Sotia sefului ANAF, asociata cu un off-shore intr-o firma ce opereaza "International" Bucuresti, un hotel din lantul controlat de Dan Radu Rusanu. Firma nu apare in declaratia de avere a sefului ANAF

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 noiembrie 2013, 19:19 Actualitate | Esenţial

Gelu Stefan Diaconu
Foto: Agerpres
Hotelul "International" din Bucuresti, parte din lantul cu acelasi nume controlat de companiile familiei lui Dan Radu Rusanu, presedintele Autoritatii de Supraveghere Financiara, este operat de o firma detinuta de sotia sefului ANAF, Gelu-Stefan Diaconu, si de un off-shore cipriot cu legaturi de afaceri clare cu familia Rusanu, scrie Centrul de Investigatii Media.

Firma - denumita Comity Prod Exim si detinuta de Mihaela Diaconu si off-shore-ul cipriot Cartha Limited - nu apare in declaratiile de avere si interese ale sefului ANAF.

Conform Certificatului de clasificare emis de Ministerul Turismului in 2011, disponibil pe site-ul propriu, Hotelul International din Bucuresti, un hotel de patru stele amplasat la 150 de metri de Bulevardul Unirii din Capitala, pe strada Cauzasi la numarul 27, este detinut de firma Comity Prod Exim SRL.

In prezent, firma Comity Prod Exim SRL este detinuta de sotia sefului ANAF Gelu Diaconu, Mihaela Diaconu, care are jumatate, cealalta jumatate apartinand unei firme pe nume Cartha Limited, un off-shore cipriot detinut de alte doua firme, tot din Cipru.

Declaratiile de avere si interese depuse de Gelu Stefan Diaconu, seful ANAF, in 15 mai 2013, nu contin nicio referire la firma in care, conform datelor publice de la Registrul Comertului, sotia sa, Mihaela Diaconu, detine 50 la suta din partile sociale.

Comity Prod Exim, afaceri cu duty-free-uri si legaturi vechi cu familia Diaconu

Firma Comity Prod Exim a fost infiintata in 1997 de doua persoane: Costica Dumitrescu si Cristian Popa. Specialitatea celor doi oameni de afaceri a fost comertul prin controversatele magazine duty-free, asa cum reiese chiar din antetul pe care firma il foloseste, dar si din alte documente obtinute de Centrul de Investigatii Media.

Cifra de afaceri a companiei, in perioada in care s-a ocupat de vanzarea de produse in magazinele duty-free, a crescut de la an la an: de la 2,5 milioane de lei in 1999 pana la un maxim de 46,4 milioane de lei in 2006, cu o crestere exponentiala si in ceea ce priveste profitul brut: de la 58.000 la 6,5 milioane de lei in cel mai bun an.

In 13 noiembrie 2001, cand actualul sef al ANAF, Gelu Stefan Diaconu, era director general adjunct al Directiei Generale de Solutionare a Contestatiilor din Ministerul Finantelor Publice, el si sotia sa incheie un contract de asociere cu Comity Prod Exim SRL, firma celor doi comercianti duty-free: pe un teren detinut de sotii Diaconu in centrul Capitalei, pe strada Cauzasi, la 150 de metri de Bulevardul Unirii, firma Comity Prod Exim ridica, din banii castigati din business-urile duty-free, un hotel de patru etaje, pe care il denumesc Tiny Club Hotel.

Citeste restul anchetei pe site-ul Centrului de Investigatii Media.












10102 vizualizari
  • +47 (47 voturi)    
    cel mai cinstit guvern (Luni, 18 noiembrie 2013, 19:25)

    Adrian1 [utilizator]

    Cica e cel mai cinstit guvern =))
    • -29 (35 voturi)    
      Guvernul asta, (Luni, 18 noiembrie 2013, 20:25)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      asa cum e ,are 70% simpatie populara(printre intelectualii natiei,90%) si asa va avea 1000 de ani.
      • +36 (40 voturi)    
        inca un dosar politic (Luni, 18 noiembrie 2013, 20:35)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Inca un dosar politic facut de basisti pentru oameni de onoare, respectati de urbe si la locul lor cum se zice.
        Nu mai are voie omu, sau femeia lui, sa puna pe picioare de o afacere sanatoasa cu firme cipriote.
        Culmea ironiei sa acuzi seful anaf de evaziune fiscala sau mai rau..
        Trebuie sa il dam jos pe Basescu ca inca ne jigneste ..
        • -20 (24 voturi)    
          DNA poate lovi in oricine la nevoie (Luni, 18 noiembrie 2013, 22:56)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

          DNA are baza de date cu majoritatea vinzarilor, cumpararilor, infiintarilor de firme si cu proprietarii lor.

