Ioana Basescu a facut publice toate documentele legate de cumpararea terenului agricol din Calarasi. Dobanda creditului pe 30 de ani este ROBOR la 3 luni plus 1,9%

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:06 Actualitate | Esenţial

Contract de credit Ioana Basescu
 documente
(15 Nov 2013) PDF, 66MB
Ioana Basescu a remis redactiei toate documentele legate de achizitia celor aproximativ 300 de hectare de teren agricol din Calarasi. Ioana Basescu a facut publice toate documentele la cateva ore dupa ce HotNews.ro a scris ca transparenta totala este singura optiune pentru a indeparta orice suspiciune legata de aceasta tranzactie realizata de fiica presedintelui Basescu la initiativa acestuia.

Informatiile principale din documentele de credit:

- Contractul de credit a fost realizat de Unitatea pilot Victoria a CEC
- Vanzatorul terenului este firma SC Berfige SRL, reprezentata de administratorul Bertola Fioravante, cetatean italian domiciliat in Monaco
- Ioana Basescu a facut cererea pentru credit la CEC pe 30 august 2013, cerere aprobata in 6 septembrie, iar contractul de creditare s-a incheiat pe 9 septembrie 2013
- Dobinda creditului pe 30 de ani este ROBOR la 3 luni (la momentul incheierii contractului de 4,63%) plus o marja fixa de 1,90 puncte procentuale.
Scadentar credit
- Suprafata totala a terenului cumparat este de 290,41 hectare
- Intregul istoric al parcelelor de teren cumparate este trecut in Contractul de vanzare - cumparare

Vom reveni cu amanunte

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

26066 vizualizari

  • +69 (87 voturi)    
    ce vor replica uslamiştii (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:16)

    ampersand [utilizator]

    "Păi da, dom'le, da' orişicât!"
    • -40 (60 voturi)    
      Ia stati așa, vreau si eu un credit pt 30 hectare (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:23)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Credeți ca mi-l da careva? Problema aici nu e de împrumut, ca banii imprumutati nu sunt castigati, ci de garantii si de unde va avea bani sa ii returneze, valoarea totala fiind cel putin cu 50% mai mare decat cea imprumutata. Asta in condițiile in care aceasta femeie stearsa are alt credit (sau asa pretinde) pt un penthouse. Eu cred ca ANAF ar putea da cea mai transparenta explicație aici, dupa un control.
      • +36 (62 voturi)    
        care "garantii" ? e credit IPOTECAR (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:38)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        e credit ipotecar pe 30 de ani ...pamantul ala produce, e cultivat deci poate plati ratele doar din ce produce

        ce explicatie sa dea ANAF, in legatura cu ce ? o persoana PRIVATA si-a luat credit ipotecar de la banca, nu e nimic ilegal, totul e transparent...ba chiar ti s-au dat si documentele oficiale
        • +17 (21 voturi)    
          Asteptam acum pe felix cu Dunarea... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 8:54)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Sa vedem cum a luat el cei 300.000.000 $ in anii 90 si ce dobanda ?
          Garantia a fost, fireste ca ilici&CO sa ramana "LIFE"
        • -16 (26 voturi)    
          s-o crezi tu! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 10:50)

          nellino [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          ca banaca isi bazeza riscul de recuperare a creantelor pe faptul ca un teren agricol va fi cultivat si plati ratele doar din ce produce.

          acum este noiembrie. pana la anul in iulie terenul agricol respectiv nu va aduce nici un ban din care sa se plateasca rata.

          PS: marea frustrare a presedintelui trebuie sa fie ca nu are un baiat. daca ar fi avut, pe langa un europarlamentar cu buze de rata si un notar cu clienti asigurati de relatiile lui papa, Base ar fi putut sa dea tarii si un tinichigiu sau un chelner!
          • +10 (18 voturi)    
            nu mai draga (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:35)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nellino

            credit ipotecar, mortgage, este un credit specific pentru tranzactii imobiliare si funciare.
            valoarea terenului garanteaza imprumutul, nu productia.
            productia numai ajuta cumparatorul la plata mortgage-ului.
            in caz ca nu plateste, exact ca in situatia caselor, banca preia pamantul, care, singur, poate recupera suma imprumutata.
            pamanut arabil in judetul calarasi nu'si va pierde niciodata valoarea, au contraire mon chair, valoarea va creste.
            arabilul este diferti de pamanturile din tranzactiile speculative cu scop imobiliar.
            valoarea lui creste constant si incet.

            ba, creditul este foarte favorabil bancii, caci, de obicei, la 30 de ani, se negociaza dobanzi fixe.
            asa, banca poate ajusta dobanda in functie de piata imprumuturilor.
          • +13 (19 voturi)    
            Pentru ala derutat! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:38)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui nellino

            Vezi ca Ponta stie cum se ia credite fara acte in regula! I-a luat mamei sale, o femeie respectabila dealtfel, un credit de 1,6 milioane de euro de la BRD si se ocupa cu canalele din Bucuresti. Vorbeste cu el, s-ar putea sa te si minta...:)
          • +7 (21 voturi)    
            esti penibil (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:54)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui nellino

            ba baieti, daca nu va ajuta aichiul de ce va bagati in discutii complexe? daca nu va plati ratele pana la vara stai linistit ca banca nu pierde banii, ii va vinde terenul. la terenul ala cumparatorul a platit din banii lui aproape 30% din valoare, in afara de ce bani a dat banca, deci terenul face mai mult decat suma imprumutata de banca (asa se fac toate creditele ipotecare, banca nu are risc sau riscul este foarte mic). asa ca mai terminati cu prostiile, zi-mi mai bine cu ce a garantat mama lui Ponta la creditul de peste1 mil de euro de l-a luat in primavara. Aud?
          • +5 (5 voturi)    
            mai bine (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 20:21)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nellino

            tinichigiu sau chelner, decit postac umil al varanului, ce zici?
        • -9 (17 voturi)    
          Si eu pot produce, ca si terenul sau Ioana Basescu (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 13:00)

          ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Numai ca vezi tu, dupa ce a inceput criza, nu se mai dau credite imobiliare cu garantie obiectul acestuia la nici o banca, nici la Nutu Camataru. Aici e buba pe care eviti sa o vezi.
          Du-te si tu sa iti iei un asemenea credit, mai ales cand platesti (prezumtiv) unul si la un penthouse de lux in Cartierul Francez, o sa fii 100% solvabil. Poate doar daca ai o sora pe nume EBA, cu Range Rover de 100.000 EUR luat din aer, cu banii amarati ai parintilor bugetari, din care n-ar plati nici benzina.
          Nu sunt PSD-ist, PDL-ist, PNL-ist sau PC-ist, sunt un om care doresc sa vad in inchisoare pe idiotii corupti care nici macar nu se ascund ca fura, ba chiar as dori ca de maine sa nu-i mai vada decat viermii de la 2.5 m de sub pamant.
          • +4 (8 voturi)    
            nu esti PSD-ist, PDL-ist, poate putin (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 18:24)

            Ellias [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

            /// ranchiunos si neputincios. De fapt aceste calitati au inceput sa fie tot mai frecvente in randurile romanilor care nu au reusit sa faca in viata lor nimic, decat sa stea cu mana intinsa la mila guvernului. Pai badie, democratia nu inseamna numai sa ceri, ca pe vremea lui cerausescu, ci sa ai initiativa sa faci ceva cu viata ta, cu capacitatea mintala caracteristica "human being-ului" ca altfel te-ai numi maimuta. Cat ma enervez cand vad "cetateni" ca tine care mor de oftica cand cineva face ceva, il duce mintea sa "investeasca" materie cenusie si sa "produca". Mai fratilor, eu dupa '89 am muncit cat toti astia care comenteaza aici la un loc...dar nu pe internet..ci munca, munca ,munca. Am dat de lucru la sute de oameni, mi-am neglijat familia...am facut ceva ca sa las copiilor ceva, iar vecinii mei, care jucau carti pe capota masinii in parcare, mureau de oftica cand vedeau ce am fost eu in stare sa realizez, insa nici unul nu vedea cand plec de-acasa si cand ma intorc. Pai nu te poti compara, tu...care intinzi mana la pomana, cu unul care munceste, se scoala dimineata, se streseaza cum sa faca sa realizeze mai mult, adica sa avanseze in viata. Si atunci de ce te oftici nenica pe altii? Da, are norocul aceasta fatuca, de-a se numi Basescu..desi nu stiu cat noroc e ala, cand traiesti cu 20 de mii de cretini care gandesc ca DOAR pentru asta reuseste in viata fatuca asta. Si altii au reusit daca au fost perseverenti si nu ii mai cheama Baasescu , iar voi, cei frustrati tot saraci si vai de capul vostru muriti..doar pentru simplul fapt ca nu sunteti in stare sa lasati ceva in urma voastra, insa muriti de oftica. Pentru oameni ca voi, nici unul nu e destul de bun, atata timp cat realizeaza ceva. Iar in ceea ce priveste imprumutul bancar, mai cititi si voi si vedeti care e diferenta intre imprumuturile imobiliare si cele de terenuri agricole. E o mare mare diferenta.
          • +5 (7 voturi)    
            da (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 19:24)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

            ia zi tu ma, de unde a dat bombonel suma de saptesutecincizeci de mii de euroi, la care a fost condamnat de instanta catre isc, caci nici credit n-a facut si a fost bugetar toata viata lui?
            Ar merita o comisie de ancheta sau nu faza asta?
          • +5 (7 voturi)    
            bey (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 22:57)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

            daca chiar doresti sa vezi la inchisoare oamenii care fura de ce te-ai proptit la ioana basescu? traian e singurul politician care lupta pt tine, sa-i bage la parnaie pe hotii cei mari. acu ca a intervenit sa-si ia fi-sa un credit legal, cu garantii, nu e decat o pila nu e furt, nu e nimic ilegal, stai calm. toata clasa politica face din astea, te-ai proptit in ioana basescu, uita-te la familia sova care ia milioane de euro de la stat, la familiile tuturor parlamentarilor de sunt angajate la parlament si tot asa, aia sunt bani dati fara nimic la schimb, asta a facut un credit si-a beneficiat de-o pila sa-l obtina mai repede, ce sa spun, mare cheeestiee.
          • +2 (2 voturi)    
            nu pot spune decat (Luni, 18 noiembrie 2013, 11:15)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

            ca esti amuzant, asa, cu indulgenta.
            de unde scoti mai frate ineptiile ?

            "...dupa ce a inceput criza, nu se mai dau credite imobiliare cu garantie obiectul acestuia la nici o banca..."
      • +34 (44 voturi)    
        .... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:50)

        vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        gogule, pe la sediul USL cumva se stie cam cat castiga un notar de bucuresti? Ca daca da atunci intrebarea ta ar trebui sa fie cumva adresata lor...
      • +27 (37 voturi)    
        E credit ipotecar. (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:08)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Poate n-ar strica sa citesti un pic.
      • -14 (26 voturi)    
        pai... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 23:21)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        de garantii vorbim? ai vazut la cat a fost evaluat terenul? nu? pacat!
      • +10 (12 voturi)    
        o sa iti dea (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 0:20)

        Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        doar mama ta. si eu am incercat de la cec pt o combina de 100k euro cu jumate avans si nu am reusit. chestia e ca am doar 10 ha si 64 ha in prestare servicii.
        • -4 (10 voturi)    
          Corect, doar ea (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 12:56)

          ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

          Asta daca ar fi un demnitar sau cum naiba le mai spune la jigodiile astea care cica sunt alese.
          Tu ai punctat bine problema aici, acest credit este acordat in conditii inaccesibile muritorilor de rand, aici ANAF ar putea explica de ce. In Germania un caz similar va baga presedintele statului in puscarie.
          Pe de alta parte, continui sa vreau si eu bani dinastia cu promisiuni de viitor, de exemplu un S-Klasse, promit sa il conduc 3 ani de placere si inca 8 ani sa fac taximetrie cu el, sigur voi scoate banii de pe el, sunt super solvabil ca si o notarita abonata la banii statului.
          Sunt multi pe aici care spun "dar si Ponta a primit credite d-astea, la el de ce nu va uitati?". Paradoxul e ca desi Ponta si Basescu sunt aparent adversari (atentie, doar in politica), in realitate fac parte probabil din aceeasi teapa de gainari care s-au lasat de munca ca sa fure prin politica.
          • +3 (7 voturi)    
            esti nou pe Pamant ? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 15:56)

            verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

            Ma, io nu va inteleg : va mirati ca Ioana a lui Basescu a avut parte de un tratament prioritar, atent si poate usor favorabil, de parca n-ar fi vorba la mijloc de fata celui mai puternic politician al tarii.
            Maine o sa va mirati ca cerul e albastru si poimaine , de ce nu mai e verde iarba.
            Va puneti unii niste probleme din astea absurde gen : de ce merge EBA cu masina, ia sa mearga cu autobuzul ca noi. De ce Basescu are avion pentru deplasari oficiale, ia sa mearga cu Wizz ca toti ceilalti.
            Asta e o mentalitate bolnava de retro- proletar inrait. Culmea , mai sunteti si ipocriti, clamati ca fetele lui Basescu au avut nush ce de castigat de pe urma tatalui, de parca nepotismul nu ar fi una din trasaturile fundamentale ale neamului. Fiecare din voi v-ati angaja toata familia in acelasi loc daca ati avea prilejul, eventual tragand si niste tepe la stat.
            • 0 (4 voturi)    
              Bravo mestere, gandesti ca un roman (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 16:48)

              ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

              De aia coruptia e in floare si justitia la pamant, din cauza unora care gandesc ca tine, merg cu caciula in mana si capul plecat. Germanii s-au mirat, ca ei nu degeaba sunt cu cap, si uite cum presedintele lor a descoperit ca si pentru el exista justitie. Normal ar fi ca aia de hotarasc pentru vietile altora sa raspunda cu propria viata dar timpul le va regla pe toate.
          • 0 (2 voturi)    
            vezi ca din (Luni, 18 noiembrie 2013, 11:19)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

            comisia care a aprobat creditul, au facut parte si 3 psd-isti. i-o fi mituit base pe aia?
      • +3 (9 voturi)    
        Ok (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 7:55)

        Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Probabil că a făcut ipotecă pe teren și atunci terenul este garanția băncii. Așa se procedează când iei o sumă mai mare și cumperi o casă sau un teren.
      • 0 (6 voturi)    
        Ok (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 7:55)

        Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Probabil că a făcut ipotecă pe teren și atunci terenul este garanția băncii. Așa se procedează când iei o sumă mai mare și cumperi o casă sau un teren.
      • 0 (6 voturi)    
        Ok (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 7:55)

        Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Probabil că a făcut ipotecă pe teren și atunci terenul este garanția băncii. Așa se procedează când iei o sumă mai mare și cumperi o casă sau un teren.
      • +4 (10 voturi)    
        Daca singura ta... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 8:47)

        magila [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        ...sursa de venit e uleiul pe care ti-l dau aia inainte de alegeri evident ca nu te imprumuta nici o banca. Nu ai bonitate
      • +4 (12 voturi)    
        pai... daca esti refuzat (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 9:37)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Inseamna ca nu prezinti garantii suficiente..
        Cu alte cuvinte, te deranjeaza numele cumparatorului, nu ca ai sesizat vreo ilegalitate.. vesnicul " sofism" romanesc cu capra vecinului..
        Eu una sunt incantata ca ei au cumparat si nu altii ..cu turbane sau cu alte accesorii specifice ..
        Indiferent ce ai zice presedintele este patriot, chiar daca de multe ori este lipsit de tact.
        • +1 (1 vot)    
          Taica-meu, Dumnezeu sa-l ierte, (Luni, 18 noiembrie 2013, 16:02)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

          a cerut de la Banca Agricola, prin 1991-1992, un imrpumut oricat de mic, ca se baga intreprinzator privat in agricultura, dupa vreo 30 de ani de experienta. Si-i zice directorul bancii: dl. Catarica, cu ce garantati imprumutul? taica-meu ii spune, pai, dl. Xulica, cu casa, masina si cu recolta pe care o voi obtine, doar ma stiti, sunt horticultor de succes, cu vechime! directorul bancii ii spune - e prea putin, nu va dau nici 5000 de dolari! Pa-pa! Taica-meu pleaca catranit si isi cauta alt sponsor - un fermier francez pe care l-a cunoscut la un schimb de experienta, care ii da 5000 de dolari si taica-meu se apuca de treaba si dupa un an, ii da francezului banii inapoi. In aceeasi perioada de timp aproape, un priten de-al meu italian imi spune, uite ce faza, a venit unul la mine de la banca Agricola, zice ca imi da un imprunut de 1 milion de dolari, daca ii dau si lui 1/2 din banii imprumutati, punem gaj o vrajeala, nu mai platesc imprumutul si ramanem amandoi cu banii! Da' nu ma bag, ca vreau sa dorm linistit. Dupa 2-3 ani, banca da faliment. Asta e cu garantiile bancare - dl. Presh. stie, ca a luat frate-su pentru linia de inghetata unul de la Agricola, aproape la fel. Da' prezenta garantii...
      • +6 (12 voturi)    
        Stii (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:34)

        naica [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        ca prostul moare de grija altuia.Daca nu-si plateste ratele la scadenta ,banca-i ia terenul.
      • +6 (12 voturi)    
        femeia stearsa (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:40)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        e notar, iar notarul este o institutie, deci toate veniturile sale sunt bine cunoscute fiscului.

