate in Parlament, anuntat pentru duminica in Capitala

de V.Cozmei     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2013, 17:07 Actualitate | Esenţial

'Protest impotriva puslamalelor din Parlament'
Foto: Uniti Salvam
Pagina de Facebook "Uniti Salvam" - vocea neoficiala de pe reteaua sociala a comunitatii ce protesteaza fata de proiectul minier de la Rosia Montana si fata de inceperea proiectelor privind gazele de sist - a publicat un eveniment prin care indeamna la un protest in Capitala fata de modificarile aduse la Codul Penal si legile adoptate in aceasta saptamana de Camera Deputatilor. Evenimentul in titulat "Protest impotriva puslamalelor din Parlament" este programat pentru Duminica 15 decembrie, in Piata Universitatii, de la ora 16:00.

Anuntul postat pe pagina evenimentului de pe FaceBook:

"Dacă ei confiscă democrația, noi o luăm înapoi pentru că „democrație” înseamnă demos (popor) + kratos (putere).

IEȘI ÎN STRADĂ!

Marți 10 decembrie 2013 va rămâne în istoria României ca ziua în care democrația pentru care s-a murit în decembrie 89 a fost subminată chiar de cei au rolul să o întrețină. Sigur, a picat legea minelor și cea a lobby-ului (care ar fi legalizat traficul de influență), dar noul cod penal favorizează infractorii parlamentari, la fel ca și legea amnistiei.

CUM VOR SĂ MODIFICE CODUL PENAL?

Modificările aduse legii aministiei și codului penal dau mână liberă la furat camarilei care ne parazitează și ne transmit un mesaj destul de simplu nouă, fraierilor plătitori de taxe: „cărați-vă sau suportați-ne șmenurile”. Iată ce face guvernul în loc să conducă țara demn, așa cum au jurat:

→ au făcut din calomnie și insultă infracțiuni, dând timpul înapoi cu 8 ani când libertatea presei și cea de exprimare erau vădit îngrdăite. Acum ne pot da în judecată când le strigăm în față că-s hoți ordinari.
→ și-au arogat superimunitate, modificând legea astfel încât ei să nu poată fi anchetați de DNA pentru fapte de corupție (abuz în serviciu, conflictul de interese, primirea de foloase necuvenite, falsul și uzul de fals, trafic de influență) și nici să nu mai poată fi verificați de ANI pentru incompatibilitate.
→ „confictul de interese” nu se mai aplică autoritarilor care ne conduc pentru că au umblat la definiția funcționarului public.
→ dacă devalizezi statul cu, să zicem, 100.000 eur (un mizilic, da?) primești doar o mențiune în cazier. Adică nu faci pușcărie.

EFECTELE LEGII AMNISTIEI

Au amânat votul pe legea amnistiei până marți 17 decembrie (vom fi și atunci la datorie) „România Liberă” estimează că mii de borfași-parlamentari vor fi eliberați, linși și curați. Au tot interesul să o facă, căci printe hoți se află nume de marcă care brusc n-ar mai avea condamnări: Năstase, Voiculescu, Cătălin Voicu, Fenechiu, Bogdan Ciucă, Ridzi, Chiuariu, Sereș, Zsolt Nagy, etc, etc.

Scandalos e și felul copilăresc în care au făcut-o: au operat schimbările în toiul nopții de luni spre marți, contrar legii transparenței decizionale (52/2003, art. 6) care zice că orice lege trebuie să stea în dezbatere publică 30 de zile.
"


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5884 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    Voi fi prezent (Joi, 12 decembrie 2013, 17:18)

    smc [utilizator]

    Mi-ar placea sa se faca un protest si in fata la Antena3, chiar acolo pe unde intra latraii pe usa. M-as duce neaparat.
    • +19 (23 voturi)    
      acolo ne trebuie un OM de la Enel (Joi, 12 decembrie 2013, 17:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui smc

      sa ii lase minim 3 ore fara lumina..atunci se intstaleaza panica la Latrine, ei au mimamt un atac cu bomba si nimeni de la 112 nu I a pedepsit..ar trebui acum sa le ia cineva lumina...sa spunem ..din gresala..nu sabotaj..din gresala
    • +3 (15 voturi)    
      m-am saturat (Joi, 12 decembrie 2013, 17:40)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui smc

