Apel umanitar: O noua speranta pentru Oana Stoica

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:47 Actualitate | Esenţial

Oana Speranta Stoica
Foto: Arhiva personala
Update 2 martie: Oana Speranta Stoica, de 35 de ani, sufera de o maladie necrutatoare, epidermaliza buloasa distrofica, care ii distruge pielea si oasele. Chiar daca i s-a spus de foarte multe ori ca nu exista leac pentru maladia genetica de care sufera, exista un tratament, foarte costisitor, care-i va ameliora efectele. Suma de care are nevoie Oana este de 10.000 de euro, pentru a ajunge cat mai rapid in Germania, la Clinica din Freiburg. Doctorii germani vor realiza o operatie de refacere a palmei si degetelor de la mana stanga si ii vor schimba schema de tratament pentru ameliorarea inaintarii bolii.

Asociatia "Salveaza o inima" a demarat o campanie umanitara pe platforma sa de donatii online.  Donatiile se pot face si in conturile bancare de mai jos:
  • RO98CECEAB1308RON0360792 (CEC Bank)
  • RO36RZBR0000060012143466 (Raiffeisen Bank - Cod SWIFT RZBRROBU SI Cod BIC RZBR), titular cont - Oana Speranta Stoica.

[Anuntul initial]: Oana Speranta Stoica sufera de la varsta de sase ani de o boala crunta - epidermaliza buloasa distrofica. Boala genetica se manifesta prin autodistrugerea epidermei aparand bule pe toata suprafata corpului care au efect de mutilare a corpului, in special a mainilor si picioarelor. In timp, insa, boala ataca si sistemul osos, la extremitati, iar efectele sunt devastatoare si ireversibile. Boala Oanei Stoica este incurabila, dar are nevoie de un tratament costisitor pentru a incetini efectele pe care le are maladia asupra corpului.

Scrisoarea trimisa de Oana Speranta Stoica


"Ma numesc Oana Speranta Stoica, am 34 de ani si de la varsta de 6 ani sufar de o boala grea, urata si dureroasa numita epidermaliza buloasa distrofica. Am tot corpul afectat pe dinafara, imi apar bule cu apa pe corp, rani adanci care mi se vindeca foarte greu si am tot corpul plin de pete maronii si rosii aparute in urma bulelor si a ranilor adanci ce nu-mi trec niciodata. Bulele se sparg, le ung cu crema si ma pansez, ranile le dezinfectez cu apa si sapun, apoi le aplic crema si pansamentul. Se vindeca unele si apar altele, orice as face nu pot sa vindec definitiv boala, doar sa o ameliorez, s-o stopez. Traiesc cu medicamente de calmare a durerilor pe care de multe ori le suport cu greu.

Fac un apel catre inimile dumneavoastra pentru a-mi acorda o sansa la viata, la o viata normala. Sunt la varsta la care orice zi poate fi ultima, mi-au spus doctorii ca este o minune ca am ajuns pana la varsta aceasta si eu cred ca voi invinge aceasta boala si ca mai am multe de facut in aceasta viata, dar singura nu pot. Am nevoie de ajutor, de ajutorul dumneavoastra. Va rog sa ma ajutati, pentru ca singura nu am nicio putere.

Am fost la o clinica in Germania dar nu mi-am putut face un tratament deoarece nu am avut banii necesari pentru o internare si un tratament. In plus, din cauza acestei boli mi-au fost afectate si degetele de la maini, acestea retractandu-se si deformandu-se, astfel ca nu le pot folosi la nimic. Am nevoie de cineva sa ma ajute permanent.

Pentru a face acest tratament in Germania am nevoie de 120.000 euro, o suma pe care eu nu o pot avea fara ajutorul dumneavoastra, eu am o pensie de 290 lei pe luna care nu-mi ajunge nici la tratamentul pe care mi-l fac eu cu creme, pansamente si pastile.

Va rog nu treceti cu vederea aceste randuri in care mi-am expus viata cruda pe care o traiesc si ajutati-ma sa ma trezesc din acest cumplit cosmar, sa ajung sa simt si eu ca traiesc.
Cred, sper si nadajduiesc ca ma veti ajuta si imi veti fi alaturi sa trec peste aceasta grea incercare a vietii mele. AJUTATI-MA SA TRAIESC!"


