Forumul Oamenilor de Afaceri China - Europa Centrala si de Est

VIDEO Premierul Li Keqiang: Romania va deveni un tigru al Europei. In liniile trasate de regulamentele UE, putem dezvolta o linie de creditare de 10 miliarde dolari

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 26 noiembrie 2013, 10:02 Actualitate | Esenţial

Li Keqiang
Foto: gov.ro
"Romania va deveni un tigru al Europei si, daca toti tigrii se vor reuni si vor colabora, se va dezvolta o piata uriasa", a afirmat premierul Chinei, Li Keqiang, in deschiderea Forumului Oamenilor de Afaceri China - Europa Centrala si de Est de la Palatul Parlamentului, aratand ca potentialul de dezvoltare a relatiilor comerciale si investitiilor dintre China si tarile din regiune este foarte mare. China are nevoie de prieteni politici pe termen lung, de incredere si de parteneri comerciali la nivel mondial, iar Romania si tarile din aceasta zona a Europei au o traditie in acest sens, a declarat si premierul Victor Ponta.

"China este dispusa sa discute cu tarile din regiune care pot fi canalele de finantare si, in liniile trasate de regulamentele UE, putem dezvolta o linie de creditare de 10 miliarde de dolari. Trebuie sa extindem in mod activ investitiile bilaterale in ambele sensuri si suntem dispusi sa facem acest lucru, suntem interesati sa extindem o platforma la nivelul IMM-urilor, sa dezvoltam seminarii in acest sens", a mai declarat premierul chinez Li Keqiang.


De altfel, ideea acestei linii de credit nu este noua, ea fiind pusa pe tapet in 2012, cu ocazia precedentului summit China - ECE desfasurat la Varsovia.




"Parteneriatele comerciale corecte sunt foarte importante, de aceea vrem sa tratam in acelasi mod atat economiile mari, cat si pe cele mici. Trebuie sa facem eforturi pentru a creste volumul comercial, cifrele sunt inca modeste, trebuie sa cooperam pentru a dubla in urmatorii cinci ani volumul schimbarilor comerciale. Vom promova anul 2014 anul investitiilor si cooperarii cu Europa Centrala si de Est. Vrem sa dezvoltam proiecte de infrastructura de mare anvergura. Tarile din regiune au dezvoltat proiecte de infrastructura, dar cu trecerea timpului a internenit nevoia de transformare si de modernizare a intregii infrastructuri", a mai spus premierul chinez.

La randul sau, Victor Ponta a afirmat ca "O astfel de relatie se poate dezvolta in viitor. Insa China are nevoie, de asemenea, de o Europa puternica, de un partener puternic pe scena mondiala. Cu cat mai puternica este Europa, cu atat mai bine pentru China si pentru restul lumii. Insa trebuie sa spun astazi, aici, foarte clar: Europa poate fi puternica doar daca toate tarile se dezvolta din punct de vedere economic suficient de rapid pentru a creste standardele de trai, infrastructura si serviciile sociale."

"Am ascultat prezentarea premierului Ponta despre economia Romaniei. Cred ca Romania va deveni un tigru al Europei si, daca toti tigrii se vor reuni si vor colabora, se va dezvolta o piata uriasa", a spus premierul Chinei in deschiderea Forumului economic si comercial China-Europa Centrala si de Est, potrivit Mediafax.

Li Keqiang a artatat ca este convins de potentialul relatiilor economice dintre China si cele 16 tari din Europa Centrala si de Est, dupa ce premierii acestor tari i-au prezentat perspectivele economice excelente ale regiunii.

El adaugat ca Europa, in mod particular Uniunea Europeana, este cel mai mare partener comercial al Chinei, dar ca, in cadrul relatiilor comerciale China-UE, comertul cu tarile din Europa Centrala si de Est reprezinta doar 10%, iar volumul investitiilor este si mai mic, fapt ce constituie un potential deosebit pentru dezvoltarea acestor relatii.

Premierul Victor Ponta si premierul chinez Li Keqiang i-au primit, marti dimineata, la Palatul Parlamentului, pe sefii de guverne care participa la Forumului economic si comercial China-Europa Centrala si de Est, premierul roman intrebandu-i pe unii dintre ei, in limba engleza, daca "s-au trezit".

