Radu Tudor, Antena 3: Oficiul de Combatere a Spalarii Banilor s-a autosesizat in cazul acuzelor aduse de SR Stanescu presedintelui Basescu

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 6 noiembrie 2013, 22:20 Actualitate | Esenţial

Jurnalistul Radu Tudor a anuntat, miercuri seara, la Antena 3, ca Oficiul Natonal de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor (ONPCSB) s-ar fi autosesizat din oficiu in cazul acuzatiilor lansate de senatorul liberal Sorin Rosca Stanescu ca, in campania din 2004, ar fi spalat 7 milioane de euro, impreuna cu Theodor Stolojan.

Acuzatiile vin la scurta vreme dupa ce premierul Victor Ponta il ameninta pe seful statului ca nu va pleca acasa de la Cotroceni dupa incheierea mandatului, ci "la vreun tribunal pe undeva", iar Adrian Nastase afirma de ziua sefului statului ca nu ii ureaza nimic, declarandu-se "convins ca va avea ceea ce merita". Jurnalistul Radu Tudor se intreaba pe blogul sau de ce tac autoritatile (Parchetul General si Oficiul pentru Spalarea Banilor) si precizeaza ca FACIAS (o fundatie despre care Kamikaze a scris ca este controlata de Dan Voiculescu) "a facut o plangere la Parchetul General pe aceasta poveste".


Radu Tudor se intreaba pe blogul sau "De ce tac autoritatile pe documentele explozive ale lui SRS?" si precizeaza ca aceste dezvaluiri "au fost facute si de Oana Florea de la FACIAS, existind chiar o plingere la Parchetul General pe aceasta poveste". FACIAS este un ONG controlat de familia Voiculescu, dupa cum a scris Revista Kamikaze.

Purtatorul de cuvant al presedintelui Traian Basescu, Bogdan Oprea, a declarat, miercuri, ca minciunile pe care Sorin Rosca Stanescu continua sa le propage in spatiul public sunt "o expresie concludenta a mizeriei morale in care se zbate".

"Domnul Sorin Rosca-Stanescu isi continua dezinformarea publica intr-un stil care i-a adus un renume deloc de invidiat pe vremea cand lucra ca director de ziar. Minciunile pe care continua sa le propage in spatiul public, in emisiuni de televiziune si de la tribuna Senatului Romaniei, sunt o expresie concludenta a mizeriei morale in care se zbate domnul senator Sorin Rosca-Stanescu", arata purtatorul de cuvant al presedintelui, intr-o declaratie remisa joi agentiei Mediafax.

Potrivit lui Bogdan Oprea, "toate aceste minciuni" vor face parte din procesul deja intentat de presedintele Traian Basescu, aflat pe rolul Judecatoriei Sectorului 2 din Bucuresti, respectiv dosarul cu numarul 27344/300/2013.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4207 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    SRS este cu un picior la purcarie (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 22:37)

    Cristiann80 [utilizator]

    Este mana Varanului Turnator, sa fm seriosi! Cine pune botul la SRS acest turnator odios?
    Acum am vazut ca tot Varanul Turnator cere inchiderea EVZ!!! In ce tara traima fratilor? Cand vom scpa de Voiculescu hotul nr 1 al tarii, de SRS si altii ca el?!!!
  • +20 (22 voturi)    
    Radu Turdor nu este jurnalist, (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 22:42)

    Raduc [anonim]

    este doar un securist ordinar, un un lingau, o lichea imbuibata prin lins dosuri. Pentru ca i-am spus asta intr-o alta ocazie m-a amenintat, iata cum:

    Radu Tudor says:
    July 30, 2013 at 7:35 am
    radu_constantin56@yahoo.de cu IP 216.16.224.162, au fost sesizate autoritatile in legatura cu afirmatia grav discriminatorie de la inceputul mesajului tau. sa te astepti la niste intrebari, chiar si acolo, in canada, unde te afli.

    Radu Constantin says:
    July 29, 2013 at 9:02 pm
    Intr-o tara civilizata, oricare incepand cu Cehia si terminand cu Islanda voi, trepadusii, voi aceasta adunatura de neamuri proaste din gradina acestui ardei umplut semianalfabet n-ati fi operat o seara pe niciun post de tv; ati fi ingrosat randurile abonatilor la serviciile sociale. Profesionalismul la voi se traduce printr-un sluj oribil, respingator, josnic facut oricarei imputiciuni dispuse sa va arunce cate un os gretos in poala. Atata slin adunat laolalta ca la voi, la antene, n-am mai vazut nicaieri, in viata mea, iar in viata mea am vazut multe, foarte multe chiar!
    In toate manifestarile voastre, din toate tampeniile pe care le debitati nu transpare decat linguseala; la antene, va concurati in linguseala, e ceva la care nu rezist sa privesc mai mult de 3 minute! Rusine sa va fie; traiti in Romania si pt voi, ea nu reprezinta nimic. Va ganditi doar sa umpleti de borhot, matul ala gros si urat mirositor. Cum puteti ma, sa puneti capul pe perna dupa ce-ati oracait pestilential on zi intreaga?
    • +3 (3 voturi)    
      haha (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 23:30)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui Raduc

      chiar azi era unu' pe forumul hotnews care ma ameninta ca pe net se pastreaza toate comentariile, si ca sa am grija.