        madam(ex) tariceanu, a luat un mil usd commission de la documentele pentru ford Craiova, cand zotzu' motociclean era p.m. de Romania.

        notarii fac bani. intreaba pe tov. mitrea manivela, cat castiga sotia sa, notarita si 'mneaiei.

        mai draga, scamator, sigur !
        • -2 (4 voturi)    
          numai ca.. (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 16:53)

          ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          ... mai sus se vorbeste de credit pe persoana fizica, panimaiesh?
          • 0 (2 voturi)    
            iezakt (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 20:54)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

            iar cand persoana fizica se confunda cu cea chimica...pardon, cu jobul, este mai usor s'o evaluezi.
            ce ziceam io e ca femeia aia este simplu de aflat care'i sunt veniturile, taman pentru ca este in focusul atentiei anaf.
            adica, profitul biroului notarial, adica, castigul notarului, este usor de determinat.
            in jobul norarial, totul este documentat.

            nu este ca al hotelierilor neakoylza pesede, sau a hotelierei madam bonbonica dragnea, propetara hoetelului turis din turnu magurele, nici cu ale latifundiarilor arendasi din ro, sau cu cele ale patronilor de carciumi mari, sau de coltul strazii.

            hai, las'o jos ca a inceput sa macane rau.
      • -1 (3 voturi)    
        Doar 6% pe an dobanda ?! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 22:24)

        lumigim [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Atat e dobanda , robor +1.9%
        A luat credit cu dobanda 6% la RON.
        Mama-mama ce-as lua si eu la dobanda asta dar tata nu e presedinte, deh.
      • -1 (1 vot)    
        . (Luni, 18 noiembrie 2013, 11:53)

        gb [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        bai derutatule, unde dracu l-ati gasit pe  Ponta? Ii bagati in cap tot felu de traznai care n-au nu nici o legatura cu realitatea si apoi faceti tot felu de emisiuni basite pe la TV ca sa aveti cu ce va ocupa timpu'
    • +5 (37 voturi)    
      Tapalaga e dezamagit (Vineri, 15 noiembrie 2013, 23:21)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Acum ca totul e pus la vedere, Tapalaga e disperat ca nu exista nimic de depicat, nimic de banuit, nimic de chitibusat.
      Totul e in ordine, totul e legal..
      Uite dle Tapalaga, ca se poate si fara dvs!
      • -8 (26 voturi)    
        nu e chiar asa (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 1:09)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Cristoiu are dreptate, la fel si Tapalaga, dar intr-adevar , pentru fanaticii pro-Basescu e greu de acceptat orice fel de critica la adresa marelui TB. Nu au pus nici unul la indoiala legalitatea , chiar si buna credinta a afacerii. Au fost puse la indoiala oportunitatea unei astfeli de afaceri de anvergura ( cand se stie cum gandesc masele de votanti care isi vand votul contra unei paini ) , si situatii inoportune rau precum micro-traficul de influenta pe subiectul acelui angajat CEC.
    • +29 (43 voturi)    
      jos palaria (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 0:17)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ca intotdeauna se dovedeste ca presedintele si familia sa sunt corecti si toate informatiile propagate de usl sunt false. Felicitari pentru atitudine, Ioana Basescu! In loc sa se bucure ca un cetatean roman incearca sa faca o afacere din agricultura intr-o tara cu atatea terenuri in paragina, mizeria voiculesciana si camarila sa tipa verzi si uscate!
    • -5 (11 voturi)    
      de unde are eba jumatate de milion de euro? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 14:11)

      pitic69 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ca sa iei un imprumut la banca pt o investitie trebuie sa participi si tu cu 30% in cazul lui EBA cam juma' de milion de euroi eu asi vrea sa stiu de unde a avut Elenush acesti bani. 99% din populatia romaniei nici macar nu viseaza sa aibe acesti bani...
      • +2 (10 voturi)    
        mentalitate de retro - iobag proletar (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 15:51)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui pitic69

        Odata ca nu e vorba de EBA ci de sora ei, doi - se scrie " as" nu " asi ", trei - se pare ca doar vreo 30 % nici nu viseaza sa aiba acesti bani. Restul tarii castiga cat astiga si se indatoreaza ca atare.
        Valori din astea aruncate din taste, 99 %, merg poate la adeptii lui vadim si aia care se duc la iliescu cu flori de ziua lui.
      • +1 (1 vot)    
        pentru piticot (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 19:11)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pitic69

        Vezi ca nu EBA este cumparatorul. Altcineva.
  • +74 (92 voturi)    
    Dar familia lui Ponta cum a luat bani? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:18)

    Cristiann80 [utilizator]

    Foarte frumos, de admirat Ioana Basescu! Ei acum sa vedem ce mai are de zis plagiatorul si Varanul. Desi nu trebuia sa se justifice in fata nimanui, mai ales in fata lui Ponta care dupa cum stim:
    “Mama lui Ponta a luat de la BRD un credit de 1,6 milioane de euro.
    Este vorba despre o firma a mamei lui Ponta, asociat unic, care a incheiat in Ianuarie 2012 un contract cu statul pentru a intretine capacele de canal din Bucuresti. Singura avere a acelei firme era pensia maica-sii !
    De cercetata, si sa ne explice d-l PM cum a fost posibil ca sa obtina mama dinsului un credit , justificand restituirea cu pensia de 1300 de lei.”
    • -58 (72 voturi)    
      In instanta esti zero.. (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:34)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Noi de ce cauza vorbim portocaliule?
      • +46 (54 voturi)    
        adica? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:07)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        ce vrei sa spui? ca acu vb de Ioana Basescu si ca nu are ce cauta in discutie mama lui ponta? HAHAHA
        • -20 (28 voturi)    
          Sa vedeti ca DNA ii face dosar mamei lui Ponta (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:48)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          In scurt timp, mama lui Ponta, care nu este demnitar deci nu are nici o protectie, se poate alege cu dosar pe tema firmei sale capuse de "intretinut capace canal".
          • +21 (27 voturi)    
            Lasa ca e Ioana Basescu demnitar. (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 0:58)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            V-a lasat Kiseleff fara argumente? Sunt la meci aia? Ori e Varanul constipat?
          • +16 (22 voturi)    
            pai (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 1:10)

            verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            si Ioana Basescu este demnitar ?
      • +5 (7 voturi)    
        se vede ca suferi de pontita acuta.. (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 9:41)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        sari ca ars sa_ ti aperi idolul plagiator fara macar sa digeri informatia..
    • +35 (41 voturi)    
      ponta ca ponta (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:01)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui Cristiann80

      dar si Antonescu parca a dat 248 000 de euro si ceva pe un apartament... tot in criza... deci ce vorbim aici. http://www.evz.ro/detalii/stiri/crin-antonescu-si-a-cumparat-apartamentul-din-apropiere-de-lacul-herastrau-de-la-virgil-ma-1024.html. Dar sa stiti ca o dilema ramane in continuare... de unde a avut matusa Tamara bani?
      • -16 (18 voturi)    
        ai uitat niste chestiuni (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 0:52)

        pixu [utilizator] i-a raspuns lui Serban. B

        Ai uitat ca nevasta lu' Antonescu ia malaiul de la Brussels? Cam vreo 70.000+ pe an.
        • +15 (21 voturi)    
          si tu uiti ca (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 3:22)

          Serban. B [anonim] i-a raspuns lui pixu

          fiica lui basescu, aia mica a luat de la bruxelles tot cam pe atata. si eba si antoneasca sunt europarlamentare. Chiar n-ar fi mare minune ca toata familia Basescu sa investeasca in terenul asta. oamenii au facut bani care pe unde si acu cumpara un teren...
      • +8 (10 voturi)    
        Nu ramane nici o dilema! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 9:22)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Serban. B

        Matusa Tamara a fost o biata pensionara . Nu a avut bani. Este scamatoria , de prost gust a lui Nastase Sapte Case .
    • +30 (34 voturi)    
      Mama lui Ponta, 1.6 mil. Euro si Capacele de Canal (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:59)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Firmele care intretin capacele de canal, cum este aceea detinuta de mama lui Ponta si care a luat 1.6 mil. imprumut de la BRD, sunt escrocherii pentru ca acele capace au durabilitate extrem de mare si activitatea unei asemenea companii presupune cheltuieli aproape de zero. Nu iti trebuie mai mult de 2 oameni si o masina ca sa intretii cu succes capacele din tot Bucurestiul si Ploiestiul.

      Imediat dupa 1990 cind se furau cu caruta capace de canal dupa care erau sparte cu ciocanul si vindute la fier vechi s-a dat si o lege care pedepsea aspru pe oricine era prins cu vreun asemenea capac spart.

      Deci firma de intretinut Capace de Canal (nu canale) este escrocherie mai mare ca bordurile lui Videanu.
      • +4 (8 voturi)    
        care capace de canalizare?...alea care lipsesc? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 9:46)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Cine stie ce... subcontracte are mama ponta cu rrrromii.. nu degeaba copilu ponta a semnat in campania electorala tratate de ... neagresiune cu acestia
      • 0 (0 voturi)    
        pai... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 20:39)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        de ce mentenanta are nevoie un capac de canal si care este intervalul de timp la care se face? nu de alta, dar as vrea sa stiu, pentru ca am doua in curte de vreo cinci ani...si arata foarte bine!
      • +1 (1 vot)    
        BRD (Duminică, 17 noiembrie 2013, 21:01)

        Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        avea inainte de alegeri contracte cu marea casa de avocatura Stoica&Asociatii pe partea de litigii.
        Dupa alegeri, printr-o adresa li s-a spus sa trimita toate dosarele in stadiul in care se gaseau catre o alta casa de avocatura. Ghici a cui e noua casă de avocatură care a preluat dosarele de căzutul în disgrație Valeriu Stoica?
    • +23 (27 voturi)    
      E ADEVARAT? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:21)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Daca ma-sa a luat credit de la BRD de ce nu face o comisie de ancheta la senat?
      S-o ancheteze intai pe ma-sa si dupa aceea sa se ocupe si de alti!
      Cume se numeste firma lu' ma-sa, sa vedem si noi ce performante are, ca ma gandesc c-o fi pe site-ul lui chitoiu!
    • +4 (6 voturi)    
      credit (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 12:15)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      luat de mama lui ponta ? mai draga , asta este motivul pentru care dispar capacele de la canalele din bucuresti ?? Ce garantii a pus mama primului ministru , ca asta nu-i credit ipotecar !! A gajat capacele ? haha Gaj cu deposedare, pe capacele de canal !!
  • -40 (56 voturi)    
    PA! (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:18)

    Cetateanu [utilizator]

    Ma duc sa iau si eu de la CEC 10000Euro ( nu mai mult ) pentru o masina in 5 zile! Ce zici coane imi da si mie?
    • +31 (45 voturi)    
      Daca intrunesti conditiile (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:30)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      DA. Daca nu, NU.
      • -11 (17 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:39)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Nu indeplineste =conditiile=...nu este ruda cu SEFU".:))
        • 0 (0 voturi)    
          sa se "inrudeasca" rapid (Luni, 18 noiembrie 2013, 11:34)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          cu tonta sau cacarau, ca-i spun ei cum au luat credite : ma-sa lu tonta, recte cacarau himself.
      • -7 (15 voturi)    
        cam rapizi aia de la CEC (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 0:15)

        gottlob_ [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        vineri a depus cererea, dupa o saptama a fost aprobata si peste weekend i-a intrat banii in cont, si mai sunt unii care se plang ca nu merge treaba in Romania..... lol
    • +21 (31 voturi)    
      daca si cu parca (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:30)

      ciuc [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Daca ai venitul ei, de ce nu? Parca ai si un nume cat de cat prezent in viata publica, de ce nu?
      • -18 (32 voturi)    
        hehe (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:45)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ciuc

        Pensionarii și asistații sociali cu 200 euro lunar sunt grașii, iar notarii cu 10.000 euro lunar sunt slabii. Ce nu e clar?
        • +18 (24 voturi)    
          Nasol ca a facut publice documentele, asa-i? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:09)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Parca nu mai e asa de amuzant, hm? :))
        • +5 (11 voturi)    
          mazeta mazeta... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 9:56)

          Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Nu stiu de ce, insa cred ca nu esti asa de ... fara minte ca mai toti votantii psd.
          Sa fii oare atat de orbit de ura, incat sa refuzi evidentul, sau doar iti aperi interesele tale meschine, legate, indistructibil se pare, de psd..
          • +8 (12 voturi)    
            e orbit de ura (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 12:12)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

            cunosc si eu pe unul, personal, desi e asistent universitar, nu mai poate gandi, e suparat ca i-a luat pdl 25% din salariul lui si-asa mizer. degeaba ii explici el refuza orice evidenta, baga aceleasi chestii, cu EBA, cu succesurile, cu tiganca imputita, cu flota, pe toate. cand ii zic de faptul ca nevestele pui ponta si si antonescu sunt europarlamentare alese pe liste si ca el nu poate comenta nimic despre EBA in cazul asta mi-o baga pe aia cu succesurile, ca eba e proasta. cand ii zic de vanghelie ca prosti sunt peste tot mi-o baga pe aia cu casa din mihaileanu. efectiv, oamenii sunt orbiti de ura, si nu e nimic mai rau decat ura de prost.
            • +1 (1 vot)    
              pai... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 21:02)

              gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              "nu te pune cu prostu' ca are mintea odihnita" , zice o vorba din popor...
      • +13 (15 voturi)    
        si venitul si varsta.... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:55)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui ciuc

        daca te apropii de pensie sau esti trecut deja de 50 nu spera la mare lucru. Trebuie sa dovedesti ca ai un servici care-ti poate da garantia ca poti plati rata. Daca ai fi angajat ti s-ar cere contract de munca permanent. Si nu mai fiti atat de invidiosi! Cinste ei ca-si poate permite, a stiut ce meserie sa-nvete! Stiti fabula cu vulpea si strugurii?
    • +20 (28 voturi)    
      desigur. (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:32)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      daca indeplinesti conditiile de creditare, chiar miine!
      • -11 (15 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:40)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui brita

        Nu indeplineste =conditiile=....nu este ruda cu basescu. :))
        • -1 (1 vot)    
          parca-i fi (Luni, 18 noiembrie 2013, 11:38)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

          un patefon stricat.
          mai schimba placa.
    • +27 (35 voturi)    
      ba, tu esti pe bune ? :\ (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:33)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Ai idee cum functioneaza o banca ? Trebuie sa faci dovada unui venit si sa pui gaj pe ceva, cu alte cuvinte sa fii s-o-l-v-a-b-i-l . IB e notar , o rata de 7-8 mii pe luna e o nimica toata pentru aceasta breasla super-omogena.
      Tu, daca iei salariu minim pe economie, banca o sa iti dea fix atat cat iti permiti sa rambursezi , nu mai mult. Daca ai un venit suficient sa sustii creditul, ia banii, sa fii sanatos, sparge-i pe ce vrei tu.
    • +23 (33 voturi)    
      Tie o sa-ti (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:33)

      Copy-Paste [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      dea o... capra. Pe-a vecinului, ca sa ai si tu o bucurie, roman sadea ce esti.
      Du-te si roadeti saracia de prostia ta, poate iese de vreo scanteie si te incalzaesti si tu.
    • +18 (24 voturi)    
      te-a reactivat hrebenciuc? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:03)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu

      Iar ne-am umplut de prostaci USL pe aici... Daaca faci dovada cat te plateste Hrebenciuc la negru... poate primesti si tu.
    • +4 (10 voturi)    
      Depinde cat esti de serios (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:09)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Ai putea primi banii.
    • +2 (4 voturi)    
      O masina ? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 9:34)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Nu ! Aia nu produce. Pamantul produce banii , e o afacere care da astfel o garantie bancii ca imprumutul va fi platit. . Ca doar nu a cumparat 300 ha de pamant ca sa se uite la el si sa-l admire.
  • -16 (38 voturi)    
    Aprobare intr-o saptamana? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:19)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Asta de viteza! Deci a depus actele vineri, pe 30 august, si urmatoarea vineri, pe 6 septembrie a avut banii in cont? WOW!
    Sorry, dar din experienta personala CEC-ul nu se misca asa de repede nici la un credit de nevoi personale!
    • +16 (30 voturi)    
      poate (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:32)

      ciuc [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      D-ra a cerut un raspuns rapid, amenintand ca mai sunt si alte banci dispuse sa primeasca o daobanda buna de la un client solvabil! Se vede ca nu stati decat pe net si nu ati lucrat in forta cu bancile?
      • +5 (9 voturi)    
        Factor uman (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:44)

        Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui ciuc

        Dupa cum spune cineva mai jos, conteaza foarte mult si de ce "factor uman" dai intr-o filiala bancara. Daca ai ghinionul de a da peste un anume "factor uman", poti sa lucrezi si in termeni de gherila, nu numai de forta, finalizezi dosarul doar daca citesti normele cot la cot cu el si ii spui ce sa faca (asta traita personal!)

        Valabil pentru toate bancile - din pacate preponderent pentru CEC unde "mamaiele" sunt la putere pe scaune.
        Aici a fost un dublu factor uman: client + angajatul bancii care nu a inchis un ochi pana nu a rezolvat dosarul.

        De aici admiratia mea pentru cele 5 zile lucratoare necesare depunerii actelor, verificarea si inregistrarea cererii, efectuarea evaluarii (numai asta dura 48 ore - poate chiar mai mult avand in vedere cate parcele sunt implicate), intrunirea comisiilor de specialitate, etc.