          Oricind, la ordine, DNA poate lovi in aproape orice cetatean implicat intr-o afacere cit de mica.
          99.9% din privati sunt evazionisti intr-un fel sau altul si pot fi oricind gasiti cu impozite neplatite, trimisi in judecata si condamnati.
          • +8 (8 voturi)    
            dumitrica.... (Marţi, 19 noiembrie 2013, 7:13)

            schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            mai bine spune-ne ce autostrazi se justifica si traseele pe care le-ai alege matale! Si tu si ala de mai sus (Jar) sunteti, din pacate,  rupti de realitate, dar rai!
          • +12 (12 voturi)    
            stii care e faza? (Marţi, 19 noiembrie 2013, 8:39)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            in mine de ce nu loveste ma DNA? ca sunt si eu implicat intr-o afacere mica, de ce nu loveste ma in mine DNA? De ce nu mi-e mie frica de DNA ma? Vrei sa-ti zic? Pt ca nu fac "afaceri" cu statul. Nu vand borduri statului, nu vand palmieri, nu vand "solutii software" statului. Adica pt ce eu muncesc pe bune si corect, de asta nu mi-e mie frica de DNA.
          • +9 (9 voturi)    
            amaratule, sursele sunt publice (Marţi, 19 noiembrie 2013, 9:25)

            fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Cu internet, un abonament la Registrul comertului, (informatia pentru o firma costa 7-10 lei) si cunostinte minime contabile si juridice aflii tot ce au aflat ei.Nu-ti trebuie Sherlock Holmes, DNA sau mama omida !! Nu mai punem la socoteala cei 28 de sefi de administratii care tocmai au fost inlaturati de la conducerea administratiilor financiare luna trecuta.Sunt sigura ca si ceilalti fini ai lui rusanu sunt la fel de "capabili"dar corelatia dintre seful fiscului si un off shore e o grozavie pe care tu te faci ca nu o intelegi
          • +2 (2 voturi)    
            La nevoie (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:37)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Si politia ar putea aresta hotii, si ministrii sa nu mai fure. Evidenta este ca un infractor (al catelea) a intrat la Guvern si cand hotia e dovedita striga ca din gura de sarpe ca sunt altii ce au trecut pe rosu si nu au fost amendati deci cazul lui e politic.
        • +1 (1 vot)    
          Ma, (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:26)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

          am fost prea criptic pentru voi?
          Ma,cand un asa guvern,imbibat de penali ,impostori si plagiatori,condus de un Plagiator-Sef,are sustinere de 70%(90% printre intelectuali),asta nu mai pleaca 1000 de ani...
          Am ajuns sa cred ca numai eu si Basescu suntem basisti adevarati.
          Sic!
      • +23 (23 voturi)    
        Huh? (Luni, 18 noiembrie 2013, 21:05)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Nu stiu ce intelectuali cunosti, dar precis procentul de 90% e considerabil mai mic.
        • +14 (14 voturi)    
          da (Luni, 18 noiembrie 2013, 23:44)

          bec [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

          sint si pe aici citiva, dumitrica, mazeta, evoche, adrian, dibaze, montesqioru, giacalfons, finutza, turefel si altii. Sau, mai stii, poate astia nu sint intelectuali, semidoctii frustrati se califica ca intelectuali sau nu?
          • +4 (4 voturi)    
            atentie (Marţi, 19 noiembrie 2013, 10:05)

            Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui bec

            atentie, adrian8 n-are nicio legatura cu mine, adrian1. ba chiar avem pareri opuse.
        • +2 (2 voturi)    
          e vb (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:40)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

          de 90% din intelectualii din fata blocului sau, aflat in Gorj sau Teleorman.
      • +23 (23 voturi)    
        1000 de ani/m2 x Ah (Luni, 18 noiembrie 2013, 22:54)

