Ministrul delegat Lucia Varga: In Romania exista peste 550.000 de hectare de padure nepazita

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 12:49 Actualitate | Esenţial

Peste 550.000 de hectare de padure din Romania nu au paza asigurata, potrivit precizarilor facute sambata, la Zalau, de Lucia Varga, ministrul delegat pentru ape, paduri si piscicultura, oficialul mentionand ca noul cod silvic prevede ca paza tuturor padurilor, inclusiv a celor private, sa fie asigurata gratuit de Romsilva, transmite Agerpres.

"O masura a codului silvic extrem, extrem de importanta este aceea care se refera la o mai buna administrare a micilor proprietati si gestionarea durabila a acestora. In Romania exista peste 550.000 de hectare de padure nepazita. In general, aceste paduri sunt mici proprietati apartinand persoanelor fizice, deci proprietarii au pana in 30 de hectare. Sunt in jur de 750.000 de proprietari. Ei, pana acum, trebuiau sa achite contravaloarea pazei, plateau o taxa. Incepand de la data intrarii in vigoare a codului silvic, proprietarii nu vor mai trebui sa plateasca aceasta taxa, ci ei vor beneficia in mod gratuit de acest serviciu, obligatia revenind Romsilva", a declarat Lucia Varga, in deschiderea unei dezbateri privind noul cod silvic, la care au fost invitati administratori de paduri, procesatori de lemn si agenti de exploatare din Salaj.

Lucia Varga a subliniat ca noile prevederi sunt unele moderne. "Din punctul meu de vedere, este un proiect major, un proiect din care cu totii avem de castigat. In primul rand, vom avea noi de castigat, ca natie, pentru ca padurile vor fi gestionate durabil, vor fi gestionate corespunzator si sper sa ne putem atinge cele doua obiective importante mari si anume diminuarea taierilor ilegale, pe de o parte, si al doilea obiectiv important - lemnul taiat legal sa fie valorificat superior, sa fie utilizat la nivel local pentru a genera dezvoltare locala, creand locuri de munca si aducand taxe si impozite la bugetele locale", a explicat ministrul.

Varga a completat ca noul cod silvic va prevedea ca lemnul sa se vanda din rampe si depozite, unde va fi masurat si nu ca in prezent pe baza estimarilor lemnului pe picior. Se asteapta ca din 2014 cel putin 50% din masa lemnoasa sa fie vanduta din rampe si depozite, cautandu-se solutii pentru sprijin financiar, inclusiv fonduri europene, pentru firmele private care vor sa realizeze aceste depozite de lemn.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1499 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Problema (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 13:02)

    sorin.sava [utilizator]

    Problema in tara noastra e ca nu avem legi bune, hoti exista in orice tara dar acolo un hot plateste cu ani buni de puscarie, ia schimbati legea, dati 30 de ani puscarie pentru taieri ilegale si o sa vedeti cum se schimba treaba
    • +1 (3 voturi)    
      Vrem natura (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 13:49)

      vladZe [utilizator] i-a raspuns lui sorin.sava

      Incredibil cat de imbecili pot sa fie ca nu e pazita, dar nici nu trebuie pazita. Padurea ar trebui sa fie la fel ca si povestea cu Cana de la izvor de pe vremea lui Vlad Tepes, Pune 20 de ani de inchisoara si confiscarea undei parti din avere si vezi ca nu se atinge nimeni de padure .
    • +3 (3 voturi)    
      discurs heirupist (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 14:27)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui sorin.sava