        Concluzie: daca ai factor uman cu care sa poti lucra "in forta" si care, de fapt, sa lucreze "in forta" alaturi de tine, o scoti la capat. Altfel...
      • -4 (16 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:42)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui ciuc

        =D-ra a cerut un raspuns rapid, amenintand=...ca ii spune lu'' tata...
        =Se vede ca nu stati decat pe net si nu ati lucrat in forta cu bancile=...:))
      • -1 (5 voturi)    
        amenintand.... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 10:56)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui ciuc

        Bai, Gheteo, aud ca vor sa te schimbe astia... Aaaa, nu stiai? Nasol. Apropos, stii cine este tata?
    • +15 (21 voturi)    
      Corectie (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:37)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Corectie: cerere pe 30 august, aprobare pe 6 septembrie si virare pe 9 septembrie (luni). :)

      Ma uitam la o "emisiune" unde mananca diversi specialisti diverse chestii maro - ca altfel nu pot sa le zic - si era unul care se ofusca de numa-numa ca "cum de i-a dat creditul numai pe garantia terenului si fara sa fie acoperita banca statului - daca terenul isi pierde din valoare? Ca nici un roman din tara asta nu poate sa ia la fel!

      Si am citit contractul cu pricina - e specificat negru pe alb - valoare teren 7.215.390 lei, din care banca accepta in garantie suma de 5.050.773 lei. Asa ca din punct de vedere al contractului nu vad nimic in neregula.
      [nu a scapat nici macar de comisionul de administrare crwedit de 1200 lei pe luna - halal interventie telefonica, chiar ca nu il mai respectea nimeni pe presedinte! :P]

      Raman cu o spranceana ridicata - asa de bine castiga toti notarii din Romania?
      • +8 (14 voturi)    
        O intrebare inteligenta!!! (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:46)

        ciuc [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        IN SFARSIT! Cam rarut prin UE cu asemenea venituri la notari. Au dreptate nordicii cand cer sistarea stampilelor aurite pe spinarea populatiei. Problema este ca platesti prin supravegherea informatica....
        • +3 (15 voturi)    
          răruț? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:08)

          Aramis [utilizator] i-a raspuns lui ciuc

          n-ai habar ce inseamna notar in tarile occidentale, sunt o casta inchisa, nu poti deveni notar decit mostenind un birou notarial din familie sau cumparind dreptul de folosire al biroului contra citorva milioane

          idem pentru farmacii si farmacisti
          • -2 (8 voturi)    
            daca auzi? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:42)

            ciuc [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

            Uite ca stiu ce inseamna! Tu nu ai trecut decat granita mafiotilor italieni sau ai zburat doar 8-10 ore pana la prietenii americani?
        • +4 (8 voturi)    
          ce zici Franz? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:12)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui ciuc

          in RO sunt numai 2500 notari, nu toti sunt agreati de bancile mari, asa ca...
          Pt. informatia ta, nevasta lui Tariceanu si-a luat examenul de notar, dupa UNA ZI a deschis cabinet la Craiova si dupa UNA ZI a semnat contractul FORD pentru care a fost comision de UN MILION USD.
          Azi fosta dna Tariceanu si dna Mitrea sunt notari agreati de BRD si BCR pentru "Prima Casa" si pentru...
          • +1 (1 vot)    
            Poate inteleg si postacii care inchina Ode (Duminică, 17 noiembrie 2013, 2:03)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

            Poate inteleg si postacii care inchina Ode

            Conducatorului Iubit


            Cum sta treaba cu Notarii la noi in Tara

            si care e legatura
            gasca de Politruci de la noi care
            redirectioneaza banii
            catre asa zisii Notari privati
            a caror castiguri sunt fixate de Ministrul
            Justitiei ...prin lege.


            Trebuie spus ca sa fim corecti pana la capat
            ca nu Presedintele a facut acest sistem "notarial" ci ca doar s-a folosit si el de el
            "perfect legal" ca sa zic asa....pentru cine intelege ce spun.
            • 0 (0 voturi)    
              ce sa intelegi? (Luni, 18 noiembrie 2013, 10:42)

              cinic [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              daca nu esti in stare sa te informezi?
              A. castigul notarului e fixat de grila Uniunii Notarilor din RO
              B. taxa STATULUI pe tranzactii imobiliare e fixat de MJ, unde notarul e doar casier.

              Ce-ar fi sa citesti inainte de a zbiera?
      • 0 (10 voturi)    
        Abia (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:07)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        acum,cu spanceana ridicata ,pui o problema serioasa:monopolul notarilor...
        Restul e cancan.
        • -2 (18 voturi)    
          Vrei sa zici "Monopolul politrucilor" (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:18)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          Vrei sa zici "Monopolul politrucilor"

          care au privatizat Notariatelor in folosul

          odraslelor lor si a clientelei de partid

          care sug de-colo 20.000 de EU pe luna

          in timp ce pe profesori si medici "ii

          tin" cu 8-10 mil. pe luna
          • +5 (7 voturi)    
            ?!? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:37)

            ampersand [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

            Cum adică "au privatizat notariatele" ?!? A fi notar e un apanaj al bugetarilor?
            • +2 (4 voturi)    
              Notarii privati colecteaza taxe pt. stat (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 0:40)

              alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

              Potrivit dispoziţiilor Legii notarilor publici şi a activităţii notariale, nr.36/1995, notarul public este numit de ministrul justiţiei, la propunerea Consiliului Uniunii Naţionale a Notarilor Publici. În mod simetric, suspendarea din funcţie se dispune de ministrul justiţiei, la solicitarea Consiliului Uniunii Naţionale a Notarilor Publici, iar încetarea calităţii de notar public se constată sau se dispune, după caz, de ministrul justiţiei.
              ------------------------------
              Onorarii si taxe

              În prezent, onorariile pentru serviciile notariale sunt stabilite prin Ordinul Ministrului Justiţiei nr. 46/C din data de 06.01.2011, publicat în Monitorul Oficial nr. 133/22.02.2011.
              Conform acestui document, pentru fiecare serviciu notarial solicitat, clientul trebuie să plătească notarului un onorariu, care poate fi în sumă determinată sau gradual, pe tranşe şi în cote procentuale, aplicate la valoarea de calcul. În situaţia actelor complexe, care cuprind mai multe operaţiuni juridice, onorariul se stabileşte şi se încasează pentru fiecare operaţiune în parte.
              În virtutea faptului că notarul public a fost învestit cu exerciţiul autorităţii de stat, a primit totodată obligaţia şi răspunderea de a colecta şi vărsa anumite taxe şi impozite pentru stat, sume care nu au legătură cu onorariul notarial.
              Astfel, în funcţie de tipul actului solicitat, părţile pot plăti, pe lângă onorariul notarial şi alte sume, pe care notarul doar le încasează pentru a le vira ulterior beneficiarilor, dar care sunt denumite popular şi impropriu tot "taxe notariale", şi anume:
              impozitul pe venitul din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal, care, conform prevederilor art. 771 din Codul Fiscal, este datorat statului de către persoana fizică care transferă dreptul de proprietate sau dezmembrăminte ale acestuia asupra bunurilor imobile (terenuri şi construcţii);
              tariful pentru serviciile de publicitate imobiliară furnizate de Agenţia Naţională de Cadastru şi Publici
              • +1 (1 vot)    
                altul care citeste dar nu pricepe! (Luni, 18 noiembrie 2013, 10:45)

                cinic [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

                notarul poate percepe pentru propria prestatie o suma calculata, NU O SUMA FIXA [cum ai citi tu din MJ].
                Pentru un apt in Ferentari nu se percepe aceeasi suma cu sect 1 ci o suma rezultata dintr-o regula aritmetica.
                Din aceasta cauza pt. Ford Craiova, onorariul a fost de UN MILION USD.
                Dar talibanul zbiara....
      • 0 (2 voturi)    
        pai... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 23:39)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        da, dar dumneavoastra, domnule, ati citit...!!!
    • +9 (13 voturi)    
      ia ghici de ce.... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:02)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Pentru dobanda care o plateste IB Banca-CEC ii spala si picioarele, unde nu mai pui ca aia care i-au facut actele iau procente...Asa se intampla peste tot in lumea civilizata. Daca faci dovada ca esti client serios si "gras" fuge banca dupa tine. E normal, dar daca te duci cu palaria...ramai cu ea-n prag.
    • +13 (15 voturi)    
      pai ... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 23:37)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      am avut doua credite maricele, pana acum, achitate inainte de termen....primul s-a aprobat in 5 zile al doilea ( la aceeasi banca ) in 3 zile...sa fac publice contractele? ce-i asa greu de crezut...bancile sunt in afacere pentru a face profit....profitul vine din credite mari...punct!
    • +2 (4 voturi)    
      care CEC? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:08)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      la asemenea cifre NU ofiterul de credit le la Vascauti se ocupa! trece direct la Comitetul executiv (patru USL din 5 acolo) dupa verificarea actelor.
      Cadastrul da raspuns oficial in 48 de ore pentru orice tranzactie.
  • +54 (60 voturi)    
    Un gest rar de transparenta! De fapt, unic! (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:22)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Inedit este ca actele au fost semnate si de reprezentantii USL din bordul de conducere al CEC, datorita plafonului de indatorare mare. Deci nu numai Ghetea l-a semnat...
    Probabil ca la urmatoarea conferinta de presa Traian Basescu ii va cere lui Ponta sa prezinte si el actele prin care mama "micului" plagiator a facut un imprumut de 1,6 milioane de euro de la BRD, la o pensie de 1300 lei...
    • +20 (24 voturi)    
      Potrivit obiceiului uslas (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:16)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      contractele importante se pierd.
    • -5 (13 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:58)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Postacila minciunila...poate dai un link...daca exista pentru a proba ce spui.
      Pana atunci...eu nu am gasit nicio stire despre asa ceva.
      Arunci cu minciuni pentru a lustrui bocancii plini de noroi ai sefului....
      • +1 (3 voturi)    
        calomnia e penala.... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:14)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Inteleg ca-l calomniezi pe Marian EUgen? ai si dovezi? daca nu e calomnie si e penala!
      • 0 (2 voturi)    
        Ar fi si greu pentru tine sa gasesti (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 21:39)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Sunt stiri care nu va convin.
        • 0 (2 voturi)    
          Hmmm (Duminică, 17 noiembrie 2013, 11:36)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Posteaza un link minciunica, nu vorbe ...
          • 0 (2 voturi)    
            Nici atat nu stii (Duminică, 17 noiembrie 2013, 22:44)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

            sa cauti pe goagal?
            • 0 (0 voturi)    
              Hmmm (Marţi, 19 noiembrie 2013, 13:05)

              MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui ty

              Cand nu ai ce posta continui minciunica si spui:=Nici atat nu stii sa cauti pe goagal?=.
              Daca nu ai minti ai posta ceva...sau nici macar evz nu-ti sustine minciunica?:))
  • +19 (25 voturi)    
    astea sunt termenele (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:33)

    ribelalu [utilizator]

    nu confundati momentul depunerii cererii cu inceputul demersurilor pentru realizarea creditului. Intai te duci la banca si banca iti da o lista cu documentele pe care trebuie sa le aduci. Cand le aduci pe toate se semneaza cererea. documentele sunt prelucrate electronic si calculatorul da primul berdict: se incadreaza sau nu. Apoi se pronunta si factorul uman. De cele mai multe ori aprobarea se da in mai putin de o saptamana de la semnarea cererii.
  • +23 (31 voturi)    
    in legatura cu perioada de aprobare (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:38)

    mihaiff [utilizator]

    Nu pricep de ce se ia lumea de faptul ca a durat asa de putin de la depunerea cererii, cand se stie ca atunci cand vrei sa iei un credit exista o perioada de preaprobare in care te duci la banca cu toate documentele, ti se face o evlauare si abia ulterior se trece efectiv la incheierea actelor. Daca treci de perioada de evaluare, cererea ta poate fi semnata azi si maine sa ai creditul. Cine a luat credit, stie :)

    In alta oridine de idei, faptul ca femeia a luat credit si este fata presedintelui este o idee cripto-comunista ca toti trebuie sa fim la fel, dar cine insista pe aceasta idee? tocmai voiculescu si ai lui care se lafaie in milioane jupuite de la stat.

    cica basescu se foloseste de insistitutiile statului pentru interese personale. tocmai voiculescu zice asta, care nu stie sa faca altceva DECAT sa foloseasca institutiile statului pentru a fura.
  • +24 (32 voturi)    
    In Canada, esti aprobat pt juma de milion (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:43)

    Wanheda [utilizator]

    in doar cateva ore; la imprumut pt casa ma refer. De ce e rau ca incep sa se miste lucrurile rapid si la noi???
    • -2 (8 voturi)    
      Nu-i rau. Problema e ca... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:35)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ...s-au practicat niste invarteli cu terenuri prin ordonante de urgenta, iar presedintele le-a dat peste nas autorilor.

      Adica, de ce pentru unii sa se gaseasca solutii,(nu conteaza ca acestia platesc), iar pentru ai nostri sa ne asteptam la controale si cenzura?
    • -3 (7 voturi)    
      Canada este o mare tzeapa cu case de placaj (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:37)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Iti aproba jumatate de milion imprumut ca sa cumperi o casa ca in pozele de mai jos,
      vezi: http://www.emigrarecanada.byethost7.com/index.html

      , adica un imobil de rumegus presat de foarte proasta calitate.
      Afacerea mare nu este pt. tine ci pentru cei care construiesc asemenea case.
      • +3 (5 voturi)    
        dar le bubui bre... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:18)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        95% din casele din AMERICA de NORD sunt pe structura portanta de lemn.
        In privinta costului, poate lasi propaganda [mai ales la o manopera platita cu 30-40 CAD pe ora la calificati].
        "Inteligenta" ta e o mare tzeapa.
        PS. o casa mica in Olanda depaseste cateva milioane de euro, iar cu un milion de euro cumperi un apartament mijlociu in Roma (nu in centru) si nu re-modernizat.
        La Napoli cu vedere la golf costa min.15 000 euro pe mp.
  • +35 (39 voturi)    
    Inzecit (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:46)

    Daniels22026 [utilizator]

    La prima vedere nu gasesc nereguli in contract. Dar eu nu sint specialist. Astept dezbaterea si argumentele publice ca sa-mi clarific parerea. Dar publicarea contractului e o idee foarte buna.

    E mult mai buna idea decit credeti. Urmeaza lupta la baioneta fratilor. Batalia pentru contracte si exemplul personal al presedintelui. Cine si de ce ar mai ascunde de-acum incolo contractee dubioase??? Moda este transparenta, iar Basescu a impus-o deja.

    Sint multe contracte dubioase. Le luam la puricat. Cerem publicarea de bunavoie. Sa incepem cu cele trei sferturi de million platite de Nastase in dosarul "Trofeul Calitatii". Cine I-a dat banii? Vrem transparenta, iar presedintele vrea si el. Exemplul personal a fost genial.

    Hai, la treaba! Daca uslamistii au deschis subiectul contractelor, inseamna ca asa-i moral. Majoritatea uslamista a ales terenul, desi este in favoarea noastra. Cu zimbetul pe buze, sa le dam uslamistilor ce-au cerut, ba chiar inzecit.
  • +23 (35 voturi)    
    Un gest de mare,mare temeritate (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:47)

    solar [utilizator]

    DOMNULE MARIANEUGEN,
    Tocmai ai sezisat un lucru cat se poate de cinstit si de corect. Nu e insa la mijloc doar TRANSPARENTA, ci o TEMERITATE extraordinara din parte unui sef de stat.De aici incolo orice tentativa de decredibilizare a basescului din partea presei nu mai poate fi privita doar ca manipulare, dezinformare ,deturnare...S-a atins o limita si limita aceasta va avea deja un parcurs extrem de negativ. Ca OM , dar si ca PRESEDINTE , domnul Basescu s- a scos pe sine la bataie si in fata tuturor fara palos si armura.,cu FAMILIA SA cu tot; POFTITI< OAMENI BUNI< ACESTA SUNT. L-a obligat la acest gest extraordinar de barbatesc cea mai meschina dintre meschinariile posibile la romani: degenerescenta morala. Ma cutremur , domnule MARIANEUGEN, cat de HIDOS arata.
    In rest, toate cele bune.
    • +9 (13 voturi)    
      tocmai de asta il sustinem pe Presedinte, (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:18)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui solar

      pentru verticalitate. PRESEDINTELE a fost si va ramane EXEMPLUL de politician de la care Ponta + Antonescu au ce invata, de care se tem si-n somn si pe care nu-l vor egala NICIODATA! Asta e politicianul care ne va salva de ciuma rosie. Se apropie Craciunul, ne-a promis ca vom afla cine a tras in noi, iar eu il cred... Asa-i D-le Presedinte, D-l Ministru al justitiei a promis sa va informeze...
  • +23 (33 voturi)    
    Bravo Ioana Basescu (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:50)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    cum spunea si cineva mai sus - un gest rar de transparenta demn de tot respectul.
  • +1 (19 voturi)    
    Mda (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:53)

    HP [utilizator]

    Foarte bine ca i-a dat CEC-ul, si rapid. Nu e nimic in neregula, daca e solvabila, la rata aia lunara de cateva mii bune.

    Ce nu e ok insa e ca un notar castiga atat, si mai ales de ce exista notari.

    Toata faza asta seamana a Udrea, cu posetele.

    E foarte ok sa fii intreprinzator, sa lucri pe bani frumosi, dar iti trebuie si un minim de decenta.

