Medicii si sindicalistii Sanitas au inceput sa stranga semnaturi pentru greva generala

de MVA     HotNews.ro
Vineri, 8 noiembrie 2013, 11:33 Actualitate | Esenţial

Protest medici rezidenti (arhiva)
Foto: Agerpres
Nemultumiti de promisiunile guvernului Ponta, medicii si sindicalistii Sanitas au inceput deja sa stranga semnaturi pentru declansarea unei greve generale in conditiile in care solicitarile lor nu vor fi indeplinite. Joi, liderii Coalitiei Profesionistilor din Sistemul de Sanatate au avut o intalnire in care s-a stabilit ca solicitare principala marirea salariilor intregului personal medical cu un procent de 40% in urmatorii trei ani. "Daca negocierile vor esua ne pregatim de greva", se precizeaza intr-un comunicat al Coalitiei.

Solicitarea de dublare a salariilor rezidentilor, conditie anuntata anterior de prof. Vasile Astarastoae, presedintele Colegiului Medicilor, ca fiind ne-negociabila, pare sa fi fost abandonata. Acordarea pentru rezidenti a unor burse de aproximativ 100 de Euro ar multumi Colegiul Medicilor, au declarat pentru HotNews surse prezente la discutii.

Pana in prezent, Coalitia a reusit sa stranga peste 60.000 de semnaturi in favoarea declansarii grevei generale.

O alta revendicare importanta este cea legata de initiativa Ministerului Sanatatii de a transforma spitalele publice in SRL-uri, regii autonome sau organizatii neguvernamentale. Membri ai Coalitiei se opun acestei propuneri.

In urmatoarele zile se va fixa data pentru o noua intalnire de negocieri intre reprezentantii Coalitiei si cei ai Ministerului Sanatatii. Daca negocierile vor esua, urmeaza declansarea unei greve de avertisment, apoi a grevei generale. Solicitarile Coalitiei trebuie satisfacute inainte de aprobarea noului buget pentru 2014. Liderii sindicatelor si ai medicilor vor prezenta autoritatilor si sursele identificate in interiorul bugetului deja alocat Sanatatii care vor permite cresterile salariale solicitate.

Sambata trecuta, aproximativ 10.000 de sindicalisti, medici si studenti au protestat impotriva politicilor guvernamentale din domeniul sanatatii. Trei zile dupa desfasurarea acestui proteste, ministrul Finantelor, Daniel Chitoiu, a anuntat acordarea unei burse cuprinse intre 85 si 125 de Euro tuturor medicilor rezidenti. Revendicarea initiala fusese cea de dublare a salariilor acestora.

Angajatii din sanatate cer minimum 6% din PIB pentru Sanatate, o legislatie care sa garanteze independenta profesionala a celor care lucreaza in sistemul public si privat, o lege a salarizarii specifica sistemului de sanatate, apararea demnitatii si renuntarea la denigrarea profesionistilor de catre autoritati, organizarea unitatilor medicale cu paturi in sistem public pentru asigurarea unor servicii prompte si de calitate pentru pacienti, precum si consultarea reala a Coalitiei Profesionistilor din Sanatate cu privire la orice masura ce poate afecta functionarea sistemului de sanatate.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1099 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    :))) (Vineri, 8 noiembrie 2013, 11:57)

    /./ [utilizator]

    Excelent, ca doar le-a promis USL-ul cat era in opozitie la greu.Sa vedem acum de unde o sa si scoata bani ca la minciuni se pricep bine.HAi cu greva.Profesorii , voi ce mai asteptati???Transportatorii ce mai astepta???
    Tb dat jos acest guvern format numai din plagiatori si mincinosi.
    • +3 (7 voturi)    
      greva generala peste tot!!Jos cu Ponta mincinosul! (Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:27)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui /./

      A venit vremea sa Iesim in strada toti sa le amintim politicienilor ca sunt angajatii nostri, nu stapanii nostri!
  • 0 (8 voturi)    
    Factura!!! (Vineri, 8 noiembrie 2013, 12:19)

    Zak [anonim]

    Daca ai nostri medici ar fi inteles ca coruptia distruge in timp o intreaga economie NU ar mai fi cerut spaga pentru orice iar acum s-ar fi gasit bani pentru Sanatate...asa sa va fie de bine, ce ati iesit in strada ca nu apucati sa ciupiti din spaga doctorilor???
    • +1 (7 voturi)    
      spaga este rezultatul mizeriilor salarii (Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:31)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Zak

      Cand un medic rezident are 1000 de lei salar, in timp ce lucratoriii fortelor de ordine se angajeaza pe dublu si ies la pensie devreme, pe pensii "speciale" de peste 3000 de lei/luna, cand atatea nedreptati si umilinte se comit asupra celor din sistemul de sanatate, te-ai gasit desptetule sa-i condamni pe medici ca iau spaga.
      • -1 (5 voturi)    
        aceeasi scuza falsa (Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:50)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Eu la prima uzina am inceput cu muuult mai putin de 1000 RON, inginer cu 5 ani de scoala.
        Doar ca, nu am cerut niciodata spaga de la clienti. Am acumulat cunostinte si experienta si am plecat la alta uzina sa lucrez pe bani.
        Voi invocati aia cu salariile mici dar aveti parcarile de la spital pline cu masini mai scumpe decat am eu in parcarea uzinei. Culmea, noi avem milioane de EUR profit in fiecare an iar voi, cu tot sistemul, sunteti in prag de colaps.
        Ipocrizie
  • +4 (6 voturi)    
    Ati votat usele! (Vineri, 8 noiembrie 2013, 12:33)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Acum stati cu mana intinsa!
    Asa va trebuie.
    Anul trecut un medic imi spunea: "I/am tras/o lui Basescu! Au venit ai mei!"
    Intrebare: ce fac "ai tai" acum?!
    Bravo, asa va trebuie!
  • +3 (7 voturi)    
    credeam că strâng semnături pt șpagă (Vineri, 8 noiembrie 2013, 12:35)

