Victor Ponta nu mai vrea un termen pentru aderarea la Schengen: Cand termina toate alegerile lor nationale, cand termina toate problemele, atunci noi suntem pregatiti si intram in Schengen

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 4 decembrie 2013, 13:12 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta i-a cerut ministrului de Interne, Radu Stroe, sa le spuna "tuturor colegilor nostri europeni" ca Romania este pregatita pentru aderarea la spatiul Schengen. "Aveti mandat din partea Guvernului sa spuneti tuturor colegilor nostri europeni ca suntem perfect pregatiti pentru Schengen, ca ce tinea de noi s-a facut si ce tine de dansii sa faca cand doresc", a spus premierul in cadrul sedintei de Guvern de miercuri.

Acesta a precizat ca nu mai doreste sa fie stabilit un nou termen pentru aderare. "Nu mai dorim sa ni se spuna noua acum 'data viitoare'. Cand termina toate alegerile lor nationale, cand termina toate problemele, atunci noi suntem pregatiti si intram in Schengen", i-a afirmat premierul.

Aderarea Romaniei la Schengen se afla pe agenda JAI, urmand ca in reuniunea COREPER II de miercuri sa se stabileasca daca se va constata doar stadiul implementarii acquis-ului sau va avea loc si o dezbatere de orientare, potrivit unor surse din cadrul Presedintiei lituaniene, transmite Mediafax.

Subiectul aderarii Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen se afla pe agenda Consiliului JAI din 5-6 decembrie, dar urmeaza ca reprezentantii permanenti ai statelor membre UE, care se reunesc, miercuri, in COREPER II, sa stabileasca daca se va discuta, ca si la precedentele consilii, doar stadiul implementarii acquis-ului sau va avea loc o dezbatere de orientare, urmata de un vot.

Exista insa putine sanse ca Presedintia lituaniana sa propuna un vot privind aderarea celor doua tari la Schengen, in conditiile in care nu exista unanimitate.

"Exista posibilitatea, in momentul de fata, de a avea doar o discutie, dar Presedintia lituaniana a distribuit si o propunere de decizie", au precizat sursele citate.

Presedintia lituaniana sustine ca exista mai multe tari care se opun aderarii Romaniei si Bulgariei la Schengen, dar nu se stie numarul exact. "Am fost informati ca oficiali din Romania si Bulgaria au avut consultari cu state membre care, in mod traditional, s-au opus aderarii in trecut, dar rezultatele nu sunt cunoscute", au spus aceste surse.

Discutia privind aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen, programata pentru reuniunea COREPER II de miercurea trecuta, a fost amanata pentru saptamana aceasta dupa ce Bucurestiul a cerut mai mult timp pentru a discuta cu statele membre, a declarat la 28 noiembrie, pentru Mediafax, purtatorul de cuvant al Presedintiei UE, Vykintas Pugaciauskas.

"Chestiunea aderarii Romaniei si Bulgariei la Schengen, plasata initial pe agenda COREPER II (reprezentantii permanenti ai statelor membre la Bruxelles - n.r.) de miercuri, a fost amanata pentru saptamana viitoare, deoarece Romania a cerut mai mult timp pentru a discuta cu statele membre", a precizat Vykintas Pugaciauskas.

"Romania a cerut acest lucru, iar noi (Presedintia lituaniana) am spus "da", intrucat incercam sa facem tot ce putem pentru un raspuns favorabil", a mai spus Pugaciauskas, adaugand insa ca depinde de Bucuresti, in cele din urma, sa convinga statele membre sa dea un vot unanim privind aderarea la Schengen, la Consiliul JAI din decembrie.

