UPDATE Victor Ponta: Astazi aprobam deblocarea a peste 1.000 de posturi in sanatate

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 27 noiembrie 2013, 13:26 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta este multumit de modul in care a reusit ministrul sanatatii, Eugen Nicolaescu, sa poarte discutiile cu sindicatele din sanatate care amenintau cu greva generala pe 28 noiembrie. "De amenintari nu o sa dam niciodata nimic", a spus Ponta la inceputul sedintei Guvernului de miercuri. Premierul a precizat si ca in sedinta va fi aprobata deblocarea a 1.000 de posturi in sanatate. Premierul i-a mai cerut ministrului sanatatii sa contracareze presa "basista" care ii incita pe medici la greva.

"Vreau sa va rog sa opriti sau sa contracarati iresponsabilitatea presie basiste care tot ii indeamna pe medici sa intre in greva si sa lase oamenii sa moara in spital", a spus Ponta.

UPDATE Guvernul a aprobat deblocarea unui numar de 1.124 posturi din sistemul de sanatate, in principal pentru medici pentru toate specializarile, asistente si moase, a declarat ministrul sanatatii Eugen Nicolaescu. Posturile vor fi scoase la concurs, a mai precizat ministrul.
























2520 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Si cu ce platiti salariul ? (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 13:43)

    Frank777 [utilizator]

    Mai bine nu angajai inca 1000 si dadeai la astia care sunt inca ceva la salariu.
    Ca ei te-au votat ca le-ai promis ca o sa maresti salariile.
    Si le-ai marit de s-au micsorat.
    Adica le maresti ,da cresc taxele locale ,ca zice primaru ca il obliga Ponta si au crescut preturile la gaze si electrice, ca zice Ponta ca asa ne obliga EU.
    Suntem obligatii obligatiilor .
    Daca tot il injura Ponta pe Boc si il da ca exemplu rau ca a marit tva de la 19% la 24% de ce nu rectifica croitorasul cel Vitez Ponta aceasta chestiune rea?
    De ce Ponta foloseste uzul rautatii lui Boc ca sa guverneze?
    Cum se cheama Ponta in acest caz ca beneficiaza de uzfructul raului lui Boc? E complice Ponta?E la fel ca Boc ? Este .
    De ce nu scade Ponta TVA la 19% ?
    De ce nu o face ? ca zice toata ziua pe toate canalele TV ca Boc a facut rau ca a marit TVA?
    • 0 (0 voturi)    
      pai... (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 17:37)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      oricum ai lua-o, 1000 de posturi deblocate sunt frectie la piciorul de lemn...cate posturi ar veni de judet?cate posturi au fost deblocate in administratia locala si de stat?
  • +4 (4 voturi)    
    nici nu ma asteptam la alta declaratie (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 13:58)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Si pana acum Ponta s-a declarat multumit de Nicolaesc, si uite la ce s-a ajuns.
    Faptul ca Ponta gireaza un ministru trebuie , in cel mai bun caz, ignorat.
  • +6 (6 voturi)    
    ..... (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 15:07)

    potaissa [utilizator]

    "Vreau sa va rog sa opriti sau sa contracarati iresponsabilitatea presie basiste care tot ii indeamna pe medici sa intre in greva si sa lase oamenii sa moara in spital"

    Dar cand tu escrocule umblai in fruntea grevistilor invelit in tricolor era OK?
  • +4 (4 voturi)    
    lasati-ma sa inteleg (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 15:49)

    Gobelin [utilizator]

    pana mai ieri toata lumea se plangea ca pleaca medicii pe capete, ca raman locurile neocupate etc ...
    astazi vine Ponta si spune ca deblocheaza 1000 posturi.
    pai, le-au ocupat deja pe cele lasate libere de puhoiul de medici emigranti ?
    sau e vorba de exact aceleasi posturi?
  • +3 (3 voturi)    
    "Lupta de clasa" din capul lui Ponta (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 15:51)

    uluit [utilizator]

    De cand este treaba ministrului sanatatii sa contracareze presa "basista"?
    Medicii au ajuns la capatul rabdarii, iar presa nu face decat sa informeze.

    "De amenintari nu o sa dam niciodata nimic"... spuse absolutistul Ponta. Chiar "niciodata", chiar "nimic"?
    Asta intra in categoria: "noi nu negociem cu teroristii".
    Astept cu nerabdare, sa vad cum o sa treaca iarna guvernul USL-ist, cand sustinatorii lor o sa iasa in strada.
  • +1 (1 vot)    
    Vax (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 15:56)

    catalin72 [utilizator]

    Pe linga milionul de locuri de munca create deja ( nu ?? ) ce mai conteaza 1000 ?
  • +4 (4 voturi)    
    Stimati tovarasi si pretini (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 16:16)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Va... anunt ca de azi, pensiili vor creste cu...10 lei, alocatia la copii... cu 15lei, iar... salariili cu 100 lei!
    Isi adduce cineva aminte?!
    Nu asa a inceput marea vanzoleala din Decembrie '89?
    E, pontilica, tata, ce crezi ca te asteapta?!
    Acum ca ai deschis baierile pungii, sa te vad cum faci fata cand vor veni si altii sa ceara!
    Mi/e scarba de usele si de votacii lor!
  • +3 (3 voturi)    
    Oare (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 16:28)

    Encounter [utilizator]

    Oare daca nu era Base presedinte, ce scuze mai gaseau?
  • +3 (3 voturi)    
    Asa, si... (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 17:04)

    triciupa [utilizator]

    ... cati oameni au intrat in somaj azi?
  • +1 (1 vot)    
    alo ! (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 18:03)

    moby dick [utilizator]

    Rugam respectuos pe V.V.Ponta sa ne explice repede care e presa basista si mai ales cum trebuie contracarata. Probabil ca in mintea lui imbacsita toti cei care nu-s ca slugile de la a3 si rtv sunt dusmani de clasa si trebuie combatuti pana cad lati. Sau pana cand zic ca el.
    Nici Nastase nu gandea altfel despre presa ostila lui, dar macar nu o exprima atat de fatis si de des. Aproape ca nu trece o zi in care sa nu rabufneasca obsesia Basescu. Tot ce nu ii iese sau despre care nu are habar este din cauza lui Basescu, a basistilor, a justitiei basiste, a liderilor UE apropiati lui Basescu. Caz clinic, ce mai !