      500 de "going" pe facebook. Daca vin 100 din astia ma declar multumit. Vara trecuta tot asa, pe facebook numa' viteji, erau cate doua mii de "going" si inca vreo 5000 de "maybe" si nu ne-am strans decat o singura data peste 500 de oameni. Acu' mai e si frig afara, parca vad ca nu vine nici ala care a facut evenimentul...

      Facebookistii fac doar figuratie pe net. Cand vine vorba sa mearga in strada, se aude greierele.
      • +7 (13 voturi)    
        gresiti, domnule george b.! (Joi, 12 decembrie 2013, 18:25)

        lizooka [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        nu este adevarat, la toate protestele impotriva exploatarii de la Rosia Montana au venit mai multi oameni decat erau anuntati la evenimentele de pe Facebook. Haideti sa nu ne mai descurajam singuri dinainte, de grija drobului de sare!
        • +1 (1 vot)    
          lol (Vineri, 13 decembrie 2013, 10:57)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui lizooka

          rosia montana :) ce gluma buna...

          Salvauniti, v-ati umplut de penibil cu proiectele voastre. Cum zicea un comentator mai jos... in vara voi erati aia care huleati protestatarii pro-DNA. Acum n-ar trebui sa mai aveti nici un drept sa vorbiti despre atacurile asupra justitiei si statului de drept.

          Voi puneti semn de egal intre penalii din USL si cei din PDL. Sunteti ridicoli! Da, ambele categorii sunt penale, dar uitati-va mai bine si veti vedea diferente intre comportamentul guvernelor PDL si USL, in felul in care se lasa influentate de penalii din spate.

          Si cel mai grav, voi puneti semn de egalitate intre USL si Basescu, si aici ati ajuns deja in fairlyland. Basescu, cu toate bubele lui, este singurul care a aparat cu o consistenta nemaintalnita la nici un politician roman statul de drept si justitia.

          Nu ma intelege gresit, vin la protestul vostru, dar daca vad un singur steag cu rosia montana sau gazele de la pungesti eu ma car instantaneu. Nu ma intereseaza ca pe voi v-a aburit Ponta 8 ani de zile si l-ati crezut, e prostia voastra, traiti cu ea.
        • +1 (1 vot)    
          tot TNR o zice cel mai bine (Vineri, 13 decembrie 2013, 10:59)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui lizooka

          <<Pustnic, singur în munţi de 2 ani: Îi aşteptam pe ceilalţi 400 care dăduseră “Going” pe Facebook>>

          Cam asa o sa fie si duminica...
        • +1 (1 vot)    
          si inca ceva (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:04)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui lizooka

          lipsa asta de discernamant a voastra care vedeti totul intr-o singura nuanta de caca-maro este cea care ii face pe oameni sa nu aspire niciodata la mai bine. asta duce la apatie sociala, chiar daca voi credeti ca asa faceti revolutii. in societate nu exista revolutii decat o data la suta de ani, si doar una din zece e trainica. schimbarea in bine care dainuie este aia prin evolutie, iar voi inhibati evolutia pentru ca negati evaluarea obiectiva.
      • 0 (4 voturi)    
        500 intr-o ora (Joi, 12 decembrie 2013, 20:51)

