Opt ONG-uri din Romania cer Bruxellesului un mecanism exceptional de reevaluare a respectarii de catre Romania a criteriilor privind statul de drept

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:41 Actualitate | Esenţial

Un grup de opt ONG-uri din Romania acuza un "puci impotriva statului de drept" prin modificarea Codului Penal de catre Parlament si cere Comisiei Europene sa stabileasca "un mecanism exceptional de reevaluare a respectarii de catre Romania a criteriilor de la Copenhaga" si sa aplice "penalitati credibile in cazul neindeplinirii obligatiilor", inclusiv "suspendarea dreptului de vot in Consiliu si/sau accesul la fondurile europene".

Cele opt ONG-uri - Freedom House Romania, Expert Forum, Institutul pentru Politici Publice, Centrul pentru Jurnalism Independent, Grupul pentru Dialog Social, Societatea Timisoara, Centrul Roman de Politici Europene - au adresat o scrisoare Comisiei Europene in care afirma ca "puciul impotriva statului de drept din Romania, inceput in vara anului 2012, continua in plina forta".

Este acuzata super-imunitatea pe care si-au acordat-o parlamentarii si alesii locali marti, 10 decembrie, cand au fost amendat Codul Penal.

Prin aceste amendamente:
  • Parlamentarii nu mai fac obiectul Codului Penal in ceea ce priveste coruptia si abuzul in serviciu. Acest lucru submineaza principiul constitutional al egalitatii in fata legii. Efectele imediate ale acestei prevederi vor fi ca toate investigatiile aflate in curs se vor opri, toate procesele aflate in asteptare se vor incheia, si toti parlamentarii condamnati vor fi eliberati. Conform DNA, 28 de parlamentari se gasesc in ultimele doua situatii.
  • Conflictul de interese a fost decriminalizat: primarii, parlamentarii, ministrii, si functionarii publici nu mai fac obiectul conflictului de interese, iar actele administrative, precum contractele de achizitii publice, sunt scutite de efectele legale ale acestei infractiuni. In acest fel, resurse publice enorme raman neprotejate intr-o tara unde conflictul de interese este un fenomen raspandit. Conform Agentiei Nationale de Integritate (ANI), intrarea in vigoare a acestei prevederi va invalida investigatiile impotriva a 25 de parlamentari si 79 de alesi locali gasiti in conflict de interese (aceasta excluzandu-i pe functionarii publici).
Ce solicita Comisiei Europene cele opt ONG-uri:
  • 1. Va rugam sa stabiliti de urgenta un mecanism exceptional de reevaluare a respectarii de catre Romania a criteriilor de la Copenhaga, precum si a tuturor celorlalte angajamente luate in calitate de stat membru UE, si sa aplicati penalitati credibile in cazul neindeplinirii obligatiilor. Printre optiuni exista si suspendarea dreptului de vot in Consiliu si/sau accesul la fondurile europene.
  • 2. Ne adresam dumneavoastra pentru stabilirea unui nou mecanism, suplimentar Mecanismului de Verificare si Cooperare, care sa asigure pastrarea statului de drept ca temelie a constructiei europene pentru fiecare dintre membrii sai. Romania dovedeste in aceste luni ca respectarea criteriilor de la Copenhaga nu este o realitate ireversibila dupa aderare.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5978 vizualizari

  • 0 (24 voturi)    
    Bun asa. (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:43)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Cumva sunt toate ONG-uri basiste?
    • +8 (8 voturi)    
      Shareaza (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:09)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      http://www.evz.ro/detalii/stiri/mitinguri-la-bucuresti-si-brasov-impotriva-super-imunitatii-parlamentarilor-1071972.html
    • +25 (25 voturi)    
      Evident! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:11)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Ce e mai grav ca si UE, CE, SUA, Japonia, Coreea, pana si Burkina Faso sunt toate basiste. Noroc de oaza libera de basism care e parlamentul romaniei.
    • +7 (9 voturi)    
      da, si...? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:28)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Ce, cumva nu au dreptate?
    • +8 (10 voturi)    
      Mai incape indoiala? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:57)

      seth399 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Regula e simpla, sa priceapa toti sfertodoctii: daca nu faci spume la gura injurandul pe Basescu, esti basist
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar? (Joi, 12 decembrie 2013, 11:24)

      ion taranistul [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Chiar numai atit te intereseaza , despre tara asta? Chiar ca crezi ca scoaterea celor care pina acum au furat si mai fura inca , de sub incidenta legii , n-are nicio importanta ?Chiar crezi ca UE, SUA, sunt atit de proaste incit sa nu'nteleaga procesul de recomunizmizare a Romaniei? Cu asemenea guvernanti (apropo, cite locuri de munca au facut din acel milion promis in campania electorala? n-au sa mai vina investitori . Ramii cu USL!
  • +26 (26 voturi)    
    din pacate subscriu (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:45)

    mikeyu [utilizator]

    si cred ca a ceda putin din suveranitate catre UE devine necesara. comisii UE sa fie permanent in Ro, de la evaluarea proiectelor europene pana la legiferare.
    • +1 (1 vot)    
      pe plan intern trebuie actionat (Joi, 12 decembrie 2013, 11:35)