      legi exista, probl ca nu sunt aplicate cu buna credinta. Oricate legi ai da, daca fix aia care le aplica sunt mana in mana cu infractorii si gasesc portite pt. altii sau fura chiar ei degeaba. De fapt chestia cu "nu sunt legi" sau "vid legislativ" sau "nu sunt legi bune" e o scuza foarte buna pt. a ocoli spiritul legii chiar daca de forma e aplicata in litera ei. N-ai decat sa pui 30 de ani pt. taiere, o sa o incaseze cate un fraier ocazional, eventual betzivanul satului cu 5 copii acasa, iar smecherii nu vor taia, "vor debita lemnul", vor "curata" lemn din padurea distrusa "accidental", samd. Se va face chiar cu "acte in regula" se va fura cu licitatie chiar. Dar daca pedeapsa va fi una de bun simt (30 de ani pt furt din padure e o aberatie, cat ii mai dai aluia care omoara atunci?) si ar fi sa spunem 5 ani dar ar fi aplicata la 90% din cei ce taie ilegal (sa spunem ca 10% reusesc totusi sa scape) + confiscarea a tot ce inseamna lemn netimbrat de prin targuri sau gasit pe camioane in trafic, iti garantez ca in 2-3 ani s-ar termina cu furatul. Probl ca sunt trecute acolo niste pedepse de forma si nu le aplica nimeni. Padurarii inchid ochii, sefii lor la fel, politia rutiera la fel, administratorii pietelor si politia locala la fel, vama la fel, etc. N-ar mai exista nici un interes sa se taie daca nu ar putea fi transportat si vandut. Lemnul ala se taie pt. a fi vandut nu de hobby. Asa...hai sa mai angajam sute sau mii de lefegii la stat pe post de paznici care oricum in 2-3 ani invata shmenul si incep sa fure si nu se rezolva nimic. Sa-si faca treaba in primul rand cei care sunt deja angajati.
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 13:51)

    a2t [utilizator]

    si alea care sunt pazite, nu sunt nici alea pazite. Toti padurarii pe care ii cunosc zici ca sunt din Godfather 3, vorbesc putin si cu multe intelesuri. Partea buna e ca o sa fim iar granarul europei, ca o sa cultivam cereale si la munte cand o sa fie suficient loc.
  • -1 (1 vot)    
    paza (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 14:40)

    papadiu [utilizator]

    poate aflam si noi si hotii cate masini, cate case, cate terenuri agricole, etc sunt nepazite,
    sunt groaznici, oamenii platesc impozite pentru ca politia, jandarmeria, pompierii, sri, etc sa isi faca datoria iar neispravitii astia arunca raspunderea pe proprietari.
    sau poate banii din impozite au alta destinatie iar politia, jandarmeria, pompierii, sri au alte atributiuni si noi suntem in urma.
  • +1 (1 vot)    
    Paza padurii din banii statului ? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 14:55)

    dolomite [utilizator]

    Si acum doamna ministru o sa vrea sa pazeasca padurile particulare din banii statului adica din banii nostri. Adica particularul isi valorifica lemnul din padurea sa dar paza o asigura statul gratis ? Domna ministru, chiar vreti ata ?!
  • +1 (3 voturi)    
    Sa doneze padurea la stat ! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 14:59)

    dolomite [utilizator]

    Sa fie obligati de codul silvic sa-si pazeasca padurile ! Daca nu, amenzi usturatoare. Cine nu are bani sa-si pazeasca padurea sigur nu are bani nici s-o intretina sanatoasa. In acest caz o poate vinde altcuiva sau dona statului, in nici un caz nu e statul obligat sa i-o pazeasca gratis, adica din banii nostri !!
    • 0 (0 voturi)    
      paza (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 17:53)

      papadiu [utilizator] i-a raspuns lui dolomite

      esti in eroare. nimeni nu a cerut statului sa-i pazeasca padurea. reprezentantii statului s-au oferit, probabil afacerea cuiva.
      pe de alta parte statul are obligatia sa apere proprietatea, ca doar ia impozit, si sa prinda hotii.
      daca il obligi sa-si apere padurea trebuie sa-i dai si posibilitatea sa o faca, permis port arma cel putin.

      cum ar fi sa te oblige nu stiu ce cod sa-ti pazesti casa sau masina ?
      • +1 (1 vot)    
        Padurarii singurii care pot asigura paza.. (Duminică, 17 noiembrie 2013, 7:42)

        dolomite [utilizator] i-a raspuns lui papadiu

        Padurea trebuie pazita, obligatie prin lege ! Singurii calificati sa faca asta sunt padurarii care au permis port arma, multi sunt si vanatori. De ce sa platesc eu ca cetatean salariile padurarilor ? Vezi dumneata politistii prin padure de paza ? Esti in eroare. Sti cum se taie ilegal un copac ? Se taie cat mai de jos si se acopera micul ciot cu frunze. Doar un ochi de padurar exeprimentat poate dibui lucrul asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Bani pentru paza padurii de la USL ! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 15:06)

    dolomite [utilizator]