        VoodooH [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        Au fost 500 in prima ora. Acum sunt 1400 si creste cam cu 10 pe minut. Pana duminica vor fi vreo 10,000 going. Asa a fost si in 1 septembrie cand au inceput protestele anti RMGC. Au venit 5000 din 10000 going. Sunt sanse sa fim macar 5000 duminica, poate chiar 10,000. A ajuns cutitul la os si e cazul sa se alature si altii protestelelor ca de 3 luni de zile iesim tot aceiasi.
        • 0 (2 voturi)    
          cover (Joi, 12 decembrie 2013, 23:04)

          sascha [utilizator] i-a raspuns lui VoodooH

          ma scuzati, dar "organizatorii" au schimbat macazul...asa ca pe mine sa ma taati de pe lista...Basescu nu-i parlamentul si a fost unicul politician care i-a mascarit.
          basca , Zgornea a mai luat si in ras ideea ca ...nu va convine, rugati-l pe Basescu sa nu semneze.
    • +11 (13 voturi)    
      mercenarii..... (Joi, 12 decembrie 2013, 17:59)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui smc

      ....din toate domeniile, inclusiv Mass-Media nu sunt impresionati decat de bani.
      In rest, no mama, no papa !

      La protestul impotriva derbedeilor din parlament voi fi cu siguranta. Poate ca cei prezenti vor constientiza ca de fapt sistemul politic este marele vinovat pentru tot ce ni se intampla.
      • +1 (1 vot)    
        si eu voi fi! si simbata si duminica (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:39)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        bafta!
    • -1 (5 voturi)    
      neam unit (Joi, 12 decembrie 2013, 20:23)

      Mos Andrei [utilizator] i-a raspuns lui smc

      in sfarsit ne-au dat motiv sa iesim toti pentru aceeasi cauza!

      daca iese si mazeta, evoque si ampersand... e clar. dizolvam Parlamentul!
  • +28 (30 voturi)    
    si impotriva numirii lui Bolcas? (Joi, 12 decembrie 2013, 17:20)

    IlincaM [utilizator]

    Ati putea adauga si impotriva numirii la CCR a antisemitului lucian bolcas?
    • +9 (11 voturi)    
      O minte greoaie de ardelean turnator, (Joi, 12 decembrie 2013, 18:52)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui IlincaM

      caracter infect care si-ar da si pe maica-sa pe mana diavolului. O voce behaita, o fata distrusa de prostie si cinism.Isi apara apartenenta la o gloata de prosti pe care i-a servit cu placere de smeagol.
    • +6 (8 voturi)    
      Dacă ar fi numai antisemit (Joi, 12 decembrie 2013, 18:53)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui IlincaM

      şi-ar mai putea turna nişte cenuşă-n cap de ochii lumii (vezi modelul Şova) dar individul acesta este degenerat, putred şi malign.
  • +25 (25 voturi)    
    Grupul infractional organizat... (Joi, 12 decembrie 2013, 17:21)

    triciupa [utilizator]

    ... are a acaparat statul trebuie sa primeasca o replica pe masura.
    Duminica voi fi prezent chiar daca "uniti salvam" m-au ignorat cand protestam in fata DNA impotriva mazilirii lui Papici, alaturi de vreo 200 de naivi. Atunci, liderul lor, craciun i-a indemnat sa nu se amestece cu noi ca suntem "politici", partizani si le pangarim protestul cel pur... Ma rog, ce-a fost a fost, poate s-or fi lamurit intre timp ca justitia si statul de drept merita macar la fel de multa atentie ca cianura.
    • +8 (8 voturi)    
      Deputati si senatori / Doua gashti de infractori ! (Joi, 12 decembrie 2013, 18:46)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      O sa strig asta la miting...
    • +2 (2 voturi)    
      Crăciun e liderul lui pește (Joi, 12 decembrie 2013, 20:52)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Am fost la DNA în acea zi, și am fost de cîteva ori și la „plimbarea duminicală”. Nu mai spuneți că C. Crăciun e liderul unitisalvăm, că nu e. E doar un terchea berchea și el acolo încercînd să se remarce, dar n-are chemare.
      • +3 (3 voturi)    
        atentie, sa nu fie deturnat mitingul (Vineri, 13 decembrie 2013, 0:25)

