Sporuri salariale intre 20 si 50 la suta, in proiectul noului Statut al politistului

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2013, 20:49 Actualitate | Esenţial

Politistii ar putea primi sporuri salariale intre 20 si 50 la suta din salariul de baza, bani de chirie, daca lucreaza in alte localitati decat cea de domiciliu, si plata dubla pentru zilele de sarbatoare muncite, potrivit noului Statut al politistului, supus dezbaterii publice si citat de agentia Mediafax.

La capitolul "Drepturi compensatorii" din proiectul publicat pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne (MAI) se arata ca politistii care accepta sa lucreze in mediul rural sau in localitati izolate vor primi un spor salarial de 20 la suta din leafa de baza.

Sporurile ajung, insa, la 50 la suta din salariul lunar "corespunzator riscurilor deosebite ale functiei de politist, a interdictiilor, a restrangerii unor drepturi sau libertati si a incompatibilitatilor impuse de functia publica cu statut special, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului Afacerilor Interne".

Conform proiectului, politistii care vor merge la serviciu in zilele de sarbatoare vor fi platiti dublu pentru orele lucrate. In acelasi timp, politistii care fac ore suplimentare ar urma sa incaseze, pentru acestea, un spor de 75 la suta din salariul lunar.

In acelasi timp, noul Statut al Politistului aduce noutati in ceea ce priveste compensatia lunara pentru politistii care lucreaza departe de casa. Astfel, in cazul in care politistul este "numit in prima functie sau transferat in interesul serviciului intr-o alta localitate decat cea in care isi are domiciliul" si nu detine o locuinta in localitatea respectiva sau pe o raza de 30 de kilometri, el poate beneficia de decontarea chiriei, in raport cu pretul pietei din localitatea respectiva.

Potrivit proiectului publicat pe site-ul MAI, politistii care lucreaza in alta localitate decat cea de domiciliu care nu vor sa stea cu chirie, ci doresc sa isi cumpere sau sa isi ridice o casa in localitatea respectiva, urmeaza sa fie "sprijiniti prin acordarea unei compensatii lunare, pentru o perioada ce nu poate depasi durata creditului aflat in derulare, dar nu mai mult de 10 ani, o singura data in cariera, din momentul contractarii unui credit ipotecar sau imobiliar destinat achizitionarii sau construirii unei locuinte in acea localitate sau pe o raza de 30 de km".

Noul proiect al legii privind Statutul politistului aduce modificari si legate de modul de evaluare profesionala al politistilor. Astfel, politistii vor fi evaluati anual, ca si pana acum, insa, daca vor primi calificativul "nesatisfacator" sau de doua ori "satisfacator", cei cu functii de executie vor fi obligati sa urmeze cursuri de perfectionare. Daca nici dupa aceste cursuri nu primesc calificativul "bine" sau "foarte bine", ei vor fi dati afara.

In acelasi timp, politistii care ocupa functii de conducere si care vor fi notati cu "nesatisfacator" sau "satisfacator" vor face obiectul unui control, iar daca se vor descoperi neajunsuri, acestia vor fi trecuti intr-o functie inferioara sau una de executie.

"Sunt multe articole bune in noul Statut al politistului, care, pana la un punct, a fost conceput impreuna cu noi. Este un lucru bun ca s-a tinut cont de propunerea noastra legata de modul in care se acorda compensatiile lunare pentru politistii care lucreaza departe de localitatea de domiciliu si care sunt obligati sa inchirieze locuinte. Acesta este modelul magistratilor propus de noi", a declarat, Vasile Lincu, presedintele Sindicatului Pro Lex.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3825 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    acest guvern, (Marţi, 3 decembrie 2013, 21:04)

    nash pandelica [utilizator]

    cel mai cinstit din istoria neamului, va ramane cunoscut ca guvernul proiectelor.
    prima data in istorie cand avem un menistru al MARILOR PROIECTE !
    necazul este ca nu ajung, de la proiecte la realizari, din cauza lui basescu care nu'i lasa, chip, sa guverneze.
    soarta lor, rupta'n fund. :)

    dottore a luat'o razna rau, aproape la nivelul raspopitului socru si l'a intercut pe marele tribun al neamului.