      o fi fost radu tudor sub acoperire. i-o fi zis stapanul ca nu face destul ca sa-l scape de la puscarie, si s-o fi apucat si de slujba de postac.

      oricum, excelent comentariul tau pentru lingau.

      dar nu te-a cenzurat?

      ws
      • +1 (1 vot)    
        Nu, nu m-a cenzurat, (Joi, 7 noiembrie 2013, 2:52)

        RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui ws

        a fost prea mandru s-o faca! au fost altii, sustinatori ai lui care i-au cerut asta insa el si-a aratat barbatia rezumandu-se la adresarea de amenintari!
      • 0 (0 voturi)    
        uitati-va cine e Tudor si ce acoliti are (Joi, 7 noiembrie 2013, 3:04)

        RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui ws

        http://www.vedeteblog.com/2012/07/biografie-radu-tudor-cv-ul-analistului.html#axzz2juvB3T4T
  • +21 (23 voturi)    
    Fumigene, fumigene... (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 22:44)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Mai incearca inca un "pixel albastru" ...? Dupa ce au repetat pana la exasperare "flota, flota", apare un nou slogan: "banii, banii".

    Tactici securistice...
  • +16 (18 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 22:50)

    ws [utilizator]

    se da cumva in curand vreo noua sentinta in dosarul varanului?

    in perioade d-astea dificile, stapanul si lingaii lui intra in delirium tremens, si niciun medicament nu isi mai face efectul.

    d-asta intreb, intra varanul la puscarie?

    ws
  • +13 (17 voturi)    
    Buna seara , (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 22:51)

    rockerul [utilizator]

    draga " amice " Radu Tudor , la cei 7 mil euro de care pomeneste SRS , eu am dat detergentul ...... La cate zeci de milioane , daca nu chiar mai mult , de bannere , mash-uri etc , s-au pus in campaniile electorale ale usl in toata tara ..... sunt curios cine a dat mai mult detergent ca mine .... ???? Hai sa fim seriosi , bani negri este evident ca au folosit toti , dar sa te crezi acum fecioara nevinovata .... sunteti moralmente virgini cum sunt eu acum preot budist !!! Toate cele bune
    • -5 (7 voturi)    
      Pai daca toti au folosit bani negri (Joi, 7 noiembrie 2013, 0:13)

      buratino [anonim] i-a raspuns lui rockerul

      Sa intre toti la puscarie,sau vrei sa fie salvati doar de dragul lui Basescu,se stie foarte clar ce va urma dupa terminarea mandatului,exact ceea ce Basescu a facut si el adversarilor sai cand au pierdut putere,dosare,anchete,,flota,mihaileanu sunt multe schelete in dulap
      • +3 (3 voturi)    
        Foarte bine! (Joi, 7 noiembrie 2013, 8:02)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui buratino

        Din partea mea nu au decat sa intre cu totii in puscarie si sa se vaneze unul pe altul pana nu mai ramane niciunul. Personal ma indoiesc ca Base s-a manjit, dar daca si el a luat ce nu i se cuvenea, atunci la fel ca oricare altul va trebui sa plateasca. Poate ca daca dispar toti cei manjiti prin vanatorile organizate imediat dupa alegeri o sa fie loc si de oameni normali acolo sus! Sincer, eu cred totusi ca Base nu e prost!
  • +2 (2 voturi)    
    Oficiul asta e in subordinea guvernului USL (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 23:48)

    Gryphus [utilizator]

    Oficiul Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor şi-a început activitatea încă din anul 1999, funcţionând ca organ de specialitate cu personalitate juridică în subordinea Guvernului...
  • -1 (3 voturi)    
    draga Hotnews, (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 23:51)

    Ruhe [utilizator]

    numarul masinii cu care se transportau milioanele este public. Va e greu sa aflati proprietarul masinii in perioada respectiva?
  • +1 (5 voturi)    
    cu adevarat asa sa fie ! (Joi, 7 noiembrie 2013, 0:08)

    MihneaR [utilizator]

    Daca Basescu se face vinovat, atunci sa faca puscarie.
    Daca nu se dovedeste nimic, atunci SRS si toti mercenarii de la Antena3 sa infunde puscaria pt dezimformare.
    Asa sa fie !!! !!!
  • +1 (1 vot)    
    Varanul & SRS (Joi, 7 noiembrie 2013, 10:30)

    ardelean vasile [anonim]

    Inimaginabil cat a patimit Basescu de cand este presedintele tarii ! Din pacate oameni murdari ca Varanul si SRS, sunt in toate institutiile statului !
  • 0 (0 voturi)    
    dosare (Joi, 7 noiembrie 2013, 11:23)

    g [anonim]

    cam disperati baietii.Le vine scadenta, se pare.
    E o vorba: de ce ti-e frica , nu scapi.Au probat-o adi, jiji.Acum ii vine randul varanului
  • 0 (0 voturi)    
    și Patriciu spunea că băsescu mănâncă copii (Joi, 7 noiembrie 2013, 11:32)

    visio [utilizator]

    dacă vorbea oricine altcineva decât infractorii dela Latrina3 aproape credeam; oricum, legea trebuie să fie la fel pt toată lumea; partea nasoală este că felox va muri în pușcărie și cu averea confiscată....