        verdeata [utilizator] i-a raspuns lui Alex Danila

        asta este riscul, sa fie infiltrati dintr-astia care sa agite lumea cu jos Basescu sau cu gazele de sist. Asta ar demobiliza lumea de la participare. Eu zic sa vina cat mai multi pentru ca atunci infiltratii puterii nu vor mai avea voce.
    • +2 (2 voturi)    
      da, acest Craciun este dubios ... (Vineri, 13 decembrie 2013, 0:21)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      ... este adevarat ca a aparat pe undeva la Bruxelles lovitura de stat din vara anului trecut? Cine poate raspunde la aceasta intrebare nelinistitoare?
    • 0 (0 voturi)    
      veniti si simbata la guvern (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:40)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      sa fim si acolo daca puteti. ora 12
  • +20 (22 voturi)    
    si in cluj (Joi, 12 decembrie 2013, 17:24)

    mariusxmarius [utilizator]

    CLUJ piata Unirii
    • +21 (21 voturi)    
      servus Cluj (Joi, 12 decembrie 2013, 17:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mariusxmarius

      asteptam Timisoara ? Iasi ? daca sunt cititori Hotnews ar trebui SIMULTAN in tzara sa se auda voci la unison PARLAMENT DE PENALI / PARLAMENT DE PENALI/PARLAMENT DE PENALI / pana vine si CNN sa inregistreze asta !!!
  • +17 (17 voturi)    
    în cluj-napoca?? timişoara?? iaşi?? constanţa?? (Joi, 12 decembrie 2013, 17:29)

    333 [utilizator]

    În CLUJ-NAPOCA, de ce nu organizează nimeni?

    Şi parcă mai are România ceva localităţi cu câteva mii de cetăţeni, nu? Sau trăiesc toţi românii în sate uitate de lume, cu câteva oi şi câţiva porci de companie?

    Unu la sută din cetăţenii Ucrainei se află în Piaţa Independeţei la Kiev, să respire ca oameni liberi şi demni.

    În România, aseară au ieşit unu la o sută de mii!

    Să fie ucrainienii de o mie de ori mai buni ca noi?

    Noi nu putem demonstra că măcar un român dintr-o mie este mai mult decât o dobitoacă?
  • +6 (6 voturi)    
    Datorita liderilor afiliati la USL, au dat gres! (Joi, 12 decembrie 2013, 17:34)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Astia vor sa ne spuna din nou ca "Toti sunt la fel!" cum ii place lui Voiculecu sa zica, de parca noi suntem fraieri ca ei sa mai mergem la mitingurile lor prin care incearca sa calmeze protestele care vor fi Sambata, Duminica si apoi in fiecare zi de la orele 16 in Piata Victoriei.
    Craciun si ceilalti ciraci arondati USL vor distorsiona din nou pe cei care vor veni la mitingul lor lipsit de viziune si continut, doar facut ca alternativa a celor organizate de MP in Piata Victoriei.
    • +1 (1 vot)    
      la orele 16?? (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:16)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      cine se duce la ora 4 in timpul saptamanii la protest? majoritatea oamenilor carora le pasa de treaba asta au serviciu, mai devreme de 6 nici nu se pune problema sa pot ajunge vreodata... decat in weekend evident.

      Daca stii ceva organizat zi-mi si mie.
  • +9 (9 voturi)    
    de ce nu sambata? (Joi, 12 decembrie 2013, 17:42)

    verdeata [utilizator]

    Eu voi fi pe strada (Piata Universitatii sau Victoriei, unde voi auzi ca merg si altii) si sambata de la ora 15. Este incredibil ce vor sa faca hotii astia din USL, banditism de partid si de stat. Da, exista cu adevarat oameni rai si astia sunt, cei care voteaza astfel de legi. Astia trebuie intemnitati.
  • +7 (7 voturi)    
    daca vine Neamtu (Joi, 12 decembrie 2013, 17:44)

    radiola [utilizator]

    E garantat ca se strang 1 milion.
    Ii depasim si pe ucrainieni
    Mai bine un miting pe facebook ca din Like uri strangem 2 mil intr-o ora.
    Vai mama noastra de fapt pe asta se bazeaza USLca suntem lenesi sa iesim din casa ,la caldurica dupa calculator e mai frumos, o sa vedeti surpriza cand o sa numaram cati sunt in piata.
  • +9 (9 voturi)    
    Până şi oile behăie când sunt atacate de lupi! (Joi, 12 decembrie 2013, 17:46)

    333 [utilizator]

    Până şi oile îşi arată recunoştiinţa faţa de câinele de stână, după ce le apără de lupi!

    http://www.youtube.com/watch?v=GhF7yN6Oksk

    Românii îi votează pe lupi păstori la stână, şi după ce aceşti lupi se înfruptă din ei, ei nici măcar nu behăie! Se bucură!