    deci, azi, toata ziua, ne'a spus ca base vrea sa negocieze memorandulmul, bugetul, acciza, prabusirea tzari, cu renuntarea la comisia parlamentara "calarasi ".:
    gandire varanica, asortata cu bonbonele. :)
    adica, crede doctoral in dreptul de stanga, cum ca toti gandesc dupa logica usl'amica.
    a mai fost un p.m. care trimetea biletele....

    mai draga, pai daca tot ai cumnatul de verisoara de ministru al justitiei si pe colegul de studii si cafele procurer general, dece nu face un aranjament cu ei, sa'i tranteasca un dosra penal.
    din comisii parlamentare s'alege rasul, cum a fost si cu anchetarea dnei udrea.
  • +3 (3 voturi)    
    bravo (Marţi, 3 decembrie 2013, 21:08)

    grongobar [utilizator]

    era nevoie fara discutie,vine iarna,frigul,foamea si guvernul usl trebuie pazit de cineva.precis nu de profesori sau de medici,de cercetatori sau de artisti.
  • +3 (3 voturi)    
    Asta pentru ca era necesar (Marţi, 3 decembrie 2013, 21:16)

    soundtrack [utilizator]

    sa asigure bastoane pe spinarea celor 7,4 milioane de prosti!
  • +3 (3 voturi)    
    Politistul e peste doctor sau profesor (Marţi, 3 decembrie 2013, 21:18)

    dottore [utilizator]

    Bataie de joc la ce munca face. Face burta mare la birou. Spaga daca iese pe teren. Privatul trebuie ca e fericit. Totdeauna cat de anunta vremuri "negre" se maresc salariile la jandarmi, sa bata mai cu talent taranii, si la politisti sa plimbe sirena prin sat.
  • +2 (2 voturi)    
    Copil de apv-ist (Marţi, 3 decembrie 2013, 21:23)

    bubaru [utilizator]

    1. Ce le dati apv-istilor care stau in unitati sau aplicatii la dracu-n praznic, 24 de ore din 24?
    2. De ce coeficientii de functie la politisti au fost si sunt mai mari decat coeficientii de la m.ap.n.?
    3. De ce apv-istul la ,,nesatisfacator,, este bagat in consiliul de onoare si este ,,ejaculat din sistem,,, iar politistul mentinut pe o functie mai mica?
    4. De ce politistul are un sindicat sa-l apere, iar apv-istul are o singura sansa - instanta?
  • +2 (2 voturi)    
    urgent planuri de viitor ! (Marţi, 3 decembrie 2013, 21:27)

    nova [utilizator]

    peste 2-3 ani daca nu va faceti de pe acum planuri de viitor, adica plecati afara, o sa va treziti ca trebuie sa plecati URGENT din disperare. Trimiteti-va copiii in lume !. Societatea a inceput sa fie acaparata pas cu pas. Intarim militia, jandarmeria si tot ce poate fi amenintator prin posibila represiune. Priviti la media, cat de usor poate fi cumparata prin publicitate astfel incat sa devina arma de manipulare cel mai des prin NEINFORMARE si frecvent prin dezinformare. Eu sunt convinsa ca de acest PSD nu mai scapam cel putin 20 ani de acum incolo. S-a asezat pe pozitii cu rapiditate si alegerile "libere" devin o iluzie si vor fi castigate (furate) in permanenta de acum incolo.
    Imi pare rau pentru noi si pentru voi dar ne-o meritam pentru nepasarea cu care am tratat toti acesti impostori de politicieni. Acesti sacali au inteles un lucru. POT si vor face ceea ce vor. Vor bani si au iesit la lupta pentru ei.
  • +2 (2 voturi)    
    Bine ati venit la reinstaurarea PACII ! (Marţi, 3 decembrie 2013, 21:34)

    Ciribanstula [utilizator]

    Numai in Romania se poate intampla asta

    Partidul stat da bani la politisti pentru reinstaurarea puterii de ........at

    Multa Multa ......ie ( sanatate ) domnule Ponta!
    Imi este scarba de ce a ajuns tzarisoara asta!

