Dan Sova: Lucrarile la autostrazile Iasi-Targu Mures si Bacau-Brasov vor incepe, cel mai probabil, in 2015

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 1 decembrie 2013, 17:51 Actualitate | Esenţial

Ministrul delegat pentru Proiecte de Infrastructura, Dan Sova, a declarat, duminica, la Iasi, ca Moldova va fi legata atat cu Transilvania, prin autostrada Iasi-Targu Mures, cat si cu centrul tarii, prin autostrada Bacau-Brasov, ambele lucrari urmand sa inceapa, cel mai probabil, in anul 2015, relateaza Mediafax.

Sova a afirmat, intr-o conferinta de presa, ca in privinta autostrazii Iasi-Targu Mures, va trebui refacut studiul de fezabilitate pentru tronsonul Targu Mures-Targu Neamt, precizand ca licitatia pentru tronsonul Targu Neamt-Iasi va fi facuta anul viitor.

"Pe tronsonul Targu Mures - Targu Neamt se va reface studiul de fezabilitate, iar pe tronsonul Ungheni-Iasi-judetul Neamt, in 2014 se reactualizeaza indicatorii si se fac licitatiile. Probabil la inceputul anului 2015 incep lucrarile, care se vor termina destul de repede", a spus ministrul Dan Sova.

El a estimat ca lucrarile la tronsonul de autostrada Iasi-Targu Neamt s-ar putea incheia la jumatatea anului 2017.

"Se urmareste unirea Moldovei cu Transilvania, prin autostrada Iasi-Targu Mures, dar se urmareste si unirea Moldovei cu centrul tarii, respectiv Bacau-Brasov. Aceasta din urma se va realiza din fonduri de dezvoltare regionala si se va incredinta undeva la jumatatea anului 2015. Acolo nu exista studii de fezabilitate, trebuie facute licitatii. In 2015 se va atribui lucrarea", a afirmat Dan Sova.

El a spus ca autostrada Brasov-Bacau va fi prelungita pana la Iasi.

"In anii urmatori, Moldova va avea ceea ce ii lipseste. Pana acum, marile investitii s-au facut pe zona Transilvaniei, ele se vor finaliza si se vor muta pe zona Moldovei si Tarii Romanesti", a precizat Dan Sova.

Ministrul Dan Sova a participat, duminica, la Iasi, alaturi de ministrii Educatiei, Remus Pricopie, si cel al Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, la manifestarile de Ziua Nationala, care au avut loc in Piata Unirii, in prezenta catorva mii de persoane.

Autostrada Iasi-Targu Mures ar urma sa aiba aproape 300 de kilometri si va strabate patru judete, respectiv Iasi, Neamt, Harghita si Mures.























3439 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Cu voia dumneavoastra va dau si data... (Duminică, 1 decembrie 2013, 18:20)

    Serban. B [anonim]

    Lucrarile vor incepe pe 32 decembrie 2015. Am verificat cu 6 vrajitoare, 4 magi, 5 reni si cu Mos Craciun.
    • +8 (8 voturi)    
      Sova = prioritati functie de orasul unde vorbeste (Luni, 2 decembrie 2013, 2:18)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Serban. B

      Sova: "Ministrul delegat pentru Proiecte de Infrastructura, Dan Sova, a declarat, duminica, la Iasi, ca Moldova va fi legata atat cu Transilvania, prin autostrada"

      La Iasi Sova zice ca va lega Moldova cu Transilvania prin doua autostrazi. Cind se duce la Craiova vorbeste de Pitesti-Craiova-Calafat. La Cluj da prioritate tronsonului Tirgu Mures - Oradea si tot asa functie de orasul in care face declaratiile. Nu trebuie luat in serios.
  • +10 (10 voturi)    
    Vorbeste sa nu taca (Duminică, 1 decembrie 2013, 18:57)

    mircea_cjn [utilizator]

    Vorbeste gura fara Sova. Marile investitii zice ca s-au facut in Transilvania. Pai pana acum avem asa:
    - Bucuresti -Pitesti ; in Valahia
    - Bucuresti- Constanta ; in Valahia
    - Bucuresti -Ploiesti ; Valahia

    In Ardeal : cateva cioturi (Timisoara-Arad; Gilau Campia Turzii si ceva pe la Deva); oricum, face parte din culoarul care va lega Valahia de vest

