Corespondenta de la Vilnius

Traian Basescu, la finalul summit-ului de la Vilnius: UE a trecut Prutul / Am senzatia ca presedintele Ucrainei a venit la un targ

de Red. stiri     HotNews.ro
Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:08 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu la Vilnius
Foto: Hotnews
Presedintele Traian Basescu a afirmat vineri, in cadrul conferintei de presa sustinuta la finalul summit-ului Parteneriatului Estic de la Vilnius, in Lituania, ca Uniunea Europeana a trecut Prutul, dar a avertizat ca drumul Republicii Moldova spre integrarea europeana va fi mai dificil decat cel al Romaniei, in conditiile in care nu toate fortele politice din statul vecin sustin acest demers.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratia sefului statului
  • Summitul s-a incheiat
  • Incep cu o mica frustrare, toata lumea a vorbit de Parteneriatul Estic initiat de Polonia si Suedia, in 2009
  • Romania resimta o usoara frustrare, geneza Parteneriatului e in 2007, s-a numit Sinergia Marii Negre, pe care in 2009, la initiativa Suediei si a Poloniei, s-a facut o extindere pentru a intra si Belarus
  • Miezul acestui parteneriat pleaca din Sinergia Marii Negre, initiativa romaneasca aprobata in presedintia germana din 2007
  • Asta este istoria adevarata a acestui parteneriat, el s-a maturizat acum si a inceput sa dea rezultate
  • Din punctul nostru de vedere, resultatul este ca UE a trecut Prutul, ceea ce are semnificatii nu numai din punct de vedere al intereselor romanilor de pe ambele mari, ci semnificatii adanci cu privire la forta si atractivitatea UE
  • Dupa baltici, alte state din fosta URSS opteaza pentru solutia europeana
  • Asta ne incurajeaza sa speram ca tari precum Moldova, Georgia, Azerbaidjan, vor deveni mai devreme sau mai tarziu tari ale UE
  • As face o comparatie cu noi, si ma refer la Moldova
  • Romania a semnat acordul de asociere in 1993, ratificat in 1995
  • Daca luam timpul de la momentul ratificarii si pana in 2007, constatam ca e un drum de 13 ani.
  • Deci a semna acordul de asociere si de liber schimb nu inseamna o intrare, ci un drum lung
  • Dezavantajul unei tari ca Moldova in raport cu Romania e spre exemplu ca in Romania toate fortele politice au dorit intrarea in UE si ne-au trebuit 13 ani
  • Este mult mai grea misiunea statelor in care opiniile partidelor politice sunt impartite
  • Acest drum pe care noi l-am parcurs in 13 ani ar putea fi un drum cu sincope odata cu eventuala alternanta la putere
  • Astazi Moldova a facut un prim pas dar drumul e lung pana la atingerea obiectivului actualei coalitii, de a fi membri ai UE.
  • Dincolo de entuziasm, sa domneasca realismul
  • Eu as face prima referire la guvernu si la coalitia politica din Parlament si as spune ca au cel mai mare merit in ce s-a obtinut azi, parafarea completa a acordului de asociere si de liber schimb.
  • Au avut curaj, in conditiile unei opozitii virulente si trebuie sa faca tot ce tine de ei pentru a se mentine la putere si dupa alegerile din 2014 sau 2015, astfel incat sa poata face procesul de integrare al Moldovei in UE ireversibil
  • Ei nu sunt in situatia noastra, cand, datorita suportului fortelor politice, procesul a fost ireversibil.
  • De aceea meritul coalitiei de guvernare e enorm, si-au asumat o solutie pe care opozitia extrem de puternica nu o doreste si trebuie sprijiniti, nu doar de Romania ci de toata UE