    Asa s-au facut si PDL de minune. Si asa e peste tot in Romania.

    Exista oameni cu foarte multi bani, doar ca banii aia doar ei stiu cum i-au facut.

    Masini, case, vile, firme, toate pe cumetrii si relatii de partid.

    Scuze, nu pot avea respect pentru ei.
    • -4 (6 voturi)    
      HP (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:05)

      ciuc [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Schimba-ti patroanele de culoare? D-zeu ti-a dat sanse dar a dat si altora sanse. Totul este gestionarea lor atat individual cat si in familie.Sau vrei sa-l chemi pe Darwin in judecata? Pe Cel de Sus?
      • +5 (7 voturi)    
        Si altora le-a dat sansa sa fure... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:20)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ciuc

        Si "altora le-a dat sansa sa fure"...

        cam asta ne spui tu pe-aici cu tupeu
  • +1 (17 voturi)    
    Eu am lucrat toata viata la privat (Vineri, 15 noiembrie 2013, 19:58)

    alex1234 [utilizator]

    Eu am lucrat toata viata la privat

    si /sau pe firma mea si tu imi daiu lectii

    de antreprenoriat?

    Si ca ragumebt

    imi dai exemple pe bugetarii de-o viata

    umflati cu milioane de

    euro din salarii de 1000-1500 EU pe luna

    si pe odraslele lor

    care abia sau tarat prin scoli cu medii de putin

    peste 5 sau cu Plagiate?

    Asta in timp ce au pus la pamant tara asta?
  • -11 (27 voturi)    
    O Pata Groasa pe Obrazul lui Basescu (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:03)

    alex1234 [utilizator]

    O pata groasa pe obrazul lui Basescu

    Intr-o tara in care salariile au fost taiate cu 25%

    de acelasi Basescu "din cauza crizei"

    Intr-o tara in care TVA-ul a crescut cu 5% tot de acelasi

    Basescu dupa ce s-a incercat taierea pensiilor

    Intr-o tara in care zeci de spitale si mii de paturi de

    spital au fost desfiintate tot de acelasi Basescu

    precum si sute de scoli au fost inchise "din cauza ca nu

    sunt bani" (alta minciuna atata timp cat redeventele pe

    resursele noastre sunt bacsisuri)


    Faptul ca familia prezidentiala bugetari sau functionari ai statului toata viata lor ( ministru , presedinte, parlam.,notar)

    cumpara 300 ha in valoare de 1 milion de euro

    luand diferenta de la o banca de stat e un scuipat la

    adresa populatiei care in marea majoritate a ei nu a

    vazut de

    cand e 3000 de EU la un loc d-apoi 1 milion de euro



    In plus chestia asta cu "privatizarea notarilor" care

    este un aspirator de supt bani pentru "cine trebuie sa ia

    usor bani" (si nu ma refer aici la toti notarii ci doar la cei catre care sunt redirectionate tranzactiile mari.

    De ce n-a pastrat Statul partea banoasa a acestor tranzactii?)

    e o alta hotie post-revolutionara in care bugetarul

    presedinte si-a plasat fiica proaspat absolventa

    de facultate de cativa anisori in timp ce majoritatea

    tinerilor de la noi sunt someri cu studii superioare


    Asa cum Varanul a devalizat ICA , Asa cum infractorul

    Nastase are 15 case sau cate o avea smecherul

    infractor

    iata ca acum a venit randul lui Basescu care plin de

    avaritia

    a mai aruncat un scuipat in fata celor pe care i-a

    nenorocit timp de 10 ani ca presedinte si inca 15 ani ca

    ministru si primar

    Intr-o tara pusa la pamant de masurile sale politice

    el si familia sa, cumpara 300 ha ca ultimul arendas

    fanariot luand imprumut de la o banca de Stat

    Sa faci asta in calitatea de presedinte al unei tari saracite sub conducerea ta e o Avaritie greu de descris dpdv moral (fie ca o fi legala sau ilegala)
    • +18 (26 voturi)    
      Copy-Paste (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:42)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Stimabile, de unde ai copiat textul asta, doar e formatat pentru alt editor de texte? Macar atata sa va invete, cum sa aranjati textul cand postati tampenii, nu doar copy-paste precum bulibasul rosu pe care il serviti cu osanda.
      • -6 (20 voturi)    
        E Textul meu nu e Copy Paste (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:16)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

        1. Si tu esti unu care cu nota cinci la scoala

        iei credite de 1 milion de euro?

        sau esti doar un aplaudac al milionarilor bugetari

        de-o viata?

        2. Apoi e Textul meu nu e Copy Paste

        Pentru copy/paste suna la P-ta Victoriei

        si cere cu Plagiatorul
    • +2 (6 voturi)    
      Prea mult . (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 10:02)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Cine are timp sa citeasca toate elucubratiile tale? Fii mai concis !
      • +2 (6 voturi)    
        21.000 EU un notar de 5.70 (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 12:25)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        21.000 EU un notar de 5.70

        200 EU un medic si profesor debutant de 7.00, 8.00 , 9.00 si 10.00

        Destul de Concis?
        • 0 (0 voturi)    
          Da! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 19:20)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          E mai bine .
  • -4 (18 voturi)    
    30.000 (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    atat vreau sa spun: 30.000 de ron rata lunara.
    • -3 (11 voturi)    
      Corect! (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:51)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Corect!

      Si mai sant apluadaci ai Conducatorului Iubit

      aici care vin si ne spun pe-aici....

      "ca sunt bani munciti din greu"



      Cat de greu sunt muncite atunci cele

      8-10 mil.

      castigate cu truda de profesori si medici?
  • -8 (22 voturi)    
    fara relevanta (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:13)

    evoque [utilizator]

    in tara asta beizadelele au prioritate.
    Indiferent cate discutii se vor face nu mai conteaza nimic, basescu si familia au intrat in politica cu un audi 80 si un apartament cu patru camere si va iesi putred de bogat.
    Operatiunea aceasta cu terenul ramane sub semnul intrebarii si in zona traficului de influenta.
    Este la fel de penibila precum cea a lui nastase cu matusa tamara. Insa penibile sau nu aceste povesti au o realitate cruda, atat nastase cat si basescu sunt oameni bogati cu averi facute din politica si nu din munca cinstita.
    Rusine romanilor care accepta aceste magarii si mai mare rusine romanilor care sustin si incearca sa justifice aceste ordinarii.
    • -1 (1 vot)    
      la Parchet (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:43)

      ciuc [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Cu Darwin???
    • +8 (12 voturi)    
      evoque (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      parca Basescu nu se incadra ca venituri pentru a primi creditul. Asta inseamna pentru tine putred de bogat?
      • -5 (9 voturi)    
        HAI Romania! (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:11)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

        cat de bine il cunosti pe basescu???
        Am zis:
        "Rusine romanilor care accepta aceste magarii si mai mare rusine romanilor care sustin si incearca sa justifice aceste ordinarii. ty a ales sa fie primul.
        • 0 (0 voturi)    
          evoque (Marţi, 19 noiembrie 2013, 20:51)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Grija cea mare a uslasilor e ca fiecare sa gandeasca doar cea ce spun ei. Pacat.
      • -1 (3 voturi)    
        Chiar asta e problema! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 13:28)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Venitul este mic - vorbesc de venitul oficial, fireste, dar averea este mare - cum pm?!Cu venitul asta asa mic, Basescu a cumparat un teren egal cu al lui Casuneanu, in aceeasi zi, de la acelasi proprietar, de 5 ori mai ieftin decat a cumparat Casuneanu - cum s-ar spune "gard-n-gard". Peste cativa ani vinde terenul, "unei persoane pe care n-o cunoaste", dar care, din intamplare - ce chestie - este cumnata lui Casuneanu de la tara, cu dublul pretului zonei. Isn't il cool?! Cu banii astia, familia Bas. face o vila, o vinde si dupa aia cumpara alte 2 vile, iar vinde una si iar cumpara - un penthouse, masini de fite dar si de PR ( Dacia, deh), plateste operatii afara, face o nunta ca in povesti, toata familia e imbracata scump si cumpara si 300 ha de teren. Si nu sunt bogati, sunt oameni de dreapta, medii, oarecare din Romania. Ce misto e in Romania!
        • 0 (2 voturi)    
          De (Marţi, 19 noiembrie 2013, 20:55)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

          Dupa tine Basescu e gata condamnat. Dupa mine e presedintele Romaniei si le mai trage cate una mincinosilor uslasi.
          • 0 (2 voturi)    
            pana atunci (Marţi, 19 noiembrie 2013, 22:02)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

            presedintele sau fiica mai au de clarificat niste lucruri:
            - Cine şi de ce a decis la CEC majorarea plafonului de creditare pentru persoane fizice, în cazul Ioanei Băsescu, cu 60% (doar Comitetul Director şi, eventual, Consiliul de Administraţie ar fi putut aproba, numai cu respectarea statutului)?
            - Cum a reuşit CEC, regina birocraţiei româneşti, recordul de 6 (şase) zile până la aprobarea creditului, respectiv 9 (nouă) până la eliberarea banilor? La ce sucursaşă s-au depus cererea de creditare şi dosarul?
            - De ce a acceptat CEC supraevaluarea terenului cu 24% (de regulă, băncile subevaluează)? Dacă Ioana Băsescu intră în incaapacitate de plată, execută garanţia pe terenul de 4,6 milioane lei şi-l vinde prin absurd la 7 milioane lei (evaluarea=, cine plăteşte diferenţa până la 10 milioane lei? Există garanţii colaterale?
            - Cum se întâmplă coincidenţa că italianul vânzător al terenului are aceeaşi adresă de reşedinţă la Monte Carlo cu Zoltan Boszormeny (fondatorul Luxten)?
            - De ce părţile au apelat la serviciile notarului public Liuba Alexandrescu, recent arestat în dosarul fraudării BRD (unde printre martori au fost cuscrul prezidenţial Bebe Ionescu şi consilierul prezidenţial Adrian Rădulescu, omul care a făcut pe consultantul agricol în cadrul procdurii de achiziţie)?
            - Cum garantează notarul public creditat, pe următorii 30 de ani, un venit lunar minim de 450 milioane lei vechi, astfel încât să fie eligibil pentru achitarea ratei lunare de 300 milioane lei vechi?
            - CEC a mai dat in 2013 vreun astfel de credit persoanelor fizice?
            apoi vedem cine minte?
  • +19 (27 voturi)    
    normal (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:24)

    Silviku13 [utilizator]

    Conditiile sunt relativ ok, marja si comisioanle sunt rezonabile.
    De mentionat ca aprobarea unui credit urmeaza un anumit flux, oamenii care si-au pus semnatura din partea CEC Bank isi asuma un risk.
    De ce a luat credit de la CEC? Sunt convins ca putea sa ia cu aceste conditii de la orice alta banca si ar fi evitat speculatiile. Dar CEC-ul a ramas singura banca comerciala cu capital majoritar romanesc.
    Una peste alta CEC-ul va beneficia de publicitate gratuita pentru produsele de creditare pentru agricultura, iar preturile terenurilor vor creste.
    Ponta va continua sa fie penibil. O fi vreun concurs pe penibilism si noi nu stim?
    • -6 (18 voturi)    
      Totul e Ok, Doar milionul e Dubios (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:26)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Silviku13

      "Totul e Ok" cum zici tu...,


      Doar Milionul de Euro e Dubios

      cum dubioasa a fost

      si privatizarea Notariatelor ocupate de odraslelor

      politrucilor care au luat la scoala putin peste nota 5

      (cf. presei)

      Odrasle spre care se directioneaza zeci de mii de

      euro lunar din tranzactiile celor care roiesc in jurul

      politrucilor

      In rest "totul e Ok" Tara e la Pamant

      deci e "e Ok" asa cum zici tu.....

      Mai sunteti multi pe-aici ?

      Care cantati Ode Pe-aici

      Conducatorilor Iubiti cu Fete Latifundiare de Calarasi?

      In Tara in Care Profesorii si Medicii au ajuns

      Cersetori ?

      Parca acea epoca trecuse?

      Sau poate ca abia de-acum incepe !

      In rest "te-ai uitat pe geam si totul e Ok" , Nu?
      • +1 (5 voturi)    
        lucrezi la privat? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:26)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        firma ta furnizeaza 48% rebut? si mai iei si bani pentru asta? si rupi camasa de pe tine?
        Ei bine -cifre de la bac- sistemul de invatamant lucreaza cu 48% rebut.
        La tine in firma lucreaza oameni ce nu pot trece un examen de calificare/competenta? In educatie, anual, nici 30% nu iau definitivatul! Iti mai rupi camasa de pe piept ?
        Anual absolva cca 5000 de medici, dar nici 2500 nu se prezinta la rezidentiat. Cat e % de rebut?
        Continua sa zbieri, dar nu esti privat, ci activist
        • +2 (6 voturi)    
          Esti notar de 5.70? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 12:23)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Esti notar de 5.70?

          Cati medici debutanti au peste 5.70 ?

          Ia spune-ne ?

          Ce castig au medicii debutanti care au avut note mai mari de 5.70?

          Ia spune-ne ?

          medici > 5.70 ==> castig 200 de EU pe luna
          notar = 5.70 ==>> castig 21.000 de EU pe luna

          Adevarul supara stiu !
          Si tu indraznesti sa vorbesti de "rebuturi" aici !
          • 0 (0 voturi)    
            "privatul" care zbiara (Luni, 18 noiembrie 2013, 10:50)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

            dar nu pricepe. Anual apar 5000 de medici iar in TOATA tara sunt numai 2500 de notari.
            Iar daca te impinge grija de note, publica notele lui Ponta si lui Crin si ale lui Zgonea care au functii ceva mai mari decat de notar public.
    • -1 (11 voturi)    
      Corect! (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:44)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Silviku13

      Incepe cu RELATIV ok! Nu spun nimic de papagalii portocalii care dadura cu minusu mai sus. Ia-ti contractul sau uita-te pe site la CEC: dobanda 6.73, comision lunar 0.04, suma maxima 2800000 (indiferent de venit- trebuie sa fie cu 50% mai mare decat rata). AU! Nu e nici-un favoritism.
    • -2 (8 voturi)    
      cred... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 23:15)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui Silviku13

      ca e o dovada de normalitate sa platesti dobinda la cec, nu la o banca privata si mai ales straina...
  • +7 (13 voturi)    
    Notarii din Romania (Vineri, 15 noiembrie 2013, 20:51)

    Koczka [utilizator]

    Ceea ce nu inteleg este de ce e normal ca notarii din Romania sa castige atat de mult in raport cu alte meserii liberale (sic) cum ar fi medicii sau cei din cercetarea stiintifica. Nu vad o diferenta atat de mare in a autentifica un certificat de nastere sau un contract de vanzare cumparare de 1 mil de EUR. Asta nu inteleg de ce onorariile sunt procentuale la valoarea contractelor ? Mai ales ca in alte tari mai bogate onorariile sunt decente iar din punct de vedere al accesibilitatii la breasla de pilda in SUA se face prin plata unei taxe de 100 USD platibile la orice posta si depunerea unei diplome in drept.
    • -5 (17 voturi)    
      în plus (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:28)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Dar cum se face că din zecile mii de absolvenți de drept din România a ajuns notar în București, cu nota 5,70, Ioana Băsescu? Zoe Ceaușescu a făcut facultatea de matematică și tot n-a fost făcută milionară de ta'su.
      • -6 (10 voturi)    
        Propun sa intrebi la Cotroceni (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:44)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Propun sa intrebi la Cotroceni

        "Cum se face ca a ajuns fata Conducatorului iubit, Latifundiara din Calarasi?"

        Vorba lui Caragiale: "Stie dumnealui "


        Si uita asa avem un

        Conducatorul Iubit

        si Fata lui de nota 5.70

        ajunsa intai Notar cu 20.000 de EU pe luna

        pentru ca in scurt timp se devina

        Latifundiara din Calarasi (300 ha)

        care ia milionul de euro credit

        doar pocnind din degete


        Asta In timp ce Profesorii si Medicii

        au ajuns Cersetori in Tara condusa ...

        de Conducatorul Iubit caruia i se inalta

        Ode de Moralitate de unii postaci de pe-aici...

        Ca sa nu mai vorbim de alti tineri (sau mai batrani)

        mult mai inzestrati decat acel 5.70 care ratacesc

        de

        orbeti prin tara noastra in cautarea disperata a

        unui loc de munca sau care trudesc din zi in

        noapte pe salarii de mizerie


        Da' e tara tuturor posibilitatilor pentru unii putini

        care au facut-o tara lipsei de orice posibilitati pentru

        multi multi altiii ..
      • +7 (11 voturi)    
        rock (Vineri, 15 noiembrie 2013, 22:44)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Zgonea a repetat 7 ani de facultate -CCRau a repetat 2 ani Ponta a plagiat de a rupt -Catrineasca plagiat si autoplagiat etc etc si ce au ajuns?
        • 0 (10 voturi)    
          Ai dreptate (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 0:47)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

          Ai dreptate...gasca profitorilor e lunga

          si se-ntinde ca o ciuma in toate poartidele care au

          nenorocit tara asta

          de la Ilici , la Nastase Infratorul ...si toata gasca lor pana la Plagiator, Gita si varan...