        Copy-Paste [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Ai dreptate asa sunea si taica Hitler despre regiumul lui, ca va dura cam 1000 ani. A durat numa'' vreo doipsce, da'' a facut prapad rau de tot.
        • +2 (2 voturi)    
          La (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:42)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui Copy-Paste

          Hitler m-am gandit si eu...
          A durat numa' doipsce,dar a fost cat o vesnicie.
      • +1 (1 vot)    
        Mai, (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:06)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        eu am criticat masa de votanti ai unui asemenea guvern...
      • +1 (1 vot)    
        Reich-ul de 1000 de ani (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:35)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        A mai visat unul Adolf asa ceva. Cat priveste simpatia (interesant ca are simpatie nu incredere sau latceva - cam cum are Guta simpatie de la cocalari) este foarte bine corelata cu locul "fruntas" in comunitatea internationala.
      • +3 (3 voturi)    
        Guvernul asta (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:42)

        naica [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        esre plin de hoti.Cumnatul lui ponta face de zor afaceri cu statul, maica-sa castiga la greu ndela stat.Ce fel de familie e asta?
    • -28 (28 voturi)    
      Centrul de Investigatii Media=DNA=Basescu (Luni, 18 noiembrie 2013, 22:49)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Se vede din precizia nemaipomenita a datelor despre sotia sefului ANAF cit si din faptul ca exista o legatura cu Dan Radu Rusanu (omul din spatele lui Chitoiu) ca asa zisul Centru de Investigatii Media este de fapt DNA care la ordinele lui Basescu a scurs in ziare informatii care incearca sa loveasca in Chitoiu devenit inamic al presedintelui.
      • +18 (20 voturi)    
        Fanteziile te chinuiesc (Luni, 18 noiembrie 2013, 23:34)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Pai cu mentalitati de-astea am construit noi Romania asta plina de coruptie si fara corupti.

        Ne intereseaza mai mult sa facem legaturi mai mult sau mai putini fanteziste in loc sa ne intrebam cat pierde tara asta din smenurile pe care le fac alesii.

        Da, toate drumurile duc la Basescu. Atat va poate mintea, atat puteti debita.
      • +19 (21 voturi)    
        nu stiu ce ma face sa cred ..dar.. (Marţi, 19 noiembrie 2013, 0:11)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        tu, si sunt sigur, faci parte din cei 90% de "intelectuali" care sunt simpatizanti ai psd ului...acum nu e de mirare de ce in rom exista milioane de masteranzi si doctoranzi....asa ca nu e ceva nemaipomenit sa vezi niste escroci simpatizind alti escroci..
      • +3 (3 voturi)    
        Ce importanta are cine descopera hotia ? (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:40)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Infractorii buni sunt in USL si ziaristii rai ce le vor numai rele sunt Basisti. Bravo - denota o inteligenta sclipitoare. Cu mare precizie.
  • +28 (28 voturi)    
    Centrului de Investigatii Media in rol de SUPERMAN (Luni, 18 noiembrie 2013, 20:23)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Centrului de Investigatii Media - BRAVO VOUA !! Stia ponta ce zice numai ca se referea la evaziunea componentilor usl reuniti de pericolul dosarelor LOR prezente si a celor viitoare !!!!!!!
  • +32 (32 voturi)    
    vreau o comisie (Luni, 18 noiembrie 2013, 20:43)

    pragmatism [utilizator]

    Propun o comisie parlamentara care sa cerceteze acest matrapazlac!!!
    • +2 (2 voturi)    
      vezi sa nu se (Marţi, 19 noiembrie 2013, 11:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      autosesizeze cacarau si toanta.
  • +31 (31 voturi)    
    de departe (Luni, 18 noiembrie 2013, 20:54)

    zigot [utilizator]

    cel mai cinstit guvern format si sustinut de cel mai cinstit partid PSD
  • +18 (18 voturi)    
    La Stat versus privat (Marţi, 19 noiembrie 2013, 0:13)

    Clop [utilizator]

    La Stat, fara exceptie, toti sefii in Romania sunt numiti politic. Toate institutiile Statului au sefi care nu sunt numiti pe criterii de performanta, ci criterii POLITICE. Majoritatea au footnotes in puncte cheie, adica rubedeniile, adica bratari la picioare, ca sa nu zic ghiulele. Pe principiul - pana se afla, curge multa apa pe Dambovita.