    Doamna ministru Lucia Varga, daca aveti de gand sa asigurati gratis paza padurilor particulare din Romania, sa dati banii de la USL-ul dvs, nu din banii nostri !!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu e relevant (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 15:10)

    un dac [utilizator]

    In Hotomania, paza multa egal spaga multa. Legi dure inseamna puscarii pline. Dar mai ales legi clare.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu ai bani de paza, vinde padurea ! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 16:48)

    dolomite [utilizator]

    Haideti acum sa pazim gratis si viile viticultorilor si granele agricultorilor si merele pomicultorilor, din banii nostri ai tuturor. Iar la recolta banii se duc doar in buzunarul proprietarului, este corect ? Unde-i logica ?
    • 0 (4 voturi)    
      vinde (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 17:29)

      papadiu [utilizator] i-a raspuns lui dolomite

      poti continua : nu ai bani de paza vinde casa, nu ai bani de paza vinde masina, nu ai bani de paza nu face copii, etc. o sa fie mai multi paznici decat cei care muncesc iar preturile pe masura. impozite de ce platim pentru banii politistilor ? ca sa ne scape de hoti printre altele.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 18:40)

        adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui papadiu

        Din câte stiu taierile din paduri, chiar si cele cu proprietar, sunt reglementate de lege din ce am auzit. Poate sunt si padurari pe aici sa ne lamureasca. Adica proprietarul nu poate taia daca vrea toata padurea sau cât vrea el. Insa daca proprietarul nu doreste sa pazeasca padurea de el insusi, taie necontrolat si vinde ilegal ... paza asigurata de proprietar nu prea are sens. Asta in cazul in care statul vrea sa mentina o anumita suprafata de padure, ceea ce mi se pare normal. Poate au totusi putina dreptate sa asigure statul paza. Este ceva mai complex decât casa, viile si masinile dupa cum vedeti.
      • +1 (1 vot)    
        Padurarii pazesc padurea, nu politia ! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 7:37)

        dolomite [utilizator] i-a raspuns lui papadiu

        Specializati in combaterea furtului de material forestier sunt padurarii. De ce sa platesc eu ca cetatean salariile padurarilor ?!
        • -1 (1 vot)    
          padurarii ? (Duminică, 17 noiembrie 2013, 12:23)

          papadiu [utilizator] i-a raspuns lui dolomite

          nu ai inteles.
          or fi padurarii specializati pe combaterea furtului dar ar trebui sa o si faca. nu stiu cati proprietari de padure particulari vor accepta paza asigurata de padurari ( lupul paznic la oi ).
          cum ar fi sa dea o lege ca sa-ti pazeasca locuinta unul despre care stii ca se ocupa cu cioarda ? tot bunuri imobiliare sunt pentru care se plateste impozit.
          politistii nu trebuie sa pazeasca, ei trebuie sa prinda hotii de padure, de locuinte, de buzunare, de masini, de recolte, etc.
          • +1 (1 vot)    
            da padurarii (Duminică, 17 noiembrie 2013, 18:41)

            dolomite [utilizator] i-a raspuns lui papadiu

            N-ai inteles nimik nene. Vorbim de sute de mii de hectare nepazite. Restul de milioane de hectare de padure sunt pazite de padurari angajati de proprietarii particulari constinciosi sau de stat. Dar romanul smecker vrea sa aiba proprietati si beneficiu fara nici o cheltuiala. Nu e vorba daca accepta paza gratuita oferita de stat. E vorba sa scoata bani din buzunar sa-si pazeasca bunul, daca nu au bani sa-l vanda cuiva caruia ii pasa de padure.
            Nu sa le plateasca statul paza din banii mei !