Verde la furat bani publici. Cum omori o tara cu doua cuvinte. Marea miza nu sunt, de data asta, parlamentarii

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:22 Actualitate | Esenţial

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In Parlament s-au comis, intr-o zi neagra pentru democratia romaneasca, doua orori. Prima: parlamentarii si-au asigurat super-imunitate, scotandu-se din categoria functionarilor publici pentru a-si blinda astfel scutul in fata procurorilor. A doua: a fost modificata definitia conflictului de interese in sfera penala in asa fel incat nu mai raspunde (aproape) nimeni pentru nimic. Toti au sarit pe buna dreptate pe parlamentari. Dar adevarata nenorocire cu efecte economice devastatoare este, cel putin de data asta, in alta parte.

Prima oroare se refera la cateva sute de parlamentari care nu gestioneaza direct bugete publice. De a doua oroare beneficiaza din plin ministri, primari, presedinti de comisii judetene (marii baroni), consilieri si cam tot ce angajeaza bani publici si fonduri europene de ordinul a zeci si sute de milioane de euro. Pentru ei s-a dat, in fine, verde la furt pe fata. Va fi jaf legalizat la achizitii publice daca modificarile la Codul Penal trec asa cum au fost votate ieri.

Presa s-a concentrat pe super-imunitatea parlamentarilor. Sigur ca este o problema, ca e scandalos ca tocmai cei care fac legile se pun deasupra lor. Am vazut filmul asta de zeci de ori, la fiecare dosar cu parlamentar blocat in parlament, la fiecare sentinta definitiva pe care acelasi Parlament refuza s-o puna in aplicare pentru a proteja vreun exemplar din haita.

Dar, atentie! Pragmatic vorbind, este infinit mai periculoasa a doua oroare. Din doua cuvinte parlamentarii au rezolvat ceea ce baronii s-au luptat o vara intreaga sa obtina de la guvern, fara succes: protectie in fata investigatiilor ANI si DNA. De fapt, e mai mult decat protectie. E dezincriminarea conflictului de interese. De atat a fost nevoie pentru a se da totul peste cap: de doua cuvinte. Asa ceva trebuie sa admiteti ca n-am mai vazut. Sa dai unda verde la furt unor armate intregi de amploaiati ai statului strecurand doua cuvinte intr-un articol de lege.

Iata-le:

Art. 253/1: Conflictul de interese dupa modificare:

  • Fapta persoanei care, in exercitarea atributiilor de serviciu ce rezulta dintr-un contract de munca si o fisa a postului semnate cu o institutie dintre care cele prevazute la art. 145 si care indeplineste un act prin care s-a realizat, direct sau indirect, un folos material necuvenit, pentru sine, sotul sau, o ruda ori un afin pana la gradul II inclusiv, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda si interzicerea dreptului de a ocupa functia publica de care s-a folosit la savarsirea faptei pentru o durata de maximum 3 ani, calculata incepand cu data savarsirii faptei.
  • Dispozitiile alin. (1) nu se aplica in cazul emiterii, aprobarii, adoptarii sau semnarii actelor normative sau administrative, precum si in cazul incheierii unui act sau a luarii unei hotarari care sa priveasca creatia, dezvoltarea, pregatirea stiintifica, artistica, literara, profesionala. (n.r. sublinierile apartin redactiei)

In traducere libera asta inseamna cam asa: esti primar sau sef de consiliu judetean? Ai semnat un contract prin care firma sotiei renoveaza scoala, construieste podul si asfalteaza drumul din localitate? Nu poti fi cercetat penal din doua motive. In primul rand ca primarii sau sefii de consilii judetene nu au contracte de munca la institutiile pe care le conduc. In al doilea rand, pentru ca semnarea actelor administrative a iesit din sfera infractiunii de conflict de interese.

Or, toate actele semnate de un primar sau sef de Consiliu Judetean sunt acte administrative (contractele de achizitie publica sunt si ele acte administrative bilaterale).

In teritoriu cel putin, conflictul de interese e infractiune la ordinea zilei, alaturi de abuzul in serviciu. Vorbim in esenta de mii de baroni mari si mici care-si acorda contracte propriilor firme. Asa arata coruptia in teritoriu.

Recapituland, o hotarare de consiliu, o dispozitie de primar, ordin de ministru sau un contract de achizitie publica sau orice alt contract administrative, asa cum sunt majoritatea celor incheiate de autoritatile publice, intra toate in categoria "actelor administrative", care tocmai au fost scoase din sfera conflictelor de interese.

O singura zi daca intra in vigoare acest nefericit articol modificat din Codul Penal si zeci de primari, sefi de consilii judetene sau ministri in ancheta sau trimisi deja in judecata scapa deoarece fapta a disparut. A fost dezincriminata. Ca sa intelegeti exact amploarea fenomenului, aruncati o privire doar pe anuntul ANI de azi: nu mai putin de 60 de primari sunt acuzati de conflict de interese si fals in declaratii.

Ideea de a scapa de raspundere penala cei care semneaza o hartie s-a nascut tot prin vara, la o intalnire dintre alesii locali si vicepremierul Liviu Dragnea. Pe o lista de prioritati, alesii locali au cerut exonerarea de raspundere penala a primarilor si Dragnea le-a dat dreptate. De aici pana la generalizarea ideii n-a fost decat un pas. Daca am exonera de raspundere pe toata lumea care semneaza ceva? Practic, din doua cuvinte introduse in Codul Penal aici s-a ajuns, la o exonerare de raspundere in masa.

Parlamentarii au raspuns astfel presiunii baronilor mari si mici din teritoriu, tot mai des anchetati de ANI si DNA. Lor li se va cere totul anul viitor: bani negri pentru campanie, mobilizare in doua randuri si asta la niste alegeri care nu-i privesc. Acestia au cerut la schimb atat: imunitate cat mai multa si tocmai sunt pe cale sa o primeasca.

Din cauza asta, ambasadele occidentale sunt ingrozite si spun ca investotirii straini vor fi pusi pe fuga. N-au ce cauta in tara hotiei legalizate, n-au nici o sansa.

Acordati mai multa atentie acestei modificari, care anuleaza din doua cuvinte conflictul de interese si face institutii ca ANI si DNA inoperabile (as pune in loc impotente) in fata unui fenomen tot mai extins: furtul masiv din banii publici. Sigur, si imunitatea parlamentarilor arata prost, dar pare benigna in raport cu poarta larga deschisa ministrilor, primarilor, sefilor de CJ de a jefui bani publici sau fonduri europene la adapostul legii.

Daca s-ar intampla efectiv, Romania ar deveni un no-man’s-land in interiorul UE, in care Parlamentul face legi pentru infractori, faciliteaza furtul si hotia din bani publici/europeni. De facto, aproape asa si suntem, insa nu putem accepta ca Romania sa devina si de jure Republica Borfasilor. Asta face diferenta intre a spera la mai bine intr-o buna zi si a pierde orice speranta.

Se tot spune ca actiunea de ieri a Parlamentului ne-a trimis inapoi in urma cu zece ani. N-am fost niciodata in situatia ca borfasii sa fure la vedere, sa nu le pese, sa mai fie si votati pentru asta.




