Cum a ajuns numele ambasadei Romaniei din Austria asociat cu lansarea unei carti a lui Adrian Nastase la Viena

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 decembrie 2013, 13:39 Actualitate | Esenţial

Lansare de carte Adrian Nastase la Viena, alaturi de sigla Ambasadei romane
Foto: paginaromanilor.at
Adrian Nastase isi lanseaza la Viena cartea "Lumea, americanii si noi", in cadrul unui eveniment la care partener este si Amabasada Romaniei in Austria. Aceasta din urma sustine insa ca este "asociata nemijlocit" la doar doua dintre evenimentele organizate in cadrul acestui proiect, si care implica Teatrul de Vest din Resita.

Seria de evenimente, intitulata "Romania in cinci culori - Romania identity card", este organizat de Laura Hant, sefa PSD Austria, si Teatrul Pigmalion. Pe afisul evenimentului, disponibil aici, sigla Ambasadei este prezentata la capitolul "Parteneri".

De asemenea, spatiul cel mai mare din afis este dedicat lansarii cartii lui Adrian Nastase. Evenimentul este descris ca fiind un "Proiect multimedial de prezentare a identitatii culturale romanesti".

Ambasada, contactata de HotNews.ro, sustine insa ca evenimentul "cuprinde mai multe momente, ambasada noastra fiind asociata nemijlocit la doua dintre ele, respectiv cele care implica artistii Teatrului de Vest din Resita".

"In contextul sprijinului logistic oferit teatrului resitean, ambasada noastra a fost considerata partener al proiectului si nominalizata ca atare pe invitatii. Ambasada nu este asociata celorlalte evenimente desfasurate in cadrul proiectului 'Romania in 5 culori'", se arata in raspunsul trimis pe e-mail la solicitarea HotNews.ro.

Ambasada afirma ca a fost solicitata de "doua dintre organizatiile cu care ambasada are raporturi de cooperare Asociatia Mihai Eminescu (reprezentata de Laura Hant - sefa PSD Austria, n.r.) si Teatrul Pigmalion (reprezentat de Tino Geriun) - alaturi de care am mai desfasurat in decursul timpului activitati dedicate romanilor din Austria - am acceptat sa ne asociem derularii unui proiect intitulat generic 'Romania in 5 culori'".

Evenimentul dedicat lui Adrian Nastase are loc sambata, 7 decembrie, la ora 18.00, la Alte Rathaus 1010 Wien.

Adrian Nastase, fost prim ministru, ministru de externe si presedinte al PSD, este eliberat conditionat, dupa ce a fost condamnat la doi ani de inchisoare in dosarul Trofeul Calitatii. Acesta mai are pe rol si alte procese.

In iunie 2013, Universitatea Bucuresti l-a concediat pe Adrian Nastase, in urma condamnarii sale, potrivit Gandul.info.























3302 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Ambasada RO sprijina INFRACTORI (Vineri, 6 decembrie 2013, 14:00)

    mnicku [utilizator]

    DE DREPT COMUN ...... e incredibil ce stat de drept avem . De fapt care "stat" si care "drept" ?

    Ca sa nu mai spun ca geniul lui a dat pe afara din RO si acum trebuie promovat si afara din taxele tuturor cetatenilor

    Chiar daca a fost PM din pozitia actuala decentza ar fi mai folositoare
    • +9 (9 voturi)    
      numara (Vineri, 6 decembrie 2013, 15:08)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Se duce sa-i invete pe vorbitorii de limba germana cum sa le numere oualele americanilor.
      Metoda e verificata in RO.
  • +5 (5 voturi)    
    hahha (Vineri, 6 decembrie 2013, 14:22)

    nash pandelica [utilizator]

    una din cartile gandite si scrise la mitica, pe sapun, ca la doftana.:)

    dom'le, cine are carte, are parte !

    afisul o fi fost facut tot de aia care l'au servit in campanie. :)

    ce face icr de la viana, doarme ?
    daca era dl. marga de la cluj, ata treab' ar fi fost.
    se facea cu mai mult fast, zgomot, poate si in prezenta autorului si a p.m. al tzrii.
    sau macar daciana sa fi fost acolo.
    ca dara, mai draga, nu'i vorba de orice telektoal usl''amic, ci de El Insusi !
  • +10 (10 voturi)    
    "Cum a ajuns...?" (Vineri, 6 decembrie 2013, 14:41)

    CodrutaN [utilizator]

    cu sprijinul "celui mai cinstit guvern" !!! care are ca pm "pupilul" pe care puscariasu nascase si l-a pus.
  • +11 (11 voturi)    
    In primul rand trebuia implicat penitenciarul (Vineri, 6 decembrie 2013, 14:52)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Jilava locul unde "marele intelectual" infractor de drept comun, isi gaseste "inspiratia" marelor sale opere. Spre deosebire de emulul sau "micul" primministru ce isi gaseste inspiratia in cartile scrise de altii. Nu de alta dar familia de infractori e multilaterala in tipuri de infractiuni
  • +10 (10 voturi)    
    sa fie rechemat ambasadorul (Vineri, 6 decembrie 2013, 15:01)

    Gryphus [utilizator]

    Ambasadorul sprijina INFRACTORI CONDAMNATI ?
  • +11 (11 voturi)    
    urmeaza un summit romano-austriac (Vineri, 6 decembrie 2013, 15:02)

    Egres [utilizator]

    recomandare pentru ambasada - un "summit" romano-austric in domeniul financiar bancar la care sa participe Sile Camataru.Ori unul imobiliar cu Gigi Becali. In schimbul banilor de copyright pentru idei, puteti lua un buchetel de flori matusii Tamara.
  • +9 (9 voturi)    
    Corlatene ce pazesti ???,or iti platesti profesoru (Vineri, 6 decembrie 2013, 15:33)

    andreesanu [utilizator]

    Ce va mira codislicul ,curvasareala in comportamentul PSD lui ???.
    Nu-i crescut Corlateanu de Nastase ???,nu l-a copiat pe Ponta ,nu-i el fonferentiar la apelul de seara !!! .
    Ca-i ambasada loc de aranjamente ce mai conteaza cind ei calca Romania in picioare !!!.
  • +3 (3 voturi)    
    Abia asteapta (Vineri, 6 decembrie 2013, 21:10)

    manusha [utilizator]

    austriecii sa-i citeasca cartea ! Se vor calca in picioare pt autograf de la Bombo.... Daca ridicolul ar ucide n-ar mai avea nevoie de arma si fular.
  • 0 (0 voturi)    
    Bombonele, (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 17:49)

    John M. [utilizator]

    Ce au austriecii cu cartea ta despre americani?! De ce n-ai venit s-o lansezi in America, la Clevelad,de exemplu, unde n-a calcat niciodata picior de oficial roman de frica articolului 2 din Constitutie.