    ...românii sunt inferiori oilor behăitoare. qed
  • +3 (5 voturi)    
    protestul civic CONTINUU este NECESAR CA AERUL (Joi, 12 decembrie 2013, 18:10)

    varatec [utilizator]

    salut organizarea, voi participa in spirit din cauza distantei geografice prea mari.
    daca cunoasteti liste deschis pentru semnaturi impotriva exonerarii unei mari parti a "conducatorilor" de responsabilitatea civica de baza si de rigorile legii impuse egal tuturor cetatenilor, va rog transmiteti informatia.
    • 0 (0 voturi)    
      Vedeti la petitie on line (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui varatec

      este lista pentru dizolvarea piratmentului (parlamentului)
  • +5 (9 voturi)    
    vaaai, nu se poate! (Joi, 12 decembrie 2013, 18:47)

    ampersand [utilizator]

    Nu-s ei tot ăia care, nu cu mult timp în urmă, îi "înfierau" pe cei vreo-sută care manifestau în faţa sediului DNA pentru independenţa justiţiei?
    • +1 (1 vot)    
      deci? (Joi, 12 decembrie 2013, 20:24)

      Mos Andrei [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      iesi si tu in strada?
      • +1 (1 vot)    
        Nu stiu daca te-ai prins... (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:20)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

        ... dar increderea multora dintre noi de pe-aici in proiectul "uniti salvam" este aproape de zero.

        Eu vin. Daca e cum m-astept sa fie, probabil o sa plec in 5 minute dupa ce am sosit. Cu baietii cu ochelari de cal de la "uniti salvam" e foarte putin probabil sa se poata face ceva. I-a prostit USL-ul cu Rosia Montana si gazele de sist cat a fost in opozitie si baietii au inghitit galusca.
        • +1 (1 vot)    
          Asa e, nici eu n-am incredere dar vin! (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:51)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          ca sa strig cum a spus tipul de mai sus "deputati si senatori, doua gasti de infractori: si parlament de penali!
  • +1 (1 vot)    
    Prostimea confunda comunistii idioti de ieri (Joi, 12 decembrie 2013, 19:01)

    soundtrack [utilizator]

    cu cei banditi de azi, esalonul 2 si 3 dintre secretarii de partid de la saiba , turnatorii voiosi-sadici, profitori ( luau hartie igienica si vata gratis pe vremea impuscatului), ofiterii secu si colaborationistii care cred ca li se cuvin meritele revoltei din '89 ca doar , deh, ei au administrat exporturile Romaniei si au dreptul la toate asseturile tarii. si tot ei au impuscat copiii in strada pt. ca romanii nu mai ieseau dracului odata in stada sa le legitimeze puterea!!!
    Toti sunt implanturi kgb in Romania, nici nume si fete europene n-au, ochi mongoloizi, sufixuri lexicale de stepa, gazprom multiplicat, ivan cu degetul pana la capat in mnas, band vodca si fiind nitzel enervat ca nu mai mulge multe republici.
    • 0 (0 voturi)    
      Geniala analiza; imi pastrez asta (Vineri, 13 decembrie 2013, 13:52)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      in folderul de forumuri,
  • +1 (7 voturi)    
    doar distractie (Joi, 12 decembrie 2013, 19:26)

    NicolaeBara [anonim]

