Constitutia prevede o singura modalitate de dizolvare a Parlamentului - neacordarea votului de incredere pentru guvern in 60 de zile

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2013, 13:35 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu a cerut joi dizolvarea Parlamentului, in cazul in care se mentin modificarile aduse Codului Penal prin care acorda super-imunitate demnitarilor, dar Constitutia prevede o singura modalitate de dizolvare a forului legislativ, respectiv neacordarea votului de incredere pentru Guvern in 60 de zile de la prima solicitare. O alta modalitate, care nu este insa realista, este demisia tuturor parlamentarilor.

"Romania daca ar ramane modificarile la Codul Penal ar iesi din criteriile de la Copenhaga, care sunt criterii politice, si ar fi extren de grav, pentru asa ceva un Parlament ar trebui dizolvat. Eu sper ca Parlamentul realizeaza ceea ce a facut si va renunta la aceste modificari", a afirmat seful statului, in studioul Adevarul.ro.

Cum poate fi dizolvat Parlamentul, articolul 89 din Constitutia Romaniei

Potrivit Constitutiei Romaniei, presedintele poate dizolva Parlamentul "dupa consultarea presedintilor celor doua Camere si a liderilor grupurilor parlamentare (...) daca acesta nu a acordat votul de incredere pentru formarea Guvernului in termen de 60 de zile de la prima solicitare si numai dupa respingerea a cel putin doua solicitari de investitura".

Constitutia mai prevede ca, in cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singura data si nu poate fi dizolvat "in ultimele 6 luni ale mandatului presedintelui Romaniei si nici in timpul starii de mobilizare, de razboi, de asediu sau de urgenta".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

12597 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    deci se putea! (Joi, 12 decembrie 2013, 13:56)

    mihai23 [utilizator]

    Deci ar fi fost posibil sa nu ne alegem cu o canalie prim ministru daca presedintele avea vana...Ar fi trebuit propus Cristian Diaconescu prim ministru..ar fi cazut prima data guvernul propus de el dar a doua oara ar fi trecut pt ca loazele de parlamentari nu ar fi vrut sa plece acasa si ar fi inghitit ei broasca raioasa...Am si pariat atunci ca Cristian Diaconescu,cu legaturile lui in psd-ul abia parasit,va fi noul prim ministru..asa ca ..domnul Basescu are acum ce a semanat...un grup de infractori cocotzati in capul lui si al nostru.
  • +3 (5 voturi)    
    de modificat (Joi, 12 decembrie 2013, 13:56)

    dynno [utilizator]

    In acest caz ar trebui modificata si Constitutia, sa evitam situatii in care parlamentarii bolnavi de putere si avere (facuta pe spinarea noastra) o iau cu totul razna si isi voteaza dreptul de a ramane nepedepsiti in orice circumstante!
  • +3 (5 voturi)    
    Base poate dizolva parlamentul (Joi, 12 decembrie 2013, 13:58)

    Jony2013 [utilizator]

    Base poate cere referendum ptr dizolvare parlament.
    Sa vedem atunci ce fac agaricii din parlament si guvern.
    Si daca se intimpla asta sa iesim puternic la urne, pentru vot dar si ptr paza, sa nu se fure ca la referendum.
    • +1 (1 vot)    
      Esti glumet (Joi, 12 decembrie 2013, 14:30)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Jony2013

      Dar problema e grava. Vor face cu referendum-ul ceea ce au facut si cu cel de reducere a numarului de parlamentari, si cu ceea ce fac de obicei in parlament (adica cand nu fac prostii): NIMIC.
  • -9 (11 voturi)    
    Basescu apucaturi de dictator (Joi, 12 decembrie 2013, 14:01)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Dovada. Multumiri pentru clarificari Hotnews.ro
    • +3 (5 voturi)    
      iti explic pana intelegi (Joi, 12 decembrie 2013, 14:21)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      basescu a spus ca parlamentul "ar trebui" dizolvat; deci, titlul hotnews este numai un titlu de stire..
      ar fi bine sa te documentezi serios inainte sa emiti o parere in viata de zi cu zi, si mai ales la vot..
      Basescu poate dizolva parlamentul, insa nu pt speta in cauza...daca ai fi trait in Romania in ultimii 10 ani, stiai deja de ce poate sa dizolve legal parlamentul; atat vreme cat nu ai trait aici, nu ai dreptul sa emiti pareri.
      pt ca tu sa nu ma consideri un fan basescu, pt ca eu ma consider un aparator al legii egale aplicate egal pt toti, este corect sa iti spun ca solutia democratica, ieftina si rationala este ca infractorii sa mearga la locul lor: Puscaria...
      nu basescu l-a obligat pe voiculescu sa preia ilegal terenul dela ICA, nu basescu l-a obligat pe voiculescu sa isi toarne propriul sange la politia politica, insa tentativa de lovitura asupra Insitutiilor Statului, adica acele institutii care sunt platite din buzunarul fiecarui roman, inseamna ca parlamentarul imi baga mana in buzunar pt ca asa vrea el; in buzunarul meu, numai mana mea intra...poate la tine este altfel, insa iti transmit un prietenesc "bine ai venit in lumea civilizata"...
    • 0 (2 voturi)    
      Iar USL-ul... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:54)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      ... are apucaturi de infractor.
  • +3 (3 voturi)    
    Base poate dizolva parlamentul cerind referendum! (Joi, 12 decembrie 2013, 14:11)

    Jony2013 [utilizator]

    Se poate prin referendum si sa iesim toti la vot.
  • +3 (3 voturi)    
    Deci, singura solutie ... (Joi, 12 decembrie 2013, 14:35)

    Diletant [utilizator]

    ... e modelul Kiev / Ucraina. Avem ce invata de la poporul asta!
  • +1 (1 vot)    
    problema (Joi, 12 decembrie 2013, 14:41)

    za_dude [utilizator]

    la referendum nu vrea nimeni , ca se poate pierde locul.

    Iar eu zic ca se va creea o presiune din strada in ziua in care se va da votul de incredere .....

    deja stam cam prost cu un prim ministru care "vrea sa puna o taxa , dar nu afecteaza pe nimeni ...o punem asa ....ca doar nu platiti extra ceva "
  • +1 (1 vot)    
    60 de zile???? (Joi, 12 decembrie 2013, 18:19)

    manoman [utilizator]

    imi pare rau, dar este prea mult!
    daca altfel nu sepoate, atunci, REVOLUTIE!

    chiar, ar cam trebui sa iesim si sa inconjuram casa poporului...