Exclusiv Hotnews.ro

Editorul NewEurope, Basil Coronakis: Am vorbit cu Dan Voiculescu inainte de publicarea articolului Basescu, ultimul autocrat al Europei / Voiculescu nu are nici o legatura de afaceri cu publicatia, dar ne cunoastem de multi ani

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:11 Actualitate | Esenţial

Basil Koronakis
Foto: Facebook
Editorul NewEurope, Basil Coronakis, a declarat, marti, intr-un interviu telefonic pentru HotNews.ro, ca Dan Voiculescu nu are nici o legatura de afaceri cu actionariatul publicatiei de la Bruxelles, dar a admis ca-l cunoaste, ca in trecut a scos versiunea tiparita a publicatiei la una din tipografiile lui Voiculescu de la Bucuresti si ca s-a consultat cu el telefonic inainte de publicarea articolului "Basescu, ultimul autocrat al Europei". Coronakis, care a contactat Hotnews.ro dupa ce, marti, am facut o vizita la redactia New Europe din Bruxelles unde nu am gasit nici un reprezentant al echipei editoriale, a mai spus ca semnatura autorului, Dietmar Bergtahl, este un pseudonim folosit de unul dintre asociatii NewEurope. Acesta a preferat sa foloseasca un pseudonim, sustine Konorakis, fiind vorba de un subiect sensibil care i-ar fi pus autorului "viata in pericol".

Saptamanalul New Europe a publicat saptamana trecuta un articol in care seful statului era catalogat drept “ultimul autocart al Europei” si ca isi bazeaza puterea pe un “control total al serviciilor secrete si al unor institutii cheie in stat”.

Seful statului afirmase, luni, 11 noiembrie, intr-un interviu la postul B1TV, despre articolul din NewEurope: “E publicatia lui Voiculescu, lasati-ma in pace. E exact mesajul lui Voiculescu si al Antenelor. O sa vedeti ca intr-o anumita perioada a apartinut trustului Intact, dupa care, pentru a-l neutraliza, se pare ca actionariatul a devenit unul din Grecia. Eu m-as gandi la relatii pe care Voiculescu le-a avut cu o anumita firma greceasca care a detinut Loteria”.

Marti, 12 noiembrie, la sediul NewEurope din Bruxelles, am intalnit un sigur reprezentant al publicatiei, care s-a prezentat drept Rami. Acesta a spus ca proprietarii afacerii sunt greci, dar a afirmat ca nu-l cunoaste pe autorul articolului, Dietmar Bergtahl, despre care a spus ca este probabil “o sursa externa”. Cateva ore mai tarziu am fost contactat de o persoana care s-a prezentat drept Basil Coronakis, directorul NewEurope. Acesta ne-a declarat ca Dietmar Bergthal este un pseudonim folosit de unul dintre asociati, care a semnat articolul sub pseudonim.

Coronakis a mai spus ca proprietarii NewEurope nu au legatura cu Dan Voiculescu, dar ca in urma cu mai bine de zece ani publicatia a utilizat tipografia sa din Bucuresti pentru a scoate versiunea tiparita a publicatiei. “Am scos publicatia la Voiculescu pentru ca erau costurile mai mici, dar asta era inainte de 2000”, a precizat Basil Coronakis. “Am vorbit cu Voiculescu, dar si cu alti 7-8 europarlamentari cand am primit pe birou articolul despre Traian Basescu pentru a verifica informatiile, insa articolul nu a fost influentat de acesta”, a mai spus directorul publicatiei.

“Cred ca jurnalistii mei au facut o treaba foarte buna”, a ma spus Coronakis, adaugand ca publicatia este deschisa tuturor punctelor de vedere. Intrebat ce a determinat publicarea articolului, Coronakis a afirmat ca nu i se pare in regula ca un presedinte care a pierdut referendumul din 2012 cu peste 80% sa fie inca in functie.

El a mai dat si exemplul lui Valentin Preda, prezentat drept o victima a regimului Basescu. Secretarul de stat in ministerul transporturilor, Valentin Preda, a fost acuzat, in februarie 2013, de procurorii DNA “de complicitate la folosirea, in mod direct sau indirect, de informatii ce nu sunt destinate publicitatii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la asemenea informatii in legatura cu fapte de coruptie si infractiunea de detinere, in afara indatoririlor de serviciu, a unui document ce constituie secret de stat.”