    Nu se putea sa treaca vreo duminica fara vreun protest! Din pacate, nimic nu se rezolva astfel, Uniti in protest NU salvati Romania, si nici Rosia Montana. Actiuni concrete, strangeri de fonduri, donatii, audiente la politicieni, faceti ceva daca vreti rezultate, altfel este doar distractia obisnuita de duminica
    • +2 (2 voturi)    
      de ce? (Joi, 12 decembrie 2013, 20:06)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeBara

      sa mergem in audienta la politicieni?

      ti se pare ca te asculta? n-au facut-o niciodata.
    • +1 (3 voturi)    
      oare? (Joi, 12 decembrie 2013, 21:30)

      MateiLazar [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeBara

      Parerea mea este ca "Uniti, salvam" a avut destule actiuni concrete:
      1. ocuparea sediilor partidelor la Cluj si a Avocatului Poporului la Bucuresti
      2. telefoane + emailuri + audiente la parlamentari. verificati siteul acesta: http://legea.rosiamontana.org/, gasiti acolo descrierea cea mai buna a alesilor neamului, facuta de oameni ca mine si ca dumneavoastra + numerele lor de telefon.

      Va recomand sa va sunati deputatul si sa-l luati la intrebari. Aici e linkul cine ce a votat: http://www.cdep.ro/pls/steno/evot.nominal?idv=11387&idl=1
  • +2 (2 voturi)    
    Particip (Joi, 12 decembrie 2013, 20:20)

    sitaru [utilizator]

    Acesti indivizi ne cred de-a dreptul prosti prin schimbarile care le fac dupa o zi pe alta, autostrada de interes european nu ( chiar daca e finantata 85 % de UE) , taxa anuala pentru domeni .ro , taxe peste taxe si acum si super-imunitate si schimbarea definitiei de conflict de interese.... Este timpul sa schimbam ceva din pacate cand este nevoie de 25000 de membri(nu simpatizanti/sustinatori) pentru a infiinta un partid si din cate am inteles peste 300.000 euro pentru al inscrie pe listele electorale este de inteles ca acesti bani nu pica din cer( corectatimadaca informatile sunt gresite este ceea ce am gasit pe internet) si trebuiesc in mod cert pusi la loc.
  • -1 (3 voturi)    
    Si ce mai salveaza acum (Joi, 12 decembrie 2013, 21:32)

    caroli.radu [utilizator]

    Astia cu uniti salvam de baga in toate oalele dar nu cunosc mai nimic din ce fac. Cel putin in Rosia Montana si-au bagat picioarele.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Joi, 12 decembrie 2013, 21:46)

    maseauademinte [utilizator]

    Va rugam, dragi parlamentari , sa ne luminati sarbatorile. DATI-VA FOC!!! Dincolo de acest indemn, voi fi in Piata Universitatii pentru ca a devenit un cosmar sa traiesti in tara asta non-europeana, in care infractionalitatea este pe cale de a fi amnistiata, in care legile de ultra-imunitate pot trece prin parlament pentru a legifera furtul, in care accizele la petrol cresc ca Fat-Frumos si preturile pe masura , in tara in care ne videm resursele si etc-ul foarte lung. Daca s-ar schimba atitudinea poporului din pozitia de ghiocel in pozitia greceasca , ucraineana si a altor popoare care constientizeaza ca nu sunt condusi ci ei conduc, daca si poporul roman se scoala din somnul ce-l de moarte, ar trebui sa fie milioane de oameni in Piata Universitatii. Bravo pentru initiativa si http://www.petitieonline.net/petitie/10022136/semnaturi/pg18
  • +1 (1 vot)    
    particip sambata la guvern (Joi, 12 decembrie 2013, 22:10)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Duminica mai vad caci n-as vrea sa ma trezesc sub "alte steaguri" decat : impotriva modificarilor Codului penal, legii amnistiei si gratierii in forma in care s-a facut , fata de modul mafiot in care in care au fost intocmite , votate (la ora votului un psd-ist a declarat azi ca nu aveau textele legilor nici ale raportului comisiei juridice) si fara avizele CSM. Dar apreciez ca comunitatea observa in sfarsit adevaratele CIANURI CARE OTRAVESC RADACINILE MORALE ALE NEAMULUI !
    • 0 (0 voturi)    
      sambata la ce ora? (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:21)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      vreau si eu dar n-am auzit nimic organizat.
      • 0 (0 voturi)    
        la ora 16.00 (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:39)