La Palatul Parlamentului, primirea sefilor de guverne a fost programata pentru o ora matinala, premierul Victor Ponta ajungand la Palatului Parlamentului in jurul orei 08:30. Ulterior, in holul de onoare unde au fost facute primirile oficiale, a ajuns si premierul chinez. Cei doi i-au intampinat pe oaspetii oficiali, iar Ponta, in mai multe randuri, i-a intrebat in engleza pe oficialii straini daca s-au trezit, la momentul in care ii intampina.

Cea de-a treia editie a Forumului economic si comercial China-Europa Centrala si de Est se desfasoara, marti, la Bucuresti, dupa ce prima editie a avut loc la Budapesta, in 2011, iar cea de-a doua la Varsovia, in 2012.

Potrivit site-ului Forumului, organizatorii asteptau in jur de 1.000 de reprezentanti ai firmelor private si de stat din China si 16 state central si est-europene: Romania, Bulgaria, Polonia, Ungaria, Slovacia, Republica Ceha, Slovenia, Serbia, Muntenegru, Croatia, Bosnia si Hertegovina, Estonia, Albania, Letonia, Lituania si Republica Macedonia.

Forumul de la Bucuresti are cinci teme majore: energie, agricultura, turism, IT&C si infrastructura.























17048 vizualizari

  • +21 (45 voturi)    
    traditiile copy/paste (Marţi, 26 noiembrie 2013, 10:18)

    easy [utilizator]

    este o ironie a sortii ca un plagiator de marca sa ajunga prim ministru si apoi sa primeasca o delegatie exact din tara unde se fura tehnologie cu peta-byte-ul

    de altfel asemenari mai sunt si in ideologia comunista pe care o impartasesc cele doua parti, ai zice ca e mai degraba un congres de partid decat un forum de business
    • -2 (26 voturi)    
      Sa sunem NU lui Ponta si comunistilor lui (Marţi, 26 noiembrie 2013, 12:02)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui easy

      O da! Ponta, Da!Da! Da! Romania are prieteni politici comunisti, daaaaa pe chinezi pe rusi!!!Romania are amintiri frumoase doar in mintea ta, ca in mintea romanilor inteligenti nu sunt astfel de amintiri despre bolsevicii tai! Sa ne infratim cu ei, sa ne iubim, sa ne tiem de mana si sa slvim China, sa purtam uniforma, sa mancam o data pe saptamana, sa fim sclavii tai Ponta, sa indeplinim visul lui Ilici si Nastase!!!! De ce nu? Acesta este viitorul mult visat de Ponta, cam acestea sunt gandurile meschine ale comunistilor USL! Subtil ne arunca mesaje parsive, de ingaduinta si de meditare, poate reuseste sa ne trezeasca interes pentru a ne chinezari!
      • +2 (2 voturi)    
        Te intreb.... (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 18:52)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Putem astepta ceva mai serios de-la o **persoana** care a purtat un tricou cu mutra lu Cegevara ? Putem astepta ceva dela unu care a declarat ca acel asasin esteIdolul sau ?
      • -1 (1 vot)    
        Spuneți-le (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 23:44)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        comuniști, plagiatori și cum mai vreți dumneavoastră.
        N-ar trebui să uitați, însă, că populația Chinei a trecut de 1.350.000.000 de locuitori.
        De asemenea, ar trebui să știți că ei au inventat , încă din antichitate, hârtia, busola, praful de pușcă, pastele făinoase, roaba, seismograful, alcoolul, mătasea, etc.
        Totodată, medicina chineză a apărut cu mult înaintea europenilor.
        Înainte de a face niște afirmații, ar trebui să facem o mică verificare a felului în care stau lucrurile. Altfel le întărim străinilor impresia că suntem ignoranți (dacă nu cumva chiar suntem).
        Sau suntem mercenari, în slujba celor care luptă împotriva intereselor noastre.
        Poate că faptul că vin chinezii ( dacă vor veni) să facă în România lucruri pe care le făceam noi la ei, acum 30 de ani,ne deranjează la ... mândrie , ca să spun așa.
        Numai că ei nu au nicio vină.
        Tonele de murdării pe care le aruncăm în capul chinezilor, acum, seamănă și put la fel cu acelea pe care ni le aruncă nouă americanii ( nu pupăm vize deși suntem, nu-i așa, la cataramă și murim, mai mult decât ei, prin Afganistan, Irak), nemții ( începând cu frau Merkel) și englezii( care nu-l ascultă pe Charles).
        Pe de altă parte, v-ați întrebat de ce S.U.A., Germania, Rusia și alți granzi se poartă cu manuși ( chinezești?) pe lângă „ comuniștii ” asiatici?
        Eu cred că, din aceleași motive, trebuie să ne purtăm la fel și, dacă se poate, să profităm.
        Acum, faptul că nu vom profita în guvernarea actuală de relația cu R.P. Chineză, așa cum nu am profitat nici în guvernarea anterioară de „ relația” cu marele licurici și cu axa București-Londra-Washington, e altă problemă.
    • -4 (10 voturi)    
      Copy/Paste e natural! (Marţi, 26 noiembrie 2013, 13:03)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui easy

