Victor Ponta: Circulara de la Bruxelles privind China - neinspirata, o lipsa de viziune care macina Europa

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2013, 20:03 Actualitate | Esenţial

Reactia Comisiei Europene privind Forumul China - Europa Centrala si de Est, aparuta in presa sub forma unei circulare, a fost nu doar neinspirata, ci este si o dovada a unei lipse de viziune care macina Europa si Bruxelles-ul, a declarat, luni, premierul Victor Ponta, citat de agentia Mediafax.

"Sunt multe camere si vreau sa fiu cat mai diplomat posibil: reactia de la Bruxelles a unei circulare scapate pe surse, in care ni se spunea ce sa facem si ce sa nu facem cand vine premierul Chinei, cred ca a fost nu doar neinspirata, dar a dovedit o lipsa de viziune care, de fapt, macina Europa si Bruxelles-ul si care trebuie sa ne dea de gandit mai ales in contextul in care, foarte probabil, dupa 25 mai, reprezentantii populisti si extremisti in Parlamentul European vor fi extrem de multi si de puternici. Cu circulare scapate pe surse, in care se spune tarilor din regiune cum sa faca sau sa nu faca cu China, nu cred ca este raspunsul adecvat", a spus Ponta, la o dezbatere a Institutului Aspen Romania.

Ponta a aratat ca Romania respecta toate regulile UE si, de fapt, vrea sa invete de la state membre vechi, precum Germania, Franta sau Italia, cum sa aiba relatii mai bune cu China, dezvoltate de acestea de foarte multi ani.

El a subliniat totodata ca o Europa de Est mai dezvoltata este si in interesul Europei occidentale.

"Acum vad ca exista ideea de construi noi ziduri, sa nu mai vina romanii, bulgarii! Ceilalti au intrat - norocul lor, ca probabil nu mai intrau nici ei. Nu exista decat un singur zid care poate rezista, acela de a avea o dezvoltare economica in Romania, in Bulgaria, in tarile balcanice care sa faca pentru populatia europeana a acestor tari, pana la urma, mult mai de dorit sa ramana aici decat sa mearga in Marea Britanie, in Franta sau in Germania", a mai spus premierul Ponta.

In luna noiembrie, in contextul summit-ului liderilor din China si statele Europei Centrale si de Est, de la Bucuresti, surse politice au declarat ca de la Bruxelles a fost transmis statelor membre un mesaj circular prin care le-a cerut sa se mentina in linia politicii comune europene in cadrul negocierilor bilaterale si multilaterale cu China.

Totodata, statelor membre li se cere sa informeze Bruxelles-ul cu privire la orice fel de contacte cu China, in perioada urmatoare.

Mesajul este un rezultat al "preocuparii la nivel politic inalt in institutiile europene in ceea ce priveste atitudinea politica fata de China" si vizeaza contactele la nivel de sefi de stat si de guvern.

Potrivit unor surse europene, circulara are in vedere, in special state mari, precum Germania si Franta, dar si state ca Ungaria, unde se inregistreaza un nivel ridicat al investitiilor chineze.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1534 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    mai mongoloidule (Luni, 9 decembrie 2013, 20:14)

    timp tamp [utilizator]

    Romania este integrata in Uniunea Europeana, de unde primim miliarde de euro, ne falim(mai ales tu) ca ne tragem de sireturi cu liderii europeni, ca suntem liberi sa circulam in Europa, si tu, fara sa intrebi pe nimeni, vinzi tara chinezilor si rusilor!!!
    • -1 (1 vot)    
      circulam circulam (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:26)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      problema e ca s-ar putea sa nu mai circulam chiar asa cum vrem dupa cum vezi cazul Anglia
  • +3 (5 voturi)    
    mda (Luni, 9 decembrie 2013, 20:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Inca o dovada ca tendinta lui tonta nu e nicidecum Uniunea Europeana, ci comunismul rus, implicit chinez. Variante sunt 2: ori dam jos guvernul tonta, ori parasim Romania. De stat degeaba, clar, nu e.
    • 0 (0 voturi)    
      varianta 2 (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:26)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      eu zic sa incerci varianta 2... pt varianta 1 trebuie sa convingi multi oameni... adica majoritatea votanta
  • +3 (3 voturi)    
    Are dreptate! (Luni, 9 decembrie 2013, 20:20)