Citeste mai multe despre   






















27569 vizualizari

  • +43 (45 voturi)    
    DAR raspunsul UE va fi: stop fonduri UE pt RO (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:40)

    mnicku [utilizator]

    pina cind nu se va asigura o legislatie onesta in RO.

    astia sint inconstienti , se joaca cu focul
    • +34 (36 voturi)    
      UE (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:28)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Pe naiba stop la fonduri...Hotii astia stiu ca UE respecta reguli si nu vor stopa nimic. Vezi exemplul Ungariei de unde s-au inspirat. Daca nu se iese in strada in toate orasele din Romania baietii astia nu se potolesc. Peste o saptamana vor vota porcariile cu ambele maini si te trezesti intr-o dictatura parlamentara neo-comunista ghevarista de toata frumusetea americii latine. Nici uitandu-te la antena 3 nu-ti vei da seama ce te-a pocnit.
      • +9 (13 voturi)    
        ue nu e alba ca zapada (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:00)

        politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

        si branza e pe bani. regulile lor implica o birocratie bine unsa si cand e pusa in functiune nu se deblocheaza nici un euro pana la mandatele stranepotilor...
        • +7 (9 voturi)    
          Pe partie (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:15)

          sebagain [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

          Tu poti sa aplici pentru fondurile chinezesti. Poate ti se deblocheaza si mandarineaza. Si-asa s-a deschis coridorul 666 pentru autostrazile construite de baronii PSD. Vezi ca magii lor sunt mai puternici decat ai nostrii.
          • +15 (17 voturi)    
            S-a legalizat furtul! Suntem primii in lume!!! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:43)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

            Deci, puteti fura la liber, doar respectati cateva reguli simple:
            1. Nu furati peste valoarea de 500.000 de euro.
            2. Nu instrainati ce-ati furat pentru ca trebuie sa returnati prejudiciul ca sa scapati doar cu amenda contraventionala, conform noii legi.
            3. Furati cu tupeu, furtul a fost legalizat ieri de Ponta, Antonescu si partidele lor. Pana in 500.000 de euro pentru oamenii de rand, fara numar pentru alesii neamului.
            4. Nu mai beliti ochii pe televizoare asteptand ca DNA sau ANI sa mai aresteze sau sa mai trimita in judecata vreun ministrul, parlamentar sau primar! Ei sunt acum mai presus de lege, noi ca deobicei, dedesubt...

            Spor la treaba romani, suntem unici si deci din nou primii in lume!!!
            • -2 (8 voturi)    
              Chinezeste (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:53)

              sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Asta e un copy-paste de toanta frumusetea sub un alt pseudonim. Macar daca ai sti ce faci...si de ce ...
          • +2 (4 voturi)    
            mandarineza nu stiu, din pacate. (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:06)

            politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

            alte limbi straine stiu, vreo patru, da cand am fost in china m-am descurcat si numai cu ele. pe de alta parte ma descurc binisor in romana. tu ce astepti sa se deblocheze ca sa folosesti limba romana in mod eficient si respectabil?!
          • 0 (0 voturi)    
            eml (Joi, 12 decembrie 2013, 11:30)

            eml [anonim] i-a raspuns lui sebagain

            Pe stadioane
        • -3 (3 voturi)    
          prietena UE (Miercuri, 11 decembrie 2013, 21:23)

          lucis [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

          ne-am lipit la UE ca ne-am saturat de maciuca ruseasca; vin americanii si sunt in tzara sclavilor: puscasii marini sunt stapini de sclavi in Romania, omoara pe cine se nimereste ,
          Am intrat in UE si s-au desfiintat multe unittati de productie care ar fi facut concurenta pe piata europeana (Comtim, Salonta, fabrici de utilaj greu, toata industria din Bistritza, Moldova etc..) La pachet cu Bancorex din care banii s-au scurs la pretenii lui Ilici 10 % si la extern restul.
          Din toata cloaca asta am fi avut un singur avantaj: de a fi obligati sa ne aliniem unor reguli care impuneau respectarea fara echivoc a unor criterii de comportare imuabile pentru o societate democratica. Adica: militzianul sa renuntze la mentalitatea de sectorist caruia i-a lasat ma-sa in mostenire sectorul unde el este legea si taie si spinzura ca vrea muschiul lui. NU conteaza ca slujbasii la particulari contribuie la salariul lui, el este stapin, ca legea este ce vrea el. (nu poate sa intervina la infractori tzigani in masni de lux cu sabii Ninja la purtator);
          tziganiile din administratzia financiara unde nu semneaza nimeni somatiile, se reinventeaza corectzii si penalitatzi din nimic la impozite pentru micii contribuabili si se dau somatii de excutare silita pt o intirziere de 7 ron.
          Deci, singura parte buna pe care trebuia sa o asimilam pentru a fi o tzara normala, niste minime reguli de convietuire morala ( totzi romanii sunt credinciosi, ca si secretarii de partid ai lui Ceausescu, dar asta n-are nici o legatura cu viata reala- doar gargara de familie) nu se lipesc. Deja alesiii isi trag protectie la furturi, si mai trist cei ce i-au trimis acolo sunt de acord cu tot ce se petrece pt ca spera ca cei vizati de voturile lor vor varsa ceva din prada si pt ei. Astfel suntem, din proprie initziativa, o tzara compromisa , mai inteligenta, ca medie decit altele si poate de aceea mai perversa in detriment propriu.
          Cine pleaca, daca revine sa vina bine inarmat; la propriu: sunt multzi de rapus
      • +9 (11 voturi)    
        ce-i antena 3 ? o fi vre-un post obscur tv? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:27)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

        astia nu s-au inspirat de la vest ci de la est .

        Nu-i de mirare ca ar vota si cu picioarele ca sa-si faca privilegii insa cu fondurile UE, s-a taiat maioneza .

        Cei din UE aveau alerta cu becul rosu aprins intermitent pina acum , acum becul e rosu inchis si intr-o singura zi blocheaza toate fondurile UE pina la revenirea la normal .
        N-as vrea sa ajungem acolo dar borfasii astia tot insista
      • 0 (0 voturi)    
        in Ungaria e totusi diferit (Joi, 12 decembrie 2013, 8:32)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

        Acolo s-au votat niste legi proaste, care defavorizeaza afacerile. E ca si cand ai spune "nu poti vinde alcool dupa 10 seara" sau "vin cand am chef in carciuma ta si beau cat vreau fara sa platesc". Nu e chiar acelasi lucru, nu?
    • +5 (7 voturi)    
      evz spune de un miting la 6 azi la antipa (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:28)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      http://www.evz.ro/detalii/stiri/mitinguri-la-bucuresti-si-brasov-impotriva-super-imunitatii-parlamentarilor-1071972.html
    • 0 (0 voturi)    
      nu-i bai! (Joi, 12 decembrie 2013, 9:30)

      roooster [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      taxele si accizele vor creste proportional cu lacomia lor!banii de la buget se vor scurge ...
  • +23 (27 voturi)    
    Tara de hoti (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:44)

    oilman [utilizator]

    Romania a fost, este si din pacate se pare ca va ramine pentru multa vreme un paradis al borfasilor. Culegem ce semanam. cind 70% din populatie voteaza pentru aceasta gasca de bolsplushevici mafioti, asta meritam. Penru 100 si mai bine de ani motivatia pentru a intra in viata publica a fost, cu mici exceptii, accesul la furaciuni si protectia pentru o gama larga de crime comise 'servind' interesele tarii. Nu avem ce cauta in lumea civilizata, in EU sau in orice organizatie care nu are ca obiectiv crima legalizata. Rusine !
    • +18 (24 voturi)    
      n-au votat 70% (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:16)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui oilman

      Au votat 70% din cei PREZENTI!
      Ailalti? au cascat gura pe Internet si prin alte parti >:)
      • +15 (17 voturi)    
        sau nu au putut vota fiindcă nu li s-a permis (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:27)

        333 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        ...fiindcă dacă românii din străinătate ar avea votul electronic, nu ar fi fost atâţia borfaşi votaţi în Parlament.

        ...după cineva îţi fură ţara şi te forţează să pleci aiurea în lume, şanse mai mici să îl votezi, fiindcă tu nu îţi dai votul pe un kil de făină...
        • +15 (17 voturi)    
          corect si unu si altu (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:03)

          politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui 333

          m-am dus la ambasada sa votez pentru ca am indraznit sa plec in concediu de alegeri si mi s-a spus pas. pe de alta parte stiu o groaza de oamenii care nu s-au dus din prea mult coolism. votatu e pentru norod, noi astia specialii dam like.
    • +19 (21 voturi)    
      Acesta este adevărul trist şi concluzia evidentă: (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:39)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui oilman

      Poporul român nu are nici vocaţie europeană nici stofă de popor civilizat.