Adresa: Sat Podul lui Paul nr. 34A, oras Zlatna, judetul Alba, telefon 0747/267237

CONTURI:

  • in lei Sucursala Zlatna CEC Bank IBAN: RO 98 CECEAB1308RON 0360792
  • in euro - Raiffeisen Bank Sucursala Alba Iulia IBAN RO36RZBR 0000 0600 12143466 cod Swift: ROBU
  • Oana Speranta Stoica poate fi contactata la numarul de telefon 0747.267.237
























11877 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    cont de Paypal please ! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 10:53)

    gigikentlight [utilizator]

    Oameni buni, treziti-va la realitate - daca vreti sa contribuie si cineva de afara, faceti va rog un cont de paypal.
    Daca in Ro nu se foloseste mai de loc, cam peste tot outside, Paypal una din metodele cele mai populare de plata ...
    • +3 (5 voturi)    
      sunt ferm convins (Joi, 21 noiembrie 2013, 15:53)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui gigikentlight

      ca intentiile voastre sunt dintre cele mai bune, dar incercati sa intelegeti pozitia cuiva care NU are legatura cu realitatea sau viitorul tehnologic; nu cred ca aceasta persoana sta pe net si citeste ce optiuni are pentru plata;
      Daca vreti sa ajutati aveti 2 posibilitati:
      - o ajutati voi sa isi deschida un cont de paypal
      - faceti transfer bancar in mod traditional cu taxele de rigoare
      • +4 (6 voturi)    
        lamurire (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:49)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

        cei ce intreaba de cont paypal locuiesc in general in strainatate. si ar vrea doar sa le fie mai usor sa ajute.

        apelul lor nu a fost neaparat facut persoanei in nevoie, ci celor care ii sint alaturi si pot face asta.

        practic, daca exista un cont bancar, deschiderea unui cont paypal n-ar trebui sa fie prea complicata...
      • 0 (0 voturi)    
        o alta lamurire (Duminică, 29 martie 2015, 0:33)

        Alex Hotnews [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

        Cererea Paypal nu se adreseaza neaparat bietei fete, ci celor ce deja depun efort sa o ajute cu promovarea si publicarea cazului ei ... in speta HotNews, care investeste timp si efort sa publice, actualizeze etc.

        CATRE REDACTIA HOTNEWS:

        Se stie ca Hotnews este citit in diaspora foarte mult. Rog redactia HotNews sa ajute pe toti acesti oameni neajutorati sa-si creze un cont PayPal ... sunt multi in diaspora care doneaza sume frumoase.
    • -9 (9 voturi)    
      lasa mouse-ul (Vineri, 22 noiembrie 2013, 21:14)

      BenGuest [anonim] i-a raspuns lui gigikentlight

      daca vrei cu adevarat sa faci o fapta buna misca-ti kou.rou la ghiseu si fa plata. daca insa vrei "sa-i faci din tastatura" doar, altfel te superi si nu mai dai un leu atunci nu esti cool deloc!
  • +4 (6 voturi)    
    Subscriu (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 12:55)

    mandrei99 [utilizator]

    Subscriu pentru contul de paypal.
  • +1 (3 voturi)    
    Plata (Joi, 21 noiembrie 2013, 15:46)

    LaurentiuLazar [anonim]

    Pentru cei care sunteti de afara... sunt de accord cu Paypal cum ziceati si voi. Dar saraca fata nu cred sa ai un cont de paypal... asta numai daca ii face cineva... dar tinand cont de SEPA... puteti transfera direct in contul ei de euro iar comisionul de transfer e impartit intre banci... practic nu platiti nimic in plus. Spre ex. transferati 10 euro, iar la ea in cont vor intra exact 10 euro. Sper sa va fie de folos aceasta informatie.
    Numai bine !!!
    • +3 (5 voturi)    
      multumim si noi pentru info. (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:53)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuLazar

      insa, de dragul obiectivitatii - SEPA intra in vigoare din ianuarie 2014.
      pe de alta parte, oamenii astia sint in fata calculatorului si vor sa ajute, sa transfere niste sume de bani, in mod FACIL.
      rugam frumos, inca o data, nu ratati sansa ca biata Oana Speranta Stoica sa primeasca ajutor din toata lumea.
  • +3 (5 voturi)    
    Info (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 19:20)

    Laurentiu88 [utilizator]

    @Brita ... te rog sa te informezi putin mai mult in legatura cu SEPA.... depinde si in ce tara esti, insa SEPA merge de ceva vreme fara probleme... intradevar va deveni singura metoda de plata din 2014, insa asta nu inseamna ca nu poti face transferuri SEPA si acum.