  • In ce ne priveste, in interventia de aseara si de azi, sustinerea mea a fost pentru eficienta, adica pana se termina mandatul actualului parlament european, trebuie modificat regulamentul 581 care sa permita libera circulatie a cetatenilor din Moldova.
  • Am solicitat ca semnarea celor doua acorduri sa se faca inainte de terminarea mandatului actualei comisii, astfel incat pana la alegerile din Moldova sa fie state care sa treaca la procesul de ratificare.
  • E un obiectiv extrem de dificil, pentru ca acordul trebuie tradus in cele 23 de limbi oficiale, 24 cu cea croata. Eu cred ca e un efort pe care Bruxelles ar trebui sa-l faca.
  • Subliniez ca Moldova, cultural, nu se poate indrepta catre uniunea eur-asiatica, unde ar vrea sa  o indrepte opozitia.
  • Nu e posibil ca vorbitori de latina sa opteze pentru aceasta uniune.
  • Dincolo de partide, cred ca populatia va opta in cea mai mare parte pentru solutia europeana, pentru ca Moldova nu a fost niciodata partea a unui alt spatiu decat cel european, indiferent de forma de organizare statala.
  • Un subiect important a fost Ucraina, toate statele membre au ridicat orice conditionalitate legata de semnarea celor doua acorduri.
  • Senzatia pe care eu am avut-o, atat in interventia de aseara, cat si de azi, a fost ca dl Ianukovici venise la un targ. Ori in UE principiile nu se targuiesc, se accepta, si atunci esti un partener, sau nu, si atunci nu poti fi un partener.
  • Sper ca dl presedinte sa fi inteles atat din pozitia in mod deosebit a Poloniei, Romaniei, Bulgariei, Germania, dar si mult mai delicatele interventii de azi sa fi inteles ca principiile UE nu se negociaza
  • Pe de alta parte, mai ales din discutiile de azi, Ucraina trebuia sa fi inteles ca acordurile raman pe masa, cu conditia respectarii tuturor principiilor
  • Calitatea de asociat ti-o asumi gratis sau nu
  • In discutia de aseara, am adus un argument, la un moment dat parea ca cineva spune trebuie sa-mi recuperez pagubele ca ma asociez, mi-am adus aminte perioada din anii '97-'98 a Romaniei, care nu a cerut nicio despagubire, desi i se prabuseau bancile, era aproape de pozitia de a intra in incetare de plati, a facut acord cu FMI, cu BM si pe urma a beneficiat de binefacerile acordului de asociere si de liber schimb.
  • In '97-'98 Romania exporta circa 7 mld de dolari, busteni si ce mai apucam, iar azi, exportam circa 50 mld euro, asta e diferenta intre romania de atunci si Romania de azi
  • Orice tara care vrea sa intre in spatiul de comert european trebuie sa stie ca avantajele sunt enorme, ai in fata o piata de jumatate de miliard de oameni
  • Nu putem sa un observam sansa pe care ne-a dat-o calitatea de asociat la UE.
  • Pentru noi, subiectul central a fost Moldova, vreau sa stiti ca sentimentul legat de Moldova e unul foarte pozitiv la toate statele membre
  • Au fost remarcate eforturile Romaniei de a interconecta Moldova pe gaze si electricitate.
  • As trage o concluzie, Moldova s-a inscris de azi pe un drum greu, dar care ii garanteaza in perspectiva sanse si mai tarziu prosperitate ca urmare a apropierii de UE iar noi speram candva si a intrarii in UE.
  • Trec si pe la Chisinau, pentru o discutie cu presedintele Moldovei, acum plecam, facem o escala, si pentru ca azi ambasada Romaniei organizeaza sarbatorirea Zilei Nationale, vor fi peste 1.000 de invitiati, e o buna oportunitate sa-i felicitam la ei acasa
  • Nu a existat nicio obiectie, nici aseara, la liberalizarea vizelor pentru Moldova
  • Este consiliul care trebuie sa ia decizia in decembrie, probabil la JAI, se poate cere parlamentului, e co-decizie