          Dincolo de
          la Basescu si fiica sa Latifundiara din Calarasi..
          trecand prin toata gasca aialalta care juca table la Monte Carlko cu Videanu, Berceanu, Udrea, Falca si toata trupa....de joc

          Dar daca vrei sa lauzi cumva pe unii dintre ei

          atunci m-ai pierdut de amic

          Un Hot + Alt Hot = DOI HOTI


          Si mai in spate , "in usa bucatariei" cum spune Rebreanu in Ion
          intr-o saracie lucie,
          poporul roman saracit si distrus
          • +1 (11 voturi)    
            ===???=== (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 10:28)

            solar [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

            Domnu ALEX1234,
            Ai terminat Academia Stefan Gheorghiu? Liceul la ff? inainte de a fi patron ai fost secretar adjunct cu propaganda? Familia a avut mari comunisti in componenta?
            Ceva trebuie sa fie. Prea le critici ca la invatamantul politic de masa.Mai de citate din Lenin e nevoie si avem tot tcamul logicii pe care ne-o servesti natur. Fara salata e gretos. Stiicare-i chestia? Ca poporul asta ,de 24 de ani se tot chinuie sa stearga urmele scrijelite adanc pana si pe mintea oamenilor , si tot n-a reusit. Poate faci niscai pasi prin CHINA si ramai acolo in socialismul capitalist oligarhic si asiatic.Aici nu mai prea ai sanse de reusita.
            • +4 (8 voturi)    
              Am terminat cu peste 9.50 si am votat cu Ratiu (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 12:05)

              alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui solar

              1. Am terminat cu peste 9.50 facultatea
              si nu era una "de notari" unde doar memorai texte juridice...

              2. si am votat cu Ratiu ca sa stii preferintele mele politice

              3. bunicul a fost preot greco-catolic
              scos de comunisti din casa si aruncat cu tot cu copiii lui in strada (si avea 6)

              4. parintii profesori de matematica si romana

              Acuma prezinta-te si tu cine esti
              ca dupa cum jignesti in public si dupa cum ai dat-o in bara cu presupunerile tale ti-ai pus singur eticheta
              Tu cu cat ai terminat scoala?
              De ii aplauzi per cei de 5.70 care iau 21.000 de EU pe luna ca "notar"?


              Apoi Cum iti permiti sa jignesti in public facand presupuneri mincinoase?

              Spre deosebire de cei pe care ii aplauzi tu eu n-am furat un leu in viata mea.
              si n-am copiat un rand de cand sunt.

              Si n-am lucrat o zi in viata mea ca bugetar.

              Lenin si Marx au fost zeii FSN-ului (fostul PCR)
              lui Iliescu, Roman , Brucan si mai recent
              Nastase si Ponta ...La fel, Basescu provine din partidul lui Roman (ca doar n-a fost secretarul lui Coposu, nu?) deci Basescu a fost membru in FSN-ul lui Roman care provine direct din FSN=PCR: Asa ca mai incet cu Lenin, Marx, Ilici,. Brucan, Roman si Basescu pe scari...Vorbesti de funie in casa spanzaratilor?

              Daca tie ti se pare normal
              ca un medic si un profesor debutant sa ia 200 de euro pe luna si un notar de nota 5.70 sa ia 200 x 100 EU = 21.000 EU pe luna
              invata-i pe copiii tai
              la tine acasa ca "asa e corect"

              Dar in public te faci de ras cu asa ceva!

              Eu imi invat copiii ca asa ceva
              ----------------------------
              E o Mare Nedreptate
              -----------------------------
              si ca o gasca de politruci calaresc tara asta in interesul lor personal de 23 de ani

              Clar?
              • 0 (4 voturi)    
                ==!!== (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 20:25)

                solar [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

                Hello domnu ALEX1234 !!
                Poti sa ai din partea mea de o mie de ori chiar si nota 10+ la zece facultati!! Din punctul meu de vedere te-ai aprins rau de tot la creier si asta-ti face feste serioase!! Din punctul tau de vedere , poti sa ma cataloghezi cum iti place. Eu tot iti spun ce ma duce capul pe mine !!Aparent argumentele tale sunt f valabile. Concret , NU (nu toate! )
                Nu esti generatia mea si poti sa-ti fiu parinte in mod sigur. Si eu am studii superioare si nu le-am facut ca privilegiat al unei universitati muncitoresti de care erau pline scolile Romaniei . Li se ziceau absolventi la doua veri si-o vara si poti sa-ti intrebi parintii poate-si amintesc de acese etichete ca si de acei dintre ei care au bsolvit cu... "diploma rosie'!! Sunt banatean si am participat la "evenimentele " din Timisoara direct, stand sub gloante doua nopti(sic!). Nu am si nu-mi trebuie patalama de revolutionar nici mie nici copiilor mei alaturi de care am fost . mai mult , unul din ei a fost frontierist prins la Carpinis (jud timis) si incarcerat ( mai avea cateva zile sa implineasca 18 ani!) Vorbesti de ION RATIU? Afla ca sunt membru al Fundatie Ratiu din Turda si iti poti da singur seama de ce!! Stiu mai bine decat tine cine a fost Coposu si teza lui de "restitutio in integrum" ,daca s-ar fi adoptat,nu ajungeam sigur la stataul securisto oligarh creat anume pentru perpetuarea comunismului si a mentalitatilor sale . Nu s-ar fi ajuns la incalecarea tuturor ineptiilor in mintile oamenilor si la degenerscenta morala care ne macina de 24 de ani!! Haosul din mintea dumitale si a multor altora nu s-ar fi propagat poate cu atata vehementa, ura si dezagregare a luciditatii necesare normalitatii de comportament, de judecata , de credinte!! Si-apoi , daca atat amar de suflete electorale se incranceneaza de 24 de ani sa mentina comunismul la putere si . iata , reusec, si eu voi avea incapatanarea...fanatica chiar , sa-l sustin pe Basescu. E singurul care mai merita !
                • +2 (2 voturi)    
                  NU esti singur! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 22:08)

                  roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui solar

                  Sa nu uiti asta! Spune-o mai departe!
                  Mergem pana la capat! Nu pentru Basescu, ci pentru o Romanie moderna; vom fi alaturi de orice presedinte care ne reprezinta inbteresele! Ca Basescu e politicianul care are curajul sa se lupte cu hidra rosie, are umor si mintea treaza, e privilegiul nostru si meritul sau. De aceea suntem "basisti".
                  • +1 (3 voturi)    
                    O Romanie moderna cu notari (Duminică, 17 noiembrie 2013, 1:50)

                    alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

                    O Romanie moderna cu notari
                    de 5.70 fii si fiice de politruci
                    care iau 20.000 de mii de euro pe luna

                    si cu medici si profesori care iau
                    200 de EU pe luna...

                    "Foarte moderna" Romania asta...
                    de care esti asa mandru
                    as zice :
                    unica in lume "de moderna ce e"

                    Chiar asa , ma?

                    Nici macar un pic de decenta nu mai
                    aveti?
                    • 0 (2 voturi)    
                      DECENTA? (Duminică, 17 noiembrie 2013, 23:17)

                      solar [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

                      NU TU ne dai masura decentei, stimabile ALEX1234!
                      Stii ceva? Am o banuiala. Poate ca mi se adevereste. Traian Basescu , cu flerul si perspicacitatea de care nu s-a dezmintit niciodata pana acum, a luat in calcul chiar ajungerea la CEDO cu cazul sau preluat cu atat nerusinare de intreaga presa romaneasca!! Este total descalificant intelectual !!
                      LEGEA Notariatelor publice nu initiat-o Basescu, nici celalte legi dupa care se conduce justitia . E CLAR? Cere socoteala celor care au pus bazele justitiei post 1989. Acolo e unul din punctele nevralgice a tot, dar absolut tot ce se intampla in Romania de Acum!! tu nu faci altceva stmabile ALEX1234 decat sa ciugulesti o frantura de adevar de colo , una de dincolo si sa ti-o /sa ne-o servesti pe post de ADEVAR TOTA. FFF gresit!! E metoda folosita si de LENIN in "Ce-i de facut?" "Ideile " lui stau si acum in mintea celor care demoleaza capitalismul. El l-a vazut mereu si mereu ca fiind pe buza prapastiei si gata sa foloseasca propriul sapun la franghia de spanzuratoare !! Asa s-a nascut vestitul "centralism democratic" de care vad ca nu mai scapam pana in ziua de azi!! Ce vrei sa faci din Romania aflata in centrul unei Europe si in centrul unei redefiniri de sine? O alta VENEZUELA?
                    • -1 (1 vot)    
                      iar zbieri? (Luni, 18 noiembrie 2013, 10:59)

                      cinic [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

                      mme Lulache, Rusanu, Bogza? parca nu i-ai mentionat!
                      iar incasarile notarului NU LE PRICEPI: in numele fiscului notarul incaseaza si varsa la fisc 2% (uneori 3%) din valoarea imobilului vandut.
                      Daca te uiti numai la incasari fara sa te uiti si la cheltuieli incepi sa zbieri, dar tot nu PRICEPI.
                      Iar ce ramane sa impoziteaza cu 40%.
                • +1 (3 voturi)    
                  Prietene 20.000 de euro un notar (Duminică, 17 noiembrie 2013, 1:53)

                  alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui solar

                  Prietene 20.000 de euro un notar
                  de 5.70

                  200 de euro un medic si un profesor de 9 si 10.


                  N-ai aflat inca ca asta se-ntampla la noi in Tara?

                  Daca asta pentru tine inseamna "corectitudine" e f. trist....
                  • 0 (2 voturi)    
                    raspuns (Duminică, 17 noiembrie 2013, 23:34)

                    solar [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

                    Cine ti-a spus tie ca aprob acest lucru, ALEX 1234??? Nu-l aprob , il condamn !! Si inca din ...toti bojocii!!
                    Notar de 20.ooo de euro lunar? E putin , nene Alex pe langa un judecator care poate ajunge si la 30.000 de euro lunar!! E putin , pentru o familie de juristi in care intra cate 60/80 de mii de euro lunar!!! tata judecator, mama judecatoare, fiica advocata, fiul la fel!! Sa nu-mi spui ca nu stii despre asa ceva ca MINTI cu NERUSINARE daca sustii ca nu spun adevarul !! Cine le-a votaT dreptul de a lua aceste salarii ? Si cei de la CURTEA CONSTUTIONALA? In final: cine a facut astfel de legi "imbogatitoare legal" (imorale , pt ca dumneata nu vei reusi in 3 vieti sa aduni atata avere cat aduna ei intr-o luna!!!) Iar asta in timp ce UE cere insistent de ani buni ca justitia sa fie ... JUSTITIE si in ROMANIA!!!!Raspunde-mi te ascult!!
                    • +1 (1 vot)    
                      Cine? (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:52)

                      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui solar

                      Cine?

                      Iliescu
                      Roman
                      Constantinescu
                      Ciorbea
                      Nastase
                      Mitrea
                      D.I. Popescu
                      Basescu
                      Boc
                      MRU
                      Plagiatorul

                      Scuza-ma ca i-am uitat pe multi

                      Daca cineva dintre astia s-ar fi opus Hotiei Legalizate ce se petrece in tagma notarilor ar fi schimbat Legea in 2 luni (si nu numai in domeniu asta)

                      Dar in loc sa faca asta au profitat de ea...si de altele ca ea

                      In schimb se pare ca tie iti place sa-i citezi doar pe unii din lista de mai sus....
      • +2 (2 voturi)    
        Dar cine (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 19:23)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        putea sa fie milionar in timpul lui Ceausescu ?
        Parca era comunism atunci in Romania, nu ?
        • +1 (1 vot)    
          De ex. dl. Basescu putea fi (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:54)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          milionar, sau cel putin asa ne-a spus chiar el.
    • 0 (0 voturi)    
      tarife! (Luni, 18 noiembrie 2013, 10:55)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      pt. autentificare tariful e redus, BELEAUA este ca birocratii cer copii notariale pentru orice. Sunt notariate care autentifica sute de documente zilnic.
      La tranzactia imobiliara controlul documentelor de provenienta cere timp [pentru fiecare bucatica de pamant trebuie mers inapoi pana la improprietariea initiala].
      Statul a creat afluenta la notari.
      In plus, fragmentarea pamantului dupa 1990, a creat un haos enorm.
      Daca te uiti la copia contractului vezi ca au trebuit 25 de loturi ca sa faca 290 ha. Iar acele loturi au trebuit sa fie verificate individual. Mai ales ca acele loturi erau la randul lor formate din alte bucatele mai mici.
      Raspunderea pentru eroare cade la notar [daca nu se demonstreaza culpa vanzatorului].
  • -4 (10 voturi)    
    ipocriziei (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:21)

    demaGOGU [utilizator]

    un medic bun in Ro castiga real tot in jur de 10K EUR pe luna
    • -2 (14 voturi)    
      Pai tu compari un chirurg (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:47)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pai tu compari un chirurg cu 50-100 de operatii

      deschise pe luna care ia si el din banii oamenilor

      DECI Atentie nu din banii statului 10 K pe Luna

      cu Notarita de 5.70 care ia 20 de mii pe luna

      din taxele fixate de statul politruc pentru tagma

      notarilor, notarita spre care sunt redirectate afacerile

      si tranzactiile cele mai banoase?
    • -2 (6 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 15 noiembrie 2013, 23:16)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Minciunica....
      Despre ce medici vorbesti?
  • +10 (18 voturi)    
    Punand toate ingredientele in aceeasi oala... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:26)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...sunt sanse mari sa se obtina o supa fara gust (pentru unii lipsa gustului e similara cu prostul gust)

    In cazul acesta, se vor face cu siguranta cercetari.
    Deocamdata persoana invinuita dovedeste transparenta, ceea ce e in favoarea sa.

    A spune ca tara a fost pusa pe butuci de politica guvernelor Boc e putin hazardat. De ca si cum totul era pe roze de cand a inceput marea distrugere, odata cu trecerea la capitalism. deocamdata, vocile celor care au contestat mai tare masurile de austeritate suna fals: desi guverneaza in conditii mai lejere, orbecaiesc in lipsa unei strategii asumate. Despre reducerea salariiler - temporara si doar a angajatilor la stat - s-a tot vorbit, la fel cum se va vorbi despre suprataxarea pusa la cale azi.

    Privatizarea notarilor s-a produs, daca tin bine minte, in 1995. Ioana Basescu a absolvit facultatea prin 2001, iar notar este din vremea cand nu facea parte din "familia prezidentiala".

    Nici a vorbi despre presedinte ca bugetar pe viata nu mi se pare correct, cata vreme este unul dintre politicienii care au practicat o meserie ce necesita calitati si simt de raspundere, si se pare ca a practicat-o bine.

    In privinta cumpararii terenului, nu pot sa nu remarc ca e in linie cu indemnurile mai vechi ale presedintelui adresate romanilor, de a cumpara teren. Imi amintesc ca atunci l-am intrebat - imaginar, bineinteles - "dar de ce nu cumperi tu?". Sunt surprins sa constat ca, intr-un fel, a facut-o.
    Ramane ca cei curiosi sau datori a investiga sa raspunda si la intrebarile depre legalitatea tranzactiei.

    Mai constat si ca bombele aruncate cei care conduc mai mult sau mai putin din umbra sunt cu atat mai rasunatoare, cu cat prostiile savarsite de guvernanti sunt mai mari. Si de data aceasta, ca si de alte dati, premierul care se considera om al legii a anuntat niste ilegalitati (actiunile procurorului Papici) care s-au dovedit ulterior a fi inexistente. In tot acest timp, baronizarea, feudalizarea si suprataxarea merg inainte.
    • -3 (13 voturi)    
      Ma aia din Scanteia aveau mai mult talent (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:58)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

      Ma, aia din Scanteia aveau mai mult talent

      cand isi Laudau Conducatorul Iubit !

      Adevarul trist, e ca in Tara in care

      Profesorii si medicii au ajuns cersetori cu salarii

      de 8-10 mil. pe luna prin politica Conducatorului Iubit

      de tine,

      Fata de 5.70 a Conducatorului Mult Iubit

      a ajuns doar la 30 si de ani

      Latifundiara de Calarasi (300 ha)

      si ia credit 1 milion de euro doar pocnind din degete


      Cred ca nici in America de Sud acum 20-30 de ani
      nu se-ntampla asa ceva.......
      • +6 (12 voturi)    
        Cu totul de acord in privinta... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 0:16)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        ...laudelor din Scanteia.
        Orice lauda este mai buna decat lipsa acesteia.

        In privinta salarizarii medicilor si a profesorilor, mi se pare din nou eronat sa se pretinda ca guvernele cu care a colaborat efectiv actualul presedinte au distrus ceea ce s-ar fi construit dinainte. Ca nu s-a reusit redresarea situatiei, e adevarat, dar e o discutie diferita.
        Cel putin in ceea ce-i priveste pe profesori, lucrurile ar putea fi mai bine explicate de d-na Andronescu. Este un domeniu in care reforma, o data initiata, a speriat foarte tare.

        Faptul ca insistati asupra epitetelor ca "latifundiar" imi intareste opinia ca asistam la un razboi al intereselor declansat in pe aceasta tema. Deocamdata, initiatorii scandalului sunt putin buimaciti: cei invinuiti nu au facut pasul inapoi, ci din contra, avansand i-au cam prins in ofsaid pe acuzatori. Acuzatia impotriva procurorului Papici a fost invalidata, iar detaliile tranzactiei au fost facute publice, chiar cu riscul alimentarii unor discutii nepopulare.