    Pentru cei care doriti sa o ajutati de afara codul SWIFT este RZBRROBU si nu doar ROBU !!!!

    Numai bine la toti !!!
    • +3 (5 voturi)    
      comision (Marţi, 26 noiembrie 2013, 2:43)

      icss [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu88

      Am donat 100 euro zilele trecute prin transfer bancar iar comisionul a fost de peste 11 euro. Transfer din Romania in Romania. Cu paypal ia doar 1 euro.
      • +1 (3 voturi)    
        Comision (Marţi, 26 noiembrie 2013, 9:38)

        LaurentiuLazar [anonim] i-a raspuns lui icss

        Salut,

        ce sa iti spun... eu am donat 50 iar la mine comisionul a fost de 0 centi. Dar am facut acest lucru din afara prin transfer SEPA. Am verificat, pentru ca nu e prima data cand fac asta... eu am donat 50 si fata a primit in cont 50 de euro. Deci nici un comision luat de la noi. Conform protocolului european comisionul se imparte intre banci pentru ca suma sa nu fie afectata... in cazul tau nu stiu ce sa iti zic....
  • +1 (3 voturi)    
    comision depunere (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 18:29)

    TzaranuRoman [utilizator]

    daca depun in contul acesta la o filiala Reiffeisen:
    A. se opreste vreun comision din suma depusa sau
    B. platesc eu suplimentar ca sa ramana suma depusa intreaga sau
    C. nu se plateste nici un comision ???
    • +1 (3 voturi)    
      Comision (Joi, 28 noiembrie 2013, 12:51)

      LaurentiuLazar [anonim] i-a raspuns lui TzaranuRoman

      Din cate stiu eu, daca depui suma la o filiala Reiffeisen, atunci comisionul ar trebui sa fie zero. (pt sume in lei ma refer). Eu prieten de al meu a avut nevoie de 1000 ron pentru 2 saptamani iar eu i-am depus suma in contul lui de roni la o filiala Reiffeisen. Nu am platit nici un comision, iar el a primit in cont (in cateva minute) suma de 1000 ron. Deci raspunsul este C.

      Trebuie sa sti doar contul, si numele persoanei in contul careia vrei sa depui banii. Dar asta le sti. Mai trebuie sa ai si un act de identitate la tine. Numai bine tuturor.
  • +1 (3 voturi)    
    Sepa (Joi, 28 noiembrie 2013, 17:41)

    Laur0707 [utilizator]

    Din Anglia se poate trimite cu Sepa, tocmai am trimis si comisionul e de doar 4 lire. Sper sa fie multi oameni cu resurse si inima pe masura.
  • +1 (1 vot)    
    Ce autostrazi ?asta-i diaree verbala. (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:48)

    andreesanu [utilizator]

    N-au bani sa termine ce-i inceput si bat cimpii ,nu inteleg nici macar ca ce-i inceput si neterminat se degradeaza si cheltui mai mult sa termini pe urma.
    De unde nu-i !!!,na-i ce cere .de unde minte ?,de unde experienta ?,din hauleala nu se invata decit mistocareala.
  • +2 (2 voturi)    
    transfer din strainatate (Luni, 9 decembrie 2013, 23:06)

    iorda [utilizator]

    Am transferat din Germania prin SEPA si nu am platit nici un comision.
    "Unde-s multi, puterea creste". Asadar, putin de la fiecare, inseamna foarte mult pentru Oana.
  • +1 (1 vot)    
    Ofera o sansa la viata (Miercuri, 18 decembrie 2013, 12:05)

    AndreiRaita [anonim]

    https://www.facebook.com/sperantalaviata