Ministrul Agriculturii: Ioana Basescu va primi subventii de 46.000 de euro pe an pentru terenul agricol

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 21 noiembrie 2013, 15:47 Actualitate | Esenţial

Ioana Basescu va primi aceeasi subventie de la stat ca ceilalti fermieri, respectiv 160 de euro pe hectar, a declarat joi ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, astfel ca fiica presedintelui va beneficia anual un sprijin de 46.400 de euro.

"Ioana Basescu a facut o afacere buna pentru ca e foarte greu astazi in Romania sa mai gasesti 290 de hectare compacte. Terenurile sunt faramitate, iar aceasta este una din problemele pe care le are agricultura. Este un caz fericit ca doamna Ioana Basescu a gasit acel teren. Din acel punct de vedere e o afacere buna", a spus Constantin, potrivit Mediafax.

El a afirmat ca pentru orice ministru al Agriculturii daca seful statului s-ar orienta catre activitatea agricola ar fi o confirmare ca agricultura este un sector al economiei care s-a dezvoltat destul de bine si are viitor.

Ministrul a spus ca Ioana Basescu va primi aceeasi subventie ca toti fermierii.

"Daca vorbim de cultura mare va primi anul acesta 139 de euro, contributia europeana, la care se adauga 21 de euro contributia de la bugetul de stat. Deci 160 de euro pe hectar imnultit cu 290 de hectare. Iar in anul 2020, aceasta subventie va creste pana la 196 de euro pe hectar", a mai spus el.

Fiica cea mare a presedintelui Traian Basescu, Ioana, a cumparat un teren agricol de peste 290 de hectare in zona localitatii Nana din judetul Calarasi, contractand de la CEC Bank un credit ipotecar pe 30 de ani de peste un milion de euro si achitand din surse proprii aproape 280.000 de euro.

Traian Basescu a declarat ca a convins-o pe fiica sa sa cumpere terenul pentru ca vrea sa fie fermier si a adaugat ca, din familie, doar aceasta era eligibila pentru a primi un credit ipotecar.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2455 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Nu-i rau ! (Joi, 21 noiembrie 2013, 15:50)

    Troller [utilizator]

    Subventia e 46 000 si rata 58 000 !
    • +3 (3 voturi)    
      Agricultura... (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:12)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Troller

      Nu este deloc o afacere rea peste 300-400 de hectare, din contra. Problema este insa fragmentarea, pentru ca legea mostenirii in aceasta directie este un dezastru. In multe tari europene, pamantul agricol ramane copilului cel mare, urmand ca restul sa primeasca o sulta intr-o forma sau alta. O a doua problema la noi este reforma Kogalniceanu, pentru ca pamantul inca se imparte pe acea reforma. Adica dai si deal si vale la mostenitori, nu pastrezi o parcela patrata, pentru ca trebuie sa primeasca toti teren de aceasi calitate.
      Am un partener care are in arenda o parcela de 35 de cm latime si 600 m lungime...
    • 0 (4 voturi)    
      Pai nu ai calculat bine... (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:17)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Troller

      Chiar daca dai banii astia la banca, nu prea e de ajutor... pt ca subventia se da odata pe an si rata se plateste in fiecare luna!

      Daca nu ti-a dat un an subventia... pamantul e al bancii ...ghinion !
      • 0 (2 voturi)    
        ma moromete (Joi, 21 noiembrie 2013, 18:18)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        subventia nu are treaba cu achitarea creditului. Aia-s bani pentru exploatarea terenului, munci, masini, combustibil.
        Sau va gandeati ca pamantul ala se lucreaza singur ?
        • +1 (1 vot)    
          Asta am zis si eu! (Vineri, 22 noiembrie 2013, 9:42)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

          Iti dai sema cum este sa fi fost Preseintele unei tari, si sa ai 300 de hectare lasate parloaga!

          Cred ca se o sa se dea la televizor si de la fata locului si din satelit ... cu drone!

          Ca Basescu nu a fact nimic pentru tara, asa cum nu a facut nimic cu pamantul cumparat...

          Ce emisiuni ar face Badea la fata locului... dar poate isi ia penele din Piata Victoriei!
    • +3 (7 voturi)    
      nu manipula (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:18)

      zambara [utilizator] i-a raspuns lui Troller

      Subventia e pentru 1 an iar rata e lunara.
      Dar sunt sigur ca stiai, asa ca nu-ti mai spun sa nu mai compari altadata mere cu pere.
      • +2 (2 voturi)    
        nu... (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:48)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui zambara

        58000 x 30 dau 1740000. Datele prezentate sunt incorecte.
      • +2 (2 voturi)    
        Matematica bate-o vina... (Joi, 21 noiembrie 2013, 17:01)

        chess [utilizator] i-a raspuns lui zambara

        Cum sa fie 58 000 rata pe luna cand creditul e pe 30 de ani????
        58 000 Eur rata/luna * 12 luni * 30 ani = 20 880 000 EUR (~21 mil EUR in 30 de ani)!!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      fir-ar sa fie ! (Joi, 21 noiembrie 2013, 17:51)

