Iurie Leanca: Republica Moldova nu este pregatita sa se uneasca cu Romania

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 noiembrie 2013, 18:55 Actualitate | Esenţial

Iurie Leanca
Foto: Agerpres/Xinhua
Republica Moldova nu este pregatita sa se uneasca cu Romania si prefera sa se integreze in Uniunea Europeana, a declarat vineri, pentru agentia rusa RIA Novosti, premierul moldovean Iurie Leanca, care a participat la summitul Parteneriatului Estic de la Vilnius.

Intrebat daca este posibila o unificare politica a celor doua state, Leanca a raspuns: "Nu, pentru ca ne fixam sarcini concrete in ceea ce priveste aderarea Moldovei la UE".

Republica Moldova a parafat vineri un acord de asociere cu Uniunea Europeana.

"Cand vom fi o tara membra UE, vom face parte dintr-un spatiu economic si comercial comun. Nu vor mai exista frontiere interne. Acesta este obiectivul pe care il vizam", a mai afirmat prim-ministrul moldovean.

RIA Novosti noteaza ca aceasta pozitie este contrara celei a Romaniei, care doreste sa formeze un singur stat cu Republica Moldova. Agentia rusa aminteste declaratiile presedintelui roman Traian Basescu, potrivit caruia unirea cu Moldova constituie una dintre prioritatile majore ale politicii externe a Bucurestiului.

Marian Lupu (PDM), despre unirea R. Moldova cu Romania: Niciodata!


Fostul presedinte al Parlamentului R. Moldova, presedintele PDM Marian Lupu a declarat presei, vineri, ca "niciodata" nu va exista o unire a Republicii Moldova cu Romania, relateaza Unimedia.info.

"Niciodata! Moldovenii au identitatea lor, dupa aproape 23 de ani de independenta, sondajele arata ca 80% se considera moldoveni", a raspuns in engleza Lupu.

Liderul Partidului Democrat considera ca parafarea Acordului de Asociere al Republicii Moldova cu Uniunea Europeana reprezinta un moment istoric pentru moldoveni si deschide drumul integrarii europene a statului de peste Prut.

Intrebat despre eventuale reactii ale Rusiei la aceasta parafare, cum ar fi recunoasterea independentei Transnistriei, Lupu a spus ca nu crede ca acest lucru este posibil.

Reamintim ca Traian Basescu a declarat miercuri, la TVR 1, ca urmatorul mare proiect politic pentru Romania este unirea cu Republica Moldova."Mai devreme - nu va ganditi maine - sau mai tarziu, acest lucru se va intampla, pentru ca sangele apa nu se face. Romania a avut un proiect fundamental de tara - NATO. A avut un al doilea proiect de tara - UE. Eu cred ca un al treilea proiect fundamental trebuie sa fie unirea cu Moldova", a afirmat Basescu.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7311 vizualizari

  • +3 (29 voturi)    
    Cred ca nici Romania nu este pregatita. (Vineri, 29 noiembrie 2013, 19:14)

    Ptr52 [utilizator]

    Vorbesc de Ramania reala, care stie ce costuri ar implica acest lucru. Restul ... lucreaza dupa dictonul "Dupa noi potopul"
    • -7 (15 voturi)    
      România se va uni cu Moldova (Vineri, 29 noiembrie 2013, 20:27)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Ptr52

      îndată ce se termină regionalizarea.
      • +1 (7 voturi)    
        Conform planului cincinal ... (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 2:56)

        .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ... hotarat de Congresul Anti-Basescu al CC al USL si aprobat de toashu' Mazeta.
  • +6 (28 voturi)    
    Intrebarea mea este... (Vineri, 29 noiembrie 2013, 19:17)

    Mileu [utilizator]

    nu stiu daca noi suntem pregatiti sa va primim.
    NOI va vrem, dar SINCER VOI ne vreti? Ca tot timpul dupa 1990 v-ati jucat cu noi, pe vremea comunistului Iliescu politrucii v-au tradat, dar si voi v-ati lasat pe mana lui Voronin. Daca o sa vreti sa fiti cu noi scapati de comunisti si nu mai votati "mutanti" de tip USL. HAI CA PUTEM IMPREUNA.!!! Numai de voi depinde!!!!
  • -11 (27 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 29 noiembrie 2013, 19:28)

    vandervaal [utilizator]

    domnule PM Leanca. Este reconfortant sa vad ca mai exista decizori rationali si realisti. Independenta RM este importanta pentru Romania si pentru Europa. Expansionistii neoantonescieni din Romania trebuie sa reflecteze referitor la pulsiunile lor integrationiste. Va doresc sa va dezvoltati cat mai mult, sa fiti prosperi alaturi de Romania, in buna vecinatate cu noi, independenti neanexati de conducatori ebrietosi efemeri, cu obsesii nationalist-imperialiste.
    • +9 (17 voturi)    
      Stai ca nu te inteleg (Vineri, 29 noiembrie 2013, 20:11)