      Desigur, excepţii notabile există, dar degeaba există dacă poporul le dă în cap acestor excepţii şi îi promovează cu entuziasm în schimb pe cei care îl trag în jos.

      Ruşine? Nu se înregistrează. Lipsesc organele vitale: conştiinţa şi bunul simţ.
      • +14 (18 voturi)    
        stiti povestea (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:09)

        politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui 333

        mai bine o armata de magari condusa de un leu decat o armata de lei condusa de un magar. dar "s-au desteptat" romani: noi ne indreptam incet incet spre o armata de magari condusa de un magar... ca de aia e democratie.
        • +5 (7 voturi)    
          Aveţi dreptate... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:21)

          333 [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

          ...dar cu dreptatea rămânem.
          • +9 (13 voturi)    
            ramanem cu ceva mai mult (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:25)

            politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui 333

            uitati-va mai atent in jurul dvs. parlamentul ne reprezinta. am avut parte de o conducere progresista dar asta nu putea dura la nesfarsit pentru ca majoritatea nu asta isi doreste. sunt generatii intregi care nu pot functiona fara spagi, aranjamente, iluzia statului milos, gravitat in jurul unor personaje gen nastase, voiculescu, etc.
            dar totusi este imposibil sa se distruga tot ce s-a castigat. raman mentalitati schimbate si oportunitati vor veni din nou. (intr-adevar daca nu eram in UE lucrurile ar fi mult mai complicate, dar suntem in UE si avem dreptul sa fim optimisti).
            • +8 (8 voturi)    
              Aveţi dreptate din nou (Miercuri, 11 decembrie 2013, 19:07)

              333 [utilizator] i-a raspuns lui politic_incorect

              Pentru cei dintre noi care dorim să ne cultivăm nişte calităţi atipic româneşti: răbdarea, smerenia, munca, consecvenţa, onestitatea, nu avem voie să ne descumpănim doar fiindcă România nu poate deveni o ţară civilizată, democratică în 24 de ani. Dacă noi muncim şi luptăm puţin, cum putem, dar cu consecvenţă şi răbdare, copiii noştri vor avea şansa să răzbată mai mult prin muncă şi luptă consecventă şi răbdătoare, dacă aşa îi educăm. Şi dacă o ţinem tot aşa, peste 2-3 generaţii, 50-75 de ani, dacă va mai fi un stat unitar român atunci, va fi sigur mai bine!
              • +3 (3 voturi)    
                eu sunt mai optimist (Miercuri, 11 decembrie 2013, 20:51)

                politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui 333

                oportunitati vor veni mult mai repede. de voie de nevoie, ne tareste UE-ul cu sine. am avut ocazia sa vad putin din lumea asta si raman la parerea ca UE joaca cel mai bine global, cu cartile pe care le are.
              • 0 (0 voturi)    
                Calitati atipic romanesti? (Joi, 12 decembrie 2013, 12:32)

                auch [utilizator] i-a raspuns lui 333

                Poate or fi atipice pt dumneata si cercurile dumitale de cunostinte, dar eu as zice sa mai treci prin satele romanesti si sa iei bine aminte la batranii satelor.
                Ca doar "omul nou" a fost dorit si de bolsevici, dar si de nazisti, iar leguma este perfecta orice colonie.
          • +3 (3 voturi)    
            ramanem cu ceva mai mult (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:25)

            politic_incorect [utilizator] i-a raspuns lui 333

            uitati-va mai atent in jurul dvs. parlamentul ne reprezinta. am avut parte de o conducere progresista dar asta nu putea dura la nesfarsit pentru ca majoritatea nu asta isi doreste. sunt generatii intregi care nu pot functiona fara spagi, aranjamente, iluzia statului milos, gravitat in jurul unor personaje gen nastase, voiculescu, etc.
            dar totusi este imposibil sa se distruga tot ce s-a castigat. raman mentalitati schimbate si oportunitati vor veni din nou. (intr-adevar daca nu eram in UE lucrurile ar fi mult mai complicate, dar suntem in UE si avem dreptul sa fim optimisti).
    • -11 (13 voturi)    
      70% din votanti (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:11)

      mihaio [utilizator] i-a raspuns lui oilman

      Cum zicea Codruta mai sus, parlamentul actual reprezinta 70% din cei ce au votat. Imi facusem calculele la vremea respectiva si veneau vreo 4 milioane.

      Acum, adevarul este ca eu nu am votat, nu vreau sa mai aleg raul cel mai mic; vreau sa apara pe nimeni pe buletinele de vot optiunea de anu alege
      • +12 (14 voturi)    
        Din cauza ta avem azi USL! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:45)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mihaio

        Nu exista raul mai mic, ci doar o varianta mai buna sau mai putin buna! Exact ca in viata, alegi din variantele pe care le ai, mai bune sau mai putin bune!
        Mergi la vot si voteaza pe cei care sustin statul de drept macar!
    • +3 (15 voturi)    
      De la Decebal incoace (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:26)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui oilman

      De acord ca e tara de hoti, si nu de ieri de azi.

      Pai nu ii trimitea Diocletian bani si ingineri
      (fonduri europene, nu?) lui Decebal ca sa-si intareasca cetatile ca sa apere frontiera imperiului. Si astia, dacii, le foloseau impotriva romanilor?

      Nu fac bashcau - avem in gena chestia asta, si cred ca e un fel de mentalitate de frontiera.

      Ce nu stiu useleii si adoratorii lor: si daca ne ducem in barca lui Putin, tot la frontiera vom fi!

      Va spun sincer, fratilor: nu emigrarea e solutia, ci schimarea cetateniei. Sau, pentru noi, ardelenii, proclamarea independentei fata de bucuresti.
      • +7 (11 voturi)    
        ww (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:49)

        all23 [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        Poti sa te declari ungur si vei huzuri in tara vecina !
      • +8 (8 voturi)    
        Diocletian? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:06)

        Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        Cre'ca mai curand Domitian, feciorul lui Vespasian si fratele lui Titus.
        Asta asa, din pedanterie ;) , pentru ca mesajul ramane valabil oricum.
        • +4 (8 voturi)    
          yep, ai dreptate (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:28)

          Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Margrethe

          Imi cer scuze, ai dreptate!
          Am scris la repezeala si i-am confundat. Cred ca m-o fi lovit si dictatura parlamentara (asta ca sa fac haz de necaz), conform citatului din wikipedia:

          "After his death, Domitian's memory was condemned to oblivion by the Roman Senate"
      • +3 (9 voturi)    
        Ardelenii nu sunt mai buni (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:10)

        333 [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        http://www.hotnews.ro/stiri-alegeri_parlamentare_2012-13802453-interactiv-cum-schimbat-culorile-romaniei-politice-parlamentul-2008-2012-parlamentul-2012-2016.htm

        Nu văd cum ne-ar ajuta pe noi, ardelenii români, să ajungem şi sub influenţa unui alt stat cu mari probleme cu statul de drept:

        http://www.hrw.org/news/2013/05/16/hungary-rule-law-under-threat

        ...dar mă rog, idioţi utili există în Ardeal de când lumea, chiar de dinainte de Decebal...
        • -3 (9 voturi)    
          Esti reti (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:50)

          Europiu [utilizator] i-a raspuns lui 333

          Selber Idiot, du armer Penner!

          Daca nu ai acele competente care te ajuta sa si *intelegi* ceea ce citesti, pierzi timpul de pomana.