        Invidia la adresa proprietarilor de pamant tine de vremuri usor apuse, dar pe care, in functie de interese, unii incearca sa le reinvie. Da, si Scanteia a alimentat aceasta flacara.
    • +2 (6 voturi)    
      Praf in ochi (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 12:42)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

      asta este ! Ne pierdem timpul si ne stricam vederea cu fumigenele lui Ponta! Pe ordinea de zi sunt : baronizarea, feudalizarea , suprataxarea , plus gazele de sist, aurul, loteria, cfr, etc! urmariti realitatea si veti afla care sunt problemele romanilor! nu se mai poate, dragii mei !
      • +1 (3 voturi)    
        Fumigene de un 1 milion de euro (Duminică, 17 noiembrie 2013, 1:46)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui proletara

        Fumigene de un 1 milion de euro

        Cam scumpe fumigenele astea nu crezi?

        Si nici macar nu le-am luat noi

        ca sa facem fumul cu ele!
        • 0 (2 voturi)    
          Fumul e facut de cei din guvern (Luni, 18 noiembrie 2013, 0:11)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          S-au adunat cam multe gunoaie de ascuns sub pres, putina ceata era necesara.
          Faptul ca primul care a deschis gura a fost si primul care a furnizat informatii gresite - dl. prim ministru - este, fara sa mire pe nimeni, un indiciu.
          Milionul - care este, de fapt, o investitie - e un pret mic pentru a lasa sa treaca aproape toate miliiardele in caciula USL.
          E o suma mica si pentru a contrabalansa procesul "referendumul".

          Daca obtinerea milionuluilui s-a facut prin incalcarea legii, atunci cei vinovati vor trebui sa raspunda. Daca nu, bineinteles ca cei care au aprins fitilul se vor da la fund.
        • +1 (1 vot)    
          ai uitat (Luni, 18 noiembrie 2013, 12:43)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          s-o bagi p-aia cu notarul de 5.70 :))
          • 0 (0 voturi)    
            Te simti vizat ? (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:53)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Te simti vizat, nu?

            Si ti-e frica sa nu apara ?
  • +11 (13 voturi)    
    Un cuvand depre arendasi... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:29)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...pentru ca nu mi-a incaput in comentariul anterior:
    Vorbind tot despre grenadele de dispersie aruncate in presa pentru derutarea criticilor, acum cateva luni dl. prim ministru se batea cu samsarii. Acum se pare ca se pregateste de o bataie cu chiaburii, dupa modelele inaintasilor pe care ii pomeneste din cand in cand, ca pe niste rude renegate.
  • +8 (14 voturi)    
    mihaivoy@yahoo.com (Vineri, 15 noiembrie 2013, 21:51)

    mihai1977 [utilizator]

    Vorbe multe saracia omului.Din cauza asta suntem unde suntem.Toti trebuie sa ne uitam ce face vecinul sau colegul sau altcineva.Corect a luat credit si a cumparat pamant.Probabil ca daca e muncit cum trebuie se autofinanteaza si mai si ramane ceva.Daca isi lua casa sau masina sau plasme era normal sa intrebe lumea de unde achita sau ce mai ramane sa manance .Gandind ca de la anul terenul se va vinde mult mai scump decat acum poate ca a facut o afacere buna.
    • -2 (16 voturi)    
      Adica munceste din greu pentru cei 20.000 de EU (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 1:06)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui mihai1977

      1. Adica tu zici ca "fata presedintelui
      munceste din greu pentru cei 20.000 de EU
      pe luna" si "sa tacem din gura"? Asta ne spui tu?


      2. Dar profesorii si medicii cu note mai mari de 5.70

      la scoala (5.70 atat a luat fata presedintelui)

      care iau Doar 200 EU pe luna

      prin mareata politica de stat a tatalui fetei

      si nu 200 x 100 EU pe luna cum ia aceeasi fata

      , aia nu muncesc din greu?

      Aia nu merita nici macar 1ha de teren si altul merita 300 ha

      O sa continui sa ne spui
      "ca fata presedintelui munceste din greu si aia nu muncesc deloc"
      si ca "de-aia merita fata 20.000 de EU pe luna si 1 mil de euro credit, si ca aia nu merita aproape nimic, pentru ca fata munceste de 100 de ori mai mult pe luna decat profesorii si medicii debutanti si ca de-aia castiga acestia de 100 de ori mai putin pe luna ca ea "?

      Si noi sa tacem si sa luam de buna ce ne zici tu si altii ca tine, nu?

      stii ce-nseamna sa fii platit de 100 de ori mai prost ?

      adica daca unu munceste 22 de zile pe luna "din greu" cum munceste fata presedintelui, tu ar trebui
      ca medic sau profesor debutant sa muncesti din greu
      0.22 de zile pe luna adica sa muncesti la greu 2 ORE
      repet doar 2 ore pe luna

      si sa nu-mi spui mie ca meseria de profesor sau de medic nu e mai grea si mai importanta decat cea de notar !

      Deci medicii si profesorii debutanti ar trebui sa munceasca 2 ore pe luna "din greu"
      ca sa-si justifice salariul de 200EU cel de 100 de ori mai mic decat cel al fetei presedintelui....
  • -2 (16 voturi)    
    LASATI-VA BANII LA CEC (Vineri, 15 noiembrie 2013, 23:11)

    vlady1989 [utilizator]

    Continuati sa va tineti banii la CEC ca sa aiba CECul din ce plati pe fiica Ioana si restul fam. Basescu. Poate ar mai fi doritori de asemenea credite in familie! Iar un asemenea credit este NEDREPT si fata de EBA, nu-i asa, poate si ea si-ar fi dorit!
    Fiul meu este notar de aproape 20 de ani dar este departe de asemenea sume... Nu se poate sa prostesti populatia in halul asta cu povesti de tipul "ce grozava e fiica-mea, ce bine a reusit ea in Romania si cum a dat lovitura, ia uite ce harnica e si cum munceste ea cat zece notari la un loc..."!
    • +7 (11 voturi)    
      si maica-mea (Vineri, 15 noiembrie 2013, 23:17)

      amuzata [utilizator] i-a raspuns lui vlady1989

      are o pensie de 1000 lei-ca a mamei plagiatorului,da n-a putut sa ia un credit de 1.000.000 eur ca aceasta fericita pensionara !!!
  • -1 (11 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 15 noiembrie 2013, 23:26)

    MRSmrs [utilizator]

    =Traian Băsescu (Romanian pronunciation: [traˈjan bəˈsesku]; born 4 November 1951) is the 4th and current President of Romania, serving since December 2004=
    =Inceputul carierei a fost modest: in 2007 obtinea examenul de titularizare pentru un post in comuna Paunesti din Vrancea, dupa ce luase nota 5,70 la proba teoretica a concursului. Asta nu a impiedicat-o sa inchirieze o casa in micuta comuna unde si-a deschis un cabinet notarial.=

    =Punand toate ingredientele in aceeasi oala...= mda...punand ingredientele unor minciuni in aceeasi oala, a iesit postarea ta.

    Cum ramane cu: Ioana Basescu a absolvit facultatea prin 2001, iar notar este din vremea cand nu facea parte din "familia prezidentiala". =
    Postacii presedintelui au inceput sa minta la foc automat...
    • +2 (2 voturi)    
      Citatul al doilea este putin inexact (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 14:34)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      La fel pare sa fie si prima mea afirmatie.

      Concursul respectiv pentru ocuparea functiilor de notar public s-a incheiat inainte de noimbrie 2006, cand a aparut un gandul.ro un articol despre acesta. De fapt, si jurnalul.ro mentioneaza acest concurs intr-un articol datat 26 iulie 2006.

      E adevarat ca in 2006 Traian Basescu era presedinte. Daca examenul a avut loc in acelasi an, atunci m-am pripit sa spun ca asta se intampla cand presedintele tarii era altul.

      Ramane, insa, absurdul acuzatiei ca actualul presedinte a privatizat notarii publici pentru a-i gasi o slujba fiicei sale. Legea notarilor publici, prin care acestia au fost scosi de sub umbrela bugetara, a fost promulgata in 1995, cand presedintele tarii era altul. In plus, in 2004, cand Traian Basescu a fost investit in functia de sef de stat, fiica sa avea deja o profesie, pentru care absolvise o facultate.

      Merita spus si ca media cu care a fost absolvit concursul pentru intrarea in breasla notarilor este 7.53, 5.7 fiind o componenta a acestei medii. Este un concurs cu 40-50 de locuri in toata tara. Intre acestia, locul ocupat de fiica presedintelui e undeva in sfertul al treilea.

      A cere politicienilor sa raspunda pentru faptele lor e firesc. Dar a starni gogosi de presa pentru a abate discutia de la faptele grave comise de guvernanti - de-abia aici vorbim despre o marsavie.
      • -1 (1 vot)    
        Hmmm (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 19:42)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        =Ramane, insa, absurdul acuzatiei ca actualul presedinte a privatizat notarii publici pentru a-i gasi o slujba fiicei sale.=
        Aici iti dau dreptate.
        O seara buna.
    • 0 (4 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 15:38)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Tasu era doar primarele Bucurestilor, n-avea saracu influenta politica si financiara. Daia a mica lucra pe un amarat de salar (vo - 7keuro si juma de norma).
      • 0 (2 voturi)    
        Lasand la o parte faptul ca... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 21:23)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        ...ta-su are cratima, se amesteca borcanele cam mult.

        Da, daca s-au comis ilegalitati, atunci ele trebuie cercetate si pedepsite. Dar a acuza doar pe baza de antipatii inseamna a face jocul politicianist al noilor pramatii de la guvernare.

        Romania a mai trecut prin asta. Au mai fost vremuri cand, nemaiavand pe unde sa scoata camasa, guvernantii au pornit razboi impotriva chiaburilor, samsarilor, speculantilor, acestia insemnand in general toti cei care nu asteptau pomana de la noua putere.

        Urmasii abuzatorilor de atunci au ajuns, printr-un accident, la putere azi. Aveau ocazia sa-si arate capacitea si intentiile.
        Vestea rea este ca chiar si le-au aratat. Scandalul lansat de curand este foarte relevant pentru aceste intentii.

        Iar in timp ce toata lumea comenteaza, ciolanul se imparte pe sub masa.
        • +2 (4 voturi)    
          Hmmm (Duminică, 17 noiembrie 2013, 11:43)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

          Poate nu ai inteles.
          Eu cand spun despre cineva ca este hot nu este ceva comparativ...adica nu spun despre altii ca sunt buni .
          Nu mai amesteca borcanele...cand spun ca bese si familia lui au furat si fura, asta nu insemna ca-l laud sau disculp pe ponta, antonescu, iliescu, nastase, etc.
          Daca ii critic pe americani nu insemna ca automat ii iubesc pe rusi, chinezi, nord coreeni...asa cum deduc postacii fara scoala de pe aici.
          in rest, sa auzim numai de bine.:)
          • -1 (3 voturi)    
            Sau poate ca da... (Duminică, 17 noiembrie 2013, 19:30)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

            Daca tot spuneti de cineva ca ar fi hot, ar fi frumos sa va si bazati pe anumite fapte Altfel, le faceti jocul celor pe care nu ii disculpati.
            Poate va suna cunoscut citatul: "nu conteaza, a facut el ceva", sau: "intai il arestam si pe urma aflam"
            Cam asa ceva se intampla si in cazul acesta. Remarcati ca, prins din nou in ofsaid de propriile declaratii, premierul a facut pasul inpoi. Acuzele aduse initial procurorului Papici au fost declinate. Detaliile afacerii au fost facute publice. Pentru ca sa ramana in urma doar speculatii alimentate de eternul: "astia fura".

            Remarcati, va rog, ca am spus si mai sus: e firesc sa fie trasi la raspundere cei care triseaza. Ma astept ca daca va iesi la iveala incalcarea legii, cei vinovati sa fie trimisi in banca inculpatilor. Daca asta se va intampla, va felicit pentru victorie.

            Iar daca nu, felicitari pentru complicitatea la aceasta mascarada.
            • +2 (2 voturi)    
              Eu ma bazez pe precedente... (Luni, 18 noiembrie 2013, 10:40)

              dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

              Clare! Casa din Mihaileanu - luata - ILEGAL, doar nu ati fi vrut sa "recunoasca" dl. Bas. ca a facut o ilegalitate - spune ca va rezolva problema "imorala" si o rezolva - se inchide dosarul si dispar probele incriminatoare. Dosarul nu se judeca - de ce? ca are dl. Presh. imunitate totala? nu are cum sa aiba!
              • -2 (2 voturi)    
                Dupa care, va veni cineva sa spuna... (Luni, 18 noiembrie 2013, 15:30)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

                ..eu ma bazez pe precedentul Nana, care sebazeaza pe precedentul Mihaileanu, care se bazeaza pe precedentul Flota, si tot asa.

                Nu conteaza ca acestea au fost toate analizate, o fi facut el ceva, ca doar nu iese fum fara foc.

                Claritatea la care va referiti e destul de difuza. Nu, nu ma astept ca vreun invinuit sa recunoasca presupusa vina, dar ma pot astepta ca aceasta sa fie dovedita de acuzator. Si in cazul Mihaileanu nici n-ar fi prea greu: documentele tranzactiilor trebuie sa fie disponibile. Faptaul ca nici intr-un caz relativ usor nu s-a putut stabili o vinovatie ma duce cu gandul la concluzia fireasca: vinovatia nu exista.

                In schimb, scandall poate fi folosit pe viitor, pentru alte petarde.
                • +1 (1 vot)    
                  Imi place mie mult cum (Luni, 18 noiembrie 2013, 16:12)

                  dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

                  te faci ca nu stii ca s-a blocat dosarul in justitie, pe motiv ca dl. Bas. este Presh. si are imunitate. Datele sunt clare, dar nu se face nimic, manastire-ntr-un picior, ghici ciuperca a cui e justitia din Romania! Voi chiar credeti ca ne mai prostiti?!
                  • 0 (0 voturi)    
                    Despre ce imunitate este vorba? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:02)

                    Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

                    Faptele invocate in dosarul Flota s-au petrecut când presedintele Romaniei era altcineva. In plus, acuzatiile nu sunt de natura politica. Faptul ca dl. prim ministru - procuror isi aminteste de acest dosar când ii convine, fara insa sa aiba nici o initiativa in aceasta privita nu ma convinge decat ca, la fel ca in alte cazuri, subiectul e praf in ochii alegatorilor, menit sa mascheze manariile Puterii.
            • +1 (1 vot)    
              Hmmm (Marţi, 19 noiembrie 2013, 1:26)

              MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

              Eu ma bazez pe dosarele penale (6 la numar) facute de de Curtea de Conturi lui bese, udrea, cocos cu stransa legatura intre ei, care au fost sterse de un individ care a fost promovat de bese ca =judecator la Curtea Constitutionala=.
              • 0 (0 voturi)    
                Daca de la Curtea de Conturi... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:06)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

                ...au plecat dosare pe numele pe care le mentionati, aceste dosare nici nu aveau cum sa ajunga in instanta.
                Cat despre stersul lor, ma indoiesc ca exista, in procedurile institutiilor care lucreaza cu dosare, o asemenea procedura. Dosarele nu se sterg.
  • +9 (19 voturi)    
    Chiar... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 23:39)

    neddani [utilizator]

    am ridicat din sprincene cand am aflat ca Dl.Basescu
    si-a cumparat teren in Calarasi si si-a exercitat influenta politica.
    Intodeauna l-am stimat, apreciat si votat. Acum m-am convins ca nu m-am inselat. Este om de character sa stea cu "cartile pe fata", indifferent de fiica, sotie etc.
    Aceste scursuri aflate la putere mint si fac joaca de cuvinte.
    Sa traiti Dl. Presedinte si s'ajunget PM, fiindca este logic. Iarasi ia-ti ciuruit.
    Respectele mele.
    • 0 (4 voturi)    
      si ale mele ! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 12:53)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui neddani

      Este singurul politician cu atitudine de BARBAT !! Tere-l iubesc pe Traian Basescu !I imi doresc sa nu plece pe vapor, sa stea la carma GUVERNULUI viitor..Eu vorbesc serios !
      iata ce fel de varbati sunt: Varanul a facut pe el cand l-au luat la intrebari cu ICA, ILIESCU a chemat minerii sa-l apere, Constantinescu si-a piedut glasul de barbat si a inceput sa vorbeasca co o soprana de coloratura , Mitrea s-a ascuns in Parlament , Roman si-a schimbat nevasta si a facut un mostenitor al numelui Roman ! Scuze, daca am uitat sa omagiez pe cineva \, sunt atat de batrana ....Lista este deschisa ..
  • +8 (14 voturi)    
    legal si imoral? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 23:41)

    AlexRatoi [utilizator]

    Mi se pare legal ce a facut fata presedintelui, adica a luat un credit de la o banca cu acte, cu dobanda pentru un teren care valoreaza cat a primit. Toate actele sunt publice, nu are de ce sa fie acuzat presedintele sau fiica acestuia.

    Ce e imoral in poveste? implicarea CEC-ului, a lui Basescu pentru Ghetea.

    Si posibila utilizare a unui consilier prezidential si a unui procuror. Personal nu cred povestea cu procurorul, dar consilierul probabil ca l-a sfatuit.
    • -5 (19 voturi)    
      Imorale prietene is mult mai multe (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 0:53)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui AlexRatoi

      1. cuma jung unii notari de 20.000 de EU pe luna
      cu 5.70 la scoala

      de aici pleaca totul....