    In Moldova : zero
    • +3 (5 voturi)    
      mai interesant este ca (Luni, 2 decembrie 2013, 1:36)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      intre capitala si moldova nu este nevoie de autostrada, musai ca dulshele targ al iesilor sa se lege de tzinutu' secoiesc si kronstadt. :)
      traffic mare spre tg. mures. deci, vom avea autostrada mergand bucuresti-ploiesti- brasov -Bacau, sau varianta buc. Ploiesti brasov. Sibiu tg mures piatra neamt Iasi.
      drumul cel mai scurt intre doua puncte este pe autostrada sova.
      • +1 (3 voturi)    
        E nitel mai complicat (Luni, 2 decembrie 2013, 10:17)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        E vorba despre legatura dintre Iasi (Moldova) si Europa. Unul din motivele pentru care Transilvania e mai dezvoltata decit Moldova e ca pina la prima autostrada ai 100-300 km. Pin la Iasi faci 10 ore pe sosea, pin la Cluj faci 4 ore. Si atunci normal ca preferi fabrica la Arad, Timisoara, chair Cluj.
        Autostrada Iasi Tg Mures ar lega Moldova de Transilvania si mai departe de Europa printr-un drum rapid. Iasi-Bucuresti e deja drum cu 2 benzi, suficient pentru traficul actual.
        • +1 (1 vot)    
          da ? (Luni, 2 decembrie 2013, 14:22)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          iar cu capitala de portul constanta, de sudul europei.
          Bulgaria, grecia, Croatia, Serbia in curand, sunt si ele tot...ioropa.
          dunarea e tot ioropeana, si ar trebui sa fie cea mai importanta cale de transport de marfuri, dar si pentru turism, croaziere.

          intre tg. mures si moldova exista o sosea f.buna si destul de lejera pt. traffic, pe malul muresului, spre duau, piatra neamt.
          am trecut pe acolo in perioada de varf, in miez de vara, iar traficul a fost mai mult decat lejer.
          nu vad dece nu s'ar schimba asta intr'un drum expres. largit ca de la buc, la tg. frumos.
          moldova nu este subdezvoltata din cauza soselelor, ci din cauza proastei administratii, a furtului. cu nichita la Iasi si oprisan la Focsani, poti face si autostrazi zburatoare.
        • +1 (1 vot)    
          apropos de nevoie (Luni, 2 decembrie 2013, 14:26)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ai fost vreodata pe soseaua asta, largita, buc-tg frumos, sa vezi cat este de aglomerata ?
          cu toata largimea ei...
          leaga buc. cu piatra neamt, suceava, botosani si Iasi.
          cu deviatii spre vaslui barlad.
          plina de tiruri spre ucraina si moldova, dinspre sud.
    • +1 (1 vot)    
      timisoara-arad (Luni, 2 decembrie 2013, 12:30)

      skyradio [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      este in Banat!
  • +8 (8 voturi)    
    Goange electorale (Duminică, 1 decembrie 2013, 19:08)

    Wanheda [utilizator]

    Mai devreme de 2050 nu o sa vedem Moldova legata de West. "Pai ce, ne jucam cu autostrazile?" Remember???
  • +5 (7 voturi)    
    ce nesimtire (Duminică, 1 decembrie 2013, 19:25)

    MihneaR [utilizator]

    Wow ... cel mai probabil ... in 2015
    dupa trei ani de la preluarea guvernarii !
  • +1 (7 voturi)    
    Google Str. Views - Bacau-Brasov e enorm de scumpa (Duminică, 1 decembrie 2013, 20:40)

    dumitrica [utilizator]

    Aplicatia Google Street Views, pe care i-o recomand lui Sova, arata ca intre Bacau si Brasov sunt vreo 55 km de munti iar autostrada trebuie sa treaca printr-un teren foarte dificil, comparabil cu cel de pe Valea Oltului.

    Mergeti la adresa
    http://goo.gl/maps/3jcbg
    sa vedeti ce inseamna trecatoarea Oituz.

    In plus de asta, asa cum se vede pe imagini, traficul este redus spre deosebire de Valea Oltului unde ai masina linga masina.

    Tirgu Neamt - Tirgu Mures este tot cam prin acelasi tip de relief si tot la fel de goala.

    vezi:
    http://goo.gl/maps/h5uc8

    doar ca portiunea dificila este dubla ca lungime fata de tronsonul scump, prin munti, Bacau-Brasov.

    Nici una din cele doua autostrazi nu se justifica economic. Prioritatea cea mare trebuie data autostrazii Pitesti-Sibiu, mult mai aglomerata si importanta pentru Romania.

