Discutie telefonica intre Viktor Yanukovych si Jose Manuel Barroso: O delegatie ucraineana va merge la Bruxelles

de EurActiv     HotNews.ro, EurActiv.ro
Luni, 2 decembrie 2013, 20:44 Actualitate | Esenţial

​Comisia Europeana a publicat in seara zilei de luni, 2 decembrie, un comunicat care contine detalii legate de o conversatie telefonica intre Presedintele Ucrainei, Viktor Yanukovych si Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso. Potrivit comunicatului, Yanukovych l-a sunat pe Barroso, rugandu-l sa primeasca o delegatie din Ucraina pentru a discuta "anumite aspecte ale Acordului de Asociere si ale Acordului de Liber Schimb".

Barroso a confirmat disponibilitatea Comisiei Europene de a primi o astfel de delegatie la un nivel corespunzator, mai arata sursa citata, si sa discute anumite aspecte ale implementarii documentelor deja initiate, insa nu sa re-deschida niciun fel de negocieri.   
 
Yanukovych a fost de acord cu aceasta abordare si a fost stabilit ca nivelul si perioada acestei consultari sa fie pusa la punct prin canalele diplomatice potrivite. 

Citeste articolul integral pe EurActiv.ro

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4202 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Demisia tovarase (Luni, 2 decembrie 2013, 21:12)

    Wanheda [utilizator]

    Altfel o sa fii un fel de Iliescu pentru natia ucraineana.
  • +7 (7 voturi)    
    foarte interesant! (Luni, 2 decembrie 2013, 21:16)

    Crup [utilizator]

    Deci, pe scurt, evenimentele. Ucraina vrea sa se aproprie de UE prin semnarea acelui acord de asociere. In ultimul moment, la presiunea Rusiei - care evident ca era impotriva - Ucraina se razgandeste. 1-0. In meciu Rusia - UE.
    Iar acum, Ucraina cere oficial o intalnirea cu UE pentru rediscutarea acordului?!? Acum, cand refuzul OFICIAL al Ucrainei este atat de recent?
    Traducand evenimentele din registrul diplomatic in registrul vietii de zi cu zi, ar suna cam asa: "hai, pa, nu ma interesezi, dispari. Stai, scuze, nu pleca, te rog frumos, hai sa mai vorbim!!!"
    Iti trebuie un motiv al naibii de serios ca sa iti calci in halul asta pe mandrie! Ma refer la liderii ucrainieni.
    • +5 (5 voturi)    
      Orgoliu (Marţi, 3 decembrie 2013, 1:00)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Crezi ca il doare gura pe Yanukovici sa le dea dreptate protestatarilor? Eu cred ca e usor. Se semneaza un acord oarecare cu UE. Ii potoleste pe cei din strada. Le mai inchide si europenilor gura. Poate mai pica si vreun proiect misto cu bani UE. Iar la Moscova, cu basca in mina, se prezinta scuzele de rigoare. Am incercat sa refuzam UE, dar nu s-a putut.

      Ti se pare un scenariu nerealist?! Ei bine, chiar asta se intimpla. E cel mai bun scenariu. Toata lumea are de cistigat. Chiar si rusii. De fapt problema rusilor e orgoliul de mare putere dominatoare. Si tocmai in orgoliu ii pocneste realitatea internationala. Tot mai des.
  • +6 (6 voturi)    
    Va incerca sa dea un alt counicat (Luni, 2 decembrie 2013, 21:22)

    Luk [utilizator]

    In care sa dea o data certa a reinceperii negocierilor.

    Depinde cat de prosti sunt ukrainienii.
  • +9 (9 voturi)    
    ups! (Luni, 2 decembrie 2013, 21:24)

    corvus coraX [utilizator]

    Raketul Ianukovici începe să facă pe el... S-ar putea ca și prietenul Putin să-l lase de căruță...
  • +13 (13 voturi)    
    Yanukovych va plati pentru ce-a facut! (Luni, 2 decembrie 2013, 21:30)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Incearca sa castige timp si sa dezamorseze situatia din Ucraina care este exploziva, in pragul revolutiei.
    Degeaba, nu va mai fi mult timp la guvernare, urmeaza o perioada in care comunistii vor fi izgoniti de la guvernare si vanati!
  • +8 (10 voturi)    
    He-he-he (Luni, 2 decembrie 2013, 21:34)

    rad_prostii [utilizator]

    Pana si ucrainienii reusesc sa scoata in starda 100,000 de oameni. La noi o veselie totala ca era sa li se scumpeasca toate produsele, nu mai vorbesc de somaj
  • +3 (5 voturi)    
    o of of (Luni, 2 decembrie 2013, 21:49)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Mila mi-e de ei, sa nu ramana cu mama rusie... sau Doamne ferste de o revolutie
  • +9 (9 voturi)    
    Viktor Yanukovych, fratele lui victor ponta (Luni, 2 decembrie 2013, 22:02)

    geocrin [utilizator]

    Pai ce numai Ucraina sa aiba Victor, avem si noi Victorasul nostru cei drept e tinere, dar la virsta lui YanukovYch o fi si mai tare.
    Mare dreptate a avut Base cind a spus ca presedintele Ucrainei a blect la Bruxelles ca la tirg.
    Domnilor guvernati nu va jucati cu rabdarea oamenilor.
    Voi ati facut promisiuni, si v-ati angajat sa aduceti un trai mai bun.
    Nimeni nu va rugat si nu va fortat la functii mari.
    Impliniti-va promisiunile macar fata de popor, ca de ale lui Antonescu sunt slabe sanse ca sa nu zic 0.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu va grabiti sa trageti concluzii... (Luni, 2 decembrie 2013, 23:30)

    Lucky1 [utilizator]

    ...este prea devreme sa credem ca Ianukovich doreste realmente aderarea la UE cat doreste, de fapt, o simpla temporizare sa iasa din clenciul cu protestatarii pro UE si, in acest fel, sa evite o turnura catastrofala a evenimentelor: Revolutia...
  • +2 (2 voturi)    
    Barosso i-a spus ca nu mai negociaza cu Yanukovitc (Marţi, 3 decembrie 2013, 6:51)

    FrankSmith [anonim]

    practic Barosso a declarat ca nu e dispus sa negocieze cu Yanokovitch deoarece prefera sa astepte sa discute cu cine il va inlocui ...sau Ucraina trebuie sa accepte neconditionat oferta initiala a UE