Ambasadorul Olandei, dupa ce a fost invitat la ministerul Economiei sa discute despre Oltchim: Romania sa realizeze reforma Justitiei si combatarea coruptiei pentru a atrage investitori

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 noiembrie 2013, 18:09 Actualitate | Esenţial

Matthijs van Bonzel
Foto: Agerpres
Romania trebuie sa realizeze reforma in Justitie promisa in 2007, odata cu aderarea la Uniunea Europeana, pentru a atrage investitii, afirma ambasadorul olandez la Bucuresti, Matthijs van Bonzel, intr-o postare pe Twitter citata de Agerpres.

"Pentru ca investitiile - romanesti si straine - sa vina, cel mai bine ar fi sa se realizeze reforma legislatiei, a justitiei si in combaterea coruptiei, promisa in 2007 de Romania, odata cu aderarea la Uniunea Europeana in 2007, monitorizata prin MCV', a scris ambasadorul.

Totodata, el a criticat stadiul 'intarziat' al reformei in companiile publice.

"Ministrul Economiei, Andrei Gerea, invita investitii (olandeze) in Romania, de asemenea in companii de stat, unde stadiul reformei este intarziat", puncteaza Matthijs van Bonzel.

Afirmatiile sale vin dupa o intalnire avuta luni cu ministrul Economiei, Andrei Gerea, care a invitat companiile olandeze la discutii pe tema privatizarii combinatului petrochimic Oltchim Ramnicu Valcea.

Partea romana parea insa mult mai optimista dupa intalnirea de luni.

"Diplomatul olandez a transmis oficialului roman interesul investitorilor olandezi pentru Romania, evidentiind profilul atractiv si competitiv al tarii noastre in domeniul IT&C", se arata intr-un comunicat al ministerului.

La randul sau, Andrei Gerea a precizat ca Romania detine un potential important de dezvoltare si atragere de investitii in domeniul high-tech, atragand atentia interlocutorului sau si asupra altor domenii care pot constitui oportunitati pentru investitorii straini.

"Demnitarul roman a prezentat ambasadorului olandez demersurile Ministerului Economiei de atragere de investitii la combinatul Oltchim Ramnicu Valcea, adresand cu acest prilej companiilor olandeze interesate o invitatie la convorbiri pe acest subiect. Ministrul Gerea a transmis, de asemenea, ambasadorului Regatului Tarilor de Jos o lista a companiilor din portofoliul ministerului aflate in proces de privatizare si atragere de investitii, asigurandu-l de deschiderea partii romane pentru continuarea discutiilor pe teme concrete de interes, pentru viitoare colaborari. Ambasadorul Matthijs van Bonzel l-a asigurat pe ministrul Gerea ca va transmite aceste informatii investitorilor olandezi, referindu-se, in context, si la domeniul responsabilitatii sociale, propunand o mai stransa colaborare intre reprezentantii mediului de business din cele doua tari pe acest subiect", se mai arata in comunicat.

Conform datelor statistice disponibile, la finele lunii iulie, Olanda detinea o pondere de 3,1% din exportul Romaniei si de 3,7% la import. Fata de perioada similara a anului precedent, exportul a crescut cu 21,6%, atingand 867 milioane euro, iar importul cu 5,8%, cifrandu-se la 1.172 milioane euro
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3351 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    ce ne mai miram (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 18:25)

    Bakerman [utilizator]

    limbajul dublu a ajuns politica oficiala de stat.

    Cred ca ponta face un scurt training cu fiecare dintre ministri in fiecare zi in sedinta, sa nu se scape cu vreun adevar despre cat de aerieni si incompetenti sunt.

    Aia mai vechi si hoti nu au nevoie, dar astia mai cruzi trebuie invatati mersul lucrurilor.
  • +10 (12 voturi)    
    reforma justitiei = money... (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 18:30)

    politic_incorect [utilizator]

    daca mascarici astia n-ar fi fie cu un picior in inchisoare, fie (in)capabili doar de afaceri gen "damigiana", totul ar fi peachy: UE ne-ar cuceri economic, noi am avea posibilitatea sa intram in jocul numit democratie si, daca am avea si putin creier, ne-am da seama cum putem sa tragem cate o mana castigatoare din cand in cand.
  • +4 (6 voturi)    
    cecirc (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 18:38)

    sabo [utilizator]

    ieftin! lozinci de tinichea!
  • +7 (9 voturi)    
    ...meme stoica peste 10 ani :)) (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 18:38)

    ikon [utilizator]

    ceea ce mi-e teama e ca, conform standardelor politicienilor nostri, chiar putem ne trezim cu MM ambasador
  • +11 (15 voturi)    
    Eroare de traducere (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 18:52)

    UnCititor [utilizator]

    Nu. Sigur o sa ne spuna domnul zgonea ca e o eroare de traducere; de fapt olandezul ne-a laudat :)
  • +16 (20 voturi)    
    expulzat (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 19:05)

    adrb [utilizator]

    Deci ambasadorul ar trebui expulzat că este clar băsist, plus se amestecă în treburili noastri interni!
    • 0 (4 voturi)    
      adevarul va doare,.....prostia NU ? (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 19:42)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui adrb