      Troller [utilizator] i-a raspuns lui Troller

      300 ha* 2000 euro/ ha = 600 000 euro. Trebuie sa dai bancii dublu in 30 ani, adica 600 000 * 2 = 1 200 000 euro. Impartit la 30 ani = 40 000 euro pe an rata la banca. Iar am gresit undeva ca vad ca rata la banca e mai mica chiar si decat subventia (46400) ! Ajuuutooor !
  • +9 (11 voturi)    
    parca vad (Joi, 21 noiembrie 2013, 15:51)

    nellino [utilizator]

    ca in doua zile se anunta ca se scot subventiile pentru teren agricol pentru marii latifundiari cu proprietati de peste 290 de hectare....
    • +3 (3 voturi)    
      Nici... (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:21)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      o sansa...Acolo se incadreaza Voiculescu, Nicolae, arbitrul ala...etc. Plus ca nu ar fi corect si nu este o practica in UE.
  • +12 (12 voturi)    
    asa (Joi, 21 noiembrie 2013, 15:56)

    sucaa [utilizator]

    si felix cat primeste?
    care are cateva mii de hectare luate pe gratis. doar are proces acum pe aceasta tema.
    sau mai bine zis, cat aluat pana acum? :)
    • +3 (5 voturi)    
      hai mai suca.. (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:42)

      miniME_ [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      de ce esti rau ? Vrei sa-ti explice mazeta si evoque moarte caprioarei in 'nspe mii de parti ?
    • +1 (1 vot)    
      cat vrea (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:27)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      el ia cat vrea ca l-a imprumutat pe ministrul agriculturii cu un mizilic de 300.000 eur !
  • +4 (4 voturi)    
    aha (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:17)

    K.V [utilizator]

    "agricultura este un sector al economiei care s-a dezvoltat destul de bine si are viitor"

    ...cica are viitor......pai norma ca are bai tembel....agricultura e mancare,cu mancare traiesti
  • +3 (5 voturi)    
    Dar Ioan Nicolae, (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:40)

    Leul in iarna [utilizator]

    proaspat achitat, cat primeste subventie pentru cele 2000 de hectare? Si multi altii. Nu ca mi-e simpatic Basescu, dar as avea o satisfactie daca s-ar publica toate aceste calcule si pentru ceilalti care abuzeaza de putere ca sa faca averi ilegale cu mijloace neortodoxe. Altfel stirea asta pare doar o rafuiala intre gasti.
    • +4 (6 voturi)    
      evident (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:50)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

      stirea este de fapt o barfa de tate de la coltul strazii.
      s-a trezit lingalul lui felix de la ministerul agriculturii sa faca calculul unei singure persoane ca d-aia-l platim noi. sa ne spuna doar de o persoana.
      sunt extrem de multi in usl care beneficiaza de subventia aia de ani de zile si nu i-am auzit facnd calcule. si multi au luat terenul cu banii jos, pe gratis de la stat ca in cazul lui felix sau mostenite de la "matusi" :)
      si vine acum evoque sau alt spalat pe creier sa ne spuna ce rau este base. cand de ingust la minte poti sa ajungi sa votezi asemenea indivizi?
  • +2 (4 voturi)    
    Fara logica (Joi, 21 noiembrie 2013, 17:36)

    Daniels22026 [utilizator]

     Adica CEC-ul e imoral daca o imprumuta pe fata presedintelui. Dar ei sint morali daca anunta subventiile pentru Ioana Basescu?! De unde stie ministrul ca terenul si proprietarul indeplinesc toate conditiile pentru subventionare?!

    Niste fatarnici!
    • 0 (0 voturi)    
      ma moromete (Joi, 21 noiembrie 2013, 18:17)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      subventia nu are treaba cu achitarea creditului. Aia-s bani pentru exploatarea terenului, munci, masini, combustibil.
      Sau va gandeati ca pamantul ala se lucreaza singur ?
      • +3 (3 voturi)    
        asta spune si omul (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:32)

        liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        pana nu dovedesti ca lucrezi pamantul, nu iei subventia. de ce-l certi pe Daniels22026 ? la fel si cu cec-ul. pana nu spune parchetul sau curtea de conruri ca-i ceva gresit, nu spui ca e ilegal sa ia fata aia credit. imoral ? nici pe departe. gresit dpdv politic ? poate...poate ca era bine sa mai astepte (daca putea desigur). dar ar fi fost cu totul imoral sa ia terenul pe numele unei matusi din filipine sau cipru si sa nu aflam decat peste niste ani. problema reala este ca, prin miscarea asta base scoate in evidenta lipsa sustinerii bancare pt romani si le creeaza niste probleme. daca se trezesc si altii ca vor credite ? cum mai cheltuiesc ei pe "publicitate" la eximbank, 1 mil de eur la rtv si antena 1 ?
      • +1 (3 voturi)    
        Mai Nila (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:36)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        Bineinteles ca subventia e subventie. Dar atunci nu mai declarati ca CEC-ul ar fi imprumutat-o abuziv pe fata presedintelui. CEC-ul a analizat si a luat decizia de cuviinta. Voi uslamistii, la nivelul guvernului, faceti la fel. Contractul si imprumutul sint legale. Ca dovada iata, ii acordati subventiile cuvenite.

        Asa ca nu mai dati vina pe CEC. Cautati dovezi de frauda cit vreti si unde vreti. Dar nu mai acuzati public, pina nu gasiti dovezile, martorii, stenogramele, etc. E doar calomnie ce faceti voi acum. Mai faceti si comisii si scandal gratuit si permanent. Circarilor!