In editia tiparita a publicatiei NewEurope, in numarul anterior publicarii articolului despre Traian Basescu, apare un articol nesemnat despre fostul secretar de stat este prezentat drept o victima a procurorilor. “According to the authorities, Preda had an accomplice – the police commissioner Dan Emil Manolachi, who had allegedly supplied Preda with the secret documents. Sources have claimed that Preda was asked to testify that these secret documents were destined for Romania's Vice Prime Minister Liviu Dragnea. And ever since, there has been silence...It is worth noting that the last big project Preda had been working on before his dismissal was a European project, which now been frozen. The project involves the European Union Strategy for the Danube Region to improve the conditions of navigability on the Danube Romanian – Bulgarian common sector. A memorandum of Understanding had been signed by the governments of Romania and Bulgaria in October”.

In alt articol nesemnat din luna iunie, New Europe ii ia apararea lui Valentin Preda si insoteste articolul cu poza lui Traian Basescu.

De remarcat si faptul ca NewEurope a abordat si cazul Sorin Alexandrescu, directorul Antena Grup acuzat de santaj, prezentind ancheta DNA drept un abuz al sistemului judiciar. Articolul din publicatia lui Basil Coronakis a fost apoi preluat de Antena 3 si Antena 1.

NewEurope apare la Bruxelles ca publicatie gratuita din 1993 si, potrivit directorului Basil Coronakis, are peste 30 de colaboratori, inclusiv din Romania. Unul dintre romanii care semneaza in New Europe este europarlamentarul social - democrat Corina Cretu. In septembrie, Corina Cretu a publicat un text despre extremism, dupa ce in iulie 2012 scrisese un text in care il ataca pe Traian Basescu si il lauda pe Victor Ponta.

Potrivit paginii sale de Facebook, Basil Coronakis este CEO al New Europe din 1978 si este absolvent al Universitatii din Napoli.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9370 vizualizari

  • +54 (64 voturi)    
    QED (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:18)

    grongobar [utilizator]

    quod erat demonstrandum ! minciunile varaniene au picioare scurte,pacat ca sunt finantate din banii nostri,furati cu firma crescent .
    • -19 (21 voturi)    
      Cine adica: "banii nostri" (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 15:58)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Vorbesti de banii securistilor sau nomenclaturistilor cum a fost bas de exemplu? Banii lor au fost furati de crescend?
      • +16 (18 voturi)    
        asa (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:39)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

        asa,banii nostrii.adica ai tarii,ai Romaniei deci si ai tai care stai bouche bee la antena 3.
    • +13 (15 voturi)    
      Ce mint astia!!! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 16:23)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Aha, a vorbit cu Felix inainte de publicare, pe care il cunoste de mai multi ani!..Atunci il cred!.
    • -23 (27 voturi)    
      sa raspunda infractorul Basescu (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 16:32)

      Aiko 100 [anonim] i-a raspuns lui grongobar

      Lucrurile sunt simple si extrem de clare. Basescu a facut foarte mult rau societatii romanesti si in consecinta trebuie sa fie tras la raspundere.
      • +14 (14 voturi)    
        detergent (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:40)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Aiko 100

        firmele lui felix produc si detergent ? pentru spalat creierul,ma refer.
      • +8 (8 voturi)    
        Basescu (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:14)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Aiko 100

        a facut foarte mult rau unei parti a societatii romanesti: puscariabililor. Asa isi imagineaza ei. In fond e foarte normal ca cine a calcat pe bec sa plateasca indiferent de pile, cunostinte, reletii.
    • -18 (20 voturi)    
      vb prostii (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 16:58)

      sandra.renetova [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      @QED, nu sunt minciuni. Un articol scris exact cum trebuie, bazat pe fapte, lucruri care s-au intamplat si nu fictiuni! Nu ai cum sa contesti asta.
      • +12 (14 voturi)    
        asa-i (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:42)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui sandra.renetova

        tot ce comanda varanul e perfect si toti cei ce il contesta "vb prostii".asta in cel mai bun caz ...
      • +8 (8 voturi)    
        Verdict The Guardian: (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:18)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui sandra.renetova