      Numai copiile, multiplicarile rezista. Natura distruge unicatele... si societatea bineinteles c-o plagieaza.
      • -1 (3 voturi)    
        Unicatele sunt cu mult mai valoroase decat copiile (Marţi, 26 noiembrie 2013, 19:43)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Natura distruge tot. E doar vorba de timp.
    • +2 (2 voturi)    
      aproape exactă... (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 9:06)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui easy

      ... şi foarte adevărată remarca dv. altfel spus: "cine se aseamănă, se adună".
      cât despre tigrul invocat - deocamdată rămânem la stadiul de maidanez. cale lunga! aproape la fel de lungă ca marele zid chinezesc.
  • -4 (32 voturi)    
    Ce-i al Cezarului (Marţi, 26 noiembrie 2013, 10:28)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sa dam Cezarului ce-i al Cezarului.

    Ponta ramine plagiatorul care a fost. Dar contractele cu banii chinezilor sint foarte bune pentru tara. Iar forumul de la Bucuresti pare a fi de MARE succes pentru Europa de Est.

    Asa ca astazi ne putem abtine de la critici.

    Felicitari Europa! Bravo Romania! Bravo Ponta!
    • +3 (25 voturi)    
      Mai abtinete (Marţi, 26 noiembrie 2013, 11:03)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      De comentariile nefondate !Scrisorile de intentii nu au nici-o valoare !
      • +3 (25 voturi)    
        China si Ponta, plagiatori mondiali! (Marţi, 26 noiembrie 2013, 12:06)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

        Si unii si altii plagiaza, fura si isi pauperizeaza popoarele pentru a le putea controla si manipula. Si unii si altii fac lucruri la plesneala, care nu au nicio valoare.
        • -2 (18 voturi)    
          acum se vede cineste băsist pur-sânge (Marţi, 26 noiembrie 2013, 14:44)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Investițiile bune sunt numai cele ce vin de pe axa Washington-București.
          • +1 (11 voturi)    
            corect, Moscova (Marţi, 26 noiembrie 2013, 14:51)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            nu e buna, si mai mult..nu crede in Lacrimi !
          • -3 (9 voturi)    
            nu .. (Marţi, 26 noiembrie 2013, 17:21)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            investitiiile bune sunt doar cele pe care poate sa le asume basu .. atat ! nu conteaza de unde vin !
            • -1 (5 voturi)    
              sunt inspirate si de viitor (Marţi, 26 noiembrie 2013, 17:40)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

              Ilici, Tzapul, si Camarila lui Bombonel nu au facut ceva bun..si au avut timp...ter decenii cel putin..
        • +3 (3 voturi)    
          Bine-bine (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 8:19)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Dar atunci de-ce nu- i gonim din functiile respective ? dece le mai toleram ?
      • +3 (5 voturi)    
        Dupa cum stim (Marţi, 26 noiembrie 2013, 19:46)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

        Putin il intereseaza pe ponta de scrisorile de intentii. Il intereseaza doa imaginea sa.
    • -9 (19 voturi)    
      ... (Marţi, 26 noiembrie 2013, 12:10)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Pai tocmai de aia turba si arunca cu bale unii postaci basisti pe siteuri.
    • 0 (10 voturi)    
      Aranjamentele (Marţi, 26 noiembrie 2013, 13:09)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      astea au fost incepute cu multi ani in urma,concretizate de MRU si parafate acum de Ponta.
      In rest,bravo China!
    • +1 (1 vot)    
      raspuns pt.Daniels (Joi, 28 noiembrie 2013, 13:26)

      LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      La Bucuresti nu a fost incheiat nici un contract cu chinezii ci doar acorduri care nu reprezinta mi nimic deaorece sunt numai intentii care se pot concretiza in contrac te ( ceva obligatoriu) sau nu Din experienta anilor trecutii f f acorduri s-au conctretizat in contracte -deci nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece sau cu minciunile lui Ponta.
      • 0 (0 voturi)    
        eroare la rspunsul pt Daniels (Vineri, 29 noiembrie 2013, 8:54)

        LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui LiviuDrula

        Regret dar am comis o eroare pe care o corectez
        Din experienta trecuti ff putine acorduri s-au concretizat in contracte - deci nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece sau cu minciunile lui Ponta
  • -2 (28 voturi)    
    Un lucru extraordinar! (Marţi, 26 noiembrie 2013, 10:32)

    Audit [utilizator]

    Îl detest pe Ponta. Nu aş vota niciodată USL-ul. Vă puteţi da seama că nu mint dacă mi-aţi urmărit comentariile anterioare. Ceea ce se întâmplă în aceste zile la Bucureşti, venirea chinezilor, disponibilitatea lor pentru investiţii este cel mai important lucru care ni se întâmplă ca naţiune de la intrarea în NATO sau UE.
    • -1 (21 voturi)    
      ???? (Marţi, 26 noiembrie 2013, 11:05)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      te-ai gandit ce scrii pe acest forum ?
      • +5 (19 voturi)    
        unii mai indraznesc sa aiba si pareri proprii (Marţi, 26 noiembrie 2013, 12:27)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

        chiar si pe acest forum
        • +1 (15 voturi)    
          nu e permis ! (Marţi, 26 noiembrie 2013, 13:30)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          aici e democratie !

          si democratie este cand e consens . ;)
      • -1 (1 vot)    
        Un lucru e clar. (Joi, 28 noiembrie 2013, 0:10)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

        China nu se poate reduce la ceea ce unii văd sau cumpără din bazarul bucureștean Europa .
    • +1 (7 voturi)    
      sunteti victima chinezariei guvernamentale (Marţi, 26 noiembrie 2013, 14:47)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      a investi -o exprimau si anul trecut., numai ca Forumul era in Polonia.Asta spun ei tuturor saracilor dar de facut o fac cu cine pune (atat pe
      Aceeasi suma ca si disponibilitate in
      masa cat si sub masa) cel mai mult la schimb pe langa dobanda, cu cine are o legislatie cat mai dubioasa (de mediu,de sanatate publica etc,etc).Ce vreau sa spun e ca nu ni se intampla nimic si e putin probabil sa se intample.Cred ca sunteti victima festivismului guvernamental.In plus va recomand ca daca gasiti la magazin fructe, servetele,jucarii din china evitati sa cumparati pentru ca ei nu au mila nici de cetatenii lor iar organismele de protectia consumatorului si legislatia la noi reactioneaza doar pe alertele europene !
  • +11 (31 voturi)    
    China plagiaza tot, la fel si Ponta! Chinezarii! (Marţi, 26 noiembrie 2013, 10:32)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Romania si China au ceva in comun:
    China plagiaza tot, de la tehnologii pana la farase. Ponta plagiaza tot, de la idei pana la doctorate.
    Guvernul comunist chinez conduce o tara cu multi oameni saraci.
    Guvernul comunist roman conduce tot o tara cu multi saraci. Diferenta este ca la noi procentul de prosti e mult peste cel al Chinei. I-am invins la capitolul asta....
    In rest totul este doar o actiune de imagine, nimic nu se va intampla. Investitiile se vor lasa asteptate si vor fi monitorizate de UE. Daca se va face vreo investitie, ceea ce ma indoiesc, va fi insotita de spaga aferenta pentru USL, tovarasii chinezi si cei romani avand multe in comun in acest domeniu.
    Ne plac chinezariile, adica lucrurile proaste si plagiate de la altii!...
    Mi-e scarba!
    • +5 (19 voturi)    
      uite asa ingroapa si mai bine RO (Marţi, 26 noiembrie 2013, 11:47)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Ponta prin "marea sa capacitate" va pune si mai repede pe butuci economia din RO.