      Mileu [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      poate imi explici si mie, cu ce va ajuta pe voi sa va manifestati independenta? noi cu chiu cu vai am intrat aproape in ue (mai putin schenghen) dar voua va trebui sa asteptati minim 10-15 ani sa aderati. cati ani vei avea atunci, copii tai ce vor face in psrioada asta?. crezi ca voi ve-ti putea realiza ceva de capul vostru? nici noi nu am reusit asa ceva. norocul nostru este ca suntem sub atentia ue, altfel am fi devenit o gagauzia europei. nu cred ca veti vrea sa fiti cei mai saraci europeni. mai bine sa fim impreuna un pic mai putini saraci. hai ca putem!!!
      • 0 (0 voturi)    
        daca bine am inteles (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 11:21)

        dumitrita [utilizator] i-a raspuns lui Mileu

        din " sa fiti prosperi alaturi de Romania, in buna vecinatate cu noi" ar rezulta ca vandervaal e roman, nu moldovean.
  • -2 (22 voturi)    
    Românii sunt un neam slab (Vineri, 29 noiembrie 2013, 19:34)

    333 [utilizator]

    mai degrabă se vor reunii coreenii decât românii.
    • -1 (17 voturi)    
      ...slab, impulsiv, emoţional, dar... bineînţeles: (Vineri, 29 noiembrie 2013, 19:51)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui 333

      suntem cei mai buni, deştepţi şi frumoşi DE FAPT... dacă nu ne-ar face rău străinii geloşi... şi dacă noi nu am fi atât de iertători cu ei, săracii...

      nu? ;)
    • 0 (6 voturi)    
      Noroc ca-i avem pe babanii 333 (Vineri, 29 noiembrie 2013, 21:32)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui 333

      care ne imbarbateaza din cand in cand
      • 0 (2 voturi)    
        Să ne îmbătăm cu apă rece? (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 0:13)

        333 [utilizator] i-a raspuns lui .416Barrett

        Nu de îmbărbătare ci de ...trezire la realitate... vorba aia... ,,deşteaptă-te, române!" avem nevoie...

        Dacă am încerca să vedem lucrurile cum sunt, şi am încerca să acceptăm realitatea cum este, am începe să dorim şi să ne câştigăm curajul să lucrăm cu dârzenie şi seriozitate să ne schimbăm, să ne maturizăm, să devenim responsabili, demni, liberi.... ;)
        • -1 (3 voturi)    
          Exact ce spuneam (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 2:44)

          .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui 333

          Noroc cu 333.
  • +17 (23 voturi)    
    Valoare istorica (Vineri, 29 noiembrie 2013, 19:48)

    Daniels22026 [utilizator]

    Basescu si-a ales bine momentul. Un sef de stat al Romaniei trebuia sa exprime odata si-odata dorinta de unire. E o dorinta importanta pe ambele maluri ale Prutului.

    Iurie Leanca raspunde si el foarte corect, chiar daca aparent il contrazice pe Basescu. Cele doua pozitii aparent diferite trebuie sa fie consemnate in istorie. Asta-i realitatea 2013. Realitatea istorica are valoare. Cele doua replici nu s-au pierdut in vint.
    • +6 (8 voturi)    
      daca te uiti la ambele declaratii (Vineri, 29 noiembrie 2013, 21:37)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      nu se exclude reciproc.
      base a zis ca sangele apa nu se face, ca mai devreme sau mai tarziu se va intampla.
      leanca a rostit ultima fraza a discursului sau in limba romana, spunand ca e limba sa.

      iar, in declaratia asta, de care se vorbeste, leanca nu spune ca nu se va face, ci ca nu acum.
      ca rep moldova nu este pregatita de unire.
      correct cine zice ca, nici ro nu este taman pregatita.