      Daca asa spui ar trebuii expulzatii cam toti ambasadorii tarilor cu democratie autentica.
      Iar cei din sanatate si din invatamint bagati la puscarie......pentru nemultumirea lor.
      Acestia sunt tradatorii de tara.,,,,,
      Sunt semnale clare ca se va ajunge pina acolo, ca pe timpul tatucului vostru ceausescu.
      Ce se naste din pisica soareci maninca, ce s-a nascut din comunisti tot comunist ranine fie el iliescu nastase ori ponta.
      Prostia a fost votata de 70 % acuma avem ocazia si proba clara ca ei voiau puterea pentru ei nu pentru prostime.
      Multumim domnule ambasador pentru curaj si demnitate.
      Noi am vrut in UE, avem drepturi, dar avem si obligatii.
      • 0 (0 voturi)    
        Domnule, (Joi, 7 noiembrie 2013, 9:13)

        Kappa [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

        chiar nu v-ati prins ca adrb a fost doar ironic?
  • +3 (3 voturi)    
    oare cum (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 19:22)

    sorin.sava [utilizator]

    Oare cum ar fi aratat mandra tara România daca nu ar fi existat UE, FMI si alte organizatii care sa ne traga de urechi cand ne batem joc de justitie, economie dar mai ales de noi ?
  • +3 (5 voturi)    
    NU VREM JUSTITIE, mancat-as! (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 20:14)

    ZaR [utilizator]

    ba nea caisa, domnu' Ambasador....nu ne mai tot bate tu la cap...noi romanii nu vrem justitie adevarata ca atunci vor avea toti BMW-uri, excursii in strainatate, vile...cum sa ne mai spargem noi atunci in figuri in cluburi de fitze la Mamaia, cum ne vor mai baga in seama gagicile???...tu n-ai vazut? ai ceva banuti vin domnisoarili imediat, chiar daca esti un marlan ... vrei sa trebuiasca sa mai dam pe la scoala, ca se mai fim bagati in seama de fete???? ....asa ca lasa-ne frate in durerea noastra si da-ne drumul la sien-ghien sa vedem cei mai de furat pe la voi....
  • -3 (9 voturi)    
    Adevaratul motiv: Portul Constanta. (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 20:59)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Portul Constanta, al doilea ca marime dupa Portul din Roterdam, este adevaratul motiv pentru care Olanda se opune Romaniei la orice ivel: institutional, politic, juridic, economic. Prin aderarea Romaniei la Spatiul Shengen, Portul constanta (datorita asezarii gografice extraordinar de benefice), ar deveni poarta nr. 1 a importurilor europene din Asia, detronand portul Roterdam. Prin urmare dragii mosului, Olanda va inventa tot timpul motive de a se opune Romaniei. Ganditi cu capul vostru, si cu putin spirit patriotic, indiferent de culorile politice pe care le poarta steagul vostru.
    • +5 (5 voturi)    
      patrihotismul e bun, (Joi, 7 noiembrie 2013, 0:28)

      dustproof [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      ce nu e bun, nu e bun soriciul ingrosat de la mocirla. Peste 200 de ani cand vom avea spiritul civic si nivelul de civilizatie al tarilor ca olanda, o sa vedem si noi la fel tarile mandre de mocirla lor, patrioate carevasazica. Nu sunt masochist, nici rusine cu unii dintre romani nu imi este, dar eu nu ma imbat cu apa chioara. or fi si interese economice pe acolo, dar NU NI SE INVENTEAZA NIMIC.Pur si simplu suntem o natiune inapoiata, care voteaza niste clowni, incompetenti profesional dar hoti cu sorici maxim de gros. Si ii admiram pentru grosimea soriciului lor, si nu gasim nici o problema mocirlei, ci numai celor care se tin de nas.
  • -4 (6 voturi)    
    :) (Miercuri, 6 noiembrie 2013, 21:22)

    Gigi Kent [utilizator]

    Exportul s-ar putea realiza mai facil prin Schengen. In care Olanda nu ne vrea. Dar firmele olandeze sunt deja aici si fac export.

    Cum comenteaza domnul ambasador? :))
    • +5 (5 voturi)    
      comentez eu (Joi, 7 noiembrie 2013, 0:03)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Deci, în concordanţă cu cele spuse de tine, firmele olandeze din România îşi bat singure cuie-n talpă îngreunându-şi şi făcându-şi mai scump exportul, nu?

      Pe de altă parte, mă gîndesc că-n firmele cu capital olandez din România sunt angajaţi exclusiv olandezi, nicidecum români. Care olandezi mănâncă în cantine olandeze, cumpără benzină olandeză pentru maşinile cu care se plimbă-n cantinele alea, au generatoare proprii de curent şi de apă, astfel încât niciun bănuţ nu e cheltuit în România, totul e supt spre Olanda, exploatare curată, ne tratează ca pe nişte sclavi.
  • -3 (3 voturi)    
    Lasa-l pe olandez (Joi, 7 noiembrie 2013, 9:14)

    DanBruma [utilizator]

    Ca el se pricepe la flori si la fotbal. Chestia cu chimia e mai complicata pentru el.