VIDEO Crin Antonescu: Nu pot sa imi fie frica sa fac sau sa spun ceva ca se supara Antena 3

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 noiembrie 2013, 21:56 Actualitate | Esenţial

Presedintele PNL, Crin Antonescu, afirma ca nu isi poate permite sa isi ia deciziile politice cu teama ca va fi criticat de Antena 3 si de trustul de presa controlat de familia Voiculescu, afirmand ca nu accepta presiuni. El a exemplificat cu faptul ca, in momentul in care Jose Manuel Barroso i-a dat o "lista ca la chelneri" lui Victor Ponta, a cerut personal eliminarea uneia dintre cerintele Uniunii Europene.

Antonescu a fost intrebat, la Digi24, daca nu se teme ca va intra in vizorul Antenei 3, dupa ce a anuntat ca rupe colaborarea cu Daniel Constantin, presedintele PC, partid infiintat de Dan Voiculescu.

"Nu pot sa imi fie frica sa fac sau sa spun ceva ca se supara Antena 3. Cand Barroso i-a dat o lista asa, ca la chelneri, dl Ponta, un punct era sa nu fie gratiat Nastase", a precizat liderul liberalilor, precizand ca i-a spus lui Victor Ponta: "Pe asta taie-o, presedintele Romaniei nu primeste ordine de la nimeni".

El s-a referit la momentul suspendarii lui Traian Basescu, cand detinea functia de presedinte interimar, iar Victor Ponta a fost convocat la Bruxelles, unde seful Comisiei Europone, Jose Manuel Barroso, i-a inmanat premierul roman o lista cu cerintele blocului comunitar, ingrijorat in acel moment de incalcarea statului de drept in Romania.

"Nu ai cum sa interzici prerogativa unui presedinte, Romania e o tara libera", a subliniat acum Antonescu.

El l-a contrazis pe Victor Ponta si in ceea ce priveste presupusa sa impacare cu Daniel Constantin, afirmand ca primului ministru "ii place sa vorbeasca, sa prezinte lucrurile in roz, ca diriginte al clasei, si uneori acest lucru il pune intr-o situatie delicata, de rade lumea de tine, s-a impacat (Crin Antonescu) cu Daniel Constantin".

In ceea ce priveste racirea relatiilor cu PC, Crin Antonescu a precizat ca el nu poate juca intr-o "opereta" in care Daniel Constantin este prezentat drept presedintele partidului dar Dan Voiculescu ia deciziile.

"M-a deranjat o forma de ipocrizie. Cand apare dl Voiculescu si in fata a mii de oameni debiteaza asemenea lucruri eu mai am ce sa discut cu dl Daniel Constantin. In aceasta opereta eu nu doresc sa joc, nu e presedintele vreunui partid", a explicat acesta.

In ceea ce priveste criticile formulate de presedintele fondator al PC, Antonescu a replicat: "Cine e dl Voiculescu ca sa se super pe mine?".


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4867 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    zau?! (Joi, 21 noiembrie 2013, 22:09)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    pai atunci du-te-n direct la antena3 si zi cu subiect si predicat: Voiculescu este un turnator la Securitate.
    • -12 (16 voturi)    
      Antonescu si pierderile de memorie (Joi, 21 noiembrie 2013, 23:08)

      AIKO100 [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Cred ca Antonescu are pierderi de memorie si nu isi mai aduce aminte anumite lucruri. In cazul in care a uitat, tin sa ii aduc aminte ca Voiculescu este fondatorul Uniunii Social Liberale si adversarul politic cel mai de temut al infractorului turnator Basescu.
      • +5 (5 voturi)    
        pst (Vineri, 22 noiembrie 2013, 0:01)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        cred ca ai inversat niste adjective pe acolo intre persoane.
      • +6 (6 voturi)    
        Sau invers (Vineri, 22 noiembrie 2013, 0:26)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        Basescu este adversarul cel mai de temut al infractorului turnator Voiculescu.
      • +4 (4 voturi)    
        asa si ce (Vineri, 22 noiembrie 2013, 1:19)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        A simtit omul ca e timpul sa lase PSD in ofsaid si sa joace pe cont propriu.

        O chestie generala care ma amuza :)) :
        Ba ce simpatici sunt astia care isi aduc aminte chestii de acum 5-10-15 ani, si acum ii numesc tradatori pe actorii din acele vremuri ( si care azi iau pozitii mai mult sau mai putin opuse ) . Cat sa fi trait sub o piatra incat sa nu realizezi ca politica e cea mai mare...... femeie de moravuri usoare ?
        Ca X acum scuipa unde acum 3 ani lingea, ca Y il injura pe ala cu care acu 10 ani avea afaceri si aliante si alea alea...reveniti-va mah :))
      • +1 (1 vot)    
        fondatorul usl in interesul lui, al primului (Vineri, 22 noiembrie 2013, 10:48)

        fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        turnator de rude si praduitor al romaniei pe care nu pot sa-l admire decat confratii de aceeasi teapa si ambuscatii manipularilor lui exercitate de latrine.ai dreptate e simplu.victoria definitiva a usl va fi marcata doar de castigarea alegerilor de usl (cu oricine), inchiderea proceselor varanului si revenirea la "linistea" din timpul lui nascase a presei si a cetatenilor....
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred... (Vineri, 22 noiembrie 2013, 12:13)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Antonescu nu va avea niciodata curajul asta! Pur si simplu nu-l tin nici sangele din instalatia proprie si nici faptele de vitejie din trecutul sau glorios de om politic verde!
      Dar daca vrea sa vada cu ce se mananca chestia asta, n-are decat sa incerce! Va constata pe propria lui piele ca in 6 luni va ajunge de la 30-40% intentie de vot la 3-4%!!! Asta pentru ca nu-si da seama de potentialul de manipulare al acestui trust media asupra a cel putin 7,4 milioane de alegatori romani! Antonescu inca se amageste ca USL-ul, Ponta si persoana sa au castigat niste alegeri; nimic mai fals! Alegerile l-a castigat Antena 3 si Dan Voiculescu! De-asta le e o frica de moarte de Antena 3, atat lui Ponta cat si lui Antonescu! N-are rost sa ne mintim la infinit, asta e adevarul si asta e realitatea! Din pacate! Asta e si motivul pentru care Ponta si-a facut o alta televiziune personala (RTV), ca sa incerce sa contrabalanseze influenta enorma a Antenei 3 in randul maselor constituite in special din cetateni cu o educatie precara, creduli, aflati la limita saraciei si la mana ajutoarelor primite de la stat pentru a supravietui.
      Chiar si Traian Basescu a simtit pe pielea lui ce inseamna Antena 3, asta in conditiile in care a castigat fara drept de apel prin vot popular doua mandate de primar general al capitalei, doua mandate de presedinte al Romaniei, doua referendumuri de suspendare, etc. Crin Antonescu n-a castigat inca niciun scrutin electoral important!
      As fi curios ce scor electoral va obtine Crin Antonescu la alegerile prezidentiale de anul viitor daca va declara acum razboi deschis Antenei 3! Eu mai mult de 4-5% nu cred ca va obtine!
      Atat Ponta cat si Antonescu ar trebui sa recunoasca public ca fara Antena 3 si Voiculescu n-ar fi fost posibile niciodata incercarile de suspendare ale lui Basescu, functia de prim ministru a lui Ponta sau de presedinte al senatului a lui Antonescu si ca USL nu ar fi avut niciodata o majoritate de 80% in parlament asa cum au acum!
  • +6 (8 voturi)    
    tare asta (Joi, 21 noiembrie 2013, 22:41)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    pai daca nu-ti era frica, nu o spuneai evident.
  • +4 (10 voturi)    
    Bravo! (Joi, 21 noiembrie 2013, 22:55)

    un dac [utilizator]

    Discursul lui Antinescu este din ce in ce mai corect.
    Nu inteleg ce poate castiga din atacurile din aceasta seara (la Ghita si la Voiculescu), dar nici nu ma intereseaza. Pacat ca personajul ramane gaunos. Dar ce spune in ultimele 2 saptamani este foarte corect.
  • +8 (16 voturi)    
    nu inteleg cum au putut (Joi, 21 noiembrie 2013, 23:03)

    victor L [utilizator]

    citiva `telectuali sa se lase fascinati de "elocinta" acestui bidon gol.
    • 0 (0 voturi)    
      va rog, cine sunt telectualii ? (Vineri, 22 noiembrie 2013, 10:50)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Mi-a scapat.,,,
  • +7 (15 voturi)    
    Uslamisti (Joi, 21 noiembrie 2013, 23:30)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce rau e Antonescu!! Cita mindrie erupe din el!!

    Dar cind se termina mindria, ce mai ramine? Ceva subtire si toxic. Fara principii, fara substanta, fara satisfactii profesionale, fara nici un talent.

    N-am sa votez niciodata cu vreun uslamist. N-am sa uit niciodata ce-au facut impreuna in vara 2012. Chiar daca ne recomanda Basescu vreun uslamist, eu n-am ce sa aleg dintre ei. Toti o apa si-un pamint. Unul mai prost, mai parsiv si mai mincinos decit celalalt. Toti innebuniti sa ingenuncheze justitia. Sper sa dispara toti de pe scena politica. Plus proces pentru lovitura de constitutie.
  • 0 (0 voturi)    
    Hmm (Vineri, 22 noiembrie 2013, 12:02)

    CerasellaIonescu [anonim]

    Ce mizerie!!! Nu imi vine sa cred ca Antonescu a facut asta . Aveam o parere mai buna despre el . Mare pacat de ce se intampla ...
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Vineri, 22 noiembrie 2013, 13:05)

    caspa1 [utilizator]

    Păcat Domnule Antonescu în curând Romani o sa își schimbe părerea despre dumneavoastră.
  • 0 (0 voturi)    
    extraordinar (Vineri, 22 noiembrie 2013, 13:48)

    sandra.renetova [utilizator]

    Ce sa apun domnule...ce oropsit esti tu in momentul de fata Antonescule. Din moment ce iti faci din aliati inamici si declari numai prostii fara noima la ce te astepti?
  • 0 (0 voturi)    
    b (Vineri, 22 noiembrie 2013, 18:37)

    Jix [utilizator]

    Aici nu este vorba de frica pt ca nu ii ia antena 3 sau altcineva, capul. Aici e vorba de faptul ca antonescu este tradator!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 22 noiembrie 2013, 18:59)

    Raluca.H [utilizator]

    Antonescule cu atitudinea asta niciodată nu o sa ajungi președinte.