          Am spus "independenta fata de bucuresti" si doar atat; nu sugeram sa introducem o dependenta fata de "budapesta" sau "viena" sau "moscova".

          Iar despre cum sunt ardelenii, as indrazni sa-ti amintesc ca foarte multi au ajuns in Ardeal abia dupa 1960.
          • +1 (5 voturi)    
            Nu încerc să mă iau la trântă cu proştii... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 19:22)

            333 [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

            ...fiindcă mă coborâţi la nivelul dvs. şi mă învingeţi cu experienţă dumneavoastră net superioară.

            sau pe germană, să pricepi şi dumneata:

            der kluegere gibt nach.
          • +1 (1 vot)    
            Ce inseamna (Miercuri, 11 decembrie 2013, 20:10)

            soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

            'pierzi timpul de pomana'?
            Hahahahaha!!!
            • 0 (0 voturi)    
              Expresie din Moldova (Miercuri, 11 decembrie 2013, 21:20)

              333 [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

              ;)
            • +1 (1 vot)    
              matter of definition (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:46)

              Europiu [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

              Absolut personal:

              Statul pe internet (ziare/forumuri) = pierdere de timp

              Pierdere de timp cu folos = macar ramai cu ceva, auzii alte opinii etc.

              Pierdere de timp fara folos = bantui internetul aiurea
    • +5 (5 voturi)    
      Nu mai vehiculati cifrele Latrinelor! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 19:29)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui oilman

      Pentru USL au votat 60% la Senat si 58% la C.Deputatilor din 41.6% prezenta la vot.
      Asta oficial ca tare ma intreb care a fost de fapt prezenta si ci cati dintre prezenti au votat ciuma USL...
      • +4 (4 voturi)    
        25% din romani (Miercuri, 11 decembrie 2013, 20:48)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        nici un sfert din romani nu au votat gasca de mafiotilor bolsevici, dar plagiatorul a facut de vreo 3 ori copy/paste
    • 0 (0 voturi)    
      USL a fot votat de 24% (Joi, 12 decembrie 2013, 10:39)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui oilman

      adica de 4.457.526 de cetateni.
      Majoritatea inseamna 50% din cei cu drept de vot plus inca un vot.
      50%+1 !
      Asta ar insemna 1 vot + jumatate din 18.423.066 adica 9.211.533 de voturi.
      Au obtinut o majoritate de mandate pentru ca au fost doar 7.409.626 voturi valabil exprimate. Aici au fost majoritari USL-ul cu 60,16%.
      Este normal pentru cei 4 milioane sunt pensionarii saraci care asteapta de la USL pomana pensiei de 700 de lei lunar.
  • +14 (14 voturi)    
    eu cred ca nu poate sa ramana asa (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:47)

    georgeb [utilizator]

    Eu cred ca UE va intelege ca in asemenea conditii nu poti continua sa pompezi bani europeni in Romania, consecinta directa va fi sistarea tuturor finantarilor.
    • +7 (7 voturi)    
      Propunere (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:30)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      Eu propun sa dizolvam si parlamentul, si guvernul, si presedintia si toata clasa politica romaneasca si sa fim guvernati direct de la Bruxelles.
  • -21 (31 voturi)    
    Exact ca in Marea Britanie! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:49)

    stefNz [utilizator]

    Dar dl. Tapalaga, daca v-as informa ca nici in Marea Britanie nu exista prevazuta in codul penal o infractiune de conflict de interese pentru actele administrative, ce ati spune?

    E cumva Marea Britanie inapoiata si corupta? E cumva clasa politica de aici compromisa? Eu nu am vazut pe nimeni sa faca aceste acuzatii cand nici aici definitia functionarului public nu cuprinde parlamentari, regina sau profesiile liberale... De ce este Romania diferita si trebuie reinventata roata la noi? Parca legile europene erau bune, si dezirabile?

    Deci va rog, de ce legea asa cum a fost schimbata ieri este buna in aceasta forma in Marea Britanie si in Romania nu?
    • +24 (26 voturi)    
      Fiindcă în Marea Britanie (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:17)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui stefNz

      presiunea societăţii civile, a mass-mediei, a opoziţiei şi a celorlalte instutuţii ale statului duc de cele mai multe ori la demisia celui/celei în cauză în 24-48 de ore. În orice caz, cineva care să abuzeze în mod cras de poziţia pe care o ocupă nu ar mai fi votat a doua oară de alegători, în Marea Britanie.

      Într-o ţară civilizată, standardele nu se impun doar prin legi explicite, deci nu este nevoie să faci legi pentru lucruri care sunt considerate drept inacceptabile de 99% din populaţie.

      În România, nu numai că este considerat OK să furi, dar cu cât furi mai mult, cu atât ai mai mari şanse să fi votat în Parlament.

      Asta e diferenţa. Sper că ai înţeles.
      • +6 (10 voturi)    
        Exemplu: Cash for Questions (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:33)

        333 [utilizator] i-a raspuns lui 333

        Martin Bell îl învinge în alegeri pe Neil Hamilton care fusese învinuit că primise bani să pună întrebări în Parlament care să-l avantajeze pe cel care l-a plătit (cash for questions)

        http://www.bushywood.com/neil_hamilton.htm
    • +5 (7 voturi)    
      Marea Britanie (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:37)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui stefNz

      Nu vorbi despre Marea Britanie daca nu stii despre ce este vorba. Acolo organizarea societatii iti ofera optiuni de nici nu stii ce sa alegi. Sistemul este construit in atatea foetaje iar conglomeratul de matrixuri atat de complex incat chiar si sa vrei nu poti sa furi sau sa faci trafic de influenta.Un asemenea system insa se face cu multa munca , team work, nu bani.
      • -2 (10 voturi)    
        mda... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:51)

        stefNz [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

        am inteles... noi romanii suntem prea inapoiati, prea prosti si prea ignoranti sa putem sa avem o democratie occidentala.

        Exact ca in comunsim, ni se spune ca intr-o zi vom ajunge la idealul democratiei vestice dar momentan trebuie sa trecem printr-o tranzitie in care un singur om imparte populatia in buni si rau. Se vede ca multi dintre noi nu s-au desprins de trecut si inca traiesc acealeasi minciuni.

        Pe de alta parte, politicienii din Marea Britanie sunt niste oameni nemaipomeniti, niste ingeri pe pamant fara vicii, slabiciuni si defecte de caracter. Sunt atat de buni incat pentru ei nici nu trebuie sa existe anumite infractiuni in materie de conflict de interese, dar pentru romani este exact invers, asa-i?

        Sa traiti bine in statul de tranzitie republican moral!
        • +10 (12 voturi)    
          Anglia ca model (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:23)

          Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui stefNz

          Anglia ca model nu e o idee rea dar, pentru ca un astfel de model sa fie viabil pentru noi, Romania ar avea de indeplinit doua modeste conditii:
          1. sa aiba o constitutie valabila timp de 800 de ani, precum Magna Carta;
          2. sa petreaca vreo 700 de ani de regim parlamentar (in 1341, adica atunci cand pe meleagurile noastre se articulau cu greu principatele, parlamentul Angliei se reorganiza in Camera Lorzilor si Camera Comunelor).
          Maruntisuri, nu?
          • -2 (2 voturi)    
            gresesti (Miercuri, 11 decembrie 2013, 21:14)

            stefNz [utilizator] i-a raspuns lui Margrethe

            marea britanie nu are constitutie scrisa.

            constituia lor e compusa din toate legile trecute de parlament, de anumite conventii constitutionale (legi nescrise), si preorgativele roiale ramase din trecut.
            • 0 (0 voturi)    
              Gresesc? Oare? (Joi, 12 decembrie 2013, 8:31)

              Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui stefNz

              Magna Carta nu este constitutia Marii Britanii; nici n-ar avea cum, intrucat dateaza din 1215, in timp ce Marea Britanie s-a constituit de facto sub Iacob (James) - succesorul Elizabethei (ca Iacob I al Angliei) si al Mariei Stuart (ca Iacob VI al Scotiei) - si de jure in timpul domniei reginei Anne, ultima dintre Stuarti, (adica pe la inceput de sec. XVIII).
              In lipsa unei constitutii in sensul clasic al cuvantului, Magna Carta este asimilata legii fundamentale.
              Asta pentru ca doresti sa intram in detalii.
          • 0 (4 voturi)    
            Istoria angliei de la 1689 - 1985 (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:47)

            stefNz [utilizator] i-a raspuns lui Margrethe

            daca ai citi putin, ai vedea ca calitatea democratiei in anglia a fost la fel sau mai proasta decat cea actuala romaneasca pana in anii 70-80. Adica cu la fel sau chiar mai multa coruptie si transparenta ZERO barat.