      Spun asta pentru ca toate chinariile vor face cu adevarat o competitie puternica si deci se vor duce si minimele produse facute in RO. Baiatul asta care a plagiat nu are capacitatea de a gandi si a analiza implicatiile din economia din RO.

      Ma astept deci ca economia din RO sa moara si mai repede cu ajutorul chinezilor.

      Politia nu paote sa asigure securitatea chinezilor veniti acum in desant cu PM lor. Asa ca se ne gandim cand vor veni chinezii sa ne colonizeze...

      Mult succes plagiatorului PM!
    • -2 (10 voturi)    
      o actiune de imagine? (Marţi, 26 noiembrie 2013, 12:06)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Intrebare:
      Cine a reprezentat Romania la cea de-a doua editie a acestui Forum economic care s-a tinut in 2012?

      Raspuns din Romania Libera, 26.04.2012
      Premierul Mihai Răzvan Ungureanu se va afla, joi, la Varşovia, unde va participa la o reuniune de lucru a prim-miniştrilor din ţările central şi est-europene cu premierul chinez, Wen Jiabao, cu prilejul lucrărilor Forumului Economic "Polonia-Europa Centrală-China", potrivit Mediafax.

      Si din alta sursa:

      Premierul Mihai-Răzvan Ungureanu a criticat joi faptul că autorităţile române, de foarte multe ori, nu au dat consistenţă contactelor cu China la nivel de preşedintele sau premier, el dând asigurări că doreşte fructificarea acestor relaţii.

      Întrebat de jurnalişti în legătură cu vizita pe care fostul premier Emil Boc a întreprins-o în China în august 2011, Mihai-Răzvan Ungureanu a răspuns: “Este foarte adevărat, de foarte multe ori am fost puşi în situaţia de a nu putea oferi consistenţă contactelor de înalt nivel preşedinte-prim-ministru. Dumneavoastră aţi dat un exemplu referitor la vizita primului ministru Emil Boc în China”.

      El a subliniat că trebuie fructificate concret vizitele de înalt nivel cu China.


      NU SE POATE, A ZIS MRU ASTAAAAA?
      Life's a bitch, ain't it, Dragomire?
      • +4 (14 voturi)    
        Ii compari pe MRU si Boc cu Ponta? (Marţi, 26 noiembrie 2013, 13:32)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Dragul meu, MRU si Boc nu aveau de gand sa faca ceea Ponta are in legatura cu chinezii. Adica sa ia spaga cat se poate iar chinezii sa-si faca de cap cum vor. Sa nu comparam mere cu omizi...
        Cat despre faptul ca-mi cunosti numele, confirma ceea ce am spus mereu. Esti un postac USL-ist platit ca sa-i contracarezi pe cei care se opun dictaturii USL!...:)
        • +9 (9 voturi)    
          Relax (Marţi, 26 noiembrie 2013, 14:23)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Fii mai curajos. Uslamistii anunta vreo 8 miliarde investitii. Avem tot timpul sa constatam daca proiectele vor fi sau nu realizate. Evident, vom reface tot scenariul la momentul potrivit.

          Interesul chinez evident este sa faca afaceri rentabile in Europa. Ei trebuie sa scoata mai multi bani decit au bagat in aceste proiecte.

          Repet. Fii mai curajos. Deocamdata pare a fi vorba DOAR de afaceri. Furturile uslamiste sint inerente. Dar si chinezii stiu bine ce risca in Romania. Au si ei niste planuri de a controla si verifica proiectele.

          Oricum, chinezilor le este mult mai frica de legea chinezeasca. Primesc rapid un glont in ceafa daca se banuieste ca ar fi ascuns ceva Partidului Comunist Chinez.
    • -1 (11 voturi)    
      vezi ca il contrazici pe stapan ... (Marţi, 26 noiembrie 2013, 13:32)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      basu a zis ca e bine cu chinezii ... tu ce faci ?