      CJ. [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

      Din pacate nu cred ca UE va putea face ceva. Oricum au si ei problemele lor, iar in general cand vom primi ajutor din afara nu va fi de dragul nostru ca avem ochi frumosi.
      Nici cu iesitul in strada nu cred ca va iesi ceva. In cel mai bun caz, cum s-a vazut pana acum o revolutie mai mica si mai mare va fi deturnata de persoane care au interes si va dura iar ani de zile pana poporul nostru prea tolerant se va satura. Si tot asa, dar macar am scapa de acesti hoti de la usl, deci tot merita incercat
  • +20 (32 voturi)    
    In sfarsit! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:49)

    triciupa [utilizator]

    Un prim semn ca societatea civila nu a sucombat sub bocancul uslamului.
    Ce pacat ca strada nu reactioneaza! Ce trist ca statul de drept nu e un subiect atat de cool ca Rosia Montana si nici atat de hip precum Chevron-Pungesti...
    • +17 (19 voturi)    
      iesi in strada! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:29)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Nu mai tot croncani pe forumuri, de invidie ca altii STIU sa isi apere valorile!!
      Daca iti pasa asa mult, IESI IN STRADA!! Fa ca ei, nu pierde timpul sa comentezi! :P
  • +8 (8 voturi)    
    cam tarziu, dar stiti cum se spune (Miercuri, 11 decembrie 2013, 19:03)

    Irenee [utilizator]

    ... "mai bine mai tarziu decat niciodata"... tocmai ma intrebam unde naiba e societatea civila, cat despre opozitie, am vazut ce a mai ramas din ea: Basescu si MRU
    • +5 (7 voturi)    
      Cum aşa, (Miercuri, 11 decembrie 2013, 19:17)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui Irenee

      n-aţi observat cu câtă aplicaţie combate PDL? Ah, dac-aş putea să zâmbesc măcar.
  • +6 (6 voturi)    
    Unul dintre sefii mei (Miercuri, 11 decembrie 2013, 19:06)

    soundtrack [utilizator]

    de la judet mi-a spus clar, grav: "Faceti greva!!"
  • +7 (7 voturi)    
    Multumiri (Miercuri, 11 decembrie 2013, 19:46)

    DelMa [utilizator]

    celor 8 ONG-uri. De acord cu Codruta N. Numai asa scapam de aceste CIUME !
  • +4 (4 voturi)    
    pai... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 19:58)

    gab0iu [utilizator]

    subscriu fara rezerve....desi... intrevad un scenariu posibil...UE suspenda fondurile pentru Romania si dreptul de vot; Ponta, punand vechea placa a lui Antonescu interimar, "in Romania nu dicteaza nimeni...." considera ca nu mai avem niciun beneficiu din a fi membrii ai UE prin urmare anunta iesirea din Uniune, ; Bucurestiul devine scena unor evenimente asemanatoare celor de la Kiev...
  • +3 (3 voturi)    
    EXISTAM! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 20:54)

    FundatiaSperanta [anonim]

    societatea civila trebuie sa sanctioneze aceste derapaje parlamentare...mergang pana la solicitarea fara echivoc a dizolvarii lui! in conditiile date parlamentul nu isi mai justifica rolul intr-un stat de drept! cata nesimtire....pot avea acesti parlamentari! dizolvarea parlamentului!
  • +1 (1 vot)    
    O mica speranta! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:40)

    EllySt [utilizator]

    Ma bucura ca mai sunt cateva ONG-uri care se opun tavalugului USL. Poate si o parte dintre cei 70% se vor lamuri ce au votat in 2012. Ar fi interesant un sondaj de opinie, privind sustinerea de care se bucura USL, facut in acest moment.
  • +1 (1 vot)    
    Centrul Roman de Politici Europene? (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:41)

    ValT [utilizator]

    Se mai ocupa si cu altceva in afara de lupta pentru masacrarea maidanezilor?