            Deci sa nu ridicam in slavi ceea ce nu este chiar atat de greu de realizat chiar si pentru noi daca am iesi din mentalitatea comunista. O mentalitate care este exploatata din plin de competitorii nostrii din ue si alte parti ale lumii folosind standarde duble, cum este cazul si acum.
            • 0 (0 voturi)    
              Daca ai citi (si mai) putin... (Joi, 12 decembrie 2013, 8:50)

              Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui stefNz

              ai face o comparatie interesanta intre calitatea democratiei din Anglia, in ce perioada istorica doresti, si cea din spatiul Carpato-Dunareano-Pontic in aceeasi perioada. Suna a gluma proasta, nu?
              Mentalitatea comunista? He, he, bine-ar fi sa fie numai atat! Ti-as sugera sa sapi mai adanc: a se vedea, pentru inceput, unele cronici bizantine sau, daca asta ar fi prea mult, sa vedem (macar) ce spune Radu Rosetti despre domnia lui Mihalache Sturza in Moldova. Redau cu aproximatie, din memorie, doar atat:
              "Ticalosule, te-am pus in pa^ne si n-ai stiut sa te chivernisesti". Sugestiv, nu?
              Sunt de acord cu ideea de orgoliu national, dar propun sa ramanem totusi realisti.
    • +6 (6 voturi)    
      Da bre! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:10)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui stefNz

      Asa vorbea si Iliescu de diverse modele.

      Adicalea iei frumos ce-ti convine dar nu te intereseaza DELOC diferentele.

      In Marea Britanie oamenii nu sunt atat de dezgustati de hotiile politrucilor, tinerii nu pleaca scarbiti din tara, educatia nu este la pamant, etc....hai bai, joc de glezne....
      • +4 (4 voturi)    
        Limba englezilor, edica engleza, (Miercuri, 11 decembrie 2013, 20:16)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        este internationala si cea mai vorbita de pe Terra.Chinezii sunt multi, dar numai ei vorbesc limba lor.
        Cand Romania va impune modele culturale pe planeta, modele morale, virtuti care sa propulseze aceasta natie spre fericirie, spre libertate si nu spre telecomanda si frigider, atunci mai putem discuta subtilitati.
        • +1 (1 vot)    
          pai... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:39)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

          am senzatia ca spaniola e cea mai vorbita limba pe glob...
    • +2 (2 voturi)    
      Poate e, poate nu e cum zici. (Miercuri, 11 decembrie 2013, 19:28)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui stefNz

      Dar crezi ca in parlamentul englez sunt atat de multi puscariabili ca la noi? Crezi ca un parlamentar englez care a fost prins ca a calcat pe bec isi da demisia din parlament sau nu?
    • +3 (3 voturi)    
      ce nu intelegi TU bolsevicule.... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 20:51)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui stefNz

      ENGLEZII SUNT GENTILOMI dau dovada de fair play, isi dau demisia la cea mai mica banuiala NU FAC CA MAFIOTII BOLSEVICI DE LA NOI!!
  • -13 (17 voturi)    
    primarii? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:55)

    demaGOGU [utilizator]

    cum adica nu au contracte de munca, lucreaza gratis?!?
    • +8 (8 voturi)    
      au "mandat" ;) (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:17)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nu sunt "angajati" - adica ai CUI "angajati" sa fie?
      • +3 (3 voturi)    
        Ai CUI ii plateste ! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:00)

        Troller [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        nu crezi ?
  • +11 (11 voturi)    
    D-la Tăpălagă (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:55)

    333 [utilizator]

    Cum explicaţi că cetăţenii români îi votează pe marii borfaşi în mod repetat şi masiv să îi reprezinte şi să le apere interesele?
    • +3 (3 voturi)    
      Mai multe motive (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:18)

      mihaio [utilizator] i-a raspuns lui 333

      1. Nu au de ales, decat intre un rau si alt rau.
      2. Multi nu-si doresc decat sa aibe si ei sansa sa fure ceva. Furtul, coruptia sunt lucruri normale in societate.
      3. Nu in ultimul rand, Base e de vina.
    • +12 (12 voturi)    
      Foarte simplu (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:47)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui 333

      O sa mentionez doar doua directii de urmarit (sunt mai multe, dar spatiul nu permite):
      1. Lipsa de educatie de-a lungul a catorva generatii. Faptul ca scrierile lui Caragiale inca se potrivesc azi e un semn clar ca poporul roman n-a evoluat deloc in aproape 150 de ani. Pentru anii 1880 e explicabila lipsa educatiei la marea masa a populatiei: tara predominant rurala, fara invatatori, fara acces constant la mijloace de informare, modernizarea abia la inceput (ex: introducere tren, infiintarea Universitatii). Astazi....cumva ne prefacem ca educam, desi avem toate mijloacele la indemana: o tara care nu e in razboi, scoli organizate, profesori, alternative de informare (ex: internet). Cu toate astea elevii inseala la bac, la admiterea la facultate, la examenul auto......oriunde pot, cu iluzia ca hartia suplineste cunostiintele. NU. In realitate raman aceeiasi ne-educati de acum 150 de ani. Si oamenii care n-au cunostiinte pot fi usor de manipulat.
      2. Hot la hot nu-si scoate ochii.
      Furtul este sport national in Romania de azi la toate nivelurile. Daca cineva stie un domeniu in care nu se fura, il invit sa-l faca public. Nu cred ca cineva care lucreaza la supermarket si fura din cota alocata pentru marfuri distruse ca sa faca un ban in plus pentru familie nu-l intelege pe parlamentarul care-si infinge degetele in fondurile europene. Si acesta din urma o face pentru bunastarea familiei. Doar ca la alt nivel.
      • +3 (3 voturi)    
        Excelent (Joi, 12 decembrie 2013, 0:21)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui AliB

        Subscriu 100%
  • +7 (15 voturi)    
    Domnule . . . . (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:57)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . .viitor tovaras. Cred ca ar fi cazul sa iti ceri scuze pentru toate magariile scrise la adresa lui Boc si abia apoi am sa I-ti accord credit. Pana atunci . . .
    • +4 (6 voturi)    
      subscriu (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:19)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      si pina dl Tapalaga nu va recunoaste ca a sris nedrept (ca sa nu spun magarii) la adresa dictatorului vinzator al Justitiei, nu ii voi acorda credit.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:28)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Cam asta ma pregateam sa scriu si eu. Cu alte cuvinte, dar tot aia.... :(. Ce sa mai...
  • +13 (13 voturi)    
    nebunie totala (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:58)

    moby dick [utilizator]

    De unde scot legile astea ? Nu ar trebui sa existe armonizare cu legislatia europeana, fiecare scoate ce legi i se nazare ? Maine-poimaine ne trezim cu amnistie generala, drepturi speciale pentru parlamentari, raman fraierii sa raspunda in fata legii. Ambasadele occidentale deja ne-au luat in colimator, devenim incet-incet o tara total nefrecventabila in timp ce maimutoii jubileaza ca pot fura nederanjati de nimeni. Trebuie sa fii complet lipsit de orice simt de raspundere sa legiferezi furtul fara perdea. Inclusiv felul in care legea a fost inaintata spre aprobare denota aplecare evidenta spre frauda fara teama de raspundere ulterioara.
    • -16 (20 voturi)    
      Pai deja e la fel! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:16)

      stefNz [utilizator] i-a raspuns lui moby dick

      Numai in Romania parlamentarii, si seful de stat erau functionari publici. In marea britanie ei nu sunt "civil servants".