        Ponta, alaturi de Orban si Putin, printre dictatorii Europei de Est. O noua generatie de autocrati se ridica in Europa Rasariteana, punand la incercare tinerele democratii din fostul spatiu de influenta sovietica. Printre acestia, ziarul britanic The Guardian il enumera, intr-un articol consacrat in buna masura sefului executivului de la Budapesta, Viktor Orban, si pe premierul roman Victor Ponta, acestuia din urma descriindu- i caracteristicile de autocrat astfel: "In Romania, anul trecut, premierul Victor Ponta a incercat ceea ce a fost in larga masura considerata a fi o lovitura de stat constitutionala esuata cu scopul de a-si inlatura rivalul politic si dusmanul, presedintele Traian Basescu. A dat gres" scrie publicatia citata.
  • +47 (49 voturi)    
    Nu-i nimic (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:20)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Apare inca o comisie parlamentara si decid ei ce e bine sau rau.
  • +41 (45 voturi)    
    tonomate, tonomate ..... (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:21)

    cbogdan [utilizator]

    Adica ce, " tonomate " sunt numai in Romania ? Sa fim seriosi !
  • +36 (38 voturi)    
    this is why there are friends? (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:25)

    ..13 [utilizator]

    Adica ca sa dezinformeze?

    CNA poate sa fie sesizat in acest caz?

    Finally, who is responsable for? The publisher or the writer?

    Cat de mare este caracatita dezinformarii?
    • +19 (21 voturi)    
      caracatita.... (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 15:19)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ....dezinformarii este insusi sistemul politic actual, unde alegerile sunt castigate pe baza minciunilor electorale.

      Nea "smecherakis" asta, face parte din sistem si s-a lipit si el de buzunarele noastre ca deh, are "cunostinte" vechi pe aici.

      Adevarata problema nu este numarul zvonerilor si al raspandacilor ci numarul prostilor care "pun botul" , "o iau in freza" de 23 de ani si tot nu se invata minte.
      • 0 (0 voturi)    
        nedumerire (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:06)

        ValeriuLuca [anonim] i-a raspuns lui translativus

        pai daca am citit toate comentariile publicate am ajuns in situatia ca nu mai cred pe nimeni si am sa iau in consideratie ce a zis nemuritorul Caragiale .Atunci eu cu cine sa votez ca nu mai inteleg nimic.
  • -32 (40 voturi)    
    hehe (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:27)

    Mazeta [utilizator]

    Articolul din NewEurope, împotriva lui Băsescu, îmi amintește de articolele de pe blogul lui The Economist, în favoarea lui Băsescu. De când nimeni nu mai dă doi bani pe presa românească, unii s-au gândit că ne putem bălăcări la fel de bine și în engleză, că românii îs poligloți.
    • +29 (35 voturi)    
      Sigur ca da... (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:42)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce ti-e The Economist, ce ti-e New Europe? Aceeasi anvergura.
      Cam la fel putem face o comparatie intre Nature si Revista de Stiinta si Tehnica a Facultatii Hyperion. Tot un drac, nu-i asa?
    • +29 (31 voturi)    
      ha,ha,ha... (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:46)

      frederik [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cum dreaq sa compari The Economist cu haznaua asta anonima de n-o citeste nimeni
    • +29 (31 voturi)    
      Mazeto, (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Blogul lui The Economist e de sute de ori mai citit decit saptaminalul New Europe :)
    • +27 (29 voturi)    
      nu numai (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:59)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      the economist, ci si faz, si nature, le figaro ... practic, toate redactiile ziarelor din vest - in afara de 'new europe' - sunt pline de basisti sub acoperire.

      al dracu' dictator!

      ws
    • +12 (14 voturi)    
      Fara cuvinte... (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:10)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sunt uimit, tu chiar nu constientizezi ceea ce scrii?
      Inteleg partizanatul politic, inteleg subiectivismul interpretarilor realitatilor politice, sociale si economice, dar... asa ceva nu cred ca voi putea intelege vreodata in viata mea!
      Te intreb sincer, copiii tai, sotia ta, parintii tai, rudele si prietenii tai, ce parere au despre ineptiile pe care le postezi de-a valma pe blog? Nu le e rusine de tine?
      Cum poti sa traiesti, sa muncesti, sa dormi linistit si sa te uiti in ochii celor dragi tie fara sa clipesti?
      Traim intr-o tara libera, fiecare poate avea propria lui parere politica; dar sa te injosesti in asemenea hal in propria ta constiinta si in fata copiilor tai nu merita niciun politician din lumea asta! Nici macar pentru milioane de lei!
      Mi-e mila de tine, sincer!
      • +6 (6 voturi)    
        ! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 19:33)

        melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        Nu va mai enervati; stiti ce fac eu? Cand vad semnatura " Mazeta", nu ma mai obosesc sa-l citesc. Treaba lui ce prstii scrie, pe mine nu ma mai intereseaza, m-am lamurit ce hram poarta .
    • +3 (3 voturi)    
      Tirajul ediţiei tipărite a «New Europe» (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      este învăluit în mister. La bani puscariabililor interesati nu ati gasit un ziar mai de doamne ajuta?
    • +3 (3 voturi)    
      de economist am auzit (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:26)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar de neweurope, ba.
      unde apare si ce cititiori are ?
      cati din oamenii importanti ai ioropii unite si de pe glob, au auzit de ..chestia asta, revista sau shit paper, ce'o fi ea.
      pariu ca nici guvernantii gretzi n'au auzit.