    Bonus: Ieri, am citit despre parlamentari care au Inca de la primul mandat 16 angajati cu contracte de colaborare sau full time si care fac decontari din bugetul Starului in nume propriu pentru acestia. :D
  • +16 (16 voturi)    
    rascoala de la fiscul Slobozia (Marţi, 19 noiembrie 2013, 0:39)

    StoicaIon [anonim]

    Salariaţii din cadrul Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice Ialomita a trimis o scrisoare deschisa către domnul ministru Daniel Chitoiu, către domnul preşedinte ANAF Gelu Ştefan Diaconu, către domnul prefect al judeţului Ialomita şi către domnul director al DGRFP Ploiesti Daniel Cristian Petre in care demasca abuzurile domnului director Daniel Radulescu din functia in care se afla!!!(www.ziarulstirea.ro).Ca o ironie a sortii acesti salariati sperau in naivitatea lor ca domnul Diaconu face lumina intr-un caz notoriu de coruptie de la fiscul din Slobozia!!
  • -4 (6 voturi)    
    Si care-i problema ?,este prima ?si nu-i ultima ! (Marţi, 19 noiembrie 2013, 1:51)

    andreesanu [utilizator]

    iIepure maergind calare,or studenta fata mare ,or politician cinstit,cine dracul a mai vazut ???
    Din todeauna barbatii far hambit care va sa zica nu-l au s-au asuns sub fusta nevestelor !!!si de atunci se poarta fusta or rochia cu volane ,volanase dupa cit este de patat obrazul procopsitului !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Ne miram ca fecioarele. (Marţi, 19 noiembrie 2013, 5:13)

    Ordo Teutonicus [utilizator]

    diaconu gelu nu e nici primul, nici singurul si nici ultimul politician corupt. e ca oricare altul.
    • +9 (9 voturi)    
      DA, dar asta e paznic la stana si cel (Marţi, 19 noiembrie 2013, 9:45)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Ordo Teutonicus

      care ne haituieste pe noi, banditii de intreprinzatori (lasati sa vindem chiftele )ca n-am pus o virgula, ca n-am declarat si ce n-am facut , ca n-am platit 13 lei pe premiul international al copilului la un concurs de pian.......Nu e portar la guvern, e seful legislatiei fiscale si cel care plange ca noi nu platim taxele la buget !
      • +3 (3 voturi)    
        Apai sunt satul (Marţi, 19 noiembrie 2013, 10:44)

        Ordo Teutonicus [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

        Cateii lui din teritoriu m-au strans si pe mine de testicole. Ma mai si intrebau: "Domnuuu.... cu chitanta sau fara?"
  • +7 (7 voturi)    
    Treziti-va (Marţi, 19 noiembrie 2013, 7:48)

    SRA [utilizator]

    Daca inca nu ati inteles dece aceasta gasca Ponta & Antonescu au venit la putere este foarte grav. SCOPUL lor este sa salveze PUSCARIABILII si sa continue COTROPIREA ROMANIEI ! Treziti-va si nu mai acceptati MINCIUNA si UMILINTA !!!
  • +4 (4 voturi)    
    ceva obisnuit (Marţi, 19 noiembrie 2013, 9:00)

    DHondt [utilizator]

    In situatia domnului Diaconu sunt majoritatea sefilor de la ANAF!!!Si in mandatul lui Blejnar functionarii fiscului aveau afaceri ,dar acum nepotismele,cumetriile,au crescut ca ciupercile dupa ploaie!!!
  • +1 (1 vot)    
    dumitrica (Marţi, 19 noiembrie 2013, 14:00)

    hmara [utilizator]

    I- al si pe jar cu tine.
    Si mai ia vreo doua mazete.
    Sa fiti mai multi.
    Da, asa este: 70% din 42% ar da dupa o simpla aritmetica undeva la 4,5 mil.
    Basca mortii, debilii, dublatii si triplatii.
    Adica exact cifra asistatiilor cu rudele lor cu tot.
    Spuma.
  • 0 (0 voturi)    
    jar (Marţi, 19 noiembrie 2013, 14:22)

    hmara [utilizator]

    Imi cer scuze, nu ti- am citit ironia. Ai dreptate.