      dar, asa cum a zis base, spre necazul rusofonilor si fusofilor, odata se va face si e bine sa devina un proiect de tzara, sustinut de toata clasa politica, sa nu fie dubii nici in apus, nici in rasarit.
      ramanand numai o chestiune de vointa celor doua parti, atunci cand vor fi conditiile

      cum am mai zis, l'as vota pe leanca fara sovaiala ca viitor presedinte al romaniei.
      declaratia lui leanca a fost una a unui bun diplomat.
    • +4 (6 voturi)    
      res gestae (Vineri, 29 noiembrie 2013, 22:07)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Adevărul este că de la Burebista încoace noi nu am mai avut un lider așa războinic și așa sfidător cu cei din Răsărit. Dar nici Burebista n-a sfârșit-o bine.
      • -1 (1 vot)    
        Regret, dar acum chiar mai suparat (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 17:41)

        Kappa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Bai Poshta,

        De Decebal, Dinastia Basarabilor, a Mushatinilor te-a-nvatat invatatoaterea lu'matale?

        Sper c-am nimerit tonul. HN.
  • -3 (21 voturi)    
    O decizie realista si de bun simt! (Vineri, 29 noiembrie 2013, 19:52)

    GRANDFATHER [anonim]

    Dupa ce Romania a abandonat Basarabia in iunie 1940, retragandu-si administratia si armata si netragand nici un singur cartus pentru apararea acestui teritoriu si a locuitorilor sai, basarabenii, care au trait calvarul deportarii in lagarele din Siberia si dincolo de Cercul Polar, au devenit mult mai intelepti, mai scepciti si mai circumspectii cu declaratiile sforaitoare si fals patriotarde ale polticienilor de pe ambele maluri ale Prutului!
    Sper ca Basescu si politicienii de pe malurile Dambovitei sa-si propuna ca urmatorul obiectiv de tara sa fie UN TRAI MAI BUN PENTRU ROMANI ACUM, IN TIMPUL VIETII NOASTRE si sa nu ne mai faca din vorbe propunandu-ne obiective fantasmagorice pentru un viitor incert si nedefinit! VREM SA TRAIM BINE ACUM!
    • +9 (13 voturi)    
      Traiul mai bun nu depinde decât de noi, tataie... (Vineri, 29 noiembrie 2013, 19:57)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      ...politicienii se îngrijesc doar de traiul LOR, pe spatele proştilor.
      • 0 (0 voturi)    
        OK! (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 18:22)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui 333

        E o recunoastere sincera a unei stari de fapt, care nu mai necesita nici un comentariu! Fiecare este ceea ce cred ca este!
    • +8 (12 voturi)    
      Ai dreptate, dar... (Vineri, 29 noiembrie 2013, 20:16)

      Mileu [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      Trebuie sa ganditi in noul spirit al Europei. Cu cine vreti sa va uniti? Cu Transnistria, cu Ucraina? O sa fiti anihilati in 1-2 ani. O sa pierdeti tot. Poate Romania a gresit fata de voi, dar numai noi va putem ajuta. Regretam toti cei care stim Istorie, dar nu aveti voie sa regretati si voi viitorul copiilor vostrii. Dixit.
    • +2 (6 voturi)    
      Basarabia va reveni la Tara Mama, (Vineri, 29 noiembrie 2013, 21:43)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      nu maine, dar va reveni!

      Indiferent de "deciziile" de moment ale politicienilor care nu te lasa pe tine sa ai un trai mai bun acum, in timpul vietii tale.
      By the way Mr. GRANDFATHER, cine te opreste sa traiesti mai bine acum si ce are asta cu reintregirea fireasca si legitima a Romaniei?
      • 0 (0 voturi)    
        Poate nu ai fost atent ce a declarat... (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 18:17)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui .416Barrett