      asocitaut sub pseudonimi, sa' ghicim, dom' mazepa ?
      gadea, badea, ursu, dumitrescu, sau vreuna din blondele varanului ?! :))

      hai, mai !
      va rad si curcile !
  • +48 (50 voturi)    
    Munca varanului (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:28)

    Arhangheluo Mihail [anonim]

    Cat ura zace in el, de 9 ani il toaca pe Basescu zi de zi la Latrina 3. Acum a ajuns sa publice articole in occident ca sa aiba ciutacii ce sa toace seara de seara la TV, sa arate celor 70% de oi ca Basescu este dictator. Jalnic securist, sper sa ajunga urgent langa nea Jiji si Latrina 3 sa ajunga ferma de porci
    • +31 (33 voturi)    
      NU e ura (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Arhangheluo Mihail

      E frica de mititica. El si altii ca el isi risca libertatea si averea daca justitia dictatorului nu e pusa cu botul pe labe.
  • +20 (24 voturi)    
    TIMEO DANAOS ET DONA FERENTES (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 14:41)

    pointless man [utilizator]

    Mă tem de greci chiar și atunci cînd... sînt englezi.
  • +11 (11 voturi)    
    Quod erat demonstrandum (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 15:31)

    zsolt22 [utilizator]

    Cea ce s-a stiut s-a demonstrat!
  • +6 (8 voturi)    
    la ce fatza are, cred ca se (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 15:56)

    __alex__ [utilizator]

    intelge perfect cu felix. Doi insi care nu lasa principiile morale sa le incurce afacerile.
  • +5 (7 voturi)    
    din teama pt viata lor? (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 16:00)

    ernst [utilizator]

    asa explica grecoteiul anonomatul -- din teama pt viata lor. eu cred ca din teama pt credibilitatea lor [care o fi aia].
  • +14 (16 voturi)    
    securistu' striga seuristu' (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 16:01)

    valentina [anonim]

    Dietmar Bergthal este pseudonimul lui Gadea Mihai?

    In tara nu se teme nimeni pentru viata lui atunci cand debiteaza orice despre Basescu, mai ales la Antena 3.
  • -16 (22 voturi)    
    . (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 16:34)

    Jix [utilizator]

    Sunt de parere ca nu are importanta daca voiculescu are vreo legatura sau nu cu articolul. IMPORTANT este ca realitatea are legatura cu articolul si ca din pacate al nostru pressedinte este intocmai descris.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti de parere ca voiculescu (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Jix

      sa nu aibe legatura cu nimic?
  • -14 (20 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 16:40)

    Jix [utilizator]

    Basescu este descris perfect in acest articol, asta este important, nu cine, daca si ce legaturi are. Basescu a facut mult rau acestei tari, asta trebuie subliniat.
    • +10 (12 voturi)    
      ne-ati obosit frate (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:30)

      aracic [utilizator] i-a raspuns lui Jix

      ia si tu un minus apoi te culca cu ideile tale obosite.
  • -16 (20 voturi)    
    . (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 16:49)

    sandra.renetova [utilizator]

    Articolul nu este influentat de Voiculescu in nici un fel. Degeaba incercat sa atacati credibilitatea articolului, acesta va ramane in picioare.
    • +8 (8 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 19:20)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui sandra.renetova

      Descrie-ne cum poate sta articolul în picioare. Poate între picioare, ai vrut să zici, alfel teoria ta merită un spaţiu amplu în secţia "Nauca i jiznîi" din prestigiosul New Europe.
    • +4 (4 voturi)    
      Un articol de doi bani. (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui sandra.renetova

      intr-un ziar obscur. Sau poate a costat mai mult?
  • +8 (10 voturi)    
    hehe, vorba mazetei (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:13)

    un dac [utilizator]

    daca ati dat liber postacilor, ei apar nu numai la articolele despre rmgc, na ca apar si cand vine vorba despre basescu.