      In Anglia nu exista raspundere penala pentru conflict de interese in materie de decizii administrative. Deci exact cum s-a schimbat legea la noi. Adica sunt identice.

      Care este problema?
      • +3 (3 voturi)    
        Problema e ca nimeni nu ii supravegheaza (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:42)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui stefNz

        Asta era treaba DNA si ANI. Acum ca ies de sub lupa, acesti borfasi pot fura in liniste. Stai linistit, stie toata lumea mai putin telespectatorii A3 si RTV de treaba asta. Dupa cum vezi tari precum Germania, USA, Olanda si Anglia au inceput sa urle.
      • +7 (7 voturi)    
        Daca ne tot comparam cu Anglia... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:39)

        Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui stefNz

        ...iata problema:
        Dupa cum probabil stiti (ca un fan al Angliei ce sunteti), unul dintre cei mai straluciti demnitari ai Elizabeth-ei I a fost William Cecil lord Burghley. De-a lungul timpului, intre ei au aparut uneori dispute destul de aprinse.
        Bietul demnitar, alarmat de furia reginei, si-a exprimat temerea ca ar putea fi acuzat de inalta tradare. La temerea asta Elizabeth i-a raspuns cam asa: "Milord Burghley, diferende avem si vom mai avea, dar doresc sa te asigur ca NICIODATA nu ma voi indoi de patriotismul dumitale".
        Cati onor inalti demnitari ai Romaniei se pot lauda cu o reputatie mai presus de orice banuiala?
        Aud?

        Putini, foarte putini. PREA putini.
  • +10 (12 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:00)

    electron [utilizator]

    Si dupa toate astea, daca maine ar fi alegerile ia ghiciti cine o sa fie cei mai votati? Tot rosiaticii asta care ne conduc si acuma. Trist ce se intampla in tara asta.
    Suntem furati pe fata, cu legea in mana si pe nimeni nu intereseaza nimic, ii voteaza cu 70% ca doar deh maresc pensiile cu 3% si salarii cu nu stiu ce procent infim. Trist
    • +9 (11 voturi)    
      trimiteti informatia la mase (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:28)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui electron

      Masele nu sunt informate si nu inteleg mare lucru din ceea ce se intampla azi, ma refer la pensionarii satelor. Spalatorii de creiere A3 au avut grija sa-i seteze sa priceapa doar ce spun ei. Apoi gradul de analfebism e mare. Trist. Suntem la dispozitia maselor manipulate, dar renuntam la lupta? NU! IESIM IN STRADA!
      • +8 (8 voturi)    
        cand si unde? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:30)

        Danisol [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        Eu sunt in Cluj si as iesi in strada. Mai sunt alti doritori? Nu inteleg de ce nu apar lideri si nu se organizeaza proteste, justitia e sub atac de ceva vreme si nu se vede nicio miscare de protest. Degeaba dam vina pe cei care au creierele spalate de Antene daca noi, astia "desteptii", nu facem nimic, doar ne periem inteligenta prin comentarii.
  • +8 (12 voturi)    
    UE (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:01)

    /./ [utilizator]

    Ar fi normal ca UE sa suspende toate fondurile europene sa vedem atunci ce fac hotii nostrii.Daca UE nu reactioneaza inseamna ca ceva e putred.Nu poti sa fi si in UE si sa joci dupa propriile reguli, poporul roman tb sa hotrasca daca acest parlament ii mai reprezinta si daca mai vor in UE sau ne indreptam spre China si Rusia.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu e bine! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:24)

      marvio [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Daca ar suferi doar ei, politicienii, masura propusa de dv. ar fi OK. Numai ca suspendand fondurile europene, sufera in primul rand cei care muncesc pe acele proiecte. Suferinta parlamentarilor ar fi prea mica in comparatie cu aceea a oamenilor cinstiti, pentru ca ei pierd abia la momentul alegerilor si asta daca "boborul" ar fi atent sa nu-i mai aleaga pe impostori.
      • +4 (4 voturi)    
        e singura solutie (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:51)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui marvio

        Daca nu respectam niste princiipii insemna ca nu avem ce cauta acolo.Dc nu avem ce cauta acolo inseamna ca nici acei bani nu trebuie sa ii avem pt ca nu meritam.Daca populatia nu se trezeste sau e sadomasochista insemna ca isi merita soarta sa sufere.Iar prin suspendarea fondurilor europene o sa iasa haos, as paria ca intr-un an USL o sa fie istorie iar absolut toti care au votat aceste legi ar trebui pusi sub acuzatia de inalta tradare.
        • 0 (0 voturi)    
          uite si alternativa (Joi, 12 decembrie 2013, 13:04)

          auch [utilizator] i-a raspuns lui /./

          daca nu mai luam acei bani de la UE, logic ar fui sa nici nu mai dam bani la UE. Si cum raportul bani dati/bani luati este 2/1, inclin sa cred ca UE nu e chiar entuziasmata de ideea asta
    • +7 (9 voturi)    
      Nu este suficient (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:03)

      sln [utilizator] i-a raspuns lui /./

      De fapt, toti borfasii acestia, ca sint parlamentari, primari, sefi de consilii judetene etc., nici nu mizeaza pe banii europeni. Altfel i-ar fi accesat deja, dar sint greu de praduit.
      Nu, ei mizeaza pe bugetul de stat. Adica, de exemplu, pe banii din noua acciza pe combustibil sau taxa "pe stilp", care n-au nici o legatura cu banii europeni. Si daca e nevoie se vor inventa si alte taxe, care se vor duce la buget, apoi catre ei, care le vor baga linistiti in buzunar, la adapost de orice raspundere. Cam asta este circuitul banilor in natura pe care-l au in vedere.

      Asadar singura sansa reala e sa scapam de ei. De data asta definitiv. Sper ca cei care nu binevoiesc sa se duca la vot (si sint multi!) au acum ceva motive sa se hotarasca s-o faca, atunci cind vor avea ocazia.
      • +2 (2 voturi)    
        fara UE suntem zero (Joi, 12 decembrie 2013, 0:20)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui sln

        Nici nu iti imaginezi cate se fac in tara asta pe bani europeni .
        1.Absolut toate tronsoanele de autostrada care se construiesc azi se fac pe bani europeni, proiecte de sute de milioane de euro.
        2.Reabilitarea cai ferate intre Nadlac Arad, Simeria-Sighisoara, proicte de peste 1 miliard de euro la care se lucreaza.
        3.Cele mai multe lucrari in orice oras se fac pe bani europeni, pot sa iti dau ex Timisoara, sunt proiecte de cel putin 50 mil de euro care se desfasoara , reabilitarea a 10 strazi in centru, reabilitare maluri Bega, pasaj subteran etc.
        In fiecare oras din tara se consuma o gramada de bani prin aceste fonduri.
        4.Agricultura, subventia numai pentru teren depaseste 1 miliar de euro, bani care vin in fiecare an de la UE.Ce o sa zica taranii cand banii pt teren, oi, capre , cai etc nu mai vin??
        5.Mai are rost sa zic ca in multe sate se baga , apa , canal , asfalt pe bani europeni??
        6. Multe firme private folosesc bani europeni sa dau doar ex in Timisoara , 2 cladiri de birouri clasa A in valoare de 30 mil de euro , una e finalizata alta incepe tot cu bani europeni.

