Vocea Rusiei acuza Romania ca face piraterie pe Dunare: Simptomatic, Somalia e cea mai saraca tara din Africa

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2013, 17:37 Actualitate | Esenţial

Vocea Rusiei scrie, pe site-ul in limba engleza, ca pirati romani si sarbi ataca vapoarele sub pavilion ucrainean care circula pe Dunare, fiind raportate la Uniunea European circa zece astfel de incidente.

"Spre deosebire de fratii lor din Golful Aden, piratii de pe Dunare nu confisca navele, ci jefuiesc tot ce considera valoros. Parti metalice, materiale de constructii si chiar si grane sunt furate din abundenta", scrie postul finantat de guvernul Rusiei.

Potrivit sursei citate, hotii ataca in general barje prost pazite care asteapta sa fie atasate la convoaie.

"Simptomatic, Somalia este cea mai saraca tara din Africa de Est iar Romania este cea mai saraca tara din Uniunea Europeana", concluzioneaza Vocea Rusiei.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2586 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Ok si tezaurul romanesc? (Luni, 11 noiembrie 2013, 17:40)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Ce se mai aude de el?
    • +1 (1 vot)    
      A ajuns in Banque Nationale de France! (Luni, 11 noiembrie 2013, 21:48)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Pentru ca guvernul bolsevic condus de Vladimir Ilici Ulianov zis si "Lenin", a platit alimentele, cerealele, armamentul, munitia si alte "furnituri" necesare Armatei Rosii, importate din statele Europei Occidentale(teoretic adversare ale regimului bosevic) platind toate acestea cu o parte din lingourile de aur din tezaurul Romaniei! Iata de ce e atat de greu de "recuperat" tezaurul nostru!
  • +10 (12 voturi)    
    Si pe astia cica (Luni, 11 noiembrie 2013, 17:45)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ii asculta tontu si kkrau!
    Astia doi sunt intr/adevar patrioti!
    Comunisti ce merita a fi impuscati!
    A, am uitat, Basescu e de vina!
  • +11 (13 voturi)    
    mda... (Luni, 11 noiembrie 2013, 17:47)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Vocea Rusiei sau canalizarea Moscovei, acelasi lucru.

    mult rahat circula pe acolo...
  • +5 (7 voturi)    
    Vocea Rusiei a uitat (Luni, 11 noiembrie 2013, 17:53)

    un domn [utilizator]

    de Jaful Sistematic din 1945 pana la Ceausescu ; a avut si Pantofarul un merit ca a spus NU, cam tarziu dar a spus NU,
    Pentru Vocea Rusiei care citeste prin interpreti pe site (nu aia din USLamism) sa ne spuna can se retrocedeaza Tezaurul Romesc ? sau Piratii cumva motivate de Rusia jefuiesc NUMAI vapoare Sovietice (vai mama lor) pana la compensarea sumelor ? asteptam dreptul la replica de la Vocea Rusiei !
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Luni, 11 noiembrie 2013, 17:56)

    ws [utilizator]

    "Romania este cea mai saraca tara din Uniunea Europeana"

    corect. dar nu e cea mai saraca din europa. e mai bogata decat orice tara ce a fost sub influenta barbariei rusesti, cu exceptia tarilor baltice.

    ws
  • +6 (8 voturi)    
    hahaha (Luni, 11 noiembrie 2013, 18:52)

    ampersand [utilizator]

    Ce palmă le-a tras naţionaliştilor patriotarzi români tocmai maica lor Rusie :)))
  • +4 (4 voturi)    
    Bulgaria (Luni, 11 noiembrie 2013, 19:37)

    Ancutz [utilizator]

    De fapt Bulgaria e cea mai saraca tara din UE, chiar cu vreo $1000/capita mai putin decat Romania. Iar asta afla oricine vrea sa foloseasca surse adecvate (Banca Mondiala, FMI, Eurostat...) Cine vrea propaganda nedocumentata...asculta Vocea Rusiei.
    • 0 (0 voturi)    
      Grupul german de asigurări Allianz spune ca: (Luni, 11 noiembrie 2013, 22:12)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Ancutz

      România ocupă ultimul loc în Uniunea Europeană şi poziţia 42 în lume într-un top al averii financiare a populaţiei! Asta inseamna ca suntem cei mai saraci din Europa! Da'nu conteaza, sa vezi ce bine o s-o ducem cand Basescu scapat de grijile presedentie o sa inceapa sa faca agricultura pe cele 300ha cumparate de fica sa Ioana, cu banii din vanzarile anterioare si pe credit ipotecar! Trai pe vatrai!
  • +1 (3 voturi)    
    da, da, (Luni, 11 noiembrie 2013, 19:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dar nicholache, nik, adrian8, dibaze, mazeta, codruta, ciacalfons, monteschioru, turefel si restul legiunii de agenti sovietici nedeghizati ce parerea au?
    Stiu, sint piratii basisti, base in persoana ii conduce, ca doar e marinar.
  • +2 (2 voturi)    
    ?? (Luni, 11 noiembrie 2013, 20:57)

    ipolitic [utilizator]

    Vocea Rusiei e cam răgușită. O fi de la prea multa vodca?
    A propos, nu tine de subiect, dar sunt curios: vodca este diminutiv de la voda (apa).
    Exista diminutiv in romana pentru apa? Poate apuță ?
  • +2 (2 voturi)    
    sint induiosetori rusii astia (Luni, 11 noiembrie 2013, 21:09)

    AliKimiku [utilizator]

    In primul rand ii freaca grija de navele ucrainiene.
    in al doilea rand baietii sint tare ingrijoratii de cursul Dunarii si sint tare nerabdatori sa trimita ceva nave sa combata "pirateria" ca putere regionala ce se afla. Ce minte au si americanii astia. Fac ditai scut anti-rachete la Deveselu si nu pot sa faca un scut mititel anti-olteni.
    Sint penibili bolsevicii dracului!