Olanda este tara care s-a opus in mod constant, in ultimul timp, la aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen, iar Germania, care nu are inca un guvern dupa alegerile din septembrie, este putin probabil sa fie dispusa sa dea un vot pozitiv pentru aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen. Alte tari care in trecut au avut pozitii oscilante privind intrarea celor doua state in Schengen au fost Finlanda si Franta.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2122 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    cine si in numele cui vorbeste? (Miercuri, 4 decembrie 2013, 13:17)

    edif [utilizator]

    a vorbit Kim Jong Un?
    • +9 (9 voturi)    
      incearca sa dezamorseze (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:02)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui edif

      un esec politic. Insa ca si cu plagiatul incercand sa ascunda murdaria nu face decat sa o puna si mai mult in evidenta. (pentru cine are ochi de vazut si urechi de auzit)
    • +5 (5 voturi)    
      urmeaza Integrarea In Absolut (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui edif

      ce nu a reusit Bivolaru reuseste Guru Dottore, integrarea in URESESE !!!!
    • +1 (1 vot)    
      lor (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:41)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui edif

      "lor" sunt chiar aliatii nostii din NTO si EU.
      Ponta acum cand vorbeste chinezeste zice de prietenii notrii ca lor ."Lor" suntem chiar noi.
      Amintiti-va ca artificiile trase de 1 Dec 2013 erau made in china. Triumfal nu ?
      De ziua noastra nationala tragem artificii chinezesti.
      Nu puteau sa traga artificii made in Romania ?ca asa era frumos.
      Si producem la Orastie.
      Da de ce sa manance si muncitorul roman.
      Lasa sa manince muncitorul chinez
  • +3 (3 voturi)    
    =)) (Miercuri, 4 decembrie 2013, 13:26)

    dandra [utilizator]

    fara pic de misto, cred ca s-a gandit la aceasta declaratie dupa ce a consumat alcool in cantitati moderate, de 1 decembrie.
  • +2 (4 voturi)    
    minte (Miercuri, 4 decembrie 2013, 13:39)

    demaGOGU [utilizator]

    Ro nu si-a facut temele inca, Olanda a cerut rapoarte pozitive pe MCV ptr a-si da agrementul
  • -5 (5 voturi)    
    adica (Miercuri, 4 decembrie 2013, 13:42)

    evoque [utilizator]

    niciodata.
    • +3 (3 voturi)    
      daca asta iti doresti cere te (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      in URESESE, acolo e locul tau !
      • -2 (2 voturi)    
        in schengen (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:56)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        o sa intre cei pe care ii baga base, era prioritatea lui numarul unu, printre alte multe "prioritati" care le are de cand este presedinte, insa incapacitatea presedintelui este aruncata mereu in carca altora. Singura lui capacitate este aceea de a profita pentru familia lui prin prisma puterii pe care o are.
        • +1 (1 vot)    
          cred ca esti ucenicul lui Iliescu (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:34)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          nu se intelege ce vrei sa spui/scri..tastezi..esti cu meandrele concretului !
    • +1 (1 vot)    
      ba da (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:43)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      in curand ponta va ajunge la puscarie pentru uyurparea statului de drept si instaurarea dictaturii personale aliati cu tata socru.... si atunci vom fi LIBERI de comunism
      • -2 (2 voturi)    
        "uyurparea statului de drept" :)) (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:53)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        umbla putin la setarile tastaturii :)), oricum suna simpatic.
        cat despre statul de drept si abuzuri :
        http://www.dw.de/abuzul-de-drept/a-17230378, poate te satisface asta.
  • +6 (6 voturi)    
    O VESTE NUNA... (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:01)

    timp tamp [utilizator]

    pentru plagiatorul minciunos, ne vor primi in Schengen dupa ce vei ajunge la puscarie!!!
    • +4 (4 voturi)    
      la pachet cu Varanul (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      kkrau isi da seama ca e zanganit de catushe..si e mai rezervat in ultima vreme !
  • +3 (5 voturi)    
    in momentul (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:14)

    Ar3s [utilizator]

    cand Romania si Bulgaria vor adera la Schengen, acest spatiu nu va mai exista.
    Pentru membrii acestuia, Shengen reprezinta o ultima bariera in calea unui mod diferit de viata. In acest sens, nu cred ca se vor grabi sa modifice ceva, motivele invocate devenind deja ridicole.
    Ponta se agita de pomana.
  • +1 (3 voturi)    
    Adică și-a mai dat un Barroso în rotulă (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:26)

    marius v [utilizator]