        Daca maine se taie absolut toate fondurile europene pai noi o sa avem cadere de PIB de cel putin 10% instant.De imprumutat nu o sa ne mai imprumute nimeni iar inflatia o sa fie din nou ca pe vremea lui Ilici, 100% pe an.
        Cu bani pe care ii producem nici bugetarii nu ne ajunge sa ii platim , nici nu mai vorbesc de vro investitie.Iti spun, un an fara UE iar USL si ponta o sa fie istorie dar oare merita tara asta atata sacrificiu pt niste borfasi??
        • 0 (0 voturi)    
          daca tot vezi atatea efecte (Joi, 12 decembrie 2013, 13:10)

          auch [utilizator] i-a raspuns lui /./

          care au ca si cauza banii europeni, uita-te te rog si la efectul pe care il amintesti mai sus: "Cu bani pe care ii producem nici bugetarii nu ne ajunge sa ii platim" si identifica-i cauza (sau lantul cauzal, mai exact spus).
          Chestia cu birourile de clasa A facute pe bani europeni chiar m-a dat pe spate!!!

          Deci inteleg ca inainte sa intre in UE, Romania pur si simplu nu a existat? Cum adica fara UE suntem zero? Ne anulezi pe toti, dintr-un condei de troll???
  • +8 (8 voturi)    
    hai mazeta....baga din top...... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:12)

    gogu_milogu [utilizator]

    citire de la sefii tai....ia mai spune-ne cum e cu basistii......
  • +6 (6 voturi)    
    Fanfaranul (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:14)

    sebagain [utilizator]

    Trebuie sa-i facem un comitet de primire lui PM , mai ales acum ca a vorbit si cu Presedintele Obama. Dupa ce ne-am exprima regretul fata de trecerea in Nefiinta a lui Nelson Mandela am putea sa-i explicam pe pancarte ce s-a intamplat in tara intre timp si ca nu vrem taxa pe benzina, motorina si stalp.
  • +13 (15 voturi)    
    Ii platim ca sa ne distruga! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:20)

    marvio [utilizator]

    Romania ar trebui pusa sub control direct al PE si CE! Doar asa mai avem scapare fata de derbedeii de politicieni damboviteni, in special cei din USL! Culmea este ca ii mai si platim ca sa distruga si ce a mai ramas bun in tara asta!
    Avem o mare problema si cu multimea care voteaza cu cei ce promit marea si sarea sau ofera daruri de 2 lei. Cu cei care nu se obosesc sa inteleaga ce se intampla in politica, inainte de a-si pune stampila pe buletinul de vot. Si cu cei care se lasa dusi de nas.
    • +5 (7 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:36)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      dar avem ocazia de Craciun sa le explicam parintilor, bunicilor si vecinilor, etc. ca daca si-au dat votul USL acum isi culeg roadele. Lumea nu intelege mare lucru, dar cati din cei care inteleg dau mai departe? Eu cred ca avem cu totii o vina, leider...
    • +2 (2 voturi)    
      recompensa (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:35)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      Ii platiti ca sa va fure!
    • 0 (0 voturi)    
      Vad pe-aci (Joi, 12 decembrie 2013, 13:16)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      multe indemnuri la renuntare grabnica si de buna voie la suveranitate, neconditionat. Cum adica: "Romania ar trebui pusa sub control direct al PE si CE! " Da' ce, ai impresia ca primul interes al PE/CE este grija pt derbedeii si politicienii damboviteni? Crezi ca ei n-au si ei alegeri parlamentare in curand? N-au de dat si ei socoteala cetatenilor lor? N-or fi, pana la urma, pai pragmatici decat ne place noua sa credem ca sunt? Propunerea asta a ta crezi ca ar fi in interesul economic al Romaniei sau nu? Sau ala nu conteaza?
  • -3 (11 voturi)    
    Raspunsul e chiar in articol ... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:56)

    Troller [utilizator]

    "ambasadele occidentale sunt ingrozite si spun ca investotirii straini vor fi pusi pe fuga"
    Investitorii straini sunt valorosi daca aduc ei capital, Adica daca vin cu bani si ii investesc in ceva la noi. Dar daca se folosesc de banii de la buget si iau profitul la ei in tara, la ce bun ? Nu e mai bine ca acel profit sa vina catre sotia primarului ? Chiar daca se folosesc banii aia pentru campania electorala, cel putin se cheltuiesc in Romania. Bineinteles ca daca se imbogateste vecinul tau, INVIDIA e mult mai mare decat daca se imbogateste un necunoscut.
    Si as mai avea o opozitie impotriva opozitiei: Basescu se lauda ce anticoruptie au construit ai lui in 10 ani, dar iata cat de vulnerabil era planul lor: adoptarea unei simple legi, la ceas de seara ! Nu ai prevazut asta, Base ? De ce te-ai mai chinuit pentru independenta justitiei si lupta anticoruptie, cand planul tau e atat de simplu de ruinat ? Asa nu ai prevazut nici falimentul tarii si a trebuit sa tai brusc salariile cu 25 %, daca prevedeai un pic mai devreme o luai mai bland ca omul rabda multe daca ii dai timp sa se obisnuiasca. Noroc ca suntem in NATO, ca altfel ar trebui sa aduc vorba si de securitatea nationala, unde totul este sa prevezi miscarile adversarului.
  • +7 (9 voturi)    
    Ne meritam soarta (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:10)

    IlincaM [utilizator]

    Romania e ca o piramida de tip mafiot, sefii mari dau tunurile de milioane de euro, au la miina procurori, judecatori, alesi locali, centrali, etc., iar functionarii marunti se bucura la un pachet de cafea, o sticla de parfum, citeva sute de euro. Toti cei care isi exprima pe forumuri acum oroarea pt. cele intimplate au avut cel putin o experienta, daca nu mai multe, in care au dat un plic la dr. sau un cadou la invatatoare sa fie copilu' bine tratat sau la ad-tia financiara sa nu mai stea la coada sau la politie sa nu piarda carnetul si cite si mai cite. Toti facem trafic de influenta, abuz in serviciu sau luam/dam mita, la diferite niveluri. Asa e sistemul! Cind ai de rezolvat vreo problema la minister sau tribunal sau ad-tie financiara, primul lucru nu e un drum acolo, ci telefoane la prieteni si rude sa gasesti "o intrare" care sa "te rezolve" repede, fara cozi, bataie de cap, ca tu ai "job" eventual la privat si n-ai timp... In Romania, daca esti cinstit, te elimina sistemul, mori cu cinstea in brate. Cine sa iasa in strada? Functionarii aia mici care mai fac si ei cite un ciubuc la care seful inchide ochii ca e ocupat cu spagile lui mai mari? Asistatii si pensionarii care se bucura la 10 lei la pensie? Asa zisa clasa de mijloc care da si ea spagi pe unde poate sa isi rezolve treburile, iar in rest se concentreaza pe familile, prieteni, etc. cu ideea ca oricum nu schimbam nimic in Romania? Cu regret trebuie sa spun ca astia sintem si pe asta conteaza politicienii nostri. Ne meritam soarta.
  • +7 (7 voturi)    
    asa se rezolva .... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 18:47)

    Sfarsitoru [utilizator]

    tre sa le luam pielea-n batz... altfel n-au nici o jena porcii astia.
    Ce democratie, ce "hai la vot" sa dam cu ei de pamant,
    nu tata, pumnu-n gura, luati pe liste si scosi afara in strada, batuti pana dau in scris tot ce au supt !
    Grija mamii lor !
    • +1 (1 vot)    
      pai... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 22:50)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Sfarsitoru

      o noapte a cutitelor lungi in varianta postbelica?
  • +5 (5 voturi)    
    a ramas Nitu (Miercuri, 11 decembrie 2013, 19:21)