      il contrazici ? .... ia te rog sa reevaluezi !!!
      • +1 (11 voturi)    
        Eu sunt total impotriva comunistilor! (Marţi, 26 noiembrie 2013, 14:06)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Ca se cheama China sau Coreea de Nord, pentru mine orice pact cu comunistii nu este bun nici pentreu noi, nici pentru poporul lor saracit ca sa poata fi manipulat si exploatat.
        Deci, ramane cum am vorbit, fara comunisti in tara, ca vrea sau nu vrea Basescu, Ponta, Cacarau sau altii!
        • 0 (10 voturi)    
          pai si cu basu ce faci ...? (Marţi, 26 noiembrie 2013, 15:18)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          ca e si el comunist .. si inca ce comunist de frunte a fost ....
        • 0 (8 voturi)    
          a.. si .. uitasem de ungurel ... (Marţi, 26 noiembrie 2013, 16:42)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          celalalt preferat al tau ...

          si asta la fel , tot comunist !

          nu poti sa urasti 'la sange' comunistii si in acelasi timp sa idolatrizezi tot comunisti ...
          • 0 (4 voturi)    
            ia uite .. ce 'comunist' este : (Marţi, 26 noiembrie 2013, 17:24)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            mru: "Dacă vreți, este al doilea moment istoric pentru România" (referitor la 'comunistii" astia care ne viziteaza ) ...

            usor usor .. o sa ramai fara idoli ...
      • 0 (0 voturi)    
        Fugi bre (Marţi, 26 noiembrie 2013, 19:50)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        cand a zis Basescu asa ceva?
  • -1 (15 voturi)    
    hehe (Marţi, 26 noiembrie 2013, 11:27)

    Mazeta [utilizator]

    Țările se împart în două categorii: țări cu resurse și țări cu bani. Țările cu resurse vor bani, iar țările cu bani vor resurse.
    • +4 (10 voturi)    
      incercarea ta de a plasa Romania (Marţi, 26 noiembrie 2013, 12:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in statut de Vasal este de multa vreme, mai exact din timnpul studiilor la Stefan Gheorghiu, acum...azi jubilezi ? asta pe fondul ca Rusia nu a reusit ceva concret si atunci alti comunisti, dovediti pe plan mondial plagiatori..isi dau mana cu Plagiatorul din Balcani ?
      • -3 (9 voturi)    
        dar ... (Marţi, 26 noiembrie 2013, 13:33)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        daca isi deadea mana Incendiatorul Matrafoxat .. era bine ?
        • +4 (6 voturi)    
          regret ca nu inteleg (Marţi, 26 noiembrie 2013, 14:04)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          aaaa..tu esti ala cu Mitilica care merge la vot..am inteles..te du si bea mai departe..ti se potriveste Matrafoxat...
          • -4 (4 voturi)    
            pai deaia nu intelegi ... (Marţi, 26 noiembrie 2013, 15:19)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            scrie mai sus .. e cuvant cheie !
            • +3 (3 voturi)    
              deaia este in fapt de aceea (Marţi, 26 noiembrie 2013, 17:41)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

              dar efectele mitilicului..te au dus in tzara matrafoxului...vezi sa nu impingi vagoane sau sa latri la vreun closet..
  • +7 (11 voturi)    
    intrebare (Marţi, 26 noiembrie 2013, 12:19)

    demaGOGU [utilizator]

    cand vor pleca acesti chinezi din Buc?..as dori sa iau o pauza de hotnews pana atunci, devine insuportabil
  • +9 (13 voturi)    
    neincredere (Marţi, 26 noiembrie 2013, 12:24)

    Mos Andrei [utilizator]

    Eu unul nu am incredere nici in Ponta si nici in China. Cred ca banii aia care vin de la chinezi o sa se duca marea majoritate catre buzunarele papusarilor lui Ponta. Si uriasele interesele chinezilor in zona (ca primesc si ei ceva in schimb, nu?) o sa le platim noi si copiii nostri.

    Daca chiar si-ar dori dezvoltare pentru Romania, Ponta si ai lui ar absorbi fondurile europene. Dar banii care sunt greu de furat nu sunt buni.
  • +8 (10 voturi)    
    Linie de finantare..o gluma buna (Marţi, 26 noiembrie 2013, 12:42)

    Je__ [utilizator]

    Din linia asta se vor finanta proiecte facute de o firma chineza, cu forta de munca chineza si materie prima chineza.