    Și așa îl știu liderii europeni ca pe un cal breaz, acum au din nou confirmarea. Putea foarte bine să-i comunice Rusiei că este dispus să facă rocada cu Ucraiana. Să adere Ucraina la UE, că noi vrem să ieșim.
    Mi se pare mie sau ăsta este mai inconștient și mai populist decât Vadim și Antonescu însumați?!
    • +3 (3 voturi)    
      ce populism... (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:40)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      cum adică ?populist_ tonta e comunist SADEA, el ne vrea langă Koreea lu Kim ir sen, e suficient sa va uiati la profilul său, dar mai ales la caracter!
  • +3 (3 voturi)    
    Hohoho Gaspadin Ponta! (Miercuri, 4 decembrie 2013, 14:35)

    Sani [utilizator]

    Europa are probleme nu noi.
    Inteleg ca asta-i motivatia standard pentru "reusitele" USL.
    1. Gaze de sist
    Noi n-am vrut gaze dar ne-a impins Europa!
    2. Oltchim
    Noi am vrea sa mearga Oltchimul dar nu vrea Europa
    3. Acciza la benzina
    Noi nu vrem sa marim pretul dar ne cere Europa
    ....etc.....etc......
    Cine din Europa?
    Merkel, ca sa se razbune pe Ponta si Antonescu!

    Dragii mosului 70% votanti, ce frumos este sa fii copil si sa-l crezi pe Ponta!
    Totusi, nu va mutati voi cu tot cu Plagiator in Rusia? Sau China?...si sa ne lasati pe noi astialalti in prostia noastra cu Europa & USA?

    Dazvidania sau Ni Hao....cum preferati...ca noi vrem Hello!
  • 0 (0 voturi)    
    Plagiatorul are dreptate aici, suntem discriminati (Miercuri, 4 decembrie 2013, 17:25)

    visio [utilizator]

    atata vreme cat ne-am indeplinit targetul, nu vad de ce nu suntem acceptati; atata vreme cat in Italia, Ungaria, Franta, Grecia, Germania, etc, vedem actiuni clare de coruptie, xenofobie, politici economice tendentioase, si UE nu se implica, nu inteleg de ce noi si bulgarii suntem refuzati; din cauza tiganilor? legea trebuie modificata in sensul protejarii proprietatii omului harnic; cine fura sa fac puscarie pe viata; si puscarie pe 3 felii de paine/zi si apa numai cand ploua.
    pe schengenisti ii doare ca romanul si bulgarul trebuie sa fie egal cu neamtul si olandezul sau englezul; ei bine, uite ca nu vreau sa fiu privit egalul olandezului; vreau sa fiu privit ca superiorul lui; am pamant pentru crescut lalele, asa ca adio lalele din olanda si bmw din germania; am fost buni cand v-am cumparat produsele? adica banii mei sunt buni pentru produsele voastre supraevaluate? eh, uite ca nu mai vreau sa cumpar nimic dela straini; Romania se poate intretine singura fara probleme si daca am exporta atata grau la chinezi pe cat au ei nevoie, ne-am face toti fermieri.
    cat priveste mcv, ue sa isi rezolve problemele cu infractorii lor, ca noi vom baga Plagiatorii in puscarie.
  • 0 (0 voturi)    
    aloooo (Miercuri, 4 decembrie 2013, 20:49)

    liviusmaximus [utilizator]

    da pe poporul tau (chiar si ala mic de 7 mililoane), l-ai intrebat ce vrea ?
  • +1 (1 vot)    
    sa faCA CAnd doresc (Joi, 5 decembrie 2013, 10:38)

    rsbl [utilizator]

    Victor Ponta te iubim ca ca tine nu gasim!
    "ce tine de dansii sa faca cand doresc"