Sesiunea de intrebari:

  • Nu comentez (declaratia facuta de Vlad Filat - n.r.). De ce nu am avea fiecare pararea lui? E interzis?
  • Decizia pentru Ucraina a fost exclusiv a presedintelui Ianukovici, care a venit cu o lista de probleme ce trebuiesc finantate...
  • Toate interventiile au fost aveti acordul pe masa, semnati-l, inclusiv a cancelarului Merkel


























Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

10349 vizualizari

  • -41 (51 voturi)    
    ca la târg (Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:34)

    Mazeta [utilizator]

    Ce club select este ăla în care poţi doar intra, nu ieşi? Nici nu vreau să mă gândesc ce o să fie la gura lui Băsescu dacă Marea Britanie, care deja se bucură de condiţii speciale, alege să părăsească UE: albie de porci îl va face pe David Cameron.
    • +38 (46 voturi)    
      Marea Britanie nu va decide in 2014 (Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:45)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Basescu nu va mai prinde decizia englezilor ca presedinte pt ca referendumul legat de UE va fi in 2017 (daca va fi, pt ca depinde de alegerile din 2015)

      ai incercat sa faci o aroganta dar ai cazut ...rau.

      PONTA, plagiatorul mincinos si penibil e celcare a facut albie de piorci lideri ai UE ca Merkel dupa care s-a dus in genunchi la ei sa-si ceara iertare...si l-ai votat. cine se aseamna se aduna
    • +33 (41 voturi)    
      Voi, pe latrine, (Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:56)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      faceti asta cu totii de ani de zile!
      Asa ca nu aruncati in carca altora ceea ce faceti voi! Laturi pe latrine!
      Ha!
    • +24 (30 voturi)    
      mazettttttttttttt !!!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 29 noiembrie 2013, 14:11)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      gura plina de muste.....................
      • -8 (12 voturi)    
        "Dati-mi un whisky si bag Romania in UE!" (Vineri, 29 noiembrie 2013, 19:16)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Surse participante la semnarea tratatului de aderare a Ro la UE confirma ca aceasta a fost conditia sine qua non a lui Basescu.

        Si-acum ca dogmaticii ultra-ortodocsi basisti au motiv sa ma umple de voturi negative, sa va intreb de ce e asa rau ca Ucraina s-a inclinat mai degraba spre Rusia? Dincolo de tot discursul diplomatic, ar fi mai bine sa avem un stat democratic, puternic economic la nord? Acum cele mai mari state UE din zona sunt Polonia si Romania, ne-ar lua locul Ucraina in perechea asta pe viitor. Eu inca as mai da 0,1% sanse de faramitare Ucrainei, dupa integrarea in UE, sansele sunt 0.
    • +12 (16 voturi)    
      mazetooo.... (Vineri, 29 noiembrie 2013, 15:47)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      la orice titlu scris unde apare numele presedintelui esti vesnic primu care arunca cu critici.
      pt tine nu conteaza nimic...doar jos basescu.
      ai si tu un punct de vedere?
      ce ai cu UE? crezi ca ii e cui dor de URSS?
      pardon...tu nu crezi nimic.
      • +9 (11 voturi)    
        lasa-l ma (Vineri, 29 noiembrie 2013, 16:48)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        asta e placerea lui,arunca piatra si 10 intelepti se chinuie sa o ridice.
        Pacat ca e mereu primul , ceea ce ma face sa cred ca ori e " agent infiltrat in tabara dujmanului " ori e un obsedat care sta toata ziua cu deshtu pe tasta de refresh.
    • +5 (5 voturi)    
      Pentru Romania (Vineri, 29 noiembrie 2013, 22:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca s-a inteles Moldova cu UE e foarte bine. Daca semna si Ucraina era bine. Ca ce ar zice Basescu daca Cameron . . . Vorbe goale.
    • +1 (1 vot)    
      Bolsevicule ! (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 6:39)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce mult iti lipseste MARELE URS sovietic, cat de mult iti lipsesc Anii in care ati -zburdat numai in bunatati....
  • +36 (38 voturi)    
    edif@rif.pif (Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:37)

    edif [utilizator]

    felicitari Moldova!!! va tinem pumnii
  • -13 (19 voturi)    
    nedumerire .... (Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:44)

    adrian8 [utilizator]

    de ce din "Senzatia pe care eu am avut-o, atat in interventia de aseara, cat si de azi, a fost ca dl Ianukovici venise la un targ."