      2. cum saraceste un asa-zis "presedinte iubitor de tara" o tara intreaga in 10 ani
      Tara in care aduce Profesorii si medicii la sapa de lemn : 8-10 mil pentru debutanti bine instruiti e o bataie nesfarsita de joc si nici cei batrani nu sunt departe de ei...

      Asta in timp de, in tot acest timp fiicele sale prospera cu 20.000 de EU pe luna si devin Latifundiare cu 300 ha pornind de la o pregatire profesionala de 5.70

      si astea is numai primele doua puncte

      nu ma mai obosesc sa ti le enumar pe urmatoarele 20....
      • -1 (7 voturi)    
        Bai tovarase... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 7:57)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Se vede din comentariile tale ca in viata ta n-ai dat un examen adevarat!
        Nota de 5,75 obtinuta la un examen de titularizare pentru postul de notar public este o nota normala. Tine cont ca au fost scoase la concurs cam 45 de locuri si ca nota obtinuta de IB este cam a 35-a de sus in jos. Asta in conditiile in care au fost cca 1500 de candidati pe cele 45 de locuri. Logic, nota ei a fost mai mare decat a altor 1455 de pretendenti. Deci nu-i trebuia neaparat nota 10, era suficient sa obtina o nota mai mare decat a contracandidatilor, ceea ce a si reusit.
        Iti reamintesc ca la examenele de titularizare pe post pentru profesori, in fiecare an, 40% dintre acestia obtin note intre 1 si 3. Cu toate astea, toti acestia predau bine mersi la clase, in toate scolile si liceele din Romania. Doar ca nu sunt titulari pe post, sunt doar suplinitori.
        Daca vorbim de studii si pregatire profesionala, n-ar strica sa-ti aduci din cand in cand aminte ca Crin Antonescu a terminat facultatea cu media 6, in conditiile in care a ramas de doua ori repetent. Si a fost repartizat sa predea la tara, in judetul Vrancea. De-acolo a fost dat afara pentru incompetenta profesionala si mutat tot la tara la o scoala din judetul Tulcea. Iar acum o sa fie votat de tine si cei ca tine ditai presedintele tarii.
        La fel, n-ar strica sa-ti aduci aminte si cum a obtinut Victor Ponta titlul de doctor in drept si care au fost meritele sale profesionale cand activa ca si procuror.
        • -2 (8 voturi)    
          Ce vorbesti? "5" nota normala? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 13:39)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          1. Ce vorbesti?

          5.70 Nota "normala" ? Poate pentru tine.

          N-ai prea fost pe la scoala ...daca asta e nota mare la un concurs validat de Ministrul Justitiei...concurs care nu e olimpiada internationala de matematica

          Iata cum se canta Ode pe-aici Notelor de 5 !

          Azi maine ne spui ca si 4 e nota "normala'? Nu?

          Daca vreo fiica de presedinte va lua maine 4, vom afla ca si ea e o nota normala si ca te califica automat la un salariu de 21000 Eu pe luna, care si ala e "unul normal" nu?

          Si la BAC au fostr 40% sub nota 5 Dar asta nu inseamna ca "e normal". Clar?

          2. Apoi, Antonescu a fost de 2 ori repetent

          Compari "repetentii" cu cei care "abia trec clasa'

          si ne spui ca "e normal"

          Da, fata presedintelui a invatat mai bine la scoala
          ca Antonescu, daca asta iti tine de cald
          (ca n-am auzit de ea sa fi ramas repetenta)

          3. Mai ramane sa-i lauzi pe "plagiatori" si i-ai rezolvat pe toti cu laude!


          4. Singurele "salarii normale" dupa tine sunt cele de 200 EU pe luna luate de profesori si medici debutanti care au luat note de 9 si 10. ...?
          Astea "sunt castiguri corecte", dupa tine, NU?

          iar "5-ul merita 21.000 EU pe luna", nu?

          Chiar asa am ajuns? Sa cantam Ode si sa justificam Orice?
        • +2 (8 voturi)    
          nota 5,70 (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 15:40)

          T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          Domnule, Nota 5, 70 este 5, 70 si atat. Nu te mai stresa sa explici ca de fapt 5, 70 inseamna mai mult decat 5, 70. Ceea ce ai reusit sa demonstrezi este ca si ceilalti candidati sunt praf, ceea ce arata cam cine se face notar in tara asta. Pe de alta parte Ioana Basescu nu a excelat nicioadata prin nimic, nici la scoala, nici in afara scolii, asa ca nota respectiva este reprezentativa pentru o persoana mediocra. A ajuns sa lucreze intr-un notariat din capitala pentru ca este fiica lui Basescu, altfel se ducea acolo unde ii era locul: intr-un sat din Vrancea. Faptul ca si altii sunt la fel de mediocris sau chiar mai rau nu arata decat ca Basescu si familia nu sunt cu nimic mai buni decat "ceilalti".
          iar faptul ca dumneata si altii considerati normal ca o asemenea mediocritate sa ajunga in cativa ani la asemenea venituri si sa-si permita imprumuturi de un milion de euro fara nici cea mai mica problema arata ca tara asta este pe duca si apartine parvenitilor.
          • +1 (1 vot)    
            DEGEABA.... (Luni, 18 noiembrie 2013, 17:14)

            solar [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

            A-rt, nu ai dreptate. ticbis ti-a explicat clar cum devine povestea cu trestia si cu cu chestia. Sa dai un examen- concurs pentru 45 de locuri unde sunt 1500 de concurenti si sa te clasifici cu 5,70 este o performanta , CATEGORIC.Aceasta cifra nici nu mai poate fi considerata cu adevarat o nota, ci eventual un punctaj prin care sa departajezi 1500 de candidati. In stiinta Pedagogiei exista doua discipline separate care se cheama DOCIMOLOGIE si DEONTOLOGIE care cuprind adevarate teorii despre examinare si evaluarea cunostintelor. Oricat am vorbi noi aici de stramb si de alandala portocala, nu putem sa facem abstractie de ce spun aceste stiinte!! Ele exista oricum , fie ca stim de ele , fie ca NU.Poti zice ce vrei, dar nuse poate trece peste asa ceva,iar ceea ce spunem noi aici despre... "nota de 5,70" nu te indreptateste sa nu poti fi NEGAT, IN CUNOSTINTA DE CAUZA!!.
            Tine cont de asa ceva , altfel te desc alifici de la bun inceput in discutie.
            Asta e !!
      • +3 (9 voturi)    
        Ne prostesti in fata (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 8:43)

        MyShutGun [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Cine ti-a spus tie ca Base' a fost la guvernare timp de 10 ani?!??!!!!! Nu cumva inainte de cei 3 (trei) ani PDL au fost la guvernare PNL (+PSD)?
        • -1 (7 voturi)    
          N-a fost deloc la guvernare (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 13:49)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui MyShutGun

          Daca vrei tu "N-a fost deloc la guvernare"

          "E Ok asa?

          1. Uite, Eu am fost
          Ministrul Transporturilor
          Între
          30 aprilie 1991 –16 octombrie 1991
          16 octombrie 1991 –19 noiembrie 1992
          12 decembrie 1996 –11 februarie 1998
          17 aprilie 1998 –22 decembrie 1999
          22 decembrie 1999 – 26 iunie 2000

          2.Tot Eu am fost de 2 ori
          Primar general al municipiului București
          Între 26 iunie 2000 – 20 decembrie 2004

          3. Si tot eu am fost 10 ani presedinte
          Președinte al României
          Deținător actual
          din 20 decembrie 2004

          sursa de citit pentru tine:
          http://ro.wikipedia.org/wiki/Traian_B%C4%83sescu


          4. Asa ca "din cauza mea" castiga unii notarii de 5.70 -> 21.000 EU pe luna
          si tot "din cauza mea" castiga Profesorii si Medicii Debutanti de Nota 9 si 10
          200 EU pe luna
          E bine asa? Asta ne spui tu pe-aici?

          5. Dar, Poate ca de vina sunt cei ca tine, care au votat alternativ cand pe Iliescu si trupa cand pe Basescu si aceeasi trupa?

          La asta nu te-ai gandit , nu?

          Sau e foarte bine cum e, azi, in tara noastra, adica "Totul E Ok" Nu?
          (cum spun altii pe-aici)
      • -2 (8 voturi)    
        aceeasi intrebare si mirare (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 9:32)

        T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Aceeasi intrebare mi-am pus si am pus si eu la comentariile articolului pe aceeasi tema semnat de Tapalaga: cum se poate ca o mediocritate care in urma concursului a fost repartizata ca notar intr-un sat vrancean, a ajuns la venituri de zeci de mii de euro? Care mai e rolul unui concurs daca rezultatul poate fi conturnat fara probleme? Unde e diferenta de calitate si moralitate fata de alti politicieni, diferenta cu care Basescu ne-a impuiat capul ani de zile, daca se comporta ca un bisnitar care isi impinge copiii in fata, pentru ca are relatiile si banii necesari?
        Ce exemplu da presedintele si familia lui procedand asa, etaland fara rusine niste venituri obscene fata de munca prestasta si calitatile profesionale ale prestatarului?
        • +1 (5 voturi)    
          Putini oameni normali mai sunt in tara noastra (Duminică, 17 noiembrie 2013, 2:12)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

          Putini oameni normali mai sunt in tara noastra

          prin normali inteleg cei pe care nedreptatea din jurul lor sa-i doara si sa nu o tolereze

          din cauza asta suntem unde suntem azi.
      • 0 (8 voturi)    
        tu crezi ca alti notari castiga mai putin ? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 10:29)

        rakleta [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Din aia care au contracte babane ? Eu cred ca la fel ...
        • +1 (7 voturi)    
          Gasca nu e formata dintr-un singur om (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:46)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

          Gasca politruca care controleaza tagma notarilor

          nu e formata dintr-un singur om

          e la mintea cocosului...asta..
      • -1 (5 voturi)    
        pai... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 23:15)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        tinere chiar ai o fixatie....cu 5.70-ul lui IB fata de "peste 9.50"-ul tau...si o caruta de frustrari....mai ales ca e mult prea multa ura in tot ce scrii....ba chiar e suspect, mai ales ca zici ca ai votat cu Ratiu... mai bine ti-ai folosi timpul pentru a-ti imbunatati viata....si scapa de frustrari...
        • +1 (5 voturi)    
          Adica sa-nchidem ochii la smecherie (Duminică, 17 noiembrie 2013, 1:41)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

          Adica sa-nchidem ochii la smecheria
          furtul, nepotismul coruptia si tradarea de tara care ne-nconjoara de 23 de ani?

          Si "sa ne vedem de ale noastre"?
          "ca sa nu fim frustrati", Nu?

          Indemnuri Nemaintalnite
          in nici o epoca istorica a tarii noastre!
          Te-ai gandit mult la ele?

          Eu stiu, ca la scoala te invata sa fii cinstit demn
          sa-ti aperi tara si s-o iubesti si sa nu accepti minciuna , hotia, nepotismul, coruptia nedreptatea si smecheria?

          Tu ce ai invatat la scoala?
          • +1 (3 voturi)    
            pai... (Duminică, 17 noiembrie 2013, 19:42)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

            tinere, nu esti singurul care a terminat cu "peste 9.50"...mai sunt si altii...ce am invatat in scoli, si folosesc....lista ar fi prea lunga...insa pe scurt: ratiunea...logica si bunul simt...
            daca n-ai aflat la scoala si de la viata, lumea nu a fost, nu este si nu va fi un loc perfect...pe fond, sunt de acord cu tine, pe forma insa, esti deplorabil...
            n-am indemnat pe nimeni la nimic...ti-am recomandat TIE, si atat, sa-ti analizezi frustarile...asa ca s-ar fi scris "Indemnuri nemaintalnite"...si nu vad legatura cu istoria...
            • -2 (2 voturi)    
              Deci nimic despre legalizarea hotiei (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:46)

              alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

              Deci nimic despre legalizarea hotiei , nu?

              Sa fii nevasta lui Tariceanu si sa iei 1 milion de ;la Ford ca Notar "e de bine"

              Sau sa fii
              preferata bancilor ca rudele notariale ale lui Mitrea e tot de bine, nu?

              Ca sa nu vorbim de smecheri propui:
              "Sa ne analizam fiecare freudian nu? in scopul de a nu zicem mai nimic despre smecherii hotii si coruptie? "

              Dar ce anuem te califica pe tine sa daia stfel de sfaturi in public?
              Ce meserie ai si pentru cine ai lucrat
              de propagi ca un propagandist politrc sa nu deschidem gura despre smecheri si smecherii?

              Prezinta-te sa stim cine vorbeste si ne da sfaturi!

              - ce studii ai?
              - familie ?
              - ce avere ai si cum ai dobandit-o ?
              - ce meserie practici?
              - experienta in meserie si pe unde ai lucrat?

              Ai vazut ca eu am spus cam cine sunt ...
            • -2 (2 voturi)    
              n-are nici o legatura (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:59)

              alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

              n-are nici o legatura media mea (peste 9.50 nu 9.50 ca sa te corectez) cu subiectul

              am spus cine sunt doar pentru ca aplaudaci
              si smecheri ca tine au declarat minciuni despre cine as fi ....

              mediile nu conteaza atat timp cat iti vezi de treaba ta...conteaza ce anume stii sa faci
              si daca esti cinstit si corect :
              Conteaza si sa nu tolerezi hotia smecheria si nedreptatea din jurul tau: atat!

              Chestii care pe tine nu prea vad sa te preocupe.
              • 0 (0 voturi)    
                pai... (Joi, 21 noiembrie 2013, 4:08)

                gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

                primo:se pare ca nu prea obisnuiesti sa citesti ci mai degraba te repezi sa comentezi pe "nemestecate....citeste cu atentie comentariul meu : "peste 9.50" am spus...te-am citat ( cu ghilimele! ) deci din start pot considera ca ai o abordare agresiva...si...citatul cu analiza freudiana nu-mi apartine...
                secundo: lucrez pentru o companie daneza...am un master sub egida unei apreciate universitati britanice(da-mi o adresa valida de mail sa-ti trimit o copie) si o caruta de specializari in domeniul meu de activitate...daca astepti nume, n-ai sa vezi...e prea...cum sa spun....personal...
                terzo: tocmai pentru ca nu tolerez hotia, smecheria si nedreptatea am ales sa lucrez pentru cei care au criterii si standarde reale de apreciere a performantei, care nu pretind si chiar interzic sa dai mita pentru a "nivela" anumite situatii in interactiunea cu terzi colaboratori...
                quarto: fiul cel mare este medic rezident in cardiologie...poate-ti suna un clopotel...cel mic inca invata...sa devina tot medic...
                ultimo:cine spunea ca mediile conteaza?...preocuparile mele...e. putin cam complicat...apropo, intre "hotia" si "smecheria" lipseste o virgula!
                ce zici, ma ridic la un nivel cel putin acceptabil pentru tine?
    • +5 (7 voturi)    
      ce sa spun ! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 12:57)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui AlexRatoi

      Foarte bine l-a sfatuit ! Am cumpart si eu pamant in Calarasi, la Fundulea. Cel mai bun pamant din Lume! Cumparati si voi , ca va fi bine ! Agricultura si turismul ..ne vor salva, daca vom avea autostrazi ca in Turcia !! Succes marilor proiecte, domnule Sova!
  • -2 (20 voturi)    
    Ha,ha ha,... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 0:47)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    În comuna Nana - terenul cumpărat de la un italian cu sediul în Monaco ? Dacă nici asta nu e spălare de bani...
    • 0 (10 voturi)    
      Drept e ca... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 9:18)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      se califica perfect ca potential de spalare de bani, pentru acum si pentru mai tarziu. Daca acum doar s-a legalizat un drept de proprietate anterior?
  • -1 (11 voturi)    
    extazul comentatorilor (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 6:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    toti comentatorii cazuti in kur de "temeritatea" gestului (copie de smen ca atunci cand a demisionat eba din pdl ) mie imi seamana cu bancul cu negrii aia cu " mai plimb-o!...
  • -2 (12 voturi)    
    Ce corecta e familia Basescu! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 8:38)

    MihaelaNeacsu1313048163125 [anonim]

    Chelul isi pune mana-n cap! Ce repede a sarit cu documentul,suspect de repede! Italianul ala cum o fi obtinut terenurile de face pe samsarul acum ?
  • +2 (12 voturi)    
    re Alex1234.... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 10:50)

    luci30 [utilizator]

    pe subiect esti putin alaturea.Nu se discuta aici despre calitati profesionale ,sau intelectuale ale fiicei presedintelui ci despre transparenta contractului.Nu poti sa invinuiesti presedintele 100% de proasta guvernare -pus,,la colt,,de doua ori de politicieni de teapa lui Ponta,Antonescu,Zgonea&Co.Asa ca sa nu amestecam mere cu pere....spre deliciul unora.
    • -1 (11 voturi)    
      Ne spui tu "ce se discuta"? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 12:18)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      Ne spui tu "ce se discuta"? Si mai ales "Ce sa nu se discute"?

      Se discuta cum e facut sistemul nostru politic si social , daca nu ai aflat asta pana acuma !

      Cat de incorect e sistemul nostru social si politic construit !

      Cat de incorect e : Daca in interiorul lui un functionar de stat

      care termina scoala cu 5.70

      castiga 21.000 de EURO pe luna sau pe acolo...

      (Notarii sunt echivalati cu functionarii de stat chiar daca sunt privati si sunt o tagma controlata de oamenii politici in marea majoritate a ei in sensul ca marile tranzactii banoase sunt directionate spre anumiti notari)


      in timp ce un profesor si un medic debutant castiga

      de 100 de ori mai putin adica 200 De EU pe luna.