    La final romanii vor plati ratele la credit! Oare la cat o sa ajunga dobanda?
    • -2 (4 voturi)    
      nu stiu ... (Marţi, 26 noiembrie 2013, 13:35)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      de exemplu americanii au dobanda foarte buna la banii primiti de la chinezi ...
      acum nu zic... e posibil pentru romani sa aiba 'dobanzi preferentiale' ... ca doar se poate la noi !
      • +4 (4 voturi)    
        Ce povestesti tu se numeste cumparare obligatiuni (Marţi, 26 noiembrie 2013, 16:32)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Nu opreste nimic China sa cumpere si maine obligatiuni romanesti de 10 miliarde. Romania poate folosi banii respectivi cum vrea si unde vrea.

        Linia de credit vine cu alte restrictii, inclusiv scopul pentru care poate fi folosita! Nu faci tu ce vrei cu banii.
  • +1 (3 voturi)    
    drobul de sare (Marţi, 26 noiembrie 2013, 17:00)

    tovarasu [utilizator]

    vrem,nu vrem,china va impune modelul ei in toata lumea,chiar mai repede decat credeam.lumea s-a obisnuit cu multe comentarii si putina munca,am luat tot ce e rau din UE,un fel de CAP birocratic,in care doar Germania castiga,restul sunt niste piete fara taxe vamale care inghit produse lor.cand datoriile publice ale statelor nu vor mai putea finantate de tiparnita europeana si americana iar cand china ,rusia,brazilia vor avea o valuta proprie,(nu-i va mai interesa atunci usd,euro,titluri de stat)atunci sa i vezi pe europeni si americani ce vor munci pt 500euro sau usd.pana atunci se mai imprumuta pt consum ca datoria e mica 95-105%din pib.
    • 0 (0 voturi)    
      (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 23:59)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui tovarasu

      dea domnul Dumnezeu să n-aveți dreptate, dar...
      cam aveți.
      Și, dacă se va întâmpla, vom da vina pe IliescuNăstaseBăsescuRomanBocIsărescuVasilePontaBocNăstaseIliescuBăsescuBarossoMerkelIoropaAmericaChina.
      La noi e important să ai pe cine da vina.
  • +3 (3 voturi)    
    traducere (Marţi, 26 noiembrie 2013, 18:49)

    elwis [utilizator]

    'tigru' o fi, in chineza, traducerea lui 'pisicut '? desi pm-ul plagiator imi aduce aminte , mai degraba, de gaina babei...cu margica ei....!
    • +2 (2 voturi)    
      Cand ai dresor un Pisic (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 2:16)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      nu se asteapta nimeni ca acesta sa controleze un Tigru...in afara de votacii psd care viseaza deja saci cu bani chinezesti. Mai mult decat plastice n-or sa vada insa, si alea nu tin de foame.
  • +1 (1 vot)    
    Un tigru jigarit, gandea dar nu rostea dl. Li! (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 7:21)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ce-o fi cu dl. Li ca ne perie asa frumos?
    Sau, poate, asa a "incurajat" si fiecare tara din centrul Africii, pe care a luat-o "sub protectie", cum intentioneaza sa ne ia si pe noi?
  • 0 (0 voturi)    
    superlativ !! (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 7:57)

    capitan [utilizator]

    Avem moneda naţională "leul", vom fi pe piaţă un adevărat "tigru", cine mai este aşa de minunat ca noi ?? lol
  • 0 (0 voturi)    
    tigru! (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 8:43)

    sabo [utilizator]

    da..dar in gradina zoo a ue!
    printregratiile schngen!langa cusca noastra un leopard jigarit!..bulgaria!!
    si alte cateva pisici salbatice..moldova....sarbii albanezii! etc!
  • 0 (0 voturi)    
    CHINA (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 15:52)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Numarul de brevete anual: cel mai mare din lume, inaintea US
    Nr absolventi scoli de inginierie pe an: 4 milioane
    Rata de crestere: 8-12% in ultimii 30 de ani
    In 5 ani va fi tara cu cei mai multi vorbitori de engleza ( discutabila calitatea dar pentru business n-ai nevoie de Shakespeare cum nici englezii nu aveau in sec. 18 cind colonizau )
    Cel mai mare impact economic in Africa -vestul "evoluat" a jefuit, inclusiv 5 milioane de sclavi, si lasat nika in loc, macar astia le fac ceva ca sa -si aduca aminte.