    Wladislav [utilizator]

    Tocmai l-am auzit pe un mare liberal, "profesor universitar", spunand plin de emfaza, la Realitatea TV: "Pai domnilor, nu mai sunt ANI si DNA, dar a ramas Parchetul General". Deci, dragi si iubiti romani, nu va mai faceti griji, il avem pe dl Nitu sef peste procurori (reformati, schimbati), uns de USL, ca sa pazeasca oile. Las la o parte faptul ca n-am vazut niciun dosar important pus pe tapet de cand a venit dl Nitu la Procuratura. Las la o parte ordinul sau de a stopa investigatiile privind spaga pentru profesori, dar mai ales voturile masluite la referendum. Am uitat de NUP pentru armele si munitia lui Nastase. Ce a mai ramas? O fantoma creata pe vremea lui Ilici, numita PNA. Nu va faceti griji, peste 70% din electorat sta cu ochii beliti si gura cascata la Antena 3 si "Romania"TV...
  • 0 (0 voturi)    
    opinie civica (Miercuri, 11 decembrie 2013, 20:30)

    justiarul [utilizator]

    stimati romani trbuie sa avem un dram de opinie civica ,sa ne mobilizam si sa iesim in strada ..
    jurnalisti, scriitori,profesori avocati,medici ,arhitecti,artisti,procurori,
    haideti sa ne unim si sa protestam in fata parlamentului .
    tinerii ne-au fost un exemplu folosind retelele de socializare,pentru mobilizare.
    putem sta atat de impasibili in fata acestor nedreptati?
  • 0 (0 voturi)    
    ne meritam soarta? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 23:16)

    catalin83 [utilizator]

    Ne afundam in ce in ce mai mult in noroi…..doar noi putem sa iesim din asta. Avem politicieni care ne mint pentru voturi, traim intr-o lume in care suntem obisnuiti sa dam "atentii" unde se va opri totul?, unde vom ajunge?
    ROMAIA TREZESTE…………...
  • +2 (2 voturi)    
    Situatia din Germania (Miercuri, 11 decembrie 2013, 23:23)

    raduju [utilizator]

    In mod cu totul independent de discutia din Romania se inmultesc vocile din Germania care solicita introducerea in aceasta tara a incriminarii faptelor de coruptie pentru parlamentari. In Germania parlamentarii nu sunt considerati functionari publici, iar Germania nu a semnat inca conventia NU privind lupta impotriva coruptiei. Pentru cunoscatorii de limba germana un link:
    http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/bestechung-von-abgeordneten-einfach-nur-noch-peinlich-1.1838887
    • +1 (1 vot)    
      hm (Joi, 12 decembrie 2013, 0:31)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui raduju

      Multumiri pentru link.

      Pe de alta parte, nu ai ce zice, si argumentele contra adoptarii sunt, hai sa zic, rezonabile: "este datoria parlamentarului sa reprezinte interesele circumscriptiei electorale, deci si ale intreprinzatorilor... etc".

      Dar ajungem la acelasi punct ca in discutia de mai sus cu Anglia. Cat a durat pana a demisionat Schawan dupa chestia cu plagiatul? :)
  • +5 (5 voturi)    
    Cand am plecat.. (Miercuri, 11 decembrie 2013, 23:45)

    KostasP [utilizator]

    ..din tara acum n-spe ani toti prietenii ma intrebau de ce plec. Acum ma intreaba cum sa ajunga si ei mai repede aici.
  • +1 (1 vot)    
    borfasii politici (Joi, 12 decembrie 2013, 5:38)

    sutasul [utilizator]

    Dupa o perioada destul de mare (???) ieri seara v-am vazut la b1 si m-am bucurat,m-am bucurat pentru ca analiza lucida ,coerenta facuta de Dvs.mi-a reamintit de faptul ca mai sant ZIARISTI adevarati in tara asta. Faptul ca sant extrem de putine posturile tv in care sa va exprimati,face din ce in ce mai ingusta plaja de aflarea adevarului in defavoarea manipularii odioase la care sant supusi oamenii de catre marea majoritate a posturilor de radio-tv.Net-ul este alta poarta de intrare a adevarului(uneori) dar sant putini oameni care dispun de acest mijloc,ceace ingusteaza posibilitatea de informare corecta si in timp real. Va multumesc inca odata pentru eforturile pe care le depuneti Dvs. si echipa pentru corecta informare a oamenilor,fara de care am trai intr-un ocean de minciuna si manipulare.Viata lunga si succes !
  • +1 (1 vot)    
    si alternativa!? (Joi, 12 decembrie 2013, 9:23)

    Hefaistos [utilizator]

    Si alternativa unde e? In afara de o mana de oameni la mitingul de protest n-a iesit nimeni. Dupa numar par a fi membrii PMP si cam atat. PDL n-a mobilizat nucleul sau dur, cat despre societatea civila nici nu gasesc ceva de spus ca n-am ce. In concluzie ne meritam soarta, avem conducatorii pe care ii meritam si care ne reprezinta intru totul ca neam... Asta e adevarul cel trist! Comentam pe net, ne vaicarim, ne lamentam... Afara e prea frig, nu-i asa!? Sistinatorii lor au fost cu zecile de mii, ati uitat? Asta e diferenta dintre votantii dreptei si cei ai stangii, unii dau cu like si comment iar ceilalti cu bolovani in institutiile statului. Asa a fost si la vot, pacat ca nu intelegem asta...
    • 0 (0 voturi)    
      De acord (Joi, 12 decembrie 2013, 12:52)

      IlincaM [utilizator] i-a raspuns lui Hefaistos

      De acord cu tine. Sustinatorii dreptei fac revolutie la taste, cu explicatia ca n-au pe cine alege in Romania, toti sint la fel si ca s-au saturat sa aleaga raul mai mic. Arata cu degetul la "prostimea" care ne-a adus aici, dar asteapta scaparea tot de la ea, s-o rapuna foamea si saracia si sa iasa sa dea cu pietre. Astia  indobitociti, spalati pe creier de haznale A3 cum ii numesc "dreptii", merg la vot. Nu le poti cere sa inteleaga cum e cu justitia, statul de drep, separatia puterii in stat. Oamenii astia nu inteleg aceste notiuni, nu ii intereseaza, ei ies in cird pt. cine promite ca le da ceva. Dar sustinatorii dreptei, care se considera informati si educati, care inteleg notiunui ca stat de drept si consecintele nefaste ale calcarii lui in picioare, nu au scuza ca nu se implica activ, nu pe forum. Iar daca aleg sa stea, sa suporte consecintele si sa nu mai comenteze pe net. Locuiesc in una din tarilea ale caror ambasade au protestat. Am mers o ora cu masina in ploaie dus la ambasada, o ora intors, ca sa votez anul trecut. Atit am putut face aici unde sint. Putin, dar in comparatie, am prieteni si rude in Romania care nu s-au dus la vot "de scirba" si care acum spun ca n-au ce sa faca, asa sintem si nu mai scapam. Concluzia? Gluma lui Mircea Crisan: acum nu mai sinteti cenzurati, puteti vorbi, aveti gura. Nu vi se mai caca politicienii in cap.
  • 0 (0 voturi)    
    In afara de analize si comparatii (Joi, 12 decembrie 2013, 13:49)

    auch [utilizator]

    nu am citit nimic interesant pe aici.
    Exista o solutie legala si constitutionala de rezolvare a problemei in varianta democratiei participative. Chiar nu o vede nimeni? Sau vrem mai mult sa aratam paiele si barnele din ochii unora si ai altora decat sa rezolvam efectiv problemele? Bine ca mergem iar de-a miloaga, sa ni le rezolve UE, ca noi suntem comozi si dam like-uri, nici macar nu ne gandim ca putem face efectiv ceva (si chiar nu am in vedere revolte, lupte, bate mineresti si alte alea).