        ...Iurie Leanca: "Republica Moldova nu este pregatita sa se uneasca cu Romania"
        Si nici Romania nu este! Si de altfel nici "partenerii" nostri din UE nu sunt pregatiti(citeste: nu sunt de acord) cu aceasta unire! De altfel Romania, conform dreptului international nu poate emite nici o pretentie si nu poate avea nici o initiativa in acest sens, riscand sa fie sanctionata pentru "tulburarea" stat-quo-ului politic si teritorial statuat prin tratatele in vigoare la care Romania este parte semnatara! O modificare de frontiere intre Romania si Republica Moldova este inposibila in viitorul previzibil si orice "fortare" in acest sens ar putea fi speculata de miscarile nationaliste si iredentiste dinauntrul si dinafara Romaniei! Unirea s-ar putea face doar in conditiile in care in Republica Moldova s-ar constitui o majoritate unionista, care sa voteze in Parlament unirea Republicii Moldova cu Romania! Ori deocamdata, cum a spus-o si domnul prim-ministru Iurie Leanca: "Republica Moldova nu este pregatita sa se uneasca cu Romania!" NIMIC DE COMENTAT!
      • 0 (0 voturi)    
        Cat de neinformqai esti! (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 18:19)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui .416Barrett

        Si cat de naiv poti sa fi?!
    • -6 (8 voturi)    
      Sa uite de unire (Vineri, 29 noiembrie 2013, 22:10)

      mannixg [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      Basarabenii, sa uite de unirea cu Romania. Spre binele lor. Ce poate sa ofere dambovita? Doar dezastru...
      • +4 (6 voturi)    
        Russia sa uite de Basarabia (Vineri, 29 noiembrie 2013, 23:36)

        .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui mannixg

        Mujicii sa uite de Basarabia. Spre binele lor. Ce poate sa ofere mосква? Doar dezastru...
  • -3 (13 voturi)    
    Cum adica Vericule?!?!?!? (Vineri, 29 noiembrie 2013, 20:39)

    CetateanulRoman [utilizator]

    SI SA NU MAI FIU IO" PM? Nu se paote asa! poate daca inventam voievodate si sa numim voevozi pe ici pe colo. Cu sceptru si coroana si ceva de furat......Pai cum? Ce fac alesii neamului? Capitala NUMAI la Bucuresti? Macar inca 5 capitale. Sau sa se schimbe la 3 ani. Asa am primi. Si voi sa ne dati ajutoare si pe noi sa ne scutiti de taxe. Si placute trilingve. In romana, moldoveneasca si rusa. In tot Harcovul....
    • +3 (3 voturi)    
      S-au eliminat taxele de vama la vinul moldovenesc (Vineri, 29 noiembrie 2013, 22:23)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      si unii consuma mai mult acum.
  • +6 (10 voturi)    
    Romania MARE (Vineri, 29 noiembrie 2013, 22:16)

    burebista [utilizator]

    Asta va fi cit de curind .Doar putea fi in 1990 sa avem ROMANIA MARE dar tradatorul de neam (de fapt nu este din neamul nostru ) si tara acest distrugator iliescu nu a vrut .Acesta trebuia sa fie demult in puscarie .Cum sa nu ne unim? Doar suntem acelas popor vornitor al limbi ROMANE .DUMNEZEU SA NE AJUTE.
  • -3 (7 voturi)    
    Planurile electorale ale lui Băsescu, dezum (Vineri, 29 noiembrie 2013, 22:20)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Aia nu vor unirea. Pa Pa Ciau Ciau.
  • +2 (4 voturi)    
    Oricum, (Vineri, 29 noiembrie 2013, 23:03)

    Kepler [utilizator]

    intre Bucuresti 1812 si Vilnius 2013 este o mare diferenta in sens pozitiv pt ce a mai ramas din Basarabia (cei drept, mai mult de jumatate din teritoriu).
    Tocmai de aceea, noi, romanii de azi, ne bucuram mult!!!
  • -5 (7 voturi)    
    fleanca (Vineri, 29 noiembrie 2013, 23:10)

    rollotoma [utilizator]

    Iurie Leanca nu-si tace fleanca ?
  • -4 (10 voturi)    
    mult mai mult bun simt (Vineri, 29 noiembrie 2013, 23:17)

    derblauereiter [utilizator]

    Lenca decat Basescu...

    ne-am integrat degeaba in UE, traim tot in paradigmele secolului trecut - cu presedintele in frunte
  • 0 (0 voturi)    
    Unire.... (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 19:25)

    SerbanNeicu [anonim]

    Unirea se va face....Pana si Iosif Visarionovici a prevazut acest lucru... Tarul Putin asteapta sa ia un pret bun... Oricum nu va depinde prea mult numai de dorintele noastre care sigur ca vor conta.. Totul va fi negociat la masa verde de marii jucatori... Pentru Romania insa va fi tare greu....Romania are f.mari datorii fata de Basarabia si asta nu trebui sa uitam..!!!