    D-asta zic! Orice publicatie are o orientare, dar cand iubim si politica si banii in acelasi timp, ne cam incurcam in socoteala.

    Altfel, articolul greco-belgian este o mizerie fara margini. Nu ai cum sa scrii asa minciuni despre seful statului unei tari membre UE fara sa te semnezi.
  • -10 (14 voturi)    
    !!! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:27)

    caspa1 [utilizator]

    Deci pana la urma s-a dovedit ca Voiculescu nu are nici o legătura cu acea publicație.
    • +9 (9 voturi)    
      ne luati de prosti? (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:40)

      aracic [utilizator] i-a raspuns lui caspa1

      auzi si tu in gura ca pestii, tocmai asta ti s-a spus ,ca au legatura varanii cu aia, vrei un desen?
    • +1 (1 vot)    
      Ai cumva si ceva dovezi caldute (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui caspa1

      "ca Voiculescu nu are nici o legătura cu acea publicație"?
  • -8 (10 voturi)    
    !!! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 17:35)

    caspa1 [utilizator]

    Ce bine îl definește cuvântul autocrat pe Băsescu.
    • +7 (7 voturi)    
      n-ai citit bine (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 19:22)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui caspa1

      Nu e "autocrat", ci "autocart": "saptamanalul New Europe a publicat saptamana trecuta un articol..."
    • +6 (6 voturi)    
      AUTOCRÁT: (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 21:53)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui caspa1

      Conducător al unui stat, cu puteri absolute.
      Are Basescu
      - putere executiva?
      - putere juridica?
      - putere legislativa?
      Care-s ma puterile lui Basescu de faceti asa de des cu nervi?
  • +9 (9 voturi)    
    referinte (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 18:53)

    sascha [utilizator]

    bine dom' Koronakis, inteleg ca l-ati sunat pe Voiculescu pentru referinte dar, va rog eu, altul n-ati gasit???
    Nu de alta dar din cate stiu asta renunatt la imnitate, nu e parlamentar si mai e si foarte certat cu legea romaneasca (deci cuvantul lui e vax zero-n papuci)...
    Ne puteti da si alte exemple din referenti??

    In alta ordine de idei, mai bine spuneai dracului ca nu -l cunosti in viata ta pe Voiculescu si ca nu ai vorbit cu el...tocmai ce ai facut o demostratie de zile mari.
    • -1 (3 voturi)    
      Cunostinte (Joi, 14 noiembrie 2013, 10:48)

      Aladin [anonim] i-a raspuns lui sascha

      Dap, mai bine zicea nea Coconache asta ca nu l-a vazut ever pe varan, tot asa cum zicea si Basescu ca nu l-a intalnit f'odata pe Papici...decat la telefon au vorbit...dar ce bine arata...:). Altfel, The Independent a descoperit "lovitura de stat constitutionala" :))), ceea ce arata ce mari jurnalisti sunt ei si merita un Pulitzer, sau macar o (prima) bucatica din premiul asta.
  • +9 (9 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 noiembrie 2013, 19:40)

    melcul_naravas [utilizator]

    Doamne! eu credeam ca securistii sunt mai dotati intelectual dar m-am convins ca sunt prosti facuti gramada. Basescu e cu zece clase peste ei.Parol!
  • -2 (2 voturi)    
    . (Joi, 14 noiembrie 2013, 8:32)

    Jix [utilizator]

    Voiculescu putea f bine sa scrie asta intr-un ziar al lui din tara, nu avea de ce s-o faca in alta tara.
  • 0 (0 voturi)    
    incultura (Joi, 14 noiembrie 2013, 13:40)

    Argus [anonim]

    Autocrat (cf. Dex.Ro"):
    AUTOCRÁT, autocrați, s. m. (Adesea adjectival) Conducător al unui stat, cu puteri absolute; autocrator
    ceea ce "pretinul" lui Voiculescu ori nu are habar ce sens are, ori, face pe prostul! Cum oare sa fii atat de inept, sa sutii o asemenea teza? cum pare "un autocrat"a fost pus in situatia de a fi suspendat din functie, de DOUA ORI? Cum oare "autocartul" nu a "calarit"parlamentul, CU BICIUL precum in caricatura lui Bosmark? "Pretine", Coronakis,, ai dat CHIX ! Inca ceva, sa stii ca romanii au un proverb"spune cu cine te imprietenesti, ca sa-ti spun cine esti ! " Daca, inca, nu stii, esti o clona a "pretinului" Voiculescu ! ALELUI "autocratule"!