      E bine asa? Ti se pare Corect?


      (fata presedintelui e doar un exemplu in aceasta
      discutie si crede-ma nu am nimic cu ea, apreciez ca
      a facut contractul public si ca e o fiinta discreta, dar din pacate beneficiaza de 'avantajele sistemului" asa cum e el facut adica prost si incorect
      Comparata insa cu Mizeria lui Nastase care a vandut Tot Petrolul Romanesc pe nimic chestia asta cu 300 ha pe un credit de 1milionEU, e floare la ureche)
      • +1 (5 voturi)    
        re alex1234.... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 16:25)

        luci30 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        sa discutam pe concret,in sensul ca tranzactia s-a facut legal cu o banca romaneasca ,ok,credit ipotecar in care banca -cec-ul romanesc si-a rezervat toate drepturile in caz de neplata....Vi acuma si-mi descri toata ,,mizeria in care se afla invatamintul si sanatatea in tara ....medici si profesori prost platiti,, ok.Si eu vin si iti spun ca in invatamint platim manuale,carti si caiete speciale,igienizare,securitatea scolii,psihologi,rang didactic ca sa ne aflam in situatia de-a ne trimitem copiii la scoala unde profesorii ,dirigintii,directorii sunt slab pregatiti,unde nu exista respect ,pregatire profesionala si nici didactica.Faci un efort material substantial sa-ti educi copilul, ca sa dai de exemple de agresiune fizica si morala in mediul in care tu speri sa se faca educatie copilului tau(agresiuni sexuale,materiale,si fizice)citeste presa sociala nu doar politica.Apoi despre medici ca bietii ,ca vai ce salarii mizerii au crezind ca trebuiesc rasplatiti de societate pt. efortul depus in anii de facultate -salarii plus plicul ajuns obligatoriu-uitindu-se defapt ca nu societatea l-a pus sa faca aceasta nobila meserie alegindu-si profesia cu buna stiinta ,cu toate bunele si relele...De aia zic,sa ,,plivim buruienile,,din societate si politic din media si social si poate poate ajungem la liman.....
  • +2 (8 voturi)    
    Cred ca Liberul Arbitru, (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 10:55)

    Kappa [utilizator]

    lasind deoparte problemele legate de religia particulara a individului, iti da voie sa fii si bou cu coarne si fiinta dotata cu inteligenta.
    Piratule, iar le-ai tras-o.
    Problema Dvs.este alta: ce faci cu 70% purtatori de coarne?
    Al Dvs.cu respect.
  • +3 (5 voturi)    
    o singură ciudățenie (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:16)

    Radu_Luci [utilizator]

    notarii au o grilă de evaluare a terenurilor, cu prețul minim pe mp, pentru calcularea taxelor notariale. nu știu care este valoarea pe mp sau pe ha în zona aceea, dar din contractul publicat (un gest lăudabil, de altfel) reies două valori, care diferă destul de mult.
    astfel, suma împrumutată + avansul (1,3 mil. euro) dau 2 lei/mp sau 20.000 RON/ha. aceasta (total 1,3 mil. euro) este și suma menționată în contractul de vânzare-cumpărare.
    totuși, în penultima pagină din contractul de împrumut se precizează o valoare a terenului evaluată de către bancă la 7,2 mil. lei, adică 2,48 lei/mp sau 24.800 RON/ha.
    nu știu dacă așa se procedează la un credit, pentru că nu mă pricep la chițibușuri de-astea economico-notariale și m-am ferit cât am putut de bănci. estimarea e clar în favoarea băncii, care ar ieși în câștig dacă împrumutatul ar abandona rambursarea creditului. așadar, este corect să existe un preț (5,8 mil. lei) diferit de cel estimat de bancă pentru garanție (respectiv 7,2 mil. lei)?
    • +2 (8 voturi)    
      este corect .. (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 13:04)

      proletara [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

      Pamantul nu - si micsoreaza valoarea ..sa vedeti anul viitor ce preturi vor fi ! Nu va chinuiti sa aflati toate normele si regulamentele interne ale bancilor privind creditarea ! Sunt destule si puse la punct! Mai bine ar fi sa carcotim pe alte teme : gazele de sist.. ce calamitate ar fi daca s-ar accepta ce vor americanii ..Mai bine murim de frig sau ne incalzim in cojoace decat sa distrugen ecosistemul ...Lasati creditul Ioanei Basescu ca-i okey , mai draga!
  • +1 (11 voturi)    
    Limita de creditare pentru muritorii de rand (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 11:45)

    alex1234 [utilizator]

    http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/ce-i-spune-cec-ul-unui-muritor-de-rind-valoarea-admisa-pentru-acest-tip-de-credit-este-2-800-000-lei-100374.html

    Limita la creditul agricol : 2.800.000 RON

    Cat a luat fata presedinbtelui

    PESTE 1 milion de Euro

    ADICA aprox. 4.600.000 RON


    Concluzie: S-a dat un credit preferential?

    Da s-a Dat!
    • +1 (3 voturi)    
      Esti dus! (Duminică, 17 noiembrie 2013, 13:03)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Plafonul de creditare de 700 mii euro este un prag conventional. Orice functionar din banca are dreptul sa evalueze si sa acorde credit in limita acestei sume. Dar oricand, oricine poate obtine un credit peste aceasta suma daca primeste aprobarea speciala a consiliului de administratie al bancii. La CEC Bank membrii consiliului de administratie sunt numiti de USL, deci toata teoria ta cade din start! Daca ai un venit sigur si de durata de peste 20000 de euro, te rog sa te duci la oricare banca vrei tu si te asigur ca ti se va aproba un credit de 1 mil de euro in trei zile! Aici nu e vorba de influente sau de pile, este vorba de interesul bancii, asemenea clienti fiind visul oricarui bancher din lumea asta!
      Daca Bill Gates solicita maine un credit de 200 mil euro de la CEC Bank, te asigur ca ii va fi aprobat a doua zi! Fara nicio pila sau interventie!!!
  • +1 (5 voturi)    
    problema (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 21:53)

    TRABI [utilizator]

    Vedeti , astea sunt subiecte prin care se verifica din cand in cand ce ar trbui sa le dai romanilor ca sa le abati atentia de la hotia care curge ca apa la Verdun .
    Nu invatati nimic unul de la celalalt disputand o escrocherie ieftina a pampalailor de la conducere pana jos . Tinta noastra este sa gasim cai prin care sa scapam de tradatorii de tara si neam si sa ajungem sa ne impartim si noi din putinul care a mai ramas . Poate ar trebui sa analizam cu functioneaza ,de exemplu , achizitia si arenda terenurilor in Spania , Germania , Franta si mai ales cum este urmarita gestionarea banilor , terenurilor , functionarea fiscului , de catre guvern , cum se fac raportarile guvernului in camere , etac
    Cred ca asa avem de invatat si poate vom privi altfel adunatura de neputinciosi conducatori romani la nivel european si mondial . Scuze !
    • 0 (2 voturi)    
      Si asa mai apare cate unul, (Luni, 18 noiembrie 2013, 15:04)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      care ne spune ca nu aici sunt hotii, cautati-i in alta parte, ca vulpea mincinoasa din fabula cu ursul - o apuci de laba si ea spune; tragi de unciot de lemn! vrajeala, domnule Trabi, tradatorii de neam si tara sunt aia care ne fura pe fata si ne zic ca asta-i capitalism! In Germania, Spania, Franta, presedintele care facea suveica asta ar fi trebuit sa-si dea demisia!
      • +1 (1 vot)    
        NU (Luni, 18 noiembrie 2013, 20:08)

        TRABI [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        Nu despre ce zici dumneata am punctat .
        Citeste si ultima fraza .
  • +3 (3 voturi)    
    servitori (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 22:51)

    radu9931 [utilizator]

    nu credeam ca pe sit-ul asta sunt atatia servitori.
    • -1 (7 voturi)    
      Ma bucur ca ti-ai dat seama... (Duminică, 17 noiembrie 2013, 2:43)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui radu9931

      Ma bucur ca ti-ai dat seama...

      A meritat efortul meu ...nu?
      • -1 (3 voturi)    
        A meritat si merita inca! (Luni, 18 noiembrie 2013, 15:15)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Tin-te tare, tata, ca incearca sa ne faca din vorbe cum ne-a facut dl. Bas. din '90 incoace! Dl. Presh. are multi followers care cred ca mai merge cu prostirea in fata - gen dna. E.U.
  • +1 (7 voturi)    
    V-aduceti aminte cand ne explica Basescu (Duminică, 17 noiembrie 2013, 2:41)

    alex1234 [utilizator]

    V-aduceti aminte cand ne explica Basescu
    "ca de-aia au Profesorii salariu mai mic"
    pentru ca ei Lucreaza de fapt "mai putine Ore"?

    Cat tupeu! Cand fiica lui ia 20.000 de mii de EU pe luna
    adica de 100 de ori mai mult ca un profesor debutant din taxele fixate de Stat pentru notari si din redirectionarile tranzactionale ale unora ....
    Va intreb:
    Lucreaza fiica presedintelui de 100 de ori mai mult ca un profesor sau ca un medic debutant de ia atatia bani?

    ---------------------------------------------------------
    V-aduceti aminte cum il mai injura Basescu
    mai ieri
    pe "bugetarul cel gras" cocotat in spinarea
    "privatului cel slab" ?

    Cat tupeu! Cand fiica lui ia 20.000 de mii de EU pe luna
    din taxele fixate de Stat (si de nimeni altcineva) pentru notari (si din redirectionarile tranzactionale ale unora pe care sa se aplice acele taxe)....

    Iata ca o buna parte din banii Statului sunt "redirectionati" catre notarii "privatizati" ai sistemului
    politic in loc ca acesti bani sa intre direct in Bugetul Statului...

    Daca acesti Notari ar fi niste simpli salariati ai Statului angajati cu 2000 EU pe luna care ar fi un salariu f. bun pentru care multi absolventi de drept de nota 9 si 10 s-ar angaja rapid ca notari),

    Iar grosul celorllati bani pana la 20.000 ar reveni Statului....ca tot se plange Basescu "ca Statul nu are bani" de atatia "grasani"....

    Deci din cei 18.000 de euro economisiti pe luna de la un Notar Banos s-ar putea creste salariu la 90 de profesori si medici cu 200 de EU pe luna in plus.

    De la 1000 de notari banosi din cei 2500 ai sistemului
    Notarial
    s-ar putea mari salariile la 90 x 1000 adica la 90.000
    de profesori si medici cu 200 de EU pe luna.


    Si se mai plang "politicienii nostrii ca nu sunt bani", Nu?


    Va dati seama ce simplu ar fi ?

    Daca ati vota pe cineva cinstit si corect!
    S-ar putea rezolva de maine si nu numai chestia
    asta ci inca 1000 alte smecherii...
    • +3 (5 voturi)    
      Aberatii... (Duminică, 17 noiembrie 2013, 10:33)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      D-le, te faci de ras!
      Meseria de notar public este o meserie liberala. Notarii publici nu sunt bugetari, nu sunt platiti de la buget. Ei functioneaza in baza unor legi stabilite de catre Guvernul si Parlamentul Romaniei in accord cu legislatia si normele europene si practica tarifele impuse de catre norme elaborate de Ministerul Justitiei.
      Ca sa intelegi mai bine, fiecare dintre cei 600 de parlamentari castiga lunar peste 15000 euro (salariu, indemnizatii, birou parlamentar, sofer, consilieri, sediu, diurna, cazare, transport, etc). Astia sunt platiti de la buget, adica in fiecare zi o parte din munca fiecarui roman se duce pentru plata parlamentarilor. In schimb, niciun roman nu plateste niciun sfant pentru leafa unui notar public atata timp cat nu calca pragul unui birou notarial. Sunt milioane de romani care n-au avut nevoie de notar niciodata in viata lor, cel mult doar pentru o copie legalizata. Este la fel ca si la avocati, nimeni nu contribuie la leafa acestora atat timp cat n-are nevoie de ei.
      In ceea ce priveste competenta profesionala, ar fi ideal ca sa avem numai profesori, medici, notari, judecatori, parlamentari, avocati, ministrii, directori, sefi, manageri, etc.cu medii de absolvire de la 10 in sus. Dar asta e o utopie care nu exista in nicio tara din lumea asta, indiferent cat de dezvoltata ar fi aceasta. Deci e absurd sa discutam despre valoarea si competenta profesionala si sa facem o revolutie pe tema asta la scara intregii tari si in toate domeniile de activitate incepand cu persoana Ioanei Basescu. Daca vrem asa ceva, ar trebui sa incepem fiecare, toti cei 20 mil de cetateni, cu propria noastra persoana. Altfel nu se poate!
      In rest, ai grija: Antena 3 dauneaza grav sanatatii mintale! Ideile pe care le prezinti in sute de comentarii sunt extrem de putine si alarmant de fixe. Iar faptul ca sunt lipsite de logica si absurde poate conduce la o banuiala de patologie. Scuza-ma!
      • -3 (3 voturi)    
        Ioana Basescu e Exemplu care face Regula (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:40)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        Ioana Basescu e Exemplu care face Regula
      • 0 (2 voturi)    
        "E absurd" da (Luni, 18 noiembrie 2013, 14:48)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        Spui "e absurd sa discutam despre valoarea si competenta profesionala"

        Deci sa-i lasam sa faca smecherii si sa fure legal si sa nu zicem nimic?

        Caci

        Spui "e absurd sa discutam despre valoarea si competenta profesionala"

        Am trait sa o aud si pe asta....pe site-ul HotNews
        • +1 (1 vot)    
          Nu ma mir ca nu intelegi nimic! (Marţi, 19 noiembrie 2013, 10:36)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          D-le, repet, te faci de ras!
          In societatea noastra sunt sute de mii de medici, profesori, avocati, politicieni, manageri, primari, directori care ar pica fara probleme si cel mai banal test de competenta profesionala.
          Unii ne educa copiii in scoli, pe mana altora ne incredintam sanatatea proprie, de la altii asteptam sa ni se faca dreptate in justitie, altii ne conduc destinele, etc. Si mie mi-ar placea sa stiu ca copilul meu are la scoala doar profesori cu 10 la examenul de titularizare, sa ma duc la medic si sa-i cer diploma de absolvire si sa refuz sa ma tratez la el daca nu a avut 10 pe linie, sa recuz un judecator intr-un proces pentru ca n-a avut 10 la concursul pentru ocuparea postului, sa-mi contest directorul de la locul de munca pentru ca n-a fost sef de promotie, sa colind birourile notariale si sa nu accept sa-mi faca o copie legalizata decat daca la concursul pentru titularizare a obtinut de la 5,70 in sus, sa pot da jos din functie un prim ministru dovedit pentru furt intelectual, sa elimin un candidat la presedentia tarii care a ramas doi ani repetent in facultate, sa contest un primar ca si Vanghele care n-are nici BAC-ul promovat, etc...!!!
          Din pacate nu se poate! Asta a fost contextul folosit pentru cauvintele "absurd" si "utopic"!
          Din toate comentariile tale reiese ca pe tine nu te deranjeaza deloc lucrurile astea; tu doar vrei ca Ioana Basescu sa fie data afara din notariat pentru ca n-a luat decat 5,70 la concurs!
          PS: te rog sa comentezi si faptul ca Sorin Rosca Stanescu a luat acum 4 ani un credit de 3 mil de euro de la BRD din care n-a fost in stare sa achite pana in prezent nici o rata!!! Sau comenteaza faptul ca Dan Voiculescu a platit 100 mii de euro pentru un teren agricol de 2600 ha cumparat de la stat (adica de la tine!) si care era evaluat la 16 mil de euro!
          Jafurile astea nu te mai indigneaza????? Sau astea nu conteaza...? Dar se pare ca pentru tine coruptia incepe si se termina cu Ioana Basescu!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Veninul lui Felix si Nascase varsat prin Ponta (Duminică, 17 noiembrie 2013, 11:44)

    Roscko [utilizator]

    Ponta - Coada de topor a tuturor evazionistilor si puscariabililor din societatea romaneasca masati in special in PSD si PC dar si in PNL si PDL. Toti formaeza o gasca care capuseaza populatia cinstita a acestei tari, platitori de taxe si impozite. Pentru a-si acoperi propria lor hotie, inventeaza, acuza si blameaza tocmai pe cei care doresc instaurarea ordinii si a legii. Culmea culmilor, Voiculescu, un securist care si-a turnat propria sa familie, care a obtinut credite imense si care a spoliat societatile de stat prin contracte oneroase, intocmite cu manageri fara constiinta cumparati cu un pumn de maruntis, are acum intentia de a incrimina cu inalta tradare pe presedintele tarii, singurul care nu a putut fi corupt. A evitat prin toate mijloacele sa respunda in fata legii pentru faptele sale -ICA, baietii destepti de la Hidroelectrica, sau credite fara acoperire obtinute prin influenta securista, intrand si iesind din Parlament dupa bunul sau plac. Acum ca i se apropie judecata si se profileaza tot mai clar puscaria, arunca tot veninul din el doar ar reusi prin aceasta sa-si omoare adversarul. Basescu a suportat toate injuriile, jignirile, si suspendarile, cu stoicism, sperand ca va veni si ziua judecatii. IATA CA ZIUA JUDECATII A SOSIT SI PENTRU VOICULESCU, SI SE VA FACE DREPTATE!