        Rumpelstilstikin [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        la Universitate la Fantana
  • +1 (1 vot)    
    Deci (Joi, 12 decembrie 2013, 22:13)

    Geoggiiuta [utilizator]

    Protesteaza si impotriva faptului ca a picat legea minelor? Ca eu asa inteleg. ;)
  • +1 (1 vot)    
    PuUSLma (Joi, 12 decembrie 2013, 22:15)

    seth399 [utilizator]

    suna cam benign. Lepre era mai potrivit. o sa fiu acolo
  • 0 (2 voturi)    
    Nu voi veni... (Joi, 12 decembrie 2013, 23:14)

    Kingred [utilizator]

    Nu voi veni deoarece sunt convins ca cei ce nu au treaba si din septembrie, cand s-a terminat sezonul la Vama Veche, tot ii trage cu Salvati Rosia Montana vor confisca protestul absolut legitim de atentionare a membrilor Parlamentului asupra derapajului profund pe care au alunecat, as zice eu inca dinainte de alegerile care i-au consolidat pe fotolii, dar mai ales din ultimile zile ... Salvati Rosia Montana e una...e pentru cei cu mize mici...insa joaca cu democratia pe care am urmarit-o cu totii in ultimele zile e cu totul altceva ... Nu sariti de fund in sus ..nu am nimic cu cei ce pierd timpul in fiecare duminica seara la Universitate ...fiecare se distreaza cum stie ... eu nu simt niciun imbold pentru a iesi si protesta pentru acest motiv ... insa atacul parlamentarilor intr-un mod atat de brutal si ciudat asupra Codului Penal mi se pare strigator la cer si ca atare sunt dispus a protesta in numele meu desigur ca un cetatean care a fost prezent la vot si care ar dori sa ceara socoteala parlamentarului din circumscriptia din care face parte asupra votului de marti din Parlament ... Asa ceva nu are nicio scuza...pentru asa ceva nu trebuiesc scuze ci demisii...Asa ca ... la brutarie cu toti parlamentarii ...
    • 0 (0 voturi)    
      De acord (Vineri, 13 decembrie 2013, 11:24)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Kingred

      Dar eu voi veni, si voi ramane in cazul in care protestul nu este deturnat de salvarosiamontistii getbeget.
    • 0 (0 voturi)    
      O sa vezi si tu (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:41)

      Rumpelstilstikin [utilizator] i-a raspuns lui Kingred

      cat e de "distractiv" sa stai atatea ore in picioare pe loc, mai ales acum ca a venit frigul. Sper sa se plece si in mars, ca sa vezi ce "distractiv" e sa-ti rupi picioarele mergand in ritm de mars pe strazile Bucurestiului ca a adoua zi dimineata sa ajungi rupt la munca.
  • 0 (0 voturi)    
    Lustratie acum! (Vineri, 13 decembrie 2013, 3:17)

    fane_grija [utilizator]

    Punctul 8 din proclamatia de la Timisoara. Isi mai aduce cineva aminte de el?

    Cei din P-ta Universitatii calcati in picioare de minerii lui Iliescu asta cereau.
    Aplicarea lustratiei si televiziunea nationala in afara controlului politic.

    Aceste deziderate nu au fost nici in ziua de azi atinse.
  • +1 (1 vot)    
    hopa (Vineri, 13 decembrie 2013, 9:38)

    kla2005 [utilizator]

    Se schimba macazurile?
    S-a modificat ceva in "actionariatul" protestatarilor?
    Nu mai da nea Soros bani?
    Unde aveti interes financiar, hop si voi cu protestele!
    Parca era si legea asta pe ordinea de zi, de ce nu ati protestat si impotriva acestei legi pana acum?
    Nu s-au virat banii, probabil!