    a devenit

    "Am senzatia ca presedintele Ucrainei a venit la un targ"

    de obicei se "finiseaza" declaratiile basului ?
  • -19 (21 voturi)    
    sinergia marii (Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:58)

    demaGOGU [utilizator]

    nu a fost initiata de un alt asa-zis lider regional?
    • +13 (15 voturi)    
      Care era alal cu... (Vineri, 29 noiembrie 2013, 15:16)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sinergiile?!
      Parca era ilici!
      Asa ca despre ce vorbim?!
      Vezi ca mai este ptin si comemoram pe cei ucisi in Decembrie de mentorul tau; ...ilici!
  • -10 (12 voturi)    
    "Nici nu vreau să mă gândesc..." (Vineri, 29 noiembrie 2013, 14:03)

    Herodot [utilizator]

    Nici nu incerca. Nu vei reusi!
  • +30 (32 voturi)    
    similitudine (Vineri, 29 noiembrie 2013, 14:26)

    deer [utilizator]

    Interesanta paralela dintre "Va ordon, treceti Prutul!" si "UE a trecut Prutul!"
  • +19 (21 voturi)    
    un pas mic pentru UE, dar decisiv pentru Moldova (Vineri, 29 noiembrie 2013, 14:51)

    ..13 [utilizator]

    Pentru UE Moldova este o tara extrem de mica pentru care poate ca nu ar merita sa faca eforturi pentru integrare.

    Pentru Ro si pentru alte tari aflate sub gheata rusa acesta este un moment extrem de important.

    Ma bucur si sper ca in curand si Ucraina sa mearga alaturi de Moldova. Miza este extrem de importanta pentru UE si pentru micii sateliti din imperiul rus.

    Consider ca este un succes si ca trebuie mers mai departe cu fermitate!
  • -20 (24 voturi)    
    Ucraina se targuie (Vineri, 29 noiembrie 2013, 14:58)

    Dr.Man [utilizator]

    Ucraina este un stat vechi, cu civilizatie proprie, este o tara mare, sunt slavi estici precum rusii, a observat ce s-aintimplat cu Romania dupa aderare, ca a fost adusa in sapa delemn, in saracie si ca este datoare pe doua generatii si in pericol de dezagregare nationala etc. Aderarea Ucrainei este in avantajul UE nu invers, dreptcare se targuie si bine face.
    • +16 (20 voturi)    
      Mai crestine (Vineri, 29 noiembrie 2013, 15:42)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Man

      cati ani aveai in 1997 ?

      daca tu spui ca am ajuns in sapa de lemn ?

      pai in Romania acum se traieste de cel putin trei ori

      mai bine! Au intrat miliarde de euro. In 1997 de abia aveai bani sa mananci
    • +25 (27 voturi)    
      da da (Vineri, 29 noiembrie 2013, 15:44)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Man

      PIB ul Poloniei e de trei ori mai mare decat cel al Ucrainei, desi in anii 90 erau egale.
      Pana si Romania a depasit Ucraina, nu mai veniti cu petarde ieftine comunistilor
  • +26 (28 voturi)    
    Referendum ? (Vineri, 29 noiembrie 2013, 15:01)

    Troller [utilizator]

    Daca se va face referendum pentru unire, cat trebuie sa fie "pentru" ca sa fie validat ? 30 % ?
  • -18 (22 voturi)    
    Traiane, fii diplomat (Vineri, 29 noiembrie 2013, 15:17)

    Doru_T [utilizator]

    Ai dovedit de-atatea ori ca talentul diplomatiei iti lipseste. Chiar daca simti asta(despre presedintele Ucrainei), e sentiment personal care nu trebuie exteriorizat, mai ales din postura in care te afli. Asemenea declaratii se fac la carciuma, Traiane, ce naiba?
    • +6 (6 voturi)    
      dorel, se poate?!! (Vineri, 29 noiembrie 2013, 22:30)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Doru_T