    visio [utilizator]

    uite că mai greșesc când și când...ce bine era în spital, și ce mă dureau rinichii...muream cu zile dacă nu șpăguiam o asistentă...sincer, sanitarii au ce merită; ce poate fi asociat, mai bine, unui cerșetor de șpagă decât un guvern plin de plagiatori și incompetenți? totul este perfect...așa cum trebuie să fie..păcat că nu în sensul pozitiv...asta este...
    • 0 (4 voturi)    
      Valabil in toate domeniile (Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:25)

      Spaga la nivel national [anonim] i-a raspuns lui visio

      Nu toti doctorii lucreaza in spitale ca sa aiba paturi- pacienti- spaga.
      Si in medicina ( ca si alte domenii) dai spaga sau ai pe mama/ tata/ socru'/ soacra/ barbatul etc in politica sau alte functii tari ca sa ai un serviciu bun aducator de bani: adica un spital bun ( preferabil in Bucuresti) cu paturi si pacienti.
      Patul de spital= Pacient constant= Spaga
      Deci, nu toti doctorii ajung sa ia '' spaga '' despre care vorbesti.
      De curiozitate, in ce domeniu lucrezi ?
      Ai sefi sau copii de sefi in functii mai bune care tin de domeniul tau ? Te-ai intrebat cum au ajuns acolo si tu de ce nu ai ajuns desi ai muncit ?
      • +2 (4 voturi)    
        da da da (Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:55)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Spaga la nivel national

        Atata timp cat nu vad un protest al medicilor pentru inlaturarea coruptiei din sistem o privesc ca complicitate la furt.
        Nu ma intereseaza ca sunt medici curati atata timp cat nu se vad. Nu este corect, ca dupa ce am cotizat ani la rand la Sanatate fara a avea o zi de concediu medical, mi s-a cerut spaga cand a nascut nevasta
        • -2 (4 voturi)    
          Intr-o Romanie murdara (Vineri, 8 noiembrie 2013, 16:35)

          Medici curati [anonim] i-a raspuns lui coldplayer211

          Unde a nascut nevasta ta ? In provincie sau printr-un spital cu nume bun din Bucuresti si de ce ati ales acolo- daca ati avut de ales ?
          De ce ati ales sa ramaneti in Romania daca asa greu este ? Ce ai facut tu concret sa schimbi ceva? Nimic.
          Nici autoritatile nu sunt ingrijorate de tine atata timp '' cat nu te vezi''. Poti avea dreptate, dar daca tu ca si altii '' nu te vezi'' ?
          Daca tu nu ai vazut medici curati asta nu inseamna ca nu exista. Grea boala- boala romanului; ce nu a vazut el NU exista.
          Cu asa mentalitate......Slaap leker !!
  • +1 (1 vot)    
    De ce ? (Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:28)

    Troller [utilizator]

    De ce se opun organizarii spitalelor ca "SRL-uri, regii autonome sau organizatii neguvernamentale" ?
    De ce 100 de euro se acorda ca bursa si nu ca marire de salariu ?
    • 0 (2 voturi)    
      Solutii imorale, penibile (Vineri, 8 noiembrie 2013, 13:59)

      Bursa = Spaga [anonim] i-a raspuns lui Troller

      Si bursa asta tot un fel de '' spaga '' este, pina la urma. Nu te poti duce cu ea la banca sa iei vre-un imprumut de casa pe baza ei, asa cum nici cu spaga/ cadourile nu te duci.
      Banca iti da imprumut pe baza fluturasului de salariu.
      NB : In Occident un medic rezident ia cu usurinta un imprumut pt casa pe baza contractului de serviciu ( chiar si pe un an). El rezidentul este vazut ca un om cu potentia material si nu numai,care poate achita banca. In Romania ce-i da banca ?
      Nimic, maxim 4000 E ca imprumut pt nevoi personale. Esti privit ca un ''paria'' al societatii.
      De aici se vede clar discriminarea, de la salarii.
      Se mai vrea medicina la nivel de occident.....
  • 0 (4 voturi)    
    la greva ca se poarta (Vineri, 8 noiembrie 2013, 14:01)

    Cheie primara [utilizator]

    Care medici fac greva? Cei din spitalele private?
    Toti cer bani de la guvern!
    Nu va convine la stat puteti pleca in strainatate pe salarii fabuloase fata de cele date de statu' roman. Totu' e sa ai stiinta de carte si pasiune pentru profesie, iar nu sa faci medicina la Spiru ca atunci nu stii nimic, esti capabil doar de malpraxis si tipi la stat sa-ti dea bani.
    • +1 (1 vot)    
      Orice facultate are autorizatie de la stat ! (Vineri, 8 noiembrie 2013, 15:33)

      Troller [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

      Daca nu iti convine prestatia unei anumite universitati, ar trebui sa fii de partea protestatarilor.
  • +1 (5 voturi)    
    Ignoranta la romani (Vineri, 8 noiembrie 2013, 16:07)

    Shaolin [utilizator]