    Exemplu de tronson pe Valea Oltului:
    http://goo.gl/maps/SjpNj
    • +2 (4 voturi)    
      pitesti - sibiu - extrem de greu (Duminică, 1 decembrie 2013, 22:00)

      mirceapop [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Dumitrica, tu ai oarecum dreptate, dar te rog sa te gandesti asa:
      ce e mai usor: sa faci o autostrada pe un defileu, sau sa faci o autostrada pe o vale ?
      Raspunsul este : e mai usor pe o vale. Intre sibiu si valcea nu este o vale dupa cum toata lumea spune, este un defileu, si daca te uiti furmos pe google earth
      https://maps.google.ro/maps?q=google+maps+bucharest&ll=45.567369,24.278841&spn=0.045306,0.104628&hnear=Bucharest&gl=ro&t=p&z=14
      o sa-ti dai seama cat de greu e de facut. Din cauza asta baietii cauta optiuni pentru a face autostrazi pe vai si nu pe defilee.
      • +5 (5 voturi)    
        Sunt 20 km dificili: Caineni-Turnu Rosu, atit (Luni, 2 decembrie 2013, 2:07)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui mirceapop

        Pe traseul Sibiu - Pitesti sunt 20 km foarte dificili, intre Turnu Rosu si Caineni de unde autostrada o poate lua prin Titesti-Salatrucu-Suici-Ticveni-Curtea de Arges pina la Pitesti. De la Ciineni nu mai trebuie urmata Valea Oltului si autostrada merge mai mult prin terenuri agricole plane.

        Ca dai prioritate autostrazii Comarnic-Brasov in loc de Sibiu-Pitesti are oarecare justificare insa sa te apuci de Tirgu Mures - Tirgu Neamt sau Brasov - Bacau ca prime autostrazi peste munti asta este un lucru total nejustificat economic.
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt 120km distanta (Luni, 2 decembrie 2013, 14:06)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui mirceapop

        Daca ne uitam la bucatile din A1 de la Sibiu la Nadlac au facut destule sectoare din bucati de 20-30km bucata. Tot asa se poate face si Sibiu-Pitesti. Vreo 5 sectiuni, se fac alea mai usurele primele legate de bucatile deja existente si lasa ultima bucata cea mai grea. Macar de-ar face Pitesti - Curtea de Arges/Rm Valcea si de la Sibiu inca vreo 20km tot ar fi ceva.
    • +2 (4 voturi)    
      Bravos, te pricepi si la autostrazi (Duminică, 1 decembrie 2013, 23:12)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      bag seama si mai ales la fundamentul acestora prin Zona Cristalino Mezozoica a Orientalilor, a Flisului Carpatic, a zonei de Molasa si Platforma Moldoveneasca.
      La altii e mai rau si nu au munti care arata ca niste dealuri si au razbit.
  • +5 (7 voturi)    
    Nemernici de interlopi&hoti (Duminică, 1 decembrie 2013, 20:55)

    rov [utilizator]

    terminati cu prostiile si cu gargara electrorala.
    Asteptam o autostrada terminata si dupa aia puteti sa faceti mii de alte autostrazi pe unde va taie capul. nastase&sova- autostrada- Transilvania&Moldova!!!
  • +3 (5 voturi)    
    7 eurocenti (Duminică, 1 decembrie 2013, 22:46)

    timp tamp [utilizator]

    sova a baut "benzina" din banii nostri si vede dublu, 2 autostrazi intre moldova si transilvania.
    sa vedeti cite alte vedenii va avea cand ii vor intra banii in cont(pusculita partidului bolsevic)
  • +4 (6 voturi)    
    autostrada Nord-Sud (Duminică, 1 decembrie 2013, 23:03)

    cosminbut [utilizator]

    la o autostrada care sa lege Nordul de Sudul tarii s-a gandit cineva? sau in tara asta se circula doar de la Est la Vest?
  • +5 (7 voturi)    
    iar incepeti autostrazile? (Luni, 2 decembrie 2013, 2:23)

    antonioro [utilizator]

    Ca de vreo 24 de ani le tot incepeti si nu se vede nimic. Prost e poporul asta romanesc care se uita in gura voastra de securisto-mafioti
  • 0 (0 voturi)    
    De unde atitea autostrazi ??? (Luni, 2 decembrie 2013, 16:12)

    andreesanu [utilizator]

    Cind astia vorbesc de autostrazi parca vorbesc de pantofi !!!.Aceptam sa deschida gura Sova daca avea habar de ce vorbeste,dar de la substantivul autostrada
    pina la verbul a face nu-s destul nici 2 legislaturi pentru hahalerele astea sa termine macar studiile geologice,studiile de solutii,si poate studiiile de fezabilitate.Abia dupa asta putem vorbi de :citi Km v-a avea fiecare autostrada,cite tuneluri are,ce viaducte,ce fonduri trebuie asigurate si de unde.
    Chestia cu vor incepe si probabil ar trebui luata in serios !!!.
    Atunci cind vii cu "probabil" de ce nu taci !!!!,ori esti obisnuit sa-i dai cu melita !!!