    Orpheus [utilizator]

    Lasa ca le aratam noi europenilor astora cum se face politica!
  • +2 (4 voturi)    
    Noroc cu "doctorul" în minciună şi mistificare, (Luni, 9 decembrie 2013, 20:34)

    Kute [utilizator]

    marele vizionar ot Gorj. Să poftească Iopropa să ia cu copy-paste, să se inspire şi să-i pupe umilă papucul muftiului antimăcinător! Mă doare burta de râs.
  • +1 (3 voturi)    
    jenant (Luni, 9 decembrie 2013, 20:44)

    Rasmus [utilizator]

    bre, dar cu scoaterea steagurilor UE de la Parlament si Guvern cum ramane?
    curul in doua luntre, pivotul central al politicii romanesti din toate vremurile...
  • +1 (3 voturi)    
    Logica de fier (Luni, 9 decembrie 2013, 20:49)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Nu cum deduce Ponta "lipsa de viziune" din ce vrea comisia europeana:
    "...de la Bruxelles a fost transmis statelor membre un mesaj circular prin care le-a cerut sa se mentina in linia politicii comune europene in cadrul negocierilor bilaterale si multilaterale cu China... Totodata, statelor membre li se cere sa informeze Bruxelles-ul cu privire la orice fel de contacte cu China, in perioada urmatoare."

    As zice ca e exact invers decat ce zice el: CE le cere statelor membre sa respecte politica comuna. Nu e nimic deosebit aici, doar a simtit nevoia sa mai dea un picior, probabil pe care si-l imagineaza de o finete maxima, in UE.
    • 0 (0 voturi)    
      eu zic sa respecte toate tarile politica comuna (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:28)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

      ca noi ne-am deschis cu totul si ei tot ne trateaza cu flit
  • 0 (2 voturi)    
    Declaratia domnului Ponta (Luni, 9 decembrie 2013, 20:59)

    Alor [utilizator]

    la adresa Bruxelului desi pare curajoasa nu este suficient de taioasa asa cum ar trebui sa fie. Iinteresele Romaniei ar trebui aparate mult mai aprig si mai vocal.
  • +1 (3 voturi)    
    "Bruselul" a incalcat grav Constitutia... (Luni, 9 decembrie 2013, 21:16)

    Herodot [utilizator]

    Eu propun ... sa-l suspendam! Ce parere ai Felix? ;)
  • +2 (2 voturi)    
    nu mai inteleg (Luni, 9 decembrie 2013, 22:01)

    boogiewoogie [utilizator]

    parca a negat existenta acelei scrisori dar acum o comenteaza....
    • 0 (0 voturi)    
      tipic (Marţi, 10 decembrie 2013, 12:13)

      avint [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      A la Plagiatore Mitomanul....
  • +1 (3 voturi)    
    viziune (Luni, 9 decembrie 2013, 22:41)

    Captain Obvious [utilizator]

    uite unde era viziunea europei:))
  • +1 (3 voturi)    
    bravo (Marţi, 10 decembrie 2013, 0:52)

    nash pandelica [utilizator]

    il propun pe aces om cu viziune, dottore in dreptul de la universitatea Catania, ca_candidat la postul de presedinte al comisiei ioropene, dupa plecarea lui baroso.
    pentru inflorirea coperarii si bunastarii in lume !:)
    • 0 (0 voturi)    
      eu il propun pe base (Marţi, 10 decembrie 2013, 13:29)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      sef la serviciii ca si asa se ocupa doar de asta