    La revolutie aflam ca fac parte din generatia de sacrificiu!

    Ei bine cred ca asta e!

    Multa multa multa ...............................................
    Sa traiasca PSDu!
    Era mai bine pe vremea lu impuscatu!
    ROMANIA de rahat!
    Ne conduc niste rahati!
    Asta merita ROMANII!
    Mi-e scarba!
  • +2 (2 voturi)    
    scrie în statutul ăla... (Marţi, 3 decembrie 2013, 21:55)

    Radu_Luci [utilizator]

    ...și că să aibă grijă să nu facă burtă?
  • +2 (2 voturi)    
    Numai atat? (Marţi, 3 decembrie 2013, 21:56)

    Amoredivino [utilizator]

    Indicille de masa corporala?
    Raportul inaltime / greutate?
    Poate sa alerge 5 km sub 15 minute?
    Si astea ar trebui sa fie testate cel putin de doua ori pe an.
    Nu mai vrem politisti `umflati`. Cine nu este zvelt, atletic, nu are ce cauta in politie.
    Daca este totusi un detectiv genial, gen Hercule Poirot sau Sherlock Holmes si este supraponderal, sa fie angajat ca si consilier civil, pana intra in baremurile de suplete.
  • +10 (10 voturi)    
    vin vremuri tulburi.... (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:30)

    antonioro [utilizator]

    Daca porcii astia de la putere se apuca sa mareasca lefurile fortelor de represiune,e clar ca se tem de rascoale.Urmeaza marirea lefurilor la jandarmi,eventual marirea lefei pilotului de elicopter care o sa-i ia de pe cladirea CC-ului....pardon,Parlamentului ,cit de curind.
  • +8 (8 voturi)    
    Ce- Romania ?stat politienesc !!!!!!!!!!!!!!! (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:31)

    andreesanu [utilizator]

    Gasiti resurse pentru salarii nesimtite la politie !!! si nu gasiti bani pentru salariile medicilor si salariile profesorilor doar pentru salarii decente .
    Asta -i democratie or dictatura de are nevoie sa stimuleze politia ???
    • +3 (3 voturi)    
      si tu acum (Marţi, 3 decembrie 2013, 23:57)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      vrei sa dea bani la astia care stau ca prostii prin spitale sau la catedra? Nuu, pt fraierii astia nu sunt bani, dar pt alde burtica se gasesc! La anul e posibil sa fie nevoie de niste bastoane pe spatele fraierilor care vor iesi, nemultumiti, in strada, asa ca trebuie stimulente.
  • +2 (2 voturi)    
    asta (Marţi, 3 decembrie 2013, 23:41)

    adonis84 [utilizator]

    sa dea mai cu incredere cu bastonul in populatie, mai ales cand nu suntem de acord cu, contractele paguboase ...
  • +1 (1 vot)    
    Inselatorie ! (Miercuri, 4 decembrie 2013, 0:54)

    silvia_sunei1385883132370 [utilizator]

    La primari majorari de salariu , acuma la politai...,nu vedeti ca ii ''manjeste''pe toti....,ca la o eventuala actiune din partea populatiei...,aia fiind manjiti, sa il
    apere cu ''pretul vietii''??!! Ce a fost pe timpul lui NASTASE....,acela a fost mic copil...,fata de ce face acest copy past de docctttttoooore !!!!
  • -2 (2 voturi)    
    14 (Miercuri, 4 decembrie 2013, 10:08)

    methalman [utilizator]

    Sunt 14 comentarii care contesta aceste cresteri salariale - primari, politie - sistemul in sine. Astia 14 daca ati fi iesit luni seara in semn de solidaritate cu Pungesti, numarul contestatarilor ar fi crescut cu 10%.
    Indignati pe facebook, prea frig afara pentru a fi la moda!