      Ti-au schimbat uselei meseria ?! E criza de oameni "verticali" ?!
      • -1 (1 vot)    
        rov, esti manelist (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 16:59)

        Doru_T [utilizator] i-a raspuns lui rov

        si mai sunt multi ca tine pe aici. Adica atunci cand il dezaprob pe zeul vostru inseamna ca sunt "useleu"? Asemenea afirmatii fac manelistii cand nu-ti place muzica lor. Dar nu Salam si Guta cantau pentru zeul vostru in campanii?
  • +16 (20 voturi)    
    sa fim mai buni (Vineri, 29 noiembrie 2013, 15:17)

    UnchiuSam [utilizator]

    si sa lasam la o parte diferendele dintre noi, de optiune politica.
    Sa le uram noroc fratilor de peste Prut, nu o sa fie usor pentru ei, macar in aceasta problema sa fim solidari dpdv moral.
    Restul, discutia asta ca la piata, sa o pastram intre noi, pe alte subiecte....
  • +9 (11 voturi)    
    mesaj către preşedinte (Vineri, 29 noiembrie 2013, 18:32)

    AlexandruTeodoreanu [anonim]

    cu tot respectul, dle traian băsescu, trebuie să ne amintim că în cazul româniei, deşi 80% din populaţie era pentru integrare, nu acelaşi lucru se poate spune despre politicieni: foarte mulţi, mai ales psd-iştii, erau împotrivă deşi, ipocriţi, se dădeau occidentali.şi s-a văzut ulterior opoziţia lor prin fapte, nu prin vorbe, împotriva procesului de aderare şi apoi de integrare (cu cât chin a reuşit guvernul boc să treacă câteva legi ale reformei prin parlament - absolut necesare integrării noastre- legi care acum nici nu se aplică integral prin grija antireformiştilor antioccidentali din usl).nu ne ameninţa ilici ilescu mereu că proprietatea este un moft?! iar ponta, urmaşul lui nu încearcă în batjocură faţă de proprietate şi justiţie să treacă o lege a exproprierilor neconstituţională prin parlament?! de aceea a durat 13 ani procesul de preaderare în românia.noroc că am fost primiţi în nato, că altfel mai dura vreo 10 ani.
    • +4 (4 voturi)    
      greseala e aici: (Vineri, 29 noiembrie 2013, 22:32)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui AlexandruTeodoreanu

      Tu daca lovesti un om intri la puscarie, ilici care a girat omorarea a 1000 ( o mie de romani) e liber...
    • +1 (1 vot)    
      Sărmanul Miluț (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 23:18)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui AlexandruTeodoreanu

      Cât s-a mai chinuit el să închidă spitalele și școlile.
      Și cât s-a străduit să taie panglici la fiecare centimetru de autostrada.
      Numai pentru binele nostru, ca și ăștia de acum.
  • +7 (9 voturi)    
    NU ÎNŢELEG (Vineri, 29 noiembrie 2013, 18:45)

    AlexandruTeodoreanu [anonim]

    de ce nu se încearcă primirea r.moldova în nato?! parcă asta era regula. cred că r.moldova are un avantaj faţă de românia: comuniştii antireformişti şi antioccidentali joacă la vedere, nu ca duplicitarii noştrii din usl care vor să stea cu fundul în mai multe luntre, folosind un dublu limbaj în interior şi în exterior, încercând să-şi ascundă sentimentele antieuropene (e clar că integrarea totală în ue ar reduce mult corupţia şi jafurile economice din românia).sper că oamenii politici democraţi din conducerea moldovei nu vor repeta, în interesul unor crupuri mafiote, diversiunile de tip kgb-ist care au adus românia în pragul colapsului economic.le doresc mult succes!par a fi mai responsabili şi mai pregătiţi decât guvernanţii noştrii de azi!